η βιοτινη μειωνει την αντισταση στην ινσουλινη που ειναι η αιτια τριχοπτωσης

pithikas

Well-Known Member
Παρατηρω μια προσπαθεια τον τελευταιο καιρο, να προμοταρουμε πιθανον και αθελα μας, διαφορα συμπληρωματα τα οποια και καλα μπορει και να κρυβουν την θεραπεια σκετα η συνδυαστικα και δεν το λεω για σενα φιλε που οι προθεσεις σου δε μου φαινονται κακες, τα συμπληρωματα εχουν πολλα χρονια που χρησιμοποιουνται και φαινεται οτι δεν λυνουν το προβλημα, μακαρι να ηταν αυτη η λυση, καλο θα καναμε και στην υγεια μας.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Chs

Μέλος του προσωπικού
pithikas είπε:
Παρατηρω μια προσπαθεια τον τελευταιο καιρο, να προμοταρουμε πιθανον και αθελα μας, διαφορα συμπληρωματα τα οποια και καλα μπορει και να κρυβουν την θεραπεια σκετα η συνδυαστικα και δεν το λεω για σενα φιλε που οι προθεσεις σου δε μου φαινονται κακες, τα συμπληρωματα εχουν πολλα χρονια που χρησιμοποιουνται και φαινεται οτι δεν λυνουν το προβλημα, μακαρι να ηταν αυτη η λυση, καλο θα καναμε και στην υγεια μας.

Η αλήθεια είναι ότι πράγματι δεν υπογράφει τίποτα από όλα αυτά το "τέλος" της ΑΑ και δεν αποτελούν την λύση.

Από την άλλη όπως φαίνεται η ΑΑ είναι κοινή, η κατάλληξη δλδ είναι κοινή.
Όμως, οι αιτίες διαφέρουν αν όχι στον κάθε έναν ξεχωριστά σε μάζες ανθρώπων όσο αφορά την έναρξη της, τα βαθύτερα αίτια της δηλαδή.

Πολλοί είναι αυτοί (και από αρκετά παλιά) όπου έχουν αναφέρει με κάποια συγκεκριμένα συμπληρώματα ότι είδαν μειωμένη τριχόπτωση η και regrowth (σε περίπτωση ΑΑ) Και εγώ προσωπικά με τα Ω έχω δει και στο παρελθόν (τσεκαρισμένα) ότι κάνουν κάτι θετικό.

Το θέμα είναι σε βάθος χρόνου τι γίνεται.. κανείς δεν βγήκε μετά από χρόνια να πει / γράψει: Με τα Ω η με τη βιοτίνη η με τα τάδε κράτησα αυτά που είχα η είχα και regrowth και με φωτογραφίες π.χ. πριν - μετά.

Προσωπικά έχω αυτή την άποψη: Υπάρχουν κάποιοι όπου κάποια συγκεκριμένα πράγματα φαίνεται να κάνουν κάτι, δλδ βοηθούν κατά κάποιο τρόπο, έστω κάνουν ένα κάποιο "φρενάρισμα", αλλά μέχρι εκεί..


GOMI είπε:
Εγώ έχω αποδεδειγμένη πλέον ινσουλινοαντίσταση και η shbg μου είναι αρκετά αυξημένη. Η αντίσταση στην ινσουλίνη δρα διαφορετικά στις γυναίκες απ ότι στους άντρες.
Πχ στις πολυκυστικές η ινσουλινοαντίσταση αυξάνει την ελεύθερη τεστοστερόνη και αυτή με τη σειρά της τα ανδρογόνα, ενώ αντίθετα στους άντρες ρίχνει την ελεύθερη τεστο, αλλά επηρεάζει αρνητικά τους ανδρογόνους υποδοχείς όπως και τη δράση του igf1 στον θύλακα.

Μαζί με την βιοτίνη, εξίσου σημαντικά είναι και το χρώμιο ή/και το βανάδιο και προσωπικά θα τα προτιμούσα γιατί η βιοτίνη αν γίνεται μονομερή χρήση της, με τον καιρό θα προκαλέσει ανισορροπία στις άλλες Β βιταμίνες στον οργανισμό.

Είμαι σήμερα 10 μέρες στη μετφορμίνη και ήδη βλέπω σημαντικά πράγματα στο μαλλί. Πολύ νωρίς φυσικά για ενθουσιασμούς, αλλά πιστεύω πως αν κάποιος εξασφαλίσει το θέμα ινσουλίνης στον οργανισμό του, δηλαδή αν όντως τίθεται θέμα και μάθει πως να το ρυθμίσει, τότε η τριχόπτωσή του όχι μόνο μπορεί να ανακοπεί, αλλά και να ανατραπεί.

Αν μου πάνε όλα καλά και καταφέρω να αποφύγω εξωγενή ορμονοθεραπεία, θα μπορώ να αποδείξω σημαντικά πράγματα σε αυτόν τον τομέα. Θα δούμε μετά το Πάσχα....

Καλή επιτυχία φίλε GOMI και θα είναι κάτι πολύ σημαντικό για όλους κάθε σου feedback επάνω στο θέμα ;)
 

pithikas

Well-Known Member
Chs είπε:
Η αλήθεια είναι ότι πράγματι δεν υπογράφει τίποτα από όλα αυτά το "τέλος" της ΑΑ και δεν αποτελούν την λύση.

Από την άλλη όπως φαίνεται η ΑΑ είναι κοινή, η κατάλληξη δλδ είναι κοινή.
Όμως, οι αιτίες διαφέρουν αν όχι στον κάθε έναν ξεχωριστά σε μάζες ανθρώπων όσο αφορά την έναρξη της, τα βαθύτερα αίτια της δηλαδή.

Πολλοί είναι αυτοί (και από αρκετά παλιά) όπου έχουν αναφέρει με κάποια συγκεκριμένα συμπληρώματα ότι είδαν μειωμένη τριχόπτωση η και regrowth (σε περίπτωση ΑΑ) Και εγώ προσωπικά με τα Ω έχω δει και στο παρελθόν (τσεκαρισμένα) ότι κάνουν κάτι θετικό.

Το θέμα είναι σε βάθος χρόνου τι γίνεται.. κανείς δεν βγήκε μετά από χρόνια να πει / γράψει: Με τα Ω η με τη βιοτίνη η με τα τάδε κράτησα αυτά που είχα η είχα και regrowth και με φωτογραφίες π.χ. πριν - μετά.

Προσωπικά έχω αυτή την άποψη: Υπάρχουν κάποιοι όπου κάποια συγκεκριμένα πράγματα φαίνεται να κάνουν κάτι, δλδ βοηθούν κατά κάποιο τρόπο, έστω κάνουν ένα κάποιο "φρενάρισμα", αλλά μέχρι εκεί..

Μπορεις να μου αναφερεις με ποια συμπληρωματα ειδαν regrowth? Oσον αφορα την μειωση της τριχοπτωσης να το δεχθω οτι μπορει να κανουν κατι, αφου το μετρο συγκρισης ειναι σχετικο για τον καθενα.
Η ενσταση μου αφορα την εξαρση που υπαρχει τον τελευταιο καιρο με τα συμπληρωματα στο σαιτ. Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν βοηθουν και δεν προτρεπω κανεναν να μη παρει κατι, αν νομιζει οτι θα βοηθηθει.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
pithikas είπε:
Μπορεις να μου αναφερεις με ποια συμπληρωματα ειδαν regrowth? Oσον αφορα την μειωση της τριχοπτωσης να το δεχθω οτι μπορει να κανουν κατι, αφου το μετρο συγκρισης ειναι σχετικο για τον καθενα.
Η ενσταση μου αφορα την εξαρση που υπαρχει τον τελευταιο καιρο με τα συμπληρωματα στο σαιτ. Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν βοηθουν και δεν προτρεπω κανεναν να μη παρει κατι, αν νομιζει οτι θα βοηθηθει.

Για να εξηγούμαι...

Όπως ανέφερα παραπάνω,

μετέφερα πράγματα όπου έχω διαβάσει κατά καιρούς σε forums κοινότητες κλπ, όχι ότι υποστηρίζω πως είναι ακριβή και με τις απαραίτητες αποδείξεις. Κάποιοι έχουν αναφέρει π.χ. ότι είδαν regrowth η μείωση τριχόπτωσης με βιταμίνη A (τοκοτριενόλη) η και με Ω-3 η και με βιοτίνη. Το πως και τι παραπάνω δεν το γνωρίζω γιαυτό και είπα κάποιοι έχουν αναφέρει το και το.

Όσο για εμένα προσωπικά, με Ω3 έχω δει θετικά πράγματα όσες φορές έχω πειραματιστεί.

Επίσης και εγώ τονίζω πως δεν αποτελούν καμία λύση στο θέμα ΑΑ.

Μόνον όταν πειραματιστώ με κάτι και δω πως και τι κάνει αν κάνει σε εμένα, τότε μόνον θα βγω με σιγουριά και θα πω παιδιά αυτό και αυτό ναι μου έκανε δουλειά.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εχω μεριδιο ευθυνης
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-5046-post-122389.html#pid122389
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9205.html
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9168.html
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9163.html
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9180.html
τα συμπληρωματα αυτα δεν εχουν δοκιμαστει ακομα O0
 

pithikas

Well-Known Member
Chs είπε:
pithikas είπε:
Μπορεις να μου αναφερεις με ποια συμπληρωματα ειδαν regrowth? Oσον αφορα την μειωση της τριχοπτωσης να το δεχθω οτι μπορει να κανουν κατι, αφου το μετρο συγκρισης ειναι σχετικο για τον καθενα.
Η ενσταση μου αφορα την εξαρση που υπαρχει τον τελευταιο καιρο με τα συμπληρωματα στο σαιτ. Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν βοηθουν και δεν προτρεπω κανεναν να μη παρει κατι, αν νομιζει οτι θα βοηθηθει.

Για να εξηγούμαι...

Όπως ανέφερα παραπάνω,

μετέφερα πράγματα όπου έχω διαβάσει κατά καιρούς σε forums κοινότητες κλπ, όχι ότι υποστηρίζω πως είναι ακριβή και με τις απαραίτητες αποδείξεις. Κάποιοι έχουν αναφέρει π.χ. ότι είδαν regrowth η μείωση τριχόπτωσης με βιταμίνη A (τοκοτριενόλη) η και με Ω-3 η και με βιοτίνη. Το πως και τι παραπάνω δεν το γνωρίζω γιαυτό και είπα κάποιοι έχουν αναφέρει το και το.

Όσο για εμένα προσωπικά, με Ω3 έχω δει θετικά πράγματα όσες φορές έχω πειραματιστεί.

Επίσης και εγώ τονίζω πως δεν αποτελούν καμία λύση στο θέμα ΑΑ.
Φιλε CHS, δεν ειναι προσωπικη επιθεση και εγω εχω πιστεψει πολλες φορες πραγματα που εχω διαβασει και τα οποια αργοτερα δεν επαληθευτηκαν, γι' αυτο πλεον ειμαι περισσοτερο προσεκτικος στο τι διαβαζω, γενικα παντως το ξερεις κι εσυ καλυτερα οτι στα σαιτ παρεισφρυουν διαφοροι που θελουν να πουλησουν προιοντα.
Δε λεω καλο ειναι να πειραματιζομαστε, αυτος ειναι και ο σκοπος εδω μεσα αλλα πιο συνετα και χωρις υπερβολες.


kapa είπε:
εχω μεριδιο ευθυνης
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-5046-post-122389.html#pid122389
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9205.html
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9168.html
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9163.html
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9180.html
τα συμπληρωματα αυτα δεν εχουν δοκιμαστει ακομα O0

Εσυ πρεπει να εχεις παρει πολυ χρημα..:21m:
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
pithikas είπε:
Φιλε CHS, δεν ειναι προσωπικη επιθεση και εγω εχω πιστεψει πολλες φορες πραγματα που εχω διαβασει και τα οποια αργοτερα δεν επαληθευτηκαν, γι' αυτο πλεον ειμαι περισσοτερο προσεκτικος στο τι διαβαζω, γενικα παντως το ξερεις κι εσυ καλυτερα οτι στα σαιτ παρεισφρυουν διαφοροι που θελουν να πουλησουν προιοντα.
Δε λεω καλο ειναι να πειραματιζομαστε, αυτος ειναι και ο σκοπος εδω μεσα αλλα πιο συνετα και χωρις υπερβολες.

Μαζί σου και συμφωνώ :9m:

Εν όψη την αναφορά του φίλου giannis25 είπα για διάφορες αναφορές που έχουν ειπωθεί με συγκεκριμένα πράγματα. ;)

Αν δεν πειραματιστώ πρώτα εγώ με κάτι και δεν δω τι και πως, δεν μιλάω όσα φακελάκια και να μου δίνουν :p
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
pithikas είπε:
kapa είπε:
pithikas είπε:
Εσυ πρεπει να εχεις παρει πολυ χρημα..:21m:

απο που?

Aστειευομαι

παιρνω φακελακια απο φαρμακευτικες να προωθω προιοντα :19m:
περα απο τη πλακα τα συμπληρωματα που κανουν κατι στο μαλλι δεν εχουν δοκιμαστει ακομα.το πόσο και μεχρι που φτανουν και εγω δεν το ξερω ακομα.
απλα δεν εχω σχεδον καθολου τριχοπτωση απο ενα συμπληρωμα ενω τετοια εποχη θα ηταν 120?ειναι 5


Chs είπε:

θα μου κανεις δωρο ενα toco 8? :3m:
 

giannis25

Member
εγω αν δείτε τα comments μου εχω γραψει 5, 6 φορες ότι με τα ομεγα η τριχόπτωση σταμάτησε, όπως και με τη βιοτίνη αλλά φωτογραφίες δεν έχω βγάλλει, ακομα και σ αυτο το θεμα θα το δειτε που το γραφα ότι με τη βιοτίνη και τα ομεγα μου σταμάτησε η τριχόπτωση για 3 χρόνια η βιοτίνη, μετά τη σταμάτησα και 1,5 χρόνια με τα ομέγα, αλλά πρέπει να γίνεται κάθε μέρα αυτό αν σταματήσεις όπως εγώ που τα χα σταματήσει όλα έχασα πολλά μαλλιά τότε. για regrowth σε φυσικό χάπι δεν νομίζω να υπάρχει κάτι δεν ξέρω αν με τον gomi λειτουργήσει αλλά το ν σταματήσει η τριχόπτωση που το κάνουν αυτά είναι πολύ σημαντικό γιατί άlλο να εισαι norwwod 3 και να κάνεις μια μεταμοσχευση και αλλο να μην κάνεις τίποτα και να είσαι norwood 7 + όλα αυτά τα συμπληρώματα υποστηρίζονται από έρευνες δηλαδη αν εισαι norwwod 3 και πας να κανεις μια μεταμοσχευση γινεσαι norwood 1 αν εισαι norwood 7 είναι πολύ λίγα αυτά που μπορείς να κάνεις με μεταμόσχευση γι αυτο πιστεύω ειναι τοσο σημαντικά παρόλο που δεν δίνουν regrowth. εγω ημουν norwood 2 για 3 χρόνια με βιοτίνη, τα σταμάτησα και σε ενάμιση χρόνο έγινα norwood 3v, και με τα omega είμαι 2 χρόνια norwood 3v. αν δεν είχα κάνει τίποτα τώρα θα ήμουν norwood 4 προς 5 . τώρα που συντηρούμαι με μια μεταμόσχευση μπορώ να γίνω norwood 2. καταλαβαίνεις γιατί ενω δεν δίνουν regrowth είναι τόσο σημαντικα? τώρα εντάξει για regrowth μπορεις να χρησιμοποιήσεις pyrithium zinc shampoo ή nizoral shampoo. χάπι με φυσικά συμπληρώματα για regrowth δεν εχουμε βρει ακομα να δούμε τώρα με το gomi
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Chs είπε:
Καλή επιτυχία φίλε GOMI και θα είναι κάτι πολύ σημαντικό για όλους κάθε σου feedback επάνω στο θέμα ;)

Σ ευχαριστώ Chs, πριν 10 ημέρες, έλεγα ότι ακόμα και αν τελικά χρειαστεί να πάω σε ορμονοθεραπεία και ως αποτέλεσμα να μου φύγουν τα όσα μαλλιά έχουν απομείνει, δεν θα με πείραζε πλέον και τόσο. Φτάνω σιγά σιγά τα 40 εξάλλου.
Τις 3 τελευταίες όμως ημέρες που είδα μια σημαντική αλλαγή, έτσι απλά, μετά το λούσιμο, αρχίζω και το ξανασκέφτομαι. Θα δούμε...

Να πω όμως γενικότερα, ότι αυτό που επιδιώκω αυτή τη στιγμή και στο οποίο αναφέρομαι, δεν είναι το regrowth. Αυτό προς το παρόν φαίνεται να αφορά ένα εντελώς διαφορετικό κεφάλαιο από αυτό που ψάχνουμε.
Ίσως στην πορεία να χρειαστούμε κάτι τέτοιο..
http://www.promocell.com/products/human-stem-and-blood-cells/cd34-progenitor-cells/

Το βασικό μέλημα, είναι να σταματήσουμε τον μηχανισμό που οδηγεί σε Α.Α.
Αν πχ αυτό αφορά την ινσουλινοαντίσταση σε μεγάλο βαθμό, η επαναφορά της ευαισθησίας των κυττάρων σε αυτή σταματάει την διαδικασία της Α.Α.
Η φλεγμονή που έχει εδραιωθεί στην περιοχή από αυτή την κατάσταση, πρέπει να την καταπολεμάμε και με κάποιο αντιφλεγμονώδη. Έτσι θα κάνουμε το έργο της ινσουλίνης ευκολότερο και γρηγορότερο.

Επομένως βασικός στόχος, είναι οι αδύναμες και λεπτές τρίχες που φέρουν την ταυτότητα της Α.Α. πάνω τους, να αρχίσουν να σκουραίνουν, να παχαίνουν και να δυναμώνουν τόσο σε σώμα όσο και ως προς το μήκος τους.

Αυτό και μόνο αρκεί να δώσει μια εικόνα "γεμίσματος" - πύκνωσης της περιοχής. Είναι regrowth? Όχι, αλλά η εικόνα δεν θα έχει και μεγάλη διαφορά. Βασικό εννοείται είναι να μην είμαστε εντελώς φαλακροί. Εκεί δεν υπάρχει τίποτα να κάνουμε.
Δηλαδή όπου μπορεί να δουλέψει πχ. το τοπικ, μπορεί να δουλέψει και το παραπάνω.

Μια τέτοια "ψευδαίσθηση" την έχω καταφέρει όλα αυτά τα χρόνια με διάφορα τοπικά, όπως κορτιζόνη, αντιφλεγμονώδη, ρολλερ και μαντζούνια, αλλά το αποτέλεσμα ήταν πρόσκαιρο και υποχωρούσε γρήγορα. Προς το παρόν είναι η πρώτη φορά που το βλέπω μόνο με οραλ σκεύασμα όπως η μετφορμίνη. Μένει να φανεί αν συνεχίσει και φυσικά αν υποχωρήσει για άλλη μια φορά.

Να πω επίσης ότι μιας και κατάφερα να μου χορηγήσουν δωρεάν μετρητή σακχάρου, μετράω καθημερινά πάρα πολλά πράγματα στο πως αντιδρά ο οργανισμός μου σε διάφορους συνδυασμούς τροφίμων και φάνηκε πως όλα αυτά τα χρόνια, όσο σωστή και αν ήταν φαινομενικά η διατροφή μου, για αυτό που θέλουμε, ήταν απλά εντελώς άκυρη. Ένα τυχαίο παράδειγμα, οποιοδήποτε φρούτο έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής μου κάνει έντονη αυξομείωση στο σάκχαρο και υπογλυκαιμία. Πρώτο φρούτο με διαφορά ήταν η μπανάνα, που συνήθιζα να τρώω 2-3 την ημέρα.
Αν κάποιο φρούτο πχ το φάω με λίγη ποσότητα πρωτείνης, το σάκχαρο παραμένει σταθερό, ή αν αντί για ολόκληρο φάω το μισό.

Γενικώς φαίνεται να μην έχει τόση σημασία η ποιότητα στην τροφή, όσο η ποσότητα. Δηλαδή πόση ποσότητα τροφής (ενέργεια) μπορεί να διαχειριστεί σωστά ο οργανισμός σου σε ένα γεύμα. Το παραπάνω καταλήγει σε αυτό που λέμε οξειδωτικό στρες, ακόμα και αν είναι από τα πιο υγιεινά πράγματα. Για τον οργανισμό είναι το ίδιο.
 

d.tonia85

Member
giannis25 είπε:
εγω το 2006 επαιρνα βιοτινη μεχρι το 2010 και δεν ειχα καθόλου τριχόπτωση δηλαδη αυτο με την ινσουλοαντίσταση πρέπει να λειτουργεί. μετα τα σταμάτησα και με πηρε η κάτω βόλτα.ωσπου ξεκίνησα πριν 1,5 χρόνο τα ομεγα-3 και ειμαι παλι στο ιδιο σημείο με όταν ξεκίνησα τα omega πριν ξεκινησω βιοτίνη είχα χάσει τα μισά μαλλιά μου. με τη βιοτινη πριν 8 χρονια και τα ομεγα είδα στη πράξη ότι σταμάτησε η τριχόπτωση. πάντως σιγά σιγά βλέπουμε πού να στοχεύσουμε ακριβώς είτε όσοι ξεκίνησαν πρώιμα στάδια τριχόπτωσης είτε όσοι θέλουν να παραμείνουν στην ίδια κατάσταση είτε όσοι σαν τον προηγούμενο φίλο που έκανε μεταμόσχεσυση αλλά η τριχόπτωση στα υπόλοιπα μαλλιά συνεχίζεται ώστε να σταματήσει τελείως η τριχόπτωση. και κυρίως με απλές συμβουλές όπως πχ μη τρως ψωμί. και με φυτικά φάρμακα χωρίς παρενέργειες. ωστόσο δεν είχα επανέκφυση με βιοτίνη ούτε με ομέγα.τωρα τα συνδυάζω αυτά τα δύο θα κοιτάξω ίσως και για gla που κ΄που διάβασα ότι μειώνει την dht 80% θα το ψάξω και διατροφικά τί να αποφεύγω όπως ψωμί, θα κοιτάξω και γι αυτά που έγραψες ότι μειώνουν την ινσουλοαντίσταση, θα πάρω και πολυβιταμίνες επειδή δεν ήξερα ότι προκαλείται ανισσοροπία στις β, ήδη τώρα με συνδυασμό ομέγα βιοτίνης 5 μέρες πριν τα επαιρνα ξεχωριστά βλέπω διαφορά, λιγότερη λιπαρότητα, αλλά πιστεύω από σεπτέμβριο θα δω τα τελικά αποτελέσματα, να δούμε πως θα πάει και η θεραπεία σου gomi. ωστόσο ενώ με τη βιοτίνη και τα ομέγα μου σταμάτησε η τριχόπτωση δεν είχα επανέκφυση και τη βιοτίνη την επαιρνα 3 χρόνια. παντως τουλάχιστον βλέπουμε τί να κάνουμε για να σταματήσει η τριχόπτωση να μην επεκταθεί.

Γιαννη25 τη βιοτινη για ποιο λογω την επερνασ?ειχεσ θεμα με αντισταση στην ινσουλινη η διαβασεσ καπου οτι κανει καλο στα μαλλια? Θελω να πω πιστευεισ οτι μπορει να βοηθησει οποιονδηποτε με ΑΑ η μονο αυτουσ που εχουν παθολογικη αντισταση στην ινσουλινη? Επισησ πιο ακριβωσ συμπληρωμα επερνεσ ? εψαξα για σκευασματα με 10-15mg βιοτινησ αλλα ολα ηταν σε mcg δεν ξερω αν αυτο ειναι το ιδιο με mg. Παντωσ αν διαπιστωσουμε οτι και τα δυο σταματουν την τριχοπτωση μπορουμε να περνουμε μια το ενα και μια το αλλο για αποτοξινωση!
 

kwsths

Member
GOMI είπε:
Chs είπε:
Καλή επιτυχία φίλε GOMI και θα είναι κάτι πολύ σημαντικό για όλους κάθε σου feedback επάνω στο θέμα ;)

Σ ευχαριστώ Chs, πριν 10 ημέρες, έλεγα ότι ακόμα και αν τελικά χρειαστεί να πάω σε ορμονοθεραπεία και ως αποτέλεσμα να μου φύγουν τα όσα μαλλιά έχουν απομείνει, δεν θα με πείραζε πλέον και τόσο. Φτάνω σιγά σιγά τα 40 εξάλλου.
Τις 3 τελευταίες όμως ημέρες που είδα μια σημαντική αλλαγή, έτσι απλά, μετά το λούσιμο, αρχίζω και το ξανασκέφτομαι. Θα δούμε...

Να πω όμως γενικότερα, ότι αυτό που επιδιώκω αυτή τη στιγμή και στο οποίο αναφέρομαι, δεν είναι το regrowth. Αυτό προς το παρόν φαίνεται να αφορά ένα εντελώς διαφορετικό κεφάλαιο από αυτό που ψάχνουμε.
Ίσως στην πορεία να χρειαστούμε κάτι τέτοιο..
http://www.promocell.com/products/human-stem-and-blood-cells/cd34-progenitor-cells/

Το βασικό μέλημα, είναι να σταματήσουμε τον μηχανισμό που οδηγεί σε Α.Α.
Αν πχ αυτό αφορά την ινσουλινοαντίσταση σε μεγάλο βαθμό, η επαναφορά της ευαισθησίας των κυττάρων σε αυτή σταματάει την διαδικασία της Α.Α.
Η φλεγμονή που έχει εδραιωθεί στην περιοχή από αυτή την κατάσταση, πρέπει να την καταπολεμάμε και με κάποιο αντιφλεγμονώδη. Έτσι θα κάνουμε το έργο της ινσουλίνης ευκολότερο και γρηγορότερο.

Επομένως βασικός στόχος, είναι οι αδύναμες και λεπτές τρίχες που φέρουν την ταυτότητα της Α.Α. πάνω τους, να αρχίσουν να σκουραίνουν, να παχαίνουν και να δυναμώνουν τόσο σε σώμα όσο και ως προς το μήκος τους.

Αυτό και μόνο αρκεί να δώσει μια εικόνα "γεμίσματος" - πύκνωσης της περιοχής. Είναι regrowth? Όχι, αλλά η εικόνα δεν θα έχει και μεγάλη διαφορά. Βασικό εννοείται είναι να μην είμαστε εντελώς φαλακροί. Εκεί δεν υπάρχει τίποτα να κάνουμε.
Δηλαδή όπου μπορεί να δουλέψει πχ. το τοπικ, μπορεί να δουλέψει και το παραπάνω.

Μια τέτοια "ψευδαίσθηση" την έχω καταφέρει όλα αυτά τα χρόνια με διάφορα τοπικά, όπως κορτιζόνη, αντιφλεγμονώδη, ρολλερ και μαντζούνια, αλλά το αποτέλεσμα ήταν πρόσκαιρο και υποχωρούσε γρήγορα. Προς το παρόν είναι η πρώτη φορά που το βλέπω μόνο με οραλ σκεύασμα όπως η μετφορμίνη. Μένει να φανεί αν συνεχίσει και φυσικά αν υποχωρήσει για άλλη μια φορά.

Να πω επίσης ότι μιας και κατάφερα να μου χορηγήσουν δωρεάν μετρητή σακχάρου, μετράω καθημερινά πάρα πολλά πράγματα στο πως αντιδρά ο οργανισμός μου σε διάφορους συνδυασμούς τροφίμων και φάνηκε πως όλα αυτά τα χρόνια, όσο σωστή και αν ήταν φαινομενικά η διατροφή μου, για αυτό που θέλουμε, ήταν απλά εντελώς άκυρη. Ένα τυχαίο παράδειγμα, οποιοδήποτε φρούτο έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής μου κάνει έντονη αυξομείωση στο σάκχαρο και υπογλυκαιμία. Πρώτο φρούτο με διαφορά ήταν η μπανάνα, που συνήθιζα να τρώω 2-3 την ημέρα.
Αν κάποιο φρούτο πχ το φάω με λίγη ποσότητα πρωτείνης, το σάκχαρο παραμένει σταθερό, ή αν αντί για ολόκληρο φάω το μισό.

Γενικώς φαίνεται να μην έχει τόση σημασία η ποιότητα στην τροφή, όσο η ποσότητα. Δηλαδή πόση ποσότητα τροφής (ενέργεια) μπορεί να διαχειριστεί σωστά ο οργανισμός σου σε ένα γεύμα. Το παραπάνω καταλήγει σε αυτό που λέμε οξειδωτικό στρες, ακόμα και αν είναι από τα πιο υγιεινά πράγματα. Για τον οργανισμό είναι το ίδιο.

GOMI πληροφοριακα το μετρητη ζαχαρου μην τον εμπιστευεσαι πολυ εκτος αν ειναι ακριβος.. Εγω εκανα εξετασεις αιματος στο νοσοκομειο στο χαρτι εγραφε 71 και πηγα να μιλησω με ενδοκρινολογο για να μου γραψει μια εξεταση κ με μετρησε το ζαχαρο την ιδια στιγμη και ηταν 125 !!! τελικα μου εγραψε ινσουλινη γτ ανησυχησε μηπως μπαινω σε διαβητη.. Μολις εφυγα απο το νοσοκομειο πηγα στο φαρμακειο , μου εκανε το ιδιο με μετρητη και ειχα 87 :2m:
ολα αυτα την ιδια ωρα.. βγαλε ακρη :hithead:
αυτο με τη μπανανα δεν το καταλαβα .. η μπαναν ειναι φουλ στη ζαχαρη πως σ βγαζει υπογλυκαιμια??
 
Βιοτινη επαιρνα παλιοτερα σε μικρες ποσοτητες. Μου την ειχε συστησει ο δερματολογος. Φανταζομαι θα θελει μεγαλυτερες ποσοτητες για να δουλεψει στη βελτιωση της ινσουλινοαντιστασης. Αυτο με την ινσουλινη εχω αρχισει να το πιστευω πολυ. Στο κατω κατω η ινσουλινη μαζι με την κορτιζολη ειναι απο τις πιο καταστροφικες ορμονες για το σωμα οταν βρισκονται σε πλεονασμα. Ποιος εχει κουραγιο ομως να αλλαξει τη διατροφη του; το λευκο ρυζι προκαλει μεγαλυτερη αυξηση της ινσουλινης απο οτι η ζαχαρη. Δοκιμασε να φας καστανο ρυζι ομως και πες μου μετα.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
Chs είπε:
Καλή επιτυχία φίλε GOMI και θα είναι κάτι πολύ σημαντικό για όλους κάθε σου feedback επάνω στο θέμα ;)

Σ ευχαριστώ Chs, πριν 10 ημέρες, έλεγα ότι ακόμα και αν τελικά χρειαστεί να πάω σε ορμονοθεραπεία και ως αποτέλεσμα να μου φύγουν τα όσα μαλλιά έχουν απομείνει, δεν θα με πείραζε πλέον και τόσο. Φτάνω σιγά σιγά τα 40 εξάλλου.
Τις 3 τελευταίες όμως ημέρες που είδα μια σημαντική αλλαγή, έτσι απλά, μετά το λούσιμο, αρχίζω και το ξανασκέφτομαι. Θα δούμε...

Να πω όμως γενικότερα, ότι αυτό που επιδιώκω αυτή τη στιγμή και στο οποίο αναφέρομαι, δεν είναι το regrowth. Αυτό προς το παρόν φαίνεται να αφορά ένα εντελώς διαφορετικό κεφάλαιο από αυτό που ψάχνουμε.
Ίσως στην πορεία να χρειαστούμε κάτι τέτοιο..
http://www.promocell.com/products/human-stem-and-blood-cells/cd34-progenitor-cells/

Το βασικό μέλημα, είναι να σταματήσουμε τον μηχανισμό που οδηγεί σε Α.Α.
Αν πχ αυτό αφορά την ινσουλινοαντίσταση σε μεγάλο βαθμό, η επαναφορά της ευαισθησίας των κυττάρων σε αυτή σταματάει την διαδικασία της Α.Α.
Η φλεγμονή που έχει εδραιωθεί στην περιοχή από αυτή την κατάσταση, πρέπει να την καταπολεμάμε και με κάποιο αντιφλεγμονώδη. Έτσι θα κάνουμε το έργο της ινσουλίνης ευκολότερο και γρηγορότερο.

Επομένως βασικός στόχος, είναι οι αδύναμες και λεπτές τρίχες που φέρουν την ταυτότητα της Α.Α. πάνω τους, να αρχίσουν να σκουραίνουν, να παχαίνουν και να δυναμώνουν τόσο σε σώμα όσο και ως προς το μήκος τους.

Αυτό και μόνο αρκεί να δώσει μια εικόνα "γεμίσματος" - πύκνωσης της περιοχής. Είναι regrowth? Όχι, αλλά η εικόνα δεν θα έχει και μεγάλη διαφορά. Βασικό εννοείται είναι να μην είμαστε εντελώς φαλακροί. Εκεί δεν υπάρχει τίποτα να κάνουμε.
Δηλαδή όπου μπορεί να δουλέψει πχ. το τοπικ, μπορεί να δουλέψει και το παραπάνω.

Μια τέτοια "ψευδαίσθηση" την έχω καταφέρει όλα αυτά τα χρόνια με διάφορα τοπικά, όπως κορτιζόνη, αντιφλεγμονώδη, ρολλερ και μαντζούνια, αλλά το αποτέλεσμα ήταν πρόσκαιρο και υποχωρούσε γρήγορα. Προς το παρόν είναι η πρώτη φορά που το βλέπω μόνο με οραλ σκεύασμα όπως η μετφορμίνη. Μένει να φανεί αν συνεχίσει και φυσικά αν υποχωρήσει για άλλη μια φορά.

Να πω επίσης ότι μιας και κατάφερα να μου χορηγήσουν δωρεάν μετρητή σακχάρου, μετράω καθημερινά πάρα πολλά πράγματα στο πως αντιδρά ο οργανισμός μου σε διάφορους συνδυασμούς τροφίμων και φάνηκε πως όλα αυτά τα χρόνια, όσο σωστή και αν ήταν φαινομενικά η διατροφή μου, για αυτό που θέλουμε, ήταν απλά εντελώς άκυρη. Ένα τυχαίο παράδειγμα, οποιοδήποτε φρούτο έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής μου κάνει έντονη αυξομείωση στο σάκχαρο και υπογλυκαιμία. Πρώτο φρούτο με διαφορά ήταν η μπανάνα, που συνήθιζα να τρώω 2-3 την ημέρα.
Αν κάποιο φρούτο πχ το φάω με λίγη ποσότητα πρωτείνης, το σάκχαρο παραμένει σταθερό, ή αν αντί για ολόκληρο φάω το μισό.

Γενικώς φαίνεται να μην έχει τόση σημασία η ποιότητα στην τροφή, όσο η ποσότητα. Δηλαδή πόση ποσότητα τροφής (ενέργεια) μπορεί να διαχειριστεί σωστά ο οργανισμός σου σε ένα γεύμα. Το παραπάνω καταλήγει σε αυτό που λέμε οξειδωτικό στρες, ακόμα και αν είναι από τα πιο υγιεινά πράγματα. Για τον οργανισμό είναι το ίδιο.

Μακάρι φίλε GOMI να δώσει καρπούς επιτυχίας η όλη ταλαιπωρία επάνω στο θέμα. Το θέμα natural regrowth πραγματικά είναι ένα άλλο κεφάλαιο και μάλιστα γιγάντιο.. και ίσως τελικά μη προσβάσιμο στο τέλος και φυσικά εδώ έχει να κάνει καθαρά πιστεύω το πόσο "νωρίς η αργά" είναι για τον κάθε έναν. Το χτύπημα όμως της ρίζας του κακού μοιάζει πολύ πιο προσβάσιμο.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
kwsths είπε:
GOMI πληροφοριακα το μετρητη ζαχαρου μην τον εμπιστευεσαι πολυ εκτος αν ειναι ακριβος.. Εγω εκανα εξετασεις αιματος στο νοσοκομειο στο χαρτι εγραφε 71 και πηγα να μιλησω με ενδοκρινολογο για να μου γραψει μια εξεταση κ με μετρησε το ζαχαρο την ιδια στιγμη και ηταν 125 !!! τελικα μου εγραψε ινσουλινη γτ ανησυχησε μηπως μπαινω σε διαβητη.. Μολις εφυγα απο το νοσοκομειο πηγα στο φαρμακειο , μου εκανε το ιδιο με μετρητη και ειχα 87 :2m:
ολα αυτα την ιδια ωρα.. βγαλε ακρη :hithead:
αυτο με τη μπανανα δεν το καταλαβα .. η μπαναν ειναι φουλ στη ζαχαρη πως σ βγαζει υπογλυκαιμια??

Kwsth, πότε έγιναν όλα αυτά ρε συ? Οι εξετάσεις σου είναι πρόσφατες ή μιλάς για παρελθοντικούς χρόνους?
Κοίτα, σίγουρα ο μετρητής που έχω, εφόσον παρέχεται δωρεάν, δεν θα είναι και η τελευταία λέξη της τεχνολογίας, αλλά όσο να ναι θα βοηθάει να σχηματιστεί μια εικόνα κατά προσέγγιση.

Αυτό που λες για την αυξομείωση του σακχάρου, εγώ όταν έκανα την καμπύλη, ο γιατρός με συμβούλευσε το 3ωρο που περίμενα να είμαι όσο πιο χαλαρός γίνεται...να μην κινούμαι και να μην διαβάζω καν κάποιο περιοδικό, γιατί οτιδήποτε καταναλώνει ενέργεια, επηρεάζει και τις τιμές του. Οπότε αν έκανες κάποια χιλιόμετρα από τον έναν στον άλλο, σίγουρα οι τιμές θα ήταν λούνα παρκ. Πρέπει να το μετράς νηστικός με το που σηκώνεσαι από το κρεβάτι.
Οπότε τώρα κάνεις ινσουλίνη? Δεν έχω καταλάβει....

Η υπογλυκαιμία που έχω, λέγεται αντιδραστική υπογλυκαιμία, (υπερινσουλιναιμία) δηλαδή μόλις φάω κάτι με υδατάνθρακες, κάνει να ανέβει το σάκχαρο αλλά το προλαβαίνει στο δρόμο η ινσουλίνη που κάνει έντονο spike και μου το ρίχνει κάτω από τα φυσιολογικά κάνοντας μου υπογλυκαιμία.
Δηλαδή εγώ όταν τρώω πχ γλυκό, αντί να ανέβει το σάκχαρο, πέφτει. Με αυτό τον τρόπο όλο μου το σώμα σχεδόν, στερείται σημαντικών διατροφικών στοιχείων, πόσο μάλλον το μαλλί.


Chs είπε:
Μακάρι φίλε GOMI να δώσει καρπούς επιτυχίας η όλη ταλαιπωρία επάνω στο θέμα. Το θέμα natural regrowth πραγματικά είναι ένα άλλο κεφάλαιο και μάλιστα γιγάντιο.. και ίσως τελικά μη προσβάσιμο στο τέλος και φυσικά εδώ έχει να κάνει καθαρά πιστεύω το πόσο "νωρίς η αργά" είναι για τον κάθε έναν. Το χτύπημα όμως της ρίζας του κακού μοιάζει πολύ πιο προσβάσιμο.

Ναι Chs, αν σταθούμε λίγο τυχεροί και σταματήσουμε το μηχανισμό, το θέμα regrowth ίσως να είναι και πιο εύκολο από το πρώτο στάδιο. Υπάρχουν πολλά που έχουν δουλέψει in vitro, αλλά τίποτα in vivo. (όλα τα ποντικάκια που έβγαζαν τρίχες με τόσα και τόσα πράγματα, δεν είχαν ινσουλινοαντίσταση) Προφανώς όσο ο μηχανισμός της Α.Α. υφίσταται, οποιαδήποτε προσπάθεια για regrowth είναι μάταιη. Αν αυτό λυθεί, όλα γίνονται μετά...
 
Μπλουζα