σαμπουάν για καθημερινή χρήση

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Άκης

Administrator
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

ntia, ελπίζω να ακούσεις την συμβουλή μου (μέσο pm) και να κόψεις ότι πέρνεις από προϊόντα.
Όπως παρατηρείς, χάνεις υπερβολικά μεγάλο αριθμό τριχών.
Ξεκίνα ότι σου πρότεινα και θα δεις (κάτι που εύχομαι) λύση ή διαφορά προς το καλύτερο.

Spyro, δεν θυμάμαι τιμή ακριβώς. ~10€ υπολόγισε. Περίπου 6€, αν δεν κάνω λάθος.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

φαρμακείο ή super market;
το ζητάω T-gel για λιπαρά μαλλιά;
sorry για το πρήξιμο...!!!
 

Ntia

New Member
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

Στα Hondos θα βρεις όλη τη γκάμα των T-Gel. Τα έχουν και κάποια φαρμακεία, αλλά όταν είχα ρωτήσει εγώ σε φαρμακείο μου είπαν πήγαινε καλύτερα στο Hondo εκεί θα βρεις ποικιλία!
 

derevos

New Member
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

Το σαμπουάν Ionie το γνωρίζει κανείς;

Ήθελα να σκοτώσω χρόνο τις προάλλες και πήγα σε έναν δερματολόγο-δεν-ξέρω-τι-είναι-η-DHT ;D και μου το έγραψε. Τον λυπήθηκα τον γιατρουδάκο αλλά θα μου περάσει!!
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

καλησπερα φιλε να σου πως δεν το εχω παρει ποτε προσωπικα γιατι καθε σαμπουαν μπορει να εχει καποιες ιδιοτητες σαν Growth αλλα ολα τα σαμπουαν κανουν μικρη δουλεια στο καφαλι
το καθε σαμπουαν οποια εταιρια και να ειναι χρησιμοποιειται κυριως ως βοηθητικο για την κανονικη θεραπεια
και η κανονικη θεραπεια ειναι το Proxiphen N (Prox-N)
το ΝαΝοξ σαν βοηθημα μονο

σε μια επικοινωνια που ειχα με την revivogen λογο παραγγελειας μου ειχαν πει πως το σαμπουαν τους και το contiotioner κανει μονο το 5% της δουλειας που κανει το scalp therapy
στο λεω γιατι πιστευω πως σε ολα τα προιοντα το ιδιο συμβαινει

ΚΑΙ ΑΝ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΛΟΥΖΕΣΑΙ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΜΟΝΟ ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ

κατι αλλο που κανει το NANOX σαμπουαν ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ ειναι η τιμη του 1 bottle - $39.95

πλακα μας κανουν ρε φιλε ... ενα σαμπουαν κοντα στα $40 Δολλαρια ΉΜΑΡΤΟΝ (που λεει και ο Γεωργιου)
 

noname21

New Member
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα!
Στην αρχή νόμιζα ότι φταίει η γραμματοσειρά,αλλά τελικά κατάλαβα ότι είστε ψαγμένοι πολύ ως αναφορά τα σαμπουάν κλπ...Πλάκα κάνω ;)
Στην περίπτωση μου τώρα,είμαι σαφώς επιρεασμένος από διάφορους κατά καιρούς γιατρούς στην τηλεόραση,φίλους κλπ και δεν χρησιμοποιώ ζελέ τα τελευταία 4 χρόνια (αν και παλιότερα χρησιμοποιούσα πολύ) και προσπαθώ όσο το δυνατόν να λούζομαι 1 φορά στις 2 η στις 3 μέρες καθαρά και μόνο επιρεασμένος και πάλι!
Γενικώς τα μαλλιά μου λαδώνουν εύκολα και πχ αλλάζοντας 4-5 φορές μπλούζα(που λέει ο λόγος)κλπ γίνονται τα μαλλιά μου λες και έχω να λουστώ 20 μέρες,έχω και λίγο πιτυρίδα(???*) απ ότι βλέπω...
*Ποιά η διαφορά μεταξύ ξηροδερμίας και πιτυρίδας?ακόμα δν ξέρω τι έχω...Πάντως έγω παρατηρώ κατά καιρούς κάποιους άσπρους πολύ μικρούς ...κόκκους να τους πω..?!τι έχω τελικά?
Απορία νούμερο 1: η πιτυρίδα μπορεί να προκαλεί τριχόπτωση?(έχω κάποια τριχόπτωση...δεν ξέρων αν ειναι σε φυιολογικά πλαίσια η αν τα υπερβαίνει)
Απορία νούμερο 2: χρησιμοποιώ σαμπουάν κομμωτηρίου γενικότερα kerastase bain prevention (το άσπρο) και κατά καιρούς propoline απο το φαρμακείο ή σουπερ-μαρκετιακα...Τόσο πίσω έχω μείνει? Tι γνώμη έχετε αδέρφια για το Propoline?
Συμπέρασμα: Νομίζω ότι όσο περισσότερο ασχολείται κανείς με τα μαλλιά του,τόσα περισσότερα χάνει...τι λέτε? :p (εννοώντας ότι αγχώνεται περισσότερο κλπ)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

γεια σου φιλε
ξηροδερμια το λεει και η λεξη το δερμα του κεφαλιου σου ειναι ξηρο
αν ειναι τοτε εχεις ξηροδερμια
η πιτιριδα ειναι οτι ανεφερες μικροι ασπροι κοκοι
καλο ειναι σαμπουαν να μην χρησιμοποιειε τυπου σουπερ μαρκετ
αλλα και ενα καλο σαμπουαν να βαλεις δεν θα σου κρατησει τα μαλλια σου πανω

ενα λαθος σου ειναι με το λουσιμο δεν εχει αποδειχτει οτι το καθημερινο λουσιμο κανει κακο
αντιθετος μαλιστα θα ελεγα κανει καλο
απομακρυνοντας πιτυριδα και κανοντας το δερμα να αναπνεει και να ειναι πιο υγιεις
επισης προσφερει σε μικρο βαθμο ουσιες που μπορουν να βοηθησουν στην καλη αναπυξη της τριχας ανοιγοντας και τους πορους βοηθοντας να "αναπνευσει" καλυτερα το κεφαλι σου

οταν μαλιστα εχεις λιπαρο δερμα η ξηροδερμια εγω βρίσκω το καθημερινο λουσιμο απαραιτητο

επισης το ζελε δεν πιστευω οτι ευθυνεται στην πτωση των μαλλιων ουτε αυτο εχει αποδειχτει
εγω χρησιμοποιω πολυ ζελε και ποτε δεν ειχα προβλημα
η μαλλον ποτε δεν ειδα διαφορα οταν σταματουσα να βαζω ζελε
 

Άκης

Administrator
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

derevos είπε:
Ήθελα να σκοτώσω χρόνο τις προάλλες και πήγα σε έναν δερματολόγο-δεν-ξέρω-τι-είναι-η-DHT ;D και μου το έγραψε. Τον λυπήθηκα τον γιατρουδάκο αλλά θα μου περάσει!!
Σωστόόόόός... ;)

derevos είπε:
Το σαμπουάν Ionie το γνωρίζει κανείς;
Μήπως εννοείς αυτό;
Αν ναι, θεωρώ ότι μαμάει (στα $15.49 / 12e που κάνει κιόλας):
* dandruff
* seborrheic dermatitis
* psoriasis
* fights itchy, flaky scalp
* leaves hair soft and manageable
* fresh clean scent

noname21 είπε:
Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα!
Στην αρχή νόμιζα ότι φταίει η γραμματοσειρά,αλλά τελικά κατάλαβα ότι είστε ψαγμένοι πολύ ως αναφορά τα σαμπουάν κλπ...Πλάκα κάνω ;)
Στην περίπτωση μου τώρα,είμαι σαφώς επιρεασμένος από διάφορους κατά καιρούς γιατρούς στην τηλεόραση,φίλους κλπ και δεν χρησιμοποιώ ζελέ τα τελευταία 4 χρόνια (αν και παλιότερα χρησιμοποιούσα πολύ) και προσπαθώ όσο το δυνατόν να λούζομαι 1 φορά στις 2 η στις 3 μέρες καθαρά και μόνο επιρεασμένος και πάλι!
Γενικώς τα μαλλιά μου λαδώνουν εύκολα και πχ αλλάζοντας 4-5 φορές μπλούζα(που λέει ο λόγος)κλπ γίνονται τα μαλλιά μου λες και έχω να λουστώ 20 μέρες,έχω και λίγο πιτυρίδα(???*) απ ότι βλέπω...
*Ποιά η διαφορά μεταξύ ξηροδερμίας και πιτυρίδας?ακόμα δν ξέρω τι έχω...Πάντως έγω παρατηρώ κατά καιρούς κάποιους άσπρους πολύ μικρούς ...κόκκους να τους πω..?!τι έχω τελικά?
Απορία νούμερο 1: η πιτυρίδα μπορεί να προκαλεί τριχόπτωση?(έχω κάποια τριχόπτωση...δεν ξέρων αν ειναι σε φυιολογικά πλαίσια η αν τα υπερβαίνει)
Απορία νούμερο 2: χρησιμοποιώ σαμπουάν κομμωτηρίου γενικότερα kerastase bain prevention (το άσπρο) και κατά καιρούς propoline απο το φαρμακείο ή σουπερ-μαρκετιακα...Τόσο πίσω έχω μείνει? Tι γνώμη έχετε αδέρφια για το Propoline?
Συμπέρασμα: Νομίζω ότι όσο περισσότερο ασχολείται κανείς με τα μαλλιά του,τόσα περισσότερα χάνει...τι λέτε? :p (εννοώντας ότι αγχώνεται περισσότερο κλπ)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλως ήρθες.
Βασικά το Νο1 σαμπουάν -κατ'εμέ- για πιτυρίδα είναι ,μάντεψε...., το fungoral.
Αλλωστε για πιτυρίδα κυκλοφορει επίσημα και μαμάει, τολμώ να πω.
Όπως αναφέρει και η εταιρία "...and finally experience a kind of freedom you've never had before... the freedom from dandruff. "
Το propoline και γενικά τα προιόντα της Apivita τα θεωρώ καλά γιατί περιέχουν βότανα κλπ.
Πιστεύω αυτό εδώ θα σε ικανοποιήση (ή/και αυτό), στα ενδιάμεσα λουσίματα.

Άμα "κολλησεις" με μια θεραπεία, είναι ζήτημα χρόνου να το ξεχάσεις το θέμα μαλλιά.
Είναι σαν να βουρτίζεις τα δόντια σου. Ανησύχησες ποτέ αν σου πέσουν τα δόντια;
Τα κοιτάς κάθε μέρα; Δεν νομίζω, απλώς κάνεις την ίδια διαδικασία του βουρτσίσματος, που είναι ρουτίνα πλέον.
 

derevos

New Member
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

Μήπως εννοείς αυτό;
Αν ναι, θεωρώ ότι μαμάει (στα $15.49 / 12e που κάνει κιόλας):
* dandruff
* seborrheic dermatitis
* psoriasis
* fights itchy, flaky scalp
* leaves hair soft and manageable
* fresh clean scent

Οπότε το παραπάνω σαμπουάν πρόκειται για μία πολύ καλή προτασή; Τα συστατικά του τι λένε; Τι σχόλια ακούγονται περί αυτού;
Πάντως είναι καλό ότι καλύπτεται από τα ταμεία.

Ψάχνομαι για ένα σαμπουάν για καθημερινή χρήση επειδή το Schwarzkopf ACTIV M Shampoo for men δεν μου φάνηκε κάτι το ιδιαίτερο.


Ένας φίλος μου χρησιμοποίησε το Neutrogena T/Gel Greasy Hair Shampoo και μου είπε ότι δεν τον εντυπωσίασε.
Ο ίδιος φίλος μου, με πιτυρίδα, επισκέφτηκε ένα δερματολόγο που ήξερε τι είναι η DHT(!!!) και του έγραψε το Stieprox Shampoo, το οποίο περιέχει σαν active ingredient: 1.5% w/w Ciclopirox olamine.
 

Άκης

Administrator
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

Αυτό πιστεύω να είναι καλό (αυτό που έχεις στο quote), αλλά δεν είδα τα συστατικά του.
Το Actv M μου "χάλασε" και εμένα και το θεωρούσα και καλό.

Αυτήν η ενεργή ουσία που πρόσθεσες αναφέρει το wiki:
It is currently being investigated as an alternative treatment to ketoconazole for seborrhoeic dermatitis as it suppresses growth of the yeast Malassezia furfur.
Οπότε, ας μείνουμε στο fungoral το δοκιμασμένο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Teri

New Member
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

Για σαμπουάν καθημερινής χρήσης πάντως, αν θέλετε και την δική μου γνώμη, χρησιμοποιώ το Loreal Professionel. Είναι πολύ ελαφρύ, απ ότι θυμάμαι έχει σαν βασικό συστατικό την πρωτείνη αμυγδάλου . (εξού και το άρωμά του). Είναι βέβαια ελάχιστα τσιμπημένο αλλά έχει αρκετή ποσότητα που σε βγάζει για πολύ καιρό. -10 ευρώ τα 250 ml-

Και δεν περιέχει zinc.Το τσέκαρα πολλάκις.


Πάντως επειδή βρήκα χρόνο και μελέτησα το τοπικ του fungoral αυτή τη στιγμή είμαι σε δίλλημα.. μέρα παρά μέρα μεν οκ αλλά, 2 η 3 την εβδομάδα? :-\

Σκέφτομαι για 2, για αρχή και βλέπουμε.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

Τέρι,καλύτερα 3 γιατί αυτό έδωσε αποτέλεσμα στις έρευνες
 

alexXXX

Active Member
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

ρε παιδια πηρα ενα σαμπουαν με αλοη βερα 84% της τζεισον . το γνωριζει κανεις ? ειναι οκ?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

οχι φιλε δεν το γνωριζω αλλα γιατι να μην ειναι οκ

βασικα για ποιον λογο το πηρες
 

alexXXX

Active Member
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

βασικα εχω παρει φουγκοραλ αλλα δεν κανει καθε μερα και το πηρα για τισ μερες που δεν θα λουζομαι με αυτο.παντως με το αλοη βερα αισθανομαι το κεφαλι μου πολυ καλα απο αποψη φαγουρας δεν εχω καθολου .απλα δεν ηξερα την μαρκα γιαυτο ρωτησα να μαθω απο εδω αν ξερει κανεις κατι.
 

comb

Member
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

alexXXX, η Jason είναι πολύ γνωστή στο εξωτερικό. Δεν χρησιμοποιεί χημικά καθαριστικά κτλ. Από που το αγόρασες αν επιτρέπεται?
 

heyya

New Member
Απ: σαμπουάν για καθημερινή χρήση

Για αυτό http://www.drosostalida.com/product_details.asp?id=556 μιλάμε λογικά, έτσι;; Θα με ενδιέφερε, έχει κανείς άποψη για το συγκεκριμένο σαμπουάν όπως επίσης και για την αντίστοιχη μάσκα μαλλιών της http://www.drosostalida.com/product_details.asp?id=559;

Επίσης, όσοι δοκίμασαν αυτό το Ione που αναφέρεται πιο πίσω αξίζει; γράφεται κίολας...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα