airol

icesensei

New Member
υποκατάστατο για airol + minoxidil ...

Eχω βρει - ψάχνομαι ακόμα για airol killer (είναι combo) για χρήση με κορτιζόνες... που δίνει μεγαλύτερη ασφάλεια και επανέκφυση υποθετικά ακόμα... μέχρι να γράψω.

σχετικά με airol + minox υποκατάσταση με salicylic acid + minox) + pantothenic acid

το salicylic acid δεν είναι τα ίδιο με airol αλλά σε μικρή ποσότητα μπορεί να υποκαταστήσει μέσα σε minoxidil ( 300 mg/ 60 ml ) τις ενέργειες λέπτυνσης της κερατίνης από το δέρμα βοηθάει έμμεσα στην μείωση του σμήγματος (δείτε σύγκριση με tretinoine στο τέλος του ποστ) θέλει βοήθεια για να φτάσει την airol στην μείωση παραγωγής υπερβολικού σμήγματος, αλλά με bepanthen λογικα δουλεύει καλά.
(δείτε την υπογραφή μου για bepanthen κρέμα που περιέχει pantothenic acid)

pantothenic acid
"There is a noticeable decrease in sebum secretion on the face usually 2-3 days after initiation of therapy". :chinscratch
πηγη : Department of General Surgery, Hong Kong Central Hospital, Hong Kong. [size=1em]

[/size]Salicylic acid monohydroxybenzoic acid , a type of phenolic acid and a beta hydroxy acid.
ΑΣΠΙΡΙΝΗ 1 ΑΝΑΒΡΑΖΟΝ... είναι συγγενικό προϊον 8)​
Salicylic acid[size=1em] - γνωστή χρήση στο να διαπερνά σμήγμα... βλέπε π.χ. neutrogena Τ-Gel , [/size]έχει κερατολυτική δράση που μας ενδιαφέρει γιατι διαπερnά τη πρώτη στιβάδα δέρματος που αποτελείται βασικά από κερατίνη...
"Ως κερατίνη στιβάδα ορίζεται η πλέον επιφανειακή στοιβάδα του δέρματος όπου συντελούνται πολλαπλές λειτουργικές διαδικασίες..."

derma.jpg


το salicylic acid έχει και αντιφλεγμονώδη δράση , αποδεδειγμένες χρήσεις σε ακμή, τρίχες που "μεγαλώνουν προς τα μέσα"... παγιδευμένες λόγω σμήγματος και σε seborrheic dermatitis.

ΣΥΓΚΡΙΣΗ TRETINOIN - SALICYLIC ACID
http://www.livestrong.com/article/299610-salicylic-acid-for-oily-skin/

RESEARCH

Although salicylic acid is typically thought to have no effect on sebum production, as stated in Preston's book, some studies do show it may potentially help to reduce oil production. In 2010, the "Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology" featured a study that compared a topical tretinoin cream and an alcohol-based salicylic acid cream on acne lesions. Both creams were effective in reducing pimples; however, the salicylic acid cream also reduced sebum values and inflammation. Although promising, more positive correlations between oil reduction and salicylic acid are needed.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

ωραιος :8m:
τα σκευασματα ειναι εδω http://www.galinos.gr/web/drugs/main/substances/salicylic
 

icesensei

New Member
Απ: airol

kapamarou είπε:



Thnx kapa ;D , βάζω τις ελπίδες μου στο combo για κορτιζόνες αργότερα, θα περιέχει salicylic acid αλλά εκτός απο αυτό δεν έχει μεγάλη σχέση με ότι γράφω εδώ. Επίσης προηγείται τεστάρισμα bepanthen... για ερεθισμούς από kirkland.
 

xDante

Member
Απ: airol

δλδ αν ρίξουμε μέσα στην μινοξ αφού ''αναβράσουμε '' ασπιρίνη θα έχουμε παρόμοια αποτελέσματα με την αιρόλ ?? και ως όχημα μεταφοράς αρκεί το Pg η glycerin ? ? επίσης η ασπιρίνη έχει απ' όσο γνωρίζω και αναλγητικές ιδιότητες πόση περνάει στην συστημική κυκλοφορία και αν περνάει δεν θα μας κάνει να την '' ακούμε '' ?
 

otherdude

Member
Απ: airol

φιλε Kap να σε ρωτησω,θελω να σταματησω την μινοξ γιατι με εχει κανει σαν τερας αγνωριστο απο τα sides της
αλλα σκεφτομαι πως θα χασω και αυτα τα λιγα μαλλια που μου εχουν μεινει,
και ετσι πρεπει να παρω DHT blocker τουλαχιστον να κρατησω αυτα τα λιγα..
αλλα δεν μπορω να παρω φινα με καμια παναγια. αλλα ουτε super zix μπορω να φτιαξω γιατι εδω που μενω φιλε εξωτερικο αντε να βρεις τα υλικα και αντε να πεις σε φαρμακοποιο να σου φτιαξει το μιγμα ειναι περιεργοι εδω..

ετσι σκεφτομαι να δοκιμασω να βαζω σκετη tetrinoin λες θα κανει δουλεια θα μου τα κρατησει η μαλλον κανω ονειρα?
 

icesensei

New Member
Απ: airol

xDante είπε:
[size=1em]δλδ αν ρίξουμε μέσα στην μινοξ αφού ''αναβράσουμε '' ασπιρίνη θα έχουμε παρόμοια αποτελέσματα με την αιρόλ ??[/size]
[size=1em]ναι εφόσον το δέρμα δεν παρουσιάζει αλλεργία στο salicylic acid. Τους λόγους πού έχει δράση τους αναφέρω στο προηγούμενο ποστ.
[/size]
[size=1em] και ως όχημα μεταφοράς αρκεί το Pg η glycerin ? ? [/size]
[size=1em]όχημα ethanol/propylene glycol [/size][size=1em]αρκεί[/size]
[size=1em] επίσης η ασπιρίνη έχει απ' όσο γνωρίζω και αναλγητικές ιδιότητες πόση περνάει στην συστημική κυκλοφορία και αν περνάει δεν θα μας κάνει να την '' ακούμε '' ? [/size]
[size=1em]όχι, λιγότερη ουσία περνάει στη [/size]συστημική κυκλοφορία σε σχέση με tretinoine με το ίδιο όχημα (αυτό το θέμα ειδικά με ενδιαφέρει). 300mg σε 60ml x 1/day
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

otherdude είπε:
φιλε Kap να σε ρωτησω,θελω να σταματησω την μινοξ γιατι με εχει κανει σαν τερας αγνωριστο απο τα sides της
αλλα σκεφτομαι πως θα χασω και αυτα τα λιγα μαλλια που μου εχουν μεινει,
και ετσι πρεπει να παρω DHT blocker τουλαχιστον να κρατησω αυτα τα λιγα..
αλλα δεν μπορω να παρω φινα με καμια παναγια. αλλα ουτε super zix μπορω να φτιαξω γιατι εδω που μενω φιλε εξωτερικο αντε να βρεις τα υλικα και αντε να πεις σε φαρμακοποιο να σου φτιαξει το μιγμα ειναι περιεργοι εδω..

ετσι σκεφτομαι να δοκιμασω να βαζω σκετη tetrinoin λες θα κανει δουλεια θα μου τα κρατησει η μαλλον κανω ονειρα?
μονη της τιποτα δεν θα κανει,δυστυχως τα μαλλια της μινοξιδιλης κανενα blocker δεν μπορει να τα κρατησει
εναν χρονο πριν που ειχα κανει διατροφη ειχα το αντιθετο προβλημα,οσοι με ξερανε ειχανε τρομαξει οταν ειδαν το προσωπο μου που ειχαν καιρο να με δουν,ελεγα μακαρι να μπορουσα να βαλω λιγα υγρα στο προσωπο,κρατωντας τους κοιλιακους,ειχα φτασει 5% απο 15%+.
μια ισορροπια σε αυτα τα δυο μινοξιδιλη-διατροφη θα σου εδινε μπονους,κεφαλι σωμα
 

otherdude

Member
Απ: airol

καταλαβα μαν..
δεν εννοουσα για τα μαλλια που μου εβγαλε η μινοξιδιλη αλλα για τα κανονικα που εχω χωρις την μινοξ...
θα μου τα κρατησει αμα την παρω σκετη?(πολλα ζηταω..)

ΑΣΧΕΤΟ...στην ελλαδα ζητανε συνταγη για tetrinoin?

γιατι εξωτερικο που ειμαι εφαγα ακυρο.. μου ζητησαν συνταγη.. τους λεω δωστε μου την κρεμα δεν ειναι τιποτα σημαντικο μεχρι και να τους εξαγορασω πηγα και τους ειπα θα σας πληρωσω παραπανω :p :p
αλλα αυτοι δεν παιρνουν χαμπαρι τιποτα (ευρωπαιοι...) :mad:

τι να κανω τωρα δεν ξερω απο που θα την παρω..:chinscratch
 
Απ: airol

γεια σασ παιδεσ.απο οσουσ εδω μεσα βαζουν ερολ χρησιμοποιει κανεισ toppik?μετα απο 10 μερεσ χρησησ ερολ παρατηρω οτι το toppik δε καθεται στο δερμα ενω καθοταν μια χαρα και εμενε εκει.εχω την εντυπωση οτι στο δερμα του κεφαλιου εχει δημιουργηθει ενα φιλμ,επισησ με την ερολ εχει μειωθει αισθητα κ η λιπαροτητα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol και το μπιφτεκι μου!!!

εφτασε η ωρα να μιλησουν τα ραστα 8)
δυο μηνες πριν.....
 

Συνημμένα

  • IMG_0231[1].JPG
    IMG_0231[1].JPG
    2.7 MB · Προβολές: 448

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol και τα ραστα μου!!!

σημερα,με μια εφαρμογη μινοξ airol την ημερα :worshipper :worshipper :worshipper
 

Συνημμένα

  • Bob-Marley[1].jpg
    Bob-Marley[1].jpg
    18.3 KB · Προβολές: 62

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

xk είπε:
ρε μας δουλευεις?photoshop ειναι!! ???
:D δεν εχω γνωσεις πληροφορικης ουτε στα βασικα ;D
πραγματικο ειναι,δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε toppik :D
το μαλλι εχει τουμπανιασει για τα καλα,εχω σιγουρα 6 χρονια να το δω ετσι :chinscratch
 

n094

Active Member
Απ: airol

τι να πω...!!! μακάρι να πιάσει έτσι και στους υπόλοιπους... Μπράβο Κάπα...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

n094 είπε:
τι να πω...!!! μακάρι να πιάσει έτσι και στους υπόλοιπους... Μπράβο Κάπα...
εχω την εντυπωση οτι τελικα μια εφαρμογη την ημερα airol μινοξιδιλη δουλευει το ιδιο και καλυτερα απο τις δυο εφαρμογες.
το βλεπω στους κροταφους μου που πλεον και εκει μονο μια εφαρμογη κανω :chinscratch
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

την θεραπεια μου την ακολουθει και ο κολλητος μου(σιγα να μην μου την γλιτωνε) και εχει τρομερα αποτελεσματα,τυχερος και με την μινοξιδιλη αλλα τυχερος και με την airol,ειναι στον πεμπτο μηνα και τους εχει στειλει ολους για τσα'ι' :worshipper
απο nw3V κοντευει nw1,5 :worshipper
ολοι στο μαλλι τον κοιτανε πλεον και απορουν
 

mikipitri

Member
Απ: airol

kapamarou σκίζεις!!! ;) ;) ;)
ίσως το καλύτερο αποτέλεσμα θεραπείας που έχω δει!!!!!!!!!!!!!!!!
συνέχισε και όντως τα ράστα πλησιάζουν :D :D
αλήθεια, πως καταφέρνεις και δεν έχεις ερεθισμούς και κοκκινίλες ειδικά τώρα που άρχισε να βαράει και ο ήλιος?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

mikipitri είπε:
kapamarou σκίζεις!!! ;) ;) ;)
ίσως το καλύτερο αποτέλεσμα θεραπείας που έχω δει!!!!!!!!!!!!!!!!
συνέχισε και όντως τα ράστα πλησιάζουν :D :D
αλήθεια, πως καταφέρνεις και δεν έχεις ερεθισμούς και κοκκινίλες ειδικά τώρα που άρχισε να βαράει και ο ήλιος?
thanks mikipitri ;)
τα ραστα θα ρθουν και bob marley θα ειναι περηφανος,εχω δρομο ακομα μπροστα....
τα σημεια που ειναι η airol δεν τα βλεπει ο ηλιος,εχει σκια απο το μαλλι,και επειδη αυτο ειναι και το χτενισμα μου,κατω και μπροστα καλυπτονται και οι κροταφοι απο τον ηλιο
 

xk

Active Member
Απ: airol

kapamarou είπε:
την θεραπεια μου την ακολουθει και ο κολλητος μου(σιγα να μην μου την γλιτωνε) και εχει τρομερα αποτελεσματα,τυχερος και με την μινοξιδιλη αλλα τυχερος και με την airol,ειναι στον πεμπτο μηνα και τους εχει στειλει ολους για τσα'ι' :worshipper
απο nw3V κοντευει nw1,5 :worshipper
ολοι στο μαλλι τον κοιτανε πλεον και απορουν

θα ξεμπλεκετε ο ενας την κοτσιδα του αλλου! :worshipper


μολις τελειωσω τις μ@λακιες που χω παρει(κατι λοσιον) ξεκιναω...αν και φοβαμαι οτι δεν εχει μεινει καμια αirol στα φαρμακεια τις εχεις παρει ολες...
 
Μπλουζα