δαφναιελαιο ποια ειναι η γνωμη σας?

cool11

Well-Known Member
cool11 είπε:
Λοιπον, ετυχε να χω κι αλλο μπουκαλακι δαφνελαιο, που το χα παρει παλια.
Ακριβο, τα 150ml - 9€!
Αυτο ελεγε χρηση 2 φορες τη βδομαδα.

To Salkano (φτηνο), λεει 1 φορα τη βδομαδα.

Μηπως τελικα τα ακριβοτερα, επιτρεπουν συχνοτερη χρηση; Ή απλα ετυχε;

Απο την αλλη, αν πχ το Salkano, και φτηνοτερο ειναι, και τα ιδια αποτελεσματα δινει, με ενα που και ακριβοτερο ειναι και συχνοτερα χρηση θελει, γιατι οχι Salkano?
Καταλαβατε τι λεω; Αντιστρεφω. Προσπαθω να κανω το 'μειονεκτημα' -> πλεονεκτημα.
Δηλαδη, αυτοσκοπος για μενα, δεν ειναι ποσες φορες/ποσες μερες/βδομαδα θα το βαλω.
Σκοπος ειναι, πως μπορει να μου δωσει το καλυτερο αποτελεσμα.
Αν υποτιθεται οτι το ενα μου δινει αποτελεσμα με χρηση 1 φορα τη βδομαδα, ενω το αλλο θελει 2 ή 3 φορες τη βδομαδα για το ιδιο αποτελεσμα, κορόιδο ειμαι να λαδωνομαι καθε μερα, για να παρω στο τελος τα ιδια;
Φυσικα, πιθανως να μην ευσταθει ο ανωτερο ισχυρισμος.

Μπορει απλα, το ενα(πχ Salkano) λογω συστασης/πιθανως υποδεεστερης ποιοτητας/οτιδηποτε, να μην ειναι καλο να χρησιμοποιειται συχνα, και οχι για κανενα αλλο λογο.
Σκεφτομαι βεβαια, πως αν βαλεις το Salkano πχ οπως λεει, ειναι 52 φορες το χρονο, 1 φορα τη βδομαδα.
Αν μου δινει αποτελεσμα, γιατι οχι;
Αν μου δινει οτι το αλλο, που θελει λαδωμα 200 μερες το χρονο, γιατι να μην παω σε Salkano?

Αν ομως, οι 52 φορες το χρονο ειναι τελικα λιγες για να δειξει κατι στο κεφαλι μας, ισως αξιζει να αγοραστει κατι αλλο που να 'επιτρεπει' συχνοτερη χρηση.

Παντως, δεν περιμενα τετοια διαφοροποιηση.
Σαν να λεμε, να κυκλοφορει στο εμποριο μινοξιδιλη που να εχει οδηγιες για χρηση 1 φορα τη βδομαδα, και μινοξιδιλη που να λεει για χρηση 7 φορες τη βδομαδα.

Πρεπει να ανακαλυψουμε τι ειναι καλυτερο τελικα.

Προβληματισμοι, που μαλλον αναπαντητοι θα μεινουν...

Συνεχιζω το συλλογισμο μου ομως.
Και γιατι να μην ειναι σωστο ιατρικα, να βαζουμε 1 φορα τη βδομαδα το δαφνελαιο που λεει 1 φορα τη βδομαδα, και πχ 4 φορες τη βδομαδα, το αλλο που λεει 4 φορες τη βδομαδα.
Για το καθενα θα ακολουθουνται οι οδηγιες του, αλλα ολα μαζι θα καλυπτουν πχ ακομη και ολη τη βδομαδα.
Ετσι δεν ειναι;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos

Active Member
cool11 είπε:
cool11 είπε:
Λοιπον, ετυχε να χω κι αλλο μπουκαλακι δαφνελαιο, που το χα παρει παλια.
Ακριβο, τα 150ml - 9€!
Αυτο ελεγε χρηση 2 φορες τη βδομαδα.

To Salkano (φτηνο), λεει 1 φορα τη βδομαδα.

Μηπως τελικα τα ακριβοτερα, επιτρεπουν συχνοτερη χρηση; Ή απλα ετυχε;

Απο την αλλη, αν πχ το Salkano, και φτηνοτερο ειναι, και τα ιδια αποτελεσματα δινει, με ενα που και ακριβοτερο ειναι και συχνοτερα χρηση θελει, γιατι οχι Salkano?
Καταλαβατε τι λεω; Αντιστρεφω. Προσπαθω να κανω το 'μειονεκτημα' -> πλεονεκτημα.
Δηλαδη, αυτοσκοπος για μενα, δεν ειναι ποσες φορες/ποσες μερες/βδομαδα θα το βαλω.
Σκοπος ειναι, πως μπορει να μου δωσει το καλυτερο αποτελεσμα.
Αν υποτιθεται οτι το ενα μου δινει αποτελεσμα με χρηση 1 φορα τη βδομαδα, ενω το αλλο θελει 2 ή 3 φορες τη βδομαδα για το ιδιο αποτελεσμα, κορόιδο ειμαι να λαδωνομαι καθε μερα, για να παρω στο τελος τα ιδια;
Φυσικα, πιθανως να μην ευσταθει ο ανωτερο ισχυρισμος.

Μπορει απλα, το ενα(πχ Salkano) λογω συστασης/πιθανως υποδεεστερης ποιοτητας/οτιδηποτε, να μην ειναι καλο να χρησιμοποιειται συχνα, και οχι για κανενα αλλο λογο.
Σκεφτομαι βεβαια, πως αν βαλεις το Salkano πχ οπως λεει, ειναι 52 φορες το χρονο, 1 φορα τη βδομαδα.
Αν μου δινει αποτελεσμα, γιατι οχι;
Αν μου δινει οτι το αλλο, που θελει λαδωμα 200 μερες το χρονο, γιατι να μην παω σε Salkano?

Αν ομως, οι 52 φορες το χρονο ειναι τελικα λιγες για να δειξει κατι στο κεφαλι μας, ισως αξιζει να αγοραστει κατι αλλο που να 'επιτρεπει' συχνοτερη χρηση.

Παντως, δεν περιμενα τετοια διαφοροποιηση.
Σαν να λεμε, να κυκλοφορει στο εμποριο μινοξιδιλη που να εχει οδηγιες για χρηση 1 φορα τη βδομαδα, και μινοξιδιλη που να λεει για χρηση 7 φορες τη βδομαδα.

Πρεπει να ανακαλυψουμε τι ειναι καλυτερο τελικα.

Προβληματισμοι, που μαλλον αναπαντητοι θα μεινουν...

Συνεχιζω το συλλογισμο μου ομως.
Και γιατι να μην ειναι σωστο ιατρικα, να βαζουμε 1 φορα τη βδομαδα το δαφνελαιο που λεει 1 φορα τη βδομαδα, και πχ 4 φορες τη βδομαδα, το αλλο που λεει 4 φορες τη βδομαδα.
Για το καθενα θα ακολουθουνται οι οδηγιες του, αλλα ολα μαζι θα καλυπτουν πχ ακομη και ολη τη βδομαδα.
Ετσι δεν ειναι;

.....να λάβουμε υπόψη όμως ότι στο συγκεκριμένο το δικό μου ,δεν υπάρχει διευκρίνηση για ποιό σκοπό προτείνει 1 φορά την εβδομάδα.

Αναφέρεται για απλή τόνωση των μαλλιών και αντιμετώπιση της ψαλίδας στα γυναικεία μαλλιά ?

ή αναφέρεται και σε περίπτωση τριχόπτωσης ?

Γι'αυτό ο Yul είχε κάνει ενα συλογισμό και λέει ότι η τριχόπτωση είναι κατάσταση η οποία επιτρέπει πιο εντατική χρήση απο το 1 φορά την εβδομάδα !

Αλλά είχε αναφέρει και μία ερευνα (?) ότι 3 φορές την εβδομάδα είναι ότι πρέπει !
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
fousekisss είπε:
Yull εισαι σιγουρος οτι η βελτιωση οφειλεται στο δαφνελαιο και οχι στη βελτιωση της αναπνοης σου λογω της επεμβασης που εκανες?

Έλα Φουσέκη, έλειπα ταξίδι μερικές μέρες και γενικά δεν ήμουνα online για να απαντήσω.

Αυτό που ρωτάς, δεν μπορώ να το απαντήσω με σιγουριά. Όμως, το ότι το δαφνέλαιο κάνει δουλειά, το διαπίστωσα 4 μέρες τώρα που έλειπα και δεν έβαζα δαφνέλαιο καθόλου, και ένιωθα το κεφάλι μου τελείως ξερό και τη μινοξιδίλη να το ξεραίνει ακόμα περισσότερο (αίσθηση που τυχαίνει να την έχω έντονα τον τελευταίο χρόνο, που η μινοξιδίλη έπεσε κατακόρυφα σε απόδοση). Επίσης, στις διακοπές που είχα πάει τον Αύγουστο 5 μέρες, που και τότε δεν έβαζα δαφνέλαιο, είχα δει μικρή αλλά αισθητή υποχώρηση, που όμως αναστράφηκε σχεδόν αμέσως με το που άρχισα να το βάζω καθημερινά.


cool11 είπε:
Λοιπον, ετυχε να χω κι αλλο μπουκαλακι δαφνελαιο, που το χα παρει παλια.
Ακριβο, τα 150ml - 9€!
Αυτο ελεγε χρηση 2 φορες τη βδομαδα.

To Salkano (φτηνο), λεει 1 φορα τη βδομαδα.

Μηπως τελικα τα ακριβοτερα, επιτρεπουν συχνοτερη χρηση; Ή απλα ετυχε;

Απο την αλλη, αν πχ το Salkano, και φτηνοτερο ειναι, και τα ιδια αποτελεσματα δινει, με ενα που και ακριβοτερο ειναι και συχνοτερα χρηση θελει, γιατι οχι Salkano?
Καταλαβατε τι λεω; Αντιστρεφω. Προσπαθω να κανω το 'μειονεκτημα' -> πλεονεκτημα.
Δηλαδη, αυτοσκοπος για μενα, δεν ειναι ποσες φορες/ποσες μερες/βδομαδα θα το βαλω.
Σκοπος ειναι, πως μπορει να μου δωσει το καλυτερο αποτελεσμα.
Αν υποτιθεται οτι το ενα μου δινει αποτελεσμα με χρηση 1 φορα τη βδομαδα, ενω το αλλο θελει 2 ή 3 φορες τη βδομαδα για το ιδιο αποτελεσμα, κορόιδο ειμαι να λαδωνομαι καθε μερα, για να παρω στο τελος τα ιδια;
Φυσικα, πιθανως να μην ευσταθει ο ανωτερο ισχυρισμος.

Μπορει απλα, το ενα(πχ Salkano) λογω συστασης/πιθανως υποδεεστερης ποιοτητας/οτιδηποτε, να μην ειναι καλο να χρησιμοποιειται συχνα, και οχι για κανενα αλλο λογο.
Σκεφτομαι βεβαια, πως αν βαλεις το Salkano πχ οπως λεει, ειναι 52 φορες το χρονο, 1 φορα τη βδομαδα.
Αν μου δινει αποτελεσμα, γιατι οχι;
Αν μου δινει οτι το αλλο, που θελει λαδωμα 200 μερες το χρονο, γιατι να μην παω σε Salkano?

Αν ομως, οι 52 φορες το χρονο ειναι τελικα λιγες για να δειξει κατι στο κεφαλι μας, ισως αξιζει να αγοραστει κατι αλλο που να 'επιτρεπει' συχνοτερη χρηση.

Παντως, δεν περιμενα τετοια διαφοροποιηση.
Σαν να λεμε, να κυκλοφορει στο εμποριο μινοξιδιλη που να εχει οδηγιες για χρηση 1 φορα τη βδομαδα, και μινοξιδιλη που να λεει για χρηση 7 φορες τη βδομαδα.

Πρεπει να ανακαλυψουμε τι ειναι καλυτερο τελικα.

Προβληματισμοι, που μαλλον αναπαντητοι θα μεινουν...

Συνεχιζω το συλλογισμο μου ομως.
Και γιατι να μην ειναι σωστο ιατρικα, να βαζουμε 1 φορα τη βδομαδα το δαφνελαιο που λεει 1 φορα τη βδομαδα, και πχ 4 φορες τη βδομαδα, το αλλο που λεει 4 φορες τη βδομαδα.
Για το καθενα θα ακολουθουνται οι οδηγιες του, αλλα ολα μαζι θα καλυπτουν πχ ακομη και ολη τη βδομαδα.
Ετσι δεν ειναι;

cool11, είναι εύλογα όλα αυτά που ρωτάς αλλά σαφή απάντηση δεν είμαι σε θέση να δώσω. Θεωρώ πάντως ότι δεν παίζει να υπάρχει τρελή διαφορά από μάρκα σε μάρκα, και ότι όλα τα δαφνέλαια λίγο-πολύ κάνουν την ίδια δουλειά. Για παράδειγμα, το Oleum Lauril που χρησιμοποιώ τώρα και το Salkano έχουν εντελώς ίδια αίσθηση και υφή. Νομίζω δηλαδή ότι πιο πολύ παίζει ρόλο το πόσο λιπαρότητα έχει το κάθε κεφάλι παρά η μάρκα που χρησιμοποιεί κάποιος.

Την ενδεδειγμένη συχνότητα και διάρκεια χρήσης του δαφνέλαιου μόνο με trial-and-error μπορεί να την διαπιστώσει κανείς. Ως προς το τι αναγράφει η συσκευασία της κάθε μάρκας ως ενδεδειγμένη χρήση και τι συνίσταται για την ΑΑ, με κάλυψε ο Τάσος ;)


tasos είπε:
Γι'αυτό ο Yul είχε κάνει ενα συλογισμό και λέει ότι η τριχόπτωση είναι κατάσταση η οποία επιτρέπει πιο εντατική χρήση απο το 1 φορά την εβδομάδα !

Αλλά είχε αναφέρει και μία ερευνα (?) ότι 3 φορές την εβδομάδα είναι ότι πρέπει !

Όχι, δεν είχα αναφέρει κάποια έρευνα (τουλάχιστον όχι εγώ). Είχα πει απλά ότι 3 φορές την εβδομάδα είναι αυτό που συνίσταται γενικά ως αγωγή εφόδου κατά της τριχόπτωσης.


cool11 είπε:
Θελω να μου πουν ανθρωποι που ασχοληθηκαν μαζι του χρονια, ποιο ειναι το μινιμουμ ημερων που μπορω να το βαζω, για να λεω οτι οντως θα μου δωσει κατι σε βαθος χρονου.
Πχ. 3 φορες βδομαδα ειναι καλα; Κανω κατι, ή οχι?
(καπου μου φαινεται διαβασα και για μη βελτιστη χρηση σε καθημερινη βαση)

Χωρίς να 'χω ασχοληθεί με δαφνέλαιο χρόνια παρά μόνο λίγους μήνες, θεωρώ ότι τα πάντα εξαρτώνται από α) τη λιπαρότητα του μαλλιού, β) το πόσο έχει προχωρήσει η ΑΑ στον καθένα.

Π.χ. ένας με λιπαρά μαλλιά να μην κάνει να το χρησιμοποιεί ούτε καν μια φορά τη βδομάδα. Απ' την άλλη, κάποιον άλλο από nw3 και πάνω, πιθανόν να μην τον φτάνουν ούτε κατά διάνοια οι 3 φορές τη βδομάδα.

Εγώ το Μάιο που το άρχισα, ξεκίνησα δοκιμαστικά με 4 φορές την εβδομάδα, πολύ γρήγορα πήγα στις 5 και έφτασα πλέον να το βάζω σχεδόν καθημερινά, και μπορώ να πω ότι μέχρι στιγμής με πάει πολύ καλά, χωρίς να μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Γνωρίζω βέβαια ότι η καθημερινή χρήση δαφνέλαιου ενέχει ρίσκο, μιας και, εκτός των άλλων, έχει και αντιφλεγμονώδη δράση (και γενικά τα αντιφλεγμονώδη δεν κάνει να τα χρησιμοποιεί κανείς εντατικά ή για μεγάλο χρονικό διάστημα), και εννοείται πως αν δω ότι πάει να μου κάνει "νερά", θα αραιώσω τη χρήση του.


poseidonas7 είπε:
δεν ξερω εαν το μπριγιολ που λες εχει καμια σχεση με την μπριγιαντινη ....τη συγκεκριμενη την εβαζε ο πατερας μου και τη βαζει για στρωσιμο στο μαλι και στα 70 εχει μαλι 20χρονου...μαλιστα καποτε τσακωνομασταν καποτε για τα τζελ που εβαζα και μου ελεγε...κοψτα......(φαρμακοποιος στο επαγγελμα ειναι)

Μπριγιόλ και μπριγιαντίνη είναι το ίδιο (στην ουσία, το μπριγιόλ είναι μπριγιαντίνη σε μορφή αλοιφής). Η περίπτωση του πατέρα σου αποτελεί μια ακόμα επιβεβαίωση του ισχυρισμού ότι τα διάφορα έλαια λειτουργούν προληπτικά ως το καλύτερο φάρμακο κατά της τριχόπτωσης (βάζω στοίχημα ότι όταν λες ότι ο πατέρας σου έχει μαλλί 20χρονου, δεν μιλάς μόνο για πυκνότητα αλλά και για το ότι έχει/είχε ελάχιστες άσπρες τρίχες).


poseidonas7 είπε:
παρακολουθω το νημα και σκεφτομαι και εγω να βαλω καποιο ελαιο σε συνεργασια με μινοξ

Έλαιο+μινοξ φαίνεται ότι έχει αποδίδει τα μέγιστα ως συνδυασμός, τουλάχιστον στην περίπτωσή μου. Αν όμως δεν έχεις ακόμα μπει στο τρυπάκι της μινοξ-εξάρτησης, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις κάποιο έλαιο από μόνο του και να δεις πως θα σε πάει. Ίσως αρχίσει να αποδίδει πιο αργά απ' ότι αν το συνδύαζες με μινοξιδίλη, αλλά το ενδεχόμενο και μόνο να πετύχεις τελικά το ίδιο αποτέλεσμα γλιτώνοντας την εξάρτηση και τις παρενέργειες, είναι μεγάλη υπόθεση.
 

tasos

Active Member
Γεια σου Yul, και καλώς ηλθες πάλι στην παρέα.....

νομίζω ότι το δαφνέλαιο σίγουρα είναι μια καλή λύση για κάποιον που δεν θέλει να πάει στα φάρμακα !

Δεν είναι "νεράκι" να το βάζεις και να μην κάνει τίποτα !

Κάνει ! Αλωστε εδω και χιλιάδες το χρησιμοποιούν για την τριχόπτωση !

Εχω την αίσθηση πάντως ότι παλιά μπορούσαν να αντιμετωπίσουν την τριχόπτωση με φυσικούς τρόπους......αλλά σιγά σιγά χάνεται αυτή η γνώση !

Στην δικιά μου περίπτωση πάντως η οποία είναι πολύ κρίσιμη.......μέσα σε δύο και κάτι μήνες πήγα απο κλίμακα 3 (βαριά) σε κοντά κλίμακα 5 και προχωράει η κατηφόρα !

Νομίζω έπαιξε μεγάλο ρόλο το άγχος, το στρές και η στεναχώρια ! Απο 10 Αυγούστου που μπήκε ο Αδελφός μου στο νοσοκομείο με την κακιά αρώστεια άρχισε η κατηφόρα και στο μαλλί !

Προσπαθώ να ελέγξω το άγχος και την στενοχώρια τώρα....μήπως αρχίσει και βελτιώνεται η κατάσταση !
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
tasos είπε:
Νομίζω έπαιξε μεγάλο ρόλο το άγχος, το στρές και η στεναχώρια ! Απο 10 Αυγούστου που μπήκε ο Αδελφός μου στο νοσοκομείο με την κακιά αρώστεια άρχισε η κατηφόρα και στο μαλλί !

Τάσο, περαστικά στον αδερφό σου. Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Τα υπόλοιπα που συζητάμε για την τριχόπτωση είναι στην κυριολεξία τρίχες μπροστά στα σημαντικά ζητήματα υγείας. Ας έχουμε την υγεία μας κι ας είμαστε και γλόμποι :)
 

tasos

Active Member
Yul Brynner είπε:
tasos είπε:
Νομίζω έπαιξε μεγάλο ρόλο το άγχος, το στρές και η στεναχώρια ! Απο 10 Αυγούστου που μπήκε ο Αδελφός μου στο νοσοκομείο με την κακιά αρώστεια άρχισε η κατηφόρα και στο μαλλί !

Τάσο, περαστικά στον αδερφό σου. Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Τα υπόλοιπα που συζητάμε για την τριχόπτωση είναι στην κυριολεξία τρίχες μπροστά στα σημαντικά ζητήματα υγείας. Ας έχουμε την υγεία μας κι ας είμαστε και γλόμποι :)

......όγκο στον εγκέφαλο, ευχαριστώ για τις ευχές Yul,αλλά δεν γλιτώνεις με τίποτα ! Υπουλο και όταν το παίρνεις χαμπάρι είναι πλέον αργά ! Δύσκολο στην διάγνωση ! Κατέληξε και αναπαύθηκε πριν λίγες ημέρες !

Δυστυχώς μέσα στην ζωή είναι και η χαρά και η λύπη.... πρέπει να τα αντιμετωπίσουμε !
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
tasos είπε:
Yul Brynner είπε:
tasos είπε:
Νομίζω έπαιξε μεγάλο ρόλο το άγχος, το στρές και η στεναχώρια ! Απο 10 Αυγούστου που μπήκε ο Αδελφός μου στο νοσοκομείο με την κακιά αρώστεια άρχισε η κατηφόρα και στο μαλλί !

Τάσο, περαστικά στον αδερφό σου. Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Τα υπόλοιπα που συζητάμε για την τριχόπτωση είναι στην κυριολεξία τρίχες μπροστά στα σημαντικά ζητήματα υγείας. Ας έχουμε την υγεία μας κι ας είμαστε και γλόμποι :)

......όγκο στον εγκέφαλο, ευχαριστώ για τις ευχές Yul,αλλά δεν γλιτώνεις με τίποτα ! Υπουλο και όταν το παίρνεις χαμπάρι είναι πλέον αργά ! Δύσκολο στην διάγνωση ! Κατέληξε και αναπαύθηκε πριν λίγες ημέρες !

Δυστυχώς μέσα στην ζωή είναι και η χαρά και η λύπη.... πρέπει να τα αντιμετωπίσουμε !

Συλλυπητήρια
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
tasos είπε:
......όγκο στον εγκέφαλο, ευχαριστώ για τις ευχές Yul,αλλά δεν γλιτώνεις με τίποτα ! Υπουλο και όταν το παίρνεις χαμπάρι είναι πλέον αργά ! Δύσκολο στην διάγνωση ! Κατέληξε και αναπαύθηκε πριν λίγες ημέρες !

Δυστυχώς μέσα στην ζωή είναι και η χαρά και η λύπη.... πρέπει να τα αντιμετωπίσουμε !

Συλλυπητήρια Τάσο, ζωή σε σας...
 

tasos

Active Member
Ισως λαδώνω πολύ, για να βάζω και λάδια !

Είναι η δεύτερη φορά που χρησιμοποιώ λάδια και παθαίνω τέτοια μεγάλη κατηφόρα !

Πρέπει να αλλάξω θεραπεία για να κερδίσω το χαμένο έδαφος (αν μπορώ πλέον)..... δεν έχω περιθώρια για να το δώσω κι'αλλο χρόνο !

Yul, κάνε μας update κατά το 3μηνο συνεχόμενης χρήσης αν θές :rolleyes:
 

poseidonas77

Well-Known Member
ξεκιναω και εγω με το δαφνελαιο απο δευτερα...της apivita
τελικα ισως το δαφνελαιο να κανει δουλεια....και να μην ειναι τυχαιο που καποια παιδια ειδαν κατι καλο....το συνεστησε δερματολογος στην αδερφη μου που εχει προβλημα τριχοπτωσης το τελευταιο διαστημα...την επομενη φορα θα την ρωτησει εαν μπορει να βοηθησει και στο δικο μας βασανο και θα ενημερωσω.
@αφου βαλουμε μινοξ..μετα απο ποση ωρα να βαλουμε το λαδακι?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Mad Max

Member
Με ψήσατε και το ξεκίνησα χθες.Αν δω έστω και μια μικρή βελτίωση θα επανέλθω σε λίγο καιρό. Για την ώρα η φίνα μου έχει διακόψει εντελώς την τριχόπτωση(norwood 2a)
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
tasos είπε:
Yul, κάνε μας update κατά το 3μηνο συνεχόμενης χρήσης αν θές :rolleyes:

ΟΚ, σε κάνα μήνα από τώρα θα κάνω ένα πλήρες update ;)


poseidonas7 είπε:
ξεκιναω και εγω με το δαφνελαιο απο δευτερα...της apivita

Αυτό λες; Αυτό το έβαζα πολύ παλιά (2006), για κάνα τρίμηνο, και δεν είχα δει καμία διαφορά. Βέβαια, έγραφε και στη συσκευασία ότι δεν ενδείκνυται για περιπτώσεις μόνιμης τριχόπτωσης, αλλά εφόσον αυτό μου έδωσε ο φαρμακοποιός όταν του ζήτησα δαφνέλαιο, αυτό έβαζα. Τώρα, βέβαια, το ίδιο ακριβώς δαφνέλαιο γράφει στο λινκ που έδωσα ότι αφορά και περιπτώσεις μόνιμης τριχόπτωσης. Δεν είμαι σε θέση να ξέρω αν άλλαξε κάτι στη σύστασή του έκτοτε. Πάντως, ασφαλές κριτήριο είναι το χρώμα του δαφνέλαιου να είναι σκούρο πράσινο. Τι χρώμα είναι το δικό σου;

poseidonas7 είπε:
@αφου βαλουμε μινοξ..μετα απο ποση ωρα να βαλουμε το λαδακι?

Εγώ ανάποδα το κάνω. Πρώτα δαφνέλαιο για κάνα 3ωρο, μετά λούσιμο, και στο στέγνωμα απάνω μινοξ. Έχω διαπιστώσει στην πράξη ότι αυτή η σειρά αποδίδει τα καλύτερα αποτελέσματα.
 

xk

Active Member
Φίλε Yul γιατί δε κόβεις εντελώς την μίνοξ να δεις αν το δαφναίελαιο κραταει τα μαλλιά μόνο του?Επίσης παρενεργειες απ΄τη μινοξ δεν έχεις καθόλου?
 

poseidonas77

Well-Known Member
αδερφε Yul το μπουκαλι ειναι καφε σκουρο και γραφει απεξω natural oil βιολογικο ελαιο δαφνη...και οντως γραφει οτι δεν συνισταται για παθολογικη τριχοπτωση....λες να παρω το δικο σου για καλυτερα αποτελεσματα?
 

Beret78

Member
Poseidona για το χρωμα του υγρου εννοει οχι του μπουκαλιου.Εχω και εγω το ιδιο της Apivita και ειναι σκουρο πρασινο το υγρο
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
xk είπε:
Φίλε Yul γιατί δε κόβεις εντελώς την μίνοξ να δεις αν το δαφναίελαιο κραταει τα μαλλιά μόνο του?Επίσης παρενεργειες απ΄τη μινοξ δεν έχεις καθόλου?

Δοκίμασα να κόψω τη μινοξιδίλη το Μάιο, δυο βδομάδες αφότου ξεκίνησα το δαφνέλαιο, και μέσα σε 2 μήνες είδα τη μεγάλη κατηφόρα, οπότε την ξανάρχισα. Βέβαια τώρα βάζω μινοξ μόνο μία φορά τη μέρα, και όχι δύο που έβαζα παλιότερα, και παρόλα αυτά η τριχόπτωση έχει εκμηδενιστεί, πράγμα που σημαίνει ότι το δαφνέλαιο σιγά-σιγά στρώνει το έδαφος για να δοκιμάσω να τη διακόψω τελείως κάποια στιγμή (σταδιακά όμως αυτή τη φορά, δεν έχω σκοπό να την ξαναπατήσω όπως το καλοκαίρι).

Παρενέργειες λόγω μινοξ έχω τις γνωστές: τριχοφυΐα σε όλο το σώμα και κατακράτηση υγρών, αλλά από τότε που βάζω μόνο μία φορά τη μέρα, δεν είναι τόσο έντονες.


poseidonas7 είπε:
αδερφε Yul το μπουκαλι ειναι καφε σκουρο και γραφει απεξω natural oil βιολογικο ελαιο δαφνη...και οντως γραφει οτι δεν συνισταται για παθολογικη τριχοπτωση....λες να παρω το δικο σου για καλυτερα αποτελεσματα?

Εφόσον γράφει ότι δεν συνίσταται για παθολογική τριχόπτωση, ναι, θα πρότεινα να δοκιμάσεις κάποιο άλλο, π.χ. το Oleum Lauril που χρησιμοποιώ εγώ.


Beret78 είπε:
Poseidona για το χρωμα του υγρου εννοει οχι του μπουκαλιου.Εχω και εγω το ιδιο της Apivita και ειναι σκουρο πρασινο το υγρο

Beret78, τι γράφει η συσκευασία; Λέει ότι κάνει και για μόνιμη τριχόπτωση; Εγώ θυμάμαι το δαφνέλαιο της Apivita με το σκούρο καφέ μπουκάλι να μην είναι σκούρο πράσινο, αλλά, αν δεν κάνω λάθος, ανοιχτό καφέ. Προφανώς το σκούρο πράσινο που έχεις είναι κάποιο άλλο της Apivita.
 

zotrix

Active Member
Yul Brynner είπε:
Δοκίμασα να κόψω τη μινοξιδίλη το Μάιο, δυο βδομάδες αφότου ξεκίνησα το δαφνέλαιο, και μέσα σε 2 μήνες είδα τη μεγάλη κατηφόρα, οπότε την ξανάρχισα. Βέβαια τώρα βάζω μινοξ μόνο μία φορά τη μέρα, και όχι δύο που έβαζα παλιότερα, και παρόλα αυτά η τριχόπτωση έχει εκμηδενιστεί, πράγμα που σημαίνει ότι το δαφνέλαιο σιγά-σιγά στρώνει το έδαφος για να δοκιμάσω να τη διακόψω τελείως κάποια στιγμή (σταδιακά όμως αυτή τη φορά, δεν έχω σκοπό να την ξαναπατήσω όπως το καλοκαίρι).

Παρενέργειες λόγω μινοξ έχω τις γνωστές: τριχοφυΐα σε όλο το σώμα και κατακράτηση υγρών, αλλά από τότε που βάζω μόνο μία φορά τη μέρα, δεν είναι τόσο έντονες.

Και εγώ μια από τα ίδια με το ριγκειν. Το μείωσα σε 1 φορά τη μέρα και παρατηρώ λίγο αυξημένη τριχόπτωση (όχι πολύ όμως). Αλλά η φάτσα μου ξαναένιωσε μόλις το μείωσα. Πρέπει να βρω τη χρυση τομή μεταξύ παρενεργειών και τριχόπτωσης. Ενας στο γυμναστηριο μου είπε ότι με το τρέξιμο μειώνει την κατακράτηση υγρων.
 

poseidonas77

Well-Known Member
το ξανατσεκαρα τωρα..δεν συνισταται λεει για παθολογικη τριχοπτωση...φτου ρε γαμωτο..10 ευρω το πηρα 100 μλ...
παντως η δερματολογος της αδερφης μου της ειπε να βαζει απο αυτο στην ξαφνικη τριχοπτωση που εχει απο τον αυγουστο..
@ειμαι στο 3μηνο με μινοξ ....ακομα παρενεργειες με κατακρατηση δεν εχω...εχω τριχοφυια στο μετωπο...βαρεθηκα να ξυριζομαι..
στην αραιωση που θελω να μου κανει δουλεια..μπαρμπουτσαλα....κατι τριχακια που μεγαλωνουν βασανιστικα..βεβαια το σημειο ειναι ετσι πανω απο 11 χρονια....θα την δουλεψω κανα 2μηνο ακομα και μετα 3 φορες την εβδομαδα .....
σε αυτο το τριμηνο η διαθεση μου εχει πεσει στα ταρταρα....για λιμπιντο ουτε για αστειο....ευτυχως δεν εχω σχεση αυτο το διαστημα..θα ειχα μεγαλο προβλημα...τα λεω αυτα με μεγαλη ειλικρινεια..σαν να περναω καταθλιψη ενα πραμα....ποιος ξερει εαν φταιει το κολοφαρμακο..παλιοτερα που την ξαναδοκιμασα δεν θυμαμαι τετοια θεματα.....
ειμαι πολυ ατυχος ρε παληκαρια!!!!δεν υπαρχει κανενας στην οικογενεια με προβλημα μαλιου ουτε απο την μανα μου ουτε απο τον πατερα μου και σε μενα βγηκε αα!!!!το μονο παρηγορο ειναι οτι κοιταω φωτος απο το 04 και μετα και το μαλι ειναι ιδιο....
 
Μπλουζα