δαφναιελαιο ποια ειναι η γνωμη σας?

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Πολυ δεσμευτικη η λαδιλα παντως.
Οχι μονο δεν μπορεις να βγεις απο το σπιτι οσο το 'φορας', αλλα δεν μπορεις καν να εχεις επαφη με αλλους ανθρωπους (εκτος απο δικους σου).
Προχτες ειχα βαλει δαφνελαιο το απογευμα, ειχα βαλει και το σκουφακι, ειχα κανονισει να μην εχω εξωτερικες δουλειες, και θα εμενα σπιτι.
Καποια στιγμη ακουω το κουδουνι του σπιτιου.
Μες τον πανικο, να τρεχω να φορεσω μπλουζα (καλοκαιρι γαρ), να προσεχω μην την λαδωσω, μετα να βγαλω σκουφακι, να ανασηκωσω λιγο τα λαδωμενα-πατικωμενα μαλλια μου μην ειμαι τελείως χάλια, να πλυνω χερια, ....και τελος να παω να ανοιξω την πορτα.
Ηταν η διαχειριστρια για τα κοινοχρηστα, και παλι, οσο γρηγορα κι αν εκανα, την ειχα να περιμενει εξω απο την πορτα 3-4 λεπτα.
Και μετα ξανα παλι, αντε βγαλε μπλουζα, μην λαδωθει, ξαναβαλε σκουφακι κλπ

Ειναι πολυ δεσμευτικη η λαδιλα...

Δυσκολο να βρισκεις παντα χρονο, να 'δεσμευσαι' εντος σπιτιου, και να μην εχεις επαφη και με ανθρωπο...
 

35007

Member
Απο το ebay τα ειχα παρει, πλαστικο διαφανο σκουφακι.
Εχει και στα jumbo ειχαν πει τα παιδια εδω.

Eχουν και τα Hondos Center μιας χρησης (σκουφακι μπανιου το ζητας), γιατι να παιρνεις απο εξω? Υπαρχει και η λυση της πλαστικης διαφανης μεμβρανης τροφιμων απο τα σουπερ μαρκετ. Εγω αυτη βαζω.
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Update:

Το δαφνέλαιο συνδυάζεται ιδανικά με roller. Ειδικά από τότε που ανέβηκα κατηγορία από 0,5mm σε 1mm, είδα αρκετή διαφορά. Σήμερα μου ήρθε ένα καινούριο roller 1,5mm που είχα παραγγείλει. Θα δοκιμάσω και μ' αυτό και θα σας πω αποτελέσματα.
 

Joan87

Active Member
Το δαφνελαιο βαφει τα μαλλια. Παλια με αυτον τον τροπο τα σκουραιναν οπως με χαμομηλι τα ανοιγαν και πολλες το κανουν ακομα. Και υπαρχει και καποιος αλλος τροπος για κοκκινισμα τον οποιο δεν θυμαμαι.
Θα δοκιμασω και εγω δαφνελαιο, αφου χρονια τωρα το ακουω αλλα δεν το εχω δοκιμασει. Μπορω να το κανω οπως λετε;;;; Καθε ποσο μπορω να το χρησιμοποιω;;;; Επειδη παρηγγειλα ρολλερ, να χρησιμοποιω την ιδια μερα και δαφνελαιο η να το αποφευγω; Βαζω και κανω μασαζ στην ριζα και το αφηνω να δρασει;;; Οσοι δεν εχετε σκουφακι και επειδη η πετσετα ειναι αβολη μη μπορωντας να κανεις κινηση για να μην πεσει......τοτε σελοφαν. Κανει την ιδια δουλεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Το δαφνελαιο βαφει τα μαλλια. Παλια με αυτον τον τροπο τα σκουραιναν οπως με χαμομηλι τα ανοιγαν και πολλες το κανουν ακομα. Και υπαρχει και καποιος αλλος τροπος για κοκκινισμα τον οποιο δεν θυμαμαι.

Και πανω που ηθελα να ρωτησω για περι του αν σκουραινει οντως!
Ευχαριστες πληροφοριες!
 

Joan87

Active Member
Παρατηρησε κανεις σας πονοκεφαλους με την χρηση δαφνελαιου; Υποψιαζομαι πως ειναι απο την πετσετα που βαραινε το κεφαλι μου...αλλα δεν ειμαι σιγουρη. Αυριο θα δοκιμασω με σελοφαν και θα σας πω.
 

zaxosdogkanos

Active Member
Παρατηρησε κανεις σας πονοκεφαλους με την χρηση δαφνελαιου; Υποψιαζομαι πως ειναι απο την πετσετα που βαραινε το κεφαλι μου...αλλα δεν ειμαι σιγουρη. Αυριο θα δοκιμασω με σελοφαν και θα σας πω.

ναι επειδη ειναι παρα πολυ δυνατο και εγω ειχα πονοκεφαλους οσο εβαζα!ειναι και η μυρωδια εντονη...
 

BillR

Member
σελοφάν που βάζουμε στα πιάτα του φαγητού, και κουκούλα από πάνω. Μέρα παρά μέρα και δεν είχα θέμα πονοκεφάλου...
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Παρατηρησε κανεις σας πονοκεφαλους με την χρηση δαφνελαιου; Υποψιαζομαι πως ειναι απο την πετσετα που βαραινε το κεφαλι μου...αλλα δεν ειμαι σιγουρη. Αυριο θα δοκιμασω με σελοφαν και θα σας πω.

Παρότι γενικά υποφέρω από συχνούς και δυνατούς πονοκεφάλους, το δαφνέλαιο δεν μου έχει προκαλέσει ποτέ πονοκέφαλο. Μπορεί εσύ να έχεις λόγω της πετσέτας, όπως λες...
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Θα δοκιμασω και εγω δαφνελαιο, αφου χρονια τωρα το ακουω αλλα δεν το εχω δοκιμασει. Μπορω να το κανω οπως λετε;;;; Καθε ποσο μπορω να το χρησιμοποιω;;;; Επειδη παρηγγειλα ρολλερ, να χρησιμοποιω την ιδια μερα και δαφνελαιο η να το αποφευγω; Βαζω και κανω μασαζ στην ριζα και το αφηνω να δρασει;;; Οσοι δεν εχετε σκουφακι και επειδη η πετσετα ειναι αβολη μη μπορωντας να κανεις κινηση για να μην πεσει......τοτε σελοφαν. Κανει την ιδια δουλεια.

Σε αυτά που ρωτάς:

- Βάζε δαφνέλαιο 3-4 φορές την εβδομάδα για αρχή και μετά από κάθε 1μήνα χρήσης περίπου, διακοπή για 1 βδομάδα. Θα το ρεγουλάρεις βλέποντας αν το αντέχει το κεφάλι σου κάθε φορά. Δηλαδή αν όταν το βάζεις νιώθεις ένα ελαφρύ κάψιμο, τότε σημαίνει ότι αποδίδει και συνεχίζεις κανονικά. Αν το νιώθεις απλώς να επιβαρύνει το κεφάλι σου, τότε το διακόπτεις για μερικές μέρες-1 βδομάδα.

- Roller, αν είναι 0,5 ή 1mm, μπορείς να κάνεις και πριν ακριβώς το δαφνέλαιο, βοηθάει να έχεις καλύτερη απορροφητικότητα. Μπορείς όμως να κάνεις και αμέσως μετά το δαφνέλαιο (εννοείται πως θα έχεις λουστεί για να φύγει πρώτα...). Αν είναι 1,5mm, καλύτερα μην το δοκιμάσεις πριν το δαφνέλαιο (εξηγεί σε ένα άλλο thread ο Κάπα ότι μετά το roller 1,5mm, δεν πρέπει να βάλει κανείς τίποτα για μια μέρα περίπου, ούτε μινοξιδίλη φυσικά).

- Μασάζ κάνεις στις ρίζες με απαλές κυκλικές κινήσεις για 1 λεπτό και το αφήνεις να δράσει. Όταν το ελαφρύ κάψιμο που θα νιώθεις σταματήσει (σε 2-3 ώρες συνήθως), λούζεσαι και το βγάζεις.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Έχω χρησιμοποιήσει 3-4 φορές δαφνέλαιο και δεν υπάρχει κανένα κάψιμο. Είναι απαραίτητο? Η το δαφνέλαιο που έχω είναι μούφα? (sensities)
 

FreeThinker

Well-Known Member
Τι διακοπη μιας βδομαδας του δαφνελαιου πρεπει να την κανουμε απαραιτητα? εγω βαζω 2-3 φορες τη βδομαδα
 
Μπλουζα