μεταμόσχευση στο εξωτερικό

yorkifun

Active Member
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά..
Για τους επόμενους 6 μήνες θα βρίσκομαι Νεα Υορκη..οπότε ήρθε η ώρα να κάνω την μ/μ που πάντα σκεφτόμουν αλλά ποτέ δεν αποφάσιζα..

Λίγα λόγια για εμένα..είμαι 36 χρονών η αραίωση μου πλέον έχει σταθεροποιηθεί σε ένα 4A προς 5..δεν πήρα ποτέ κάποιο φάρμακο για αυτόν τον λόγο και δεν σκοπεύω να πάρω και μετά την επέμβαση όπου και αν καταλήξω..

Η πρώτη μου στάση ήταν στην κλινική BOSLEY που ήταν εντελώς αρνητική για μέθοδο FUE με κόστος (10$ το graft) και δεν έκαναν καμία καλύτερη τιμή για μέθοδο FUE..
καταλήξαμε ότι θα χρειαστώ 2800 με 3000 grafts και μέθοδο strip(η δότρια περιοχή μου χαρακτηρίστηκε πολύ καλή) με τιμή graft στα 4.75 και αν αφήσω προκαταβολή εντός Αυγούστου θα πάρω και μια έκτπωση 10% στο σύνολο του ποσού..άρα στο περίπου για 3000 grafts η τιμή θα είναι 12850$

Με λίγο ψάξιμο σε διάφορα forums νομίζω ότι για καλό δεν άφησα προκαταβολή και συνεχίζω το ψάξιμο..

Εκλεισα ραντεβού με Dr. Wesley σε λίγες μέρες και μετά με
Dr.Berstein ..έχετε να προτείνεται κάποιον άλλον που αξίζει να επισκεφτώ? τι γνώμη έχετε για FUE? μπορεί να καλύψει τόσο μεγάλες περιοχές?

Ευχαριστώ πολύ!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Μην ξανακανεις σταση στην κλινικη bosley....ειναι χασαπικο...βασικα οταν τους βλεπεις να αλλαζεις πεζοδρομιο....οσο πιο μακρυα τοσο πιο καλα...

οι αλλοι 2 γιατροι που ανεφερες ειναι σαφως καλυτεροι....
 

giwrgos athina

Active Member
Δεν ξερω ποιοι ειναι αυτοι οι γιατροι που λες και αν ειναι καλη παντος ειναι πολυ ακριβη..Αν ειναι να δωσεις τοσα λευτα για μενα πηγαινε hasoon h rahal ο ενας ειναι ο καλυερος στο στριπ ο αλλος στην fue.Μετα μια ενναλακτικη ει αι ο biss*nga στο βελγιο που ακουγεταιπως ειναι στο ιδιο επιπεδο και ισως δεχεται και κανα παζαρι...
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
φιλε μου πολλα τα λεφτα.Δεν εχω ακουσει τιποτα για την συγκεκριμενη κλινικη αλλα εδω Ελλαδα υπαρχουν πλεον καλες κλινικες αλλα κ στην Κυπρο με αυτα τα λεφτα κανεις παπαδες.Ψαξτο καλα δες αποτελεσματα live απο διαφορες κλινικες κ γιατρους και μετα αποφασιζεις.Νομιζω αυτο ειναι το πιο λογικο.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Ο άνθρωπος θα πάει Νέα Υόρκη ούτως ή άλλως και εσύ του λες να έρθει Ελλάδα για μμ;
Είμαστε με τα συγκαλά μας;
 

yorkifun

Active Member
Την πέμπτη έκανα το ραντεβού με τον Dr wesley..μπορώ να πω ότι μετά τον Bosley ήταν σαν να αρχίζουν όλα από την αρχή..εντελώς διαφορετική προσέγγιση και αντιμετώπιση..ο Bosley έλεγε ότι χρειάζομαι περίπου 3000 και μόνο με μέθοδο Strip ενώ ο Dr wesley μου είπε 2200 και με όποια μέθοδο προτιμώ εγώ..το κακό είναι ότι έχει πολύ λίγες ημερομηνίες ανοικτές και θα πρέπει να αποφασίσω γρήγορα..έχω ακόμα δυο ραντεβού και μετά θα αποφασίσω..αν και αυτή τη στιγμή είμαι με το ένα πόδι στον wesley..
 

giamakr1

Active Member
Ο Wesley δεν εχει και πολυ εντυπωσιακες φωτο. Αυτο βεβαια μπορει να ειναι και καλο(ειλικρινης παρουσιαση αποτελεσματων). Εγω θα κοιταγα και Feller, οπως προαναφερθηκε απο τον Flosk.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

yorkifun

Active Member
δεν είναι τόσο απλό γιατί ο feller ήθελε 30 μέρες για ένα ραντεβού..φαντάσου ποσο μπορεί να θέλει για την επέμβαση..

Οκ αυτό δεν σημαίνει ότι θα πάω κάπου στην τύχη μόνο και μόνο επειδή έχει πιο γρήγορα ραντεβού...αλλά φαίνεται να υπάρχουν και άλλες αξιόλογες περιπτώσεις γιατρών εδώ.
 

yorkifun

Active Member
Σήμερα είχα το ραντεβού με τον Dr.Berstein..ήταν ο πιο ακριβώς μέχρι τώρα και ο μοναδικός μέχρι τώρα που μου είπε να μου κάνει ρομποτικά την εγχειρηση..2500 σε δυο ημέρες τις 2000 να τις βάλει το ρομπότ και τις 500 στο τέλος για ιδανικό τελείωμα ο ίδιος..ακόμα ένα ραντεβού μου μένει με feller και μετά η απόφαση..
 

Stripar

Established Member
yorkifun είπε:
Σήμερα είχα το ραντεβού με τον Dr.Berstein..ήταν ο πιο ακριβώς μέχρι τώρα και ο μοναδικός μέχρι τώρα που μου είπε να μου κάνει ρομποτικά την εγχειρηση..2500 σε δυο ημέρες τις 2000 να τις βάλει το ρομπότ και τις 500 στο τέλος για ιδανικό τελείωμα ο ίδιος..ακόμα ένα ραντεβού μου μένει με feller και μετά η απόφαση..

Γνώμη μου να αποφύγεις το Robot παντελώς!.
Δές στον Rahal που είχα πάει , ποιά ήταν η χρήση του ARTAS...(γκαρνταρόμπα)...κάτι που σηκώνει πολύ συζήτηση!!!

Wmu1TKH.jpg


Έχεις τόσες θαυμάσιες επιλογές εκεί που είσαι!...μακάρι να είμουν παρεάκι μαζί σου!.
 

yorkifun

Active Member
Η αλήθεια είναι ότι με την φωτογραφία σου με έβαλες σε τρελή σκέψη και άρχισα πολύ ψάξιμο..νομίζω ότι μπερδεύτηκα αρκετά οπότε λέω να αφήσω στην άκρη τον γιατρό με την συγκεκριμένη μέθοδο..έχεις να προτείνεις κάποιον άλλον γιατρό εντός New York? μέχρι τις 8 που έχω ραντεβού με Feller μπορώ να δω και κάποιον άλλον..
 

Stripar

Established Member
yorkifun είπε:
2500 σε δυο ημέρες τις 2000 να τις βάλει το ρομπότ και τις 500 στο τέλος για ιδανικό τελείωμα ο ίδιος
Την απάντηση στο "γρίφο" σου , την δίνεις εσύ ο ίδιος!!!...
500 στο τέλος για "ιδανικό τελείωμα-φινίρισμα ο ίδιος"

Ναί αλλά εσύ δέν θα πληρώσεις μόνο τα 500 αλλά και τα 2000 & θές να έχουν ιδανικό τελείωμα-φινίρισμα ΟΛΑ!!!.

Γιατροί που προμηθεύτηκαν Robot τα έχουν στην άκρη (για πολλούς λόγους) , και όσοι τα χρησιμοποιούν ακόμα , το κάνουν για να ξεκουράζουν τους ίδιους και το προσωπικό τους!.

Δέν θέλω να επεκταθώ παραπάνω σε αυτό , μπορείς να το ψάξεις σε διεθνή forum , ή και το google-άρεις...

Υ.Γ:Βέβαια έχω την "εντύπωση" ότι ο συγκεκριμένος γιατρός σου δίνει την επιλογή να επιλέξεις με πιά μέθοδο θέλεις να κάνεις ΜΤΧ.



yorkifun είπε:
Η αλήθεια είναι ότι με την φωτογραφία σου με έβαλες σε τρελή σκέψη και άρχισα πολύ ψάξιμο..νομίζω ότι μπερδεύτηκα αρκετά οπότε λέω να αφήσω στην άκρη τον γιατρό με την συγκεκριμένη μέθοδο..έχεις να προτείνεις κάποιον άλλον γιατρό εντός New York? μέχρι τις 8 που έχω ραντεβού με Feller μπορώ να δω και κάποιον άλλον..

Προσωπικά :
Στον Dr.Bosley δέν θα πατούσα κάν!.
Σε ένα τόσο νέο γιατρό με μετρημένα χρόνια εμπερίας ζωής και μτχ όπως ο Dr.wesley εγώ δέν θα εμπιστευόμουν τα κεφάλι μου , άν και φέρει καλά αποτελέσματα...

Θεωρώ στο επόμενο ραντεβού σου πρέπει να δώσεις την προσοχή σου!.
Άν μπορείς να τον πληρώσεις (γιατί δέν χρεώνει και λίγα) είναι ένας πολύ καλός γιατρός , με πάρα πολλά & καλά αποτελέσματα , βετεράνος της FUE και έχει τον απόλυτο σεβασμό της κοινότητας των ΜΤΧ , γιατρών & ασθενών!.

Κράτα μας ενήμερους...
 

yorkifun

Active Member
Bosley πήγα επηρεασμένος από ένα λάθος άτομο που γνώρισα εδώ..αλλά και υποψιασμένος από το αποτέλεσμα το δικό του..αυτός ήταν και ο λόγος όταν γύρισα από το ραντεβού να πέσω με τα μούτρα στο ψάξιμο..αντιθέτως ο Wesley ήταν ένας άνθρωπος που με κέρδισε αμέσως..πολύ πολύ αναλυτικώς στα πάντα..μου έλυσε οποιαδήποτε απορία είχα πραγματικά και δεν αισθάνθηκα καμιά απολύτως βιασύνη..ήμουν ξεκάθαρος ότι θα δω και άλλους γιατρούς και παρόλα αυτά ήταν πολύ θετικός σε όλη την κουβέντα μας..

Αντιθέτως ο Berstein ήταν λιγομίλητος και λίγο απόμακρος (αυτό βεβαια δεν τον κάνει κακό γιατρό..ίσως να μην μου άρεσε που τον έβλεπα και τόσο καραφλό):p
επίσης και ο πιο ακριβώς μέχρι τώρα..η αλήθεια είναι ότι από τα δικά σας σχόλια έψαξα και για feller αλλιώς θα είχα κλείσει στον wesley..πάντως από κόστος που λες φαίνεται να είναι ο πιο φτηνός και από τους τρεις που έχω πάει..ακόμα και το ραντεβού του είναι στην μισή τιμή..οπότε αναμονή λίγες μέρες ακόμα..
 

Stripar

Established Member
Το Ραντεβού του στη μισή τιμή?....?
Δέν είναι τα Consultations δωρεάν?

Τί πλήρωσες , πόσα και πού?

Στον Rahal άν κάνεις Consultaion (που είναι δωρεάν) σου κάνουνε και έκπτωση έπειτα στην μτχ , μικρή μέν αλλά έκπτωση!.

Τί άλλο θα ακούσουμε?
 

yorkifun

Active Member
Εκτός από bosley που ήταν δωρεάν(αλλα μίλαγες 50 λεπτά με κάποιον πωλητή και 10 λεπτά με γιατρό)..στον wesley ήταν 150$ στον Berstein ήταν 185$ και στον feller 75$
Και στους τρεις υπάρχει η επιλογή όταν κάνεις μεταμόσχευση να αφαιρεθεί το ποσό που έχεις πληρώσει για το ραντεβού..αλλά αυτό είναι αστείο όταν μιλάμε για 14.000$

Κοίτα τώρα μεταξύ μας..δωρεάν δεν έχω συνηθίσει να είναι τίποτα..πόσο μάλλον στην Αμερική που τα γραφεία τους τα έχουν σε κάτι Park Avenue και Madison..σε οποιοδήποτε γιατρό να πας εδώ υπάρχει ταρίφα 250$ το ραντεβού και πάνω..δεν θεωρώ τόσο παράλογο να πληρώσεις για ένα ραντεβού εφόσον βρίσκεσαι εδώ..δεν νομίζω κανείς από τους 3 γιατρούς να χρέωναν για το Consultations αν ήσουν εκτος Αμερικής..
 
Μπλουζα