βουρτσισμα.

leas

Well-Known Member
@kapa η μέθοδος detumescence νομίζεις οτι έχει κάπως παρόμοιο τρόπο λειτουργείας με το βούρτσισμα..Εσυ νομίζω τα δοκίμασες και τα 2 πιο εκανε καλύτερη δουλεια σε σενα;;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
@kapa η μέθοδος detumescence νομίζεις οτι έχει κάπως παρόμοιο τρόπο λειτουργείας με το βούρτσισμα..Εσυ νομίζω τα δοκίμασες και τα 2 πιο εκανε καλύτερη δουλεια σε σενα;;
Διαφορετικό εντελώς.δεν μπρολαβα να φτάσω σε αποτέλεσμα με detumesence.
Είναι χρονοβόρα μέθοδος και δύσκολη στην πράξη ενώ ήθελα να την ακολουθησω
 

rocko

Member
Καλησπερα παιδια θα ηθελα να μου προτεινετε καποια βουρτσα ηλεκτρικη για μασαζ στο κεφαλι κατα προτιμηση απο ελλαδα για να μην βγαζω προπληρωμενες καρτες ωστε να αγορασω απο εξωτερικο.
Ευχαριστω
 

crossfire

Well-Known Member
Αυτο ρωταω αλλα δεν απανταει κανεις!
Κατι σαν αυτο δηλαδη αλλα δε ξερω σαιτ κλπ για αυτο ρωταω
https://m.alibaba.com/product/83351...er.html?spm=a2706.7843667.1998817009.7.uqYogm

Τα έχεις μπερδέψει φίλε μου και μπερδέψες τον cool και εμας μαζί.
Αυτή είναι μία χτένα λέιζερ και δεν κάνει μασάζ.
Υπάρχουν ολόκληρα νήματα μέσα στο φόρουμ γι αυτή τη θεραπεία .
 

Mallick

Member
Το seedimg που προκαλείται από το βούρτσισμα (μη φανταστεί κανείς τίποτε τρελή πίεση, λίγο πιο extreme από το απλό χτένισμα)
τα μαλλιά θα φυτρώσουν πάλι ή χάνονται οριστικά; Kάτι ανάλογο συμβαίνει και με το λούσιμο όπου χάνονται αρκετές τρίχες(σε άλλον περισσότερες σε άλλον λιγότερες), αυτές επανέρχονται ή χάνονται οριστικά; Το συζητούσα πριν μερες το συγκεκριμένο σενάριο δηλαδή αν το καθημερινό λούσιμο(τριβή άρα και seeding) είναι αναστρέψιμο και άρα και το καθημερινό λούσιμο και βούρτσισμα δεν επηρεάζει, ή λόγο του seeding που προκαλείται από το καθημερινό λούσιμο(αν κάνει κανείς κάθε μέρα) δημιουργεί πρόβλημα καθώς οι τρίχες που χάνονται δεν επανερχονται;
 

vag25

Well-Known Member
Το seedimg που προκαλείται από το βούρτσισμα (μη φανταστεί κανείς τίποτε τρελή πίεση, λίγο πιο extreme από το απλό χτένισμα)
τα μαλλιά θα φυτρώσουν πάλι ή χάνονται οριστικά; Kάτι ανάλογο συμβαίνει και με το λούσιμο όπου χάνονται αρκετές τρίχες(σε άλλον περισσότερες σε άλλον λιγότερες), αυτές επανέρχονται ή χάνονται οριστικά; Το συζητούσα πριν μερες το συγκεκριμένο σενάριο δηλαδή αν το καθημερινό λούσιμο(τριβή άρα και seeding) είναι αναστρέψιμο και άρα και το καθημερινό λούσιμο και βούρτσισμα δεν επηρεάζει, ή λόγο του seeding που προκαλείται από το καθημερινό λούσιμο(αν κάνει κανείς κάθε μέρα) δημιουργεί πρόβλημα καθώς οι τρίχες που χάνονται δεν επανερχονται;

Αν χανονταν οριστικα αυτα τα μαλλια, σε ενα 6μηνο θα ησουν απο NW2... NW7
 

Panos Xenophontos

New Member
Παιδιά συγνωμη που ποσταρω εδώ αλλά είναι το μόνο ενεργό και το θέμα δεν αφορά αμιγώς το βουρτσισμα. Εγώ για το βούρτσισμα χρησιμοποιώ βουρτσακι για τα παπούτσια που έχει μαλακια τρίχα, και πολύ πυκνή. Κάνει καλή απολεπιση και επειδή έχω σμηγ. δερμ. βοηθάει αρκετά. Δεν έχω αρχίσει πάνω από 10 μέρες. Το μαλλί μου είναι κοντό στα 2 εκ. Η ερώτηση που δεν αφορά το θέμα του ποστ είναι η εξής. Έχω πάρει λοσιόν μινοξιδιλης από φαρμακείο, συνταγή δερματολόγου.Έχει όλα τα στοιχεία που έχει η κιρκλαντ και 2-3 ακόμη, όπως βιοτινη, 1% κορτιζόνη και κάτι ακόμα. Το θέμα είναι ότι απορροφάται πολύ γρήγορα στο 20 λεπτό, ενώ η κιρκλαντ ήθελε 3ωρο φουλ.Επίσης δεν έχει καθόλου "λαδιλα" και νιώθω ότι εχει πολύ αλκοολη.Πιστεύετε ότι είναι φυσιολογικό η τόσο μεγάλη διαφορά στον χρονο απορρόφησης;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Παιδια, εγω κανω βουρτσισμα ανελλιπως εδω και χρονια.
'Ειδικο' ομως, δεν θεωρω τον εαυτο μου.
Οπως εχει ειπωθει ομως, η αυξηση της κυκλοροφοριας του αιματος στο τριχωτο, το 'μασαζακι',
καθως και οτι μετα οταν βαζω το τοπικο σκευασμα το 'νιωθω' περισσοτερο,
για μενα ολα αυτα σημαινουν οτι οντως βοηθαει.

Τωρα οσο για το shedding, πιστευω ισχυει οτι και στο λουσιμο.
Η τριχα που ηταν αρκετα αδυναμη, θα επεφτε ετσι κι αλλιως, ειτε με λουσιμο ειτε με βουρτσισμα.
Δουλευουμε ομως για να ειναι γενικοτερα το 'συστημα' του κεφαλιου....'βιωσιμο', και νομιζω το βουρτσισμα βοηθάει.
 

Billakos21

Member
Καλησπέρα cool!

Καταρχάς διάβασα όλο το θέμα και θα ήθελα να ευχαριστήσω εσένα αλλά και όλους του υπόλοιπους πους προσέφεραν τις συμβουλές τους και τις εμπειρίες τους.

Ξεκίνησα από σήμερα βούρτσισμα με βούρτσα από 100% τρίχα αγριόχοιρου πρωί και βράδυ από 1 λεπτό και μετά Minox.

Θα σας κρατάω ενήμερους για την πορεία μου.

Ευχαριστώ.
 

Billakos21

Member
Καλησπέρα cool!

Καταρχάς διάβασα όλο το θέμα και θα ήθελα να ευχαριστήσω εσένα αλλά και όλους του υπόλοιπους πους προσέφεραν τις συμβουλές τους και τις εμπειρίες τους.

Ξεκίνησα από σήμερα βούρτσισμα με βούρτσα από 100% τρίχα αγριόχοιρου πρωί και βράδυ από 1 λεπτό και μετά Minox.

Θα σας κρατάω ενήμερους για την πορεία μου.

Ευχαριστώ.

Καλησπέρα σε όλους,

επανέρχομαι έπειτα από μερικούς μήνες βουρτσίσματος...

Άρχισα να βουρτσίζω από 10 Σεπτεμβρίου έως και σήμερα για 2 φορές την ημέρα, για ένα λεπτό περίπου (πρωί - βράδυ) και έπειτα εφαρμογή Μινοξιδίλης 5%.

1ο Στάδιο: Τις πρώτες 10-15 ημέρες δεν παρατήρησα τίποτα το αξιοσημείωτο. Το βούρτσισμα πονούσε στο τριχωτό της κεφαλής και ένοιωθα ότι πρέπει να σταματήσω. Κατα την εφαρμογή της Μινοξ ένοιωθα ένα ελαφρύ τσουξιμο, πράγμα το οποίο σημαίνει ότι είχα τραυματίσει ελαφρώς το τριχωτό της κεφαλής.
Αναφορικά με την τριχόπτωση, έχανα περί τις 15-20 τρίχες ανά βούρτισμα οι οποίες φυσικά θα έπεφταν αργά ή γρήγορα.


2ο Στάδιο: Για τις επόμενες 30 ημέρες άρχισε να δημιουργείται αυξημένη τριχόπτωση! Ήταν ακριβώς ίδια τριχόπτωση με όταν είχα την πρώτη φορά Μινοξ.
Έχανα πάρα πολλές τρίχες αλλά φυσικά γνώριζα ότι πρόκειται για ένα παροδικό shedding και τίποτα άλλο. Όποτε συνέχισα χαρούμενος το βούρτσισμα, γνωρίζοντας ότι θα αποζημιωθώ στο σύντομο μέλλον.
Ο πόνος κατά την διάρκεια του βουρτσίσματος υποχώρησε και μπορούσα να βουρτσίζω για μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα με μεγαλύτερη ένταση.


3ο Στάδιο: Είναι το στάδιο το οποίο βρίσκομαι τώρα και μπορώ να πω με σιγουριά ότι έχω μία αύξηση περίπου 20% στο εμπρός μέρος του τριχωτού της κεφαλής (κροτάφους). Να σημειώσω πως εκεί έγκειται και το πρόβλημα τριχόπτωσης μου. Το μαλλί μου πλέον είναι πιο δυνατό και σίγουρα έχει δυναμώσει η τρίχα με αποτέλεσμα να φαίνεται (και να είναι) πιο πυκνό το μαλλί.
Κατά το βούρτσισμα χάνω περίπου 5-10 τρίχες, πράγμα το οποίο το θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό.
Επίσης, χτες έπειτα από 2,5 μήνες καθάρισα την βούρτσα το οποίο με έκανε να συνειδητοποιήσω πόσες τρίχες έχανα/χάνω αλλά το πιο σημαντικό από όλα ήταν ότι κατάλαβα πόση σκόνη, χνούδι αλλά και νεκρά κύτταρα απομακρύνει αυτή η απλή διαδικασία!
Ακόμη να πω πως το μαλλί μου αυτή την στιγμή είναι πιο δυνατό ακόμα και από όταν έπαιρνα μέταλλα και ιχνοστοιχεία συγκεκριμένα για την ενδυνάμωση της τρίχας.

Η βελτίωση είναι ορατή και στους γύρω μου, καθώς έλαβα θετικά σχόλια τόσο από ανθρώπους οι οποίοι γνωρίζουν ότι κάνω θεραπεία αλλά και από ανθρώπους οι οποίοι δεν έχουν την παραμικρή ιδέα.


Κλείνοντας θα παραθέσω κάποια γρήγορα στοιχεία για εμένα αλλά και για την διαδικασία, ελπίζοντας να βοηθήσω και τους επόμενους:
- 29 Ετών, Έντονη Σωματική Άσκηση 4-5 φορές/ εβδομάδα.
- Βούρτσα από 100% τρίχες αγριόχοιρου (είτε από Σκρουτζ είτε από Ebay)
- Σαμπουάν Hairforce Frezyderm + Fito Σαμπουαν Πρόπολης Τονωτικό (Λούσιμο 5φορές την εβδομάδα χρησιμοποιώντας εναλλάξ τα σαμπουάν)
- Μινοξιδίλη 5% Αxelan -2 φορές την ημέρα (πρωί βράδυ) μετά το βούρτσισμα. Χρησιμοιποιώ μινοξιδίλη 2 συναπτά έτη.
- Το μαλλί μου είναι σχετικά κοντό (3-4 δάκτυλα το πολύ) και κουρεύομαι 1 φορά τον μήνα.
 

thatcher

Active Member
Ξεκιμηνησα και γω βουρτσισμα, βεβαια με πλαστικη χτενα μέχρι να βρουμε και της προκοπης. Μπορει να μη χιονιζει ποτε ποτε στη Κερκυρα αλλα επι μια ωρα χιονιζε το κεφαλι μου λογω της σμηγματ.δερματιτιδας που με εχει διαλυσει ενα χρονο τωρα

Τουλάχιστον φευγει λιγο η φαγουρα αλλα δε ξερω αν το κανω χειροτερο λογω αυτης.
 

makis25

Well-Known Member
κοψτε το βουρτσισμα . Δουλευει πολυ καλα , στα δοντια . Στο κεφαλι μπα . Ρε συ thatcher , δηλαδη εχεις 24 ωρες το 24 ωρο ερεθισμενο δερμα και το βρηκες καλη ιδεα να το ερεθιζεις περισσοτερο; . Σα να βαζουμε καποιον με 38 πυρετο στο φουρνο .
 

thatcher

Active Member
Μόνο έτσι φευγουν τα ασπρακια. Μιλαμε για μεγάλες νιφαδες. Εχθες μαλιστα μια είχε και πεταλοειδες σχημα μισο εκατοστο.
 
Μπλουζα