η βιοτινη μειωνει την αντισταση στην ινσουλινη που ειναι η αιτια τριχοπτωσης

jiger

New Member
εχεις δικιο! εψαξα και βρηκα αυτο http://www.helpforhealth.gr/index.php?target=products&product_id=33458 θα το αγορασω μεσα στη βδομαδα.θα το ξεκινησω και αν ειναι θα παιρνω περισσοτερες καψουλες!για μενα που επαιρνα 4 μηνες Ω3 να περιμενω καλυτερα αποτελεσματα με τη βιοτινη πλεον kapa?υποψιν χρησιμοποιω μινοξ σχεδον ενα εξαμηνο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Chs

Μέλος του προσωπικού
mcg η μg είναι μικρογραμμάρια, δλδ 600 mcg/μg = 0.6gr, 1000 mcg/μg = 1gr κοκ
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
jiger είπε:
για μενα που επαιρνα 4 μηνες Ω3 να περιμενω καλυτερα αποτελεσματα με τη βιοτινη πλεον kapa?υποψιν χρησιμοποιω μινοξ σχεδον ενα εξαμηνο.
σε βοηθησαν τα ω?η ηταν απο την μινοξιδιλη?
σε εμενα τα Ω δουλεψαν και μαλιστα πολυ καλα.
δεν ξερω πιο απο τα 2 θα δουλεψει καλυτερα,δεν ειμαι σιγουρος οτι θα δουλεψει η βιοτινη,πρωτη φορα δοκιμαζω.
το τοτε συμπληρωμα ηταν μια πολυβιταμινη με την σειρα β
 
Chs είπε:
mcg η μg είναι μικρογραμμάρια, δλδ 600 mcg/μg = 0.6gr, 1000 mcg/μg = 1gr κοκ

1 mcg = 10^-3 mg = 10^-6 gr
1000 μg (mcg) = 1mg =0.001g

οποτε 600 μg = 0.6mg = 0.0006 g

-----------------------------
H έλλειψη βιοτίνης μπορεί να προκαλέσει τριχόπτωση, ωστόσο αναφερόμαστε σε βαριάς μορφής αβιταμίνωση που είναι ευτυχώς πολύ σπάνια στην ευρώπη.
Από την άλλη η περίσσεια της δεν διαπιστωθεί ότι βοηθά κάπου, εκτός από τις εταιρίες που την πουλούν. Οπότε προσοχή με διάφορες διαφημιστικές ψευτοέρευνες.
Γενικά μην το παρακάνετε με τη βιοτίνη. Η συνιστώμενη ημερήσια δόση για τις ΗΠΑ (RDA) είναι 300 mcg.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
dermatologist είπε:
Chs είπε:
mcg η μg είναι μικρογραμμάρια, δλδ 600 mcg/μg = 0.6gr, 1000 mcg/μg = 1gr κοκ

1 mcg = 10^-3 mg = 10^-6 gr
1000 μg (mcg) = 1mg =0.001g

οποτε 600 μg = 0.6mg = 0.0006 g

-----------------------------
H έλλειψη βιοτίνης μπορεί να προκαλέσει τριχόπτωση, ωστόσο αναφερόμαστε σε βαριάς μορφής αβιταμίνωση που είναι ευτυχώς πολύ σπάνια στην ευρώπη.
Από την άλλη η περίσσεια της δεν διαπιστωθεί ότι βοηθά κάπου, εκτός από τις εταιρίες που την πουλούν. Οπότε προσοχή με διάφορες διαφημιστικές ψευτοέρευνες.
Γενικά μην το παρακάνετε με τη βιοτίνη. Η συνιστώμενη ημερήσια δόση για τις ΗΠΑ (RDA) είναι 300 mcg.

indeed, so? :-/ Πέρα από τα gr δεν νομίζω να χρησιμεύσουν κάπου οι τύποι ... για κάψουλες βιοτίνης μιλάμε
---------------------------------------------------
Το είδα sorry, mg εννοούσα.
 

jiger

New Member
kapa Ω3 ξεκινησα μετα απο ενα μηνα χρησης μινοξ και ενω ειχα shedding παρατηρησα καποια μειωση της τριχοπτωσης αλλα μπαινοντας στο καλοκαιρι μου φανηκε πως αυξηθηκε και παλι η τριχοπτωση,ισως λογω της εποχης.συνεχισα μεχρι αρχες ιουλιου κ δεν διαπιστωσα διαφορα οποτε σκεφτηκα να δοκιμασω κατι αλλο.Τωρα που το σκεφτομαι μηπως να παρω και Ω3 κ βιοτινη??
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
jiger είπε:
kapa Ω3 ξεκινησα μετα απο ενα μηνα χρησης μινοξ και ενω ειχα shedding παρατηρησα καποια μειωση της τριχοπτωσης αλλα μπαινοντας στο καλοκαιρι μου φανηκε πως αυξηθηκε και παλι η τριχοπτωση,ισως λογω της εποχης.συνεχισα μεχρι αρχες ιουλιου κ δεν διαπιστωσα διαφορα οποτε σκεφτηκα να δοκιμασω κατι αλλο.Τωρα που το σκεφτομαι μηπως να παρω και Ω3 κ βιοτινη??

αν με ρωτας τι θα εκανα εγω στην θεση σου,θα τα εκοβα ολα για να δω σε τι σημειο ειμαι με σκετη μινοξιδιλη.
μετα θα προσθετα ω,μετα θα εκοβα ω και θα ξεκινουσα βιοτινη.
οι of θεραπειες δεν θα δουλεψουν σε ολους,και αν δουλεψουν δεν θα ειναι στον ιδιο βαθμο
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
@jiger πριν που ρωτούσες για Βιοτίνη εδώ Ελλάδα, ρίξε μια ματιά εδώ http://www.skroutz.gr/s/3273440/Solgar-Biotin-1000mg-50s.html από διάφορα φαρμακεία on line στην συγκεκριμένη μάρκα όπου είναι από τις καλύτερες. Βέβαια για την ποσότητα που λέμε εδώ, βγαίνει κάπως ακριβούτσικα..
 
oι τύποι είναι απαραίτητοι όσο ενδιαφέρεται κάποιος να γνωρίζει τις μέγιστες δόσεις της δραστικής ουσίας που λαμβάνει. Αν κάποιος θέλει να καταπιεί μια κάψουλα χωρίς να τον ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα οι τύποι είναι άχρηστοι. Τί 10.000 μg, τί 10000 mVolt.

Γενικά θα συνιστούσα προσοχή γιατί το διαδίκτυο έχει κατακλύστεί από κάθε λογής συμπληρώματα που δεν έχουν εγκριθεί από κανέναν αρμόδιο φορέα. Το πολύ-πολύ να έχουν λάβει πιστοποιητικό από τη Σιγγαπούρη ή την Καμπότζη και να διακινούνται σε όλο τον κόσμο αφού οι έλεγχοι στα τελωνεία είναι πρακτικά ανύπαρκτοι.

Επίσης έχει ανοίξει μια μεγάλη συζήτηση στην επιστημονική κοινότητα για το αν και κατα πόσο είναι πράγματι χρήσιμα τα (εγκεκριμένα) "συμπληρώματα διατροφής". Υπάρχουν εκείνοι που υποστηρίζουν ότι είναι άχρηστα, κάποιες προκαταρκτικές έρευνες τα ενοχοποιούν για καταστροφή του ήπατος, πρόωρους θανάτους κτλ)
Όπως ξέρουμε υπάρχουν μεγάλα συμφέροντα πίσω από τις "πολυβιταμίνες" όμως δεν νομίζω ότι υπάρχει καλύτερη λύση από μια ισορροπημένη διατροφή.

Σε κάθε περίπτωση πάντως εγώ θα απέφευγα τα μη εγκεκριμένα συμπληρώματα (τουλάχιστον).
 

jiger

New Member
ευχαριστω χρηστο! kapa, 2 βδομαδες ειμαι με σκετη μινοξ και δυστυχως παρατηρω 30-40 τριχες τη μερα να με αποχαιρετουν.θα αρχισω λοιπον οπως το σκεφτομαι και με αυτα που με συμβουλεψατε να παιρνω βιοτινη και θα της δωσω ελαχιστο χρονο ενα τριμηνο να δω πως παει.απο κει και περα θα δουμε,εδω θα μαστε πρωτα ο θεος!ευχαριστω παιδια!
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
dermatologist είπε:
oι τύποι είναι απαραίτητοι όσο ενδιαφέρεται κάποιος να γνωρίζει τις μέγιστες δόσεις της δραστικής ουσίας που λαμβάνει. Αν κάποιος θέλει να καταπιεί μια κάψουλα χωρίς να τον ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα οι τύποι είναι άχρηστοι. Τί 10.000 μg, τί 10000 mVolt.

Γενικά θα συνιστούσα προσοχή γιατί το διαδίκτυο έχει κατακλύστεί από κάθε λογής συμπληρώματα που δεν έχουν εγκριθεί από κανέναν αρμόδιο φορέα. Το πολύ-πολύ να έχουν λάβει πιστοποιητικό από τη Σιγγαπούρη ή την Καμπότζη και να διακινούνται σε όλο τον κόσμο αφού οι έλεγχοι στα τελωνεία είναι πρακτικά ανύπαρκτοι.

Επίσης έχει ανοίξει μια μεγάλη συζήτηση στην επιστημονική κοινότητα για το αν και κατα πόσο είναι πράγματι χρήσιμα τα (εγκεκριμένα) "συμπληρώματα διατροφής". Υπάρχουν εκείνοι που υποστηρίζουν ότι είναι άχρηστα, κάποιες προκαταρκτικές έρευνες τα ενοχοποιούν για καταστροφή του ήπατος, πρόωρους θανάτους κτλ)
Όπως ξέρουμε υπάρχουν μεγάλα συμφέροντα πίσω από τις "πολυβιταμίνες" όμως δεν νομίζω ότι υπάρχει καλύτερη λύση από μια ισορροπημένη διατροφή.

Σε κάθε περίπτωση πάντως εγώ θα απέφευγα τα μη εγκεκριμένα συμπληρώματα (τουλάχιστον).

sorry που είναι τα μη εγκεκριμένα; Δεν νομίζω να μιλάς συγκεκριμένα για την Solgar

Όσο για την ισορροπημένη διατροφή, επειδή έχω κάποιο πρόβλημα με βιταμίνες κλπ, και ακολούθησα και διατροφές και τα πάντα μετά από τις συμβουλές γιατρού, στο τέλος εκείνα που με βοήθησαν και γρήγορα μάλιστα ήταν συμπληρώματα διατροφής.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
dermatologist είπε:
oι τύποι είναι απαραίτητοι όσο ενδιαφέρεται κάποιος να γνωρίζει τις μέγιστες δόσεις της δραστικής ουσίας που λαμβάνει. Αν κάποιος θέλει να καταπιεί μια κάψουλα χωρίς να τον ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα οι τύποι είναι άχρηστοι. Τί 10.000 μg, τί 10000 mVolt.

Γενικά θα συνιστούσα προσοχή γιατί το διαδίκτυο έχει κατακλύστεί από κάθε λογής συμπληρώματα που δεν έχουν εγκριθεί από κανέναν αρμόδιο φορέα. Το πολύ-πολύ να έχουν λάβει πιστοποιητικό από τη Σιγγαπούρη ή την Καμπότζη και να διακινούνται σε όλο τον κόσμο αφού οι έλεγχοι στα τελωνεία είναι πρακτικά ανύπαρκτοι.

Επίσης έχει ανοίξει μια μεγάλη συζήτηση στην επιστημονική κοινότητα για το αν και κατα πόσο είναι πράγματι χρήσιμα τα (εγκεκριμένα) "συμπληρώματα διατροφής". Υπάρχουν εκείνοι που υποστηρίζουν ότι είναι άχρηστα, κάποιες προκαταρκτικές έρευνες τα ενοχοποιούν για καταστροφή του ήπατος, πρόωρους θανάτους κτλ)
Όπως ξέρουμε υπάρχουν μεγάλα συμφέροντα πίσω από τις "πολυβιταμίνες" όμως δεν νομίζω ότι υπάρχει καλύτερη λύση από μια ισορροπημένη διατροφή.

Σε κάθε περίπτωση πάντως εγώ θα απέφευγα τα μη εγκεκριμένα συμπληρώματα (τουλάχιστον).
dermatologist εισαι of topik
εδω ειναι η ενοτητα σου http://www.hairlossgr.com/forum/thread-2731.html?highlight=%CF%80%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%BF+%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CF%89%CE%BD
στα εγκεκριμενα προιοντα
 
οχι η Solgar biotin είναι εγκεκριμένη (1 mg και 300 μg)

Εάν έχεις τέτοιο θέμα, μιλάμε για μια κάπως σοβαρή κατάσταση (vitamin deficiency) οπότε καλά κάνεις και ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού σου.
 

jiger

New Member
Σημερα ξεκινησα να παιρνω βιοτινη της solgar 1 gr.Καπα,λες να ανεβασω τη ποσοτητα και να παιρνω περισσοτερες απο μια καψουλες;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
jiger είπε:
Σημερα ξεκινησα να παιρνω βιοτινη της solgar 1 gr.Καπα,λες να ανεβασω τη ποσοτητα και να παιρνω περισσοτερες απο μια καψουλες;

ναι,μεχρι να φτασουν 10 mg.
δεν ειναι καμια τρελη ποσοτητα,και εγω αποφασισα για 10 τελικα και οχι λιγοτερο
 

jiger

New Member
Μια βδομαδα περασε που παιρνω καθε μερα 1 καψουλα 1000 μg biotin της solgar και επισης χρησιμοποιω και σαμπουαν tol velvet energizing που εχει και βιοτινη...ακομα δεν μπορω φυσικα να δω αποτελεσμα!θα σας ενημερωσω στη συνεχεια!
 

Hanneman

New Member
jiger είπε:
Μια βδομαδα περασε που παιρνω καθε μερα 1 καψουλα 1000 μg biotin της solgar και επισης χρησιμοποιω και σαμπουαν tol velvet energizing που εχει και βιοτινη...ακομα δεν μπορω φυσικα να δω αποτελεσμα!θα σας ενημερωσω στη συνεχεια!

Γεια χαρά

Κάποιο νέο από την βιοτίνη;
 
Μπλουζα