σαμπουάν για καθημερινή χρήση

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

proedros

Member
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

Φίλε Παναγιώτη διάβασα πάρα πολλά review.Το 70% των χρηστών ήταν ικανοποιημένοι.Ωστόσο το σημείο στο οποίο ενέμειναν οι χρήστες είναι η αίσθηση της αφής στο κεφάλι. Εδώ το Fungoral χάνει.Πιο συγκεκριμένα έλεγαν ότι έχει απίστευτη αίσθηση στο κεφάλι, έδειχναν τα μαλλιά τους πιο πλούσια, ήταν πιο ευκολοχτένιστα, κάτι που δεν ισχύει με το fungoral (τουλάχιστον σε αυτόν το βαθμό).Τώρα για το εάν προκαλεί αύξηση τριχών είναι πολύ δύσκολο να το υποστηρίξει κάποιος γιατί ο οποιοσδήποτε το χρησιμοποιεί βάζει και άλλα φαρμακευτικά προιόντα.Το ποσοστό κετακεναζόλης είναι 1% άρα λογικό να το χρησιμοποιείς έως 5 φορές την εβδομάδα.Παρακαλώ ο οποιοσδήποτε το χρησιμοποιεί ή το έχει χρησιμοποιήσει ας παραθέσει την άποψή του.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

proedros είπε:
Τώρα για το εάν προκαλεί αύξηση τριχών είναι πολύ δύσκολο να το υποστηρίξει κάποιος γιατί ο οποιοσδήποτε το χρησιμοποιεί βάζει και άλλα φαρμακευτικά προιόντα.Το ποσοστό κετακεναζόλης είναι 1% άρα λογικό να το χρησιμοποιείς έως 5 φορές την εβδομάδα.Παρακαλώ ο οποιοσδήποτε το χρησιμοποιεί ή το έχει χρησιμοποιήσει ας παραθέσει την άποψή του.
H κετακεναζόλης δεν πρέπει να χρησιμοποιήτε συχνά. Ακόμη και στο 1%. Αφού 1% έχει και το σαμπουάν nizoral και δεν συνιστά την χρήση του πάνω από 2 φορές.

_SPIROS είπε:
πραγματικά δεν καταλαβαίνω την εμμονή σε προϊόντα χωρίς έγκρισή Ε.Ο.Φ...μπορεί πάλι να'μαι κολλημένος και εντελώς λάθος...
ΕΟΦ???
Φίλε Σπύρο, απ'όσο έχω διαβάσει σε άλλα forums όταν ασχολούμουν με body building και έψαχνα για προϊόντα, το ΕΟΦ για να δώσει έγκριση σε κάτι, θα πρέπει να του πας σε μία δήλωση του νόμου 105 (αν θυμάμαι καλά) με το τι έχει μέσα το σκεύασμα σου.
Το FDA από την άλλη, θα πρέπει να τσεκάρει αν κάνει κακό στην υγεία μας και αν δίνει τα αποτελέσματα που αναφέρει ο κατασκευαστής.
Τα περισσότερα προϊόντα έχουν το ΟΚ του FDA (πλην μερικών τοπικών), κάτι που εμένα προσωπικά μου το κάνει περισσότερο ασφαλέστερο από το να έχει το ΟΚ του ΕΟΦ.

proedros είπε:
Φίλε Άκη πολύ απλά, το Revita μπορεί να περιλαμβάνει λιγότερο απο 2% ketoconazole με αποτέλεσμα να μην το κάνει τόσο απαγορευτικό. Ωστόσο πρόκειται για μια σύνθεση συστατικών που φαίνεται πως είναι πιο κατάλληλη για το πρόβλημα που έχουμε από το Fungoral.Προσωπικά χρησιμοποιώ το τελευταίο αλλά σύντομα σκέφτομαι να πάρω και το Revita. Συμφωνείς Άκη?
Συμφωνώ και λέω ότι θα το πάρω και εγώ για δοκιμή. :)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

proedros
και εγω διαβασα αρκετα πολλες κριτικες ηταν καλες
οσες δεν ηταν το θαβαν

εγω κοιταξα τα συστατικα του και μπορω να πω πως μου αρεσαν παρα πολυ
και σιγουρα στο μελλον θα το παρω
γιατι πιστευω πως με αυτα που εχει μεσα θα κανει και καλη δουλεια
εν αναμονη δοκιμων λοιπον
 

magic810

New Member
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

Παρηγγειλα nizoral και μου ρθε nizoral 1% νομιζω οτι αυτο το εκανα καταλαθος αλλα θα το χρησιμοποιησω...
Νομιζω οτι μπορει να το χρησιμοποιησει καποιος που φοβαται την κετοκοναζολη αφου πιστευω οτι 1% ειναι καλη ποσοστητα..
 

john_e

New Member
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

Καλησπέρα παιδιά,
ήμουν από τους πρώτους που χρησιμοποίησαν το REVITA. Μάλιστα στην π΄ρωτη αποστολή είχε πρόβλημα το καπάκι και έφτασε το μισό προιόν. Δεν ξέρω αλλά κάτι πήγε στραβά, μετά από ένα μήνα χρήση 3 φορές την εβδομάδα είχα απίστευτη τριχόπτωση. Το συνέχισα για ένα μήνα ακόμη και κόντεψα να τρελαθώ. Τώρα βέβαια αυτό συνέβη σε εμένα μπορεί σε άλλον να δουλέψει. Revivogen for ever !
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

φιλε john_e
αυτο που λες συνεβει σε πολλους απο κατι σχολια που ακουσα για το σαμπουαν σε ξενες σελιδες πολλα ατομα ειδαν τα μαλλια τους να περφτουν με πιο γρηγορο ρυθμο

πολλες φορες εχει αναφερθει πως αυτο ειναι αναμενωμενο και ετσι δειχνει οτι δουλευει
εχει αναφερθει και στο revivogen το ιδιο
και πολυ λενε οτι αν γινει αυτο σημαινει οτι το προιον δουλευει
τωρα τι να πω...

εγω πιστευω οτι η θα ειναι σουπερ σαμπουαν η σουπερ μαπα
αν και τα συστατικα του δεν με αφηνουν να το θεωρησω μαπα

βεβαια για να κρινεις ενα προιον πρεπει κατα την γνωμη μου να το βαλεις πανω απο 3 μηνες για να εχεις μια ολοκληρωμενη κριση
αλλα θα μου πεις οτι αν σου πεφτουν τα μαλλια που κουραγιο για να το συνεχισεις
 

Ntia

New Member
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

John_e,

θα ήθελα να σε ρωτήσω όπως και τους υπόλοιπους, εσείς με το revivogen παρατηρήσατε την αύξηση τριχόπτωσης που αναφέρεται ότι μπορεί να παρουσιαστεί συνήθως τη 3η με 4η εβδομάδα χρήσης? Ξέρω βέβαια ότι αυτό δεν συμβαίνει πάντα.

Παιδιά, ξέρετε αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο του revita στην ελληνική αγορά?

:)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

κατι αντιστοιχο με το revita Οχι δεν εχω βρει αν παρι κατι το ματι μου θα σου πω
δεν νομιζω κιολας να υπαρχει
εισαγωγη του συγκεκριμενου δεν γινετε οποτε το αγοραζεις μονο απο εξωτερικο
μολις μου τελειωσουν τα 6 μπουκαλια σαμπουαν revivogen που εχω θα παραγγειλω απο εξω
βασικα δεν θελω να κανω συχνα αγορες και φροντιζω να παιρνω παντα μεγαλη ποσοτητα
 

magic810

New Member
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

παρηγγειλα emu oil και μου ηρθε μηπως ξερει κανενας πως χρησιμοποιειτε γιατι για να πιω εγω αυτο το πραμα δεν παιζει....
 

magic810

New Member
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

παιδια αποψη μου ειναι οτι τα σαμπουαν δεν παιζουν και καθοριστικο ρολο στη τριχοπτωση...νομιζω οτι ειναι μονο για να διατηρουν το κεφαλι σε καλη κατασταση και να το καθαριζουν...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

συμφνωνω εν μερη και διαφωνω ταυτοχρόνως
χεχε θα μου πεις πως γινετε τωρα αυτο εεε

συμφωνω οτι δεν κανουν μεγαη δουλεια αλλωστε και η revivogen αναφερει πως η θεραπεια ειναι το scalp therpy ειναι το 95% και το σαμπουαν ειναι μονο το 5% της θεραπεις

αλλα με αυτο το σκεπτικο τοτε θα πρεπει να πεταξουμε τα σαμπουν και να παμε στο σουπερ μαρκετ να αγορασουμε φτηνα απο εκει και πιο ευκολα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

αλήθεια,οι περισσότεροι εδώ τι σαμπουάν χρησιμοποιείτε καθημερινά;!
 

Άκης

Administrator
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

Εγώ Revivogen, T-Gel (για λιπαρά), Fungoral σαν βασικά.
Κάπου, "πετάω" μέσα σε αυτά και κάποιο με βότανα γιατί καθαρίζουν καλά το τριχωτό ή κάποιο που θέλω να δοκιμάσω (όπως θα κάνω και με το Revita)
 

john_e

New Member
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

Λοιπόν ήμουν έτοιμος να αγοράσω φιναστερίδη αλλά είχα ένα πρόβλημα ότι δηλαδή ντρεπόμουν να πάρω Proscar από το φαρμακείο, μέχρι που άκουσα εδώ για το revivogen και χρωστάω πιστεύω πολλά στα παιδιά του site. Είχα τρε΄λλή τριχόπτωση την 10 μέρα μέχρι την 20 περίπου και μετά απότομα τέλος. Δηλαδή κάθε μέρα λούσιμο, επάλληψη, μαζάζ με revivogen και το πρωί 40 τρίχες στο μαξιλάρι. Τρελλή κατάσταση κράτησε όμως ελάχιστα. Με το REVITA έχω ακόμα 2 μπούκάλια κάπου στο σπίτι και δεν τολμώ να το ξαναβάλω στο κεφάλι μου. Την εποχή εκείνη χρησιμοποιούσα και το Spectral dnc, Δεν ξέρω μήπως ο συνδιασμός των δύο φταίει.
 

Άκης

Administrator
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

Ναί, έτσι κάνει. Χάνεις τις τρίχες που ούτος ή άλλος θα έχανες, απλά τις χάνεις όλες μαζί και μετά σταματά.
Αυτό γιατί δίνει την "εντολή" να ξεκινήσει η φάση ανάπτυξης.
Χαίρομαι που σου σταμάτησε η τριχόπτωση.
Συνέχισε την θεραπεία σου δυναμικά ;)
Για το Revite με φόβησες. Για το spectral, με αυτό δεν είχε τρελή τριχόπτωση και ο tsakalos ή κάνω λάθος?
 

proedros

Member
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

Το spectral και το Revita προέρχονται από την ίδια εταιρία (νομίζω από την DC Labaratories).Γενικά όσοι προτίνουν το spectral προτίνουν παράλληλα και το Revita για καλύτερα αποτελέσατα.Πάντως το spectral είναι γενονός πως παρουσιάζει μεγάλη τριχόπτωση.
 

Ntia

New Member
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

john_e είπε:
Λοιπόν ήμουν έτοιμος να αγοράσω φιναστερίδη αλλά είχα ένα πρόβλημα ότι δηλαδή ντρεπόμουν να πάρω Proscar από το φαρμακείο, μέχρι που άκουσα εδώ για το revivogen και χρωστάω πιστεύω πολλά στα παιδιά του site. Είχα τρε΄λλή τριχόπτωση την 10 μέρα μέχρι την 20 περίπου και μετά απότομα τέλος. Δηλαδή κάθε μέρα λούσιμο, επάλληψη, μαζάζ με revivogen και το πρωί 40 τρίχες στο μαξιλάρι. Τρελλή κατάσταση κράτησε όμως ελάχιστα. Με το REVITA έχω ακόμα 2 μπούκάλια κάπου στο σπίτι και δεν τολμώ να το ξαναβάλω στο κεφάλι μου. Την εποχή εκείνη χρησιμοποιούσα και το Spectral dnc, Δεν ξέρω μήπως ο συνδιασμός των δύο φταίει.


Αν είναι για δέκα μέρες πάλι καλά, αν είναι για παραπάνω με ανησυχεί!! Αλλά είναι ήδη πολλές! Διάβαζα πριν σε ένα forum γυναικών οι οποίες δεν έλεγαν βέβαια για το revivogen αλλά για το regain, ότι η μία έχανε 150 τρίχες την ημέρα και με αφού άρχισε το προιόν έφτασε τις 300!! Καλά παιδιά, αν συβεί αυτό και για 10 μέρες μόνο (για παραπάνω απλά δεν θέλω να το σκέφτομαι!) πάει αυτό ήταν! Το μπερέ θα φορεθεί φέτος??

Άσχετο, αλλά έχετε παρατηρήσει όσοι αντιμετωπίζετε πολύ καιρό το πρόβλημα (άσχετα με τα προιόντα) αν έχει ξανοίξει το φυσικό σας χρώμα στο σημείο που έχει το μεγαλύτερο πρόβλημα??
 

Άκης

Administrator
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

Ntia, θα χάσεις τις τρίχες που ούτος ή άλος θα έχανες τις επόμενες ~100 μέρες, απλά όλες μαζί.
Δεν κάνει κάτι κακό ή μπλοκάρει κάτι, δίνει "εντολή" (ας το πούμε έτσι απλά) τις ρίζες που είναι σε φάση ηρεμίας και πτώσης της τρίχας (τελογενής φάση) να "περάσουν" σε φάση ανάπτυξης (αναγενής φάση) άμεσα. Έτσι και αυτές, ρίχνουν τις παλιές τρίχες και ξεκινάνε την διαδικασία ανάπτυξης τρίχας. Αυτές οι τρίχες, θα ξαναβγούν σε 2 περίπου μήνες, αν λάβουμε υπόψην μας το μέγεθος που μακραίνουν οι τρίχες κάθε μήνα.

Έχω ποιο ανοιχτό χρώμα τελευταία, στο σημείο που βάζω rogaine.
 

Ntia

New Member
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

Αν χάσω τις τρίχες που θα έχανα τις επόμενες 100 μέρες μαζί, τότε είμαι θα είμαι φαλακρή. Κάτι σαν τα emoticons που φαίνονται παραταγμένα στη σειρά πάνω από το μήνυμα που γράφω! Δλδ έτσι :( ή μάλλον έτσι :-* καλύτερα...
Τη μία μέρα (που δεν θα λουστώ) βγαίνουν πάνω κάτω 40-80, την επόμενη που θα λουστώ 150-200. Φαντάσου να αυξηθούν λόγω revivogen..
Κλάψ' τα Χαράλαμπε!!!
8)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα