Aldo, 2η Μεταμοσχευση, κροταφοs - πλαινα και αυξηση καλυψης. ΧΧΧ, G???? XX Dr

Gianney

Well-Known Member
Σιγουρα κανεναν απο Τουρκια.Οκ παιζουν 2 καλες κλινικες εκει(αυτες που εχεις πει και εσυ) αλλα την φοβαμαι την χωρα για συναλλαγες ειδικα για επεμβασεις αισθητικης.Δεν ξερω ,οταν διαβασα αυτο που ζηταει ο αλντο κατευθειαν ο feriduni μου ηρθε στο μυαλο.Α,και Bisanga αλλα οχι ελλαδα,βελγιο μονο.Με αυτες τις δυο κλασσικες επιλογες θα μεινω φιλε vlafo!
Εσενα γενικά ποιο ήταν αυτό που σου κάνε να πεις Τουρκία για μμ ,ούτε για πλάκα;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Aldo

Well-Known Member
Dr Mwamba ειναι καλος στο Βέλγιο για πιο μικρά repair cases που είναι και πιο οικονομικός απο Bisanga, feriduni, lapanzula. Επισης bruno Ferreira, Pinto Πορτογαλία. Ισπανία freitas, lorenzo, villa. Έχει πολλες επιλογές δηλαδη.
Μίλησε με έναν από αυτός που αναφέρεις και μου είπε 1200 g . Τους άλλους τους περιμένουμε.
 

Disco

Well-Known Member
Εσενα γενικά ποιο ήταν αυτό που σου κάνε να πεις Τουρκία για μμ ,ούτε για πλάκα;
Τουρκια παιζει και pekiner, HLC που θεωρούνται άριστες επιλογες. Dr bicer ειναι καλη επίσης στην Κων/πολη που κανει ένα περιστατικό τη μερα και αφιερώνεται στον ασθενη με τιμη 1.5/1.6 euro εχει και αρκετα περιστατικά της στα ξενα φόρουμ. Εχει γενικα καλες επιλογές η Τορυκία αν το ψαξεις, καλύτερες απο Ελλάδα
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Εσενα γενικά ποιο ήταν αυτό που σου κάνε να πεις Τουρκία για μμ ,ούτε για πλάκα;
Μια χωρα στην οποια οι νομοι ειναι σχεδιασμενοι καθαρα για να εξασφαλιζουν την προστασια των κλινικων και των εχοντων γενικοτερα.Σαν πελατης,αν κατι παει στραβα,δεν θα βρεις το δικιο σου ποτε!Ευρωπη ειναι πιο ανθρωπινα τα πραγματα,μεγαλυτερο το αισθημα ασφαλειας,το τελευταιο μετραει πολυ!
 

Gianney

Well-Known Member
@Disco Ναι όντως έχει καλές επιλογές και οικονομικές.Αλλα επίσης κατάλαβα αυτό που είπε ο Νικ ότι ο άνθρωπος σαφώς είναι πάνω από όλα ,αλλά λίγο πολύ η ίδια αντιμετώπιση υπάρχει όταν το πράμα πάει να στραβωσει
 

Disco

Well-Known Member
@Disco Ναι όντως έχει καλές επιλογές και οικονομικές.Αλλα επίσης κατάλαβα αυτό που είπε ο Νικ ότι ο άνθρωπος σαφώς είναι πάνω από όλα ,αλλά λίγο πολύ η ίδια αντιμετώπιση υπάρχει όταν το πράμα πάει να στραβωσει
Και εδω στην ελλαδα γίνονται τα ίδια και χειρότερα από τουρκία. Οι νόμοι στην Ελλάδα πάντα προστατεύουν τους γιατρούς. Στην Ελλάδα πολλες κλινικές δεν αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους, βλέπε την περίπτωση του jackmsith που η κλινική αδιαφόρησε για τις ουλές του. Δηλαδη οτι έπαθες επαθες. Επίσης και στο δικαστήριο να πας παλι θα βγει η κλινική απο πανω ακομα και να έχει αδικο. Είναι παντού καλυμμένοι νομικά με δικαιολογίες δηλαδη... ειτε ελλαδα ειτε αλλου. Δεν μπορεις να τους κανεις κατι, περα απο το να αναφέρεις την συμπεριφορά της κλινικής οπως έκανε και ο jacksmith.
 

Aldo

Well-Known Member
Τι να σου πω, μάλλον ζεις σε άλλη χώρα διότι δεν είδα προσωπικα κάποια νομοθεσία να προστατεύει για τις ευδιακριτεσ ουλές που δημιουργούνται απ τα στριπ(υπάρχει κάποιο στάνταρ για το πάχος της ;;; Πχ >πάνω από 3mm, μη αποδεκτό; ). Δεν είμαι βεβαιος για την υπάρξη νομοθεσίας που επιβάλει την ενημέρωση των ασθενών για το ενδεχόμενο ανοιγμένης ουλής έπειτα από επέμβαση, ανεξαρτήτως!
Επίσης, δεν γνωρίζω καποια νομοθεσία που να υποχρεώνει γιατρούς να παρακολουθούν τον ασθενή μέχρι τέλους σε οποιαδήποτε περίπτωση σε ότι και αν συμβεί. Αντ αυτού έχουμε ενημερωθεί πρόσφατα πως σταμάτησαν να παρακολουθούν την πορεία ασθενή από τον τρίτο κιόλας μήνα, σύμφωνα με τα λεγόμενα τπυ ασθενούς. Βέβαια , αυτό μπορεί να αποδειχθεί και από τις δυο πλευρές εαν συναιβει !!

Οποτε ποια ακριβώς νομοθεσία βλέπεις ;
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Μιλησε κανεις για Ελλαδα;Οταν μιλαω για ευρωπη αναφερομαι στις σοβαρες κλινικες της Ευρωπης που σαφως αν κατι παει στραβα εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες να τυχεις υποστηριξης και προσπαθειων να βρεθει λυση.Στην τουρκια οι ασθενεις τους ψαχνουν τους γιατρους.Γιατι εξαπτεστε οταν αναφερουμε τις κακες υπηρεσιες μμ απο τουρκια;
Aldo αναφερεσαι σε μενα αλλα δεν θα σου απαντησω γιατι θα επρεπε να ειχες καταλαβει τι εννοω.Αισθανομαι μια επιθεση στο υφος γραφης σου επομενως σταματω εδω για να μην οξυνουμε τα πνευματα.Η αποψη μου κατατεθηκε,καλη επιτυχια σε οτι αποφασισεις να κανεις
 

Aldo

Well-Known Member
Μιλησε κανεις για Ελλαδα;Οταν μιλαω για ευρωπη αναφερομαι στις σοβαρες κλινικες της Ευρωπης που σαφως αν κατι παει στραβα εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες να τυχεις υποστηριξης και προσπαθειων να βρεθει λυση.Στην τουρκια οι ασθενεις τους ψαχνουν τους γιατρους.Γιατι εξαπτεστε οταν αναφερουμε τις κακες υπηρεσιες μμ απο τουρκια;
Aldo αναφερεσαι σε μενα αλλα δεν θα σου απαντησω γιατι θα επρεπε να ειχες καταλαβει τι εννοω.Αισθανομαι μια επιθεση στο υφος γραφης σου επομενως σταματω εδω για να μην οξυνουμε τα πνευματα.Η αποψη μου κατατεθηκε,καλη επιτυχια σε οτι αποφασισεις να κανεις
Νίκο, σου ζητω συγνώμη εαν ένιωσες κάποια επίθεση, ή ο γραπτος λόγος σου μετεφερε κάτι ι τέτοιο! Δεν υπάρχει καμία τέτοια πρόθεση ούτε ύφος.

Μίλησες για Ευρώπη, η Ελλάδα είναι Ευρώπη!
Να είμαστε πιο ξεκάθαροι μόνο σου ζητω, και ναι εγώ ενδεχομενως κατλαβαινω τι εννοείς πολλοι άλλοι όμως που μας διαβάζουν και οι νέοι, οχι!

Εγώ εξέφρασα τι έχω δει τελευταία να συμβαίνει και την αβεβαιότητα που έχω περί νομοθεσίας στην Ελλάδα (την οποία μου έχει επιβεβαίωση και νομικός) σε τέτοια θέματα.
Επίσης πρπεει να γνωρίζει ο κόσμος τι πιθανότητες/δικαιώματα υπάρχουν όταν τα πραγμτα πάνε στραβά στην Ελλάδα. Διότι όπως θα έχεις διαπιστώσει και εσυ υπάρχει ένας ανεπτυγμένος τομέας της αισθητικής μαλλιών στην Ελλάδα με το αντίστοιχο μάρκετινγκ.
Πόσοι πιστεύεις ότι θα πάνε στο εξωτερικό όταν εκτίθενται στο μάρκετινγκ αυτό ;; πόσοι θα πάνε στο εξωτερικό όταν παίρνουν υπογραφές και χαρτιά από Έλληνες γιατρούς πως είναι ασφαλείς και θα γίνουν όλα τέλεια και θα έχουν τέλειες μετμοασχευσεις ;;
Και προφανώς εγώ χερομαι να κάνει ο κόσμος επιτυχημενεσ μεταμοσχεύσεις στην Ελλάδα, όμως δεν είμαι σίγουρος το τι safety net υπάρχει στις περιπτώσεις που δεν είναι και απόλυτα επιτυχημένες οι επεμβάσεις!
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Aldo εχεις δικιο,δεν το διατυπωσα σωστα,δυστυχως αυτη η συμπεριφορα που στηριζεται σε μαρκετινγκ φιοριτουρες συνανταται και στην Ελλαδα ακριβως οπως και στην Τουρκια.Εγω αναφερομαι ξεκαθαρα σε ευρωπαικες κλινικες και γιατρους που θα στηριξουν τον ασθενη ειδικα στην περιπτωση που κατι δεν παει καλα,οχι μονο απο αποψη επαγγελματισμου αλλα και ηθικης!
Για την περιπτωση της Τουρκιας θελω μονο να πω οτι οποτε αναφερομαι γενικα σε αυτην παντα αφηνω εκτος τις καλες της κλινικες(οσο καλες μπορει να ειναι) και πιανω την συντριπτικη πλειοψηφια των κλινικων της που ειναι της πλακας.Γιατι προσωπικα αδυνατω να κατανοησω τον λογο επιλογης μιας καλης τουρκικης κλινικης στα 2 η 3 ευρω,οταν σε αυτες τις τιμες οι ευρωπαικες επιλογες ειναι σαφως ανωτερες και πιο αξιοπιστες.Και βγαζω την Ελλαδα απο την εξισωση,ειδικα κλινικες που παρουσιαζονται σαν κορυφαιες επιλογες ενω τα αποτελεσματα τους ειναι κατω του μετριου και οσες απειλουν ασθενεις τους για αντιποινα ή οσες κωφευουν στις κραυγες των ασθενων τους.Αποψη μου.
 

Disco

Well-Known Member
Εγώ εξέφρασα τι έχω δει τελευταία να συμβαίνει και την αβεβαιότητα που έχω περί νομοθεσίας στην Ελλάδα (την οποία μου έχει επιβεβαίωση και νομικός) σε τέτοια θέματα.
Επίσης πρπεει να γνωρίζει ο κόσμος τι πιθανότητες/δικαιώματα υπάρχουν όταν τα πραγμτα πάνε στραβά στην Ελλάδα. Διότι όπως θα έχεις διαπιστώσει και εσυ υπάρχει ένας ανεπτυγμένος τομέας της αισθητικής μαλλιών στην Ελλάδα με το αντίστοιχο μάρκετινγκ.

Aldo Στην Ελλάδα στο δικαστήριο ειναι πάρα πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο να λάβεις αποζημίωση από γιατρό ακόμα και να έχει πλήρως την ευθύνη ο ίδιος για αυτό που σου έκανε, γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να το αποδείξεις ότι ήταν υπαιτιότητα αυτού το λάθος. Θα αναφέρει ο ίδιος οτι λειτούργησε σωστά και απλά έτυχε σε σένα να γίνει έτσι, όπως θα λέει το ίδιο σε κάθε περίπτωση και θα την βγάζει καθαρή ενώ εσύ θα έχεις σπαταλήσει τα λεφτά σου τζάμπα σε δικηγόρους κτλπ....δηλαδή κερατάς και ζημιωμένος!
Πέρα από αυτό σου βάζουν να υπογράφεις και χαρτί ότι δεν φέρουν ευθύνη σε τυχόν επιπλοκές τα οποία αναγράφονται και περνάνε στα ψιλά γράμματα, ενώ δεν σε ενημερώνουν προφορικά για αυτά και σου λένε θα πάνε όλα καλά. Οπότε απαλλάσσονται πλήρως από κάθε ευθύνη οι γιατροί στην Ελλάδα και δεν φέρουν ευθύνη για ότι πάθεις και φυσικά δεν υποχρεούνται σε κάτι απέναντι σου για αποζημίωση ή δωρεάν επιδιορθωτική. Άλλο που το κάνουν καμιά φορά γιατί αναγκάζονται για να μη δυσφημιστούν για λόγους μάρκετινγκ...Είναι να μη σου τύχει δηλαδή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nik.Mos

Well-Known Member
Και αν γινεται αυτο στην Ελλαδα φαντασου τι γινεται στην χωρα οπου δικαστες,δημοσιογραφοι και φοιτητες φυλακιζονται ως αντιφρονουντες στο καθεστως του erdogan.
Λεμε για την δικη μας μπανανια αλλα η Τουρκια ειναι πρωταθλητρια,ρωτηστε και κανεναν Τουρκο να δειτε τι πιστευουν,το ζουν καθημερινα.
 

Disco

Well-Known Member
Εγώ απλά αναφέρθηκα στην ανύπαρκτη νομική ευθύνη των γιατρών στην Ελλάδα επειδή το ανέφερε και ο aldo. Επειδή πολλοί δεν τα γνωρίζουν καλό είναι να βλέπουμε την πραγματικότητα για την χώρα μας ώστε να μη δημιουργούνται ψευδαισθήσεις σε αυτούς που νομίζουν οτι είναι ασφαλείς με τους Έλληνες γιατρούς λόγω άγνοιας για το πως ειναι η κατάσταση.
 

Aldo

Well-Known Member
Disco, Υπάρχει άλλου είδους προσέγγιση, σε καποιες περιπτώσεις.


Νικόλα, τα ίδια λέμε!

Anyway ευχαριστώ άπαντες για την συμβολή τους στο νήμα.
 

chris1908

Member
Ας γράψω και εδώ μια άποψη μια και ανοίξατε ωραίο θέμα, κατά την άποψη μου το θεσμικό πλαίσιο των αισθητικών επεμβάσεων γενικά πάσχει στην Ελλάδα μη γιατροί κάνουν επεμβάσεις, κακοί γιατροί επίσης....κ..α. ψεύτικο μάρκετινγκ, fake αποτελέσματα..... όπως πάσχει και στο επίπεδο κλασικής ιατρικής όπου αρκετός κόσμος υποφέρει η και χειρότερα ακόμη από λάθος χειρουργικών επεμβάσεων με τους γιατρούς στο απυρόβλητο.....πολλά περιστατικά με ασυλία ιατρών, για αυτό λοιπόν εδώ είναι ένας σοβαρός ρόλος που μπορεί να παίξει ένα δυνατό forum με πολύ ενεργά σε αριθμό μέλη για να μπορεί σε περιπτώσεις κακών επεμβάσεων να παρεμβαίνει ουσιαστικά και να επιζητά την διόρθωση αν είναι εφικτό ώστε να ξέρει η εκάστοτε κλινική ότι υπάρχει κόσμος που παρακολουθεί και θα πρέπει να βελτιώνεται συνεχώς σε όλα τα επίπεδα προσφέροντας όλο και καλύτερες υπηρεσίες.....θα πείτε γενικά μιλάς ναι γενικά μιλάω γιατί εδώ έχουμε να κάνουμε με μια κατάσταση που είναι στο μηδέν ως δικαίωμα του καταναλωτή που πληρώνει και μπορεί να μην πάρει τίποτα. Ήμουν θετικός στο να συμμετέχουν οι γιατροί και όχι εκπρόσωποι γιατί εκεί με σωστό διάλογο και συμμετοχή θεωρώ ότι και για τον λόγο της δικής τους ιστεροφημίας θα έπραταν σε πολλές περιπτώσεις διορθώσεις χωρίς την επιβάρυνση του ασθενή που ήδη ψυχολογικά θα έχει υποστεί ζημία.....
 
Μπλουζα