Aldo, FUE, 2409g, 05/08/2020

Georgie

Well-Known Member
Μπορείτε να σεβαστείτε το νήμα ?
Ο Ανθρωπος δε θελει να γινει ρινγκ .
Το ζήτησε πριν απο λιγο .
Λιγο αξιοπρέπεια και σεβασμός στα μέλη δε βλάπτει .
Όλοι εχουμε κακές μερες στη δουλειά .
Τι πράγματα ειναι αυτα με τους απαράδεκτους χαρακτηρισμούς .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Hairsick

Active Member
Άσχετα με το πανηγυράκι που γίνεται ως συνήθως και βλέπουμε παραπάνω, αυτό που μένει στο τέλος είναι η ίδια η παρουσίαση και η επί μέρους περιπτωσιολογία.
Οι ανεξάρτητες παρουσιάσεις είναι το «χρυσάφι» αυτού του φόρουμ και μακάρι ο φίλος Aldo να μην ξενερώσει και την συνεχίσει μέχρι τέλους.
 

mike1988

Active Member
Δυστυχώς ο ένας κρόταφος δεν έπιασε την αναμενόμενη φυτρωση αλλά καλύτερα να περιμένουμε μέχρι το 12μηνο
Αν δεν κάνω λάθος αυτό ήταν το πρώτο περιστατικό της κλινικης το οποίο θα έπρεπε να είναι κ η βιτρίνα της
Ένα σχετικα εύκολο περιστατικό με πολύ καλά χαρακτηριστικά τρίχας και καλή υποστήριξη απο τις πίσω ζώνες δηλαδή ότι πρέπει για διαφήμιση
Παρόλο αυτά τα θαλασσωσε
Μέτρια φυτρωση ο ένας κρόταφος και temples άνευ σχολιασμού
Ολα αυτά απο έναν καλό γιατρό
Φανταστείτε σε τι επίπεδο είναι οι άλλοι...
Βέβαια τον δικαιολογω γιατί η εμπειρία του στην fue είναι μικρή
Μέχρι πριν 2 χρόνια την δυσφημιζε και την απεφευγε όπως ο διάολος το λιβανι
Όμως οφείλω να παραδεχτώ ότι δεν έχει ταβάνι και είναι τρομερά εξελιξιμος
ΑΛΛΑ καλύτερα να μη μάθουν στα δικά μας κεφάλια
Οσο αφορά τα νέα μέλη παιδιά δώστε βάση στο διάβασμα και μην ενθουσιαζεστε εύκολα
Απ τα 100 περιστατικά που έχουν γίνει απο ελληνικές κλινικές ζήτημα τα 5 να είναι καλά

Υγ1 γιατρέ δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σας ίσα ίσα που πιστεύω ότι με τον Τυρκαλα είστε το μέλλον στον ελλαδικο χωρο αλλά ακόμα το επίπεδο είναι χαμηλό
Απο θεωρία τα πάτε περίφημα αλλά σας λείπει εμπειρία
Υγ2στη strip είστε φοβερός και στην Ελλάδα δεν έχετε αντίπαλο
Υγ3 ακόμα και σήμερα που μιλάμε σε φυτρωση τις νοσηλευτριες του βεκρη δεν τις πιάνει καμία κλινική και κανένας γιατρός
Αυτο για να καταλάβετε το επίπεδο που βρίσκεται η μεταμοσχευση μαλλιών στην Ελλάδα
Αρά ο γιατρός παρότι φοβερά εξελίξιμος και αυτός και ο Τυρκαλάς είναι ακόμα σε επίπεδο ιεκ νοσηλευτικής σύμφωνα με τα λεγόμενα σου. Άρα μόνο εξωτερικό αξίζει να πας. Ελλάδα μόνο για διακοπές και μουσακά αξίζει. Τις λες και λίγο μηδενιστικές τις απόψεις σου και για κάτι που δεν απαιτεί μια σούπερ τεχνογνωσία ή χρηματοδότηση πχ. πολεμική βιομηχανία. Βοηθάς και όλα τα μέλη με την λογική ότι αν δεν έχετε να διαθέσετε 15000€ για Ισπανία ή αφήστε το θέμα ή πηγαίντε Τουρκία και μαζί με 3000€ αφήστε τους και την δότρια να την περιποιηθούν.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Ξερω πολυ καλυτερα από σενα τι λενε οι ...συναδελφοι και ποια ειναι η διεθνής πρακτική.
Και εγώ έχω σαφεστατες οδηγιες για το καπνισμα πριν και μετα την ΜΕΤ
Αλλα ΕΙΚΑΖΩ, δεν γνωριζω, απλα παιρνω τη πιο πιθανή οδό.
Θα σας συνιστουσα να ξαναδιαβασετε τα ποστ μου γιατι εκτιθεστε.Και εγω για πιθανοτητες μιλησα,δεν ειπα οτι συμβαινει παντα.
Δυστυχως κατι που παρατηρω σε ορισμενα μελη αλλα και σε εσας ειναι οτι δεν εχετε μαθει να διαβαζετε ακριβως τι γραφει ο αλλος και παρερμηνευετε.
Ισως εχετε μπει σε mode fight back βλεποντας παντου εχθρους και δεν αφηνετε να πεσει τιποτα κατω.Απαραδεκτη η συμπεριφορα σας.Και θα σας πω γιατι ειναι απαραδεκτη.Θα μπορουσατε εξαρχης να μου ειχατε δωσει την απαντηση αυτη,οτι υπαρχουν οδηγιες και τις εφαρμοζετε.Αντι αυτου απαντησατε με επιθετικο υφος λεγοντας οτι αυτα ειναι δικα μου συμπερασματα.Τελικα λοιπον δεν ειναι μονο δικα μου αλλα και δικα σας.Χαιρομαι που συμφωνησατε μαζι μου ,εστω και μετα απο τρια ανουσια μηνυματα.
Κατηγορειτε τα μελη οτι σας προκαλουν αλλα και εσεις δεν πατε πισω.
Επισης αυτο το απρεπες σχολιο περι αγελης που θελει αιμα και δηθεν αγαπαει τον αλντο να το παρετε πισω.Δεν εχετε δικαιωμα ουτε εσεις ουτε κανεις αλλος να αμφισβητει τις προθεσεις των υπολοιπων,φυσικα και νοιαζομαστε για τον αλντο και για αυτο σχολιασαμε το θεμα με τον κροταφο και για αυτο θα σχολιαζουμε και ολα τα περιστατικα χωρις φοβο και παθος.
Καλο θα ηταν να μαθετε να ειστε δεκτικος και στην αρνητικη κριτικη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Heat

Member
Το χειρότερο από όλα είναι να προσπαθούμε να βρούμε αστείες δικαιολογίες (κάπνισμα) ή να μην ξέρουμε τι κοιτάμε στις φωτό. Δεν παίζει, κατά την άποψη μου, τέτοια δικαιολογία. Και η τοποθέτηση ήταν καλή σαν πυκνότητα σε αμφότερους τους κροτάφους και δεν υπήρχε σχεδιαστικό λάθος πέραν κάποιον κάποιων πολύτριχων στα temples.
Yπαρχουν οι ''Chain Smokers'' που οταν καπνιζει 2 πακετα Marlboro τη μερα σιγουρα δε θα ειναι το ιδιο με ενα μη-καπνιστη.
Δεν ηταν αστεια δικαιολογια.
Ηταν ΕΡΩΤΗΣΗ για την οποια εγραψα κιολας οτι μπορει να ειναι ακυρη, οσον αφορα τη βιωσιμοτητα των μοσχευματων.
Την επομενη φορα καλυτερα να μην εκφρασω την σκεψη μου.
Θα σας παρακαλουσα να κρατησουμε λιγο το επιπεδο και να αποφυγουμε το χλευασμο μελων, ειδικοτερα με τον τιτλο του Moderator με εκφρασεις του τυπου
''<<Το χειρότερο από όλα είναι να προσπαθούμε να βρούμε αστείες δικαιολογίες (κάπνισμα) ή να μην ξέρουμε τι κοιτάμε στις φωτό.>>''

Τι να πω . . .


Το καπνισμα μπορει να επηρεασει την φυτρωση ,ειδικα σε περιπτωσεις μακροχρονιων καπνιστων που κανουν βαρια χρηση η πιθανοτητα καποιας επιπλοκης ειναι υψηλη.Τωρα αν μιλαμε για μετριοπαθη χρηση ισως ο κινδυνος να μην υφισταται αλλα οι χρονιοι καπνιστες καλο ειναι να το εχουν στο μυαλο τους.
Nik.Mos οπως επρεπε να κανω εξ-αρχης ετσι εκανα πριν λιγο. Ερευνα σε Αμερικανικα site απο TOP Doctor τον
William Rassman , MD, αναφερει οτι οι περισσοτεροι του ασθενεις στη Νεα Υορκη ηταν καπνιστες τη δεκατια του 1990,2000 και μεχρι πριν λιγα χρονια ( ετος 2017), και ολοι ειχαν καλα αποτελεσματα και ποτε δεν αντιμετωπισε προβλημα σε φυτρωσεις, που ηταν καπνιστες.

Μαλιστα αναφερει οτι κυριαρχο ρολο παιζει ο τροπος με τον οποιο θα γινει η επεμβαση και η τοποθετηση των graft και οτι δεν υπαρχει καμια επιστημονικη ερευνα που να συνδεει τα μαλλια με το τσιγαρο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

witcher

Well-Known Member
Νομίζω καλό θα ήταν να περιμέναμε μέχρι το τέλος, αλλά εντάξει μεταξύ μας τώρα κανείς δεν περιμένει να αλλάξει η κατάσταση της φύτρωσης από τον όγδοο μήνα και μετά ειδικά αν πρόκειται για το μπροστινό μέρος. Θεωρώ αν ο aldo πήγαινε σε μια πιο έμπειρη κλινική (π.χ. ας πούμε τις κυπριακές HDC και Γεωργίου), τώρα όλοι θα αποθεώναμε το αποτέλεσμα, καθώς ήταν ένα σχετικό εύκολο περιστατικό με καλά χαρακτηριστικά τρίχας που είχε όλα τα θετικά να πάρει το μέγιστο αποτέλεσμα με μια επέμβαση. Δεν πειράζει όμως από τα λάθη μαθαίνουμε, και σε αυτό βοηθάνε οι ανεξάρτητες παρουσιάσεις να κάνουμε την πιο σωστή επιλογή κλινικής.
 
  • Like
Reactions: spi

Georgie

Well-Known Member
Νομίζω καλό θα ήταν να περιμέναμε μέχρι το τέλος, αλλά εντάξει μεταξύ μας τώρα κανείς δεν περιμένει να αλλάξει η κατάσταση της φύτρωσης από τον όγδοο μήνα και μετά ειδικά αν πρόκειται για το μπροστινό μέρος. Θεωρώ αν ο aldo πήγαινε σε μια πιο έμπειρη κλινική (π.χ. ας πούμε τις κυπριακές HDC και Γεωργίου), τώρα όλοι θα αποθεώναμε το αποτέλεσμα, καθώς ήταν ένα σχετικό εύκολο περιστατικό με καλά χαρακτηριστικά τρίχας που είχε όλα τα θετικά να πάρει το μέγιστο αποτέλεσμα με μια επέμβαση. Δεν πειράζει όμως από τα λάθη μαθαίνουμε, και σε αυτό βοηθάνε οι ανεξάρτητες παρουσιάσεις να κάνουμε την πιο σωστή επιλογή κλινικής.
Εχουμε και απο Γεωργίου χαμηλή βιωσιμότητα φίλε μεχρι που διακόπηκε η παρουσίαση , μην εισαι απόλυτος σε αυτα !
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Yπαρχουν οι ''Chain Smokers'' που οταν καπνιζει 2 πακετα Marlboro τη μερα σιγουρα δε θα ειναι το ιδιο με ενα μη-καπνιστη.
Δεν ηταν αστεια δικαιολογια.
Ηταν ΕΡΩΤΗΣΗ για την οποια εγραψα κιολας οτι μπορει να ειναι ακυρη, οσον αφορα τη βιωσιμοτητα των μοσχευματων.
Την επομενη φορα καλυτερα να μην εκφρασω την σκεψη μου.
Θα σας παρακαλουσα να κρατησουμε λιγο το επιπεδο και να αποφυγουμε το χλευασμο μελων, ειδικοτερα με τον τιτλο του Moderator με εκφρασεις του τυπου
''<<Το χειρότερο από όλα είναι να προσπαθούμε να βρούμε αστείες δικαιολογίες (κάπνισμα) ή να μην ξέρουμε τι κοιτάμε στις φωτό.>>''

Τι να πω . . .



Nik.Mos οπως επρεπε να κανω εξ-αρχης ετσι εκανα πριν λιγο. Ερευνα σε Αμερικανικα site απο TOP Doctor τον
William Rassman , MD, αναφερει οτι οι περισσοτεροι του ασθενεις στη Νεα Υορκη ηταν καπνιστες τη δεκατια του 1990,2000 και μεχρι πριν λιγα χρονια ( ετος 2017), και ολοι ειχαν καλα αποτελεσματα και ποτε δεν αντιμετωπισε προβλημα σε φυτρωσεις, που ηταν καπνιστες.

Μαλιστα αναφερει οτι κυριαρχο ρολο παιζει ο τροπος με τον οποιο θα γινει η επεμβαση και η τοποθετηση των graft και οτι δεν υπαρχει καμια επιστημονικη ερευνα που να συνδεει τα μαλλια με το τσιγαρο.

Αστειότητα είναι να πιστεύεις ότι το κάπνισμα χτυπάει επιλεκτικά στην δεξιά πλευρά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα σεβαστώ την άποψη του Aldo και θα παρακαλούσα και τους άλλους να μην ανεβάζουν τους τόνους. Φυσικά και θα περιμένουμε το 12μηνο και προσωπικά θα είμαι πολύ ευχαριστημένος αν διαψευστώ για το repair. Μιας όμως και συμμετέχει και ο γιατρός εδώ, θα ήθελα να του κάνω μια ερώτηση ουσίας. Σε περίπτωση που στο 12μηνο αποδειχτεί ότι η φύτωση δεν είναι αυτή που έπρεπε να είναι με βάση την φύτευση (για την οποία και φώτο έχουμε και αναλυτικά στοιχεία). Τι προτείθεται να κάνει?
 

Georgie

Well-Known Member
Αυτο ρε φίλε .
Γί αυτο δε μπαίνω ποτε στη διαδικασία να αποθέωνω καμία κλινική.
Ειναι νομοτελειακό οτι κάπου δε θα παει καλα
Και ας λενε οτι θέλουν .
Που το βρήκαν όλοι το θάρρος να λενε πήγαινε εκει η άλλου ?
Εχουν κανει μεταμοσχευση ?
Πήραν αποτέλεσμα που τους κάλυψε ?
Ειναι σίγουροι οτι ο αλλος που θα στείλουν θα παρει παρόμοιο ?
Με τι κριτήριο κατατάσσουν τις κλινικές σε κλίμακα?
Ποιος ειναι ο ανερχόμενος και ποιος δεν εχει ταβάνι τι σε κανει και το λες ?
Είδες 50 ας πούμε παρουσιάσεις και έβγαλες συμπέρασμα ?
Η το απέναντι καφενείο ειναι έτσι και το δικό μας αλλιώς ?

Οι ανεξάρτητες και καθαρές παρουσιάσεις ειναι οι καλύτερες γιατι μπορει να βγάλεις ενα συμπέρασμα το που πας,αλλα και οι άλλοι υποψήφιοι να δουν τα θετικά και τις ατέλειες .
Ας νομίζουν κάποιοι οτι δαγκώσουμε τη γλωσσα μας με τα επιτυχημένα η τα άτυχα περιστατικα
Δεν ειμαστε όλοι τοξικοί στη ζωη αυτη !!
Το φορουμ αυτο το σκοπό εχει .
Εποικοδομητική κριτικη και ανάγνωση αποτελέσματος χωρις μεροληψίες και ανούσιας κόντρας μεταξυ κλινικών και μελών.
Αυτο βοηθάει ολους
Αν τελικά το ζητούμενο ειναι αυτο .
 

Heat

Member
Αστειότητα είναι να πιστεύεις ότι το κάπνισμα χτυπάει επιλεκτικά στην δεξιά πλευρά.
Ωραια.

Μεσα στο ιδιο Quote ειναι και η απαντηση προς το nickmos που λεω οτι δεν υπαρχει καμια συσχετηση τσιγαρου-μεταμοσχευσης με τεκμηρια.
Οποτε το παραπανω <<πιστευω>> που μου γραφετε ειναι ακυρο επιχειρημα.

Δεν ειμαι ουτε συνηγορος του πολιτη ουτε της συγκεκριμενηες κλινικης.

Εκανα απλα μια ερωτηση η οποια χρησιμοποιηθηκε ως πατημα ''γελοιοτητας και αστειας δικαιολογιας''
ωστε να γινει πιο ευκολη η επιθεση οσον αφορα το αποτελεσμα του Aldo.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αστεία ως προς την λογική της και δεν το είπα ειδικά για σένα αλλά για όσους το πιστεύουν και ειδικά σε αυτό το περιστατικό. Δεν ισχυρίστηκα ότι την χρησιμοποίησες για να δικαιολογήσεις κάτι εκ του πονηρού.
 

koumparos

Well-Known Member
Georgie θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου αλλά εδώ μιλάμε για ένα αποτέλεσμα που έχει μέχρι στιγμής 80% επιτυχία και με πολύ λίγα μοσχεύματα θα προσεγγίσει το τέλειο.Εχουμε δει πολύ μέτρια αποτελέσματα που πραγματικά πήγε στον κάδο ένας μεγάλος αριθμός μοσχευμάτων λόγο χαμηλής φυτρωσης.Εδω δεν συμβαίνει αυτό.Ηταν άτυχος και δεν του βγήκαν καμία 200αρια μοσχεύματα.(τυχαίο το νούμερο μπορεί να είναι 150 η 250).Στην ουσία απλά θα ταλαιπωρηθεί για μερικές ώρες ακόμα και θα φτάσει στο στόχο.Πυκνωση εγώ σε όλη την ζώνη δεν θα έκανα.Μικρο συμπλήρωμα στον κρόταφο και θα ήμουν ευτυχισμένος.
@Νομιζω ότι ο γιατρός πρέπει να κοιτάξει την ψυχραιμία του.Εδω δεν έχει καθόλου δίκιο και θα πάρω το μέρος των υπολοίπων.
 
Όχι
Αρά ο γιατρός παρότι φοβερά εξελίξιμος και αυτός και ο Τυρκαλάς είναι ακόμα σε επίπεδο ιεκ νοσηλευτικής σύμφωνα με τα λεγόμενα σου. Άρα μόνο εξωτερικό αξίζει να πας. Ελλάδα μόνο για διακοπές και μουσακά αξίζει. Τις λες και λίγο μηδενιστικές τις απόψεις σου και για κάτι που δεν απαιτεί μια σούπερ τεχνογνωσία ή χρηματοδότηση πχ. πολεμική βιομηχανία. Βοηθάς και όλα τα μέλη με την λογική ότι αν δεν έχετε να διαθέσετε 15000€ για Ισπανία ή αφήστε το θέμα ή πηγαίντε Τουρκία και μαζί με 3000€ αφήστε τους και την δότρια να την περιποιηθούν.
Φίλε μου δεν είπα πουθενά ότι οι γιατροί είναι σε επίπεδο νοσηλευτικης
Είπα ότι οι νοσηλευτριες σύμφωνα με τα δικά μου μάτια κ μόνο πετυχαίνουν ακόμα και σήμερα καλύτερη φυτρωση
Αυτο δεν αναιρεί τις εγκληματικες ενέργειες που κάνουν στην δότρια
η έλλειψη πλανου και πρωτοκολλων που ακολουθεί ο όμιλος της συγκεκριμενης κλινικης
Επίσης δεν είπα πουθενά ότι πρέπει να διαθέτει κάποιος 15000 για μεταμοσχευση ούτε να παει Τουρκία
Τουρκία απ τις εκατοντάδες κλινικές 2-3 είναι σε υψηλό επίπεδο και η χρέωση τους είναι περίπου στα ίδια επίπεδα με τις ισπανικές
Οι υπόλοιπες είναι το λιηοτερο επικίνδυνες
 
  • Like
Reactions: spi

Georgie

Well-Known Member
Εγω φίλε κριτικη, ειδικά αρνητική δε κάνω ποτε .
Επίσης πάντα περιμένω το 12 μηνο για συμπεράσματα .
Όμως επάνω στη συζήτηση θεωρώ οτι η περίπτωση του Aldo ηταν για να μη ξαναμπεί για touch up η βελτίωση ατελειών λογω και της επιλογής μιας αξιόπιστης και οχι low cost κλινικής στην Ελληνικη αγορά .
Γιατρός όμως δεν ειμαι για να βγάλω πόρισμα .
Μακάρι στην ολοκλήρωση όλα αυτα να εχουν λυθεί
Αυτο θελω, και οχι μονο επειδή μου ειναι πολυ συμπαθής ο Aldo .
 

witcher

Well-Known Member
Εχουμε και απο Γεωργίου χαμηλή βιωσιμότητα φίλε μεχρι που διακόπηκε η παρουσίαση , μην εισαι απόλυτος σε αυτα !
Ναι αλλά λιγοστεύεις τις πιθανότητες αν επιλέξεις μια κλινική με πολύ μεγαλύτερη εμπειρία στην FUE. Όπως και να το κάνουμε είναι και θέμα τι εμπειρία έχει ο κάθε γιατρός σε κάθε τεχνική, πόσα χρόνια κάνει FUE κλπ. Γιατί στην θεωρία όλοι καλοί είναι.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Αυτο ρε φίλε .
Γί αυτο δε μπαίνω ποτε στη διαδικασία να αποθέωνω καμία κλινική.
Ειναι νομοτελειακό οτι κάπου δε θα παει καλα
Και ας λενε οτι θέλουν .
Που το βρήκαν όλοι το θάρρος να λενε πήγαινε εκει η άλλου ?
Εχουν κανει μεταμοσχευση ?
Πήραν αποτέλεσμα που τους κάλυψε ?
Ειναι σίγουροι οτι ο αλλος που θα στείλουν θα παρει παρόμοιο ?
Με τι κριτήριο κατατάσσουν τις κλινικές σε κλίμακα?
Ποιος ειναι ο ανερχόμενος και ποιος δεν εχει ταβάνι τι σε κανει και το λες ?
Είδες 50 ας πούμε παρουσιάσεις και έβγαλες συμπέρασμα ?
Η το απέναντι καφενείο ειναι έτσι και το δικό μας αλλιώς ?

Οι ανεξάρτητες και καθαρές παρουσιάσεις ειναι οι καλύτερες γιατι μπορει να βγάλεις ενα συμπέρασμα το που πας,αλλα και οι άλλοι υποψήφιοι να δουν τα θετικά και τις ατέλειες .
Ας νομίζουν κάποιοι οτι δαγκώσουμε τη γλωσσα μας με τα επιτυχημένα η τα άτυχα περιστατικα
Δεν ειμαστε όλοι τοξικοί στη ζωη αυτη !!
Το φορουμ αυτο το σκοπό εχει .
Εποικοδομητική κριτικη και ανάγνωση αποτελέσματος χωρις μεροληψίες και ανούσιας κόντρας μεταξυ κλινικών και μελών.
Αυτο βοηθάει ολους
Αν τελικά το ζητούμενο ειναι αυτο .

Με βρισκεις σύμφωνο σε ολα όσα λες!
Μακάρι να ακούσουν όλοι.
Έχεις παρα πολλα συμπυκνωμενα ζωτικα θεματα σε ένα ποστ, πολυ καλός.
 
Μπλουζα