Anar, fue, 2873 grafts, 11-12/11/2015

danceworld_2001

Well-Known Member
Για να κλεισει το θεμα επειδη σου χρωσταγα απαντησεις, για τον andy βλεπω ενα ωραιο και ομοιογενες αποτελεσμα που υστερει σε πυκνοτητα ομως. Μακαρι να φτασει και να σε ξεπερασει αλλα νομιζω δειχνει που παει και εγω το βλεπω μια χαρα και καθαρη παρουσιαση. Μου λες μετα αν βλεπω σε εσενα η δοτρια σου να εχει θεμα; Οχι δεν βλεπω με τετοιο μηκος στα πλαινα και με 2300 που πηρε. Στον ακη ομως βλεπω και γενικα σε ολες τις δουλειες βλεπω overharvesting σε μικρη περιοχη και δεν το λεω μονο εγω. Τελος αναφορικα με τον anar, το σημερινο του κουρεμα λυνει πολλες αποριες. Νομιζω εχει αργη φυτρωση και κακη ποιοτητα τριχας. Ειναι στο 70% περιπου και θα δωσει και αλλο στο 12μηνο. Νομιζω αν παει στο τελος καλα θα ειναι ενα ρεαλιστικο αποτελεσμα μεταμοσχευσης και τι μπορεις να πετυχεις σε εντελως αδεια περιοχη με οσα γκραφτς εβαλε.

σε αυτο εχεις δικιο εγω το αντιληφθηκα λαθος. για τον andy ομως δεν μπορεις να ξερεις αν θα εχει τελικα καλο αποτελεσμα ειναι νωρις ακομα.. οπως και για τη δοτρια εισαι λαθος.. μεχρι τωρα και σε εμενα και στο πιλοτακι που ειμαστε σε πιο προχωρημενους μηνες δεν υπαρχει κανενα θεμα..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nucky

Active Member
Πάντα σε αναμονή για το τελικό του αναρ.αλλα όσο άδικο ειναι να υπάρχει απογοήτευση από την πρώτη φωτό αλλο τόσο ειναι να υπάρχει ενθουσιασμός για τη δεύτερη. Τα αραιά μαλλιά δείχνουν πολύ καλύτερα σε ξύρισμα. Θυμάμαι όταν τα πρωτοξυρισα, διότι πια είχαν αραιώσει αρκετά, για μερικά δευτερόλεπτα νόμιζα ότι έγινε θαύμα ( τελικά είχα κι εγω αυταπάτες
 

ANAR

Well-Known Member
Με το ξυρισμα φαινεται πολυ καλυτερα το αποτελεσμα μεχρι τωρα...ισως το μηκος των μαλλιων και οτι ημουν απο λουσιμο μας ξεγελασε....ισως φταιω και εγω που περιμενω ενα πολυ γρηγορο αποτελεσμα.
Τα τελευταια σχολια ηταν ανακουφιστικα χαχααχαχα.....σημερα οταν με ξυριζε η γυναικα μου ειπε οτι ετοιμαζονται να βγουν πολλες τριχες.....μακαρι να πανε ολα καλα ωστε να εχω καλη διαθεση και ψυχολογια για την 2η μεταμοσχευση.
Ευχαριστω ολους για τα σχολια θετικα και αρνητικα.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Σιγουρα φαινεται καλυτερος με κοντο μαλλι. Σου ευχομαι καλη συνεχεια anar και μην αγχωνεσαι. Να προσεχεις τον ηλιο μην καψεις κεφαλι ωστε οι συνθηκες να ειναι ιδανικες για να συνεχιστει η φυτρωση
 

ANAR

Well-Known Member
dance λες για λεπτη τριχα...το εχω παρατηρισει και εγω....παντα ομως θημαμε τα μαλλια μου πισω οσο τα ειχα κοτσιδα πριν την μεταμοσχευση να ηταν πολυ χοντρα να φανταστεις δυσκολευομουν να τα κοψω με το ψαλιδι...τι μπορει να αλλαξε;και πως μπορουμε να βελτιωσουμε την ποιοτητα της τριχας;
 

ANAR

Well-Known Member
Σιγουρα φαινεται καλυτερος με κοντο μαλλι. Σου ευχομαι καλη συνεχεια anar και μην αγχωνεσαι. Να προσεχεις τον ηλιο μην καψεις κεφαλι ωστε οι συνθηκες να ειναι ιδανικες για να συνεχιστει η φυτρωση

Νασε καλα Δημητρη....φοραω παντα καπελο και στην δουλεια και εξω ακομα και τα βραδια...ειμαι πολυ προσεκτικος σε αυτο το θεμα.
 

nucky

Active Member
Η ποιότητα της τρίχας αντανακλά τον τροπο ζωή σου, πέρα από το γονιδιακό βέβαια που δεν μπορείς να ελέγξεις. Διατροφή, ύπνος , νερό, ασκηση, όχι κάπνισμα κ πολύ αλκοόλ, τα γνωστά.... Μια βοήθεια δίνουν και καλά προϊόντα όγκου αλλα όχι τιποτα θαυματα
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Τον παππου να τον ακουτε αλλη φορα που λετε οτι ειναι μονο 1500 grafts αυτα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν συνεχίσετε τα εκτος θέματος εδώ θα το κλείδωσω...
 

Panos1982

Well-Known Member
Γεια σου φιλε ΑΝΑΑΑΑΡ ;)
Απ οτι βλεπω η φυτρωτικοτητα εχει παει μια χαρα αν κρινω απ τις φωτο στην σελιδα 6 που συγκρινεις το σημερα με το 4 μερες μετα το χειρουργειο.
με το ματι δειχνει μια φυτρωση τουλαχιστον 80% μεχρι στιγμης...αρα οι θυλακες δεν χαθηκαν και βρισκονται σε ενα καλυτερο μερος απ οτι πριν.... που ειναι κ το ζητουμενο...αρα η επεμβαση ειναι επιτυχης στο πρακτικο κομματι.
Το εμφανησιακο ειναι ενα αλλο που θα ολοκληρωθει κ τελειοποιηθει αργοτερα μετα το περας ολων των επεμβασεων που θα κανεις.....
Απο κει κ περα η εικονα στην τωρινη φαση σαφως δειχνει καλυτερη με το μαλλι κοντοκουρεμενο παρα οταν μακραινει....δε ξερω πιο σε κανει να αισθανεσαι καλυτερα απ τα δυο ψυχολογικα κ πιο προτιμας....αλλα αν κρινουμε απ την εικονα του μαλλιου κ μονο, τοτε το κοντο προσδιδει καλυτερη εικονα.
Τα nw6 ειναι δυσκολες περιπτωσεις κ για τους ασθενεις κ για τους γιατρους γιατι πρεπει να καλυψουν μεγαλες επιφανειες με λιγα διαθεσιμα θυλακια αναλογα με τις επιφανειες αυτες κ πρεπει να γινουν ειδικοι χειρισμοι για να βγει ολο αυτο οσο το δυνατον πιο ωραιο γινεται...σιγουρα ποτε δε θα γινει σα τον γιαννη μπεζο....αλλα ουτε κ σαν καποιον που ειναι nw3 κ εβαλε 3000 μπροστα κ γεμισε...
Πας να καλυψεις εναν χωρο που ειναι ολος κενος....δεν εχει ουτε μεσα του ουτε απο πισω του κ γυρο του καμμια υποστηριξη κ καλως η κακως η εικονα αυτη ειναι. και ειναι αυτη οταν εχεις παει σε μια καλη κλινικη κ εχει γινει μια καλη φυτρωση...γιατι μπορει να ειναι κ πολυ χειροτερη....
Προσφατα γυρισα απο ενα consultation...με ειδε ενας καλος γιατρος...του ειπα οτι παω για nw5-6 κ οτι εχω βαλει 3000 μπροστα....κ του μιλησα για γεμισματακι πισω crown κ λιγο κατεβασμα hairline...δε φανταζεσαι την μαχη που δωσαμε για την hairline...ειλικρινα απλα δε φανταζεσαι....ποσα επιχειρηματα του εφερα ποσο του αναλυσα ολο το σκεπτικο μου...τις τεχνικες που θα ακολουθησω κτλπ......παραδεχθηκε την ορθοτητα του πλανου μου κ τις γνωσεις μου στο θεμα κ παλι
παρ ολα αυτα τελικα κλεισαμε στο να γινει κατι ενδιαμεσο απ αυτο που προτεινα εγω με αυτο που προτεινε αυτος...και παλι οχι τωρα....με εδιωξε κ θελει σε 2 χρονια να ξαναπαω να με δει για να ειμαστε πιο συγκεκριμενοι...
Θελω να πω οτι στα nw αυτα υπαρχουν πολλοι πολλοι περιορισμοι κ ειναι εξαιρετικα δυσκολες κ δυστροπες περιπτωσεις που ακομα κ οι καλοι γιατροι πρεπει να ειναι πολυ προσεκτικοι στο master plan γιατι δεν εισαι nw3 να διορθωσεις το οποιο λαθος....γιατι ενα λαθος εδω τωρα....θα κοστισει καπου αλλου κ μετα ισως δεν μαζευτει ποτε κ δε παρει καλη τελικη μορφη το κεφαλι...
Σε εσενα βλεπω οτι οι γιατροι εχουν κανει μια πιο πυκνη χερλαιν στους πρωτους 1-2 ποντους κ μετα πιο πισω μειωνεται φυσικα αυτο για να καλυφθει μεγαλυτερη εκταση...αυτο ειναι κ το σωστο...μιας κ δεν υπαρχουν πουθενα φυσικα μαλλια εκει γυρο για να το κανουν αυτο...
πιστευω θελεις 3 επεμβασεις για να καλυψεις ολο το κεφαλι κ οταν γινει αυτο μια επιπλεον μικρη στο τελος για να κανεις το τελικο touch up στα σημεια που χρειαζονται λιγο διορθωση ωστε να ολοκληρωθει το αποτελεσμα κ να αναδειξει τα σημεια που χρειαζονται λιγο ενισχυση κ να παρει το κεφαλι την οριστικη του μορφη κ να δειξει οσο καλυτερα μπορει να δειξει....το τελικο touch up μπορει να γινει κ με φυε αν δεν εχεις αλλη διαθεσιμοτητα με strip.

Υ.Γ ειδα εναν χαμο σχολιων κ βαριομουν να τα διαβασω ολα....
θελω να πω σε αυτους που δεν εχουν κανει μεταμοσχευση να φανταστουν το εξης...
αν εχουμε μια καραφλη περιοχη που ειναι οσο ενα 2ευρο (πολυ μικρη δλδ)
το εμβαδο του ειναι Ε=πρ² δλδ (αν υποθεσουμε οτι το 2ευρο εχει διαμετρο περιπου 3 ποντους )
τοτε Ε= 3,14 Χ 1,5² = 7cm²
Για να καλυφθουν ωραια αυτα τα 7cm² αν δεν εχουν τριχα επανω τους χρειαζονται περιπου 65 θυλακες /cm .
7 X 65 = 455 θυλακια , δλδ να φυτεψουμε 500 για να εχουμε γυρο στα 460 που ζηταμε.
Αυτο χρειαζεται να γινει σε ολο το κεφαλι οταν ειναι ολο καραφλο κ πρεπει να γεμισει με μαλλι...σε καθε 2ευρο να του βαζουμε και 500 θυλακια....
Ξανακοιταχτε ενα nw6 λοιπον...σκεφτειτε ποσα 2ευρα χωραει..κ ποσα 500ρικα πρεπει να του βαλουμε σε καθε ενα απ αυτα τα 2ευρα....
και μετα προσπαθηστε να χειριστειτε μια τετοια περιπτωση αν ειστε γιατροι, και πως θα βαζατε αυτα τα 2900 που εβαλε ο αναρ....κ τι θα περιμενατε απ αυτα....
Αυτα....

Υ.Γ2 ξερω εγραψα πολλα αλλα δε μπαινω συχνα οποτε θα αργησω να ξαναγραψω κ ειπα να πω οσο περισσοτερα γινοταν....
Good luck :D
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Μετα εμενα λενε τυφλο και οτι στηριζω κλινικες και βγαζουν μαπα το αποτελεσμα του αναρ.
Αλλα δεν καθονται να μελετησουν προσεκτικα την περιπτωση του και οτι αυτο που φενεται δεν ειναι μονο 1500 grafts που λενε μερικοι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Πανό εχεις δικιο,ένας που ειναι nw 6 πρεπει να ειναι 10 φορες περισσότερο ρεαλιστής απο εναν που ειναι 4αρι,επίσης εδω μέσα για κάποιο λογο προτρεχουμε να αξιολογήσουμε ενα αποτέλεσμα χωρίς να έχει ολοκληρωθεί και σφαζομαστε, αυτο δείχνει ανωριμότητα κ εμπάθειες, πχ του cvial τον τελευταιο 1.5 μήνα έχει αλλάξει πολύ και ειναι στο 8 μηνο και λογικά έχει να βελτιωθεί ακομα.
Ασ είμαστε πιο συγκρατημενοι και πιο υπομονετικοι.
Υσ.Πανό αυτο το κωλοδιευρω ειναι όντως 7 τ.εκ?κ δε του φαινοτανε
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ειναι κάτι λιγότερο, 5.23cm2 αφού η διάμετρος του ειναι 2,575cm


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα συμφωνήσω με τον Πανό και θα προσθέσω ότι περιπτωσεις όπως του Anar, που φαινόταν ότι έχει αργή φύτρωσή, πρεπει να κρίνονται και απο τους άλλους, αλλα και από τον ίδιο, μετά από τους 12 μήνες. Ως προς δε την συνολική εικόνα μετά το πέρας και των 2 (εγω θα πω 3 συμφωνώντας με τον Πάνο) επεμβάσεων. Αυτα τα "δε σε παει καλά", δείχνουν έλλειψη ωριμότητας. Αφού ειναι γνωστό ότι μια μμ κρίνεται στο 12 μήνο και ότι υπάρχουν ουκ ολίγες περιπτωσεις που το 12μηνο σε σχεση με το 6μηνο ειναι μερα με την νύχτα, προς τι αυτη η βιασύνη η οποία δεν συνοδεύεται από αριθμούς και μετρήσεις αλλα από υποκειμενικες εκτιμήσεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ANAR

Well-Known Member
Γεια σου φιλε ΑΝΑΑΑΑΡ ;)
Απ οτι βλεπω η φυτρωτικοτητα εχει παει μια χαρα αν κρινω απ τις φωτο στην σελιδα 6 που συγκρινεις το σημερα με το 4 μερες μετα το χειρουργειο.
με το ματι δειχνει μια φυτρωση τουλαχιστον 80% μεχρι στιγμης...αρα οι θυλακες δεν χαθηκαν και βρισκονται σε ενα καλυτερο μερος απ οτι πριν.... που ειναι κ το ζητουμενο...αρα η επεμβαση ειναι επιτυχης στο πρακτικο κομματι.
Το εμφανησιακο ειναι ενα αλλο που θα ολοκληρωθει κ τελειοποιηθει αργοτερα μετα το περας ολων των επεμβασεων που θα κανεις.....
Απο κει κ περα η εικονα στην τωρινη φαση σαφως δειχνει καλυτερη με το μαλλι κοντοκουρεμενο παρα οταν μακραινει....δε ξερω πιο σε κανει να αισθανεσαι καλυτερα απ τα δυο ψυχολογικα κ πιο προτιμας....αλλα αν κρινουμε απ την εικονα του μαλλιου κ μονο, τοτε το κοντο προσδιδει καλυτερη εικονα.
Τα nw6 ειναι δυσκολες περιπτωσεις κ για τους ασθενεις κ για τους γιατρους γιατι πρεπει να καλυψουν μεγαλες επιφανειες με λιγα διαθεσιμα θυλακια αναλογα με τις επιφανειες αυτες κ πρεπει να γινουν ειδικοι χειρισμοι για να βγει ολο αυτο οσο το δυνατον πιο ωραιο γινεται...σιγουρα ποτε δε θα γινει σα τον γιαννη μπεζο....αλλα ουτε κ σαν καποιον που ειναι nw3 κ εβαλε 3000 μπροστα κ γεμισε...
Πας να καλυψεις εναν χωρο που ειναι ολος κενος....δεν εχει ουτε μεσα του ουτε απο πισω του κ γυρο του καμμια υποστηριξη κ καλως η κακως η εικονα αυτη ειναι. και ειναι αυτη οταν εχεις παει σε μια καλη κλινικη κ εχει γινει μια καλη φυτρωση...γιατι μπορει να ειναι κ πολυ χειροτερη....
Προσφατα γυρισα απο ενα consultation...με ειδε ενας καλος γιατρος...του ειπα οτι παω για nw5-6 κ οτι εχω βαλει 3000 μπροστα....κ του μιλησα για γεμισματακι πισω crown κ λιγο κατεβασμα hairline...δε φανταζεσαι την μαχη που δωσαμε για την hairline...ειλικρινα απλα δε φανταζεσαι....ποσα επιχειρηματα του εφερα ποσο του αναλυσα ολο το σκεπτικο μου...τις τεχνικες που θα ακολουθησω κτλπ......παραδεχθηκε την ορθοτητα του πλανου μου κ τις γνωσεις μου στο θεμα κ παλι
παρ ολα αυτα τελικα κλεισαμε στο να γινει κατι ενδιαμεσο απ αυτο που προτεινα εγω με αυτο που προτεινε αυτος...και παλι οχι τωρα....με εδιωξε κ θελει σε 2 χρονια να ξαναπαω να με δει για να ειμαστε πιο συγκεκριμενοι...
Θελω να πω οτι στα nw αυτα υπαρχουν πολλοι πολλοι περιορισμοι κ ειναι εξαιρετικα δυσκολες κ δυστροπες περιπτωσεις που ακομα κ οι καλοι γιατροι πρεπει να ειναι πολυ προσεκτικοι στο master plan γιατι δεν εισαι nw3 να διορθωσεις το οποιο λαθος....γιατι ενα λαθος εδω τωρα....θα κοστισει καπου αλλου κ μετα ισως δεν μαζευτει ποτε κ δε παρει καλη τελικη μορφη το κεφαλι...
Σε εσενα βλεπω οτι οι γιατροι εχουν κανει μια πιο πυκνη χερλαιν στους πρωτους 1-2 ποντους κ μετα πιο πισω μειωνεται φυσικα αυτο για να καλυφθει μεγαλυτερη εκταση...αυτο ειναι κ το σωστο...μιας κ δεν υπαρχουν πουθενα φυσικα μαλλια εκει γυρο για να το κανουν αυτο...
πιστευω θελεις 3 επεμβασεις για να καλυψεις ολο το κεφαλι κ οταν γινει αυτο μια επιπλεον μικρη στο τελος για να κανεις το τελικο touch up στα σημεια που χρειαζονται λιγο διορθωση ωστε να ολοκληρωθει το αποτελεσμα κ να αναδειξει τα σημεια που χρειαζονται λιγο ενισχυση κ να παρει το κεφαλι την οριστικη του μορφη κ να δειξει οσο καλυτερα μπορει να δειξει....το τελικο touch up μπορει να γινει κ με φυε αν δεν εχεις αλλη διαθεσιμοτητα με strip.

Υ.Γ ειδα εναν χαμο σχολιων κ βαριομουν να τα διαβασω ολα....
θελω να πω σε αυτους που δεν εχουν κανει μεταμοσχευση να φανταστουν το εξης...
αν εχουμε μια καραφλη περιοχη που ειναι οσο ενα 2ευρο (πολυ μικρη δλδ)
το εμβαδο του ειναι Ε=πρ² δλδ (αν υποθεσουμε οτι το 2ευρο εχει διαμετρο περιπου 3 ποντους )
τοτε Ε= 3,14 Χ 1,5² = 7cm²
Για να καλυφθουν ωραια αυτα τα 7cm² αν δεν εχουν τριχα επανω τους χρειαζονται περιπου 65 θυλακες /cm .
7 X 65 = 455 θυλακια , δλδ να φυτεψουμε 500 για να εχουμε γυρο στα 460 που ζηταμε.
Αυτο χρειαζεται να γινει σε ολο το κεφαλι οταν ειναι ολο καραφλο κ πρεπει να γεμισει με μαλλι...σε καθε 2ευρο να του βαζουμε και 500 θυλακια....
Ξανακοιταχτε ενα nw6 λοιπον...σκεφτειτε ποσα 2ευρα χωραει..κ ποσα 500ρικα πρεπει να του βαλουμε σε καθε ενα απ αυτα τα 2ευρα....
και μετα προσπαθηστε να χειριστειτε μια τετοια περιπτωση αν ειστε γιατροι, και πως θα βαζατε αυτα τα 2900 που εβαλε ο αναρ....κ τι θα περιμενατε απ αυτα....
Αυτα....

Υ.Γ2 ξερω εγραψα πολλα αλλα δε μπαινω συχνα οποτε θα αργησω να ξαναγραψω κ ειπα να πω οσο περισσοτερα γινοταν....
Good luck :D


Γεια σου φιλε Πανο.....πως και πως περιμενα το σχολιο σου στο θεμα μου.....εισαι απο τους πρωτους που εκαναν μεταμοσχευση εδω μεσα και απο τα ποιο εμπειρα μελη πανω στο θεμα.....ησουν κατανοητος πανω στο θεμα μου και ελυσες πολλα ερωτηματα σε μεταμοσχευσης nw5-6...νασε καλα φιλε και μην χανεσαι .
 

dimitris50423

Well-Known Member
ANAR κανε μια ανανεωση φιλε οποτε μπορεσεις. σε λιγες μερες κλεινεις 7 μηνο. κανεις καμια θεραπεια στο κεφαλι τωρα?
aerate σου κλεβω τη δουλεια ελπιζω να μη με παρεξηγησεις.. χαχα. :D
 

ANAR

Well-Known Member
11 του μηνα κλεινω 8 μηνες θα ανεβασω φωτο....την παρασκευη εχω ραντεβου με τον κ.Φιουρης για να δει την εξελιξη μου.
 

ANAR

Well-Known Member
Εκλεισα 8 μηνες απο την μεταμοσχευση.Σημερα συναντήθηκα με τον κ.Φιουρη και με ειδε απο κοντα....μου ειπε οτι εχω πιάσει τελεια φυτρωση και μιλησαμε και για την επομενη μεταμοσχευση που θα γινει νοεμβρη με δεκεμβρη.
Ανεβαζω σημερινες φωτογραφιες.

DSCN0168.JPG

DSCN0166.JPG

DSCN0167.JPG
 
Μπλουζα