Agelosk, dr. erdogan, m.fue w keep, 3200 grafts, 8/11/2017

agelosk

Member
Καλησπερα στην παρεα, ειμαι σχετικα καινουργιο μελος στο φορουμ το οποιο βρηκα σε αναζητηση μου για την τριχοπτωση, ενα θεμα που αποσχολει τους περισσοτερους εδω μεσα.
Ειμαι 43 χρονων, στο παρελθον εκανα χρηση μινοξιδιλης περι τον 1,5 χρονο. Αρχικα ειδα ενα καλο αποτελεσμα αλλα προς το τελος επεστρεψα στην αρχικη μορφη και γι αυτο και την σταματησα.
Τον τελευταιο 1,5 χρονο χρησιμοποιω φιναστεριδη δεδομενου οτι η κατασταση εχει προχωρησει αρκετα μηπως και σταθεροποιηθω καπου. Η αληθεια ειναι ομως επειδη ειμαι μεγαλο norwoud οπως λενε και εχω χασει πολυ μαλλι, λιγα πραγματα μπορω να περιμενω και οντως ισχυει αφου τον τελευταιο 1,5 χρονο δεν ειδα τιποτα φοβερο στην αλλαγη της εικονας μου.

Ετσι σκεπτομενος τι ειναι καλυτερο για την περιπτωση μου αποφασισα οτι η μεταμοσχευση μαλλιων ειναι κατι ιδανικο. Μεσω καποιων γνωστων ξεκινησα ραντεβου με καποιες κλινικες.
Το πρωτο ραντεβου ηταν με την B.K δεδομενου οτι καποιος φιλος εχει κανει μεταμοσχευση στην συγκεκριμενη κλινικη και το αποτελεσμα του απο κοντα ηταν αρκετα καλο.
Το δευτερο ραντεβου ηταν με γιατρο του Κολωνακιου οπου και η εμπειρια μου δεν ηταν και τοσο καλη.
Συνεχιζοντας την αναζητηση στο φορουμ και διαβαζοντας εκτενως διαπιστωσα οτι πολλες κλινικες ειναι προβληματικες και στερουνται αποτελεσματος.

Ενα ατομο που μου ενεπνευσε εμπιστοσυνη απο τις συζητησεις που διαβασα και απο την εμπεριστατωμενη του αποψη ηταν ο stripar, γι αυτο και ηρθα σε επαφη μαζι του. Αφου βρεθηκαμε απο κοντα και συζητησαμε εκτενως για ολες τις πιθανες λυσεις (Ελλαδα και εξωτερικο) και το κοστος αυτων, αποφασισα οτι η ιδανικοτερη λυση και οικονομικοτερη, βαση παντα και των υπηρεσιων που παρεχει, ειναι αυτη του Erdogan.
Ειχαμε την ευκαιρια κατα την διαρκεια της συναντησης με τον stripar να τραβηχτουν καποιες φωτογραφιες και δεδομενου οτι δεν μιλαω Αγγλικα, του ζητησα να επικοινωνησει με την κλινικη ωστε να εχουμε μια πρωτη αποτιμηση για την περιπτωση μου. Μετα απο συντομο χρονικο διαστημα ειχα τις πρωτες απαντησεις οι οποιες ηταν και αρκετα ενδοιαφερουσες. Ετσι κλειστηκε το ραντεβου της μεταμοσχευσης για τις 8 Νοεμβιου.

Επειδη το ταξιδι με αγχωνε αρκετα και δεδομενου οτι οι γνωσεις του stripar ειναι περισσοτερες στο θεμα και μου παρειχαν μια ασφαλεια, του ζητησα να με συνοδευση και αφου συμφωνησε ειναι ολα ετοιμα για το ταξιδι της μεταμοσχευσης μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

konakihotel

Member
φίλε καλή επιτυχία σου εύχομαι...είχα την ευτυχία να γνωρίσω και τους 2 από κοντά...erdogan και stripar και φυσικά μόνο καλά λόγια έχω να σου πω...μια συμβουλή από μένα πιάσε φιλίες από την αρχή με τον αναισθησιολογο του Erdogan!!! Αν φοβάσαι όπως εγώ πες του το αμέσως, για να σε βοηθήσει να σου φύγει το άγχος!!!
 

Stripar

Established Member
Ο Άγγελος :

IMG_1007.JPG


Aggelos Left Side.JPG


Aggelos Right Ungle.JPG


Aggelos Donor.JPG
 

naruto

Well-Known Member
Αντε με το καλο φιλε
Εχεις καλη τριχα και το ιδανικο χρωμα μαλλιου για καλυψη.Ακομα και με λιγα για την περιπτωση σου grafts θα παρεις καλο αποτελεσμα και θα αλλαξει τελειως η εικονα.Αν δεις και τυχων επανεκφυση στα υπαρχοντα με την φινα θα γινεις αλλος ανθρωπος.
Τι ειπατε στο consulation σχετικα με τη δοτρια σου?Δηλαδη ποσα μοσχευμαυτα δινει,διαμετρος τριχας,λογω τριχων
 

koumparos

Well-Known Member
Kαλη επιτυχια φιλε.Εισαι μια ενδιαφερουσα και παραληλα δυσκολη περιπτωση και καλα εκανες και επελεξες τοπ γιατρο.Το στοιχημα ειναι να μην παει κανενα μοσχευμα χαμενο ωστε να παρεις το μεγιστο οπτικο αποτελεσμα.Φανταζομαι οτι με μια μμ δεν καθαριζεις και θα χρειαστεις και δευτερη.Την φινα μην την σταματησεις,μπορει να μη σου εδωσε μαλακι αλλα θα σου κρατησει την safezone ψηλα καθως και τα πλαινα.Περιμενουμε περισσοτερες λεπτομερειες.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Καλή επιτυχία !
Πιστεύω ένα 3500 grafts τα ήθελες για αρχή.
Εφόσον πάνε όλα καλά με ένα κοντό κουρεματακι όπως είσαι θα έχεις ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα.
Φαίνεται να έχεις καλή τρίχα και βοηθάει πολύ και το χρώμα.
Όσο για φίνα πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να παίρνεις άλλο.
Τυχερός επίσης που έχεις stripar διπλά σου.Θα σου αφαιρεση πολύ ανχος από πάνω σου και όλα θα πάνε ρολοι.
 

Eltherion

Member
Καλησπερα στην παρεα, ειμαι σχετικα καινουργιο μελος στο φορουμ το οποιο βρηκα σε αναζητηση μου για την τριχοπτωση, ενα θεμα που αποσχολει τους περισσοτερους εδω μεσα.
Ειμαι 43 χρονων, στο παρελθον εκανα χρηση μινοξιδιλης περι τον 1,5 χρονο. Αρχικα ειδα ενα καλο αποτελεσμα αλλα προς το τελος επεστρεψα στην αρχικη μορφη και γι αυτο και την σταματησα.
Τον τελευταιο 1,5 χρονο χρησιμοποιω φιναστεριδη δεδομενου οτι η κατασταση εχει προχωρησει αρκετα μηπως και σταθεροποιηθω καπου. Η αληθεια ειναι ομως επειδη ειμαι μεγαλο norwoud οπως λενε και εχω χασει πολυ μαλλι, λιγα πραγματα μπορω να περιμενω και οντως ισχυει αφου τον τελευταιο 1,5 χρονο δεν ειδα τιποτα φοβερο στην αλλαγη της εικονας μου.

Ετσι σκεπτομενος τι ειναι καλυτερο για την περιπτωση μου αποφασισα οτι η μεταμοσχευση μαλλιων ειναι κατι ιδανικο. Μεσω καποιων γνωστων ξεκινησα ραντεβου με καποιες κλινικες.
Το πρωτο ραντεβου ηταν με την B.K δεδομενου οτι καποιος φιλος εχει κανει μεταμοσχευση στην συγκεκριμενη κλινικη και το αποτελεσμα του απο κοντα ηταν αρκετα καλο.
Το δευτερο ραντεβου ηταν με γιατρο του Κολωνακιου οπου και η εμπειρια μου δεν ηταν και τοσο καλη.
Συνεχιζοντας την αναζητηση στο φορουμ και διαβαζοντας εκτενως διαπιστωσα οτι πολλες κλινικες ειναι προβληματικες και στερουνται αποτελεσματος.
Ενα ατομο που μου ενεπνευσε εμπιστοσυνη απο τις συζητησεις που διαβασα και απο την εμπεριστατωμενη του αποψη ηταν ο stripar, γι αυτο και ηρθα σε επαφη μαζι του. Αφου βρεθηκαμε απο κοντα και συζητησαμε εκτενως για ολες τις πιθανες λυσεις (Ελλαδα και εξωτερικο) και το κοστος αυτων, αποφασισα οτι η ιδανικοτερη λυση και οικονομικοτερη, βαση παντα και των υπηρεσιων που παρεχει, ειναι αυτη του Erdogan.
Ειχαμε την ευκαιρια κατα την διαρκεια της συναντησης με τον stripar να τραβηχτουν καποιες φωτογραφιες και δεδομενου οτι δεν μιλαω Αγγλικα, του ζητησα να επικοινωνησει με την κλινικη ωστε να εχουμε μια πρωτη αποτιμηση για την περιπτωση μου. Μετα απο συντομο χρονικο διαστημα ειχα τις πρωτες απαντησεις οι οποιες ηταν και αρκετα ενδοιαφερουσες. Ετσι κλειστηκε το ραντεβου της μεταμοσχευσης για τις 8 Νοεμβιου.
Επειδη το ταξιδι με αγχωνε αρκετα και δεδομενου οτι οι γνωσεις του stripar ειναι περισσοτερες στο θεμα και μου παρειχαν μια ασφαλεια, του ζητησα να με συνοδευση και αφου συμφωνησε ειναι ολα ετοιμα για το ταξιδι της μεταμοσχευσης μου.
Λιγα δεν ειναι τα 3.200 για τοσο μεγαλη εκταση?ποσο μαλλον οταν μιλαμε για ερντογαν που για να σ φτιαξει hairline κ κροταφους προτεινει κατι τρελα 2χιλιαρα!καλη τυχη οπως κ να χει,διαλεξες εναν απ τους καλυτερους του ειδους!
 

Stripar

Established Member
Μιάς και γνωρίζω τον Αγγελο , και ξέρω την περίπτωσή του καλά και δεδομένου
του χρόνου που περάσαμε αναλύοντας της περίπτωσή του , θα απαντήσω λέγοντας καταρχήν ότι:

Είναι 43 ετών , ώριμος και κατασταλαγμένος ,
δέν επιζητεί μία Hailine female , αλλά μία ώριμη και συντηριτική.
Το κύριο μέλημα του Αγγελου μιάς και προωρίζεται τα επόμενα 5-10 χρόνια σε 5αρι είναι να μήν κάνει κανένα λάθος και
να εκμμεταλευτεί όλα τα διαθέσιμα grafts της δότριάς του , ότι βγεί και μπει να φυτρώσει , καθώς και ένα φυσικό αποτέλεσμα,
με σωστό δέσιμο με τις γέφυρες , γι αυτό και η επιλογή του συγκεκριμένου γιατρού.

Σίγουρα θα χρειαστεί 5-6000grafts για να γεμίσει μέχρι πίσω ,
όμως 6000 grafts δέν μπορούν να μπούν με την μία.
Ο Erdogan βγάζει 2500g την ημέρα , μπορεί να βάλει σε 2 ημέρες 5000g max.
Ακόμα όμως και με αυτό το νούμερο δέν ήταν σίγουρο άν θα ξεμπέρδευε μία και έξω ,
και πολύ πιθανόν θα χρειαζόταν ένα μικρο touck up 1000g σε δεύτερη φάση.

Ετσι αποφασίστηκε να σπάσει το χειρουργείο στα δύο , όπου είναι και το πίο ορθόν
γιατί στο δεύτερο session μπορεί να κάνει και ένα fine tuning απο τις περιοχές του πρώτου session.

To συγκεκριμένο session θα επικεντρωθεί στην δημιουργία μιας ώριμης hairline (στα όρια των μαμίσιων μαλλιών)
κροτάφων , middle A και Β.
Η συγκεκριμένη περιοχη είναι περίπου 70cm δεδομένου του μεγάλου πλεονεκτήματος του Αγγελου ,
στενό κρανίο με υψηλές πτέρυγες που ρίχνουν τα τετραγωνικά της λήπτριας
και έτσι τα 3200g στα 70cm είναι ένας απόλυτα εφικτός στόχος για τις προαναφερθέν στοχευμένες περιοχές
και με σοβαρές πυκνότητες ,
άν και όπως φαίνεται στις φωτογραφίες ο Αγγελος δέν έχει την τρελή πυκνότητα στα πλάγια κάτι που βοηθάει
ακόμα περισσότερο στην εξοικονόμηση grafts απο την Hairline & κροτάφων με το δέσιμο με τα πλαινά ,
και την σωστότερη κατανομή των graft προς τα μέσα δεδομένου ότι δέν απαιτείται να πιαστούν πολύ υψηλά ποσοστά πύκνωσης.
Τέλος τόσο η τρίχα όσο και το χρώμα αυτής βοηθάνε ένα παραπάνω στο όλο Illusion και τον στόχο.

Είναι μία στρατηγική που εξέφρασα στον γιατρό στην επικοινωνία μου με την κλινική και συμφώνησε απόλυτα!.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DoctorWho

Well-Known Member
Επιτελους θα δουμε αποτελεσμα απο τον ερντογαν! Καλη τυχη και ελπιζω το αποτελεσμα να σου δωσει το καταλληλο κινητρο για να μας μεταδωσεις την ολη εμπειρια σου σε βαθος χρονου!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Ωραιος ο stripar.Stripar ποια ειναι η γνωμη σου για την αποψη που ακουγεται οτι με το ξυρισμα γινεται η ρεαλιστικοτερη εκτιμηση της δοτριας ?
 

Stripar

Established Member
Θα συμφωνήσω κουμπαρε ,
γι αυτό και στις πυκνομετρήσεις που γίνονται,
απαραίτητη προυπόθεση είναι να κουρευτή-ξυριστεί η συγκεκριμένη περιοχή.
Το ξύρισμα της δότριας ξεγυμνώνει τα πάντα στον γιατρό , κάμερες , κ.λ.π
 

Stripar

Established Member
Τι ειπατε στο consulation σχετικα με τη δοτρια σου?Δηλαδη ποσα μοσχευμαυτα δινει,διαμετρος τριχας,λογω τριχων
Το Consultation του Αγγελου το έκανα εγώ , ανάμεσα σε καφέδες , ρετσίνες κ.λ.π
και το επικοινώνησα με την κλινική!

:D

Βέβαια αυτό ήταν προκαταρκτικό cosnulation , που συνοδευτηκε με φωτογραφίες και επιχειρηματολογία.
Αναλυτικό Consultation θα γίνει απο τον Erdogan μία ημέρα πρίν την μτχ όπου θα υπολογιστεί αναλυτκά ,
δότρια , διάμετρος τρίχας , ο λόγος που θα στοχευτεί κ.τ.λ

Θα αναρτηθεί κάθε λεπτομέρεια...
 

leas

Well-Known Member
Καλη επιτυχια στον Αγγελο..Που εχει πολυ καλα χαρακτηριστικα και ελπιζουμε ολοι να παρει δυνατο αποτελεσμα.
Επιτελους θα δουμε στο φορουμ παρουσιαση απο τον Ερντογαν!!
Στριπαρ μπραβο που στηριζεις μελη και τους κανεις μια τοσο καλη αναλυση της καταστασης τους..
 

Stripar

Established Member
Τάσο την δότριά του την υπολογίζω γύρω στα 6500g.

Βέβαια επειδή ο Erdogan είναι μανούλα στην ομοιογενοποίηση και στο Splitting ,
θεωρώ μπορεί να επιτύχει Coverage Illusion & Donor Management πολύ μεγαλύτερο ,
απο το απόλυτο νούμερο της δότριας.

Γι αυτό και είναι επιτακτικό στην περίπτωση του Άγγελου,
να μήν κάνει κάποιο λάθος και να πάει εξ αρχής σε καλό γιατρό,
έτσι ώστε να μεγιστοποιήσει το Recepient Coverage & donor capacity.

Έπειτα όπως προανέφερα και ο ίδιος ο Άγγελος είναι αρκετά κατασταλαγμένος
η προσέγγιση είναι άκρως συντηριτική , όπως και οι πυκνότητες που στοχεύονται,
προκειμένου να χαρεί ένα Full Head of Hair για μιά ζωή το κατά δυνατόν.

Τέλος να επισημάνω κάτι που δέν έδωσε κανείς σημασία:
Το ότι στο παρατσάκ γλύτωσε απο λάθοι που θα του κοστίζαν σοβαρά.
Φαντάζεται κανείς ποιά θα ήταν η τύχη του στα χέρια του γνωστού γιατρού του κολωνακίου ή
στα χέρια των γιατρών της B.K που κατά τα άλλα χρεώνουν και 3,0 euro/graft?


Τουλάχιστον στον Koray ,
πέρα απο ένα άριστο Value for Money έχει όλες τις ελπίδες και προυποθέσεις για μιά σωστή μτχ,
με το μέρος του...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα