δαφναιελαιο ποια ειναι η γνωμη σας?

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
taso, αν παρατηρείς ταυτόχρονα και περαιτέρω λέπτυνση τριχών, κόψτο μέχρι να δεις τι γίνεται. Την έχω πάθει αρκετές φορές με κάτι που στην αρχή δίνει ένα boost και μετά αρχίζει η κατηφόρα σε χειρότερο βαθμό από πριν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos

Active Member
GOMI είπε:
taso, αν παρατηρείς ταυτόχρονα και περαιτέρω λέπτυνση τριχών, κόψτο μέχρι να δεις τι γίνεται. Την έχω πάθει αρκετές φορές με κάτι που στην αρχή δίνει ένα boost και μετά αρχίζει η κατηφόρα σε χειρότερο βαθμό από πριν.

....παραιτέρω λέπτυνση των τριχών που παίφτουν δεν ξέρω (δεν μπορώ να τις ελέγξω).

Πάντως σε όλο το κεφάλι φαίνονται σχετικα δυνατές (ή όπως ήταν τελευταία τέλως πάντων) αλλά λαδώνουν τώρα πιο γρήγορα μιας και εχω χάσει πολύ μαλλί !

Αμυγδαλέλαιο βάζω κάθε μέρα (μήπως υπάρχει θέμα και μ'αυτό ?)
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
taso, από προσωπική εμπειρία, κανένα έλαιο δεν είναι καλό για κάθε μέρα. Το σύνολο εξ αυτών φράσσουν και τους πόρους. Δεν είμαι κατά ούτε του δαφνέλαιου ούτε οποιουδήποτε άλλου ελαίου, απλά θέλει προσοχή και παρατηρητικότητα.
 

Briner

Active Member
Λοιπόν, το μήνυμα του Τάσου επιβεβαίωσε τη δική μου υποψία, για την οποία ήμουν έτοιμος να γράψω κι εγώ. Μου συμβαίνει το ίδιο πράγμα. Από τότε που άρχισα να βάζω δαφνέλαιο, αντιμετωπίζω επιθετική τριχόπτωση. Την χειρότερη που είχα μέχρι τώρα. Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι οφείλεται στο εποχιακό του πράγματος. Και μιλάμε για σχετικά λίγο διάστημα (15-20 ημέρες).
 

Reve

Active Member
Παιδιά υπάρχει περίπτωση να είναι sheeding αυτό που παρατηρείτε? Έχει μια εβδομάδα (2 εφαρμογές) που βάζω και εγώ ένα μείγμα ελαιών που έχω μέσα 1/5 δαφνέλαιο. Θα το συνεχίσω για κάνα μήνα και θα σας πω εντυπώσεις.
 

Briner

Active Member
Όταν βλέπεις ότι αδειάζει το κεφάλι με ταχύτατους ρυθμούς, δεν μπορείς να το πεις διαφορετικά. Χρησιμοποιώ «καθαρό» δαφνέλαιο (έδωσα σύνδεσμο σε προηγούμενο μήνυμα) και την πρώτη εβδομάδα το έβαλα 4-5 φορές. Το επόμενο διάστημα το έβαζα ανά 3-4 ημέρες. Σε κάθε περίπτωση το άφηνα 2-3 ώρες στο κεφάλι μου. Εκεί που έβλεπα με το κιάλι να μου πέφτουν τρίχες στο μπάνιο ή να μου μένουν στο χέρι, το τελευταίο διάστημα γέμισε ο τόπος.
 

tasos

Active Member
Briner είπε:
Όταν βλέπεις ότι αδειάζει το κεφάλι με ταχύτατους ρυθμούς, δεν μπορείς να το πεις διαφορετικά. Χρησιμοποιώ «καθαρό» δαφνέλαιο (έδωσα σύνδεσμο σε προηγούμενο μήνυμα) και την πρώτη εβδομάδα το έβαλα 4-5 φορές. Το επόμενο διάστημα το έβαζα ανά 3-4 ημέρες. Σε κάθε περίπτωση το άφηνα 2-3 ώρες στο κεφάλι μου. Εκεί που έβλεπα με το κιάλι να μου πέφτουν τρίχες στο μπάνιο ή να μου μένουν στο χέρι, το τελευταίο διάστημα γέμισε ο τόπος.

Σ'ευχαριστώ Briner για το update σου......

ίσως το εχουμε παρακάνει !!!!

Εγώ λίγο παραπάνω γιατί το χρησιμοποιούσα τους τελευταίους 2μιση μήνες καθημερινά........ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΝΔΕΙΚΝΥΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΧΡΗΣΗ !!

Μπορεί να έχει μέσα και αιθέριο έλαιο δάφνης.....
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Εδώ και 2 βδομάδες, βάζω δαφνέλαιο κάθε μέρα και το αφήνω 2-3 ώρες τη φορά. Είναι πλέον 4,5 μήνες από τότε που το ξεκίνησα. Η εποχική τριχόπτωση που είχα έχει σταματήσει τελείως εδώ και μια βδομάδα-δέκα μέρες. Με το δαφνέλαιο βλέπω το μαλλί να βελτιώνεται αργά αλλά σταθερά. Έχουν πεταχτεί νέες φύτρες σε διάφορα σημεία, ειδικά στους κροτάφους. Ακόμα και κατά την εποχική τριχόπτωση, παρότι γενικά «μαδούσα», νέες φύτρες ξεπετάγονταν συνέχεια.

Τάσο και Briner, δεν μπορώ να πω με σιγουριά γιατί το δαφνέλαιο αντιδρά σε σας τόσο διαφορετικά. Ενδεχομένως λόγω λιπαρότητας (που εγώ δεν έχω καθόλου).

Εγώ με το δαφνέλαιο παρατηρώ κάτι άλλο: όταν κάνω μασάζ για να το απλώσω παντού, μένουν αρκετές τρίχες στα χέρια μου, έτσι παχύρευστο που είναι και τις συμπαρασύρει. Την περίοδο δε που είχα την εποχική τριχόπτωση, οι τρίχες που έμεναν στα χέρια μου με το μασάζ ήταν πολύ περισσότερες. Τώρα βέβαια που σταμάτησε η εποχική, σταθεροποιήθηκαν στα αρχικά επίπεδα, ενώ μου φαίνεται κιόλας ότι είναι ακόμα λιγότερες απ' ότι όταν το πρωτοξεκίνησα.
 

louloukos

New Member
Το δαφνέλαιο έχω ακούσει δεν πρέπει να το βάζεις στις ρίζες των μαλλιών αλλά στις άκρες..ισχύει κάτι τέτοιο?
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
louloukos είπε:
Το δαφνέλαιο έχω ακούσει δεν πρέπει να το βάζεις στις ρίζες των μαλλιών αλλά στις άκρες..ισχύει κάτι τέτοιο?

Ανάλογα το σκοπό που το χρησιμοποιείς. Στις άκρες π.χ. το βάζουν οι γυναίκες για να αντιμετωπίσουν την ψαλίδα. Αν όμως το βάζεις για την τριχόπτωση, τότε αναγκαστικά πρέπει να το απλώνεις στις ρίζες, αλλιώς δεν έχει νόημα.
 

cool11

Well-Known Member
Μου 'αρεσει' που σχεδον σε καθε θεμα (εκτος μινοξ), ακουμε απο το ενα ακρο ως το αλλο.
Απο το 'με βοηθησε πολυ', μεχρι 'μου αυξησε την τριχοπτωση'!!!! (ουτε καν 'δεν με βοηθησε')
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos

Active Member
Yul Brynner είπε:
Εδώ και 2 βδομάδες, βάζω δαφνέλαιο κάθε μέρα και το αφήνω 2-3 ώρες τη φορά. Είναι πλέον 4,5 μήνες από τότε που το ξεκίνησα. Η εποχική τριχόπτωση που είχα έχει σταματήσει τελείως εδώ και μια βδομάδα-δέκα μέρες. Με το δαφνέλαιο βλέπω το μαλλί να βελτιώνεται αργά αλλά σταθερά. Έχουν πεταχτεί νέες φύτρες σε διάφορα σημεία, ειδικά στους κροτάφους. Ακόμα και κατά την εποχική τριχόπτωση, παρότι γενικά «μαδούσα», νέες φύτρες ξεπετάγονταν συνέχεια.

Τάσο και Briner, δεν μπορώ να πω με σιγουριά γιατί το δαφνέλαιο αντιδρά σε σας τόσο διαφορετικά. Ενδεχομένως λόγω λιπαρότητας (που εγώ δεν έχω καθόλου).

Εγώ με το δαφνέλαιο παρατηρώ κάτι άλλο: όταν κάνω μασάζ για να το απλώσω παντού, μένουν αρκετές τρίχες στα χέρια μου, έτσι παχύρευστο που είναι και τις συμπαρασύρει. Την περίοδο δε που είχα την εποχική τριχόπτωση, οι τρίχες που έμεναν στα χέρια μου με το μασάζ ήταν πολύ περισσότερες. Τώρα βέβαια που σταμάτησε η εποχική, σταθεροποιήθηκαν στα αρχικά επίπεδα, ενώ μου φαίνεται κιόλας ότι είναι ακόμα λιγότερες απ' ότι όταν το πρωτοξεκίνησα.

Γεια σου Yul,

ευχαριστώ που συμμετέχεις και εσύ , εγώ κάθε μέρα το είχα για 2μιση μήνες οπότε να έχεις το νού σου.

Να σημειώσω πάντως ξανά πάλι ότι για 7-8 ημέρες απείχα τελείως απο όλα τα τοπικά και έπαιρνα μόνο φίνα. Πηγαίναν καλύτερα τότε !

Στο κροτάφους στο σημείο πάνω απο τις φαγουρίτες και εγώ εβγαλα φύτρες.....βγαίναν στην αρχή ξανθιές και μετά αλλάζουν χρώμα. Τις εχω ακόμα,μάλιστα ήταν για πολλά πολλά χρόνια "χαμένες" !
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
tasos είπε:
Γεια σου Yul,

ευχαριστώ που συμμετέχεις και εσύ , εγώ κάθε μέρα το είχα για 2μιση μήνες οπότε να έχεις το νού σου.

Να 'σαι καλά Τάσο, θα το 'χω υπόψη μου. Είμαι ήδη στις 2 βδομάδες χοντρικά καθημερινής χρήσης, οπότε μέσα στο επόμενο δίμηνο αν δω να παίρνω την κατηφόρα, θα ελαττώσω τη συχνότητα που το χρησιμοποιώ.


tasos είπε:
Να σημειώσω πάντως ξανά πάλι ότι για 7-8 ημέρες απείχα τελείως απο όλα τα τοπικά και έπαιρνα μόνο φίνα. Πηγαίναν καλύτερα τότε !

Ίσως τελικά είναι δεδομένο ότι χρειάζεται μια στο τόσο «ξεκούραση» το μαλλί για κάποιο διάστημα, ειδικά άμα το 'χουμε παρακάνει με τα τοπικά. Το ίδιο ισχύει εξάλλου, όπως όλοι γνωρίζουμε, για τα αντιφλεγμονώδη αλλά και τη μινοξιδίλη.
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Ορίστε και ένα σετ φωτογραφιών "πριν και μετά", από τον 3ο στον 4ο μήνα χρήσης δαφνέλαιου:

43oYK0O.jpg


Κι αυτό παρά τη μεσολάβηση της εποχικής τριχόπτωσης του Σεπτεμβρίου και παρά τη διακοπή της μινοξιδίλης για 2 μήνες το καλοκαίρι.




Edit: Το πιο οφθαλμοφανές αποτέλεσμα του δαφνέλαιου (που δεν το έχω καταφέρει με κανένα άλλο τοπικό μέχρι τώρα) είναι ότι η εντελώς "κενή" περιοχή που φαίνεται στην αριστερή φωτογραφία (και η οποία είναι κενή εδώ και 1-1,5 χρόνο) έχει καλυφθεί κατά το μεγαλύτερο ποσοστό, ενώ στο κομμάτι που εξακολουθεί στη δεξιά (σημερινή) φωτογραφία να είναι κενό, έχουν αρχίσει να εμφανίζονται και εκεί τρίχες, και όλα δείχνουν ότι είναι θέμα χρόνου να καλυφθεί κι αυτό.
 

Beret78

Member
Yul Brynner είπε:
Ορίστε και ένα σετ φωτογραφιών "πριν και μετά", από τον 3ο στον 4ο μήνα χρήσης δαφνέλαιου:

43oYK0O.jpg


Κι αυτό παρά τη μεσολάβηση της εποχικής τριχόπτωσης του Σεπτεμβρίου και παρά τη διακοπή της μινοξιδίλης για 2 μήνες το καλοκαίρι.




Edit: Το πιο οφθαλμοφανές αποτέλεσμα του δαφνέλαιου (που δεν το έχω καταφέρει με κανένα άλλο τοπικό μέχρι τώρα) είναι ότι η εντελώς "κενή" περιοχή που φαίνεται στην αριστερή φωτογραφία (και η οποία είναι κενή εδώ και 1-1,5 χρόνο) έχει καλυφθεί κατά το μεγαλύτερο ποσοστό, ενώ στο κομμάτι που εξακολουθεί στη δεξιά (σημερινή) φωτογραφία να είναι κενό, έχουν αρχίσει να εμφανίζονται και εκεί τρίχες, και όλα δείχνουν ότι είναι θέμα χρόνου να καλυφθεί κι αυτό.



Ωραίος φίλε μου,πολύ καλά αποτελέσματα.Ποια μάρκα χρησιμοποιείς?
 

tasos

Active Member
Ωραίος Yul,

καλά τα πάς και είσαι νωρίς ακόμα στους 2 μήνες ! Εγώ δεν χρησιμοποιούσα όπως το δικό σου αλλά το Salkano (πράσινο και έχει δυνατή μυρωδιά) !

Πρόσεχε μην σου παρουσιάσει τίποτα μετά τους 2,5 μήνες !

Προτεινόμενη χρήση γράφει 3 φορές την εβδομάδα ?
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
tasos είπε:
Ωραίος Yul,

καλά τα πάς και είσαι νωρίς ακόμα στους 2 μήνες ! Εγώ δεν χρησιμοποιούσα όπως το δικό σου αλλά το Salkano (πράσινο και έχει δυνατή μυρωδιά) !

Πρόσεχε μην σου παρουσιάσει τίποτα μετά τους 2,5 μήνες !

Προτεινόμενη χρήση γράφει 3 φορές την εβδομάδα ?

Στους 5 μήνες είμαι, όχι στους 2. :) Καλά θα ήταν να απέδιδε από τους 2 μήνες κιόλας...

Με το Salkano ξεκίνησα κι εγώ, και μου φαινόταν εξίσου αποτελεσματικό. Αυτό που 'χω τώρα το διάλεξα εντελώς τυχαία, επειδή αυτό είχε το φαρμακείο δίπλα σπίτι μου κι επειδή έχει μεγαλύτερη ποσότητα (500ml), οπότε κρατάει περισσότερο.

Προτεινόμενη χρήση γράφει 3-4 φορές τη βδομάδα επί 3-4 λεπτά, αλλά τα 3-4 λεπτά προφανώς δεν ισχύουν για περιπτώσεις ΑΑ. Το δαφνέλαιο γενικά έχει διάφορες χρήσεις, και η συχνότητα και η διάρκεια που το βάζεις πάει αναλόγως με το λόγο το χρησιμοποιείς. Μια φίλη μου βάζει δαφνέλαιο μια στο τόσο για μισή ώρα, για την ψαλίδα. Άλλοι το βάζουν για να σκουρήνουν ή να καλλωπίσουν τα μαλλιά τους. Αν κάνει κανείς όμως αγωγή εφόδου λόγω ΑΑ όπως εμείς, 3-4 λεπτά τη φορά είναι απειροελάχιστος χρόνος. Τώρα ως προς τη συχνότητα (3-4 φορές τη βδομάδα), τόσο προτείνουν όλοι γενικά, απλά εγώ δοκίμασα να επιταχύνω λίγο τη διαδικασία, και μέχρι στιγμής μπορώ να πω ότι με έχει πάει καλά. :)

Είμαι σχεδόν στον 1 μήνα καθημερινής χρήσης από τους 5 συνολικά που το χρησιμοποιώ. Θυμάμαι που μου 'χες πει ότι στους 2,5 μήνες καθημερινής χρήσης σού έκανε γκέλες, οπότε αν δω ότι πάει να μου κάνει και μένα, θα αραιώσω τη χρήση του. ;)
 

mimis giova

Active Member
η μεγαλητερη μαλακια μ ηταν π εκοψα το λαδακι..δεν ηταν μονο δαφναιλεο..ηταν μιξ λαδιων..π ο φαρμακοπειος δεν μ ελεγε τη λαδια βαζει μεσα..το εβαλα 5 μηνες σχεδον καθημερινα..δεν καταλαβενα τα αποτελεσματα γιατι ακομα ειχα μαλι (διαχητη εχω)κ μετα καταλαβα..οτι μ εκανε φοβερη δουλεια αυτο π το λαδι..τωρα ξανααρχισα αλλα ειναι πολυ αργα δυστηχως
 
Μπλουζα