AHC 4890 grafts 11668 τριχες.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

jersey

Well-Known Member
Ποια ειναι η ονομασια του φαρμακου Dupa, απο εγκυκλοπεδικης αποψης κυριως

Ευχαριστω
Δεν ειναι φάρμακο η dupa. DUPA εμφανίζει ενα μικρό ποσοστό αυτών που πάσχουν απο ΑΓΑ και εχει κάποιος οταν η αραίωση επηρεάζει και την δότρια. Σε αυτή την περίπτωση χρειαζεται αγωγή με φιναστεριδη σε χάπι.
 

gorgi

Active Member
Καλή φύτρωση ρε τρελέ \m/.
Ξεκίνα πρώτα με τη φίνα και μετά βλέπεις για ντούτα αν δεν έχεις αποτέλεσμα. Η διαφορά τους εγκειται στο οτι η ντουτα μπλοκάρει και τα δυο ισομερή της 5a-reductase ενώ η φίνα μόνο το ένα. Είναι φάρμακο για τον προστάτη (όπως αρχικά ήταν και η φίνα) και δεν εχει εγκριθεί για χρήση κατά της τριχόπτωσης. Ρίξε μια ματιά και εδω:
Finasteride and Dutasteride for Male Pattern Hair Loss
 

iraklisgk

Member
Kαλησπερα σε ολους.

Το σαββατο εκλεισα 1 μηνα απο την επεμβαση, γενικα η διαδικασια με ταλαιπωρησε για καμια 10αρια μερες μεταεγχειριτικα (κυριως τραβηγμα και φαγουρα) κατα τα αλλα δεν ειχα καμια αλλη επιπλοκη. Το Shedding αρχισε περιπου στις 20 μερες και μπορω να πω οτι εχει αρχισει να ελλατωνεται αρκετα τις τελευταιες 2 μερες.

Η μονη επιπλοκλη που μου εμφανιστηκε ειναι μια θυλακιτιδα ( ο οργανισμοςμου παντα εμφανιζε σπυρακια στο κεφαλι) και απο την κλινικη μου διαβεβαιωσαν οτι ειναι κατι που συμβαινει και να βαλω για μια εβοδαμαδα fucidin κρεμα τοπικα με παραλληλη διακοπε φινας και μινοξ, ωστε την επομενη εβδομαδα που θα παω για επανεξεταση να κανω και το PRP που ειχα προγραμματησει.

Προς το παρον κραταω μικρο καλαθι για τα αποτελεσματα γιατι δεν θελω να ενθουσιαστω προκαταβολικα και εχουμε ακομα μακρυ δρομο για να δουμε τις διαφορες.
 

Συνημμένα

  • DSC_1619.JPG
    DSC_1619.JPG
    206.4 KB · Προβολές: 374
  • DSC_1620.JPG
    DSC_1620.JPG
    211.7 KB · Προβολές: 360
  • DSC_1621.JPG
    DSC_1621.JPG
    266.5 KB · Προβολές: 360
  • DSC_1622.JPG
    DSC_1622.JPG
    336.7 KB · Προβολές: 365
  • DSC_1623.JPG
    DSC_1623.JPG
    338.3 KB · Προβολές: 376
  • DSC_1624.JPG
    DSC_1624.JPG
    307.8 KB · Προβολές: 363
  • DSC_1625.JPG
    DSC_1625.JPG
    323.2 KB · Προβολές: 337
  • DSC_1626.JPG
    DSC_1626.JPG
    336.1 KB · Προβολές: 398

witcher

Well-Known Member
Kαλησπερα σε ολους.

Το σαββατο εκλεισα 1 μηνα απο την επεμβαση, γενικα η διαδικασια με ταλαιπωρησε για καμια 10αρια μερες μεταεγχειριτικα (κυριως τραβηγμα και φαγουρα) κατα τα αλλα δεν ειχα καμια αλλη επιπλοκη. Το Shedding αρχισε περιπου στις 20 μερες και μπορω να πω οτι εχει αρχισει να ελλατωνεται αρκετα τις τελευταιες 2 μερες.

Η μονη επιπλοκλη που μου εμφανιστηκε ειναι μια θυλακιτιδα ( ο οργανισμοςμου παντα εμφανιζε σπυρακια στο κεφαλι) και απο την κλινικη μου διαβεβαιωσαν οτι ειναι κατι που συμβαινει και να βαλω για μια εβοδαμαδα fucidin κρεμα τοπικα με παραλληλη διακοπε φινας και μινοξ, ωστε την επομενη εβδομαδα που θα παω για επανεξεταση να κανω και το PRP που ειχα προγραμματησει.

Προς το παρον κραταω μικρο καλαθι για τα αποτελεσματα γιατι δεν θελω να ενθουσιαστω προκαταβολικα και εχουμε ακομα μακρυ δρομο για να δουμε τις διαφορες.
Υπομονή λίγους μήνες ακόμα για να ξεκινήσει η φύτρωση σου και θα εχεις μεγάλη αλλαγή στην εικονα σου. Φιναστεριδη βαζεις τοπική ή χαπι; καλυτερα χάπι πάντως στην περίπτωση σου ακόμα και σε δοση 1mg 3 φορες την εβδομάδα.
 

giorgosv

Active Member
Από τους 2,5 μήνες και μετά θα αρχίσεις να βλέπεις αισθητή διαφορά. Καλός ο αριθμός των μοσχευμάτων για διήμερη και σε παρόμοια περιστατικά διπλής συνεδρίας έχει δώσει πολύ καλά αποτελέσματα η κλινική.
Φυτρωση και κάλυψη θέλεις.
Θα μπορούσες να πάρεις και χάπι φιναστεριδης σε χαμηλή δόση για να στα δυναμώσει όλα και ληπτρια και δοτρια. Ρώτα αν θέλεις την κλινική. Καλή φυτρωση.
 

iraklisgk

Member
Τα αποτελεσματα της κλινικης σε περιπτωσεις σαν την δικη μου ηταν και ο ο λογος που την επελεξα, οσον αφορα την φινα απο την κλινικη μου ειπαν να κανω χρηση Τζελ και οχι χαπιου, γεγονος που με βολευει και εμενα γιατι θα ηθελα να το αποφυγω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alex7

Well-Known Member
Τα αποτελεσματα της κλινικης σε περιπτωσεις σαν την δικη μου ηταν και ο ο λογος που την επελεξα, οσον αφορα την φινα απο την κλινικη μου ειπαν να κανω χρηση Τζελ και οχι χαπιου, γεγονος που με βολευει και εμενα γιατι θα ηθελα να το αποφυγω.
Μη νομίζεις ότι η τοπική εφαρμογή είναι καλύτερη .Από το στόμα ξέρεις πόση είναι η ακριβής πρόσληψη του φαρμάκου .Με τοπική εφαρμογή είναι άγνωστη ποια είναι η απορρόφηση .Μπορεί και πολύ μεγαλύτερη
 

Gianney

Well-Known Member
Περιοχή κάλυψης 46 cm2 εννοεί προφανώς μόνο α ζώνη και πιο πολυ κροτάφους μάλλον έτσι;Επίσης 1306 μόνοτριχα είναι πάρα μα πάρα πολλά.
 

iraklisgk

Member
Καλησπερα στην ομαδα, ειμαι λιγο πριν κλεισω 1.5 μηνα και εβγαλα μια κοντινη φωτο. Οι μαυρες κουκιδες που βλεπω στο δερμα μου ειναι μοσχευματα ετοιμα να δωσουν τριχα ή ειναι ιδεα μου ?
 

Συνημμένα

  • 262025936_1962010623977063_1629246554637289504_n.jpg
    262025936_1962010623977063_1629246554637289504_n.jpg
    64.4 KB · Προβολές: 350

Disco

Well-Known Member
Καλησπερα στην ομαδα, ειμαι λιγο πριν κλεισω 1.5 μηνα και εβγαλα μια κοντινη φωτο. Οι μαυρες κουκιδες που βλεπω στο δερμα μου ειναι μοσχευματα ετοιμα να δωσουν τριχα ή ειναι ιδεα μου ?
Είναι πολύ νωρίς ακόμα. Μετά τον 3ο μήνα θα αρχίσεις να βλέπεις διαφορές.
 

spi

Well-Known Member
Μην αγχώνεσαι από τώρα για την φυτρωση. Εμενα ξεκίνησε μετά τον 4ο μήνα. Αλλά όπως είπε και ο φίλος θα αρχίσει στον 3ο μήνα. Το πανηγύρι θα γίνει στον 6ο
 

iraklisgk

Member
Καλησπερα.

Σημερα κουρεψα την δοτρια με την ψιλη, ωστε να μειωθει η διαφορα με τα πανω τα οποια σιγα σιγα τελειωνουν με το Sheeding,Θα μπορουσε να μου πει στις ποσες μερες μετα το κουρεμα να βγαλω φωτο ωστε να γινει μια καλη εκτιμηση της δοτριας μετα την ΜΜ ?

Ευχαριστω
 
Μπλουζα