ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

meandros

Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

η ουσια ειναι,αν βλαστησουν και τα 45 τοτε το αποτελεσμα θα ειναι καλο αισθητικα?θα δενει με τα υπολοιπα μαλλια?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bz

New Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

αν ο γιατρός είναι μάστορας και γίνεις και εσύ μάστορας στο στάιλινγκ και το χτένισμα ναι . Καμία μεταμόσχευση δεν σου ξαναδίνει την εικόνα που είχες πριν αρχίσει το κακό . Αλλά μπορεί να σου δώσει μια αξιοπρεπή και κυρίως αληθοφανή εικόνα . Μια φράση που είχα ακούσει και μου αρέσει είναι οτι "Μετά από μια πετυχημένη μεταμόσχευση απέχεις πάρα πολύ από το πώς ήσουν φαλακρός αλλά και πάρα πολύ από το πώς ήσουν με όλα σου τα μαλλιά "
 

meandros

Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

εγω ειμαι norwood3a δηλαδη εχω χασει σχεδον ολο το μαλλι μπροστα.
για εμενα επιτυχια θα ηταν αν θα μπορουσα να χτενιζω τα μαλλια προς τα επανω
 

bz

New Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

Κοίτα , εξαρτάται από όλα τα χαρακτηριστικά σου που προανέφερα , αλλά και από τις προσδοκίες σου . Αν θές να χτενίζεις πίσω τα μαλλιά σου ακριβώς όπως τα χτένιζες ίσως στα 17 και να φαίνεσαι όπως στα 17 ίσως να απογοητευτείς .

Έχε πάντα δε στο μυαλό σου οτι η δότρια είναι περιορισμένη και το νόργουντ μπορεί να προχωρήσει
 

meandros

Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

αυτο εννοειται οτι το εχω υποψιν μου
το μονο καπως θετικο πιστευω ειναι οτι εχω κολλησει στο norwood3 εδω και 8 χρονια
κατα μεσω ορο ποσα grafts μπορουμε να παρουμε απο την δοτρια συνολικα?
 

bz

New Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

Εξαρτάται . Μόνο με FUE λιγότερα , με συνδυασμό FUE και strip περισσότερα.

Νομίζω οτι ένας μέσος όρος που έχω ακούσει είναι 5 με 6 χιλιάρικα . Έχω δει ( στο ινντερνετ ) να αναφέρονται και περιπτώσεις με 10.000+ .

Τώρα αν βάλεις και γένια , body ανεβαίνει το σύνολο αλλά τα grafts αυτά είναι ποοοολύ ακριβά ( είναι κυρίως μονότριχα , δεν βγαίνουν όλα , εξάγονται με FUE και τα body φαίνονται μόνο τα μισά ).

Γενικά πάντως οι μέσοι όροι δεν λένε και πολλά . Πήγαινε να δείς από κοντά 3 - 4 γιατρούς , να κάνεις μια πυκνομέτρηση , ένα miniaturization mapping , και όλα τα σχετικά
 

PANOS101

Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

καλημερα

περαν του κεφαλιου,τα grafts απο γενια ειναι οτι καλυτερο
ειναι 95%μονοτριχα.αλλα ειναι χοντρα(δινουνε πυκνωση) εχουνε τις ιδιες
ιδιοτητες με του κεφαλιου και νομιζω εχουνε και λιγες απωλειες

οσο για την πυκνοτητα νομιζω οτι 45/εκ2 ειναι μια πολυ καλη πυκνωση σε μεγαλα nw(με συγκεκριμενες προσδοκιες)εγω,εκτος της hairline(που θα μπουνε περισσοτερα) θα παω για 25/εκ2(+οτι εχω ακομα φυσικο) δηλ το πολυ 30 μπροστα και πανω και πισω οτι μπουνε (25) και απο αποτελεσματα που εχω δει στην δικια μου περιπτωση
θα βγει μια εικονα ικανοποιητικη για μενα
Το θεμα ειναι και ψυχολογικο .
στα 40 κοντα, πλεον το φαινομενο της αραιωσης ειναι αρκετα συχνο
και οταν μπορεις να καλυψεις μια σχεδον αδεια περιοχη,εστω και αραια που με κοντο κουρεμα θα φαινεται
«καλυμενη»και σαν συνολο,και οχι κομματια κομματια,τοτε και εφοσον το αποτελεσμα
θα ειναι «ασφαλισμενο»μελλοντικα,τοτε ναι θα εισαι ικανοποιημενος
Αρνητικο παραμενουν οι απαρεδεκτα υψηλες ακομα τιμες
Η μεταχειρουργικη φροντιδα και η υπομονη ειναι δεδομενα
 

meandros

Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

τι να πω ρε παιδια
απο οτι εχω δει απο φωτο απο διαφορους γιατρους πιστευω οτι
με καλη και απειραχτη δοτρια μπορει να δοθει μια καλη λυση σε
ενα norwood3.
εξαρταται και ποιος θα κανει και την επεμβαση
 

LOK

Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

n094 είπε:
Δεν ξέρω ποιος από εσάς έχει δει μεταμοσχευμένα 70-80 grafts/εκ2!!!!??? .

Αυτό που λέω είναι: απο 70 έως 80 grafts ανα τετραγωνικο cm. Το έγραψα και πιο πάνω.

n094 είπε:
ΜΗΠΩΣ ΛΟΚ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ τρίχες/εκ2 γιατί πραγματικά δεν βγαίνουν τα νούμερα.

Αυτό που λέω είναι: απο 70 έως 80 grafts ανα τετραγωνικο cm. Το έγραψα και πιο πάνω.

n094 είπε:
Σε αρκετές κλινικές ισχυρίζονται ότι το 40 είναι η ανώτερη πυκνότητα για την επιτυχή βιωσιμότητα των τριχοθυλακίων. Αυτό σημαίνει από 60-90 τρίχες/εκ2 περίπου και με έναν Μ.Ο. από 1,5-2,κάτι τρίχες/θυλάκιο. Στην D** μου έχουν πει ότι έχουν υπολογίσει ως άριστο για την επιβίωση όλων των τριχοθυλακίων τα 35grafts/cm2 αλλά ανεβαίνουν και μέχρι τα 40-45 (και παραπάνω) αν υπάρχουν λίγα πολύτριχα και πολλά μονότριχα.

Ο καθένας μπορεί να ισχυρίζεται ότι θέλει..., ή ότι τον συμφέρει...

n094 είπε:
Τώρα από την άλλη μπορεί να κάνω και λάθος… πραγματικά θα ήθελα να δω φωτογραφίες με 80 grafts/εκ2

Μπορείς να δείς εδώ, (κατέβασε την σελίδα προς τα κάτω) : http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,2418.780.html
Και στην επόμενη σελίδα μπορείς πάλι να δεις παρόμοια συζήτηση. : http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,2418.795.html

Επίσης ο Panos 1982 μας λέει οτι ο Hasson του πέτυχε πυκνότητα 60-65 ανα τετραγωνικο cm.
Και ο Tropheus και ο Panos 1982, έχουν πάει σε κορυφαίους γιατρούς, μας έχουν μιλήσει και μας έχουν δείξει αξιόπιστες φώτος και βίντεο, και πραγματικά πιστεύω οτι είναι απο τα πιο αξιόπιστα μέλοι του forum μας. Μιλάνε μόνο με ντοκουμέντα και απο εμένα προσωπικά δεν τίθεται κανένα θέμα αμφισβήτησης απέναντί τους... Tους ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια που μας δείχνουν, και απλά... RESPECT :laie:
 

n094

Active Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

LOK είπε:
Αυτό που λέω είναι: απο 70 έως 80 grafts ανα τετραγωνικο cm. Το έγραψα και πιο πάνω.
Και όμως είναι αλήθεια… ενώ στους παρακάτω συνδέσμους υποστηρίζεται ως μέγιστο το 60 και ιδανικό το 45 στο: http://talizi.ge/files/publication/natural.pdf φαίνεται ότι έχουν γίνει επιτυχημένα πειράματα με πυκνότητα που ξεπερνά και τα 100 μοσχεύματα/εκ2

Παρακάτω μερικοί από τους υπόλοιπους:
If you asked 10 different hair transplant surgeons “what is the maximum safe follicular unit per square centimeter density” you would probably get 10 different answers.
I generally do not exceed 50-60 follicular units per square centimer. I would rather place 60 follicular units in a square centimeter and have 56 units grow than place 80 follicular units per square centimeter and only have 68 units grow. Less waisted follicles is better in the long run. Everyone has a limited supply.
http://www.regrowhair.com/general-hair-loss-topics/implanting-follicular-unit-grafts-at-a-safe-density-during-a-hair-transplant-procedure/
Today ’s micro surgical blades, like the size of hair grafts, have become ever smaller and now enable hair transplant surgeons to safely make more tiny graft incisions in a given area than ever before. Surgeons are then able to “dense pack” select areas with as many as 40 to 60 follicular unit grafts per square centimeter. http://www.hairtransplantnetwork.com/hair-loss-treatments/dense-follicular-units.asp
εδώ μιλάει για τρίχες και όχι για μοσχεύματα: It is generally accepted that hair density must decrease approximately 50% before alopecia becomes very obvious to the naked eye. Assuming a range of 130-280 terminal hair per square centimeter as "normal", a goal of 65-140
hair per square centimeter would be required to generate the appearance of
"normal" density restoration. http://www.hairtransplantsite.org/articles/hairtransplantdensity.cfm
 

LOK

Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

n094 είπε:
Και όμως είναι αλήθεια…

Κι εγώ για μια στιγμή μπερδεύτηκα... νόμιζα οτι είχα κάνει λάθος... ::)
Κι όμως έτσι είναι... :)
Είμαι αισιόδοξος και ελπίζω, οτι όταν έρθουν τα 'ρομποτάκια' που συζητάμε στο άλλο θέμα, θα μπορούν να σου τοποθετούν grafts, με πυκνότητα 80-90 ανα τετραγωνικο cm εντελώς ακίνδυνα και με την μέθοδο fue. ;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

n094

Active Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

Συνέχισα από χθες να λαμβάνω «δοκιμαστικές επιφάνειες» και φαίνεται ότι η (πρώην) καραφλή περιοχή μου έχει πλέον περίπου 55 θύλακες/cm2 κατά Μ.Ο. (από 35 το ελάχιστο μέχρι 70 και κάτι) ενώ η υπόλοιπη δότρια περιοχή (που είναι όλη πλέον σχεδόν δουλεμένη) από 70-100 θύλακες/cm2
 

LOK

Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

Με την πρώτη ευκαιρία θα μετρήσω κι εγώ την δότριά μου έτσι απο περιέργεια... Θα τα κουρέψω και λίγο κοντά.
 

n094

Active Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

LOK είπε:
Κι εγώ για μια στιγμή μπερδεύτηκα... νόμιζα οτι είχα κάνει λάθος... ::)
Κι όμως έτσι είναι... :)
Είμαι αισιόδοξος και ελπίζω, οτι όταν έρθουν τα 'ρομποτάκια' που συζητάμε στο άλλο θέμα, θα μπορούν να σου τοποθετούν grafts, με πυκνότητα 80-90 ανα τετραγωνικο cm εντελώς ακίνδυνα και με την μέθοδο fue. ;)
LOK, διαβάζοντας προσεχτικότερα τη δημοσίευση που ανάρτησα, βλέπω ότι και οι ίδιοι αυτοί ερευνητές, κάνουν λόγο για περιοριστικούς παράγοντες (πέρα από την επάρκεια της δότριας) στο να γίνουν εμφυτεύσεις πυκνότητας μεγαλύτερης από 40 μοσχ/εκ2. σε μεγαλύτερες περιοχές από 4εκ2. Αναφέρουν ότι σπάνια ανεβαίνουν στα 70μοσχ/εκ2 και ποτέ, πέρα από τις πειραματικές δοκιμαστικές επιφάνειες, δεν έχει γίνει εκτεταμένη μεταμόσχευση που να αγγίζει αυτά τα νούμερα (70-100). Ο κύριος λόγος γι’ αυτό φαίνεται να είναι ότι τα μοσχεύματα (για διάφορους λόγους που τους αναφέρει) δεν έχουν μεγάλα ποσοστά επιβίωσης όταν τοποθετούνται με μεγάλη πυκνότητα σε μεγάλες περιοχές.
Συνεπώς, επανερχόμαστε στην αρχική εικόνα. Ότι δηλαδή, για την ώρα, οι περισσότερες επιτυχημένες εικόνες μεταμοσχεύσεων προέρχονται από πυκνότητα που τις περισσότερες περιπτώσεις δεν ξεπερνά τα 45 μοσχ/εκ2 ενώ σπάνια ανεβαίνει πάνω από τα 55 μοσχ/εκ2. εκτός και αν υπάρχουν πολλά μονότριχα (πχ στην hair-line) ή έχεις δουλέψει τις περιοχές μεμονομένα σε αρκετές επεμβάσεις και όχι σε μία. Ίσως όντως με την ένταξη της ρομποτικής και άρα με την όσο το δυνατό λιγότερη παρέμβαση από ανθρώπινο χέρι (που θα μειώσει, πιέσεις, λάθος γωνίες, ενώσεις υποδοχών μεταξύ τους κλπ) να μπορέσουμε κάποια στιγμή να δούμε και 100 μοσχ/εκ2 σε εκτεταμένη περιοχή και σε 1 επέμβαση.
 

n094

Active Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

LOK είπε:
Με την πρώτη ευκαιρία θα μετρήσω κι εγώ την δότριά μου έτσι απο περιέργεια... Θα τα κουρέψω και λίγο κοντά.
Είμαι σίγουρος ότι θα έχεις πολύ περισσότερα από εμένα που έχει δουλευτεί πολύ. Ωστόσο, έχε κατά νου το πολύ σημαντικό παρακάτω (που αποτελεί απόσπασμα από γραφόμενα μου στο νήμα μου):

«…δεν έχει σημασία πάντα πόσα μοσχεύματα, θύλακες, grafts ή όπως θες πες τα, έχεις στο κεφάλι σου, αλλά πόσες τρίχες περιλαμβάνουν αυτά. Έτσι κάποιος μπορεί να έχει 80 grafts/cm2 και τα 70 να είναι μονότριχα και τα υπόλοιπα 10 δίτριχα (το σύνολο=90 τρίχες) αντιθέτως κάποιος μπορεί να έχει τα μισά (δλδ 40) τα οποία όμως να είναι 5 τετράτριχα, 15 τρίτριχα, και 20 δίτριχα (το σύνολο= 105 τρίχες). Συνεπώς οι δότριες με πολύτριχα μοσχευματα δίνουν εντυπωσιακότερα αποτελέσματα ακόμα και αν τα μοσχεύματα είναι πολύ λιγότερα από άλλες περιπτώσεις… Και σε αυτήν την κατηγορία, ευτυχώς, ΑΝΗΚΩ ΕΓΩ….»
 

hair_dreamer

New Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

n094 είπε:
Είμαι σίγουρος ότι θα έχεις πολύ περισσότερα από εμένα που έχει δουλευτεί πολύ. Ωστόσο, έχε κατά νου το πολύ σημαντικό παρακάτω (που αποτελεί απόσπασμα από γραφόμενα μου στο νήμα μου):

«…δεν έχει σημασία πάντα πόσα μοσχεύματα, θύλακες, grafts ή όπως θες πες τα, έχεις στο κεφάλι σου, αλλά πόσες τρίχες περιλαμβάνουν αυτά. Έτσι κάποιος μπορεί να έχει 80 grafts/cm2 και τα 70 να είναι μονότριχα και τα υπόλοιπα 10 δίτριχα (το σύνολο=90 τρίχες) αντιθέτως κάποιος μπορεί να έχει τα μισά (δλδ 40) τα οποία όμως να είναι 5 τετράτριχα, 15 τρίτριχα, και 20 δίτριχα (το σύνολο= 105 τρίχες). Συνεπώς οι δότριες με πολύτριχα μοσχευματα δίνουν εντυπωσιακότερα αποτελέσματα ακόμα και αν τα μοσχεύματα είναι πολύ λιγότερα από άλλες περιπτώσεις… Και σε αυτήν την κατηγορία, ευτυχώς, ΑΝΗΚΩ ΕΓΩ….»
+1.Τα 80 δικα μου graft μπορει να δινουν το αποτελεσμα που αντιστοιχει σε 120 graft καποιου αλλου,οπως μπορει να δινουν την εικονα 40 graft ενος τριτου.Γι αυτο προτεινα στα consultation να γινετε χρηση μικροκαμερας απο τον ενδιαφερομενο ωστε να εχει ο γιατρος μια περισσοτερο σαφη εικονα περα απο την ποσοτητα και για την ποιοτητα των θυλακων,που αυτα αλληλεπιδρουν σε πολυ μεγαλο βαθμο για το αποτελεσμα ετσι ωστε να ξερει και τι περιπου περιμενει ο καθενας για την δικια του περιπτωση.
 

LOK

Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

Έχετε δίκιο. Το καλύτερο για εμένα, είναι να ξεκινήσει κάποιος με πυκνότητα 60-65 στην hairline με μονότριχα, και μετά προς τα πίσω με δίτριχα-τρίτριχα με πυκνότητα 40-45.
 
Μπλουζα