2η μμ fue 1.811 grafts στην LP clinic (Παπανικολάου Λευτέρης)

witcher

Well-Known Member
Μετα τη πρωτη μμ πάντως με τετοιο εργαλειο δεν φαινόταν τιποτα με κουρεμα στη 2η σκαλα.
Τωρα βεβαια που εχουν φύγει διπλασια grafts δε θα μου κανει εντύπωση αν φαίνεται λιγο κ ειναι κ λογικο νομίζω.
Πόσα grafts σου είπε ο γιατρός ότι έχεις ακόμα διαθέσιμα; Η εξαγωγή ήταν με manual punch και όχι motorised ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ibarumah

Active Member
Πόσα grafts σου είπε ο γιατρός ότι έχεις ακόμα διαθέσιμα; Η εξαγωγή ήταν με manual punch και όχι motorised ;

Εχω σιγουρα αλλα 2000 διαθεσιμα.
Manual εγινε και χρησιμοποιηθηκε κ motorised για λιγο κυριως σε παρθενα ζωνη (πολυ ψηλα στα sides) οπου τη προηγουμενη φορα δεν. Ειχα κουρευτει τοσο ψηλα.
 

Ibarumah

Active Member
Χωρίς να εχω διαθεση να ξεκινησω παλι τετοια συζητηση, θα πω οτι οπως κ τη προηγουμενη φορα που με σκασατε απτο άγχος με τους κρατηρες ετσι κ τωρα, εκατσα διαβασα παρα πολλεα ωρες περι punch sizes και τι γραφουν πααααααρα πολλοι γιατροί ανα τον κοσμο για αυτο.

Δεν υπάρχει one size fits all. Εχει να κανει με το αν ειναι ισια η οχι η τρίχα, το παχος, και φυσικά ποσεσ τριχες εχει καθε graft.
Οι περισσότεροι γιατροί (και μπορω να παραθεσω απειρα λινκς) λενε οτι με 0.8 δουλευουν εύκολα μέχρι 2 τρίχα. Απο 3τριχα κ πανω ειναι πανευκολο να γινεται ζημια σε αυτα με αποτέλεσμα να μη παρεις τα μέγιστα στο τελικό αποτέλεσμα της μμ.
Μετα γραφουν οτι με 0.9puncher δουλεύουν ανετα μέχρι μαξ 4 τρίχα.
Εγω παιδια ειχα μέχρι 7 τρίχα ομως. Και σπαστη τριχα. Και χοντρή τριχα. . Οποτε δε βρισκω κατι παραλογο.
Τελοσπαντων δε θελω να ανοιξω διαλογο για αυτο γιστι ναι μεν αυτο προεκυψε απο την ερευνα μου απτην αλλη ομως δεν ειμαι γιατρος για να αναλυσω τι κ πως.

Επειδη κ στη 1η μμ το ιδιο εγινε ολοι μου λεγανε οτι η δοτρια θαναι γεματη κρατήρες κ στο τελος που εδειξα οτι δε φαινεται τιποτα μου ζητησανε ποσα ατομα συγνωμη, ετσι κ τωρα θα ηθελα να περιμενουμε λιγο για να δούμε και να μη βιαζουμε βιαστικά συμπεράσματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ibarumah κανένας τοπ γιατρός δεν χρησιμοποιεί σήμερα στην FUE πάνω από 1.0m. Τα πολυτριχα δεν παίζουν ρόλο, έχω εξηγήσει άπειρες φορές ότι κατά κύριο λόγο το πάχος της τρίχας μετράει στην εξαγωγή και όχι αν είναι πολύτριχο. Η δοτριά σου για κάτω από 2000g (μετά την 1η επέμβαση) έχει εμφανέστατο dotting όπως παρατήρησε και ο Αεράτος.
 

Ibarumah

Active Member
Ibarumah κανένας τοπ γιατρός δεν χρησιμοποιεί σήμερα στην FUE πάνω από 1.0m. Τα πολυτριχα δεν παίζουν ρόλο, έχω εξηγήσει άπειρες φορές ότι κατά κύριο λόγο το πάχος της τρίχας μετράει στην εξαγωγή και όχι αν είναι πολύτριχο. Η δοτριά σου για κάτω από 2000g (μετά την 1η επέμβαση) έχει εμφανέστατο dotting όπως παρατήρησε και ο Αεράτος.

Ναι εχει οντας ξυρισμενη. Γιατι απτη δεύτερη σκαλα κ πανω δε φαίνεται τίποτα.
Σε ακουω ππυ λες οτι τα πολυ τρίχα δς παιζουν ρόλο πλην ομως εχω διαβασει απο 20 διαφορετικούς γιατρούς το αντιθετο. Οτι παίζουν και τα 2 ρολο.
Αλλα αν θες να πουμε μονο για το παχος της τρίχας συμφωνοι, η δικιά μου είναι εξαιρετικα χοντρή τριχα, αποτι μου ειπαν τουλάχιστον.
Και δεδομενου οτι απτη 2η σκαλα δε φσινεται το παραμικρο dotting το πιστευω κιολας.
 

Ibarumah

Active Member
Ibarumah κανένας τοπ γιατρός δεν χρησιμοποιεί σήμερα στην FUE πάνω από 1.0m.

Οκ αν ειναι αυτο το θεμα αν ο συγκεκριμένος γιατρός ειναι ο τοπ νούμερο 1 ή πέφτει πιο κατω, ας ειναι και ο νούμερο 3, 4 οτι θες. Δε γίνεται ολοι ναναι στο νούμερο 1. Και δε μπορουν και ολοι να πληρωνουν το νουμερο 1.
Και δεν υπάρχει κ λογος ολοι να συγκρινονται με το νουμερο 1.
Και εγω στη δουλεια μου δεν ειμαι ο καλυτερος στη χώρα, αυτο δς σημαίνει ομως οτι δεν ειμαι αξιοπρεπης και δε βελτιώνομαι συνεχως.
 

Ibarumah

Active Member

Μεγάλη ανάλυση με στοιχεια και φωτογραφίες γιατι σε καποιες περιπτώσεις ΠΡΕΠΕΙ να χρησιμοποιηθεί puncher μέχρι και 1.1mm αν θεσ φυσικα να παρεις τα μέγιστα και όχι τα ελαχιστα απτη δοτρια σου.
Δείχνει και με ντοκουμεντα-φωτογραφιες ποσο καταστρεφεται ενα πολυτριχο graft με μικρο puncher ενω δειχνει και πως επιβιωνει αριστα με ενα μεγαλυτερο puncher με προφανως καλυτερα αποτελέσματα στην τελική εικόνα.

Ειναι αυτο που έγραψα κ παραπανω, υπάρχει μια ζυγαρια... Στη μια πλευρα ειναι η μεγιστη κάλυψη στη καραφλα και στην αλλη πλευρα ειναι η ομορφοτερη δοτρια.... Νομιζω ολοι εδω μεσα θελουμε το πρωτο περισσότερο απο το δευτερο, γιαυτο μπαινουμε σαυτη τη διαδικασια.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Οκ αν ειναι αυτο το θεμα αν ο συγκεκριμένος γιατρός ειναι ο τοπ νούμερο 1 ή πέφτει πιο κατω, ας ειναι και ο νούμερο 3, 4 οτι θες. Δε γίνεται ολοι ναναι στο νούμερο 1. Και δε μπορουν και ολοι να πληρωνουν το νουμερο 1.
Και δεν υπάρχει κ λογος ολοι να συγκρινονται με το νουμερο 1.
Και εγω στη δουλεια μου δεν ειμαι ο καλυτερος στη χώρα, αυτο δς σημαίνει ομως οτι δεν ειμαι αξιοπρεπης και δε βελτιώνομαι συνεχως.


Μεγάλη ανάλυση με στοιχεια και φωτογραφίες γιατι σε καποιες περιπτώσεις ΠΡΕΠΕΙ να χρησιμοποιηθεί puncher μέχρι και 1.1mm αν θεσ φυσικα να παρεις τα μέγιστα και όχι τα ελαχιστα απτη δοτρια σου.
Δείχνει και με ντοκουμεντα-φωτογραφιες ποσο καταστρεφεται ενα πολυτριχο graft με μικρο puncher ενω δειχνει και πως επιβιωνει αριστα με ενα μεγαλυτερο puncher με προφανως καλυτερα αποτελέσματα στην τελική εικόνα.

Ειναι αυτο που έγραψα κ παραπανω, υπάρχει μια ζυγαρια... Στη μια πλευρα ειναι η μεγιστη κάλυψη στη καραφλα και στην αλλη πλευρα ειναι η ομορφοτερη δοτρια.... Νομιζω ολοι εδω μεσα θελουμε το πρωτο περισσότερο απο το δευτερο, γιαυτο μπαινουμε σαυτη τη διαδικασια.

Αυτά που γράφει είναι προϊστορικά, απλά δεν έχει την κατάλληλη τεχνική. Δεν είναι μόνο θέμα ομορφότερης δότριας (και γιατί όχι όμως) αφού το μεγαλύτερο punch πάνω από 0.9 (άντε 1.0 με το ζόρι) απλά καταστρέφει τα διπλανά (έχουμε επανειλημμένα δείξει σχήματα και ποστάρει βιντεάκια) και κάνει δύσκολο το healing αφήνοντας εμφανή white dots. Όταν λέω τοπ δεν εννοώ να κάνουμε σύγκριση με τον τοπ αλλά να καταλάβουμε ποιες είναι οι σωστότερες μέθοδοι. Και άλλοι γιατροί που δεν είναι τοπ χρησιμοποιούν μικρότερα punch απλά έχουν βελτιώσει την τεχνική τους για να μπορούν να τα χρησιμοποιούν σωστά.
 

Giorgos-3

Well-Known Member

Μεγάλη ανάλυση με στοιχεια και φωτογραφίες γιατι σε καποιες περιπτώσεις ΠΡΕΠΕΙ να χρησιμοποιηθεί puncher μέχρι και 1.1mm αν θεσ φυσικα να παρεις τα μέγιστα και όχι τα ελαχιστα απτη δοτρια σου.
Δείχνει και με ντοκουμεντα-φωτογραφιες ποσο καταστρεφεται ενα πολυτριχο graft με μικρο puncher ενω δειχνει και πως επιβιωνει αριστα με ενα μεγαλυτερο puncher με προφανως καλυτερα αποτελέσματα στην τελική εικόνα.

Ειναι αυτο που έγραψα κ παραπανω, υπάρχει μια ζυγαρια... Στη μια πλευρα ειναι η μεγιστη κάλυψη στη καραφλα και στην αλλη πλευρα ειναι η ομορφοτερη δοτρια.... Νομιζω ολοι εδω μεσα θελουμε το πρωτο περισσότερο απο το δευτερο, γιαυτο μπαινουμε σαυτη τη διαδικασια.
Νιώθω ότι είσαι στρεσαρισμενος και έχεις την ανάγκη να επιβεβαιώθεις για την επιλογή που έκανες....ότι έγινε έγινε ....αυτό που θέλουν να σου πουν με δυο λόγια παραπάνω είναι ότι με εργαλεία τέτοια σου βγάζει ένα τριχοθυλάκιο και σου καταστραφεί τα γύρω γύρω ....σαν να πέφτει μπόμπα ....δεν έχει σημασία όμως τι λέει ο καθένας ...στήριξε την επιλογή σου....για να πηγές και δεύτερη φορά στον ίδιο σε κέρδισε ...ο γιατρός ο συγκεκριμένος έχει δείξει τουλάχιστον ότι πετυχαίνει το απόλυτο στην φυτρωση ....αν αποδειχθεί ότι με αυτές τις δύο μμ θα έχεις πλήρης κάλυψη και πυκνότητα κάνεις δεν θα θυμάται αυτή την συζήτηση και ειδικά εσύ .....αν φυσικά στο μέλλον χρειαστείς και άλλη μτχ εκεί είναι που θα μπουν σκέψεις ότι αν έκανα εκείνο και αν εκανα το άλλο...τώρα όμως χαλάρωσε και απόλαυσε την γλυκιά αναμονή της φυτρωσης....
 

Ibarumah

Active Member
Νιώθω ότι είσαι στρεσαρισμενος και έχεις την ανάγκη να επιβεβαιώθεις για την επιλογή που έκανες....ότι έγινε έγινε ....αυτό που θέλουν να σου πουν με δυο λόγια παραπάνω είναι ότι με εργαλεία τέτοια σου βγάζει ένα τριχοθυλάκιο και σου καταστραφεί τα γύρω γύρω ....σαν να πέφτει μπόμπα ....δεν έχει σημασία όμως τι λέει ο καθένας ...στήριξε την επιλογή σου....για να πηγές και δεύτερη φορά στον ίδιο σε κέρδισε ...ο γιατρός ο συγκεκριμένος έχει δείξει τουλάχιστον ότι πετυχαίνει το απόλυτο στην φυτρωση ....αν αποδειχθεί ότι με αυτές τις δύο μμ θα έχεις πλήρης κάλυψη και πυκνότητα κάνεις δεν θα θυμάται αυτή την συζήτηση και ειδικά εσύ .....αν φυσικά στο μέλλον χρειαστείς και άλλη μτχ εκεί είναι που θα μπουν σκέψεις ότι αν έκανα εκείνο και αν εκανα το άλλο...τώρα όμως χαλάρωσε και απόλαυσε την γλυκιά αναμονή της φυτρωσης....

Απλα αυτο που λεω googlarontas το διαβάζω απο ενα εκατομυριο γιατρούς.
Κ δε μπορω να ακουω απο οχι γιατρούς να λενε οτι κανουν λαθος 30 γιατροί σε ιατρικο θέμα ειδικοτητας τους.
Επισης οποιος θέλει ας κανει ενα κοπο να ανοίξει το λινκ που παρεθεσα το οποιο αποδικνυει με φωτογραφίες αυτα που λεω και ακυρωνει αυτα που λενε καποιοι αλλοι.
Τελοσπαντων, προφανώς για να ξαναπαω στον ίδιο γιατρό εμεινα ικανοποιημενος αλλιως υπήρχαν απειροι αλλοι να διαλεξω.
Υπομονη λοιπόν και βλεπουμε στη πορεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ibarumah

Active Member
Αυτά που γράφει είναι προϊστορικά, απλά δεν έχει την κατάλληλη τεχνική. Δεν είναι μόνο θέμα ομορφότερης δότριας (και γιατί όχι όμως) αφού το μεγαλύτερο punch πάνω από 0.9 (άντε 1.0 με το ζόρι) απλά καταστρέφει τα διπλανά (έχουμε επανειλημμένα δείξει σχήματα και ποστάρει βιντεάκια) και κάνει δύσκολο το healing αφήνοντας εμφανή white dots. Όταν λέω τοπ δεν εννοώ να κάνουμε σύγκριση με τον τοπ αλλά να καταλάβουμε ποιες είναι οι σωστότερες μέθοδοι. Και άλλοι γιατροί που δεν είναι τοπ χρησιμοποιούν μικρότερα punch απλά έχουν βελτιώσει την τεχνική τους για να μπορούν να τα χρησιμοποιούν σωστά.

Σε παράδειγμα της hdc ας πουμε με δοτρια που φαινεται απείραχτη, το αποτελεσμα με 5000 grafts ειναι μηδαμινό.
Συγνωμη αλλα προτιμω white dots κ καλυτερο αποτελεσμα παρα καλη δοτρια και αποτέλεσμα μετριο. Τα white dots με ενα smp τα καλυπτουμε στη τελική.
H δοτρια που την τελειωσαμε μετα δεν βρισκεται αλλη, καληνύχτα!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Σε παράδειγμα της hdc ας πουμε με δοτρια που φαινεται απείραχτη, το αποτελεσμα με 5000 grafts ειναι μηδαμινό.
Συγνωμη αλλα προτιμω white dots κ καλυτερο αποτελεσμα παρα καλη δοτρια και αποτέλεσμα μετριο. Τα white dots με ενα smp τα καλυπτουμε στη τελική.
H δοτρια που την τελειωσαμε μετα δεν βρισκεται αλλη, καληνύχτα!

Και πιο αποτελεσμα είναι αυτό και μηδαμινό με 5000?
Μην ρίχνεις το μπαλάκι σε άλλες κλινικές αν έχεις τα νευρά σου.
 

alex7

Well-Known Member
Είναι συζητήσεις και σηζητησεις άπειρες που έχουν γίνει εδώ μέσα στο Forum και εξηγήθηκε πολλάκις γιατί είναι λάθος αυτή η τακτική .Ελάχιστοι αδιόρθωτοι χρησιμοποιούν τέτοια punch .Δεν μπορούμε να επαναλαμβάνουμε ξανά τις ίδιες αναλύσεις
 

Ibarumah

Active Member
Και πιο αποτελεσμα είναι αυτό και μηδαμινό με 5000?
Μην ρίχνεις το μπαλάκι σε άλλες κλινικές αν έχεις τα νευρά σου.

Η HDC ειναι σοβαρη κλινικη και δεν ηθελα ποτε να πω το αντιθετο.
Αναφερομαι σε ένα συγκεκριμενο παράδειγμα που αλλοςνσυνφορουμιτης με παρεπεμψε να δω απο δοτρια που φαίνεται απείραχτη.
Αλλα δε θέλω να μπουμε σε διαμαχες. Ας κλεισει εδω αυτό. Ολοι βλεπουμε και κρίνουμε κ προφανως υπάρχουν πολλες διαφορετικές αποψεις.
 

aeratos28

Just aeratos
Φίλε το μη ιατροί ,είναι λάθος..θέλεις να ανεβάσουν εδώ τα μέλη παρόμοια googlarismata ,που έχουν επισημάνει και εξηγήσει λεπτομερώς, άλλοι τόσοι γιατροί παγκοσμίου φήμης κιόλας, τα προβλήματα που δημιουργούν τα τεράστια αυτά punch τα οποία χρησιμοποιήθηκαν και στο κεφάλι σου?με φωτό δίπλα δίπλα με ένα κεφάλι με μικρότερα punch καταλαβαίνεις εύκολα ποιο είναι το σωστό και το λάθος.
Αυτή η τόση ευαισθησία που έχετε ορισμένοι και η επιθετικότητα που δείχνετε μόλις σας πούνε κάτι θα έπρεπε να μην υπάρχει .το ότι δεν είμαστε γιατροί όπως λες ,αυτό αυτόματα τι σημαίνει?ότι δεν ξέρουμε να κρίνουμε αυτό που βλέπουμε.?κουβέντα κάνουμε,αν την δέχεσαι καλώς..αν όχι τότε μην ανοίγεις νήμα καν..ποιο το όφελος και το δικό σου και του φόρουμ?τα κακώς κείμενα συζητάμε εδώ φίλε..μην είσαι ευέξαπτος.
Απλα αυτο που λεω googlarontas το διαβάζω απο ενα εκατομυριο γιατρούς.
Κ δε μπορω να ακουω απο οχι γιατρούς να λενε οτι κανουν λαθος 30 γιατροί σε ιατρικο θέμα ειδικοτητας τους.
Επισης οποιος θέλει ας κανει ενα κοπο να ανοίξει το λινκ που παρεθεσα το οποιο αποδικνυει με φωτογραφίες αυτα που λεω και ακυρωνει αυτα που λενε καποιοι αλλοι.
Τελοσπαντων, προφανώς για να ξαναπαω στον ίδιο γιατρό εμεινα ικανοποιημενος αλλιως υπήρχαν απειροι αλλοι να διαλεξω.
Υπομονη λοιπόν και βλεπουμε στη πορεια.
 

Aldo

Well-Known Member
...ο γιατρός ο συγκεκριμένος έχει δείξει τουλάχιστον ότι πετυχαίνει το απόλυτο στην φυτρωση ....
Ibarumah καλη φυτρωση να εχεις φιλε!

giorgoσ απολυτη φυτρωση δυστηχως ....δεν υπαρχει, εαν σου φορτωνει ο γιατρος (ο καθε γιατρος) το κεφαλι με 4τριχα και αυτα να βγαινουν ως τριτριχα και διτριχα καταλαβινεις οτι αυτο δεν λεγεται απολυτη φυτρωση...
ειναι back up plan σε οποιαδηποτε περιπτωση, να βγει κατι!!
Το καλο ειναι οτι εδω, μαλλον λεει τον πραγματικο λογο που ενδεχομενως εβαλε !!
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Η HDC ειναι σοβαρη κλινικη και δεν ηθελα ποτε να πω το αντιθετο.
Αναφερομαι σε ένα συγκεκριμενο παράδειγμα που αλλοςνσυνφορουμιτης με παρεπεμψε να δω απο δοτρια που φαίνεται απείραχτη.
Αλλα δε θέλω να μπουμε σε διαμαχες. Ας κλεισει εδω αυτό. Ολοι βλεπουμε και κρίνουμε κ προφανως υπάρχουν πολλες διαφορετικές αποψεις.

Ούτε εγώ δεν έχω όρεξη για διαμάχες αλλά έτσι πως το λες το μηδενίζεις τελείως και ένα νέο μέλος με το σχόλιο αυτό θα νομίζει ότι είμαστε σφαγείο.
Συνήθως ότι και να πούνε για την κλινική δεν δίνω σημασία άλλα αυτό ήταν βαρύ.
 

Ibarumah

Active Member
Ούτε εγώ δεν έχω όρεξη για διαμάχες αλλά έτσι πως το λες το μηδενίζεις τελείως και ένα νέο μέλος με το σχόλιο αυτό θα νομίζει ότι είμαστε σφαγείο.
Συνήθως ότι και να πούνε για την κλινική δεν δίνω σημασία άλλα αυτό ήταν βαρύ.


Ελπιζω με το προηγουμενο μηνυμα μου να εξαφανίστηκε οποιαδηποτε παρεξήγηση, καμια τέτοια κατευθυνση για τα νεα μελη δεν υπάρχει απο πλευρας μου.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Ibarumah καλη φυτρωση να εχεις φιλε!

giorgoσ απολυτη φυτρωση δυστηχως ....δεν υπαρχει, εαν σου φορτωνει ο γιατρος (ο καθε γιατρος) το κεφαλι με 4τριχα και αυτα να βγαινουν ως τριτριχα και διτριχα καταλαβινεις οτι αυτο δεν λεγεται απολυτη φυτρωση...
ειναι back up plan σε οποιαδηποτε περιπτωση, να βγει κατι!!
Το καλο ειναι οτι εδω, μαλλον λεει τον πραγματικο λογο που ενδεχομενως εβαλε !!
Ο συγκεκριμένος γιατρός ανεξάρτητα από τον λόγο την φυτρωση την κατέχει ....έχει χίλια μείον που μπορείς να πεις αλλά έχει και κάποια καλά τεχνικά χαρακτηριστικά κατά την άποψη μου. Και από τον χριστοφαζ πήρε την απόλυτη φυτρωση (>95%).Το κατέχει το σπορ αλλά δεν εξελίσσεται Και τόσο λόγο του ότι όπως εχω ξανά πει μάλλον έχει τον σύνδρομο της dhi...
 
Μπλουζα