Agelosk, dr. erdogan, m.fue w keep, 3200 grafts, 8/11/2017

Stripar

Established Member
Μέτρηση 3 - Right Temporal :

3.jpg


Right  Temporal Stats (1).jpg


Right  Temporal Stats (2).jpg


Analyze Right Temporal.jpeg


Μέτρηση 4 - Right Parietal :


4.jpg


Right Parietal Stats (1).jpg


Right Parietal Stats (2).jpg


Analyze Right Parietal.jpeg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stripar

Established Member
Συμπέρασμα :

Όπως προκύπτει από τις αναλυτικές μετρήσεις και στατιστικά,
η δότρια του Άγγελου έχει πολύ περιορισμένο αριθμό πολύτριχων και μεγαλύτερο ποσοστό μονότριχων και δίτριχων.

Ένα ατυχές γεγονός δεδομένου ότι το Session του Άγγελου δεν επικεντρώνεται μόνο σε Hairline κροτάφους ή και temples,
όπου και εκεί γίνεται μεγαλύτερη χρήση μονότριχων και δίτριχων και σε τέτοια περίπτωση θα του έρχονταν λουκούμι,
αλλά επεκτείνεται πέρα την Hairline σε forelock +Middle A + B με μεγαλύτερη ανάγκη πολύτριχων, πολύτριχων που δεν διαθέτει.

Αναγκαστικά λοιπόν ο λόγος που θα προκύψει grafts/hairs θα είναι εκ των πραγμάτων μικρός.

Δεδομένου όμως του συνόλου των grafts , του Caliber και του χρώματος της τρίχας
και της σωστής διαχείριση πυκνοτήτων και μοσχευμάτων,
η κλινική αισιοδοξεί ότι θα του δώσουν μία επαρκή και ικανοποιητική κάλυψη τηρουμένων των αναλογιών (Coverage Value).

Όπου και αυτό ήταν το ρεζουμέ με τον γιατρό , μετά από την ανάλυση όλων των παραπάνω δεδομένων.


Συνάντηση με τον Αναισθησιολόγο – ιατρικό ιστορικό :

Μετέπειτα έγινε συνάντηση με τον Αναισθησιολόγο της κλινικής όπου δόθηκε ένα ιατρικό ιστορικό ,
καταγράφηκαν τυχόν αλλεργίες , διατροφικές συνήθειες , πιθανόν φαρμακευτικές αγωγές , παλιότερα χειρουργεία ,
παθήσεις και λίστα πιθανόν ασθενειών που μπορούν να δυσκολέψουν την διαδικασία της μτχ.

Το ιατρικό ιστορικό συμπληρώνεται επίσης (σε απλούστερη μορφή) σε ηλεκτρονική μορφή μήνες πρίν την μετάβαση στην Κωνσταντινούπολη προκειμένου να διασαφηνισθεί αν ο υποψήφιος ασθενής είναι ιατρικά «ικανός» προς μεταμόσχευση.


Προ εγχειρητικός έλεγχος :

Ως γνωστόν και επειδή η μεταμόσχευση είναι ένα μικρό χειρουργείο χρίζει ένα στοιχειώδη προ εγχειρητικό έλεγχο:

· Αιματολογικές εξετάσεις για μεταδιδόμενες ασθένειες
· Έλεγχος επιπέδων ζαχάρου
· Πίεση
· Καρδιογράφημα

Οι περισσότερες κλινικές παγκοσμίως ζητούνε να γίνουν οι παραπάνω εξετάσεις από την μεριά των ασθενών
και να αποσταλούν στην κλινική μέσο email για το επικείμενο χειρουργείο τους, για τους προφανείς ιατρικούς λόγους.

Η μόνη διαφορά με την ASMED ,
είναι ότι δεν βάζει τους ασθενείς τις σε αυτήν την διαδικασία,
όλος ο προ εγχειρητικός έλεγχος γίνεται στην κλινική μία μέρα πρίν την μτχ,
ενώ γίνεται και επιπλέον συμπληρωματικός έλεγχος την ημέρα της μεταμόσχευσης.

Πέρα από τον χρόνο που γλυτώνει ο ασθενής προκειμένου να απευθυνθεί σε ένα διαγνωστικό – ιατρικό κέντρο για τις ανωτέρω εξετάσεις ,
γλυτώνει και την οικονομική επιβάρυνση αυτών γιατί μόνο το καρδιογράφημα κοστίζει από 50-80euro (αναλόγως την κλινική),
ενώ το σύνολο των εξετάσεων μπορούν να φτάσουν από 120-150 euro.

(Όλα τα παραπάνω γίνεται στην ASMED δωρεάν)

Έτσι λοιπόν και αφού έγινε ο παραπάνω διαγνωστικός έλεγχος του Άγγελου ,
έγινε έπειτα και η παράδοση του Medical Pack της κλινικής με κάποιες σύντομες οδηγίες προκειμένου να αφομοιωθούν προγενέστερα της μτχ.

Τι περιλαμβάνει το Medical Pack :

· ATP - Hypothermosol graft solution spay
· Ice Pack (Σε μορφή gel - ζελατίνη)
· Καπέλο
· Μαξιλάρι λαιμού (αεροπορικού τύπου)
· Αντιβιοτικά και λοιπά φάρμακα
(θα επεκταθούμε σε αυτά περαιτέρω τις επόμενες ημέρες)
· Αφρό καθαρισμού της λήπτριας
· Σαμπουάν
· LLLT (Low Level Laser Therapy) όπου και γίνεται στην κλινική στο τέλος της μτχ
· Finasteride (Proscar ή Propecia)

Τέλος ορίστηκε το αυριανό ραντεβού του “Pick up” των οδηγών (07:00 το πρωί) από το ξενοδοχείο για την μετάβαση στην κλινική
και την προγραμματισμένη μεταμόσχευση.

Αφού χαιρετίσαμε ,
όσους μπορούσαμε να χαιρετίσουμε έγινε και η μεταφορά μας στο ξενοδοχείο για δείπνο και ξεκούραση.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Συμπέρασμα :

Όπως είχε πεί ο Πλάτων:

"H αρχή είναι το ήμισυ του παντός"

Έτσι και ένα σοβαρό pre session consultation ,
με όλες τις απαραίτητες μετρήσεις και στατιστικά είναι αυτό που δίνει στον γιατρό και στην κλινική ,
την γνώση και τις ιδιαιτερότητες του κάθε ασθενή «στο πιάτο» και αν δε γίνεται μία ημέρα νωρίτερα όπως στην Asmed ,
τον απαραίτητο χρόνο προετοιμασίας του πλάνου της μτχ όπου συνδιαστικά με τις τεχνικές και την κατάρτιση του γιατρού-κλινικής
είναι αυτό που δίνει στο τέλος το στοχευόμενο – επιθυμητό αποτέλεσμα ασθενή – γιατρού χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις.

Πρίν πολλά χρόνια όταν είχα γυρίσει από την ASMED ,
είχα αναφέρει όλες τις ανωτέρω διαφοροποιήσεις τις εν λόγου κλινικής
όσον αφορά το consultation και το λεγόμενο cherry picking που εφαρμόζει η κλινική έπειτα.

Πολλοί το διάβασαν , λίγοι το κατάλαβαν και ακόμα λιγότεροι έδωσαν σημασία.

Εδώ όμως βλέπουμε της αξία της κάθε λεπτομέρειας στο τελικό αποτέλεσμα.

Όλη η προετοιμασία του ασθενή γίνεται την προηγούμενη ημέρα ,
δεν χάνεται χρόνος την ημέρα του χειρουργείου για σχεδιασμούς , κουρέματα , φωτογραφίες , ιστορικά , εξετάσεις ,
γίνεται μικροσκοπικός έλεγχος της δότριας σε minimum πέντε σημεία , όπου και βάση των στατιστικών που βγαίνουν ,
στο τέλος της ημέρας στο medical meeting της κλινικής εφαρμόζεται το master plan του κάθε ασθενή
και το “cherry picking” των μοσχευμάτων που θα χρειαστεί,
από την κάθε μία από τις πέντε περιοχές
στην αναλογία και ποσοστό που θεωρεί η κλινική ικανό
τόσο για να επιτύχει τον προκαθορισμένο στόχο του ασθενή ,
αλλά και για να επιτύχει την καλύτερη ομοιογενοποίηση της δότριας και το λιγότερο δυνατόν αποτύπωμα – scaring.


Μια κλινική που δεν τις αρέσουν οι εκπλήξεις και δεν αφήνει τίποτα στην τύχη ,
όλα τρέχουν και υλοποιούνται βάση προγράμματος και πλάνου
και δικαίως έχουν την αναγνώριση και σεβασμό της παγκόσμιας κοινότητας,
βάση των περιστατικών που υλοποιούν και βέβαια και του τρόπου!!!.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μιας και μιλάμε για τον Άγγελο, θέλω να δω τον λόγο της εξαγωγής (γιατί εδώ το splitting είναι δύσκολο). Με 3200g σε 90cm2 (πρακτικά γύρω στα 35g) και χαμηλό λόγο σίγουρα δεν πρέπει να έχει μεγάλες προσδοκίες αλλά νομίζω ότιθα πάρει ένα αξιοπρέπες αποτέλεσμα γιατί έχει εξαιρετική τρίχα και κόντραστ (οι χοντρές τρίχες δείχνουν αμέσως στο wet look που δεν έχει μεγάλη διαφορά από το στεγνό). Οι πυκνοτητές του όμως είναι χαμηλές παντού (ακόμα και στην occipital) και ειδικά στην parietal που είναι στο όριο του να πάρει (τον σώζει ο λόγος του εκεί). Πολύ χρήσιμο θα ήταν, αν υπάρχει, να δούμε την έκταση της δότριας ανά περιοχή (occipital, parietal, temples). Tα 6800g μου φαίνονται λίγο "τσιμπημένα", εγώ δεν θα τον έδινα πάνω από 5500g, αλλά νομίζω ότι οφείλεται στους υπολογισμούς που κάνει ο Erdo με το coverage value.
 

Stripar

Established Member
Μιας και μιλάμε για τον Άγγελο, θέλω να δω τον λόγο της εξαγωγής (γιατί εδώ το splitting είναι δύσκολο). Με 3200g σε 90cm2 (πρακτικά γύρω στα 35g) και χαμηλό λόγο σίγουρα δεν πρέπει να έχει μεγάλες προσδοκίες αλλά νομίζω ότιθα πάρει ένα αξιοπρέπες αποτέλεσμα γιατί έχει εξαιρετική τρίχα και κόντραστ (οι χοντρές τρίχες δείχνουν αμέσως στο wet look που δεν έχει μεγάλη διαφορά από το στεγνό). Οι πυκνοτητές του όμως είναι χαμηλές παντού (ακόμα και στην occipital) και ειδικά στην parietal που είναι στο όριο του να πάρει (τον σώζει ο λόγος του εκεί). Πολύ χρήσιμο θα ήταν, αν υπάρχει, να δούμε την έκταση της δότριας ανά περιοχή (occipital, parietal, temples). Tα 6800g μου φαίνονται λίγο "τσιμπημένα", εγώ δεν θα τον έδινα πάνω από 5500g, αλλά νομίζω ότι οφείλεται στους υπολογισμούς που κάνει ο Erdo με το coverage value.
Cvial

To splitting όπως εχουμε πει γίνεται υπό προϋποθέσεις , όπου και αν χρειάζεται και γίνεται μόνο σε ένα 5-10% της δότριας και όπου τα graft το επιτρέπουν.

Στην περίπτωση του Αγγέλου και μετά την απεικόνιση της δότριας δεν υφίσταται λόγος.

Η δότρια του Αγγέλου έχει περισοτερα μονό τρίχα και δίτριχα και λιγότερα πολύ τρίχα,
So make no sense...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το πρόβλημα του Αγγέλου ήταν η χαμηλή πυκνότητα. Λόγο δεν είχε κακό (2.37-2.45 στις σημαντικές ζώνες) άρα είχε πολύτριχα, απλά δεν είχε πολλά, άρα νομίζω ότι το splitting και στην περίπτωση του ήταν επιβεβλημένο για να ομογενοποιηθεί.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Stripar

Established Member
Υψηλή ομογενοποίηση = χαμηλή κάλυψη (βάση του συνολικού cm2/g)

Όπου προσωπικά δεν είμαι αντίθετος σε αυτό (το προτιμώ),
αν έχεις μικρή λήπτρια προς κάλυψη, σου αρέσουν και θέλεις να κάνεις νεανικά κουρέματα και δεν έχεις ηθικά ή οικονομικά διλήμματα

Στην περιππτωση του Αγγέλου ο κύριος στόχος ήταν η επαρκή κάλυψη των 90cm2 με τα 3200g (βάση των χαρακτηριστικών της δοτριας του) και βέβαια με το λιγότερο δυνατό αποτύπωμα.

Ο Άγγελος ειναι η άκρως αντίθετη περίπτωση από τον Πάνο, όπου ήθελε μεγάλο αριθμό μόνο τριχών και δί τριχών έχοντας ομως μεγάλο αριθμό πολύ τριχών στην δότρια (επιβεβλημένο splitting).

Υ.Γ : Occipital zone - safe zone =
25% τρί τρίχα , 13% τετράτρίχα ,
4% πολύ τρίχα και περίπου 60% μονά και διπλά !!!

Πόσα πολύ τρίχα να πάρεις ?

Στο cm2 είχε:
Τρίτριχα - 17
Τετρατριχα - 9
Πολύ τρίχα - 3
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stripar

Established Member
Πολύ χρήσιμο θα ήταν, αν υπάρχει, να δούμε την έκταση της δότριας ανά περιοχή (occipital, parietal, temples).
Υπάρχει αυτή η πληροφορία όπου και θα αναρτηθεί στην επόμενη επικείμενη ενημέρωση...

Ομως εσυ Cvial,
Βάση της υποχώρησης του Crown , την αραίωση στα πλαϊνά , τα μαρκαρίσμενα σημεία (5) μέτρησης-ανάλυσης της δοτριας και δεδομένου ότι γνωρίζεις την μεθοδολογία, τεχνικές & τους σωστούς περιορισμούς παγκοσμίως , νομίζω ξέρεις τα νούμερα ή μπορείς να τα υπολογίσεις με ακρίβεια 95%...

:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Υψηλή ομογενοποίηση = χαμηλή κάλυψη (βάση του συνολικού cm2/g)

Όπου προσωπικά δεν είμαι αντίθετος σε αυτό (το προτιμώ),
αν έχεις μικρή λήπτρια προς κάλυψη, σου αρέσουν και θέλεις να κάνεις νεανικά κουρέματα και δεν έχεις ηθικά ή οικονομικά διλήμματα

Στην περιππτωση του Αγγέλου ο κύριος στόχος ήταν η επαρκή κάλυψη των 90cm2 με τα 3200g (βάση των χαρακτηριστικών της δοτριας του) και βέβαια με το λιγότερο δυνατό αποτύπωμα.

Ο Άγγελος ειναι η άκρως αντίθετη περίπτωση από τον Πάνο, όπου ήθελε μεγάλο αριθμό μόνο τριχών και δί τριχών έχοντας ομως μεγάλο αριθμό πολύ τριχών στην δότρια (επιβεβλημένο splitting).

Υ.Γ : Occipital zone - safe zone =
25% τρί τρίχα , 13% τετράτρίχα ,
4% πολύ τρίχα και περίπου 60% μονά και διπλά !!!

Πόσα πολύ τρίχα να πάρεις ?

Στο cm2 είχε:
Τρίτριχα - 17
Τετρατριχα - 9
Πολύ τρίχα - 3

Νομίζω ότι ως προς την δότρια και ο Πάνος και ο Άγγελος ήταν παρόμοιες περιπτώσεις. Δηλαδή χαμηλή πυκνότητα και υψηλό λόγο. Απλά ο Πάνος ήταν σε αρκετα καλύτερη κατάσταση και ως προς τον λόγο αλλά και ως προς την πυκνότητα. Με πυκνότητα από 60-68g στις safe περιοχές και με δεδομένο ότι αρκετές κλινικές όταν έχεις πυκνότητα από 60 και κάτω δεν σε θεωρούν valid candidate για μμ, η επιλογή για ομογενοποίηση αλα Erdo είναι να σπλιταρεις όσα 3τριχα και πάνω μπορείς.

Αν θεωρήσεις ότι occipital & parietal είναι γύρω στα 200cm2 (κάπου εκεί τον βλέπω, αλλά θα μας το πεις και εσύ από τις μετρησεις) και εξαιρεσω τα πλάγια που έτσι και αλλιώς μπορείς να πάρεις λίγα , τα 6800g/200cm2= 35g, άρα από τα αρχικά 60-68g θα πας γύρω στα 30g που όπως καταλαβαίνεις είναι αδύνατο νούμερο δότριας όταν την εξαντλήσεις στα 6800g. Ακόμα και αν κάνω λάθος στο εμβαδόν και βάλω και τα πλάγια άντε να πάμε στα 35-40 που και πάλι μικρό νούμερο είναι για εναπομένουσα δότρια. Για αυτό και λέω ότι τα "πραγματικά" του graft βάσει μαμα πυκνότητας είναι μικρότερα, με splitting είναι 6800.

Αν σπλιτάρεις ένα μέρος από το 40% (3h, 4h, 5h) αφήνεις μικρότερες τρύπες στην δόυτρια αφού δεν έχεις ασυμμετρίες στην πυκνότητα και δίνεις την αίσθηση του "γεμάτου". To 60% 1-2h δεν είναι μεγάλο, εγώ είχα 83%!!, σε μένα θα ηταν αδύνατον το splitting. Με τα πολλά 4τριχα του Άγγελου (10-13%) παίρνεις ένα 2τριχο, 1 μονότριχο και αφήνεις και 1 μονότριχο στην δότρια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stripar

Established Member
Λίγο ως πολύ ειναι όπως τα λες.

Απλά αν έχεις πολλά 1h & 2h και κάνεις και
Splitting στα λιγοστά 3h & 4h ρίχνεις ακομα παραπάνω τον λόγο
(που ούτε σι άλλως δεν ειναι πολύ μεγαλος στην περίπτωση του Αγγέλου)
και ειδικά σε περιοχές λήπτριαs όπως το middle A & B όπου κάνουν την διαφορά.

Βέβαια μπορείς να τοποθετήσεις 2 x 2h αντί ένα 4h και να επιτυχείς καλητερα ομοιογενειοποιηση δοτριας ( προσωπικά είμαι fun) ομως εκεί τα 3200g στα 90cm2
ή ειναι δύσκολο ως πολύ δύσκολο εγχείρημα ή θα ειναι με 35g/cm , όπως προείπες.

Που δεν ειναι και άσχημο αν κανεις σωστο distribution , γιατι αυτό που μετράει στο τέλος είναι το coverage value , όπου στην περίπτωση του Αγγέλου ειναι πάνω από 6 στην Temporal ( minimum πρέπει να ειναι 5.0) , σχεδόν 9 στην parietal (min. 7) ενώ στην Occipital φτάνει πανω από τα 10 (min. 8).

Πάντως 83% 1h & 2h στην περίπτωση σου φτιάχνεις 3 hairlines !!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το θέμα είναι το coverage value στη λήπτρια. Νομίζω ότι ο Erdo έχει ποντάρει στο πάχος και στο κόντραστ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Με τετοια τριχα,χρωμα και παχος θα εχει ενα πολυ αξιοπρεπες αποτελεσμα.
 

Stripar

Established Member
Το θέμα είναι το coverage value στη λήπτρια. Νομίζω ότι ο Erdo έχει ποντάρει στο πάχος και στο κόντραστ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Πολύ σωστά!

Το coverage value , o λόγος δηλ. όλων των επιμέρους χαρακτηριστικών της τρίχας / grafts κάνουν την διαφορά.

Το coverage value αποτυπώνεται στην ανάλυση - εκτίμηση της δοτριας αλλά έχει εφαρμογή στην λήπτρια.
 

Flosk

Well-Known Member
Το κεφάλι του Αγγέλου μοιάζει παρά πολύ με το δικό μου προ μμ. Πιστευω ότι τα grafts που χρειάζεται ειναι γύρω στα 6000+. Συμφωνώ και με John απο πάνω ..
 

Flosk

Well-Known Member
Αυτό που εχει πιο πολύ ενδιαφέρον για μενα ειναι πως θα ειναι η δοτρια μετα και οχι η λήπτρια.
 

Stripar

Established Member
Η δότριά του Flosk είναι για σεμινάριο !.

Η μοναδική στιγμή που «κόλλησα» στην Asmed ήταν η στιγμή του LLLT του Αγγέλου και του Πάνου όπου είχα την ευκαιρία να ξεψαχνίζω τις δότριες τους και το αποτύπωμα των μικρότερων και διαφορετικών διαμετρημάτων punch.

Έχω δει απειρα κεφάλια και περιστατικά διαφόρων γιατρών από το internet και πάρα πολλά και από κοντά.

Τέτοια διαχείριση δοτριας και micro doting ΠΟΥΘΕΝΑ !!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Οπότε με 35g x 2.2 (ένα ψιλοσπλιτινγκ το βάζω) x 0.62 = 4.78 < 5.4 άρα ποντάρει στο κόντραστ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Stripar

Established Member
Ειναι ελαφρως μικρότερο το νούμερο.

Ποντάρει στο contrast ,
στο ότι η γέφυρες
κλείνουν προς τα μέσα ,
και ότι δεν χρειάζονται πάνω από:

45g η 45 h (1 h) / cm2 στην hairline
30g η 60 τρίχες (2 h) / cm2 πιο μέσα ,
20g η 60 τρίχες (3 h) / cm2 Middle A
15 g η 60 τρίχες (4 h) / cm2 Middle B

(Δέσιμο με αραιωμενες πτέρυγες)

Εξοικονόμηση δηλ. «πόρων» - grafts από όπου ειναι εφικτό,
για την καλύτερη δυνατόν κάλυψη.

Άσχετα που οι τελικές πυκνότητες ήταν μεγαλυτερες...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stripar

Established Member
Το κεφάλι του Αγγέλου μοιάζει παρά πολύ με το δικό μου προ μμ. Πιστευω ότι τα grafts που χρειάζεται ειναι γύρω στα 6000+.
Θα δεις τις φωτό της λήπτριας σύντομα flosk και μου ξαναλες.

Προσωπικα εκτιμώ ότι με 1800-2000g ακόμα στο crown ( σύνολο 5000-5200g) γίνεται Τζι Τζι ο Άγγελος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα