Aldo, FUE, 2409g, 05/08/2020

Nik.Mos

Well-Known Member
Να κανω μια ερωτηση, μπορει να ειναι λιγο ακυρη αλλα οκ.

Αν ο Aldo ειναι καπνιστης, υπαρχει περιπτωση κατα τη διαρκεια των 8 μηνων αν καπνιζε να επηρεαστηκε καποιο σημειο στην περιοχη της επεμβασης και δεν φυτρωσαν graft ? Θελω να πω υπαρχει καποιος πολυ σημαντικος παραγοντας που οδηγει στην μη βιωσιμοτητα τον graft ?
Το καπνισμα μπορει να επηρεασει την φυτρωση ,ειδικα σε περιπτωσεις μακροχρονιων καπνιστων που κανουν βαρια χρηση η πιθανοτητα καποιας επιπλοκης ειναι υψηλη.Τωρα αν μιλαμε για μετριοπαθη χρηση ισως ο κινδυνος να μην υφισταται αλλα οι χρονιοι καπνιστες καλο ειναι να το εχουν στο μυαλο τους.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Xristos87

Well-Known Member
ρε παιδια να ρωτησω κατι... τι συζηταμε τωρα? ειδικα στις φωτο που εβαλε απο κοντα ο γιατρος φαινεται η αστοχια στο σχεδιασμο....δεν ξερω αν η φυτρωση ειναι καλη η οχι και η φορα της τριχας κτλ κτλ......αλλα ο σχεδιασμος εχει αστοχια.....δεν κτλ τι συζηταμε και ψαχνουμε.....

η απαντηση στην ερωτηση σου :

Μονο στην σχεδίαση.....άσχετο με λες .

Αφερεγγυος και εσυ οπως ο φιλος σου...
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Ανεξάρτητα τι θα πει ο ίδιος,μια και σας έχουμε online,θα ήθελα να ακούσω τη δική σας επιστημονική άποψη στο μέχρι τώρα αποτέλεσμα.
Αυτό ζητάμε τίποτα παραπάνω.
Μπορούμε?

Πρωτον δεν μου ζητησε κανεις τιποτα.
Βγηκαν ηδη 3 "εισαγγελεις" και διδασκουν αντιμετωπιση "παρενεργειων", customer service, και φυσικά ήθος, γιατι αυτοι ξερουν...
Εγω πάλι που ειμαι ιατρός, αν δεν δω με τα ματια μου οποιονδηποτε ασθενή και οποιοδήποτε "πρόβλημα" δεν βιάζομαι να κάνω τον ιατρό.
Πόσο μάλλον να κουνησω το δακτυλο...
Οπότε, όχι δεν θα έχετε καμια υπερφιλαη, ανωριμη, βιαστική και φαντεζί απάντηση από εμενα προς τερψη των haters.
Αυτα ειναι ασόβαρα πραγματα και εγω δεν τα κανω. (κάνω άλλα βεβαια γιατι ειμαι ευθικτος από ότι φαινεται)
Όταν με το καλο εξετασω τον ασθενή και επιβεβαιωσω και διαγνωσω (3 άγνωστες λεξεις και νοήματα σε κάποιους, αλλα απαραιτητα αν θες να λεγεσαι σοβαρος ), θα τα πω στον ασθενή μου.
Αν αυτος θέλει να τα μοιραστει με καποιους που το μονο που έχουν τελικα αποδείξει ότι θέλουν ειναι "αίμα και δράμα" (παρα τα γλυκαναλατα καλη φυτρωση και σε αγαπαμε όλοι @Aldo), ειναι δικο του θέμα.
Κάθε μικροπρόβλημα στα χειρουργεια μου λύνεται πάντα, ειδικα με τόσο εξαιρετικούς ασθενείς όπως ο @Aldo
 
Τελευταία επεξεργασία:

Disco

Well-Known Member
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω μήπως αποτελεί αιτία για μια μέτρια φύτρωση το γεγονός ότι ίσως να τοποθετήθηκαν κάποια μοσχεύματα που πιθανόν να είχαν τραυματιστεί κατά την εξαγωγή και να μην έγινε αντιληπτό ή να τραυματίστηκαν αργότερα και έτσι να τοποθετήθηκαν τραυματισμενα; ή να μην τοποθετήθηκαν σε σωστό βάθος τα μοσχεύματα με αποτέλεσμα να μη φυτρώσουν;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Το καπνισμα μπορει να επηρεασει την φυτρωση ,ειδικα σε περιπτωσεις μακροχρονιων καπνιστων που κανουν βαρια χρηση η πιθανοτητα καποιας επιπλοκης ειναι υψηλη.Τωρα αν μιλαμε για μετριοπαθη χρηση ισως ο κινδυνος να μην υφισταται αλλα οι χρονιοι καπνιστες καλο ειναι να το εχουν στο μυαλο τους.

Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ βιβλιογραφια για επίδραση σε ΜΕΤ.
Αυτα που γραφεις ειναι δικά σου συμπεράσματα
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
ρε παιδια να ρωτησω κατι... τι συζηταμε τωρα? ειδικα στις φωτο που εβαλε απο κοντα ο γιατρος φαινεται η αστοχια στο σχεδιασμο....δεν ξερω αν η φυτρωση ειναι καλη η οχι και η φορα της τριχας κτλ κτλ......αλλα ο σχεδιασμος εχει αστοχια.....δεν κτλ τι συζηταμε και ψαχνουμε.....

Μιας και αναφερεσαι σε εμενα, μπορεις να μας δειξεις τι εννοεις συγκεκριμένα?
Η απλα λασπούλα?
Αναμένω
 

Giorgos-3

Well-Known Member
@CVIAL θέμα σχεδιασμού τα πορτοκαλί και ισσοροπιας πυκνότητας τα μπλε κυκλάκια; Σωστά η όχι ;
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2021-04-13-19-06-18-077_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2021-04-13-19-06-18-077_com.miui.gallery.jpg
    625.2 KB · Προβολές: 206
  • Screenshot_2021-04-13-19-06-33-914_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2021-04-13-19-06-33-914_com.miui.gallery.jpg
    612.3 KB · Προβολές: 245

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
@CVIAL θέμα σχεδιασμού τα πορτοκαλί και ισσοροπιας πυκνότητας τα μπλε κυκλάκια; Σωστά η όχι ;

Δεν βλεπεις τη στροφη στο κεφάλι?
και ΦΥΣΙΚΑ, δεν σκεφτηκες καν το θεμα του οιδηματος λογω αναισθησιας και tumescence και οτι αυτα δεν ειναι συμμετρικα.

τα σβηνω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το χειρότερο από όλα είναι να προσπαθούμε να βρούμε αστείες δικαιολογίες (κάπνισμα) ή να μην ξέρουμε τι κοιτάμε στις φωτό. Δεν παίζει, κατά την άποψη μου, τέτοια δικαιολογία. Και η τοποθέτηση ήταν καλή σαν πυκνότητα σε αμφότερους τους κροτάφους και δεν υπήρχε σχεδιαστικό λάθος πέραν κάποιον κάποιων πολύτριχων στα temples.
 
  • Like
Reactions: spi

Giorgos-3

Well-Known Member
Το χειρότερο από όλα είναι να προσπαθούμε να βρούμε αστείες δικαιολογίες (κάπνισμα) ή να μην ξέρουμε τι κοιτάμε στις φωτό. Δεν παίζει, κατά την άποψη μου, τέτοια δικαιολογία. Και η τοποθέτηση ήταν καλή σαν πυκνότητα σε αμφότερους τους κροτάφους και δεν υπήρχε σχεδιαστικό λάθος πέραν κάποιον κάποιων πολύτριχων στα temples.
στους κροταφους βλεπεις ισσοροπια? ρωταω γιατι εσυ τον εχεις δει απο κοντα το φιλο μας τον αλντο...οι φωτος τοσο πολυ ξεγελουν?
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Το χειρότερο από όλα είναι να προσπαθούμε να βρούμε αστείες δικαιολογίες (κάπνισμα) ή να μην ξέρουμε τι κοιτάμε στις φωτό. Δεν παίζει, κατά την άποψη μου, τέτοια δικαιολογία. Και η τοποθέτηση ήταν καλή σαν πυκνότητα σε αμφότερους τους κροτάφους και δεν υπήρχε σχεδιαστικό λάθος πέραν κάποιον κάποιων πολύτριχων στα temples.

Συμφωνω.
Αν υπάρχει σοβαρη κατηγορία ή μομφή, ειναι ΓΕΛΟΙΟ να υπάρχουν δικαιολογίες.
Απο φωτογραφιες 8 μηνου που ολοι μεχρι πριν 2-3 μηνες εξυμνούσαν (δαγκωνοντας τη γλωσσα τους φυσικα) το αποτελεσμα, ξαφνικα να βγαινουν κατηγορίες και μομφες, αυτο και αν ειναι αστειο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Aldo

Well-Known Member
Kαλησπερα σε ολη την παρεα, θα παρακαλουσα ναπεσουν οι τονοι!

Δεν ξερει κανεις γιατι ο κροταφος ειναι λιγο πιο αργος οπως ειπα και νωριτερα, οποτε κλαιν μαιν περιμενουμε.
Δεν μπορουμε να βγαλουμε συμπερασματα ασφαλη κανενας μας την προκειμενη(γιατι δεν με βλεπει), και απλα κανουμε assumptions!

Ο μονος που θα ξερει με σιγουρια(οταν με δει) ειναι ο γιατρος μου (αυτη ειναι και η δουλεια του, αυτο περιμενει ο καθενας απο τον γιατρο του), δεν μπορει ο ανθρωπος να με δει, λογο αποστασης (μενω εξωτερικο και ο γαμοιος, δεν βοηθα). Μου μιλησε ΠΡΙΝ ανεβει το οτιδηποτε εδω, τα ειπαμε και μου ειπε θα τα δουμε ολα οριστικα οταν ερθεις , στο 12μηνο (τοτε θα παω)!

Θεωρω οτι θα κανει catchup ο κροταφος και θα συζηταμε για γκ@μενες κ οχι για τριχες(η μιξ με το 2*) :D:D

ΟΚ, εχει ο καθενας την γνωμη του, σεβαστη, και πρπεει να γινει ΣΕΒΑΣΤΗ απο ΑΠΑΝΤΕΣ.

Εγω προσωπικα θα περιμενω το 12μηνο, προτεινω να κανουμε ολοι το ιδιο με νηφαλιοτητα.
Και να κλεισουμε την παρενθεση εδω, τα ξαναλεμε 12 μηνο!!


2* Τωρα το αν θα χρειαστει touch up (200-300g) οπως προτεινει κ ο CVIAL , αυτο ειναι αλλη ιστορια και ειναι optional.

Με πομαδα το μαλλι ειναι μπομπα παντως(αυτες οι φωτο δεν εχουν ανεβει, γιατι θεωρω οτι μπουσταρουν το μαλλι, θα ανεβασω ομως, επισης καμια φωτο δεν ειναι κολακευτικη-εκει τα πραγματα ειναι αλλιως), ξαναλεω ειμαι στο 8 μηνο ...


PS: @Xristos87 θα εκτιμουσα ιδιαιτερα το να σταματσεις να ασχολεισαι με τον VLAFO και ειδικα σε ασχετα που δεν εχουν να κανουν με την περιπτωση μου. Εαν επιθυμεις να σχολιαζεις εισαι ευπροσδεκτος, μεινε στα εντος ομως. (μην απαντησει κανενας απ τους δυο σας, ευχαριστω!)
 

Συνημμένα

  • D1C65F07-A920-4108-B4C1-642D28538BD3.jpeg
    D1C65F07-A920-4108-B4C1-642D28538BD3.jpeg
    516.4 KB · Προβολές: 235
Τελευταία επεξεργασία:

Nik.Mos

Well-Known Member
Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ βιβλιογραφια για επίδραση σε ΜΕΤ.
Αυτα που γραφεις ειναι δικά σου συμπεράσματα
Το να ισχυριζεστε δημοσιως οτι η βαρια μακροχρονια χρηση τσιγαρου αποκλειεται να εχει καποια αρνητικη επιδραση τοσο στα σταδια ενος χειρουργειου/επεμβασης οσο και στα μετεπειτα τοτε μαλλον κατι δεν παει καλα.
Ειναι κριμα ενας γιατρος να φερει τετοιες απολυτες αποψεις σε ενα δημοσιο μεσο,την ιδια στιγμη που συναδελφοι σας σε ολο τον κοσμο ενημερωνουν τους μακροχρονιους καπνιστες για την πιθανη υπαρξη επιπλοκων,ειδικα στην φυτρωση και τους συμβουλευουν να απεχουν η να μειωνουν τον ογκο καπνισματος,αυτο προφανως δεν ειναι κατι που θα ακουσει ενας μακροχρονιος καπνιστης που θα μπει στο γραφειο σας και αυτο με ανησυχει ιδιαιτερως.
Επισης βιβλιογραφια δεν υπαρχει,αλλα δικοι σας συναδελφοι(και μαλιστα μεγαλα ονοματα) εμπειρικα εχουν καταληξει στο συμπερασμα οτι η κακη αιματωση της περιοχης των μεταμοσχευμενων τριχων μπορει να οδηγησει ειτε σε νεκρωση της περιοχης ειτε σε θανατο των τριχων κατα το σταδιο φυτρωσης.Και το τσιγαρο εκτος ολων των αλλων κανει ακριβως αυτο,τα ξερετε καλυτερα απο μενα.
Μιλαω για πιθανοτητες,και εσεις σαν επιστημονας θα επρεπε να εισαστε πιο προσεκτικος στην διατυπωση ισχυρισμων περι απολυτων μηδενικων πιθανοτητων,δεν γινεται οταν αυτες λειτουργουν για το συμφερον σας να ειναι θεμιτες και εγκυρες και οταν δεν λειτουργουν για το συμφερον σας να γινονται ακυρες και "εκτος βιβλιογραφιας".
 

Georgie

Well-Known Member
Φίλε Νικ στο συμφέρον του θα ηταν να πει (αν κατι δε παει καλα ) οτι φταίει που ο aldo καπνίζει 2 πακέτα τσιγάρα την ημέρα.
Τον τιμάει οτι δε πιάνεται απο τέτοιου είδους δικαιολογίες .
Το κάπνισμα και οι επιπλοκες που μπορει να προκαλέσει σε μια μεταμοσχευση δεν ειναι μηδαμινές .
Ειναι όμως αμελητέες, και γι αυτο το λόγο προφανώς δεν υπαρχουν στη βιβλιογραφία .
Μην εισαι και εσυ τοσο απόλυτος .
 
  • Like
Reactions: spi

Giorgos-3

Well-Known Member
Kαλησπερα σε ολη την παρεα, θα παρακαλουσα ναπεσουν οι τονοι!

Δεν ξερει κανεις γιατι ο κροταφος ειναι λιγο πιο αργος οπως ειπα και νωριτερα, οποτε κλαιν μαιν περιμενουμε.
Δεν μπορουμε να βγαλουμε συμπερασματα ασφαλη κανενας μας την προκειμενη(γιατι δεν με βλεπει), και απλα κανουμε assumptions!

Ο μονος που θα ξερει με σιγουρια(οταν με δει) ειναι ο γιατρος μου (αυτη ειναι και η δουλεια του, αυτο περιμενει ο καθενας απο τον γιατρο του), δεν μπορει ο ανθρωπος να με δει, λογο αποστασης (μενω εξωτερικο και ο γαμοιος, δεν βοηθα). Μου μιλησε ΠΡΙΝ ανεβει το οτιδηποτε εδω, τα ειπαμε και μου ειπε θα τα δουμε ολα οριστικα οταν ερθεις , στο 12μηνο (τοτε θα παω)!

Θεωρω οτι θα κανει catchup ο κροταφος και θα συζηταμε για γκ@μενες κ οχι για τριχες(η μιξ με το 2*) :D:D

ΟΚ, εχει ο καθενας την γνωμη του, σεβαστη, και πρπεει να γινει ΣΕΒΑΣΤΗ απο ΑΠΑΝΤΕΣ.

Εγω προσωπικα θα περιμενω το 12μηνο, προτεινω να κανουμε ολοι το ιδιο με νηφαλιοτητα.
Και να κλεισουμε την παρενθεση εδω, τα ξαναλεμε 12 μηνο!!


2* Τωρα το αν θα χρειαστει touch up (200-300g) οπως προτεινει κ ο CVIAL , αυτο ειναι αλλη ιστορια και ειναι optional.

Με πομαδα το μαλλι ειναι μπομπα παντως(αυτες οι φωτο δεν εχουν ανεβει, γιατι θεωρω οτι μπουσταρουν το μαλλι, θα ανεβασω ομως, επισης καμια φωτο δεν ειναι κολακευτικη-εκει τα πραγματα ειναι αλλιως), ξαναλεω ειμαι στο 8 μηνο ...


PS: @Xristos87 θα εκτιμουσα ιδιαιτερα το να σταματσεις να ασχολεισαι με τον VLAFO και ειδικα σε ασχετα που δεν εχουν να κανουν με την περιπτωση μου. Εαν επιθυμεις να σχολιαζεις εισαι ευπροσδεκτος, μεινε στα εντος ομως. (μην απαντησει κανενας απ τους δυο σας, ευχαριστω!)
μπραβο σου φιλε μου....
 
Δυστυχώς ο ένας κρόταφος δεν έπιασε την αναμενόμενη φυτρωση αλλά καλύτερα να περιμένουμε μέχρι το 12μηνο
Αν δεν κάνω λάθος αυτό ήταν το πρώτο περιστατικό της κλινικης το οποίο θα έπρεπε να είναι κ η βιτρίνα της
Ένα σχετικα εύκολο περιστατικό με πολύ καλά χαρακτηριστικά τρίχας και καλή υποστήριξη απο τις πίσω ζώνες δηλαδή ότι πρέπει για διαφήμιση
Παρόλο αυτά τα θαλασσωσε
Μέτρια φυτρωση ο ένας κρόταφος και temples άνευ σχολιασμού
Ολα αυτά απο έναν καλό γιατρό
Φανταστείτε σε τι επίπεδο είναι οι άλλοι...
Βέβαια τον δικαιολογω γιατί η εμπειρία του στην fue είναι μικρή
Μέχρι πριν 2 χρόνια την δυσφημιζε και την απεφευγε όπως ο διάολος το λιβανι
Όμως οφείλω να παραδεχτώ ότι δεν έχει ταβάνι και είναι τρομερά εξελιξιμος
ΑΛΛΑ καλύτερα να μη μάθουν στα δικά μας κεφάλια
Οσο αφορά τα νέα μέλη παιδιά δώστε βάση στο διάβασμα και μην ενθουσιαζεστε εύκολα
Απ τα 100 περιστατικά που έχουν γίνει απο ελληνικές κλινικές ζήτημα τα 5 να είναι καλά

Υγ1 γιατρέ δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σας ίσα ίσα που πιστεύω ότι με τον Τυρκαλα είστε το μέλλον στον ελλαδικο χωρο αλλά ακόμα το επίπεδο είναι χαμηλό
Απο θεωρία τα πάτε περίφημα αλλά σας λείπει εμπειρία
Υγ2στη strip είστε φοβερός και στην Ελλάδα δεν έχετε αντίπαλο
Υγ3 ακόμα και σήμερα που μιλάμε σε φυτρωση τις νοσηλευτριες του βεκρη δεν τις πιάνει καμία κλινική και κανένας γιατρός
Αυτο για να καταλάβετε το επίπεδο που βρίσκεται η μεταμοσχευση μαλλιών στην Ελλάδα
 

alex7

Well-Known Member
Δυστυχώς ο ένας κρόταφος δεν έπιασε την αναμενόμενη φυτρωση αλλά καλύτερα να περιμένουμε μέχρι το 12μηνο
Αν δεν κάνω λάθος αυτό ήταν το πρώτο περιστατικό της κλινικης το οποίο θα έπρεπε να είναι κ η βιτρίνα της
Ένα σχετικα εύκολο περιστατικό με πολύ καλά χαρακτηριστικά τρίχας και καλή υποστήριξη απο τις πίσω ζώνες δηλαδή ότι πρέπει για διαφήμιση
Παρόλο αυτά τα θαλασσωσε
Μέτρια φυτρωση ο ένας κρόταφος και temples άνευ σχολιασμού
Ολα αυτά απο έναν καλό γιατρό
Φανταστείτε σε τι επίπεδο είναι οι άλλοι...
Βέβαια τον δικαιολογω γιατί η εμπειρία του στην fue είναι μικρή
Μέχρι πριν 2 χρόνια την δυσφημιζε και την απεφευγε όπως ο διάολος το λιβανι
Όμως οφείλω να παραδεχτώ ότι δεν έχει ταβάνι και είναι τρομερά εξελιξιμος
ΑΛΛΑ καλύτερα να μη μάθουν στα δικά μας κεφάλια
Οσο αφορά τα νέα μέλη παιδιά δώστε βάση στο διάβασμα και μην ενθουσιαζεστε εύκολα
Απ τα 100 περιστατικά που έχουν γίνει απο ελληνικές κλινικές ζήτημα τα 5 να είναι καλά

Υγ1 γιατρέ δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σας ίσα ίσα που πιστεύω ότι με τον Τυρκαλα είστε το μέλλον στον ελλαδικο χωρο αλλά ακόμα το επίπεδο είναι χαμηλό
Απο θεωρία τα πάτε περίφημα αλλά σας λείπει εμπειρία
Υγ2στη strip είστε φοβερός και στην Ελλάδα δεν έχετε αντίπαλο
Υγ3 ακόμα και σήμερα που μιλάμε σε φυτρωση τις νοσηλευτριες του βεκρη δεν τις πιάνει καμία κλινική και κανένας γιατρός
Αυτο για να καταλάβετε το επίπεδο που βρίσκεται η μεταμοσχευση μαλλιών στην Ελλάδα
Δε μπορώ παρά να σου αποδώσω δίκιο
 

bobby

Well-Known Member
Ηρεμήστε ρε παιδιά, ακόμα στο 8μηνο είναι. Ας περιμένουμε το 12μηνο να δούμε το τελικό αποτέλεσμα όπως λέει και άμεσα ενδιαφερόμενος φίλος @Aldo και τότε θα κάνουμε τις κρίσεις μας. Τότε θα τοποθετηθεί και ο @Aldo και ελπίζω και ο γιατρός. Πολλοί παράγοντες μπορούν να επηρρεάσουν την φύτρωση, ακόμα και να μην συνέλθει αφού σκοπέυει να κάνει touch-up το όποιο (τελικό) πρόβλημα θα μπορεί να διορθωθεί. Από ότι έχω δει μέχρι τώρα σπάνια πετυχαίνεις τελικό (τέλειο) αποτέλεσμα με την μία. Ακόμα και στις καλύτερες κλινικές. Μακάρι να είναι "τεμπέλης" ο δεξιός κρόταφος και ο @Aldo να γίνει "βούρτσα" παντού! Αλλά και αν δεν γίνει έτσι πιστεύω εύκολα τον διορθώνει.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Φίλε Νικ στο συμφέρον του θα ηταν να πει (αν κατι δε παει καλα ) οτι φταίει που ο aldo καπνίζει 2 πακέτα τσιγάρα την ημέρα.
Τον τιμάει οτι δε πιάνεται απο τέτοιου είδους δικαιολογίες .
Το κάπνισμα και οι επιπλοκες που μπορει να προκαλέσει σε μια μεταμοσχευση δεν ειναι μηδαμινές .
Ειναι όμως αμελητέες, και γι αυτο το λόγο προφανώς δεν υπαρχουν στη βιβλιογραφία .
Μην εισαι και εσυ τοσο απόλυτος .
Οταν ειχα μιλησει με Βisanga και του ειπα οτι καπνιζω εναμισι πακετο τσιγαρα την ημερα απο 18 χρονων το πρωτο πραγμα που μου ειπε ειναι να το κοψω,και αν δεν μπορω να το κοψω τοτε να το ελλατωσω για να διασφαλισω οτι τιποτα δεν θα παει στραβα στην μεταμοσχευση.
Επισης εγω δεν αναφερομαι στην περιπτωση του aldo,δεν ξερω καν αν καπνιζει,εγω μιλαω γενικα για τις μεταμοσχευσεις και για το οτι οι μακροχρονιοι καπνιστες σαν και εμενα θα πρεπει να το εχουν στο μυαλο τους.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Το να ισχυριζεστε δημοσιως οτι η βαρια μακροχρονια χρηση τσιγαρου αποκλειεται να εχει καποια αρνητικη επιδραση τοσο στα σταδια ενος χειρουργειου/επεμβασης οσο και στα μετεπειτα τοτε μαλλον κατι δεν παει καλα.
Ειναι κριμα ενας γιατρος να φερει τετοιες απολυτες αποψεις σε ενα δημοσιο μεσο,την ιδια στιγμη που συναδελφοι σας σε ολο τον κοσμο ενημερωνουν τους μακροχρονιους καπνιστες για την πιθανη υπαρξη επιπλοκων,ειδικα στην φυτρωση και τους συμβουλευουν να απεχουν η να μειωνουν τον ογκο καπνισματος,αυτο προφανως δεν ειναι κατι που θα ακουσει ενας μακροχρονιος καπνιστης που θα μπει στο γραφειο σας και αυτο με ανησυχει ιδιαιτερως.
Επισης βιβλιογραφια δεν υπαρχει,αλλα δικοι σας συναδελφοι(και μαλιστα μεγαλα ονοματα) εμπειρικα εχουν καταληξει στο συμπερασμα οτι η κακη αιματωση της περιοχης των μεταμοσχευμενων τριχων μπορει να οδηγησει ειτε σε νεκρωση της περιοχης ειτε σε θανατο των τριχων κατα το σταδιο φυτρωσης.Και το τσιγαρο εκτος ολων των αλλων κανει ακριβως αυτο,τα ξερετε καλυτερα απο μενα.
Μιλαω για πιθανοτητες,και εσεις σαν επιστημονας θα επρεπε να εισαστε πιο προσεκτικος στην διατυπωση ισχυρισμων περι απολυτων μηδενικων πιθανοτητων,δεν γινεται οταν αυτες λειτουργουν για το συμφερον σας να ειναι θεμιτες και εγκυρες και οταν δεν λειτουργουν για το συμφερον σας να γινονται ακυρες και "εκτος βιβλιογραφιας".

Παρε μια ανασούλα γιατι ξεφευγεις και παραληρεις.
Και μην γραφεις γελοιότητες που θα με εγκαλεσεις κιολας. Χαλαρωσε "ιατρε"

Ελληνικα:
Δεν υπάρχει βιβλιογραφια.
Τ ι-δ ε ν-κ α τ α λ α β α ι ν ε ι ς ?

Ξερω πολυ καλυτερα από σενα τι λενε οι ...συναδελφοι και ποια ειναι η διεθνής πρακτική.
Και εγώ έχω σαφεστατες οδηγιες για το καπνισμα πριν και μετα την ΜΕΤ
Αλλα ΕΙΚΑΖΩ, δεν γνωριζω, απλα παιρνω τη πιο πιθανή οδό.

Εσυ πάλι, που ΞΕΡΕΙΣ, γραφεις με σιγουρια . ...
Δεν έχουμε ιδεα τι ισχυει γιατι μονο μελετες αποδεικνυουν τι ισχυει.
Εσυ έχεις απλα ενωσει τελειτσες με το τι λεει η ιατρική για άλλες ενδειξεις, τι λεει ο Μπαμπης ο Σουγιας στο ταδε φορουμ, φτιαχνεις μια θεωρια και όταν στην ακυρωνω επειδή ειναι ατεκμηριωτη, έχεις το θρασος να με εγκαλεις?
Τι φασιστικές νοοτροπίες ειναι αυτες?
 
Μπλουζα