μεταμόσχευση στο εξωτερικό

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

yorkifun

Active Member
Τέλος και το ραντεβού με τον Dr Feller..
Tα συναισθήματα ανάμικτα..

ο Dr Wesley ήταν ο πιο αναλυτικός γιατρός που είδα..πραγματικά ο άνθρωπος ήταν απίστευτα αναλυτικός,επαγγελματίας..μου αφιέρωσε όση ώρα χρειαζόμουν ώστε να φύγω από εκεί χωρίς την παραμικρή απορία..μου εξήγησε πως θα γίνουν τα πάντα με κάθε λεπτομέρεια..η τιμή του είναι μέσα στο μπάτζετ μου και είναι λίγο πιο εύκολος στις ημερομηνίες που έχει διαθέσιμες..επίσης δεν έχει πρόβλημα να μου κάνει και FUE(εξηγώντας μου βέβαια τα αρνητικά)..

Από την άλλη έχουμε τον Dr Feller..επίσης αναλυτικός αλλά πολύ πιο απλός να το πω..δεν ξέρω..σου έδινε την αίσθηση ότι μιλάει για το πιο απλό πράγμα του κόσμου..εντελώς ρουτίνα..μου απέκλεισε μ/μ με FUE..μου είπε ότι έχω απίστευτη δότρια περιοχή και τρομερή ελαστικότητα..μπορώ να έχω ένα πολύ δυνατό αποτέλεσμα..η τιμή του είναι επίσης μέσα στο μπάτζετ μου..αλλά πολύ πιο δύσκολος σε ημερομηνίες που έχει διαθέσιμες..

Δεν ξέρω τι να κάνω..δύσκολη απόφαση..για ρίξτε καμιά γνώμη ρε παιδιά να βοηθήσετε να αποφασίσω..
 

yorkifun

Active Member
Το πιο σημαντικό από όλα είναι το ποσοστό φύτρωσεις..
Εκανε μεγάλη ανάλυση σε αυτό και κατέληξε ότι σπάνια μεν αλλά μπορεί να συμβεί η φυτρωσει να περιοριστεί σε ένα 80%..αυτό το νούμερο είναι το χαμηλότερο που μπορεί να συμβεί..και δεν είναι συχνό..αλλά σε περιπτώσεις σαν την δική μου που δεν είναι και η μικρότερη αν θέλω να έχω ένα επιτυχημένο αποτέλεσμα δεν θέλει να έχει απώλειες..

Εκτός αυτού χαρακτήρισε την δότρια μου απίστευτη..με τρομερή ελαστικότητα και ότι έχει να δώσει τουλάχιστον 5 φορές..
Επίσης μου εξήγησε ότι η ταλαιπωρία για το κεφάλι είναι πολύ μεγαλύτερη αν πρέπει να εξάγει 3000 τρίχες..τρίχα, τρίχα ας πούμε..παρά με strip..

Δεν ξέρω τι να πω..μου έδειξε φωτογραφίες και video από περιπτώσεις που είναι ότι πιο κοντά στο πρόβλημα μου και ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα..αν πάει έτσι το πράγμα και δεν είναι μούφες ότι ειδα..εγώ προσωπικά θα είμαι πολύ ευχαριστημένος αν εχω τετοιο αποτέλεσμα μιας και έχω ξεκαθαρίσει με τον εαυτό μου ότι 15 χρονών δεν θα ξαναγίνω...

Ζητάω φυσιολογικά πράγματα..η αν θες για την ακρίβεια ζητάω να μου κάνει αυτό που μου διαφημίζει ότι κάνει σε άλλους και που πουλάει και σε εμένα..
 

yorkifun

Active Member
Καλησπέρα σας..με πήρε ο Feller ότι βρέθηκε ημερομηνία μέσα στον Δεκέμβριο αν με ενδιαφέρει να κλείσουμε..αύριο έχουμε ραντεβού να πάω να ρωτήσω συμπληρωματικά 2,3 πραγματάκια που θέλω και μετά αν θέλω μου κάνει τις εξετάσεις αίματος και κλείνω την ημερομηνία..πραγματικά έχω λιώσει στο διάβασμα αυτές τις μέρες..να κάνω και μια προσπάθεια σε Hasson η λέτε και ο Feller είναι του ίδιου επιπέδου?
 

zotrix

Active Member
Του ίδιου επιπέδου είναι φίλε. Δε χρειάζεται να ταξιδεύεις. Είναι μεγάλη ταλαιπωρία το ταξίδι μετά από μεταμόσχευση.
 

yorkifun

Active Member
Ευχαριστώ ρε παίδες για τις απαντήσεις..θα πάω αύριο στο ραντεβού και λογικά θα κλείσω ημερομηνία..θα ενημερώσω εδώ και όταν θα είναι η μέρα του χειρουργείου θα ενημερώσω αναλυτικά τα πάντα μαζί με φωτογραφίες..
 

zotrix

Active Member
Στη θέση σου θα έκανα φελερ αβλεπεί, εκτός αν ήταν αρκετά φθηνότερος ο χάσον, συμπεριλαμβανομένων των εισητηρίων και του ξενοδοχείου. Αλλά σκέψου την ταλαιπωρία 4-5 ώρες ταξίδι με το αεροπλάνο, να πρέπει να πηγαίνεις τουαλέτα για να ρίχνεις φυσ. ορό στο μαλλί κάθε μία ώρα, όπου και αν βρίσκεσαι, να σε κοιτάνε παράξενα οι γύρω σου με την μπαντάνα στο κεφάλι και πρησμένο και όλα αυτά όταν είσαι και εξαντλημένος από την μεταμόσχευση. Πόσο μάλιστα όταν υπάρχει ήδη διαθέσιμη ημερομηνία τον Δεκέμβριο, που σημαίνει ότι το καλοκαίρι θα είσαι gg. Αν είναι πάνω-κάτω ίδιες οι τιμές, εγώ θα είχα κλείσει ήδη
 

yorkifun

Active Member
Tου το είπα από την πρώτη φορά και μάλιστα μου είπε ότι έχει αρχίσει και έχει αρκετούς πελάτες από Eλλάδα..μου έλεγε ότι τώρα όπως είναι τα πράγματα με το internet ότι λάθος κάνεις σαν γιατρός το μαθαίνουν από άκρη σε άκρη σε όλων τον κόσμο σε λίγα λεπτά..τέλος πάντων από αυτό το φόρουμ γλίτωσα το Bosley και γενικά με έκανε να πάρω μια σωστή (ελπίζω) απόφαση μετά από 2 χρόνια..το λιγότερο που μπορώ να κάνω είναι να ενημερώσω για την εξέλιξη..


zotrix είπε:
Στη θέση σου θα έκανα φελερ αβλεπεί, εκτός αν ήταν αρκετά φθηνότερος ο χάσον, συμπεριλαμβανομένων των εισητηρίων και του ξενοδοχείου. Αλλά σκέψου την ταλαιπωρία 4-5 ώρες ταξίδι με το αεροπλάνο, να πρέπει να πηγαίνεις τουαλέτα για να ρίχνεις φυσ. ορό στο μαλλί κάθε μία ώρα, όπου και αν βρίσκεσαι, να σε κοιτάνε παράξενα οι γύρω σου με την μπαντάνα στο κεφάλι και πρησμένο και όλα αυτά όταν είσαι και εξαντλημένος από την μεταμόσχευση. Πόσο μάλιστα όταν υπάρχει ήδη διαθέσιμη ημερομηνία τον Δεκέμβριο, που σημαίνει ότι το καλοκαίρι θα είσαι gg. Αν είναι πάνω-κάτω ίδιες οι τιμές, εγώ θα είχα κλείσει ήδη

Δεν έχω πάρει προσφορά ακόμα apo Hasson αλλά λογικά δεν θα το κάνω για να μην μπερδευτώ περισσότερο..η τιμή με ξενοδοχεία και αεροπορικά νομίζω ότι δεν θα κάνει διαφορά με Feller..οπότε ακόμα ένας λόγος να μείνω κοντά στο σπίτι μου..και επίσης πολύ σημαντικό είναι ότι άνοιξε ημερομηνία για αρχές Δεκεμβρίου στον Feller και αυτό με ενδιαφέρει πολύ για να είμαι έτοιμος το καλοκαίρι:)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

zotrix

Active Member
Σου είπα, εγώ θα είχα κλείσει χθες, στη θέση σου. Οι Χειμωνιάτικοι μήνες είναι οι ιδανικότεροι μήνες για μεταμόσχευση γιατί και την καλύπτεις πανεύκολα με σκούφο, δεν πολυβγαίνεις από το σπίτι αναγκαστικά πολύ λόγω κρύου και δεν έχεις θέμα με τον ήλιο και τα μαλλιά. Και γιατί φυσικά όταν ερθει το καλοκαίρι είσαι τούμπανο, εκεί πάνω που βγαίνουν όλες οι τρίχες συγχρονισμένα και φαίνεσαι ακόμη πιο γεμάτος!

Μπορούσες να έκανες μία μαγκιά και να σου ερχόταν πιο φθηνά: Να έλεγες ότι ήρθες από Ελλάδα και ότι δεν μένεις εκεί και να σου έκοβαν από τα εισιτήρια κανά 1000αρικο. Αλλά θα έπρεπε να προσκομίσεις απόδειξη ή κάτι τέτοιο, που λογικά κάτι θα σκαρφιζόσουν.

Παρεπιπτόντως τώρα είδα που ένας στην πρώτη σελίδα σου λέει να έρθεις να κάνεις στην Ελλάδα, ενώ μένεις ήδη εκεί! Εκλαψα στο γέλιο :21m:
 

Stripar

Established Member
zotrix είπε:
Μπορούσες να έκανες μία μαγκιά και να σου ερχόταν πιο φθηνά: Να έλεγες ότι ήρθες από Ελλάδα και ότι δεν μένεις εκεί και να σου έκοβαν από τα εισιτήρια κανά 1000αρικο. Αλλά θα έπρεπε να προσκομίσεις απόδειξη ή κάτι τέτοιο, που λογικά κάτι θα σκαρφιζόσουν.

Λαγωνικό!....

Έξυπνη η ιδέα σου...νομίζω το διαβατήριό σου ζητάνε μόνο και τον τόπο διαμονής!.

Δέν νομίζω ο φίλος πέρα απο μιά προσωρινή visa , να έχει κατεφέρει πολλά παραπάνω.
Στην Αμερική έχουν σφίξει πολύ τα πράγματα!.
Και άν τα έχει καταφέρει ο φίλος , θα μπορούσε να ΕΠΙΛΕΞΕΙ τί θα πεί και τί όχι , τί θα δείξει και τί όχι...



zotrix είπε:
Παρεπιπτόντως τώρα είδα που ένας στην πρώτη σελίδα σου λέει να έρθεις να κάνεις στην Ελλάδα, ενώ μένεις ήδη εκεί! Εκλαψα στο γέλιο :21m:

Για να δούνε μερικοί τί "Στρουμφάκια" έχει το forum!!!...

O άνθρωπος είναι στην πίο κοσμοπολίτικη χώρα-πόλη , στην μέκα των μτχ...και του λένε να έρθει πίσω και να πάει να κάνει μτχ στο "χωριό" του...

:2m:
 

yorkifun

Active Member
Stripar είπε:
zotrix είπε:
Μπορούσες να έκανες μία μαγκιά και να σου ερχόταν πιο φθηνά: Να έλεγες ότι ήρθες από Ελλάδα και ότι δεν μένεις εκεί και να σου έκοβαν από τα εισιτήρια κανά 1000αρικο. Αλλά θα έπρεπε να προσκομίσεις απόδειξη ή κάτι τέτοιο, που λογικά κάτι θα σκαρφιζόσουν.

Λαγωνικό!....

Έξυπνη η ιδέα σου...νομίζω το διαβατήριό σου ζητάνε μόνο και τον τόπο διαμονής!.

Δέν νομίζω ο φίλος πέρα απο μιά προσωρινή visa , να έχει κατεφέρει πολλά παραπάνω.
Στην Αμερική έχουν σφίξει πολύ τα πράγματα!.
Και άν τα έχει καταφέρει ο φίλος , θα μπορούσε να ΕΠΙΛΕΞΕΙ τί θα πεί και τί όχι , τί θα δείξει και τί όχι...



zotrix είπε:
Παρεπιπτόντως τώρα είδα που ένας στην πρώτη σελίδα σου λέει να έρθεις να κάνεις στην Ελλάδα, ενώ μένεις ήδη εκεί! Εκλαψα στο γέλιο :21m:

Για να δούνε μερικοί τί "Στρουμφάκια" έχει το forum!!!...

O άνθρωπος είναι στην πίο κοσμοπολίτικη χώρα-πόλη , στην μέκα των μτχ...και του λένε να έρθει πίσω και να πάει να κάνει μτχ στο "χωριό" του...

:2m:



Καλησπέρα φιλε μου..είμαι νόμιμος κάτοικος Αμερικής αλλά έχω και Ελληνικό διαβατήριο..είμαι μισό χρόνο Ελλάδα μισό εδώ περίπου..όντως μπορώ να δείξω αεροπορικά εισιτήρια κτλ..αλλα το πρόβλημα είναι ότι έχω αμερικάνικη πιστωτική κάρτα που θα κάνω την πληρωμή..θα δείξει..σε 2 ώρες έχω ραντεβού..
 

Stripar

Established Member
Αν έχεις αμερικάνικη κάρτα σημαίνει ότι έχεις και αμερικάνικο λογαριασμό...κάνε ανάληψη απο την τράπεζα , δώσε του τα μαύρα να γλυτώσεις και τον αμερικάνικο φ.π.α και παίξε και το παιχνίδι της έκπτωσης απο μακρυά!....

Εκτός και άν δέν έχεις επάρκεια ποσού και θέλεις να πιστωθεί το ποσό , όπου εκεί αλλάζει...
 

yorkifun

Active Member
Εχω αμερικάνικη κάρτα έχω αμερικάνικο λογαριασμό αλλά εδώ μερικά πράγματα λειτουργούν πολύ απλά..για παράδειγμα σήμερα το πρωί πριν πάω στο ραντεβού πήγα από την τράπεζα έκανα αίτηση για μια πιστωτική με μεγάλο όριο και μου έβγαλαν με 15.000$ χωρίς τόκο για 18 μήνες..με αυτή θα κάνω την πληρωμή:)

Οσον αφορά το ραντεβού μου διευκρίνισε δυο τρία πραγματάκια που είχα απορία και με ικανοποίησε σε όλα..
Για παράδειγμα είναι αρνητικός σε οποιοδήποτε φάρμακο μετά την μμ..για εμένα αυτό ήταν πολύ σημαντικό..δεν έχω πάρει το παραμικρό φάρμακο και αν έπρεπε να πάρω κάτι για να υποστηρίξω την m/m 99% δεν θα την έκανα..

Μου έκοψε και 1000$
Επίσης μου είπε για ιατρικούς λόγους (αν και αυτό δεν είναι ακριβώς ιατρική ανάγκη) στο NY State δεν πληρώνω taxes..άρα τα γλίτωσα και αυτά..οπότε άφησα προκαταβολή έκανα εξατάσεις αίματος που ήθελε και ορίστηκε το ραντεβού για αρχές Δεκεμβρίου! μετά το χειρουργείο θα ανοίξω θέμα με όλες τις λεπτομέρειες και με φωτογραφίες πριν,μετά και την εξέλιξη που θα έχω..οποιαδήποτε απορία ευχαρίστως να απαντήσω σε ότι θέλετε!
 

zotrix

Active Member
αντε να δούμε και ένα θέμα με έναν από τους τοπ-5 γιατρούς, να κρίνουμε. Εντωμεταξύ αν κάνεις τη μετατροπή σε ευρώ πρέπει να έρχεται πιο φθηνά από Μπισάνγκα. Ειδικά για σένα που μένεις εκεί και δεν χρειάστηκε να πληρώσεις για ταξίδι, σου ήρθε λουκούμι δηλαδή
 

yorkifun

Active Member
10275 ευρώ με την ισοτιμία που υπάρχει αυτή τη στιγμή για 3000 grafts..δεν ξέρω αν είναι πιο φτηνός η πιο ακριβώς από Bisanga..εσυ πως το βλέπεις?
 

zotrix

Active Member
Όχι, είναι ακριβότερος γιατί κάνει strip, τότε. Με τον Μπισάνγκα θα έδινες 8 χιλιάρικα για 3000 grafts στριπ. Πάντως για στριπ στην Ελλάδα θα πρέπει να πληρώσεις 4-5 χιλιάρικα για να βάλεις 1000 grafts και να σου βγουν τα 500! Από αυτην την άποψη 100 φορές καλύτερα έξω για μενα, ειδικά αν πρόκειται για στριπ. Θα παμε να χαρακώσουμε τις δότριες μας εδώ για 8-10 Ευρώ ανά graft που θα βγει;! Ελεος. Δηλαδή, αν το δούμε ως τιμή graft που εκφύεται εν τέλει, είναι οικονομικότερα έξω. Και δε σου βάζω τα υπόλοιπα, όπως φυσικότητα, κλείσιμο τομής κτλ.
 
Μπλουζα