δαφναιελαιο ποια ειναι η γνωμη σας?

Madis

New Member
Καλησπέρα σε Όλους. Ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις, αφου βαλουμε δαφνέλαιο ειναι απαραιτητο να καλυπτουμε το κεφαλι με πετσέτα ή σκουφάκι ή δεν χρειάζεται ? 30 λεπτα ειναι αρκετά ? Επίσης αφου ξεπλυνουμε μετά τα μαλλιά, μπορουμε να λουστουμε αμέσως μετα κανονικα με σαμπουαν ή θα δημιουργησει προβλημα στην επιδραση ? Και κατι τελευταίο, αν δουμε καποιο αποτέλεσμα και μετα απο καιρο το αφησουμε, πιστεύετε ότι θα υπαρξει προβλημα ? Ευχαριστώ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

poseidonas77

Well-Known Member
αν μπορεις βαλε σκουφακι η πετσετα να εχεις καλυτερη αποροφηση
αφησε το πανω σου τουλαχιστον 3 ωρες ....30 λεπτα ειναι λιγο....
καλυτερα να παρεις και ενα καλο σαμπουαν κατα της τριχοπτωσης.
βρεχτα καλα τα μαλια σου πρωτα και μετα βαλε σαμπουαν..ετσι θα καθαρισεις
ποιο ευκολα απο το λαδακι
κυριως το χρησιμοποιουμε προληπτικα ....
διαβασε καλα ολλο το νημα και θα σου λυθουν οι αποριες
 

Briner

Active Member
Το δαφνέλαιο βγαίνει πιο εύκολα, εάν βάλουμε το σαμπουάν χωρίς να βρέξουμε το κεφάλι. Αφού ξεβγάλουμε, τότε λουζόμαστε κανονικά με ένα δεύτερο χέρι σαμπουάν.
 

Madis

New Member
Οπότε το σαμπουαν αμεσως μετα το ξεβγαλμα του δαφνέλαιου δεν επιδραει αρνητικά. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 

xk

Active Member
cool11 είπε:
cool11 είπε:
Οσοι εχετε αγορασει Salkano.
Το χρησιμοποιειται μονο 1 φορα/βδομαδα, οπως γραφει στην συσκευασία;
Ή παιρνεται το ρισκο και το βαζετε πανω απο 1 φορα/βδομαδα, με δικη σας ευθυνη;


Δωστε μια απαντηση.
1 φορα τη βδομαδα με salkano?
2?
Πόσες φορες βαζετε salkano τη βδομαδα, οταν η συσκευασια λεει μονο 1 φορα τη βδομαδα;

φίλε εγώ βάζω άλλη μαρκα και το ξεκίνησα με 4 φορές τη βδομάδα...την πρώτη βδομάδα ήμουν οκ τη δευτερη όμως που έκανε ΧΑΛΙΑ το μαλλί,σα να μου το ''έκαψε''..τώρα το βαζω 2 φορές τη βδομάδα μόνο και είμαι οκ...οπότε γνώμη μου βάζε το 1 ή 2 φορές τη βδομάδα για 2 ωρίτσες
 

cool11

Well-Known Member
xk είπε:
cool11 είπε:
cool11 είπε:
Οσοι εχετε αγορασει Salkano.
Το χρησιμοποιειται μονο 1 φορα/βδομαδα, οπως γραφει στην συσκευασία;
Ή παιρνεται το ρισκο και το βαζετε πανω απο 1 φορα/βδομαδα, με δικη σας ευθυνη;


Δωστε μια απαντηση.
1 φορα τη βδομαδα με salkano?
2?
Πόσες φορες βαζετε salkano τη βδομαδα, οταν η συσκευασια λεει μονο 1 φορα τη βδομαδα;

φίλε εγώ βάζω άλλη μαρκα και το ξεκίνησα με 4 φορές τη βδομάδα...την πρώτη βδομάδα ήμουν οκ τη δευτερη όμως που έκανε ΧΑΛΙΑ το μαλλί,σα να μου το ''έκαψε''..τώρα το βαζω 2 φορές τη βδομάδα μόνο και είμαι οκ...οπότε γνώμη μου βάζε το 1 ή 2 φορές τη βδομάδα για 2 ωρίτσες

ok, δεν θα παω να αγορασω αλλη μαρκα, ειχα αλλη μαρκα που εγραφε πανω για 2 φορες/βδομαδα, αλλα 10€ για 100ml δεν ξαναδινω.
Μαλλον λεω να ρισκαρω 2 φορες/βδομαδα το φτηνοτερο Salkano.

Απορω που κανενας αλλος δεν το εχει δοκιμασει.
 

Madis

New Member
Παιδια και κατι ακομα, το συγκεκριμένο δαφνελαιο www.pharm16.gr/gr/el/products/dafnelaio-500ml#.VDAmtxbz7H8 προτεινει αφου τα βρεξουμε, μονο 4 λεπτα για να δρασουν τα συστατικά, ενώ απο οτι ακουω εδω λετε 3 ώρες τουλάχιστον. Αν το συγκεκριμένο το αφήσω τόσο πολυ πιστευετε ότι θα κανει ζημια ?
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Madis είπε:
Παιδια και κατι ακομα, το συγκεκριμένο δαφνελαιο www.pharm16.gr/gr/el/products/dafnelaio-500ml#.VDAmtxbz7H8 προτεινει μονο 4 λεπτα για να δρασουν τα συστατικά, ενώ απο οτι ακουω εδω λετε 3 ώρες τουλάχιστον. Αν το συγκεκριμένο το αφήσω τόσο πολυ πιστευετε ότι θα κανει ζημια ?

Το συγκεκριμένο το χρησιμοποιώ περίπου 6 μήνες, σχεδόν καθημερινά και για 3 ώρες τη φορά, και όχι μόνο δεν μου 'χει κάνει ζημιά, αλλά μου 'χει σταματήσει μαχαίρι την τριχόπτωση και μου 'χει δώσει επίσης αξιοσημείωτο regrowth σε crown και hairline.

Το τι αναγράφουν οι οδηγίες στη συσκευασία της κάθε μάρκας δαφνέλαιου δεν σχετίζεται αναγκαστικά (τις περισσότερες φορές δεν σχετίζεται καθόλου, θα έλεγα) με αγωγή εφόδου κατά της ΑΑ. Π.χ. 3-4 λεπτά εφαρμογής ενδεχομένως να ενδείκνυνται για περιπτώσεις μη ΑΑ ή εποχικής τριχόπτωσης, ή απλά να αφορούν καλλωπισμό των μαλλιών (σίγουρα πάντως, δεν ενδείκνυνται για ΑΑ).

Το πόσο συχνά και για πόση ώρα θα βάζεις το δαφνέλαιο είναι κάτι που εν τέλει το ρυθμίζεις εσύ ο ίδιος, ανάλογα με την κλίμακα norwood που είσαι, το πόσο λιπαρά είναι τα μαλλιά σου κλπ. Εγώ π.χ. διαπίστωσα ότι 2-3 ώρες (για μένα) είναι η ιδανική διάρκεια. Πώς το διαπίστωσα; Απλά άρχιζα να νιώθω ένα ελαφρύ «κάψιμο» στις 2-3 ώρες χρήσης (αντίστοιχο με αυτό που νιώθεις όταν βάζεις μινοξιδίλη μετά από βούρσισμα ή ρόλλερ), ενώ μετά τις 3 ώρες ένιωθα το κεφάλι μου να «επιβαρύνεται» και να «κουράζεται», σαν οι πόροι να είχαν ανάγκη να αναπνεύσουν και να μην μπορούσαν (όπως όταν μένεις άλουστος για μέρες).


Briner είπε:
Το δαφνέλαιο βγαίνει πιο εύκολα, εάν βάλουμε το σαμπουάν χωρίς να βρέξουμε το κεφάλι. Αφού ξεβγάλουμε, τότε λουζόμαστε κανονικά με ένα δεύτερο χέρι σαμπουάν.

Ακριβώς όπως τα λες είναι. Μ' αυτόν τον τρόπο φεύγει όλη η λαδίδα. ;)


cool11 είπε:
Μαλλον λεω να ρισκαρω 2 φορες/βδομαδα το φτηνοτερο Salkano.

Απορω που κανενας αλλος δεν το εχει δοκιμασει.

Το Salkano έβαζα στην αρχή για μερικές βδομάδες, 4-5 φορές την εβδομάδα επί 2-3 ώρες, αλλά μετά άλλαξα σε Oleum Lauril για οικονομικούς λόγους και μόνο καθώς έβρισκα (και βρίσκω ακόμα) με 4,5 ευρώ τα 500ml. Όσο έβαζα το Salkano, δεν είμαι σίγουρος αν είδα καμιά διαφορά σε σχέση με το Oleum Lauril.
 

Madis

New Member
Ευχαριστω΄Φιλε. Δεν ξερω αν οντως εχω θεμα με τριχοπτωση. Ειχα απο μικρος αδυναμα μαλλια, αλλα τον σεπτέμβρη που κουρευτηκα παρατηρησα διακριτα κενα στο πανω δεξι μερος του κεφαλιου κι μια σχετικη αραίωση. Θα δειξει αν οντως πρεπει να ανησυχω.
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Madis είπε:
Και κατι τελευταίο, αν δουμε καποιο αποτέλεσμα και μετα απο καιρο το αφησουμε, πιστεύετε ότι θα υπαρξει προβλημα ? Ευχαριστώ.

Από αυτά που έχω ακούσει από άλλους (ή για άλλους) που το χρησιμοποίησαν με συνέπεια και κατάφεραν να λύσουν το πρόβλημα, μόλις είχαν το μεγάλο «μπαμ» σε regrowth και επανήλθαν στην προ-ΑΑ κατάσταση, δεν χρειάστηκε ποτέ ξανά να το χρησιμοποιήσουν.

Προσωπικά, πριν από 7 χρόνια, το 2007, έβαζα σκέτο δαφνέλαιο 3 φορές την εβδομάδα επί 1-2 ώρες τη φορά για ένα ολόκληρο εξάμηνο. Τότε όμως ήμουνα nw1 και δεν ήταν ιδιαίτερα εμφανές το πρόβλημα, οπότε δεν μπόρεσα να διακρίνω αν και κατά πόσο είχα βοηθηθεί. Έτσι λοιπόν, στο εξάμηνο απάνω σταμάτησα το δαφνέλαιο και άρχισα regaine. Το ότι το regaine σε μένα δρούσε αποτελεσματικά επί 5 ολόκληρα χρόνια ενώ σε άλλους χάνει δυνάμεις από τα 1-2 χρόνια κιόλας, ίσως και να οφείλεται στην δουλειά υποδομής που είχε κάνει το δαφνέλαιο ως DHT-blocker τότε, διαλύοντας δηλαδή ως ένα βαθμό τη συσσωρευμένη DHT στα τριχοθυλάκια, οπότε ήρθε το regaine και «κούμπωνε» μια χαρά για όλα αυτά τα χρόνια. Βέβαια, το γεγονός ότι η ΑΑ με «θερίζει» εδώ και δύο χρόνια σημαίνει σαφώς ότι τα ενδεχόμενα οφέλη λόγω του δαφνέλαιου για τους 6 μόνο μήνες που το έβαζα τότε, δεν κράτησαν για πάντα (και ουδείς ξέρει τι θα γινόταν τελικά αν το χρησιμοποιήσει για μικρότερο ή μεγαλύτερο διάστημα από 6 μήνες).

Πάντως, τώρα πια, αν ποτέ κατάφερνα με το συνδυασμό δαφνέλαιου και μινοξιδίλης που χρησιμοποιώ να αναστρέψω την κατάσταση και να φτάσω σε προ-ΑΑ επίπεδα (που δεν το νομίζω όμως, μιας και η ΑΑ έχει σε μένα προχωρήσει πολύ), το πρώτο πράγμα που θα έκανα θα ήταν να προσπαθήσω να διακόψω (σταδιακά) τη μινοξιδίλη, ενώ το δαφνέλαιο θα το συνέχιζα για πολλούς μήνες (ή και χρόνια) ακόμα, κάνοντας πιο αραιή χρήση βέβαια (1-2 φορές την εβδομάδα), ως αγωγή συντήρησης πλέον, μέχρι να δω ότι σταθεροποιείται η νέα κατάσταση.


Madis είπε:
Ευχαριστω΄Φιλε. Δεν ξερω αν οντως εχω θεμα με τριχοπτωση. Ειχα απο μικρος αδυναμα μαλλια, αλλα τον σεπτέμβρη που κουρευτηκα παρατηρησα διακριτα κενα στο πανω δεξι μερος του κεφαλιου κι μια σχετικη αραίωση. Θα δειξει αν οντως πρεπει να ανησυχω.

Τότε σου συνιστώ ανεπιφύλακτα δαφνέλαιο ως αγωγή, τουλάχιστον για αρχή. Και ΑΑ να μην έχεις, καλό θα κάνει στα μαλλιά σου. Και εννοείται, εφόσον δεν είσαι σίγουρος ότι έχεις ΑΑ, δεν θα σου πρότεινα με τίποτα να μπλέξεις με μινοξιδίλη και λοιπές πρεζο-ουσίες.
 

poseidonas77

Well-Known Member
θα συμφωνησω με τον γιουλ...
ειμαι στην 3 εβδομαδα που το χρησιμοποιω..3 φορες την εβδομαδα 3-4 ωρες το αφηνω στο κεφαλι μου...ειναι νωρις ακομα αλλα σε συνεργασια με την μινοξ (τεταρτος μηνας χρησης) βλεπω ωραια πραγματα στο προβλημα...
εan συνεχισω ετσι παω για norwood 1 karfi...φυσικα δε προκειται να παω norwood 0 ουτε εχω και τετοιες προσδοκιες αλωστε παω για 40....
ουτε και νομιζω οτι ειναι αποκλειστικα εργο μινοξ διοτι την εχω χρησιμοποιησει και πιο παλια ...
@και χωρις φινα μαλιστα...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

To oleum lauril παντως εχει παραφινη που δεν νομιζω να ειναι καλη για το μαλλι
συστατικα:
Paraffinum, Liquidum, Laurus Nobilis Oil (Lotion  για την τόνωση του τριχωτού της κεφαλής).
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
fousekisss είπε:
To oleum lauril παντως εχει παραφινη που δεν νομιζω να ειναι καλη για το μαλλι
συστατικα:
Paraffinum, Liquidum, Laurus Nobilis Oil (Lotion  για την τόνωση του τριχωτού της κεφαλής).

Δεν νομίζω η παραφίνη να κάνει ζημιά στο μαλλί. Ίσα-ίσα, ο παππούς μου είναι 91 χρονών και είναι ακόμα norwood 1 γιατί από μικρός έβαζε παραφινέλαιο (γνωστό και ως μπριγιόλ/μπριγιαντίνη). Κάτι παρόμοιο ανέφερε και ο Ποσειδώνας για τον πατέρα του, ότι 70άρισε και έχει μαλλί 20χρονου επειδή έβαζε λέει μια ζωή μπριγιαντίνη.
 

poseidonas77

Well-Known Member
ναι μονο μπριγιαντινη εβαζε και βαζει και παντα λουζονταν με σαμπουαν τζονσον...εβλεπε το δικο μου μαλι κοκαλομενο καθε μερα με τονους ζελε
πανω του και συνεχως μου ελεγε κοψε τους κολοζελεδες και βαζε μπριγιαντινη....εβλεπα το μαλι του που γυαλιζε και δεν ηθελα να την βαλω μη με κοροιδευουν... οσο και να μου λενε εμενα οι δερματολογοι οτι ο ζελες δε πειραζει εγω βλεπω τους 4 τελευταιους μηνες που βαζω ελαχιστα και σπανια συνεχως προοδο στο μαλι...τι καταλοιπα αφηνει ο ζελες πανω στη βουρτσα με το καιρο δε λεγεται...
επομενη κινηση ειναι το σαμπουαν που προτεινει ο γιουλ με το καθαρισμο της DHT..μου το ειχε δωσει και μενα δερματολογος πριν 4 χρονια μαζι με την μινοξ
 

aris85

Member
πηγα να παρω το δαφνελαιο που λετε , το 500ml . Πηγα σε 5-6 φαρμακεια κανεις δεν το ειχε , 2 μαλιστα το εψαξαν για να μου το φερουν αλλα μου ειπαν οτι δεν ειναι πλεον διαθεσιμο απο τον προμηθευτη. Ισχυει κατι τετοιο? Ποτε το αγορασατε τελευταια? Τα 500ml ποσο κρατανε?

Μηπως γνωριζει καποιος καποιο αξιοπιστο online φαρμακειο που να το εχει, ωστε να το παρω απο ιντερνετ?
Στο σκρουτζ βρηκα δυο με μεγαλη διαφορα τιμης και λιγο διαφορετικη συσκευασια:
- http://www.anosiapharmacy.gr/product/%CE%B4%CE%B1%CF%86%CE%BD%CE%AD%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF-500ml/
- http://www.pharm16.gr/gr/el/products/dafnelaio-500ml#.VFuyfyKsW6M
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
aris85 είπε:
πηγα να παρω το δαφνελαιο που λετε , το 500ml . Πηγα σε 5-6 φαρμακεια κανεις δεν το ειχε , 2 μαλιστα το εψαξαν για να μου το φερουν αλλα μου ειπαν οτι δεν ειναι πλεον διαθεσιμο απο τον προμηθευτη. Ισχυει κατι τετοιο? Ποτε το αγορασατε τελευταια? Τα 500ml ποσο κρατανε?

Δεν νομίζω να μην είναι πια διαθέσιμο. Πριν δυο βδομάδες αγόρασα ένα μπουκάλι. Εμένα με σχεδόν καθημερινή χρήση που κάνω, κρατάει 2-3 μήνες (δεν χρειάζεται να βάζεις άπειρη ποσότητα κάθε φορά...).


aris85 είπε:
Στο σκρουτζ βρηκα δυο με μεγαλη διαφορα τιμης και λιγο διαφορετικη συσκευασια:
- http://www.anosiapharmacy.gr/product/%CE%B4%CE%B1%CF%86%CE%BD%CE%AD%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF-500ml/
- http://www.pharm16.gr/gr/el/products/dafnelaio-500ml#.VFuyfyKsW6M

Τη διαφανή συσκευασία έβρισκα στην αρχή. Μετά έβρισκα την άσπρη. Και τα δύο τα έβρισκα στην ίδια τιμή (4,5€ με έκπτωση). Το περιεχόμενο μέσα είναι εντελώς το ίδιο.
 
Με τι λουζεστε για να φυγει καλα το λαδι?
Επειδη βαζω ελαιο ιποφαες-δενδρολιβανο-δαφνη
και το ιποφαες ειναι πιο πικτο δεν φευγει η λαδιλα αν δεν βαλω σαμπουαν με sls(kai 3 χερια λουσιμο)(γενικα χρησιμοποιω βιολογικο σαμπουαν macrovita)
Ξερει καποιος κανα σαμπουαν χωρις sls που να καθαριζει καλα τα ελαια και να πωλειται στην ελλαδα?
 

Mengoni

Member
Να ρωτήσω κάτι;;;

Εμένα τα μαλλιά μου που από τη φύση τους είναι λιπαρά θα μπορούσα να χρησιμοποιώ δαφνέλαιο;;;

ΚΑΙ αν ΝΑΙ πόσες φορές την εβδομάδα προτείνετε;

Επίσης στα περισσότερα φαρμακεία που ρώτησα μου πρότειναν δαφνέλαιο που παρασκευάζουν οι ίδιοι να το εμπιστευτώ λέτε; θα κάνει δουλειά;
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
fousekisss είπε:
Με τι λουζεστε για να φυγει καλα το λαδι?

Με ένα οποιοδήποτε σαμπουάν φεύγει. Απλώνεις το σαμπουάν πάνω στο λαδωμένο κεφάλι πριν το λούσεις και μετά φεύγει πολύ εύκολα.


Mengoni είπε:
Να ρωτήσω κάτι;;;

Εμένα τα μαλλιά μου που από τη φύση τους είναι λιπαρά θα μπορούσα να χρησιμοποιώ δαφνέλαιο;;;

ΚΑΙ αν ΝΑΙ πόσες φορές την εβδομάδα προτείνετε;

Επίσης στα περισσότερα φαρμακεία που ρώτησα μου πρότειναν δαφνέλαιο που παρασκευάζουν οι ίδιοι να το εμπιστευτώ λέτε; θα κάνει δουλειά;

Ο Τάσος νομίζω είχε αναφέρει ότι έχει λιπαρότητα και παρόλα αυτά βάζει δαφνέλαιο και πάει καλά... Ίσως επίσης να ρωτούσες κανένα (καλό) δερματολόγο...;

Ναι, και το "home-made" δαφνέλαιο που πουλάνε χύμα τα φαρμακείο καλό είναι. Δεν βασίζεται σε κάποια μυστική φόρμουλα η παραγωγή του δαφνέλαιου εξάλλου, την ξέρουν οι πάντες.
 
Μπλουζα