δαφναιελαιο ποια ειναι η γνωμη σας?

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
mimis giova είπε:
η μεγαλητερη μακακια μ ηταν π εκοψα το λαδακι..δεν ηταν μονο δαφναιλεο..ηταν μιξ λαδιων..π ο φαρμακοπειος δεν μ ελεγε τη λαδια βαζει μεσα..το εβαλα 5 μηνες σχεδον καθημερινα..δεν καταλαβενα τα αποτελεσματα γιατι ακομα ειχα μαλι (διαχητη εχω)κ μετα καταλαβα..οτι μ εκανε φοβερη δουλεια αυτο π το λαδι..τωρα ξανααρχισα αλλα ειναι πολυ αργα δυστηχως

Αυτό που περιγράφεις μου είχε συμβεί το 2007, που η ΑΑ ήταν στην αρχή της ακόμα. Έβαζα κι εγώ δαφνέλαιο 3 φορές την εβδομάδα, αλλά επειδή είχα ακόμα μαλλιά, δεν καταλάβαινα την επίδραση, και στο 6μηνο το σταμάτησα και άρχισα regaine. Τώρα που το σκέφτομαι όμως, το γεγονός ότι το regaine σε μένα άρχισε να χάνει δυνάμεις μετά από 5-6 χρόνια (ενώ σε αρκετούς χάνει πολύ πιο γρήγορα) μπορεί να οφείλεται στο ότι "πάτησε" πάνω στην καλή δουλειά που είχε κάνει προηγουμένως το δαφνέλαιο ως DHT blocker.

Δεν νομίζω πως είναι αργά πάντως για σένα, σκέψου ότι εγώ ξαναξεκίνησα το δαφνέλαιο μετά από 7 ολόκληρα χρόνια και δουλεύει μια χαρά.

Αν όλοι μας από τα 18 μας βάζαμε προληπτικά 1-2 φορές την εβδομάδα κάποιο έλαιο, κάποιοι από μας μπορεί να μην είχαν καν πρόβλημα σήμερα. Ο παππούς μου είναι 92 χρονών και είναι ακόμα nw1 με αρκετά πυκνό μαλλί (καμία σχέση με μένα) επειδή από έφηβος έβαζε μπριγιόλ (παραφινέλαιο), και άρχισε να γκριζάρει (όχι να ασπρίζει) στα 70 του, ενώ ο πατέρας του και ο αδερφός του ήταν καραφλοί.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos

Active Member
Εγώ τα έχω σταματήσει τα λάδια (Αμυγδαλέλαιο και Δαφνέλαιο), έχασα πάρα πάρα πολύ έδαφος.....είναι πολύ δύσκολη η κατάσταση !

και εγώ αλλη μία φορα χρησιμοποιούσα λάδια και αιθέρια έλαια για 8 μηνες περίπου (τα άλλαζα εναλλάξ ανά εβδομάδα ή ανα λίγες μέρες μερικές φορές)..... ήμουν ευχαριστημένος αφού κρατούσα τα μαλλιά σε καλή πυκνότητα (χωρίς φίνα) αλλά δεν είχαν όγκο και φαινόταν σαν θαμπά και λαδωμένα συνέχεια. Μετά είχα προσθέσει αν θυμάμαι καλά ZnO (Οξείδιο του Ψευδαργύρου - σαν μάσκα είναι) το οποίο παλιά μου δούλευε καλά αλλά τότε ήταν μάλλον αποτυχία και είχε αρχίσει η κατηφόρα !

Αρχές φθινοπώρου όπως τώρα και τότε είχα πάθει μεγάλη ζημιά !

Τέλος πάντων δεν θέλω να μεταδώσω αρνητική ενέργεια, καθώς δεν ξέρω τι οδήγησε στην κατηφόρα αυτή !

Τώρα πάντως, απο 10 Αυγούστου είχα μία μεγάλη στεναχώρια και απο τότε είχε αρχίσει η κατηφόρα και στα μαλλιά - δεν ξέρω αν συγχέονται αυτά !

Μίμη, ενα καλό Μιξ λαδιών (ή Αιθέριων Ελαιων) είχα πάρει πριν πολλά χρόνια απο τα Fresh Line......Πρέπει να είχε μέσα και Καστορέλαιο σίγουρα

Τώρα είδα online μόνο αυτό: http://www.freshline.gr/index_gr.html#/gr/?pg=product&target=378&parent=95
 

mimis giova

Active Member
δεν μ το ανειγει δυστηχως..αρχισα παλι το λαδακι βεβαια εχω μισο μπουκαλακι..κ δεν βρισκω πια αυτον τον φαρμακοπειο δυστηχως..ο σολτερανο το εχει ψαξει το θεμα με τα λαδια..αλλα ειμαι σιγουρος οτι βοηθανε κ ειδικα σε αυτους π δεν εχουν ξεφυγει norwood..αν μπορεις στειλε αλλο δυνδεσμο..κ αν σολτερανο ειναι εδω..ας πει κανενα καλο μιξ λαδιων..
 

tasos

Active Member
mimis giova είπε:
δεν μ το ανειγει δυστηχως..αρχισα παλι το λαδακι βεβαια εχω μισο μπουκαλακι..κ δεν βρισκω πια αυτον τον φαρμακοπειο δυστηχως..ο σολτερανο το εχει ψαξει το θεμα με τα λαδια..αλλα ειμαι σιγουρος οτι βοηθανε κ ειδικα σε αυτους π δεν εχουν ξεφυγει norwood..αν μπορεις στειλε αλλο δυνδεσμο..κ αν σολτερανο ειναι εδω..ας πει κανενα καλο μιξ λαδιων..

Εμένα με το ανοίγει, δεν φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα το λινκ.

Εναλλακτικά μπορείς να πάς στο site της fresh line --> Μαλλιά --> Εξατομικευμένα ....κάτω κάτω.

Μάλλον δεν μπορείς να τα αγοράσεις online, παρά μόνο απο φυσικό κατάστημα της αλυσίδας.
 

mike29

Active Member
Εγω σε λιγο καιρο κοντευω 4 χρονια σχεδον καθημερινης χρησης ελαιων τωρα εδω και 3μιση μηνες εχω βαλει και τα 2 ελαια του soralteno safflower oil και primrose oil σε συνδιασμο με 2 ελαφρυτερα βιζον ελαιο και καρυδας!!πριν ειχα βαλει καστορελαιο για 2μιση μηνες αντι για λαδι καρυδας αλλα το εβγαλα για να ειναι πιο ελαφρυ το μειγμα!!παντως σιγα σιγα κατι φαινεται να κανουν!!σε κανα 2μηνο θα δηξει καλητερα!!οπως και να παει αν δω κατι πολυ καλο θα το γραψω στο ποστ του soralteno!!να πω παντος τελη απριλιου οταν ειχα βαλει σε μειγμα ελαιων 50% ελαιο βιζον 21%σταφυλοκουκουτσελαιο 21%λαδι καρυδας και 8% ελαιολαδο και αιθεριο ελαιο δεντρολιβανο μια σταγονα στα 3 με 4 ml περιπου μου ειχε δοσει ενα γρηγορο μικρο boost!!τελη μαιου αρχες ιουνιου το μαλλι φαινοταν λιγο πιο πυκνο αλλα σταματησε εκει!!για να δουμε τους επομενους μηνες τωρα!!
 

aris85

Member
Yul Brynner είπε:
mimis giova είπε:
η μεγαλητερη μακακια μ ηταν π εκοψα το λαδακι..δεν ηταν μονο δαφναιλεο..ηταν μιξ λαδιων..π ο φαρμακοπειος δεν μ ελεγε τη λαδια βαζει μεσα..το εβαλα 5 μηνες σχεδον καθημερινα..δεν καταλαβενα τα αποτελεσματα γιατι ακομα ειχα μαλι (διαχητη εχω)κ μετα καταλαβα..οτι μ εκανε φοβερη δουλεια αυτο π το λαδι..τωρα ξανααρχισα αλλα ειναι πολυ αργα δυστηχως

Αυτό που περιγράφεις μου είχε συμβεί το 2007, που η ΑΑ ήταν στην αρχή της ακόμα. Έβαζα κι εγώ δαφνέλαιο 3 φορές την εβδομάδα, αλλά επειδή είχα ακόμα μαλλιά, δεν καταλάβαινα την επίδραση, και στο 6μηνο το σταμάτησα και άρχισα regaine. Τώρα που το σκέφτομαι όμως, το γεγονός ότι το regaine σε μένα άρχισε να χάνει δυνάμεις μετά από 5-6 χρόνια (ενώ σε αρκετούς χάνει πολύ πιο γρήγορα) μπορεί να οφείλεται στο ότι "πάτησε" πάνω στην καλή δουλειά που είχε κάνει προηγουμένως το δαφνέλαιο ως DHT blocker.

Δεν νομίζω πως είναι αργά πάντως για σένα, σκέψου ότι εγώ ξαναξεκίνησα το δαφνέλαιο μετά από 7 ολόκληρα χρόνια και δουλεύει μια χαρά.

Αν όλοι μας από τα 18 μας βάζαμε προληπτικά 1-2 φορές την εβδομάδα κάποιο έλαιο, κάποιοι από μας μπορεί να μην είχαν καν πρόβλημα σήμερα. Ο παππούς μου είναι 92 χρονών και είναι ακόμα nw1 με αρκετά πυκνό μαλλί (καμία σχέση με μένα) επειδή από έφηβος έβαζε μπριγιόλ (παραφινέλαιο), και άρχισε να γκριζάρει (όχι να ασπρίζει) στα 70 του, ενώ ο πατέρας του και ο αδερφός του ήταν καραφλοί.

Γεια σου φιλε μου , απο τις φωτογραφιες σου που βλεπω τα αποτελεσματα ειναι θεαματικα!!! Εχω και εγω αραιωση και σκεφτομαι σοβαρα για δαφνελαιο. Ηθελα να σε ρωτησω.. βλεπω στην υπογραφη σου οτι λες πως βαζεις και μινοξιδιλη. Την βελτιωση αυτη στο τριχωτο την ειδες απο τοτε που εβαλες δαφνελαιο ή μπορει για πραδειγμα να εχει βοηθησει κ η Minox ή το ρολλερ ή το Frezyderm?
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
aris85 είπε:
Γεια σου φιλε μου , απο τις φωτογραφιες σου που βλεπω τα αποτελεσματα ειναι θεαματικα!!! Εχω και εγω αραιωση και σκεφτομαι σοβαρα για δαφνελαιο. Ηθελα να σε ρωτησω.. βλεπω στην υπογραφη σου οτι λες πως βαζεις και μινοξιδιλη. Την βελτιωση αυτη στο τριχωτο την ειδες απο τοτε που εβαλες δαφνελαιο ή μπορει για πραδειγμα να εχει βοηθησει κ η Minox ή το ρολλερ ή το Frezyderm?

Γεια σου Άρη,

Μινοξιδίλη βάζω εδώ και 7 χρόνια, αλλά τα τελευταία δύο χρόνια η δράση της έχει εξασθενίσει πολύ. Το καλοκαίρι την διέκοψα για δύο μήνες και μόλις είδα ότι άρχισα να έχω απώλειες, την ξανάρχισα, όμως μόνο μία φορά τη μέρα πια και όχι δύο όπως παλιά. Σίγουρα βοηθάει και η μινοξιδίλη με την έννοια ότι επιταχύνει τη δράση του δαφνέλαιου, αλλά είναι γεγονός ότι σκέτη, τα τελευταία δύο χρόνια, δεν αρκούσε. Τα σημεία στη φωτογραφία που βλέπεις ότι έχουν πυκνώσει, η μινοξιδίλη από μόνη της αδυνατούσε τα «καλύψει».

Το Frezyderm το σαμπουάν το χρησιμοποιώ εδώ και δύο χρόνια και είμαι πολύ ικανοποιημένος, αλλά από μόνο του ούτε αυτό αρκεί. Κανείς δεν είδε regrowth από σαμπουάν, τη στιγμή που μένει μόνο μερικά λεπτά στο κεφάλι. Σίγουρα όμως συνεισφέρει κι αυτό, με την έννοια ότι καθαρίζει το τριχωτό σε βάθος και έχει, όπως αναγράφεται στη συσκευασία, αντι-DHT δράση (υποτυπώδη έστω, εφόσον πρόκειται για σαμπουάν).

Το roller το 'χω χρησιμοποιήσει καμιά 15αριά φορές από τότε που το πήρα. Όποτε ρολλάρω, αμέσως μετά βάζω δαφνέλαιο και έχω την εντύπωση ότι κι αυτό επιταχύνει τη δράση του δαφνέλαιου, και λέω στο μέλλον να δοκιμάσω με περισσότερα χιλιοστά από 0.5 που χρησιμοποιώ τώρα.
 

aris85

Member
A μαλιστα....
Καταρχην ευχαριστω για την λεπτομερεστατη απαντηση σου.
Ετσι οπως το βλεπω απο ολα αυτα (frezyderm , δαφνελαιο , μινοξ κτλ) το μονο που θεωρώ οτι ισως να βοηθησε το εργο του δαφνελαιου ειναι το roller... Ισως αρχισω και εγω ρολλαρισμα μαζι με δαφνελαιο γιατι ειδικα τις τελευταιες 3-4 μερες πρεπει να με εχει πιασει και η εποχιακη τριχοπτωση. Να εισαι καλα.
 

cool11

Well-Known Member
Παιδια, επειδη το δαφνελαιο ειναι...λάδι, με οτι αυτο συνεπαγεται για την 'διαχειριση' του, δεν ειναι ευκολο, τουλαχιστον σε μενα, να το χρησιμοποιω συχνα, παροτι θα θελα.
Απαξ και μπηκε, δεν μπορω να βγω απο το σπιτι, να μην κοιμηθω με αυτο, να μη με δει...ανθρωπος, να εχω ωρες να ειμαι εντος σπιτιου κλπ.
Αδυνατον να μπει καθε μερα.
Μεχρι τωρα, το βαζω μονο μια φορα τη βδομαδα.
Θελω να μου πουν ανθρωποι που ασχοληθηκαν μαζι του χρονια, ποιο ειναι το μινιμουμ ημερων που μπορω να το βαζω, για να λεω οτι οντως θα μου δωσει κατι σε βαθος χρονου.
Πχ. 3 φορες βδομαδα ειναι καλα; Κανω κατι, ή οχι?
(καπου μου φαινεται διαβασα και για μη βελτιστη χρηση σε καθημερινη βαση)
 

poseidonas77

Well-Known Member
Yul Brynner είπε:
mimis giova είπε:
η μεγαλητερη μακακια μ ηταν π εκοψα το λαδακι..δεν ηταν μονο δαφναιλεο..ηταν μιξ λαδιων..π ο φαρμακοπειος δεν μ ελεγε τη λαδια βαζει μεσα..το εβαλα 5 μηνες σχεδον καθημερινα..δεν καταλαβενα τα αποτελεσματα γιατι ακομα ειχα μαλι (διαχητη εχω)κ μετα καταλαβα..οτι μ εκανε φοβερη δουλεια αυτο π το λαδι..τωρα ξανααρχισα αλλα ειναι πολυ αργα δυστηχως

Αυτό που περιγράφεις μου είχε συμβεί το 2007, που η ΑΑ ήταν στην αρχή της ακόμα. Έβαζα κι εγώ δαφνέλαιο 3 φορές την εβδομάδα, αλλά επειδή είχα ακόμα μαλλιά, δεν καταλάβαινα την επίδραση, και στο 6μηνο το σταμάτησα και άρχισα regaine. Τώρα που το σκέφτομαι όμως, το γεγονός ότι το regaine σε μένα άρχισε να χάνει δυνάμεις μετά από 5-6 χρόνια (ενώ σε αρκετούς χάνει πολύ πιο γρήγορα) μπορεί να οφείλεται στο ότι "πάτησε" πάνω στην καλή δουλειά που είχε κάνει προηγουμένως το δαφνέλαιο ως DHT blocker.

Δεν νομίζω πως είναι αργά πάντως για σένα, σκέψου ότι εγώ ξαναξεκίνησα το δαφνέλαιο μετά από 7 ολόκληρα χρόνια και δουλεύει μια χαρά.

Αν όλοι μας από τα 18 μας βάζαμε προληπτικά 1-2 φορές την εβδομάδα κάποιο έλαιο, κάποιοι από μας μπορεί να μην είχαν καν πρόβλημα σήμερα. Ο παππούς μου είναι 92 χρονών και είναι ακόμα nw1 με αρκετά πυκνό μαλλί (καμία σχέση με μένα) επειδή από έφηβος έβαζε μπριγιόλ (παραφινέλαιο), και άρχισε να γκριζάρει (όχι να ασπρίζει) στα 70 του, ενώ ο πατέρας του και ο αδερφός του ήταν καραφλοί.

δεν ξερω εαν το μπριγιολ που λες εχει καμια σχεση με την μπριγιαντινη ....τη συγκεκριμενη την εβαζε ο πατερας μου και τη βαζει για στρωσιμο στο μαλι και στα 70 εχει μαλι 20χρονου...μαλιστα καποτε τσακωνομασταν καποτε για τα τζελ που εβαζα και μου ελεγε...κοψτα......(φαρμακοποιος στο επαγγελμα ειναι)
παρακολουθω το νημα και σκεφτομαι και εγω να βαλω καποιο ελαιο σε συνεργασια με
μινοξ
 

tasos

Active Member
cool11 είπε:
Παιδια, επειδη το δαφνελαιο ειναι...λάδι, με οτι αυτο συνεπαγεται για την 'διαχειριση' του, δεν ειναι ευκολο, τουλαχιστον σε μενα, να το χρησιμοποιω συχνα, παροτι θα θελα.
Απαξ και μπηκε, δεν μπορω να βγω απο το σπιτι, να μην κοιμηθω με αυτο, να μη με δει...ανθρωπος, να εχω ωρες να ειμαι εντος σπιτιου κλπ.
Αδυνατον να μπει καθε μερα.
Μεχρι τωρα, το βαζω μονο μια φορα τη βδομαδα.
Θελω να μου πουν ανθρωποι που ασχοληθηκαν μαζι του χρονια, ποιο ειναι το μινιμουμ ημερων που μπορω να το βαζω, για να λεω οτι οντως θα μου δωσει κατι σε βαθος χρονου.
Πχ. 3 φορες βδομαδα ειναι καλα; Κανω κατι, ή οχι?
(καπου μου φαινεται διαβασα και για μη βελτιστη χρηση σε καθημερινη βαση)

Cool, εγώ θα σου έλεγα να το χρησιμοποιείς όσο γράφει στις οδηγίες του ή στην ετικέτα του.

π.χ. εγώ είχα το Salkano και το οποίο γράφει να χρησιμοποιείται μία φορά την εβδομάδα ! Εγώ τον τελευταίο καιρό το έβαζα κάθε μέρα όπως είπα και ήρθε η καταστροφή ! Δεν σταματάει η κατηφόρα !

Αλλά Δαφνέλαια γράφουν για χρήση 3 φορές την εβδομάδα όπως αυτο που βάζει ο Yul.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Γιατι αλλαζει ετσι η 'επισημη' δοσολογια; (αλλο τι αποφασιζει ο καθενας, λεμε τι λεει η καθε συσκευασια)
Εχει να κανει με τα συστατικα; Μα δαφνελαιο ειναι, ειναι κατι 'χημικο';

Πως το ενα δαφνελαιο μπορει να λεει 3 φορες/βδομαδα, και το αλλο 1 φορα/βδομαδα;
Δεν το καταλαβαινω.
 
Yul Brynner είπε:
Ορίστε και ένα σετ φωτογραφιών "πριν και μετά", από τον 3ο στον 4ο μήνα χρήσης δαφνέλαιου:

43oYK0O.jpg


Κι αυτό παρά τη μεσολάβηση της εποχικής τριχόπτωσης του Σεπτεμβρίου και παρά τη διακοπή της μινοξιδίλης για 2 μήνες το καλοκαίρι.




Edit: Το πιο οφθαλμοφανές αποτέλεσμα του δαφνέλαιου (που δεν το έχω καταφέρει με κανένα άλλο τοπικό μέχρι τώρα) είναι ότι η εντελώς "κενή" περιοχή που φαίνεται στην αριστερή φωτογραφία (και η οποία είναι κενή εδώ και 1-1,5 χρόνο) έχει καλυφθεί κατά το μεγαλύτερο ποσοστό, ενώ στο κομμάτι που εξακολουθεί στη δεξιά (σημερινή) φωτογραφία να είναι κενό, έχουν αρχίσει να εμφανίζονται και εκεί τρίχες, και όλα δείχνουν ότι είναι θέμα χρόνου να καλυφθεί κι αυτό.


Yull εισαι σιγουρος οτι η βελτιωση οφειλεται στο δαφνελαιο και οχι στη βελτιωση της αναπνοης σου λογω της επεμβασης που εκανες?


Eπισης ειναι δυσκολο να ξεχωρισουμε αν η τριχοπτωση ειναι λογω sheding η λογω καταχρησης δαφνελαιου.
Ο μονος τροπος να μαθουμε ειναι να το συνεχισουμε (δυστυχως η ευτυχως).
Oποτε οταν κατι μας προκαλει αυξημενη τριχοπτωση δεν ειναι απαραιτητα επιβλαβες ....καποιες φορες ειναι καλο και τοτε το sheding ειναι δειγμα οτι δουλευει το πραμμα... καποιες αλλες φορες παλι μπορει να ειναι επιβλαβες.Ειναι ενα ρισκο γενικα.
Εβαζα κι εγω παλιοτερα για λιγο διαστημα 1-2 μηνες(πρασινο ,σχεδον καθε μερα) με αποτελεσμα παχυνση τριχας...αλλα στην τριχοπτωση δεν ειχε κανει τιποτα(πεζει και να την αυξησε).Το σταματησα λογω της κουραστικης διαδικασιας και ισως επειδη νομιζα οτι επιδεινωνε την τριχοπτωση(που ισως να ηταν και sheding).
Ξεκινησα ξανα απο σημερα με μιξ δαφνελαιο-δενδρολιβανελαιο (50%-50%)....Οψομεν
 

mike29

Active Member
Παντος γενικα με τα ελαια λογικα παιζει ρολο και ο τυπος επιδερμιδας λιπαρη ξερη κτλ και πως αντιδρα ο καθε τυπος σε αυτα!!διαβασα και το ποστ του τασου που ειχε αρνητικη επιδραση η συνεχομενη χρηση αμυγδαλελαιου και δαφνελαιου..ισως μερικα λαδια να καθονται βαρια στην επιδερμιδα πχ να φραζουν τους πορους και σε συνεχιζομενη χρηση μακροχρονια να δρασουν αρνητικα!!εγω απο προσωπικη πειρα βλεπω στα μαλλια μου επειδη βαζω ελαια σχεδον καθε μερα οταν βαζω σε μειγμα περισσοτερη αναλογια με πιο ελαφρια ελαια που δεν φραζουν τους πορους δεν εχω κανενα θεμα αλλα αν βαλω στο μειγμα πιο βαρια ελαια σε αναλογια μου φαινεται οτι μου αρχιζουν λιγο την τριχοπτωση!!τωρα αν αυτο ωφειλεται σε λαδια που φραζουν τους πορους και σε συνδιασμο με συνεχιζομενη χρηση δεν ξερω!!
 

cool11

Well-Known Member
Λοιπον, ετυχε να χω κι αλλο μπουκαλακι δαφνελαιο, που το χα παρει παλια.
Ακριβο, τα 150ml - 9€!
Αυτο ελεγε χρηση 2 φορες τη βδομαδα.

To Salkano (φτηνο), λεει 1 φορα τη βδομαδα.

Μηπως τελικα τα ακριβοτερα, επιτρεπουν συχνοτερη χρηση; Ή απλα ετυχε;

Απο την αλλη, αν πχ το Salkano, και φτηνοτερο ειναι, και τα ιδια αποτελεσματα δινει, με ενα που και ακριβοτερο ειναι και συχνοτερα χρηση θελει, γιατι οχι Salkano?
Καταλαβατε τι λεω; Αντιστρεφω. Προσπαθω να κανω το 'μειονεκτημα' -> πλεονεκτημα.
Δηλαδη, αυτοσκοπος για μενα, δεν ειναι ποσες φορες/ποσες μερες/βδομαδα θα το βαλω.
Σκοπος ειναι, πως μπορει να μου δωσει το καλυτερο αποτελεσμα.
Αν υποτιθεται οτι το ενα μου δινει αποτελεσμα με χρηση 1 φορα τη βδομαδα, ενω το αλλο θελει 2 ή 3 φορες τη βδομαδα για το ιδιο αποτελεσμα, κορόιδο ειμαι να λαδωνομαι καθε μερα, για να παρω στο τελος τα ιδια;
Φυσικα, πιθανως να μην ευσταθει ο ανωτερο ισχυρισμος.

Μπορει απλα, το ενα(πχ Salkano) λογω συστασης/πιθανως υποδεεστερης ποιοτητας/οτιδηποτε, να μην ειναι καλο να χρησιμοποιειται συχνα, και οχι για κανενα αλλο λογο.
Σκεφτομαι βεβαια, πως αν βαλεις το Salkano πχ οπως λεει, ειναι 52 φορες το χρονο, 1 φορα τη βδομαδα.
Αν μου δινει αποτελεσμα, γιατι οχι;
Αν μου δινει οτι το αλλο, που θελει λαδωμα 200 μερες το χρονο, γιατι να μην παω σε Salkano?

Αν ομως, οι 52 φορες το χρονο ειναι τελικα λιγες για να δειξει κατι στο κεφαλι μας, ισως αξιζει να αγοραστει κατι αλλο που να 'επιτρεπει' συχνοτερη χρηση.

Παντως, δεν περιμενα τετοια διαφοροποιηση.
Σαν να λεμε, να κυκλοφορει στο εμποριο μινοξιδιλη που να εχει οδηγιες για χρηση 1 φορα τη βδομαδα, και μινοξιδιλη που να λεει για χρηση 7 φορες τη βδομαδα.

Πρεπει να ανακαλυψουμε τι ειναι καλυτερο τελικα.
 
Soralteno είπε:
fousekisss είπε:
Ξεκινησα ξανα απο σημερα με μιξ δαφνελαιο-δενδρολιβανελαιο (50%-50%)....Οψομεν

Καλή επιλογή
Παρειγγειλα και ελαιο υποφαες για τοπικη χρηση.
Ποια η γνωμη σου?
Εχει υπαρξει θεμα στο σαιτ με οραλ χρηση.Καποιος ειχε αναφερει πολυ καλα αποτελεσματα με καψουλες.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
fousekisss είπε:
Soralteno είπε:
fousekisss είπε:
Ξεκινησα ξανα απο σημερα με μιξ δαφνελαιο-δενδρολιβανελαιο (50%-50%)....Οψομεν

Καλή επιλογή
Παρειγγειλα και ελαιο υποφαες για τοπικη χρηση.
Ποια η γνωμη σου?
Εχει υπαρξει θεμα στο σαιτ με οραλ χρηση.Καποιος ειχε αναφερει πολυ καλα αποτελεσματα με καψουλες.

Δεν υπάρχουν αναφορές για τοπική χρήση που να ξέρω, αν δεις κατι ενημέρωσε.
 

mike29

Active Member
Ξερει κανενας αν επειρεαζει την τριχοπτωση η σηχνη χρηση ελαιων που φραζουν τους πορους και σε βαθος χρονου να δρασουν αρνητικα??παρακατω βαζω μερικα λινκ που εχει λιστα γνωστων ελαιων και δειχνει ποσο φραζουν τους πορους σε βαθμιδες απο 0 που δεν τους φραζουν καθολου μεχρι το 5 που φραζουν τους πορους στο μεγιστο βαθμο! https://www.beneficialbotanicals.com/facts-figures/comedogenic-rating.html http://bellanina101.wordpress.com/2014/07/07/oils-101-non-comedogenic-vs-comedogenic-oils-and-fractionated-vs-virgin-coconut-oil/
 

mimis giova

Active Member
http://gr.evitamins.com/aviva-hair-revitalizer-aviva-84251#.VDg9DBmgHqC σαν συμπληρωμα απλο λεει τιποτα??βλεπω καλουτσικα συστατικα.
 
Μπλουζα