12 μήνες fina και ΜΜ στον Dr. Freitas 16/5 & 17/5/24

LoverBoy

Well-Known Member
Πάντως μπήκα στο reddit και παρα πολλοί γράφουν οτι η κλινική που έκαναν μμ τους έδωσαν οδηγια να ψεκάζουν απο την πρώτη μέρα την περιοχή και να λουστούν απο 7-9 μερα και μετά…δηλ δεν ειναι μόνο του Φρειτας
Δεν ξέρω βρε αδερφέ!Εμένα μου φαίνεται πολύ το 7 ήμερο-9 ήμερο!Αλλά τώρα αυτό έγινε....Κοίτα να τα λούζεις πρωί βράδυ να μαλακώσουν και να καθαρίσεις!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Legend

Member
Καλή επιτυχία να έχεις, καλή δουλειά φαινεται γενικά...ήθελα να σε ρωτήσω σου έκανε καθόλου μετρήσεις σε δότρια και λήπτρια ο γιατρός ; πχ να μετρησει το πάχος τριχας σου, την επιφάνεια της δότριας, το διαθέσιμο υπόλοιπο της δότριας και την επιφάνεια της λήπτριας;
 

Thanos92

Active Member
Καλή επιτυχία να έχεις, καλή δουλειά φαινεται γενικά...ήθελα να σε ρωτήσω σου έκανε καθόλου μετρήσεις σε δότρια και λήπτρια ο γιατρός ; πχ να μετρησει το πάχος τριχας σου, την επιφάνεια της δότριας, το διαθέσιμο υπόλοιπο της δότριας και την επιφάνεια της λήπτριας;
Αν εννοείς μετρήσεις με μηχανήματα, όχι…Ίσως άν είχα κάνει consultation κατ ιδίαν στην Ισπανία να είχαν γίνει όλα αυτά αλλά έκανα μόνο online. Επίσης νομίζω μου είπε οτι έχω περίπου 9000 grafts υπόλοιπο.
 

Legend

Member
Αν εννοείς μετρήσεις με μηχανήματα, όχι…Ίσως άν είχα κάνει consultation κατ ιδίαν στην Ισπανία να είχαν γίνει όλα αυτά αλλά έκανα μόνο online. Επίσης νομίζω μου είπε οτι έχω περίπου 9000 grafts υπόλοιπο.
Εννοω να σου μετρήσει με μηχανήματα και μικροσκόπιο ναι πάχος τρίχας, πυκνότητα δότριας ανα τετραγωνικό εκατοστό, έκταση safe donor κτλπ. Αν ήταν θα μπορούσε να στα έκανε και πριν την επέμβαση δεν έχει να κάνει δηλαδή που δεν Έκανες cons μαζί του. Αλλά εντάξει μια χαρά τα καταφέρνει και χωρίς μετρήσεις.

Οποτε από ότι βλέπω δεν κάνει μετρήσεις γενικά ο Freitas πριν την επέμβαση και αποφασίζει με το μάτι και την εμπειρία του ποσα μοσχεύματα θα χρειαστείς και ποσα διαθεσιμα μοσχεύματα εχει η δότρια σου. Τα 9000 στα είπε ότι έχεις ακόμα ; Δηλαδή 9000+3000 που έβαλες τώρα; Δεν έκανε κάποια μέτρηση από ότι μου λες οποτε είναι τελειως εμπειρικό αυτό.
 

Thanos92

Active Member
Εννοω να σου μετρήσει με μηχανήματα και μικροσκόπιο ναι πάχος τρίχας, πυκνότητα δότριας ανα τετραγωνικό εκατοστό, έκταση safe donor κτλπ. Αν ήταν θα μπορούσε να στα έκανε και πριν την επέμβαση δεν έχει να κάνει δηλαδή που δεν Έκανες cons μαζί του. Αλλά εντάξει μια χαρά τα καταφέρνει και χωρίς μετρήσεις.

Οποτε από ότι βλέπω δεν κάνει μετρήσεις γενικά ο Freitas πριν την επέμβαση και αποφασίζει με το μάτι και την εμπειρία του ποσα μοσχεύματα θα χρειαστείς και ποσα διαθεσιμα μοσχεύματα εχει η δότρια σου. Τα 9000 στα είπε ότι έχεις ακόμα ; Δηλαδή 9000+3000 που έβαλες τώρα; Δεν έκανε κάποια μέτρηση από ότι μου λες οποτε είναι τελειως εμπειρικό αυτό.
Ναι δεν το έκανε. Είναι κάτι που τώρα βέβαια με προβληματίζει..... Επίσης ξέρω οτι γενικά μέσα στη μέρα κάνει δουλειά πάνω σε 2 η 3 πελάτες στο σύνολο (εγώ είδα έναν πχ) οπότε ο χρόνος πιέζει. Με είχαν ρωτήσει πριν 1.5 χρόνο αν θέλω να πάω απο εκεί για cons αλλά σκέφτηκα πολλά τα χρήματα για ένα cons. Και εγώ πίστευα οτι θα γίνουν μετρήσεις την ημέρα της μμ αλλά ναι δεν έγιναν. Όλα έγιναν με το μάτι και την εμπειρία. Αυτό για τα 9000 ακόμα διαθέσιμα grafts μπορεί να κάνω και λάθος αλλα θυμάμαι κάτι τέτοιο να λέει. Επίσης να πώ οτι το ραντεβού μου προέκυψε απο ακύρωση άλλου πελάτη περίπου ένα μήνα πρίν..
 

Thanos92

Active Member
Φωτογραφίες 12 μέρες μετά την επέμβαση. Πώς σας φαίνεται η ποικνότητα; Κάποιες λίγες τρίχες (οχι grafts) έπεσαν με τα κακάδια οποτε θα βγούν όταν αρχίσει η ανάπτυξη, είναι και αυτό. Για κάποιον λογο όμβς σκέφτομαι οτι μπορεί να μήν είμαι 3000 grafts (8000 τρίχες). Δηλαδή να είχε εκτιμήσει 3000 στις φωτογραφίες που είχα στείλει αλλα απο κοντά να χρειάστηκαν λιγότερα και απλά να μην το ανέφερε για να μην χρειαστεί να μειώσει την τελική τιμη…
 

Συνημμένα

  • IMG_0652.jpeg
    IMG_0652.jpeg
    1.1 MB · Προβολές: 61
  • IMG_0654.jpeg
    IMG_0654.jpeg
    625.3 KB · Προβολές: 62
  • IMG_0655.jpeg
    IMG_0655.jpeg
    805.1 KB · Προβολές: 58
  • IMG_0657.jpeg
    IMG_0657.jpeg
    838 KB · Προβολές: 54
  • IMG_0671.jpeg
    IMG_0671.jpeg
    2.6 MB · Προβολές: 55
  • IMG_0670.jpeg
    IMG_0670.jpeg
    2.5 MB · Προβολές: 60
  • IMG_0669.jpeg
    IMG_0669.jpeg
    2.7 MB · Προβολές: 54
  • IMG_0658.jpeg
    IMG_0658.jpeg
    2.6 MB · Προβολές: 62

bobby

Well-Known Member
Καλά φαίνονται όλα αλλά πάντα σε αυτό το στάδιο όλοι φαίνονται καλά……στους 9 μίνες θα δείξει πραγματικά τι είναι. Νωριτερα από 9 ασφαλές συμπέρασμα δεν βγαίνει.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Ωραίος!Καθάρισες μια χαρά όντως!Φαίνεται πολύ φυσικό το αποτέλεσμα άλλα όπως είπε και ο bobby είναι νωρίς ακόμα!Μου αρέσει όμως η δουλειά που σου έκανε και με το hairline το "γλυκό" κλείσιμο!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

TopBoy

Member
Καλη επιτυχία φίλε. Έτσι κοντό φαίνεται πολύ φυσικό πάντως. Εύχομαι να πάνε ολα καλά.
Πιστεύω έκανες την καλύτερη δυνατή επιλογή γιατρού για το πρόβλημα σου.
Και γενικά πιστεύω οποιος ψάχνει υψηλού επιπέδου γιατρο τότε πρέπει να κοιτάξει μόνο εξωτερικό και όχι Ελλάδα.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εννοω να σου μετρήσει με μηχανήματα και μικροσκόπιο ναι πάχος τρίχας, πυκνότητα δότριας ανα τετραγωνικό εκατοστό, έκταση safe donor κτλπ. Αν ήταν θα μπορούσε να στα έκανε και πριν την επέμβαση δεν έχει να κάνει δηλαδή που δεν Έκανες cons μαζί του. Αλλά εντάξει μια χαρά τα καταφέρνει και χωρίς μετρήσεις.

Οποτε από ότι βλέπω δεν κάνει μετρήσεις γενικά ο Freitas πριν την επέμβαση και αποφασίζει με το μάτι και την εμπειρία του ποσα μοσχεύματα θα χρειαστείς και ποσα διαθεσιμα μοσχεύματα εχει η δότρια σου. Τα 9000 στα είπε ότι έχεις ακόμα ; Δηλαδή 9000+3000 που έβαλες τώρα; Δεν έκανε κάποια μέτρηση από ότι μου λες οποτε είναι τελειως εμπειρικό αυτό.
Αυτο που κανουμε και εμεις.
 

ntinbo

Member
Πάντως μπήκα στο reddit και παρα πολλοί γράφουν οτι η κλινική που έκαναν μμ τους έδωσαν οδηγια να ψεκάζουν απο την πρώτη μέρα την περιοχή και να λουστούν απο 7-9 μερα και μετά…δηλ δεν ειναι μόνο του Φρειτας
Ψεκασε κανονικά και άσε να τρεχει το νερό καθώς λούζεται με το σαμπουάν που σου εδωσε;πρότεινε όπως σου λένε και τα παιδιά παραπάνω. Άσε το να μουλιάσει και θα φύγουν αργά αργά .Θα αρχίσουν σιγά σιγά να πέφτουν και κάποια τριχακια και αυτο είναι φυσιολογικό,μην αγχωθείς αν δεις και περισσότερα είναι στο πρόγραμμα.
 

bobby

Well-Known Member
Δεν με άγχωσες καθόλου :p
Δε το είπα για αυτό. Σου παραθέτω την άποψη από την προσωπική εμπειρία μου με την ΜΜ (που είχε κάποιο θεματάκι). Πραγματικά που είσαι (με καλό ποσοστό βεβαιότητας) θα έχεις στο 9μηνο. Και βέβαια θα συνεχίσει να βελτιώνεται όχι ως προς την φυτρωση τόσο αλλά από το πάχος την υφή και τον όγκο των μαλλιων μέχρι σίγουρα το 12μηνο (εκεί περιπου είμαι τώρα εγώ) αλλά πιστεύω και μεταγενέστερα.
Μην αγχώνεσαι έχεις πάει σε γιατρό από τους κορυφαίους (μόνο με την αγωγή μου φαίνεται ότι έχει περίεργο σχήμα αλλά τι να ξέρω εγώ…) θα πάνε όλα καλά!
 

Thanos92

Active Member
Θα ήθελα τι γνώμη σας για κάτι ακόμα παρακαλώ.
Ο Freitas έγραψε να χρησιμοποιήσω Clobetasol (κορτικοστεροειδές) 10 σταγόνες (εφαρμογή με μασάζ) στη λήπτρια περιοχή κάθε μέρα για 20 ημέρες, μετά παύση για 20 ημέρες και μετά ξανά χρήση για 20 ακόμα ημέρες και τέλος. Έχω διαβάσει ότι η παρατεταμένη χρήση κορτικοστεροειδών δεν κάνει καλό στο δέρμα. Αυτή η διάρκεια που έχει προτείνει θεωρείται παρατεταμένη ? Επειδή δεν είχα καταλάβει τον λόγο χρήσης της, έστειλα στο whatsapp της κλινικής να μου πούν για ποιό λόγο είναι μέσα στο πρόγραμμα και μου απάντησαν αυτό: "For the Clobetasol, we use it that way because the doctor want you to decrease redness, inflammation, and to increase the growth rate. It’s safer to use it in topical version since they are not the same as the oral corticosteroids". Σε εμένα όμως είδα οτι αφότου έφυγαν όλα τα κακάδια απο το κεφάλι, δεν έχω ούτε redness στην περιοχή ούτε inflammation...Οπότε δεν ξέρω τι να σκεφτώ σε σχέση με αυτό που μου απάντησαν. Έχω όμως πάλι λίγο σμηγματοροική δερματίτιδα στο hairline...Αυτό θεωρείται inflammation ?

Να προσθέσω ότι ανα διαστήματα στο παρελθόν είχα σμηγματοροική δερματίτιδα (συνήθως πιο έντονη μετά το τέλος του καλοκαιριού/φθινόπωρο). Το είχα αναφέρει αυτό στον γιατρό την ημέρα της μμ για να το ξέρει σαν πληροφορία. Το θέμα είναι οτι για μήνες πρίν την μεταμόσχευση δεν είχα σμηγμ. δερματίτιδα. Αυτό το είχα καταφέρει με το να μη λούζομαι συχνά (Δηλαδη ανα 3 ή 4 ή 5 μέρες ανάλογα την κατάσταση κάθε φορά) και να μην αφήνω βρεγμένο το κεφάλι αρκετή ώρα μετά το λούσιμο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να έχω απο ελάχιστες εώς καθόλου νιφάδες. Και τώρα στο προγραμμα που μου έχει γράψει οτι θέλει να λούζομαι καθημερινά με Baby shampoo και 1 με 2 φορές την εβδομαδα με σαμπουάν κετοκοναζόλης...

Σήμερα (15η ημέρα μετά την μμ) έβαλα πρώτη φορά το clobetasol αλλά μετά άρχισαν όλοι αυτοί οι προβληματισμοί που σας έγραψα και είμαι αρκετά χαομένος...Όποιος ξέρει κάτι και μπορεί να βοηθήσει ας γράψει...Ευχαριστώ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
Θα ήθελα τι γνώμη σας για κάτι ακόμα παρακαλώ.
Ο Freitas έγραψε να χρησιμοποιήσω Clobetasol (κορτικοστεροειδές) 10 σταγόνες (εφαρμογή με μασάζ) στη λήπτρια περιοχή κάθε μέρα για 20 ημέρες, μετά παύση για 20 ημέρες και μετά ξανά χρήση για 20 ακόμα ημέρες και τέλος. Έχω διαβάσει ότι η παρατεταμένη χρήση κορτικοστεροειδών δεν κάνει καλό στο δέρμα. Αυτή η διάρκεια που έχει προτείνει θεωρείται παρατεταμένη ? Επειδή δεν είχα καταλάβει τον λόγο χρήσης της, έστειλα στο whatsapp της κλινικής να μου πούν για ποιό λόγο είναι μέσα στο πρόγραμμα και μου απάντησαν αυτό: "For the Clobetasol, we use it that way because the doctor want you to decrease redness, inflammation, and to increase the growth rate. It’s safer to use it in topical version since they are not the same as the oral corticosteroids". Σε εμένα όμως είδα οτι αφότου έφυγαν όλα τα κακάδια απο το κεφάλι, δεν έχω ούτε redness στην περιοχή ούτε inflammation...Οπότε δεν ξέρω τι να σκεφτώ σε σχέση με αυτό που μου απάντησαν. Έχω όμως πάλι λίγο σμηγματοροική δερματίτιδα στο hairline...Αυτό θεωρείται inflammation ?

Να προσθέσω ότι ανα διαστήματα στο παρελθόν είχα σμηγματοροική δερματίτιδα (συνήθως πιο έντονη μετά το τέλος του καλοκαιριού/φθινόπωρο). Το είχα αναφέρει αυτό στον γιατρό την ημέρα της μμ για να το ξέρει σαν πληροφορία. Το θέμα είναι οτι για μήνες πρίν την μεταμόσχευση δεν είχα σμηγμ. δερματίτιδα. Αυτό το είχα καταφέρει με το να μη λούζομαι συχνά (Δηλαδη ανα 3 ή 4 ή 5 μέρες ανάλογα την κατάσταση κάθε φορά) και να μην αφήνω βρεγμένο το κεφάλι αρκετή ώρα μετά το λούσιμο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να έχω απο ελάχιστες εώς καθόλου νιφάδες. Και τώρα στο προγραμμα που μου έχει γράψει οτι θέλει να λούζομαι καθημερινά με Baby shampoo και 1 με 2 φορές την εβδομαδα με σαμπουάν κετοκοναζόλης...

Σήμερα (15η ημέρα μετά την μμ) έβαλα πρώτη φορά το clobetasol αλλά μετά άρχισαν όλοι αυτοί οι προβληματισμοί που σας έγραψα και είμαι αρκετά χαομένος...Όποιος ξέρει κάτι και μπορεί να βοηθήσει ας γράψει...Ευχαριστώ
Δεν είναι παρατεταμένη όχι.

Όπως και να χει ακόλουθα την οδηγία του γιατρού σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

LoverBoy

Well-Known Member
Συμφωνώ να ακολουθήσεις τις οδηγίες του γιατρού σου αδερφέ!Αν νιώσεις κάποια ενόχληση τότε βλέπεις πως πάει το πλάνο!αλλά καλό θα ήταν πρώτα να ενημερώσεις τον γιατρό σου!
 
Μπλουζα