12 μήνες fina και ΜΜ στον Dr. Freitas 16/5 & 17/5/24

ManCyprus87

Well-Known Member
Όλο και κάτι νέο θα μάθεις καθε φορα. Δεν το περίμενα αυτό για την φίνα
Άρα με βάση τον αρτίστα Φρέιτας, οποιοσδήποτε κάνει ΜΜ πρέπει να σταματήσει τη φιναστερίδη τις πρώτες 10 ημέρες μετά την επέμβαση.. Καινούριο φρούτο και αυτό..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Thanos92

Active Member
Άρα με βάση τον αρτίστα Φρέιτας, οποιοσδήποτε κάνει ΜΜ πρέπει να στααμτήσει τη φιναστερίδη τις πρώτες 10 ημέρες μετά την επέμβαση.. Καινούριο φρούτο και αυτό..
Ναι δεν ξέρω τι φάση, πρωτη φορά το ακούω και εγώ αλλά λέω να το ακολουθήσω. Αν το σκεφτείς το λέει ένας τοπ γιατρός που προτείνει σχεδόν σε όλους να παίρνουν και τα 3 βασικά φαρμακα, ε λογικά για να σου λέει ο ίδιος να διακόψεις για 10 μέρες μετα την επέμβαση κάτι θα ξέρει. Επίσης δεν νομίζω να γινει και κάτι με διακοπή 10 ημερών στην τελική…
 

Thanos92

Active Member
Επίσης μου φαίνεται το σαμπουάν κετοκοναζόλης λίγο σκληρό για να λούζεσαι απο την 10η μέρα!
Και εγώ αυτο σκέφτηκα. Το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές στο παρελθόν λογω σμηγμ. δερματίτιδας. Νομίζω για αυτο το λόγω προτείνει και το κορτικοστεροειδές. Στο χαρτί που συμπληρώνεις όταν πάς στην κλινική σου λέει να κυκλώσεις αν έχεις/είχες δερματικές παθήσεις και εγω έγραψα σμηγν δερματίτιδα ( βεβαια τώρα πια πιο ελαφριά) και το ανέφερα και στον γιατρο όταν μιλησαμε..
 

Συνημμένα

  • IMG_0518.png
    IMG_0518.png
    733.6 KB · Προβολές: 43

LoverBoy

Well-Known Member
Και εγώ αυτο σκέφτηκα. Το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές στο παρελθόν λογω σμηγμ. δερματίτιδας. Νομίζω για αυτο το λόγω προτείνει και το κορτικοστεροειδές. Στο χαρτί που συμπληρώνεις όταν πάς στην κλινική σου λέει να κυκλώσεις αν έχεις/είχες δερματικές παθήσεις και εγω έγραψα σμηγν δερματίτιδα ( βεβαια τώρα πια πιο ελαφριά) και το ανέφερα και στον γιατρο όταν μιλησαμε..
Δεν ξέρω αδερφέ!Το θεωρώ σκληρό......Απο την άλλη είναι τοπ γιατρός και σίγουρα θα ξέρει τι λέει αλλά θα έλεγα να το βάλεις λίγο αργότερα στην ρουτίνα σου!Το τριχωτό σου είναι ταλαιπωρημένο και θα πήγαινα μόνο με κάποιο πολύ απαλό φυτικό για να καταπραύνει το δέρμα και μη το ερεθίσει και άλλο!
 

Thanos92

Active Member
Ναι θα δώ. Ίσως το κάνω μόνο 1 φορά την εβδομαδα και πιο μετα…Λες μήπως να το λέει και για αποφυγή θυλακίτιδας ;
 

LoverBoy

Well-Known Member
Ναι θα δώ. Ίσως το κάνω μόνο 1 φορά την εβδομαδα και πιο μετα…Λες μήπως να το λέει και για αποφυγή θυλακίτιδας ;
Δεν ξέρω αδερφέ....Κάντο!Δεν πιστεύω να είσαι και ο πρώτος που το έχει πει......Εγώ το πρώτο διάστημα πήγα με πολύ μαλακό σαμπουάν για 2 μήνες περίπου!
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Ναι δεν ξέρω τι φάση, πρωτη φορά το ακούω και εγώ αλλά λέω να το ακολουθήσω. Αν το σκεφτείς το λέει ένας τοπ γιατρός που προτείνει σχεδόν σε όλους να παίρνουν και τα 3 βασικά φαρμακα, ε λογικά για να σου λέει ο ίδιος να διακόψεις για 10 μέρες μετα την επέμβαση κάτι θα ξέρει. Επίσης δεν νομίζω να γινει και κάτι με διακοπή 10 ημερών στην τελική…
Τίποτα δε θα πάθεις με 10 μέρες. Εγώ κάνω breaks και 20 και 30 μέρες αμα λάχει.
Μην ανησυχείς.
 

bobby

Well-Known Member
Ναι δεν ξέρω τι φάση, πρωτη φορά το ακούω και εγώ αλλά λέω να το ακολουθήσω. Αν το σκεφτείς το λέει ένας τοπ γιατρός που προτείνει σχεδόν σε όλους να παίρνουν και τα 3 βασικά φαρμακα, ε λογικά για να σου λέει ο ίδιος να διακόψεις για 10 μέρες μετα την επέμβαση κάτι θα ξέρει. Επίσης δεν νομίζω να γινει και κάτι με διακοπή 10 ημερών στην τελική…
Απαντάς μόνος σου γιατί μάλλον είναι μούφα ή υπερβολή το σταμάτημα 10 μέρες….
 

Thanos92

Active Member
Απαντάς μόνος σου γιατί μάλλον είναι μούφα ή υπερβολή το σταμάτημα 10 μέρες….
Ναι μωρέ βαριόταν μια μέρα ο Freitas, είχε καθυστερήσει ένας πελάτης και όπως έξυνε το κεφάλι του περιμένοντας είπε: “Πως να τρολάρω λίγο τους πελάτες μου; Χμμμμ Α! θα τους πω να σταματήσουν την φίνα για 10 μέρες μετα την μεταμόσχευση ! Έτσι χωρίς λόγο. Καλά πόσο δαιμόνιος είμαι !!”
 

ntinbo

Member
Όλο και κάτι νέο θα μάθεις καθε φορα. Δεν το περίμενα αυτό για την φίνα
Μου αρέσει όμως που το αιτιολογεί για πιο λόγο, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω. Μέτρον άριστον προφανώς για δέκα μέρες δε λέει τίποτα και να τη σταματήσεις...να υπάρχει όμως μια συνέπεια
 

bobby

Well-Known Member
Ναι μωρέ βαριόταν μια μέρα ο Freitas, είχε καθυστερήσει ένας πελάτης και όπως έξυνε το κεφάλι του περιμένοντας είπε: “Πως να τρολάρω λίγο τους πελάτες μου; Χμμμμ Α! θα τους πω να σταματήσουν την φίνα για 10 μέρες μετα την μεταμόσχευση ! Έτσι χωρίς λόγο. Καλά πόσο δαιμόνιος είμαι !!”
Είσαι ειρωνικός ενώ εγώ δεν σου μίλησα έτσι.

Σου επισήμανα ότι ο ίδιος είπες ότι «Επίσης δεν νομίζω να γίνει και κάτι με διακοπή 10 ημερών στην τελική…»

Επίσης είναι ο μόνος «τοπ γιατρός» που το λέει αυτό ενώ όλοι οι άλλοι για την φίνα λένε να την παίρνεις κανονικά μόνο την μίνο διακοπή για 15 μέρες. Ποιος έχει δίκιο ο ένας ή οι πολλοί;

Επίσης είναι ο μόνος γιατρός που σε όλους λέει ακριβώς τα ίδια (ανεξαρτήτως μεγέθους προβλήματος και κατάστασης δότριας) 2 μέρες ντουτα και 5 φίνα. Είσαι ο υπ´ αριθμόν τρια που του έχει πει ακριβώς τα ίδια….. και σε εμένα τα ίδια είπε….

Εμένα όλα αυτά μου λένε ότι παίζει φάση φασόν με τις αγωγές και τον Φρειτας….. δηλαδή δεν μας τα λέει και τόσο επιστημονικά….. άρα γιατί να έχει δικιο αυτός για την φίνα;

Επίσης αυτά τα είναι τοπ γιατρος άρα κάτι ξερει καταλαβαίνει και ένα πεντάχρονο ότι είναι παπαριες… είναι ξεκάθαρο ότι σε βάζει να παίρνεις τα πάντα όλα (για να έχει το κεφάλι του ήσυχο) χωρίς να εξατομικεύει στην κάθε περίπτωση την αγωγή.

Η φίνα για να φύγει από τον οργανισμό θέλει 3 μήνες άρα η διακοπή 10 μέρες δεν κάνει τίποτα. Αν σου έλεγε κόψε την τρεις μήνες πριν και τρεις μήνες μετά θα είχε κάποιο νόημα, το 10 μέρες είναι παπαριά….

Για αυτό λοιπόν σκέψου και αναρωτήσου λίγο και προς θεού μην ξύσεις το κεφάλι σου…..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Thanos92

Active Member
Είσαι ειρωνικός ενώ εγώ δεν σου μίλησα έτσι.

Σου επισήμανα ότι ο ίδιος είπες ότι «Επίσης δεν νομίζω να γίνει και κάτι με διακοπή 10 ημερών στην τελική…»

Επίσης είναι ο μόνος «τοπ γιατρός» που το λέει αυτό ενώ όλοι οι άλλοι για την φίνα λένε να την παίρνεις κανονικά μόνο την μίνο διακοπή για 15 μέρες. Ποιος έχει δίκιο ο ένας ή οι πολλοί;

Επίσης είναι ο μόνος γιατρός που σε όλους λέει ακριβώς τα ίδια (ανεξαρτήτως μεγέθους προβλήματος και κατάστασης δότριας) 2 μέρες ντουτα και 5 φίνα. Είσαι ο υπ´ αριθμόν τρια που του έχει πει ακριβώς τα ίδια….. και σε εμένα τα ίδια είπε….

Εμένα όλα αυτά μου λένε ότι παίζει φάση φασόν με τις αγωγές και τον Φρειτας….. δηλαδή δεν μας τα λέει και τόσο επιστημονικά….. άρα γιατί να έχει δικιο αυτός για την φίνα;

Επίσης αυτά τα είναι τοπ γιατρος άρα κάτι ξερει καταλαβαίνει και ένα πεντάχρονο ότι είναι παπαριες… είναι ξεκάθαρο ότι σε βάζει να παίρνεις τα πάντα όλα (για να έχει το κεφάλι του ήσυχο) χωρίς να εξατομικεύει στην κάθε περίπτωση την αγωγή.

Η φίνα για να φύγει από τον οργανισμό θέλει 3 μήνες άρα η διακοπή 10 μέρες δεν κάνει τίποτα. Αν σου έλεγε κόψε την τρεις μήνες πριν και τρεις μήνες μετά θα είχε κάποιο νόημα, το 10 μέρες είναι παπαριά….

Για αυτό λοιπόν σκέψου και αναρωτήσου λίγο και προς θεού μην ξύσεις το κεφάλι σου…..
Ωραία, Άρα γιατί να το προτείνει ;
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
αμαν μωρε παιδια ελεος με τις μαλακιες ειτε παρεις ειτε δεν παρεις φινα δεκα μερες τπτ δεν θα αλλαξει ακομη και για ενα μηνα να ειναι.
Κατσε απολαυσε τωρα και σκεψου στους 4-5 μηνες την αλλαγη στο πρωσοπο σου πως θα σε φτιαξει.
 

Thanos92

Active Member
8η ημέρα σήμερα και σύμφωνα με τις οδηγίες έκανα το πρώτο λούσιμο στη λήπτρια με baby shampoo. Τα κακάδια βγαίνουν πολύ δύσκολα και σε σημεία εχει δημιουργθεί μια απλωμένη ενιαία κρούστα που δεν ξέρω πως θα ξεκολλήσει….Επίσης ξέρετε αν αυτές οι μικρές τρίχες που πέφτουν με τα κακάδια ειναι φυσιολογικό ;;
 

Συνημμένα

  • IMG_0577.jpeg
    IMG_0577.jpeg
    1.5 MB · Προβολές: 32

LoverBoy

Well-Known Member
8η ημέρα σήμερα και σύμφωνα με τις οδηγίες έκανα το πρώτο λούσιμο στη λήπτρια με baby shampoo. Τα κακάδια βγαίνουν πολύ δύσκολα και σε σημεία εχει δημιουργθεί μια απλωμένη ενιαία κρούστα που δεν ξέρω πως θα ξεκολλήσει….Επίσης ξέρετε αν αυτές οι μικρές τρίχες που πέφτουν με τα κακάδια ειναι φυσιολογικό ;;
Ε 8η μέρα που σου είπε είναι φυσιολογικό να έχει πιάσει κρούστα το μαλλί!Κανονικά απο την 3η μέρα θέλει λούσιμο!Δεν θα πιέζεις τα κακάδια αλλά θα αφήνεις το σαμπουάν κανένα 5 λεπτό να μαλακώνει και θα ξεβγάζεις!Επανέλαβε γτην διαδικασία πρωί και βράδυ!Οι τρίχες μη σε ανησυχούν λογικό είναι καθώς 8 μέρες άλουστο το μαλλί είναι αυτές που θέλανε να πέσουν αλλά δεν υπήρχε τρόπος(λούσιμο) να τις ρίξει!
Είναι φυσιολογική διαδικασία
 

Thanos92

Active Member
Όλο το διάστημα που έμεινες άλουστος τα έβρεχες καθόλου με ορό?
Ναι με saline spray που μου εδωσαν απο εκεί
Ε 8η μέρα που σου είπε είναι φυσιολογικό να έχει πιάσει κρούστα το μαλλί!Κανονικά απο την 3η μέρα θέλει λούσιμο!Δεν θα πιέζεις τα κακάδια αλλά θα αφήνεις το σαμπουάν κανένα 5 λεπτό να μαλακώνει και θα ξεβγάζεις!Επανέλαβε γτην διαδικασία πρωί και βράδυ!Οι τρίχες μη σε ανησυχούν λογικό είναι καθώς 8 μέρες άλουστο το μαλλί είναι αυτές που θέλανε να πέσουν αλλά δεν υπήρχε τρόπος(λούσιμο) να τις ρίξει!
Είναι φυσιολογική διαδικασία

Αυτό έκανα, άφησα το σαμπουάν να κάτσει ενα 5λεπτο αλλά δεν έκανε και πολύ δουλειά... Επίσης απο την λήπτρια έπεσαν αυτές οι τρίχες.
 

bobby

Well-Known Member
Κουφές οδηγίες για λούσιμο από την 8η μέρα….μολις αγκιστρώσουν τα γκραφτ (3η μέρα) ξεκινάς λούσιμο με απαλό μασάζ. Ορό ψέκασμα από την πρώτη ώρα και όσο πιο συχνά γίνεται. Εγώ χάλασα 3 λίτρα μέσα σε 20 μέρες, και την 8η μέρα δεν είχα κανένα κακάδι….
Ο Φρειτας δεν κάνει ότι η πλειοψηφία, ελπίζω να μην το κάνει για λόγους marketing (διαφοροποίηση-differentiation)…..
Μια η φίνα, μια το λούσιμο, μια η φασόν φαρμακευτική αγωγή ανεξαρτήτως της κάθε περίπτωσης, κάτι δεν μου αρέσει.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Αυτό έκανα, άφησα το σαμπουάν να κάτσει ενα 5λεπτο αλλά δεν έκανε και πολύ δουλειά... Επίσης απο την λήπτρια έπεσαν αυτές οι τρίχες.
Τώρα κάνε το ίδιο πρωί-βράδυ και άσε όσο μπορείς να μαλακώνουν τα κακάδια!Μη τα πιέζεις και θα φύγουν με το μαλάκωμα με απαλή εντριβή στο ξέβγαλμα!Είναι πολύ που σου είπε να λουστείς την 8η μέρα!Μην αγχωθείς όμως και συνέχισε κανονικά!
 

Thanos92

Active Member
Πάντως μπήκα στο reddit και παρα πολλοί γράφουν οτι η κλινική που έκαναν μμ τους έδωσαν οδηγια να ψεκάζουν απο την πρώτη μέρα την περιοχή και να λουστούν απο 7-9 μερα και μετά…δηλ δεν ειναι μόνο του Φρειτας
 
Μπλουζα