33 ετών, Norwood 6

Elmer

New Member
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους,

είμαι 33 ετών, δεν έχω πάρει ποτέ αγωγή, ούτε φαρμακευτική αλλά ούτε και τοπικά και δεν έχω κάνει ΜΜ. Τα μαλλιά μου πέφτουν με σταθερό ρυθμό από τα 13 (!) περίπου και συνεχίζουν.

Ενδιαφέρομαι για ΜΜ. Έχω μιλήσει με HDC, όπου και έστειλα τις φωτό που επισυνάπτω και εδώ, καθώς και το βίντεο (link στο τέλος του post) και μου είπαν ότι μπορούμε με δύο επεμβάσεις FUE, να βγάλουμε ~3500+3000 (σύνολο 6500 grafts). Η πρώτη επέμβαση θα περιλαμβάνει frontal mid frontal και η δεύτερη crown/vertex όπως το αντιλήφθηκα. Σαν ισχυρή σύσταση μου είπαν να ξεκινήσω τοπικό μείγμα fina+μινοξιδιλη. Να πω ότι για κάποιους ιατρικούς λόγους δε θέλω να πάρω oral fina, duta κλπ.
  1. Πιστεύετε ότι μπορούν να βγουν τόσα grafts από ασφαλείς περιοχές;
  2. Έστω ότι βγαίνουν τα 6500 grafts. Θα υπάρξει μια αξιοπρεπής κάλυψη; Όταν λέω αξιοπρεπής, έχω επίγνωση της κατάστασης (nor 6) δεν περιμένω θαύματα.
Βίντεο από τη δότρια περιοχή:
 

Συνημμένα

  • IMG20240203104803.jpg
    IMG20240203104803.jpg
    2 MB · Προβολές: 43
  • IMG20240203104833.jpg
    IMG20240203104833.jpg
    2 MB · Προβολές: 40
  • IMG20240203104842.jpg
    IMG20240203104842.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 47
  • IMG20240203104852.jpg
    IMG20240203104852.jpg
    2.2 MB · Προβολές: 48
  • IMG20240203104906.jpg
    IMG20240203104906.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 49
  • IMG20240203104913.jpg
    IMG20240203104913.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 47
  • IMG20240203104924.jpg
    IMG20240203104924.jpg
    898.7 KB · Προβολές: 51
  • IMG20240203104933.jpg
    IMG20240203104933.jpg
    964.8 KB · Προβολές: 54
  • IMG20240203104924.jpg
    IMG20240203104924.jpg
    898.7 KB · Προβολές: 53
  • IMG20240203104933.jpg
    IMG20240203104933.jpg
    964.8 KB · Προβολές: 48

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

witcher

Well-Known Member
Φαίνεται να εξελίσσεται και αλλο η τριχόπτωση σου προς τα κάτω και εισαι μόλις 33 που σημαίνει οτι θα μεγαλώσει κι αλλο η επιφάνεια προς κάλυψη και χωρίς θεραπεία φιναστερίδη σε χάπι δεν νομίζω οτι αξίζει να μπεις για επέμβαση καθώς το αποτέλεσμα σου θα έχει ημερομηνία ληξης και θα δημιουργηθούν κενά κάτω από τη μεταμοσχευμένη περιοχή και θα μοιάζει αφυσικο. Η δότρια σου επίσης φαινεται αρκετά αραιή και μέτρια από το βίντεο που την χτενίζεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

LoverBoy

Well-Known Member
Φίλε μου καλώς μας ήρθες!Όντως δείχνει πολύ αδύναμη η δότρια σου!Πιστεύω ότι θέλει σωστή θωράκιση πρώτα να δυναμώσει και μετά πάλι βλέπεις!Απο τα 13 όμως?
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Θεωρω πως απλα το να εχεις επικοινωνησει με μια κλινική και μετα να απευθυνεσαι με ενα τοσο δυσκολο έως άλυτο συνδυασμό παραμετρων στο ...φορουμ για να σε ....συμβουλεψουν ειναι σαν να πυροβολας το πόδι σου.
Εκτος αν θεωρεις οτι οποιοσδηποτε εδω μεσα εχει έχει τη πραγματική επιστημονική γνωση, την εμπειρια, την ωριμοτητα, τη δεοντολογια και την ενσυναισθηση με φωτογραφιες και βιντεο (εξαιρετικα και τα δυο ομως!) να σου κανει ...δηθεν διαγνωση ενω δεν έχει αγγιξει ασθενη ποτε στη ζωη του, χωρις να έχει αγγιξει ποτε τριχθυλακιο, δοτρια και λήπτρια, χωρις να έχει περασει έξω από Ιατρική Σχολή καν, απλα επειδη βλεπει φωτογραφιες άλλων με τριχόπτωση και μιλάει μαζι τους σε ενα ...φορουμ
Καλή πρόθεση κάποιοι μπορει να έχουν.
Εσυ θα βάλεις την γνωμη του καθε φορουμιτη στην ίδια ζυγαρια με την εκτιμηση που σου έκανε καποιος ιατρός που ασχολειται με το αντικείμενο????
Εκτος αν αυτα στα εγραψε ΜΗ-ιατρός, οπότε τι συζηταμε...

Προτεινω να αντιμετωπισεις ΠΙΟ σοβαρα την κατασταση σου αν θέλει να λυθει το προβλημα σου.
Απευθυνσου σε ειδικους.
Αν δεν εμπιστευεσαι αυτα που σου λενε, η λύση δεν ειναι να ζητας τη γνωμη ΜΗ-ειδικών που πολυ ευχαριστως θα αναλαβουν ο ρολο ιατρού και ειδήμωνα. Ειναι τσαμπα, ανωνυμο και δινει μια ικανοποιηση.
Η λύση ειναι να βρεις καποιον αξιόπιστο ΙΑΤΡΟ του οποιου τη γνωμη δεν θα νιωθεις την αναγκη να την ...διασταυρωσεις με ανωνυμα μελη ενος φορουμ.
Αν δεν βρισκεις στην Ελλάδα, βρισκεις στο εξωτερικο.
Δεν ειναι δυσκολο.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Θεωρω πως απλα το να εχεις επικοινωνησει με μια κλινική και μετα να απευθυνεσαι με ενα τοσο δυσκολο έως άλυτο συνδυασμό παραμετρων στο ...φορουμ για να σε ....συμβουλεψουν ειναι σαν να πυροβολας το πόδι σου.
Εκτος αν θεωρεις οτι οποιοσδηποτε εδω μεσα εχει έχει τη πραγματική επιστημονική γνωση, την εμπειρια, την ωριμοτητα, τη δεοντολογια και την ενσυναισθηση με φωτογραφιες και βιντεο (εξαιρετικα και τα δυο ομως!) να σου κανει ...δηθεν διαγνωση ενω δεν έχει αγγιξει ασθενη ποτε στη ζωη του, χωρις να έχει αγγιξει ποτε τριχθυλακιο, δοτρια και λήπτρια, χωρις να έχει περασει έξω από Ιατρική Σχολή καν, απλα επειδη βλεπει φωτογραφιες άλλων με τριχόπτωση και μιλάει μαζι τους σε ενα ...φορουμ
Καλή πρόθεση κάποιοι μπορει να έχουν.
Εσυ θα βάλεις την γνωμη του καθε φορουμιτη στην ίδια ζυγαρια με την εκτιμηση που σου έκανε καποιος ιατρός που ασχολειται με το αντικείμενο????
Εκτος αν αυτα στα εγραψε ΜΗ-ιατρός, οπότε τι συζηταμε...

Προτεινω να αντιμετωπισεις ΠΙΟ σοβαρα την κατασταση σου αν θέλει να λυθει το προβλημα σου.
Απευθυνσου σε ειδικους.
Αν δεν εμπιστευεσαι αυτα που σου λενε, η λύση δεν ειναι να ζητας τη γνωμη ΜΗ-ειδικών που πολυ ευχαριστως θα αναλαβουν ο ρολο ιατρού και ειδήμωνα. Ειναι τσαμπα, ανωνυμο και δινει μια ικανοποιηση.
Η λύση ειναι να βρεις καποιον αξιόπιστο ΙΑΤΡΟ του οποιου τη γνωμη δεν θα νιωθεις την αναγκη να την ...διασταυρωσεις με ανωνυμα μελη ενος φορουμ.
Αν δεν βρισκεις στην Ελλάδα, βρισκεις στο εξωτερικο.
Δεν ειναι δυσκολο.
Δηλαδή γιατρέ έτσι όπως τα γράφετε για το Φόρουμ είναι σαν να ακυρώνετε όλη την προσπάθεια και την εμπειρία που ίσως έχουν κάποια μέλη και ίσως έχουμε βιώσει οι υπόλοιποι!Είναι σαν να λέτε μη το συζητάς με παθώντες!Απο τέτοιες τακτικές γιατρέ καήκαμε όλοι καθώς πρίν το Φόρουμ είχαμε μάτια κλειστά!Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λέτε ότι Πάνω απο όλα πρέπει να απευθυνθεί σε κάποιο γιατρό καθώς όντως εμείς γιατροί δεν είμαστε.....Όμως ανταλλάσσοντας εμπειρίες με τα υπόλοιπα μέλη μόνο βοήθεια έχουμε λάβει απο αυτό το Φόρουμ!
Εν ολίγης σαν να γίνεται τσάμπα κόπος εδώ μέσα!
Τελευταία κουβέντα την έχει πάντα ο Γιατρός εννοείται!(μην παρεξηγηθώ)
Δεν είμαστε Χειρούργοι!Εμπειρίες και βιώματα όμως μπορούμε να έχουμε!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Δηλαδή γιατρέ έτσι όπως τα γράφετε για το Φόρουμ είναι σαν να ακυρώνετε όλη την προσπάθεια και την εμπειρία που ίσως έχουν κάποια μέλη και ίσως έχουμε βιώσει οι υπόλοιποι!Είναι σαν να λέτε μη το συζητάς με παθώντες!Απο τέτοιες τακτικές γιατρέ καήκαμε όλοι καθώς πρίν το Φόρουμ είχαμε μάτια κλειστά!Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λέτε ότι Πάνω απο όλα πρέπει να απευθυνθεί σε κάποιο γιατρό καθώς όντως εμείς γιατροί δεν είμαστε.....Όμως ανταλλάσσοντας εμπειρίες με τα υπόλοιπα μέλη μόνο βοήθεια έχουμε λάβει απο αυτό το Φόρουμ!
Εν ολίγης σαν να γίνεται τσάμπα κόπος εδώ μέσα!
Τελευταία κουβέντα την έχει πάντα ο Γιατρός εννοείται!(μην παρεξηγηθώ)
Δεν είμαστε Χειρούργοι!Εμπειρίες και βιώματα όμως μπορούμε να έχουμε!
ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΛΑΘΟΣ ΕΙΣΑΙ!
Δεν ακυρωνω ουτε ακυρωνεται τιποτα και ΣΕΒΟΜΑΙ απολυτα τις εμπειριες του καθενος και ΣΥΜΠΑΣΧΩ κυρίως!

Εχω εξετασει χιλιαδες ασθενεις που αναζητούν επιδιόρθωση.
Οσοι καηκαν, καηκαν γιατι:
γιατι (ανθρωπινα το καταλαβαινω αλλα ΚΑΚΩΣ) εμπιστευτηκαν αναξιόπιστα άτομα απο καλοπιστια και ΑΦΕΛΕΙΑ
γιατι πιστεψαν οτι τους λενε αλήθεια χωρις να υποβαλουν τον ιατρό/πωλητη σε ενδελεχοτατο ελεγχο πτυχιων, αποτελεσματων και γνωσεων. (Ειναι απλο: ζητας πτυχιο και ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ)
γιατι δεν χρησιμοποιήσαν μια λογική και αυστηρη διαδικασια επιλογης κλινικής-ιατρου και ΘΕΛΗΣΑΝ να πεσουν θυματα την καλοπιστίας τους επειδη ειδαν ΤΗΝ ΤΙΜΗ (τυρακι) και δεν ειδαν τα κουφια λόγια (φακα)
γιατι προτιμησαν κλινικη - ιατρο με κριτηρια τυπου : εχει παει ένας γνωστος και μου ειπε πως ειναι καλος, ειναι 40 χρονια κλινική, εχουν πολυτελη γραφεια, εχει χειρουργησει celebrities, ειναι πιο φθηνος από τους αλλους γιατι ειναι νεος ιατρός αλλα ειναι ανερχομενο αστερι, εχει δεκα κλινικές ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ ειναι καλος. Ας προσεχαν...
γιατι απεγνωσμενοι από την τριχόπτωση πεσαν θυματα αυτων που τους ειπαν ΟΤΙ ΘΕΛΑΝ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ και την πατησαν σαν κοριτσακια που τους ταζουν γαμο για τις ριξουν.
γιατι νομίσαν πως θα έχουν το ιδιο αποτελεσμα που θα προσφερει ένας ειδικός ιατρός με αποτελσματα με ΒΙΝΤΕΟ, πιστοποιήσεις και εξειδικευση (δες Ισπανια, Βελγιο για να μην νομιζεις οτι λεω για εμενα) και φυσιολογικες τιμες για αυτο που προσφερει, σε ...τιμη ευκαιρίας σε καποια εγχωρια κλινική που κανει άλλα 200 πραγματα ή στην Τουρκια.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως πρεπει να μοιραζεστε ΒΙΩΜΑΤΑ και ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ του πως σας ΕΞΑΠΑΤΗΣΑΝ καποιοι.
ΑΥΤΟ ειναι ανεκτιμητο ΜΠΑΣ και παψουν να πεφτουν θυματα νεοι ασθενεις.

Αλλα αν διαβασεις παραπανω, δεν γινεται κατι τετοιο.
Διαγνωση, προγνωση, συμβουλες και στρατηγική ειδα εγω να προσφερουν.
Αν θεωρεις οτι επειδη έχεις καει απο απατεωνες ή άσχετους (για τους παραποανω λογους!) στην Μεταμόσχευση μαλλιων εχεις αποκτηση την ικαοντητα να προσφερεις διαγνωση, προγνωση, συμβουλες και στρατηγική εγω διαφωνω.
Αλλα ειστε ελευθεροι (και ανωνυμοι) να κανετ οτι θελετε φυσικα!
 

bobby

Well-Known Member
Την εμπεριστατωμένη άποψη και τον τελευταίο λόγο τον έχει πάντα αυτός που αναλαμβάνει να κάνει την δουλειά. Ο γιατρός δηλαδή.

Αλλά μια άποψη (μη επιστημονική βέβαια) περί των γενικών παραμέτρων μπορεί να την πάρει κάποιος από το φορουμ. Περισσότεροι έχουν οφεληθεί παρά ζημιωθεί από αυτό. Αλλιώς όντως θα βασιζόταν μόνο σε αυτά τα παραπλανητικά που λέτε. Εφόσον ο άλλος έχει την υπομονη να διαβάσει αρκετά εδώ μέσα σίγουρα δεν θα πάει «γουρούνι στο σακί» σε ΜΜ τύπου «θα σε κάνω κουκλακι».

Αν βέβαια μπει εδώ με στυλ της μορφής πείτε μου τι να κάνω μάλλον δεν θα κινηθεί σωστά…..
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Μην περιμένεις την πλήρη αλήθεια από κανέναν επαγγελματία όταν υπάρχει μεροκάματο 5χιλ,. γι΄αυτό σε όσους απευθυνθείς θα ακούσεις διαφορετικές γνώμες και φυσικά κανένας δεν θα σου πει όχι. Πάρε απόψεις από 3-4 κλινικές στην Ελλάδα, στείλε και στο εξωτερικό σε τοπ κλινικές, και έλα πάλι πίσω με τα αποτελέσματα για να ακούσεις την άποψη του Φόρουμ, ώστε να αποφασίσεις σχετικά.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Φίλε η δότρια σου δείχνει διαλυμένη. Αν δεν μπορείς να πάρεις φίνα oral για σοβαρούς ιατρικούς λόγους για μένα δεν έχει νόημα ν' ασχοληθείς. Μου κάνει εντύπωση που η HDC σου είπε οκ χωρίς oral φίνα. Ίσως να μπορεί να μας πει και ο @John_John1 μια γνώμη πάνω σε αυτό.

Πιστεύω αν δεν έπαιρνα τόσα χρόνια φίνα θα ήμασταν ακριβώς ίδια περίπτωση.
 

Elmer

New Member
Θεωρω πως απλα το να εχεις επικοινωνησει με μια κλινική και μετα να απευθυνεσαι με ενα τοσο δυσκολο έως άλυτο συνδυασμό παραμετρων στο ...φορουμ για να σε ....συμβουλεψουν ειναι σαν να πυροβολας το πόδι σου....
Γιατρέ καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έχετε δίκιο σε αυτό που γράφετε για τη μία κλινική, δεν τα έγραψα και εγώ πλήρως και υπήρξε παρανόηση. Έχω κλείσει ραντεβού να πάρω και άλλες γνώμες πριν ακόμα μιλήσω με την HDC. Μάλιστα πριν μια εβδομάδα επικοινώνησα με μία υπάλληλό σας και μου έκλεισε ραντεβού για την κλινική σας, πριν ακόμα μιλήσω με κάποια άλλη κλινική και αυτό το έκανα διότι έχω δει ότι έχετε αναλάβει τόσο προχωρημένα Norwood σαν το δικό μου. Απλά ανέφερα την HDC επειδή ήταν η πρώτη κουβέντα που έκανα με "νούμερα" και ήθελα να συμβουλευτώ τα μέλη του forum κατά πόσο είναι ρεαλιστικά. Για να πάρω μια πρώτη εικόνα. Όχι ότι είναι κάτι τελεσίδικο. Προφανώς και θα κάνω και την έρευνα μου, αλλά εδώ μέσα υπάρχουν έμπειρα μέλη που μπορούν να δώσουν συμβουλές και να λύσουν τυχόν απορίες. Συμφωνώ ότι η γνώμη των γιατρών είναι η αναντικατάστατη δεν υπάρχει αμφιβολία αλίμονο. Είναι το αντικείμενο τους το έχουν σπουδάσει και το ασκούν. Δεν αμφιβάλλω καθόλου ότι υπάρχουν ευσυνείδητοι ιατροί και γενικά επαγγελματίες που ασχολούνται με το θέμα ΜΜ. Ωστόσο, επειδή δεν είναι όλοι και τόσο σωστοί, θεωρώ ότι μέσα από την προσωπική αναζήτηση σε ίντερνετ/forum κλπ μπορείς να αποφύγεις τις κακοτοπιές.

Φίλε η δότρια σου δείχνει διαλυμένη.
Δυστυχώς και εμένα έτσι μου φαίνεται οπτικά. Από διάφορα περιστατικά που έχω δει μου φαίνεται δύσκολο να μπορεί να βγάλει 6500 grafts.

Μην περιμένεις την πλήρη αλήθεια από κανέναν επαγγελματία όταν υπάρχει μεροκάματο 5χιλ,.
Σωστός αυτό σκοπεύω να κάνω. Thanks
Φαίνεται να εξελίσσεται και αλλο η τριχόπτωση σου προς τα κάτω και εισαι μόλις 33 που σημαίνει οτι θα μεγαλώσει κι αλλο η επιφάνεια προς κάλυψη και χωρίς θεραπεία φιναστερίδη σε χάπι δεν νομίζω οτι αξίζει να μπεις για επέμβαση καθώς το αποτέλεσμα σου θα έχει ημερομηνία ληξης και θα δημιουργηθούν κενά κάτω από τη μεταμοσχευμένη περιοχή και θα μοιάζει αφυσικο. Η δότρια σου επίσης φαινεται αρκετά αραιή και μέτρια από το βίντεο που την χτενίζεις.
Με τοπική fina πιστεύεις μπορεί να κρατηθεί ό,τι έχει μείνει;
Φίλε μου καλώς μας ήρθες!Όντως δείχνει πολύ αδύναμη η δότρια σου!Πιστεύω ότι θέλει σωστή θωράκιση πρώτα να δυναμώσει και μετά πάλι βλέπεις!Απο τα 13 όμως?
Ναι! Τα μαλλιά μου πέφτουν αργά και σταθερά τα τελευταία 20 χρόνια!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FreeThinker

Well-Known Member
Με τοπική fina πιστεύεις μπορεί να κρατηθεί ό,τι έχει μείνει;
Αν δε βελτιώσεις τη δότρια σου μεταμόσχευση δεν μπορείς να κάνεις. Η φίνα σε χάπι μόνο μπορεί να το κάνει αυτό, δε γίνεται να αλείφεις τοπική φίνα σε όλη σου τη δότρια και είναι σαφώς λιγότερο αποτελεσματική πέρα από αυτό. Οπότε έστω υποθετικά ότι η τοπική φίνα μπορούσε να σου κρατήσει τα ελάχιστα πάνω που έχουν απομείνει, αλλά χωρίς να μπορείς να κάνεις μεταμόσχευση. Είσαι οκ με αυτή την εικόνα? Προφανώς όχι, καλύτερα ξύρισμα.

Αν ο λόγος που δε θες να πάρεις φίνα σε χάπι είναι όντως σοβαρός, τότε πάω πάσο, αλλά τότε πρέπει να αποδεχτείς την τωρινή κατάσταση. Αν όμως δεν είναι σοβαρός ο λόγος, η φίνα σε χάπι στη χειρότερη περίπτωση θα σε κάνει τουλάχιστον υποψήφιο για μμ σε σοβαρούς γιατρούς και στην καλύτερη θα σου δώσει και λίγα μαλλιά πίσω. Η απόφαση δική σου.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Επίσης @Anastasakis Hair Clinic αφού εσύ είσαι και μέλος του φόρουμ και ιατρός γιατί δεν του λες μια γνώμη?
Γιατι εγω ειμαι ΙΑΤΡΟΣ και γνωριζω οτι ειναι τραγελαφικο να κανω διαγνωση απο αποσταση + δημοσίως.
Σε online consultation επειδη καποιος μενει εξωτερικο ή επαρχια και ΑΝΑΓΚΑΖΕΤΑΙ να το κανουν online, οκ.
ΔΗΜΟΣΙΩΣ και να πεταγεται ο καθε ...συναδελφος, ευχαριοστω δεν θα παρω.
Το αφηνω στους ...ειδικούς.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Μην περιμένεις την πλήρη αλήθεια από κανέναν επαγγελματία όταν υπάρχει μεροκάματο 5χιλ,. γι΄αυτό σε όσους απευθυνθείς θα ακούσεις διαφορετικές γνώμες και φυσικά κανένας δεν θα σου πει όχι. Πάρε απόψεις από 3-4 κλινικές στην Ελλάδα, στείλε και στο εξωτερικό σε τοπ κλινικές, και έλα πάλι πίσω με τα αποτελέσματα για να ακούσεις την άποψη του Φόρουμ, ώστε να αποφασίσεις σχετικά.
Υποθετω δεν πιστευεις τα ιδια για αυτους που θεωρειτε πολλοι "ημι-θεους" συναδελφους στην Ισπανια?
Η και εκει που το μεροκαματο ειναι 10-15-20-25 χιλιαδες συνολικα λεν εκαι εκει ψεμματα?

Το αν καποιος ειναι ΨΕΥΤΗΣ και ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ και κοροιδευει τους ασθενείς του δεν εχει να κανει με το ποσο.
Εχει να κανει με την ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ.
Επισης, το αν καποιος θεωρει τους πάντες που αμειβονται απο 5χιλ και πανω εν δυναμει ψευτες, ΟΥΤΕ αυτο έχει να κανει με το οτι
ΟΛΟΙ σε καθε κλαδο που αμειβεται τοσο ή και παραπανω ειναι ψευτες διοτι ειναι εντελώς τραγικο να το πιστευει κανεις αυτο, γιατι δεν θα μπορει να εμπιστευετι ποτε κανεναν expert. (εκτος από τους ποδοσφαιριστες! Εκει μια χαρα πιστευουν ολοι οτι δινει το 100%. Κοιτα να δεις κατι πραγματα...)
ΚΑι αυτο εχει να κανει με την κουλτουρα αυτουνου που το γραφει.
 

LoverBoy

Well-Known Member
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως πρεπει να μοιραζεστε ΒΙΩΜΑΤΑ και ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ του πως σας ΕΞΑΠΑΤΗΣΑΝ καποιοι.
ΑΥΤΟ ειναι ανεκτιμητο ΜΠΑΣ και παψουν να πεφτουν θυματα νεοι ασθενεις.

Αλλα αν διαβασεις παραπανω, δεν γινεται κατι τετοιο.
Διαγνωση, προγνωση, συμβουλες και στρατηγική ειδα εγω να προσφερουν.
Αν θεωρεις οτι επειδη έχεις καει απο απατεωνες ή άσχετους (για τους παραποανω λογους!) στην Μεταμόσχευση μαλλιων εχεις αποκτηση την ικαοντητα να προσφερεις διαγνωση, προγνωση, συμβουλες και στρατηγική εγω διαφωνω.
Αλλα ειστε ελευθεροι (και ανωνυμοι) να κανετ οτι θελετε φυσικα!
Σε αυτό που γράφετε εδώ γιατρέ δεν συνάδει το ένα με το άλλο!Λέτε στην πρώτη παράγραφο εννοείται ότι πρέπει να μοιραζόμαστε εμπειρίες βιώματα κτλ!
Στην παρακάτω λέτε οτι δεν έχουμε την ικανότητα να δώσουμε συμβουλές!Για πείτε μου πως δένονται αυτά μεταξύ τους όταν έχουμε εμπειρίες και βιώματα αυτόματα δεν γινόμαστε και σύμβουλοι?Εγώ έτσι ξέρω!
Δεν είπε κανείς απο τα ΜΕΛΗ έλα και θα σε χειρουργήσω εγώ!Είπαν πράγματα βάση των δικών τους εμπειριών και δικών τους βιωμάτων!
Έγραψα επίσης ότι τον τελευταίο λόγο τον έχει ο ΙΑΤΡΟΣ
Και μια τελευταία ερώτηση που το έχετε ξαναπεί αυτό σχετικά με τους ΑΝΩΝΥΜΟΥΣ Νομίζω ότι έχει δικαίωμα το κάθε μέλος να κρατάει την ανωνυμία του εφόσον το επιτρέπει το ίδιο το Φόρουμ και για ευνόητους λόγους κάποιος μπορεί να μη θέλει να εκτεθεί!Νομίζω ότι είμαστε ελεύθεροι να έχουμε ένα Nickname και να συζητάμε τις εμπειρίες μας και τις ιστορίες-βιώματα μας!
Υπάρχουν και αυτοί που γράφουν πολύ καλά λόγια για εσάς μέσα στο Φόρουμ(χωρίς να αμφιβάλλω για τις ικανότητες σας)Αλλά εκεί ποτέ δεν μιλήσατε για ανωνυμία!Οπότε μήπως πρέπει να είμαστε δίκαιοι και ίσοι με όλους?
Ειλικρινά σας σέβομαι και πιστεύω στις ικανότητες σας αλλά στο επικοινωνιακό κάπου πρέπει να το βρείτε!Με εκτίμηση το λέω πάντα!
 

FreeThinker

Well-Known Member
@LoverBoy Ο γιατρός ξέρει πολύ καλά πόσο κόσμο έχει σώσει το φόρουμ από κλινικές - σφαγεία (που και ο ίδιος κράζει) πολύ πριν γίνει ο ίδιος γνωστός. Επίσης ξέρει πολύ καλά ότι το βάθος των γνώσεων που έχουν ορισμένα παλιά μέλη φτάνει και ξεπερνάει ορισμένων συναδέλφων του, με τη διαφορά ότι κανένας φορουμίτης -προφανώς -δεν έχει γνώσεις ή τεχνική ή άδεια για να χειρουργήσει. Ασ' τον να λέει.

Κανένας μα κανένας πτυχιούχος ιατρικής προ ειδικότητας δεν έχει καμία απολύτως γνώση πάνω στο θέμα της ανδρογεννετικής αλωπεκίας (εκτός αν είναι μέλος του φόρουμ!)
 

ds5010

New Member
Ενας ανθρωπος που εχει σπουδασει ιατρικη ειναι και σε θεση να κρινει καλυτερα την πληροφορια που διαβαζει απο εναν που δεν εχει σπουδασει. Ενας ιατρος που εχει εκτεθει σε ερευενες και μελετες ειναι σε θεση να μπορει να καταλαβει καλυτερα αυτα που διαβαζει και να βγαζει πιο σωστα συμπερασματα. Προς θεου μην φτασουμε στπ σημειο να βαζουμε στο ιδοο τσουβαλι παλια μελη του φορουμ με ιατρους…
 

FreeThinker

Well-Known Member
Ενας ανθρωπος που εχει σπουδασει ιατρικη ειναι και σε θεση να κρινει καλυτερα την πληροφορια που διαβαζει απο εναν που δεν εχει σπουδασει. Ενας ιατρος που εχει εκτεθει σε ερευενες και μελετες ειναι σε θεση να μπορει να καταλαβει καλυτερα αυτα που διαβαζει και να βγαζει πιο σωστα συμπερασματα. Προς θεου μην φτασουμε στπ σημειο να βαζουμε στο ιδοο τσουβαλι παλια μελη του φορουμ με ιατρους…
Οποιοσδήποτε σπουδάζει πρέπει να αναπτύσσει κριτική σκέψη και αντίληψη. Ένας γιατρός χωρίς ειδικότητα έχει γενικές γνώσεις ιατρικής και μετά καλείται να εξειδικευθεί περαιτέρω σε κάποιον κλάδο της ιατρικής. Ο πιο κοντινός στο θέμα των μαλλιών είναι η δερματολογία, και σε αυτόν κλάδο η συντριπτική πλειοψηφία των γιατρών δεν έχει ιδέα. Όντας εγώ ο ίδιος μηχανικός, γνωρίζω προσωπικά άτομα που είναι διπλωματούχοι μηχανικοί και μπορώ με ασφάλεια και χωρίς υπερβολή να σου πω ότι εσύ και αυτοί έχετε ακριβώς τις ίδιες γνώσεις μηχανικής.

Και για να στο θέσω και αλλιώς, το φόρουμ υπάρχει 16 χρόνια και το πτυχίο ιατρικής είναι 6 χρόνια.
 

ds5010

New Member
Εγινε φιλε την επομενη φορα που θα εχεις καποιο προβλημα ψαηε στο google και σε forums τι εχεις, κανε και μια διαγνωση μονος σου και ξεκίνα και θεραπεια. Εισαι τυχερος γιατι πλεον εχουμε και το chatgpt οποτε θα βρεις και πιο γρηγορα λυση στο προβλημα σου
 

FreeThinker

Well-Known Member
Εγινε φιλε την επομενη φορα που θα εχεις καποιο προβλημα ψαηε στο google και σε forums τι εχεις, κανε και μια διαγνωση μονος σου και ξεκίνα και θεραπεια. Εισαι τυχερος γιατι πλεον εχουμε και το chatgpt οποτε θα βρεις και πιο γρηγορα λυση στο προβλημα σου
Η μόνη διαφορά είναι ότι σε αυτό το φόρουμ ψάχνω εδώ και 12 χρόνια, οπότε άκυρη η εξυπνάδα σου.

Εσύ γιατί δε πας μια βόλτα από τα medi jeunesse, τα laserline clinics, την eonia clinic, την bergman kord, τον Γκούρα, την IQ clinic κλπ και δε ζητάς να μιλήσεις μ' έναν γιατρό για την τριχόπτωση σου, αφού θεωρείς ότι μόνο οι γιατροί μπορούν να κάνουν σωστή διάγνωση?
 
Μπλουζα