2η μμ fue 1.811 grafts στην LP clinic (Παπανικολάου Λευτέρης)

Ibarumah

Active Member
Ναι.μιλησες για καταστροφή της δοτριας ότι είπαμε κτλ..αυτό έψαχνα και δεν το βρήκα.οτι έχει κρατήρες ισχύει.δεν γίνεται να μην έχει κρατήρες.το ότι δεν τα ξυρίζεις ,δεν έχει να λέει κάτι..ότι κάνει ζημιά στα δίπλα τριχοθυλάκια αυτό το punch σου εξηγούμε και δεν λες να το καταλάβεις..εδώ και πόσα χρόνια το λέμε ότι αποφεύγουμε γιατρούς κλινικές που δουλεύουν punch πάνω από 1-1.1 για όλους τους τεκμηριωμένος λόγους και εσύ προσπαθείς να μας πεις το αντίθετο ως σωστό .δεν είναι ρε φιλαράκι ,μην πας να μας κάνεις τη νύχτα μέρα..είσαι λάθος και δεν λες να το καταλάβεις και προσπαθείς να βγάλεις όλους τους άλλους λάθος..είπες μόνος σου πιο πίσω να λήξει η κουβέντα και το σεβαστηκαμε..μην προκαλείς να συνεχιστεί λοιπόν


Στο τεχνικο κομμάτι δεν εξεφρασα αποψη καθοτι δεν ειμαι γιατρός η κατι σχετικό οποτε δε μπαινω σε αυτη τη κουβεντα καθοτι δε γνωρίζω.

Εξεφρασα αποψη στο κομματι της εμφανισης. Εφοσον δεν βλέπω κάτι τραγικο, οποια κ ναναιη θεωριατου λαθος κ σωστού απο πισω, εμενα προσωπικά δεν με επηρεάζει. Αυτο μονο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ibarumah

Active Member
..εδώ και πόσα χρόνια το λέμε ότι αποφεύγουμε γιατρούς κλινικές που δουλεύουν punch πάνω από 1-1.1
Επισης, εχω δει κλινικες από δω μεσα που χρησιμοποιούν το "αποδεκτο" puncher size αλλα το αποτελεσμα που εχουν παρολο που κοστίζει 4.000, δεν αξιζει ούτε για 400 ευρω.
Οποτε προφανώς αυτο δεν πρεπει να ειναι ΤΟ ΜΟΝΟ που κοιταμε για να διαλέξουμε κλινικη.
Το λεω για να ειμαστε δικαιοι.
 

aeratos28

Just aeratos
Ρε φίλε,το λάθος τα καταλαβαίνεις με τη δοτρια που έχει γίνει?σε άλλους βρίσκεις λάθη και κρίνεις βλεπω.
Επισης, εχω δει κλινικες από δω μεσα που χρησιμοποιούν το "αποδεκτο" puncher size αλλα το αποτελεσμα που εχουν παρολο που κοστίζει 4.000, δεν αξιζει ούτε για 400 ευρω.
Οποτε προφανώς αυτο δεν πρεπει να ειναι ΤΟ ΜΟΝΟ που κοιταμε για να διαλέξουμε κλινικη.
Το λεω για να ειμαστε δικαιοι.

.στο δικό σου γτ δεν το κάνεις?
Και για να απαντήσω στο ερώτημα σου ,το να μην πάει κάποιο από τα περιστατικά καλά,μπορεί να συμβεί.ευκολα..θεωρεις ότι υπάρχει εξασφάλιση από κάπου?το ότι εσένα λοιπόν δεν σε πειράζει αυτή η εικόνα που έχεις στη δοτρια ,δεν έχει καμία σημασία..αυτό που έχει σημασία είναι πως είναι φάουλ..μου θυμίζεις κάποια παιδιά που φωνάζαμε για τα παράθυρα που άφηνε ο βεκρής πίσω στις δοτριες ,ότι δεν είναι σωστή εξαγωγή και έλεγαν πως αυτούς δεν τους πειράζει..δεν έχει σημασία αν εσένα δεν πειράζει..δεν είναι σωστή δουλειά.αυτο είναι το θέμα.
 
  • Like
Reactions: spi

Ibarumah

Active Member
Ρε φίλε,το λάθος τα καταλαβαίνεις με τη δοτρια που έχει γίνει?σε άλλους βρίσκεις λάθη και κρίνεις βλεπω.


.στο δικό σου γτ δεν το κάνεις?
Και για να απαντήσω στο ερώτημα σου ,το να μην πάει κάποιο από τα περιστατικά καλά,μπορεί να συμβεί.ευκολα..θεωρεις ότι υπάρχει εξασφάλιση από κάπου?το ότι εσένα λοιπόν δεν σε πειράζει αυτή η εικόνα που έχεις στη δοτρια ,δεν έχει καμία σημασία..αυτό που έχει σημασία είναι πως είναι φάουλ..μου θυμίζεις κάποια παιδιά που φωνάζαμε για τα παράθυρα που άφηνε ο βεκρής πίσω στις δοτριες ,ότι δεν είναι σωστή εξαγωγή και έλεγαν πως αυτούς δεν τους πειράζει..δεν έχει σημασία αν εσένα δεν πειράζει..δεν είναι σωστή δουλειά.αυτο είναι το θέμα.

Βρε συ, οπως εσυ λες τη γνωμη σου κ λες οτι ειναι λαθος ετσι κ εγω λεω τη δικη μου κ λεω οτι το θεωρω σωστό.
Που το κακο; δε μπορουμε να λεμε τη γνωμη μας όλοι;
 

aeratos28

Just aeratos
Γενικώς ,βέβαια.μπορουμε να λέμε τη γνώμη μας.εννοειται και επιβάλλεται..εδω όμως υπάρχει συγκεκριμένο θέμα το οποίο δεν έχει γνώμες.υπαρχει σωστό και λάθος..δεν είναι γνώμη να υποστηρίζεις το λάθος .καταλαβαίνεις την διαφορά.
Βρε συ, οπως εσυ λες τη γνωμη σου κ λες οτι ειναι λαθος ετσι κ εγω λεω τη δικη μου κ λεω οτι το θεωρω σωστό.
Που το κακο; δε μπορουμε να λεμε τη γνωμη μας όλοι;
 

witcher

Well-Known Member
Είχα ανεβάσει μια φωτογραφία σε αυτό το νήμα με έναν που είχε κάνει επέμβαση με 3500 grafts, με punch 0.8 mm και φαίνονταν κανονικά και έντονα τα white dots στο ξύρισμα και σε καλό γιατρό, 1 χρόνο μετά την επέμβαση του. Είτε μικρό είτε μεγάλο το punch, όλα φαίνονται στο ξύρισμα καθώς και στις 2 περιπτώσεις γίνονται μικροσκοπικές ουλές, απλά στην μια περίπτωση θα είναι λίγο πιο μεγάλες.
Δεν γίνεται να μη φαίνονται ούλες ανεξαρτήτου μεγέθους punch και να είναι όπως πριν την επέμβαση κάποιος, όταν σε εκείνα τα σημεία πριν είχε τρίχες ενώ τώρα μικροσκοπικές ουλές από το punch.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μάλλον δεν έχετε αντιληφθεί το θέμα. Τα white dots εξαρτώνται και από το contrast δέρματος- μαλλιού. Δεν είναι μόνο θέμα punch. Προφανώς τα μικρότερα punch δημιουργούν λιγότερο ευκρινή white dots αλλά είναι μόνο μια παράμετρος στην εξίσωση. Ο κύριος λόγος αποφυγής των μεγάλων punch είναι η καταστροφή παρακείμενων τριχοθυλακίων και το μεγάλο scarring, δηλαδή η επιβάρυνση που δέχεται το δέρμα στην δότρια στην διαδικασία του healing ειδικά αν συνδυαστεί με μεγάλες συνεδρίες.
 

aeratos28

Just aeratos
Έχουν κολλήσει με το θέμα μόνο των dots .εδώ λέμε γίνεται ζημιά στα διπλανά τριχοθυλάκια ,ανέβασα φωτό λέει ο φίλος με κάποιον με 0.8 punch και φαινόταν όταν ξύρισε τη δοτρια.χαιρω πολύ ,κάτι θα φαίνεται.το θέμα είναι πέραν του οπτικού,η ζημιά που έχει γίνει.μπειτε στο νήμα του mogan,αν δεν κάνω λάθος ,στη dhi,να δείτε αυτό που σας λέμε.
 

witcher

Well-Known Member
Σε ξύρισμα δότριας με ότι punch και να κάνεις πάντα θα φαίνεται.
Ετσι είναι vlafo. Μερικοί δεν έχουν καταλάβει ότι θα φαίνονται κανονικά white dots ακόμα και με μικρότερο punch στο ξύρισμα. Απλά πιο μικρά όχι ότι δεν θα φαίνονται, γιατί έχει δημιουργηθεί αυτή η λανθασμένη εντύπωση από μερικούς που δεν έχουν κάνει επέμβαση και δεν μπορούν να το διαπιστώσουν.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μπορεί και να μην φαίνονται. Είπαμε εξαρτάται και από το κόντραστ δέρματος τρίχας.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην φαίνονται ακόμα και το contrast να είναι καλό,απλά θα φαίνονται ακόμα λιγότερο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Υπάρχει, έχω δει αρκετά και φυσικά μιλάμε για την γενική εικόνα όταν βλέπεις ένα κεφάλι σε πρώτη εικόνα, όχι να πάρεις μεγεθυντικό φακό. Ειδικά σε σκούρα δέρματα / μαύρη τρίχα, άσπρα δέρματα / άσπρες τρίχες.
 

vlafo

Well-Known Member
Δε μιλάω για μεγεθυντικό φακό ούτε να κολλήσω πάνω του,μιλάω αν δεις κάποιον από πίσω και είναι τέρμα ξύρισμα και με όλες τις προυποθέσεις θετικές πάλι φαίνεται.Οι άσπρες κουκίδες δεν κρύβονται και αυτή είναι η γνώμη μου δε χρειάζεται να συμφωνούμε.
Σε μια επιφάνεια δέρματος όταν τρυπηθεί,δεν υπάρχει περίπτωση η επούλωση όσο άριστη και να είναι να εκλείψει και να μηδενίσει το αποτύπωμα.Απλά αδύνατον.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όπως το είπες είναι, δεν χρειάζεται να συμφωνούμε, τις εμπειρίες μας περιγράφουμε και αυτά που έχουν δει τα μάτια μας. Εμένα έχουν δει τέτοιες δότριες που η κατανομή ήταν τόσο διάσπαρτη, το χρώμα της κουκίδας περίπου ίδιο με το χρώμα του δέρματος και δεν φαινόταν τίποτα. Δεν τίθεται θέμα άριστης επούλωσης, η επούλωση μπορεί όντως να είναι άριστη και πάλι να φαίνεται, αυτό που βλέπεις και κάνει μπαμ είναι το κενό και το ελαφρώς πιο ανοιχτό χρώμα του νέου δέρματος (που έχει σχέση όμως και με την επούλωση). Αν αυτά τα 2 είναι καμουφλαρισμένα λόγω πολύ συμμετρικής, μικρής και διάσπαρτης κατανομής των οπών μαζί με καλά χαρακτηριστικά, πχ άσπρο δέρμα/ άσπρες τρίχες, πραγματικά το μάτι δεν το καταλαβαίνει. Θα προσπαθήσω να βρω (κάπου έχω) τέτοια φώτο να την ποστάρω.
 

oreo

Well-Known Member
Όπως το είπες είναι, δεν χρειάζεται να συμφωνούμε, τις εμπειρίες μας περιγράφουμε και αυτά που έχουν δει τα μάτια μας. Εμένα έχουν δει τέτοιες δότριες που η κατανομή ήταν τόσο διάσπαρτη, το χρώμα της κουκίδας περίπου ίδιο με το χρώμα του δέρματος και δεν φαινόταν τίποτα. Δεν τίθεται θέμα άριστης επούλωσης, η επούλωση μπορεί όντως να είναι άριστη και πάλι να φαίνεται, αυτό που βλέπεις και κάνει μπαμ είναι το κενό και το ελαφρώς πιο ανοιχτό χρώμα του νέου δέρματος (που έχει σχέση όμως και με την επούλωση). Αν αυτά τα 2 είναι καμουφλαρισμένα λόγω πολύ συμμετρικής, μικρής και διάσπαρτης κατανομής των οπών μαζί με καλά χαρακτηριστικά, πχ άσπρο δέρμα/ άσπρες τρίχες, πραγματικά το μάτι δεν το καταλαβαίνει. Θα προσπαθήσω να βρω (κάπου έχω) τέτοια φώτο να την ποστάρω.
Αποτέλεσμα κατάστασης δότρια σε μικρότερες εξαγωγές των 1500graft έχεις?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
donor 8 days rev.jpg

Πχ. Δείξε αυτή την εικόνα σε κάποιον άσχετο και πες του πως σου φαίνεται το μαλλί? (για να να μην τον υποψιάσεις) Δεν νομίζω ότι θα βρεθεί ούτε ένας που θα σου περιγράψει το φαινόμενο white dots. Από τέρμα ξύρισμα +8 μέρες.
 

oreo

Well-Known Member
Προβολή συνημμένου 38709
Πχ. Δείξε αυτή την εικόνα σε κάποιον άσχετο και πες του πως σου φαίνεται το μαλλί? (για να να μην τον υποψιάσεις) Δεν νομίζω ότι θα βρεθεί ούτε ένας που θα σου περιγράψει το φαινόμενο white dots.
Το πιο πιθανό είναι να σου πει οτι έχει γυροειδή αλωπεκία
 

vlafo

Well-Known Member
Αν και δεν είναι τέρμα ξυρισμένος,ναι κανένας δεν θα σου πει ξέρει δεν ξέρει.Ακόμα και εδώ μέσα.
Ο αποχρωματισμός του δέρματος πάντως φαίνεται και είναι απόλυτα λογικό,αλλά σίγουρα μιλάμε για τη λεπτομέρεια.
 

witcher

Well-Known Member
Προβολή συνημμένου 38709
Πχ. Δείξε αυτή την εικόνα σε κάποιον άσχετο και πες του πως σου φαίνεται το μαλλί? (για να να μην τον υποψιάσεις) Δεν νομίζω ότι θα βρεθεί ούτε ένας που θα σου περιγράψει το φαινόμενο white dots. Από τέρμα ξύρισμα +8 μέρες.
Δεν είναι τέρμα ξύρισμα αυτό. Εμείς μιλάμε για το τέρμα ξύρισμα όπου είναι πρακτικά αδύνατο να μη φαίνονται ουλές και να είναι όπως πριν όταν έχουν αφαιρεθεί μικροσκοπικά κομμάτια δέρματος από το punch. Οι ουλές επίσης έχουν πιο άσπρο χρώμα από το υπόλοιπο δέρμα γιαυτό κ φαίνονται.
 
Μπλουζα