η βιοτινη μειωνει την αντισταση στην ινσουλινη που ειναι η αιτια τριχοπτωσης

Βιοτίνη και παρενέργειες...

Καλησπέρα.

Διαβάζω εξαιρετικά λόγια για την βιοτίνη ως συμπλήρωμα, κυρίως για το ότι κάνει τα μαλλιά να φαίνονται υγιή, να μεγαλώνουν γρηγορα και δίνει πάχος στην τρίχα (χωρίς βέβαια νακάνει θαύματα).
Παρόλα αυτά αρκετοί λένε ότι έχει παρενέργειες όπως σπυράκια και ξηρότητα. Άλλοι λένε ότι δεν εμφανίζει παρενέργειες αρκεί να πίνεις ικανοποιητικές ποσότητες νερού και να ξεκινήσεις με μικρή δόση πχ 1000 mg. Για την 10αρα ούτε λόγος....

Έχει κάνει κανείς χρήση της; 'Εχει αποτέλέσματα; Παρενέργειες;;; Το σκέφτομαι σοβαρά αλλά δεν θέλω να αρχίσω να βγάζω σπυριά ή να σπαέι το δέρμα μου... Αρκετά έχω τραβήξει...

Για την 1000αρα της solgar σκέφτομαι....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gio

New Member
RE: Βιοτίνη και παρενέργειες...

Όπως βλέπεις και απο την υπογραφή μου φίλε Δημήτρη την χρησιμοποιώ εδώ και περίπου 2 μήνες. Έχω εντυπωσιακά αποτελέσματα απο την θεραπεία μου και μπορώ να πω με ασφάλεια οτι με έχει βοηθήσει πολύ η βιοτίνη. Μιλάω για το υπάρχον μαλλάκι μου, που είχε λεπτύνει και ατονίσει. Πλέον η τρίχα είναι πιο γερή και υγιής "δένοντας" καλύτερα με τα πλαινά! Ο λόγος που νομίζω οτι έκανε η βιοτίνη δουλειά είναι αφενώς γιατί μινοξιδίλη βάζω τοπικά στους κροτάφους, και την φίνα την πρόσθεσα λίγο αργότερα στην θεραπεία μου και δεν νομίζω να πρόλαβε σε 2 μήνες να έκανε δυνάμωσε ολόκληρο το κεφάλι μου. Επομένως η βιοτίνη και το πυρήτιο φαίνεται να είναι οι "ένοχοι". Μηδέν παρενέργειες, αφού και μιλάμε για φυτικά σκευάσματα..
 
RE: Βιοτίνη και παρενέργειες...

Σε ευχαριστώ φίλε Γιώργο για την απάντηση σου καταρχάς.
Εσύ δλδ δεν παρατήρησες τίποτα περίεργο, καμιά αλλεργική αντίδραση ή ακμή, κύστες και τέτοια έτσι; Επίσης πόσες έπαιρνες την ημέρα; Mία μαζί με το φαγητό να υποθέσω;

Για τις παρενέργειες το είδα από αυτή την τύπισα στο βίντεο εδώ http://www.youtube.com/watch?v=GfCZcEb2sLY
αλλά απ ότι κατάλαβα έπαιρνε αυτή που είναι 10000 mg δλδ τούμπανο και μετά η μείωσε αν κατάλαβα καλά...
Η solgar έχει 1000 mg αλλά και μικρότερες δόσεις νομίζω.
Επίσης και εδώ http://www.md-health.com/Biotin-Side-Effects.html αναφέρει παρενέργειες.... Γενικά αν το ψάξετε θα δέιτε ότι παίζει πολύ το θέμα και σε άλλες ιστοσελίδες...
 

krhtikos21

Member
RE: Βιοτίνη και παρενέργειες...

εγώ παιδιά φοβάμαι μήπως σε μακροχρόνια βάση είναι επικίνδυνο για την υγεία.... πάντως σκέφτομαι να τ αγοράσω και εγώ, δεν έχετε ακούσει για καμία παρενέργεια πουθενά ε?

θέλει μία την ημέρα?πόσο κρατάει τ κουτάκι?
 
RE: Βιοτίνη και παρενέργειες...

krhtikos21 είπε:
εγώ παιδιά φοβάμαι μήπως σε μακροχρόνια βάση είναι επικίνδυνο για την υγεία....

Αυτό με την υγεία από που προκύπτει φίλε κρητικέ;

Μία την ημέρα και το κουτί κρατάει κάνα 2μηνο περίπου (αφού έχει 50) απλά εξαρτάται από τη δοσολογία. Έχω διαβάσει ότι η μέγιστη για έναν ενήλικα άνθρωπο είναι 10000 mcg ημερησίως.

τώρα προσωπικά δεν θα έπαιρνα τόσο υψηλή, άλλοι λένε ότι δεν πρέπει να ξεπερνά τα 5000 mcg που πάλι προσωπικά δεν θα έπαιρνα...
 

Gio

New Member
RE: Βιοτίνη και παρενέργειες...

Με 2 κουτάκια βιοτίνης και ένα πυρίτιο βγαίνω για 3 μήνες. Κόστος περι τα 45 ευρώ περίπου.

Παίρνω την δοσολογία 1000mg Βιοτίνης :
http://www.e-farmacy.gr/solgar-biotin-1000-mg-50-vcaps-p-5569.html

Kαι πυρίτιο :
http://www.e-farmacy.gr/solgar-vegetal-silica-Endunamosh-Mallion-Nuxion-Dermatos-Oston-100vegicaps-p-3348.html?manufacturers_id=24
 
RE: Βιοτίνη και παρενέργειες...

Σωστός για τη διάρκεια, το διόρθωσα αφού το κουτί έχει 50...

Επίσης παιδιά μια διόρθωση σε ένα λάθος που έκανα και εγώ αλλά και σε sites με φαρμακευτικά το έχουν λάθος.
Δεν είναι δοσολογία των 1000 mg αλλά 1000 mcg ή μcg ή μg (μικρογραμμάρια), δηλαδή τελικά 1 mg (μιλιγραμμάρια).

1 µcg = 1 mcg = (1/1000) mg

Εδώ www.e-farmacy.gr/solgar-biotin-1000-mg-50-vcaps-p-5569.html το έχει σε mg στον τίτλο αλλά αν δείτε την εικόνα είναι σε μg...

Όχι βέβαια ότι παίζει ιδιαίτερο θέμα θα το καταλάβει κάποιος αφού η solgar δεν έχει πολλές δοσολογίες για biotin στην ελλάδα, αλλά 1000 mg είναι τρομακτική δοσολογία για βιοτίνη, δεν υφίσταται...
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
RE: Βιοτίνη και παρενέργειες...

Να σε ενημερώσω οτι η συνήθης δοσολογίας βιοτινης για τα μαλλιά ειναι 5000 mcg ημερησίως, σε δυο δόσεις των 2.500 mcg πρωί-βράδυ.
 
RE: Βιοτίνη και παρενέργειες...

Δηλαδή λέτε να είναι καλύτερα δοσολογία των 5000 mcg; Έχει αποτελέσματα; Κανείς άλλος εκτός από το φίλο Γιώργο έχει κάνει χρήση της;
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
RE: Βιοτίνη και παρενέργειες...

Εγω εχω πάρει για κανά τρίμηνο 3000mcg (απο λάθος στη παραγγελία) και η επόμενη που θα κΆνω θα ειναι 5000mcg και σταδιακά θα ανεβώ παραπάνω. Δεν θέλω όμως να σε πάρω στο λαιμό μου, ρώτα ένα γιατρό.
 
RE: Βιοτίνη και παρενέργειες...

5000 εγώ με αυτά που διαβάζω δεν θα έπαιρνα. Και για τη 1000αρα ακόμα το σκέφτομαι αλλά είναι από τις μικρές δόσεις...


Προσωπικά πάντα αυτό έτσι. Ο καθένας τα βλέπει διαφορετικά + ότι είναι και διαφορετικός ο κάθε οργανισμός...

Πάντως ρε παιδιά κάντε κάνα review όποιος πάρει με τον καιρό για να ξέρουμε και οι υπόλοιποι πώς πήγε η θεραπεία...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

RE: Βιοτίνη και παρενέργειες...

Τελικά μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα σε ένα κουτάκι priorin extra.... Έχουν μέσα και βιοτίνη απ ότι είδα 1000 mcg αλλά και άμινοξέα και βιταμίνες συμπλέγματος B.

Σε κάνα μήνα θα κάνω και ένα review...
 
RE: Βιοτίνη και παρενέργειες...

Ρε παιδιά να ρωτήσω...
Γιατί κάποια σκευάσματα αναφέρουν ότι πρέπει να παίρνονται με ένα ποτήρι νερό μαζί ενώ κάποια άλλα μπορείς και απευθείας χωρίς νερό; Πέρα απο το θέμα ευκολία στην κατάποση...

πχ το priorin οι καψουλες που παιρνω τωρα λενε μαζι με ενα ποτηρι νερο μετα τα γευματα... Το skin nails hair το έπαιρνα με απευθειας κατάποση χωρίς νερό και είχε αποτελέσματα...

Επίσης η βιοτίνη λόγω του ότι είναι υδατοδιαλυτή βιταμίνη λέτε γι αυτό να θέλει νερό;

Aπλά δεν θέλω αμέσως μετά το φαγητό να πίνω νερό, κάπου είχα διαβάσει ότι δεν είναι καλό αμεσως μετά το φαγητό να πίνουμε νερό γιατί δυσκολεύουμε την πέψη...
 

Gio

New Member
RE: Βιοτίνη και παρενέργειες...

dimitris__27 είπε:
Ρε παιδιά να ρωτήσω...
Γιατί κάποια σκευάσματα αναφέρουν ότι πρέπει να παίρνονται με ένα ποτήρι νερό μαζί ενώ κάποια άλλα μπορείς και απευθείας χωρίς νερό; Πέρα απο το θέμα ευκολία στην κατάποση...

πχ το priorin οι καψουλες που παιρνω τωρα λενε μαζι με ενα ποτηρι νερο μετα τα γευματα... Το skin nails hair έτσι το έπαιρνα με απευθειας κατάποση χωρίς νερό και είχε αποτελέσματα...

Επίσης η βιοτίνη λόγω του ότι είναι υδατοδιαλυτή βιταμίνη λέτε γι αυτό να θέλει νερό;

Aπλά δεν θέλω αμέσως μετά το φαγητό να πίνω νερό, κάπου είχα διαβάσει ότι δεν είναι καλό αμεσως μετά το φαγητό να πίνουμε νερό γιατί δυσκολεύουμε την πέψη...

Φίλε Δημήτρη, ορισμένα σκεύσματα κάψουλας μπορείς να τα πάρεις και χωρίς νερό αν είναι σε πλαστικό περίβλημα τύπου "σφαίρας", αντίθετα χαπάκια ας πούμε όπως η ασπιρίνη ή το propecia το νερό επιβάλλεται αφού έχουν εμφανιστεί φαινόμενα δυσκολίας στην κατάποση με αποτέλεσμα να σου κάθεται στο λαιμό. Είναι καθαρά πρακτικό το θέμα. Μην κολλάς στο ποτήρι σαν ορισμό. Μπορείς απλά να πιείς μια ρουφιά αν δεν θέλεις να πιείς ολόκληρο ποτήρι :p

Ως γνωστόν άλλωστε τα στομαχικά οξέα είναι τόσο ισχυρά, που και 2 λίτρα κόκα-κόλας να πιείς, θα διαλυθεί στο πι και φι.
 

Atermon

Member
RE: Βιοτίνη και παρενέργειες...

Η βιοτίνη είναι μια από τις βιταμίνες που παίρνουμε σε επαρκή ποσότητα από μια συνηθισμένη διατροφή και παράγεται και στο έντερο. Δηλαδή δεν παίζει να έχεις έλλειψη. Αυτό το βλέπεις και στα νύχια σου και στο δέρμα σου και στα μαλλιά σου (αυτά που δεν έχουν πέσει από την dht).
Οπότε γιατί να μπλέκεις με πιθανόν αχρείαστα συμπληρώματα και παρενέργειες;
 
RE: Βιοτίνη και παρενέργειες...

Ευχαριστώ φίλε gio για την ενημέρωση....


@Atermon

Βιοτίνη παίρνεις από συγκεκριμμένες τροφές νομίζω πχ αβγά (στον κρόκο), στο συκώτι, σε κάποια ψάρια αλλά νομίζω και σε προιόντα σόγιας... Αβγά δεν τρώω συχνά, συκώτι σπάνια, σόγια δεν θυμάμαι να έχω βάλει ποτέ στο στόμα μου. Όπως και να χει πολλοί αναφέρουν ότι είδαν διαφορά στην εμφάνιση των μαλλιών τους χρησιμοποιώντας βιοτίνη...
 

giannis25

Member
η ινσουλινη ειναι μια ουσια που παιρνει την ζαχαρη και αλλα επικινδυνα συστατικα απο τα κυτταρα.υπο καποιες συνθηκες ο οργανισμος παθαινει αντισταση στην ινσουλινη. η αντίσταση στην ινσουλινη μειώνει τα επίπεδα HSBG που εχουν να κάνουν με πόση τεστοστερονη θα μετατραπεί σε dht. έτσι δημιουργείται αυξημένη dht που προκαλεί τριχόπτωση.αντίσταση στην ινσουλίνη δημιουργείται εξαιτείας τροφών με ζάχαρη και ψωμια κουλούρια

η βιοτίνη μειώνει την αντίσταση στην ινσουλίνη

Effects of biotin supplementation in the diet on insulin secretion, islet gene expression, glucose homeostasis and beta-cell proportion.
Lazo de la Vega-Monroy ML1, Larrieta E, German MS, Baez-Saldana A, Fernandez-Mejia C.
Author information
Abstract
Besides its role as a carboxylase cofactor, biotin has a wide repertoire of effects on gene expression, development and metabolism. Pharmacological concentrations of biotin enhance insulin secretion and the expression of genes and signaling pathways that favor islet function in vitro. However, the in vivo effects of biotin supplementation on pancreatic islet function are largely unknown. In the present study, we investigated whether in vivo biotin supplementation in the diet has positive effects in rodent pancreatic islets. Male BALB/cAnN Hsd mice were fed a control or a biotin-supplemented diet over 8 weeks postweaning and tested for glucose homeostasis, insulin secretion, islet gene expression and pancreatic morphometry. Insulin secretion increased from the islets of biotin-supplemented mice, together with the messenger RNA (mRNA) expression of several transcription factors regulating insulin expression and secretion, including forkhead box A2, pancreatic and duodenal homeobox 1 and hepatocyte nuclear factor 4α. The mRNA abundance of glucokinase, Cacna1d, acetyl-CoA carboxylase, and insulin also increased. Consistent with these effects, glucose tolerance improved, and glucose-stimulated serum insulin levels increased in biotin-supplemented mice, without changes in fasting glucose levels or insulin tolerance. Biotin supplementation augmented the proportion of beta cells by enlarging islet size and, unexpectedly, also increased the percentage of islets with alpha cells at the islet core. mRNA expression of neural cell adhesion molecule 1, an adhesion protein participating in the maintenance of islet architecture, decreased in biotin-supplemented islets. These findings provide, for the first time, insight into how biotin supplementation exerts its effects on function and proportion of beta cells, suggesting a role for biotin in the prevention and treatment of diabetes.

Biotin supplementation improves glucose and insulin tolerances in genetically diabetic KK mice.
Reddi A1, DeAngelis B, Frank O, Lasker N, Baker H.
Author information
Abstract
Because biotin treatment may lower blood glucose in insulin-dependent diabetes, we chose to study such an effect in non-insulin dependent diabetes. Twenty-six diabetic KK mice, moderately hyperglycemic and insulin resistant, were treated for 10 weeks: 9 animals with 2 mg of biotin/Kg, 8 with 4 mg of biotin/Kg, and 9 with saline (controls). Blood glucose levels, oral glucose tolerance, insulin response to oral glucose, and blood glucose decrease in response to insulin were quantitated. Compared to controls, biotin treatment lowered post-prandial glucose levels, and improved tolerance to glucose and insulin resistance. Serum immunoreactive insulin levels in biotin-treated mice were like the controls.

Effects of biotin on glucotoxicity or lipotoxicity in rat pancreatic islets.
Yoshikawa H1, Tajiri Y, Sako Y, Hashimoto T, Umeda F, Nawata H.
Author information
Abstract
Biotin (vitamin H) plays an important role as a cofactor in glucose or lipid metabolism. We showed that biotin potentiated glucose-induced insulin release in isolated rat islets, while biotin alone did not affect insulin release. Coculture with biotin in islets for 48 hours significantly enhanced glucose-induced insulin release or islet insulin content. Similarly, preproinsulin or pancreatic/duodenal homeobox-1 (PDX-1) mRNA was also enhanced in islets cultured with biotin for 48 hours. Furthermore, we measured effects of biotin on beta-cell function under glucotoxic or lipotoxic states. In islets cultured with high glucose or palmitate for 48 hours, glucose-induced insulin release or islet insulin content deteriorated. Coculture with biotin significantly restored glucose-induced insulin release or islet insulin content together with the restoration of preproinsulin or PDX-1 mRNA. We conclude that biotin exerts its beneficial effects on beta-cell dysfunction induced by glucose or free fatty acids probably through the enhancement of insulin biosynthesis.

Administration of biotin prevents the development of insulin resistance in the skeletal muscles of Otsuka Long-Evans Tokushima Fatty rats.
Sasaki Y1, Sone H, Kamiyama S, Shimizu M, Shirakawa H, Kagawa Y, Komai M, Furukawa Y.
Author information
Abstract
Otsuka Long-Evans Tokushima Fatty (OLETF) rat is an animal model for type 2 diabetes mellitus. In the present study, we investigated whether pharmacologic doses of biotin have the potential to abate insulin resistance in the skeletal muscles of OLETF rats. OLETF rats (34 weeks of age) were divided into 2 groups and given distilled water (OLETF-control group) or distilled water containing 3.3 mg L(-1) of biotin (OLETF-biotin group) for 8 weeks. At the end of experimental period, the OLETF-control rats developed severe hyperglycemia and hyperinsulinemia, whereas the OLETF-biotin rats showed significantly smaller responses to oral glucose tolerance test than the OLETF-control rats. The glucose uptake in the hind limbs of the rats was significantly higher in the OLETF-biotin group than in the OLETF-control group. Biotin administration increased the glucose transporter type 4 (GLUT4) protein content in the total membrane fraction but had little effect on the GLUT4 content in the plasma membrane fraction. These results indicate that administration of a pharmacological dose of biotin prevents the development of insulin resistance in the skeletal muscles of OLETF rats presumably via an increase in GLUT4 protein expression but not via GLUT4 translocation.

Effects of biotin deficiency on pancreatic islet morphology, insulin sensitivity and glucose homeostasis.
Larrieta E1, Vega-Monroy ML, Vital P, Aguilera A, German MS, Hafidi ME, Fernandez-Mejia C.
Author information
Abstract
Several studies have revealed that physiological concentrations of biotin are required for the normal expression of critical carbohydrate metabolism genes and for glucose homeostasis. However, the different experimental models used in these studies make it difficult to integrate the effects of biotin deficiency on glucose metabolism. To further investigate the effects of biotin deficiency on glucose metabolism, we presently analyzed the effect of biotin deprivation on glucose homeostasis and on pancreatic islet morphology. Three-week-old male BALB/cAnN Hsd mice were fed a biotin-deficient or a biotin-control diet (0 or 7.2 μmol of free biotin/kg diet, respectively) over a period of 8 weeks. We found that biotin deprivation (έλλειψη) caused reduced concentrations of blood glucose and serum insulin concentrations, but increased plasma glucagon levels. Biotin-deficient mice also presented impaired glucose and insulin tolerance tests, indicating defects in insulin sensitivity. Altered insulin signaling was linked to a decrease in phosphorylated Akt/PKB but induced no change in insulin receptor abundance. Islet morphology studies revealed disruption of islet architecture due to biotin deficiency, and an increase in the number of α-cells in the islet core. Morphometric analyses found increased islet size, number of islets and glucagon-positive area, but a decreased insulin-positive area, in the biotin-deficient group. Glucagon secretion and gene expression increased in islets isolated from biotin-deficient mice. Our results suggest that biotin deficiency promotes hyperglycemic mechanisms such as increased glucagon concentration and decreased insulin secretion and sensitivity to compensate for reduced blood glucose concentrations. Variations in glucose homeostasis may participate in the changes observed in pancreatic islets.

η ποσότητα που πρέπει να πάρει κάποιος είναι 10 μέχρι 15 mg. είναι υδατοδιάλυτη βιταμίνη και δεν έχει ούτε μία παρενέργεια.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ έχω αποδεδειγμένη πλέον ινσουλινοαντίσταση και η shbg μου είναι αρκετά αυξημένη. Η αντίσταση στην ινσουλίνη δρα διαφορετικά στις γυναίκες απ ότι στους άντρες.
Πχ στις πολυκυστικές η ινσουλινοαντίσταση αυξάνει την ελεύθερη τεστοστερόνη και αυτή με τη σειρά της τα ανδρογόνα, ενώ αντίθετα στους άντρες ρίχνει την ελεύθερη τεστο, αλλά επηρεάζει αρνητικά τους ανδρογόνους υποδοχείς όπως και τη δράση του igf1 στον θύλακα.

Μαζί με την βιοτίνη, εξίσου σημαντικά είναι και το χρώμιο ή/και το βανάδιο και προσωπικά θα τα προτιμούσα γιατί η βιοτίνη αν γίνεται μονομερή χρήση της, με τον καιρό θα προκαλέσει ανισορροπία στις άλλες Β βιταμίνες στον οργανισμό.

Είμαι σήμερα 10 μέρες στη μετφορμίνη και ήδη βλέπω σημαντικά πράγματα στο μαλλί. Πολύ νωρίς φυσικά για ενθουσιασμούς, αλλά πιστεύω πως αν κάποιος εξασφαλίσει το θέμα ινσουλίνης στον οργανισμό του, δηλαδή αν όντως τίθεται θέμα και μάθει πως να το ρυθμίσει, τότε η τριχόπτωσή του όχι μόνο μπορεί να ανακοπεί, αλλά και να ανατραπεί.

Αν μου πάνε όλα καλά και καταφέρω να αποφύγω εξωγενή ορμονοθεραπεία, θα μπορώ να αποδείξω σημαντικά πράγματα σε αυτόν τον τομέα. Θα δούμε μετά το Πάσχα....
 

giannis25

Member
εγω το 2006 επαιρνα βιοτινη μεχρι το 2010 και δεν ειχα καθόλου τριχόπτωση δηλαδη αυτο με την ινσουλοαντίσταση πρέπει να λειτουργεί. μετα τα σταμάτησα και με πηρε η κάτω βόλτα.ωσπου ξεκίνησα πριν 1,5 χρόνο τα ομεγα-3 και ειμαι παλι στο ιδιο σημείο με όταν ξεκίνησα τα omega πριν ξεκινησω βιοτίνη είχα χάσει τα μισά μαλλιά μου. με τη βιοτινη πριν 8 χρονια και τα ομεγα είδα στη πράξη ότι σταμάτησε η τριχόπτωση. πάντως σιγά σιγά βλέπουμε πού να στοχεύσουμε ακριβώς είτε όσοι ξεκίνησαν πρώιμα στάδια τριχόπτωσης είτε όσοι θέλουν να παραμείνουν στην ίδια κατάσταση είτε όσοι σαν τον προηγούμενο φίλο που έκανε μεταμόσχεσυση αλλά η τριχόπτωση στα υπόλοιπα μαλλιά συνεχίζεται ώστε να σταματήσει τελείως η τριχόπτωση. και κυρίως με απλές συμβουλές όπως πχ μη τρως ψωμί. και με φυτικά φάρμακα χωρίς παρενέργειες. ωστόσο δεν είχα επανέκφυση με βιοτίνη ούτε με ομέγα.τωρα τα συνδυάζω αυτά τα δύο θα κοιτάξω ίσως και για gla που κ΄που διάβασα ότι μειώνει την dht 80% θα το ψάξω και διατροφικά τί να αποφεύγω όπως ψωμί, θα κοιτάξω και γι αυτά που έγραψες ότι μειώνουν την ινσουλοαντίσταση, θα πάρω και πολυβιταμίνες επειδή δεν ήξερα ότι προκαλείται ανισσοροπία στις β, ήδη τώρα με συνδυασμό ομέγα βιοτίνης 5 μέρες πριν τα επαιρνα ξεχωριστά βλέπω διαφορά, λιγότερη λιπαρότητα, αλλά πιστεύω από σεπτέμβριο θα δω τα τελικά αποτελέσματα, να δούμε πως θα πάει και η θεραπεία σου gomi. ωστόσο ενώ με τη βιοτίνη και τα ομέγα μου σταμάτησε η τριχόπτωση δεν είχα επανέκφυση και τη βιοτίνη την επαιρνα 3 χρόνια. παντως τουλάχιστον βλέπουμε τί να κάνουμε για να σταματήσει η τριχόπτωση να μην επεκταθεί.
 
Μπλουζα