σαμπουάν για καθημερινή χρήση

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

player

New Member
Μόλις ανακάλυψα το forum σας και διαπίστωσα ότι έχει πολλές και χρήσιμες πληροφορίες. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο σαμπουάν για καθημερινή χρήση που θα προτείνατε, σε συνδυασμό με το nizoral, 2 φορές την εβδομάδα.

Υπάρχει περίπτωση να κάνει και ένα απλό σαμπουάν του εμπορίου; Π.χ., η Loreal έχει ένα σαμπουάν για μαλλιά χωρίς όγκο. Δεν είναι φαρμακευτικό. Τί προτείνετε;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oscarios

New Member
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

τα σαμπουαν t-gel της neutrogena ειναι καλα οπως εχουν πει κ τα παιδια στο forum..... για δες την σειρα... το nizoral/fungoral ειπες θα το βαζεις οποτε για δεσ κ ενα απο αυτα..
 

player

New Member
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

oscarios είπε:
τα σαμπουαν t-gel της neutrogena ειναι καλα οπως εχουν πει κ τα παιδια στο forum..... για δες την σειρα... το nizoral/fungoral ειπες θα το βαζεις οποτε για δεσ κ ενα απο αυτα..

Βασικά, σε φαμακείο μου είπαν ότι καλό θα ήταν να μη χρησιμοποιώ ένα δυνατό σαμπουάν style T-gel, Epicrin, Pregain κτλ κάθε μέρα...Δεν ανέφερα καν το θέμα με το fungoral...πιστεύω θα το κατέκρινε (όχι για κάθε μέρα, έστω και για 2 φορές την εβδομάδα). Προτίμησα πάντως ένα του Κορρέ με Αλόη. Θα με ανακουφίζει από το regain (αν και ποτέ δεν είχα πρόβλημα μεγάλο) και θα είναι και υγιεινό! Εντάξει, proscar, regain, fungoral είναι αρκετά! Μην το τραβήξουμε και παραπάνω...:)
 

Άκης

Administrator
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

Αυτό με αλόη πάρτο. Γενικά με αλόη να πέρνεται γιατί κάνει δουλειά.
Εγώ, μου τελείωσε το tricomin και επειδή έχασα την κάρτα και περιμένω να μου βγει άλλη, δεν μπορώ να παραγγείλω.
Μέσα στην εβδομάδα, έβγαλα σπυριά, στο σημείο που βάζω rogaine.
'Ε, με την αλόη, σε 2 ημέρες εξαφανίστηκαν.
Κάνει δουλεία η μαμά φύση, μπορώ να πω.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

εγω τι καφαλι εχω ρε ακη η minoxidil δεν μου κανει τιπορα ;D ;D ;D ;D
ουτε ticomin χρειαζομαι ουτε τιποτα για να κανει νερακι το regaine
looooooooool
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

player είπε:
Εντάξει, proscar, regain, fungoral είναι αρκετά! Μην το τραβήξουμε και παραπάνω...:)
απο μενα εισαι ενταξει
συμφωνω και επαυξανω αν μολις σου τελειωσει το regaine παρε στην θεση του το xandrox15% plus
ειναι πιο δυνατο και περιεχει και λιγα αντιανδρογωνα ειναι στην ιδια κατηγορια με το regaine απλα λιγο πιο δυνατο και πιο ακριβο !!
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

εγώ χρησιμοποιώ το Biotrin καθημερινά,μετά από υπόδειξη δερματολόγου
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

το biotrin ειναι καλουτσικο σαμπουαν σε σχεση με αυτα που πουλαν στα super market
για πες μας φιλε μου ποσο το αγοραζεις ομως ?
 

derevos

New Member
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

Όταν λέμε ότι χρησιμοποιούμε το nizoral/fungoral δυο φορές την εβδομάδα τι εννοούμε? Στο ίδιο μπάνιο-λούσιμο "επιτρέπεται" μετά το ξέβγαλμα του μια δεύτερη εφαρμογή του? ???
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

το biotrin ειναι ενα αλλο κλασικο σαμπουαν που βασιζει την λειτουργια του σε πρωτεΐνες, αμινοξέα οπως τα κλασικα decos της vichy
και Πανθενόλη γνωστη για την αντιφλεγμονώδη δραση της

οπως προειπα καλουτσικο σαμπουαν αλλα δεν θα το αντικαταστουσα σε καμια περιπτωση Με revivogen nizoral η tricomin
βεβαια διαφορετικη δουλεια θα μου πεις κανουν αυτα
παντος θα χρησιμοποιουσα καποια απο αυτα και αυτο το biotrin αν ηταν καλη η τιμη του τοτε θα το ειχα βαλει στο προγραμμα μαζι με furnoral και tricomin (αν βεβαια χρησιμιποιω regaine)οπου το tricomin ειναι οτι καλυτερο σε παραλληλη χρηση με regaine
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

derevos είπε:
Όταν λέμε ότι χρησιμοποιούμε το nizoral/fungoral δυο φορές την εβδομάδα τι εννοούμε? Στο ίδιο μπάνιο-λούσιμο "επιτρέπεται" μετά το ξέβγαλμα του μια δεύτερη εφαρμογή του? ???

εγω ετσι το κάνω αν εχω ειδικα ζελε στα μαλλια πρωτα τα κανω μια στα γρηγορα και την δευτερη την καλη που λεμε
το μολις τα λουσω τα μαλλια τα αφηνω 3 με 4 λεπτακια και μετα ξεβγαζω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

Δεν νομίζω να είναι σωστό η 2η εφαρμογή του fungoral. Και αυτό γιατί δεχόμαστε παραπάνω ποσότητα.
Αν θέλετε να ξεβγάλετε το μαλλί πρώτα, κάντε όπως εγώ.
Λούζομαι πρώτα με ένα άλλο σαμπουάν (συνήθως του κ%λου), και το ξεβγάζω άμεσα, χωρίς να το αφήσω λεπτό.
Για να πάρει όλη την "βρωμιά" αυτό. Και μετά βάζω το fungoral και το αφηνω να δράση.
 

magic810

New Member
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

ακη δεν ξερω ομως κατα ποσο επηρεαζεις το ph της καεφαλης σου οταν χρησιμοποιεις δυο διαφορετικα προιοντα....το χω σκεφτει και εγω αυτο αλλα δεν το χω εφαρμοσει....

Οσον αφορα τωρα τον φιλο πιστευω οτι αν χρησιμοπεις ενα σαμπουαν την προηγουμενη και την επομενη ακριβως fungoral νομιζω οτι δεν θα χρειαστεις δευτερη πλυση αφου στο κεφαλι σου θα δημιουργηθει αρκετος αφρος....εννοω δηλαδη χρηση ακριβως την επομενη μερα...
 

Άκης

Administrator
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

panagiotisf είπε:
εγω τι καφαλι εχω ρε ακη η minoxidil δεν μου κανει τιπορα ;D ;D ;D ;D
ουτε ticomin χρειαζομαι ουτε τιποτα για να κανει νερακι το regaine
looooooooool
Εμ, με τόσα που παίρνετε εσείς οι body builders, πού να σας πειράξει η μινοξιδίλη ;) :D
 

proedros

Member
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

Μάγκες πρόσφατα διάβασα κάποιες κριτικές για Revita και ήταν τουλάχιστον κολακευτικές.Το συγκεκριμένο σαμπουάν περιέχει και αυτό ketoconazole αλλά επιπροσθέτως περιλαμβάνει και τα παρακάτω συστατικά:

Water, Cocamidopropyl Betaine, Coco-Glucoside, Caffeine, Ketoconazole, Pyrus Malus (Apple) Seed Extract, Aspalathus Linearis Leaf Extract (Roobios), Apple Polyphenol (Procyanidin B-1), Carnitine HCl, Ornitine HCl, Acetyl Cysteine, Dimethyl Sulfone (MSM), Taurine, Emu Oil, Biotin, Copper Peptides, Aloe Barbadensis Leaf Juice (Spray Dried), Glycereth-7, Glycerin, Polyquaternium 10, Glycol Stearate, Menthyl Lactate (Menthol Derivative), EUK-134 (SOD Mimic/Spin Trap), PEG-150 Pentaerythrityl Tetrastearate, PEG-6 Caprylic/Capric Glycerides, Menthol, Zinc PCA, Citric Acid, Sodium Chloride, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Tetrasodium EDTA, Red 40, Blue 1

Παραδόξως το παρακάτω site το προτείνει για 5 φορές την εβδομάδα.
http://www.onlyhairloss.com/revita/
Gently massage on the scalp , leave for 1-2 minutes, rinse. Repeatt, then leave on the scalp 3-5 minutes, rinse. Use at least 5 times per week.
Το χρησιμοποιεί κανένας από εδώ?
Αναφέρατε κριτικές παρακαλώ.
 

Άκης

Administrator
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

Το Revita για μένα, τουλάχιστον σε θεωρητικό επίπεδο, είναι άριστο.
Γιατί συνδυάζει ketoconazole (δοκιμασμένη και αξιόπιστη ουσία) και πολλά άλλα συστατικά τα οποία δεν ξέρω αν βοηθούν ή όχι κατά την χρήση τους, γιατί με το σαμπουάν δεν τις κρατάς τις ουσίες πάνω από 5-10', αλλά έχουν καλά επιστημονικά στοιχεία πίσω τους.
Εν αναμονή της πιστωτικής για να το δοκιμάσω...
Πάντως αυτό το 5 ημέρες χρήσης, ποιό πολύ σαν κατάχρηση της ketoconazole μου φέρνει, κάτι που δεν συνιστάτε.
Εκτός αν η εταιρία βιάζεται να πουλήσει κομμάτια :-\
 

Άκης

Administrator
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

magic810 είπε:
ακη δεν ξερω ομως κατα ποσο επηρεαζεις το ph της καεφαλης σου οταν χρησιμοποιεις δυο διαφορετικα προιοντα....το χω σκεφτει και εγω αυτο αλλα δεν το χω εφαρμοσει....

Οσον αφορα τωρα τον φιλο πιστευω οτι αν χρησιμοπεις ενα σαμπουαν την προηγουμενη και την επομενη ακριβως fungoral νομιζω οτι δεν θα χρειαστεις δευτερη πλυση αφου στο κεφαλι σου θα δημιουργηθει αρκετος αφρος....εννοω δηλαδη χρηση ακριβως την επομενη μερα...

Η δουλεία που κάνω μου λερώνει τα μαλλιά με σκόνη. Οπότε, δεν θέλω να αφήσω κάποιο σαμπουάν "καλό" πολύ ώρα. Αφήνω έτσι το καλό σαμπουάν (κατ εμέ καλό) σε καθαρό κεφάλι.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

πραγματικά δεν καταλαβαίνω την εμμονή σε προϊόντα χωρίς έγκρισή Ε.Ο.Φ...μπορεί πάλι να'μαι κολλημένος και εντελώς λάθος...
 

proedros

Member
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

Φίλε Άκη πολύ απλά, το Revita μπορεί να περιλαμβάνει λιγότερο απο 2% ketoconazole με αποτέλεσμα να μην το κάνει τόσο απαγορευτικό. Ωστόσο πρόκειται για μια σύνθεση συστατικών που φαίνεται πως είναι πιο κατάλληλη για το πρόβλημα που έχουμε από το Fungoral.Προσωπικά χρησιμοποιώ το τελευταίο αλλά σύντομα σκέφτομαι να πάρω και το Revita. Συμφωνείς Άκη?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

να σημειωθει πως στα σχολια που καναν ατομα που το χρησιμοποιησαν
ηταν η του υψους η του βαθους

ατομα που το πηραν για μηνες γραψαν καλα λογια
αλλοι το θαψαν κατι μετριο δεν ειδα
πολλοι λεγαν οτι η τριποπτωση τους συνεχισε με πιο γρηγορο ρυθμο

με μια ματια που εριξα στα συστατικα του εμενα μου αρεσαν παρα πολυ και σκεφτομαι στο μελλον να το αγορασω
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα