παναγιωτης κολιατος 1900g 4/4/2021

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
μια φορα την μερα

Θεμα χρονου ηταν. Η μια φορά τη μέρα δεν μπορεί όχι επανέκφυση να δώσει, ούτε χρόνο να σε κρατήσει σταθερό. Χάνεις πανεύκολα έδαφος. Δε θα σου προτείνω φινα καθως ειναι λιγο controversial, γυρνα τη μινοξ ομως σε 2 φορες τη μερα. Θα κανει stimulate τη φαση σου για αρχη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kwstas mpatsios

Active Member
Θεμα χρονου ηταν. Η μια φορά τη μέρα δεν μπορεί όχι επανέκφυση να δώσει, ούτε χρόνο να σε κρατήσει σταθερό. Χάνεις πανεύκολα έδαφος. Δε θα σου προτείνω φινα καθως ειναι λιγο controversial, γυρνα τη μινοξ ομως σε 2 φορες τη μερα. Θα κανει stimulate τη φαση σου για αρχη.
ενα χρονο πριν κανω μεταμοσχευση εβαζα μινοξ 7 χρονια 1 χρονο φινα και μετα ενα χρονο ντουντα
 

nikoskiske

Member
να την σταματησω τελειωσ λες?

Καλησπέρα φίλε μου.
Καταρχάς να πω ότι όντως με τα μοσχεύματα που έβαλες έχεις όμορφο αποτέλεσμα.
Σίγουρα χρειαζοντουσαν και άλλα οπότε αν πέσουν κάποια ίσως χρειαστείς ακόμα μια μικρή διορθωτική.
Τώρα κακός σταμάτησες την φίνα γιατί όπως φαίνεται είχες μαλλιά που τα κρατούσε ζωντανά και κοβωντας την αυτά σιγά σιγά πέφτουν.
Γνώμη μου να ξαναρχίσεις φίνα για να κρατήσεις την βήτα ζώνη και να συνεχίσεις την μινοξ για την επανεκφιση.
 

andy.k

Active member
Κώστα, δεν είμαι γιατρός, αλλά απ όσο έχω διαβάσει, τις θεραπείες δε πρέπει να τις σταματάς εκτός και αν προκύψει κάποια παρενέργεια. Η φιναστεριδη ότι σου δίνει, στο δίνει για όσο καιρό τη χρησιμοποιείς. Όταν την σταματήσεις, σταματάει και η θετική επιδραση στα μαλλιά. Ανεβαίνουν πάλι τα επίπεδα της dht στο αίμα και τα ευαισθητα σε αυτή την ορμονη τριχοθυλάκια, παιρνουν πάλι την κατιούσα.Τα μαλλιά που έχεις πίσω από τα μεταμοσχευμενα, κατά 99% είναι γενετικά προγραμματισμένα για να σε χαιρετίσουν. Αν δε τα βοηθήσεις με συνεχόμενη θεραπεία θα τα χασεις άμεσα. Μπορεί να τα είχες ήδη χασει αν δεν είχες πάρει στο παρελθόν φίνα και ντουντα. Προφανως με το που σταμάτησες τη θεραπεία δρομολογήθηκε πάλι η απώλεια τους. Άποψη μου, εφόσον δεν ειχες κάποια παρενέργεια η κάποιο άλλο λόγο υγείας που σε έκανε να κόψεις τη θεραπεία, ξεκινά την ξανά για να το προλάβεις. Αν δε το κάνεις, το πιθανότερο είναι να προχωρήσει η τριχόπτωση αρκετά πιο μέσα στους κροτάφους και να χρειαστει 2η μμ αρκετά πιο σύντομα απ' ότι θα περίμενες για να γεμίσει αυτό το κενό που δημιουργείται τώρα πίσω από τα μεταμοσχευμενα. Αλλά ακόμα και αν κάνεις 2η μμ, χωρίς θεραπεία δε ξερεις πόσο θα προχωρησει ακόμα η τριχόπτωση.
 

kwstas mpatsios

Active Member
Κώστα, δεν είμαι γιατρός, αλλά απ όσο έχω διαβάσει, τις θεραπείες δε πρέπει να τις σταματάς εκτός και αν προκύψει κάποια παρενέργεια. Η φιναστεριδη ότι σου δίνει, στο δίνει για όσο καιρό τη χρησιμοποιείς. Όταν την σταματήσεις, σταματάει και η θετική επιδραση στα μαλλιά. Ανεβαίνουν πάλι τα επίπεδα της dht στο αίμα και τα ευαισθητα σε αυτή την ορμονη τριχοθυλάκια, παιρνουν πάλι την κατιούσα.Τα μαλλιά που έχεις πίσω από τα μεταμοσχευμενα, κατά 99% είναι γενετικά προγραμματισμένα για να σε χαιρετίσουν. Αν δε τα βοηθήσεις με συνεχόμενη θεραπεία θα τα χασεις άμεσα. Μπορεί να τα είχες ήδη χασει αν δεν είχες πάρει στο παρελθόν φίνα και ντουντα. Προφανως με το που σταμάτησες τη θεραπεία δρομολογήθηκε πάλι η απώλεια τους. Άποψη μου, εφόσον δεν ειχες κάποια παρενέργεια η κάποιο άλλο λόγο υγείας που σε έκανε να κόψεις τη θεραπεία, ξεκινά την ξανά για να το προλάβεις. Αν δε το κάνεις, το πιθανότερο είναι να προχωρήσει η τριχόπτωση αρκετά πιο μέσα στους κροτάφους και να χρειαστει 2η μμ αρκετά πιο σύντομα απ' ότι θα περίμενες για να γεμίσει αυτό το κενό που δημιουργείται τώρα πίσω από τα μεταμοσχευμενα. Αλλά ακόμα και αν κάνεις 2η μμ, χωρίς θεραπεία δε ξερεις πόσο θα προχωρησει ακόμα η τριχόπτωση.
0σωστα ειναι αυτα που λες η λογικη μου ηταν να σταματησω οτι περνω 5 μηνες πριν κανω μεταμοσχευση για να μου πεσουν ολα οσα ηταν να πεσουν και να βαλω περισοτερα τριχοθυλακια και τωρα που βλαιπω οτι αριαωνω ξανα αρχιζω
 

andy.k

Active member
0σωστα ειναι αυτα που λες η λογικη μου ηταν να σταματησω οτι περνω 5 μηνες πριν κανω μεταμοσχευση για να μου πεσουν ολα οσα ηταν να πεσουν και να βαλω περισοτερα τριχοθυλακια και τωρα που βλαιπω οτι αριαωνω ξανα αρχιζω

Κατάλαβα τι λες, αλλά έχε κατά νου ότι με το που κόψεις τη φίνα, αρχίζει η διαδικασία φθοράς μεν, αλλά η πτώση θα αργει αρκετα να έρθει, όπως αργεί και αντίστοιχα να έρθει το θετικό αποτέλεσμα όταν ξεκινάς τη φίνα. Θέλεις 1 χρόνο για να δεις αποτελεσμα θετικό η αρνητικο...οπότε εσύ με αυτό που έκανες, σε 5 μόνο μηνες, αφενός δεν πρόλαβες να χασεις τα αδύναμα μαλλιά, αφετέρου και κυριότερο, τα εξεθεσες απροστάτευτα στο σοκ Λος που προέκυψε λόγω της μμ...Οπότε αντί να τα χάσεις πριν τη μμ, κινδυνεύεις να τα χάσεις μετά τη μμ λόγω σοκλος ίσως και σχεδόν 12 μήνες μετά τη διακοπή της θεραπειας. Αν είχες κόψει τη φίνα 1-1,5 χρόνο πριν την επέμβαση, τότε ναι, μάλλον θα είχαν πέσει και θα είχε βάλει και εκεί ο γιατρός ίσως μαλλιά. Οκ ότι έγινε έγινε. Εφεξής πιστεύω ότι πρέπει να κρατήσεις τη θεραπεία σταθερά στο παιχνίδι για όσο καιρό μπορείς.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FreeThinker

Well-Known Member
Θεμα χρονου ηταν. Η μια φορά τη μέρα δεν μπορεί όχι επανέκφυση να δώσει, ούτε χρόνο να σε κρατήσει σταθερό. Χάνεις πανεύκολα έδαφος. Δε θα σου προτείνω φινα καθως ειναι λιγο controversial, γυρνα τη μινοξ ομως σε 2 φορες τη μερα. Θα κανει stimulate τη φαση σου για αρχη.
Δε θα του προτεινεις φινα ενω ο τυπος λεει οτι επαιρνε ντουτα? Λολ. Δεν θα τον σωσουν ουτε 2 ουτε 3 φορες τη μερα μινοξιδιλη. Θελει dht blocker με το κιλο.
Παρεμπτιπτοντως, μια φορα τη μερα μινοξιδιλη = 80% των αποτελεσματων με 2 φορες τη μερα μινοξιδιλη, οποτε ειναι περιττες οι 2 φορες.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Δε θα του προτεινεις φινα ενω ο τυπος λεει οτι επαιρνε ντουτα? Λολ. Δεν θα τον σωσουν ουτε 2 ουτε 3 φορες τη μερα μινοξιδιλη. Θελει dht blocker με το κιλο.
Παρεμπτιπτοντως, μια φορα τη μερα μινοξιδιλη = 80% των αποτελεσματων με 2 φορες τη μερα μινοξιδιλη, οποτε ειναι περιττες οι 2 φορες.

Δεν ειδα τεπο οτι ειπε πως παιρνει ντουτα γι αυτό και δεν του είπα περί φιναστεριδης, για να μην αρχίσουμε τις συζητήσεις επί συζητήσεων λογω του οτι ειναι controversial. Τέλος απλά του είπα να βάζει 2 φορές μινοξ αντί για 1 καθώς αν έχει πιθανότητες με μία εκ των 2 συχνοτήτων να κάνει stabilize την ΑΑ (εστω και προσωρινα ) αυτό θα ήταν με τις 2 φορές τη μερα.
 

andy.k

Active member
Αυτό που ισχύει για τις θεραπείες των μαλλιών είναι ότι αν τις ξεκινήσεις δε τις σταματάς. Γιατί ακόμα και αν νομίζεις ότι δε σε βοηθούν πλέον με επανεκφυση, σε βοηθούν με το αποτρέπουν η να επιβραδύνουν την περαιτέρω τριχόπτωση...και το καταλαβαίνεις με πολύ επώδυνο τρόπο όταν τις σταματήσεις.
 

andy.k

Active member
Ναι πέταξε την αφού παίρνεις ντουντα.Πολεμας με πυρηνικά ενώ πριν με σφεντόνα.

Koumparos, Θεωρείς ότι κάποιος που χρησιμοποιούσε μινοξοδιλη και ξεκινά φιναστεριδη δεν έχει πλέον όφελος από τη μινοξ κανένα? Οκ, είναι όντως ασύγκριτα πιο δραστικό φάρμακο η φίνα, αλλά ο μηχανισμός δράσης είναι διαφορετικός, οπότε θεωρώ ότι αν κόψει κάποιος τη μινοξ τελείως, θα έχει κάποιες απώλειες που δε θα είχε αν τη συνέχιζε παράλληλα με τη φίνα. Σε ότι αφορά την ισχύ των σκευασμάτων και την παρομοίωση με σφεντόνα και πυρηνικά, συμφωνώ, ιδίως αν μιλάμε για ντουντα...
 

koumparos

Well-Known Member
Εγώ πιστεύω ότι κάποιος που παίρνει φίνα η ντουντα είναι τόσο πολύ οχυρωμένος που είναι περιττό να βάζει μινοξ.Νομιζω ότι η μοναδική θεραπεία που νικάει μακροπρόθεσμα την αραίωση και αποτελεί όπλο μαζί με την μμ για αξιοπρεπή μαλια μέχρι την τριτη ηλικία είναι η φιναστεριδη.
 

kwstas mpatsios

Active Member
Εγώ πιστεύω ότι κάποιος που παίρνει φίνα η ντουντα είναι τόσο πολύ οχυρωμένος που είναι περιττό να βάζει μινοξ.Νομιζω ότι η μοναδική θεραπεία που νικάει μακροπρόθεσμα την αραίωση και αποτελεί όπλο μαζί με την μμ για αξιοπρεπή μαλια μέχρι την τριτη ηλικία είναι η φιναστεριδη.
η ντουνταστεριδη βοηθαει σε καλυτερη φυτρωση των μοσχευματων?
 

andy.k

Active member
η ντουνταστεριδη βοηθαει σε καλυτερη φυτρωση των μοσχευματων?

Η ντουταστεριδη δεν έχει να κάνει με το αν θα φυτρώσουν τα μοσχεύματα που τοποθετούνται σε μια μεταμοσχευση. Είναι πιο ισχυρή από τη φιναστεριδη (δεν είναι εγκεκριμένη ωστόσο), και προστατεύει τα υπάρχοντα μαλλιά ώστε να μη συνεχιστεί η αραίωση σε βάθος χρονου. Σε περιπτώσεις αδύναμων τριχών μπορεί να τις δυναμώσει, να τις παχύνει και να τις επαναφέρει στην υγειη τους κατάσταση (αυτό στο μάτι φαινεται ως επανεκφυση/πύκνωση). Πάντως και μόνο να σταματήσει την εξέλιξη της αα, το όφελος είναι τεράστιο. Γτ στην ουσία το πρόβλημα που έχεις παραμένει σταθερό, δεν επεκτείνεται κ έτσι μπορείς να κάνεις πιο ασφαλή σχεδιασμό για την/τις μμ που θα κάνεις. Σε αντίθετη περίπτωση, όσο καλή δουλειά και αν γίνει σε μια μμ, μετά από μερικά χρονακια θα τρέχεις να μαζέψεις τα νέα μέτωπα...μέχρι να τελειώσουν τα αποθέματα της δοτριας. Άρα στην ουσία η φιναστεριδη/ντουταστεριδη στην ουσία "κλειδώνουν" σε μεγάλο βαθμό την κατάσταση στην οποία βρίσκεται το κεφάλι σου όταν τις ξεκινάς.(όλα αυτά αν σε πιάνει το φάρμακο φυσικα και με βάση τις ενδείξεις)
 

Gianney

Well-Known Member
Το μια φορά την μέρα μινοξ ισούται με 80% το λες εμπειρικά;η από ανάγνωση;
Δε θα του προτεινεις φινα ενω ο τυπος λεει οτι επαιρνε ντουτα? Λολ. Δεν θα τον σωσουν ουτε 2 ουτε 3 φορες τη μερα μινοξιδιλη. Θελει dht blocker με το κιλο.
Παρεμπτιπτοντως, μια φορα τη μερα μινοξιδιλη = 80% των αποτελεσματων με 2 φορες τη μερα μινοξιδιλη, οποτε ειναι περιττες οι 2 φορες.
 
Μπλουζα