δαφναιελαιο ποια ειναι η γνωμη σας?

FreeThinker

Well-Known Member
Freethinker, περίμενα να σιγουρευτώ πριν σου απαντήσω και βρίσκοντας την παλιά μου φωτογραφική σιγουρεύτηκα.
Επειδή έχεις πάρει μπάλα όλα τα topic με τις εναλλακτικές θεραπείες, να σου πω ότι δεν καθόμαστε όλοι στις ίδιες θέσεις του τρένου αγαπητέ. Το ότι δεν μπορείς να κατανοήσεις κάτι τέτοιο επειδή έχεις τρομερά επιθετική ΑΓΑ το καταλαβαίνω. Απ' τα 17 παίρνεις μίνο έχεις δοκιμάσει και αντιαδρογόνα κορτιζόνες και πάει λέγοντας και στα 20 είσαι ένα 4.
Γιατί δεν μου κατηγορείς λοιπόν αυτά που σου έδωσαν τόσο λίγα αποτελέσματα και κατηγορείς, πράγματα
που είναι ¨νεράκια¨ μπροστά τους; Εγώ ξέρω ξέρω ότι απ τα 16-20 δεν μου έμεινε δείγμα κροτάφου, πιο μέσα δεν πάει.
Και απ τα 20-22 αραίωσα αρκετά στην n6 επιφάνεια διάχυτα φτάνοντας 3+ καλπάζοντας να αδειάσω εντελώς σε 1-2 χρόνια.
Και εκεί ξεκινάω τα φυσικά πραγματάκια και περνάνε περίπου στα 2,5 χρόνια και παραμένω όπως ήμουν αυτή τη στιγμή.
Και στα 2,5 χρόνια εκτός απ τα παγωμένα μπάνια όλα τα άλλα τα κάνω για λίγους μήνες τον χρόνο και ένα 5 λεπτο καθημερινό μασάζ. (Σημ. Όσοι είχαν προδιάθεσει για aga απ το σοι ήταν στάνταρ 5αρια στην ηλικία μου) Για εμένα αυτό είναι τεράστιο κέρδος και γιατί όχι να μην δοκιμάσουν κάποια παιδιά που δεν έχουν τέρμα επιθετική αραίωση; Και όταν ακολουθώ κατά γράμμα τις θεραπείες είχα φτάσει και σε οπτικά καλύτερο αποτέλεσμα ειδικά με το σκορδόζουμο το οποίο απ χειμώνα θα ξανατιμήσω. Άσε μια εναλλακτική στον κοσμάκη πριν πάει στο regain που δεν έχω καμία έχθρα στο να πάει όταν τα άλλα δεν αποδίδουν. Τα βάζεις κάτω κερδίζεις χρόνο και βλέπεις. Εσύ είσαι στα 3 χρόνια είναι ζήτημα χρόνου να ξεκινήσει η πτώση.

Ντουν, αν δεν εχεις επιθετικη τριχοπτωση τοτε σου ευχομαι να μη γινει ποτε επιθετικη γιατι δεν ξερεις πως ειναι. Εφοσον εισαι ικανοποιημενος απο τα λαδια, συνεχισε τα. Εμενα δε θα με σωσουν οι 3 παραπανω τριχες το χρονο. Να σε διορθωσω παντως, δεν ειμαι ακομα norwood 4 (αν και το πλησιαζω και τωρα ειμαι 21) και ουτε εχω χρησιμοποιησει αντιανδρογονα μεχρι τωρα. Η μινοξιδιλη με την κορτιζονη με εχει κρατησει παντως 1,5 χρονο τωρα χωρις εμφανεις περαιτερω απωλειες, κραταω φωτογραφικο αρχειο οποτε ειμαι αρκετα σιγουρος οτι εχω μεινει σταθερος.

Κατι που με λυπη μου παρατηρησα χθες, ειναι οτι ενω η αραιωση στα γνωστα σημεια ειναι ιδια, επεκταθηκε και στο πισω μερος του κεφαλιου (πισω δηλαδη και απο την κορυφη των μαλλιων, αυτο που λεμε η καραφλα σου φτανει μεχρι το σβερκο) και εχω σοκαριστει οφειλω να ομολογησω. Ξερει κανεις αμα δουλευει η μινοξ σε εκεινα τα σημεια? Δηλαδη ακριβως πανω απο τη δοτρια περιοχη μεταμοσχευσεων?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ntoon91

Member
To saw δεν θεωρείται αντιαδρογόνο έστω και ήπιο; Koίτα έχω φίλο που από μοκέτα και μακρύ μαλλί, δεν έβλεπες ούτε χωρίστρα πραγματικά, έφτασε 5αρι σε ένα χρόνο.
Εγώ μέχρι τα 20 μου κροτάφους είχα γίνει θεοχάρης οπότε δεν το λες και ήπιο. Και τότε άρχισε να βαράει γρήγορα το υπόλοιπο κεφάλι. Και επειδή έχω αρκετά μεγάλο κεφάλι, δεν μπορεί να πέσει ούτε ξύρισμα και μεταμόσχευση θα θέλω 7-8 χιλιάδες μοσχεύματα για ένα μέτριο αποτέλεσμα. Την ίδια στεναχώρια έχουμε όλη, και εγώ έχασα πάρα πολλά επειδή αυτό το πράγμα με έκανε για πολύ καιρό να μην βγαίνω έξω. Και έπειτα κατάλαβα πως δεν τους νοιάζει καν, ειδικά γυναίκες κτλπ Απλά ίσως κάποιες φορές εμείς βγάζουμε την ανασφάλεια και πατάνε οι άλλοι. Όπως και να έχει καλή επιτυχία με την θεραπεία σου!

Leas, ναι, είχα διαβάσει περισσότερα πράγματα σε κάποιο forum, μα δεν έχω κρατήσει πηγές.
Τα κρύα μπάνια με βοηθούσαν αρκετά ώσπου σκέφτηκα από μόνος μου να τα ξεκινάω καυτά στο
scalp(πραγματικός πόνος) και να το γυρνάω σε τέρμα παγωμένο. Γενικά αν μπορώ να πω κάτι που έχω δει
είναι οτί η φλεγμονή και η αντιφλεγμονώδη δράση χρειάζονται, χωρίς να υπερβάλλεις σε ένα απ τα δυο κομμάτια.
Τι θέλω να πω το 2χ20 μασάζ δεν με έπεισε ποτέ όταν άρχισα να κάνω λιγότερα λεπτά 5-10 και να παίζω με τις εντάσεις
μου μείωσε την τριχόπτωση αρκετά. Νομίζω γι αυτό και οταν περνάνε μέρες με υπερβολική αιμάτωση χάνει, δεν πρέπει να
συνηθίζει το σώμα.

Nαι Leas δαφνέλαιο κάνω χρήση πριν απ τις μεγάλες μου τριχοπτώσεις, δηλαδή τώρα θα ξαναρχίσω γιατί σε 1,5-2 μήνες θα ξαναρχίσει και μετά το συνεχίσω όσο πάει αν κάνω μια παύση θα είναι Δεκέμβρης με Φλεβάρη. Είναι τα σημεία του χρόνου που πηγαίνω πραγματικά ξαφνικά πίσω αν δεν κάνω κάτι, την καθημερινή τριχόπτωση την παλεύω και με τα manuals μόνο.
 

cool11

Well-Known Member
Εγω προσπαθω να βαζω δαφνελαιο 3-4 φορες τη βδομαδα.
Πιστευω βοηθα την κατασταση, αλλα για να ακουσω και αλλους χρηστες.
 

cool11

Well-Known Member
Πριν την εφαρμογη δαφνελαιο κανω και ενα γερο βουρτισμα παντα.
Πρεπει να δινει καλη θρεψη στα μαλλια το δαφνελαιο.
Εξαλλου...για μια συντηρηση ζουμε!
 

sven

Active Member
Είχα αγοράσει δαφνέλαιο ένα μπουκάλι , τώρα το έφτιαξα μονος μου, το έβρασα κάπου 20 ώρες όχι 8 ώρες που είδα στην παρασκευή σε ενα site, σαν μπεν μαρί. Βγήκε πολύ πιο σκούρο στο τέλος το λάδι όχι όπως αυτό που είχα αγοράσει. Το κάψιμο πάντως δεν το είδα με κανένα από τα δυο στην αρχή τις εφαρμογής που αναφέρεται εδώ από κάποιους.

Στον έκτο μηνα είμαι τώρα. Δεν είδα διαφορα γιατί κάνω και χρήση μινοξ. Το βάζω για να μου σκουραίνει το μαλλί που θέλω, αν κάνει και κάτι άλλο καλός.
 

cool11

Well-Known Member
Συνεχιζω ακαταπαυστα με δαφνελαιο....
Στα θετικα ειναι οτι ειναι φτηνο, και μαλλον καλη δουλεια...
Στα αρνητικα, οτι πρεπει να εχεις ωρες στο σπιτι, και να μην πλησιασει και ανθρωπος...η λαδιλα δεν παλευεται...

Παντως, ισως να ειναι δοκιμασμενη συνταγη απο τα πολυ παλια χρονια...

Αυτο που λεει ο sven για βρασιμο, με ενδιαφερει, αν καποιος το δοκιμασε και πετυχε.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Γιατι δε παλευεται η λαδιλα? Αν εχεις καταλληλο σαμπουαν βγαινει μια χαρα.
Σαν τι καλη δουλεια σου κανει?
Εγω παντως τα εκοψα ολα και δαφνελαια και ω3 και βιοτινες και βιταμινες.
 

cool11

Well-Known Member
Δεν παλευεται για τις ωρες που ειναι στο κεφαλι.
Να βγεις απο το σπιτι δεν μπορεις, να υποδεχθεις κοσμο στο σπιτι δεν μπορεις.

Οσον αφορα το αν κανει καλη δουλεια,
θα θελα να ακουσω επικαιροποιημενες αποψεις κι απο αλλους τακτικους χρηστες.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εγω 1 ωρα το εβαζα περιπου? Κοιτα σε εμενα χτενιζουταν καλυτερα το μαλλι και εδινε καποιο ψιλοογκο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xk

Active Member
Για μενα δαφναιελαιο=μινοξιδιλι 1%-2%.Πλεονεκτημα βγαζει μικροτριχουλες χωρις καμια απολυτως παρενεργεια.Μειονεκτημα οτι σε αντιθεση με τη μινοξ που μπορεις να παρεις κ 5% και να boostareis με το δαφναιελαιο δε γινεται,εχει μονιμα το αποτελεσμα μιας μινοξ 1-2%

Το βαζω καθε δευτερη μερα για μια-μιαμιση ωρα πριν το λουσιμο(δε χρειαζεται παραπανω) με μπατονετα στα σημεια που χρειαζεται.Δε χρειαζεται να κανεις "μπανιο" με δαφναιελαιο,τζαμπα το κανεις δε θα κερδισεις τιποτα μονο μεγαλυτερη λαδιλα μεγαλυτερη μυρωδια και δυσκολοτερα να βγει με σαμπουαν.
Μπατονετα και περνας δερμα και ριζες τριχων
 

Dim10

Active Member
Νομιζω εχει να κανει με τον τυπο τριχας το δαφνελαιο γ αυτο και μερικους τους βοηθαει ενω αλλους οχι.
Προσωπικα στο δικο μου τυπο τριχας βοηθαει καθως συνειδητοποίησα οτι μου κανει παντα την τριχα πιο παχια ειτε με αιθεριο μεσα σε σαμπουαν ειτε σε λαδι αφου το ξεβγαλω .
Για επανεκφυση δε ξερω γτ ποτε δεν το χρησιμοπιησα μακροχρονια.
 

Jerom

Member
Παιδιά, τι άποψη έχετε γιά το αμυγδαλελαιο; Θα μπορούσε να κάνει και αυτό αντίστοιχη δουλειά όπως το δαφνέλαιο;
 

cool11

Well-Known Member
Σημερα ειπα να παω σε αλλο φαρμακειο, εκτος απο το συνηθισμενο που αγοραζω το salkano δαφνελαιο.
Δεν το ειχε, αλλα μου προτεινε ενα της macrovita αν το λεω καλα, τα 100ml στα 9,5€, το οποιο λεει εχει 100% περιεκτικοτητα σε δαφνελαιο, σε σχεση με το φτηνοτερο (1,5€) salkano...
Αρα λεει, για να πετυχεις τα αποτελεσματα με το salkano, σε σχεση με το macrovita, πρεπει να βαζεις πολυ περισσοτερο...
Βεβαια ετσι κι αλλιως, εγω σε αυτη την τιμη του salkano, κανω κατι που δεν μπορω να κανω με κανενα αλλο σκευασμα λογω κοστους,
και πλυμμηριζω το κεφαλι δαφνελαιο...του δινω να καταλαβει....

Εσεις τι ξερετε για το macrovita? Ειναι οντως τοσο καλο-αγνο-δυνατο, που να αξιζει να το προτιμησει κανεις με 10 ευρω, εναντι του salkano που κανει 1,5?
 

FreeThinker

Well-Known Member
Σημερα ειπα να παω σε αλλο φαρμακειο, εκτος απο το συνηθισμενο που αγοραζω το salkano δαφνελαιο.
Δεν το ειχε, αλλα μου προτεινε ενα της macrovita αν το λεω καλα, τα 100ml στα 9,5€, το οποιο λεει εχει 100% περιεκτικοτητα σε δαφνελαιο, σε σχεση με το φτηνοτερο (1,5€) salkano...
Αρα λεει, για να πετυχεις τα αποτελεσματα με το salkano, σε σχεση με το macrovita, πρεπει να βαζεις πολυ περισσοτερο...
Βεβαια ετσι κι αλλιως, εγω σε αυτη την τιμη του salkano, κανω κατι που δεν μπορω να κανω με κανενα αλλο σκευασμα λογω κοστους,
και πλυμμηριζω το κεφαλι δαφνελαιο...του δινω να καταλαβει....

Εσεις τι ξερετε για το macrovita? Ειναι οντως τοσο καλο-αγνο-δυνατο, που να αξιζει να το προτιμησει κανεις με 10 ευρω, εναντι του salkano που κανει 1,5?

Στα φαρμακεια, ειναι απεγνωσμένοι να σου φορτωσουν ο,τι παραφαρμακευτικη μαλακια εχουν, αφου απο τα καλλυντικα βγαζουν το μεγαλυτερο κερδος. Δεν ξερω το συγκεκριμενο, αλλα προφανως και ο φαρμακοποιος θα ελεγε τα παντα για να σου πουλησει το κατα 8 ευρω ακριβοτερο προιον. Ο,τι δε βλαπτει την υγεια σου αλλα βλαπτει την τσεπη σου ειναι διατεθημενοι να στο πουλησουν, μεγαλα αρπακτικα.

Βασικα για μενα δεν αξιζει καν να ασχολουμαστε ακομα με δαφνελαιo... Εσυ δηλαδη ειχες δει σοβαρο αποτελεσμα με το salkano?
 

cool11

Well-Known Member
Πιστευω οτι βοηθα και αυτο, το δαφνελαιο.
Δεν λεω οτι δεν θα υπαρχουν και καλυτερες/χειροτερες ποιοτητες, αλλα η πρεμουρα του φαρμακοποιου και με στοιχεια που δυσκολα αποδεικνυονται(περιεκτικοτητα, ποιοτητα, κλπ), μαλλον παραπεμπει σε πλασαρισμα του ακριβοτερου...
Βεβαια τον αφησα λιγο συξυλο, γιατι πριν φυγω του λεω 'να το θυμηθω αυτο το σκευασμα, γιατι τα συζηταμε στα φορουμς'!

Νομιζω οτι το δαφνελαιο ειναι κατι σαν κλασικη αξια.
Ποτε δεν μπορεσα να αποτιμησω ακριβως την συνεισφορα ενος σκευασματος στα μαλλια.
Βλεπω ενα ικανοποιητικο αποτελεσμα, αλλα οταν δεν βαζεις μονο ενα, δεν ξερεις ποιο κανει περισσοτερη δουλεια.
Μαλλον θα συνεχισω με salkano...
 

John1924

Active Member
Ολα τα δαφνέλαια ίδια ειναι αρκεί να περιέχουν εκχύλισμα φύλλων δάφνης στην ιδια συγκέντρωση. Αγοράστε το πιο φθηνό, την ιδια δουλειά κάνει. Μια πατέντα που εγώ εχω κάνει ειναι να προσθέσω μικρή ποσότητα δαφνελαιου στο βιολογικό σαμπουάν που χρησιμοποιώ καθημερινα, το οποιο αφήνω να δρασει 3-4 λεπτά κατά το λουσιμο. Κάνει το σαμπουαν πιο υγρο αλλά στη δική μου περίπτωση με έχει βοηθήσει, τουλάχιστον ως προς την εμφάνιση των μαλλιών.
 

Jerom

Member
Ενδιαφέρον,
Βιολογικό σαμπουάν; Ποιό ακριβώς; Το κάνεις κάθε μέρα αυτό; Ως προς την εμφάνιση τι έχεις προσέξει;

Εγω προσωπικά ξεκίνησα από τις 15 Σεπτέμβρη ένα μείγμα με το παραπάνω δαφνέλαιο, κακάο και κανέλα. Είναι ότι διάβασα στα προηγούμενα ποσταρίσματα και τ' ακολουθώ. Επιπλέον την ίδια μέρα ξεκίνησα και "Skin, nails and hair" και περιμένω μετά απο κάνα τριμηνο να δω αν υπάρχει πρόοδος.
 
Μπλουζα