ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

meandros

Member
θετω αυτο το ερωτημα γιατι εξεταζω και εγω την περιπτωση της μεταμοσχευσης
και θελω να δω περιπου με ποσα grafts κανει δουλεια του ενας norwood3A
οποιος ξερει βοηθαει
thanks
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

PANOS101

Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

Αυτο που ρωτάς είναι αόριστο
Εξαρτάται απο πολλα
Τι κενά εχεις και που
Τι περιοχές θέλεις/πρέπει να καλύψεις για να εχεις μια ολοκληρωμένη
Εικόνα,κτλ
Βάλε φωτο να σου πούμε μια πρώτη εικονα
 

meandros

Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

ανεβαζω φωτο
υποψειν οτι εχουν υποχωρησει αρκετα και τα τριγωνακια(temporal peaks)
 

Συνημμένα

  • design meandros.jpg
    design meandros.jpg
    39.6 KB · Προβολές: 110
  • side view.jpg
    side view.jpg
    43.3 KB · Προβολές: 93

hair_dreamer

New Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

Δεν ξερω ποσους θυλακες χρειαζεσαι γιατι δεν ξερω την ποιοτητα τις τριχας σου αλλα ουτε ειμαι και γιατρος,θα σε συμβουλευα ομως οτι και να κανεις να εισαι συντηρητικος με την hairline που θα δημιουργησεις ετσι ωστε να χεις αποθεμα θυλακων για την περιπτωση που χτυπα ξυλο το norwood προχωρησει αισθητα στο μελλον.
 

bz

New Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

Πράγματι εξαρτάται από πάρα πολλά πράγματα ( χρώμα , διάμετρος , χαρακτήρας τρίχας , αντίθεση , ηλικία , μέγεθος σκαλπ κλπ κλπ κλπ )

Μια ιδέα μπορείς να πάρεις από εδώ http://www.hshairclinic.co.uk/hair-loss/graft-calculator/ αλλά μην το πάρεις και τοις μετρητοίς .
 

meandros

Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

ευχαριστω για τις απαντησεις
δικιμασα με τον calculator αλλα δεν βγαζω ακρη
ειναι πολυ σχετικο το τι εννοει hair reestablished με fullness
επισης δεν ξερω αν πρεπει να βαλω μονο μεχρι τη παριοχη 3 η και την 4
 

PANOS101

Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

ολα τα πραγματα εχουνε μια σειρα

ψαξε να βρεις αποτελεσματα στην περιπτωση σου στο διαδυκτιο π.χ. hairsite.com,εδω και στις διαφορες γνωστες κλινικες
να παρεις μια πρωτη γευση και μετα τα ξαναλεμε
 

bz

New Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

Το appearance of fulness σημαίνει οτι έχεις πετύχει να αποκαταστήσεις πε΄ριπου το 50% των τριχών στις περιοχές που διάλεξες . Κατά μέσο όρο . αν μια περιοχή έχει 50% των τριχών δεν φαίνεται ουσιαστικά φαλάκρα
 

hair_dreamer

New Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

O calculator ειναι για να παρεις μια ιδεα που ηθελες και δεν ειναι σε θεση να μετρησει την ποιοτητα της τριχας και τα παραπανω που αναφερει ο bz.Αυτα θα στα πει ο γιατρος μετα το consultation (που κατα την γνωμη μου οσα περισσοτερα κανεις τοσο καλυτερα).Μια ιδεα που μπορω να σου δωσω εγω ειναι να μεινεις στην fue αν την αντεχεις οικονομικα γιατι δεν εχεις και κανενα μεγαλο προβλημα που να μην φτανει για να καλυψει,ειναι πολυ πιο ανετη σαν διαδικασια μετεγχειρητικα και τελος δεν θα σου αφησει την τομη.
 

meandros

Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

οποτε θεωρητικα 2480 grafts ως τη περιοχη 3
και 3437 grafts αν βαλουμε και την4
συμπερασμα-στο περιπου 3000 grafts
 

meandros

Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

μονο για fue σκεφτομαι
για να εχω παντα και την εσχατη λυση της ξουρας σε περιπτωση που προχωρησει το norwood
ακομα και τωρα με το μηδεν τα περνω γιατι δεν μου αρεσει το κοντραστ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bz

New Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

Να μην ξεχνάμε οτι η FUE έχει περισσότερη ταλαιπωρία ΚΑΤΑ τη διαδικασία και μικρότερο ποσοστό επιβίωσης μοσχευμάτων .
 

hair_dreamer

New Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

meandros είπε:
οποτε θεωρητικα 2480 grafts ως τη περιοχη 3
και 3437 grafts αν βαλουμε και την4
συμπερασμα-στο περιπου 3000 grafts
Περιπου ναι αλλα αν παρεις ενα usb μικροκαμερα (20ευρω εχει περιπου) και αρχισεις τα on line consultation με κεντρα μεταμοσχευσης θα μπορεσουν να σου πουν πολλα περισσοτερα βλεποντας το παχος και την ποιοτητα της τριχας,τον αριθμο των πολυτριχων θυλακων κτλ.
 

meandros

Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

συμφωνα με το calculator η full πυκνωτητα ειναι 45grafts ανα τετραγωνικο cm
αυτο ισχυει?
απο φυσικου μας τι πυκνοτητα εχουμε ανα cm?
 

LOK

Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

meandros είπε:
συμφωνα με το calculator η full πυκνωτητα ειναι 45grafts ανα τετραγωνικο cm
αυτο ισχυει?
απο φυσικου μας τι πυκνοτητα εχουμε ανα cm?
Μία full πυκνότητα για μεταμοσχευμένα μαλλιά, είναι απο 70 έως 80 grafts ανα τετραγωνικο cm. Πιο πολύ δε μπορεί να πάει, γιατί υπάρχει κίνδυνος μη επιβίωσης των μεταμοσχευμένων μαλλιών. Δεν ξέρω για πιο λόγο αυτή η κλινική αναφέρει ως 'full' τα 45 grafts...

Απο φυσικού μας νομίζω οτι έχουμε 100-140 grafts ανα τετραγωνικο cm.
 

meandros

Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

οποτε μια πυκνοτητα 70-80 grafts ειναι ικανοποιητικη
οι εισδοχες των grafts πως γινοντε?
 

n094

Active Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

LOK είπε:
Μία full πυκνότητα για μεταμοσχευμένα μαλλιά, είναι απο 70 έως 80 grafts ανα τετραγωνικο cm. Πιο πολύ δε μπορεί να πάει, γιατί υπάρχει κίνδυνος μη επιβίωσης των μεταμοσχευμένων μαλλιών. Δεν ξέρω για πιο λόγο αυτή η κλινική αναφέρει ως 'full' τα 45 grafts...

Απο φυσικού μας νομίζω οτι έχουμε 100-140 grafts ανα τετραγωνικο cm.

Δεν ξέρω ποιος από εσάς έχει δει μεταμοσχευμένα 70-80 grafts/εκ2!!!!??? . Εγώ προσωπικά έχω έως 40 grafts/εκ2 στις σχεδόν καραφλές περιοχές και περίπου 55-60 στις περιοχές σε μίξη με μητρικά θυλάκια, ενώ στη παρθένα δότρια μετράω κατά μέσο όρο περίπου 60-70 θυλάκια. ΜΗΠΩΣ ΛΟΚ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ τρίχες/εκ2 γιατί πραγματικά δεν βγαίνουν τα νούμερα. Για του λόγου το αληθές, στις παρακάτω φωτογραφίες προσπαθώ να σας δώσω την ευκαιρία να μετρήσετε τα θυλάκια μου σε περιοχές με μοσχεύματα και σε περιοχή της δότριας που δεν έχει πειραχτεί.
Τώρα από την άλλη μπορεί να κάνω και λάθος… πραγματικά θα ήθελα να δω φωτογραφίες με 80 grafts/εκ2 αν έχει κάποιος κοντινές ας ανεβάσει παρακαλώ, για να μπορέσω να κάνω μια σύγκριση. Σε αρκετές κλινικές ισχυρίζονται ότι το 40 είναι η ανώτερη πυκνότητα για την επιτυχή βιωσιμότητα των τριχοθυλακίων. Αυτό σημαίνει από 60-90 τρίχες/εκ2 περίπου και με έναν Μ.Ο. από 1,5-2,κάτι τρίχες/θυλάκιο. Στην D** μου έχουν πει ότι έχουν υπολογίσει ως άριστο για την επιβίωση όλων των τριχοθυλακίων τα 35grafts/cm2 αλλά ανεβαίνουν και μέχρι τα 40-45 (και παραπάνω) αν υπάρχουν λίγα πολύτριχα και πολλά μονότριχα.
 

Συνημμένα

  • 40-45 grafts from two trasnplants.JPG
    40-45 grafts from two trasnplants.JPG
    1.6 MB · Προβολές: 45
  • 60-65 grafts virgin donor area.jpg
    60-65 grafts virgin donor area.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 36

bz

New Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

Προσοχή , οι λέξεις έχουν σημασία . Appearance of fullness ή πιο ωμά ilusion ( ψευδαίσθηση ) πλήρους κάλυψης .

Η φυσική πυκνότητα ποικίλει κυρίως ανάλογα με το χρώμα των μαλλιών Οι ξανθοί έχουν περισσότερες τρίχες( και grafts )
 

bz

New Member
Απ: ποσες τριχες εχει χασει ενας norwood 3A

Αν θυμάμαι καλά ένας μέσος καυκάσιος ( για να χρησιμοποιούμε και καμιά αμερικανιά ) έχει 90 με 100 grafts/cm2. Το 140 που λέει ο Λοκ ίσως ισχύει σε περιπτώσεις πολύ ξανθών με πολύ μεγάλη πυκνότητα . Οπότε το 50% που είναι ο μέσος όρος για να επιτευχθεί appearance of fulness δίνει γύρω στα 45 grafts/cm2 όπως λέει ο calculator
 
Μπλουζα