αποτυχια μεταμοσχευσης

Bouklas

Well-Known Member
danceworld_2001 είπε:
Δηλαδη η Αντρι εκανε τις τομες με το κυλινδρικο εργαλειο και μετα τις εβγαλε κιολας; Ωρα δεν θυμαμαι φιλε, αν ξεκινησαμε πχ 10, κατα τις 12-1 πρεπει να αρχισαμε το πολυ τοποθετηση ισως και νωριτερα. Παντως τις τομες για την εξαγωγη των μοσχευματων μου ειχε πει ο Μιχαλης πως παντα αυτος τις κανει οπως και τις υποδοχες ωστε να μπουν. Η Αντρι μονο το βγαλε βαλε πρεπει να κανει.

Σε ρώτησα φιλε γιατί είχα 1 απορία. Αν έγινε και σε μένα η ίδια διαδικασία (αφού δεν έχω ματια πίσω να βλέπω) τότε τα 1136 grafts που μου είπαν ότι μπήκαν την πρώτη μέρα δεν στέκουν. Μέτραγα από μέσα μου όλες τις "φτυαριές" του Μιχάλη μέχρι να πάρει σειρά η Άντρη. Και ας υποθέσουμε ότι η κάθε "φτυάρια" είναι και 1 graft, ούτε καν δεύτερη προσπάθεια, όλες με την πρώτη λέω εγώ, τα 1136 δεν ανταποκρίνονται με τίποτα. Τα ίδια γίνανε και την δεύτερη μέρα. Οπότε ή μπήκαν λιγότερα ή τεμαχίστηκαν ή έκανε εξαγωγή και η Άντρη!?!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Flosk

Well-Known Member
Ρε Boukla δεν ξερεις αν σου πηρε και η Αντρι σιγουρα; Υποθεσεις κανεις; Νομιζα πως εισαι σιγουρος..
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Γιάννη πως είναι δυνατόν να μην καταλαβαίνεις ποιος εργάζεται την εκάστοτε στιγμή στο κεφάλι σου; Ξέρω ότι δεν έχεις ματιά πίσω ούτε εγώ, έβλεπα όμως απο το πλάι ποιος έκανε τι. Είναι αδύνατον η Αντρι να έκανε τομές για εξαγωγή, δεν ξέρει και ποτέ δεν κάνει, το είχα ρωτήσει τότε αυτο. Μέτρημα μοσχευματων ποτέ δεν έκανα εμπιστεύτηκα τον γιατρό ούτε τώρα ασχολούμαι. Με νοιάζει το αποτέλεσμα και η μονιμότητα του. Έχω σκαλωσιές με την περίπτωση σας και θα το σκάσω βαθιά.
 

Bouklas

Well-Known Member
Όταν ξεκινάει η εξαγωγή και η Άντρη είναι 2 και 3 φορες περισσότερο σε χρόνο από τον γιατρό τι να υποθέσω? Καταλάβαινα ποιος δούλευε πάνω μου και ποτε αλλάζανε. Το τι κάνανε και με τι τρόπο δουλεύει ο καθένας τους πως να το ξέρω αφού δεν έβλεπα. Για αυτό και έδωσα αυτά τα 3 παραδείγματα. Αν δεν έκανε και εκείνη εξαγωγή τότε τα αλλα 2 είναι πολύ πιο σοβαρά, τα οποια δεν θέλω να πιστεύω.
 

gkast

Active Member
Εχουμέ μπερδέψει τα μπούτια μας εδω μέσα και στην μέση είναι η άντρη....
Κρίμα για τον boukla που καλά κάνει το παληκάρι και το ψάχνει αλλα τα μοσχεύματα που έχασε δεν ξανάρχονται πίσω ....
Και αυτά περι αγωγές με φίνα κλπ τα ακούω βερεσέ....
 

Panos1982

Well-Known Member
boukla ειναι πολλα αυτα που δεν φυτρωσαν ?? ο γιατρος του εχεις μιλησει ? τι σου ειχει πει ? σου ζητησε να σε δει να βρειτε τι φταιει ? η αν εχουν χαθει καποια θυλακια μονιμα να σου τα αναπληρωσει με μια συνεδρια δωρεαν ?

Παντος οι 3 εκδοχες που αναφερεις ειναι 2 στην ουσια....γιατι τεμαχισμος θυλακιων γινεται,
ειδικα στους θυλακες που εχουν 3 ή 4 τριχες επανω....
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Πανο ο μπουκλας ειχε υψηλο ποσοστο φυτρωσης. Το προβλημα του ειναι πως ξαφνικα στο 9μηνο αρχισε να αραιωνει και σε περιοχες μονο με μεταμοσχευμενα μαλλια. Το ιδιο ακριβως εγινε και στον κρητικο μονο που αυτος εχασε ισως και τα μισα. Ιδια ταση βλεπει τωρα και ενα αλλο παιδι ο γιωργος αθηνα. Τα παιδια εκαναν fue στον ιδιο γιατρο σε παραπλησιο χρονικο διαστημα και ειδικα ο πρωτος ειχε πολυ καλη φυτρωση.


Και οντως εχουμε μπερδεψει τα μπουτια μας. Η Αντρι κανει εξαγωγη. Αυτη τα βγαζει μονο 1 προς 1 με την λαβιδα και καθεται πολυ ωρα, ειναι αρκετα χρονοβορο αυτο. Ο Μιχαλης μονο τις οπες κανει με το κυλινδρικο εργαλειο ωστε να βγουν τα μοσχευματα. Αυτο ειναι το πιο δυσκολο κομματι και το κανει αυτος, αλλα σαν διαρκεια παιρνει λιγοτερο απο την αφαιρεση θυμαμαι. Επισης λιγο χρονο παιρνει η επομενη δουλεια του Μιχαλη αλλα εξισου κρισιμη, το ανοιγμα των υποδοχων για να μπει το μοσχευμα. Και μετα φυσικα το απιστευτα βασανιστικο και αργο κομματι της τοποθετησης απο Αντρι.
 

Panos1982

Well-Known Member
Αν αρχισε να αραιωνει σε περιοχες με μονο μεταμοσχευμενα μαλλια δεν ειναι sockloss....και ειδικα αν αυτο εγινε στο 9μηνο....
Ελπιζω να ειναι καποιος κυκλος τριχας κ να ξαναβγουν γιατι αλλιως ειναι μια ασχημη εμπειρια να παθαινεις κατι τετοιο μονιμα...
Εγω δεν εχω ξανακουσει η διαβασει κατι παρομοιο στο παρελθον κ εχω δει περιπτωσεις κ περιπτωσεις....αλλα αυτο ποτε...δε γνωριζω γιατι κ πως αλλα αν ολοι εκαναν στον ιδιο γιατρο κ σε κοντινο διαστημα ολες οι υποψιες πανε στον γιατρο ( ειτε στο προσωπικο το ιδιο ειναι - εφ οσων ο γιατρος το εχει εγκρινει )
Να πεις οτι κατι εκανε λαθος ο ενας ασθενης μετεγχειρητικα οκ...να πεις οτι κατι εγινε με τον οργανισμο καποιου κ για καποιον χ ψ λογο δε τα δεχτηκε καποια κ τα απεβαλε οκ...αλλα να γινει σε 3 ατομα ειναι too much , και μαλιστα να γινει σε 3 ατομα κατι το οποιο δεν εχουμε ξαναδει ποτε κ σιγουρα ειναι κατι σπανιο, δε χωραει αμφιβολια οτι κατι δεν εχει γινει καλα κατα την επεμβαση....
3 ατομα στον ιδιο γιατρο....ο γιατρος δεν εχει ενημερωθει ? τι λεει για ολα αυτα ? ποια ειναι η τοποθετηση του ?
 

Bouklas

Well-Known Member
Panos1982 είπε:
boukla ειναι πολλα αυτα που δεν φυτρωσαν ?? ο γιατρος του εχεις μιλησει ? τι σου ειχει πει ? σου ζητησε να σε δει να βρειτε τι φταιει ? η αν εχουν χαθει καποια θυλακια μονιμα να σου τα αναπληρωσει με μια συνεδρια δωρεαν ?

Παντος οι 3 εκδοχες που αναφερεις ειναι 2 στην ουσια....γιατι τεμαχισμος θυλακιων γινεται,
ειδικα στους θυλακες που εχουν 3 ή 4 τριχες επανω....

Πάνο τον 6-7 μηνα ήμουν ένα 75% ευχαριστημένος στο θέμα πύκνωσης και πιστεύω ότι είχαν βγει κοντά στο 90% με όσα έβλεπα και ένιωθα. Τώρα όμως είμαι 100% σίγουρος ότι έχω αραιώσει. Στην hairline που υποτίθεται ότι μπήκαν 70 grafts το τετραγωνικό σε άδεια περιοχή δεν είναι το ίδιο δυνατή όπως παλιά. Παλιά έβαζα το χέρι μέσα και δεν ένιωθα δέρμα, τώρα συμβαίνει το αντίθετο.
Δεν μπορώ να υπολογίσω ποσα δεν φύτρωσαν γιατί εκτος από τα μεταμοσχευμένα (που χάνω ακόμα και τώρα) πιστεύω ότι έχω χάσει και μαμα μαλλιά. Έχω αδειάσει σε όλη την περιοχή που έγινε η μεταμόσχευση και μου θυμίζει παλιές άσχημες εποχές! Υπολογίζω ότι έχω χάσει ένα 30-40% από το αποτέλεσμα που είχα τον 6-7 μηνα και ότι η hairline έχει αδειάσει κατά 20%. Να σου πω επίσης πως σχεδόν 1 χρόνο τώρα δεν έχω καθόλου τριχόπτωση! Ούτε μετά την μεταμόσχευση, μονο 1 περίοδο έχανα 100-200 τρίχες την ημερα για 1 μηνα. Η τριχόπτωση όλους τους υπολοιπους μήνες είναι 10 με 40 maximum την ημερα.
Με τον γιατρό δεν έχω επικοινωνήσει ακόμα γιατί κάνω υπομονή να δω πως θα πάει η κατάσταση μου, πιστεύω ακόμα ότι ίσως είναι ένας κύκλος και θα ξαναβγούν αλλα τώρα με όσα διαβάζω ανησυχώ.


danceworld_2001 είπε:
Η Αντρι κανει εξαγωγη. Αυτη τα βγαζει μονο 1 προς 1 με την λαβιδα και καθεται πολυ ωρα, ειναι αρκετα χρονοβορο αυτο. Ο Μιχαλης μονο τις οπες κανει με το κυλινδρικο εργαλειο ωστε να βγουν τα μοσχευματα. Αυτο ειναι το πιο δυσκολο κομματι και το κανει αυτος, αλλα σαν διαρκεια παιρνει λιγοτερο απο την αφαιρεση θυμαμαι. Επισης λιγο χρονο παιρνει η επομενη δουλεια του Μιχαλη αλλα εξισου κρισιμη, το ανοιγμα των υποδοχων για να μπει το μοσχευμα. Και μετα φυσικα το απιστευτα βασανιστικο και αργο κομματι της τοποθετησης απο Αντρι.

Φιλε εάν και σε μένα συνέβει η ίδια διαδικασία, δηλαδή η Άντρη δεν έκανε εξαγωγή τότε οι "φτυαριές" του Μιχάλη που τις μέτραγα από μέσα μου δεν πλησίασαν καθόλου τα 1136 που μου είπαν για πρώτη μέρα. Όταν λοιπόν σταμάτησε πίστευα πως συνέχισε η Άντρη γιατί τα grafts δεν βγαίνανε.
 

Panos1982

Well-Known Member
Bouklas είπε:
Με τον γιατρό δεν έχω επικοινωνήσει ακόμα γιατί κάνω υπομονή να δω πως θα πάει η κατάσταση μου, πιστεύω ακόμα ότι ίσως είναι ένας κύκλος και θα ξαναβγούν αλλα τώρα με όσα διαβάζω ανησυχώ.


Φιλε μπουκλα πολυ κακος δεν εχεις επικοινωνησει με τον γιατρο....θα ηταν το πρωτο που πρεπει να κανεις....
αυτος σε χειρουργησε αυτος ξερει τι εκανε...κι αυτος εχει πληρη αποψη οχι μονο για σενα αλλα και σιγουρα καλυτερη αποψη κ εμπειρια απ ολους εμας εδω μεσα για πιθανες επιπλοκες.....να μην ανησυχεις για οτι διαβαζεις καταρχην κανει κακο στην ψυχολογια σου κι αυτο δε βοηθαει πουθενα...να εισαι χαλαρος οσο αυτον ειναι δυνατον, κ δευτερον εμεις ολοι μιας κ δεν εχουμε δει κατι παρομοιο...μονο εικασιες μπορουμε να κανουμε στην συγκεκριμενη περιπτωση γιατι ειναι κατι πρωτοφανες για εμας...για τον γιατρο ισως να μην ειναι....
ακομα κ κυκλος τριχας να ειναι που ειναι κατι ασημαντο θα πρεπει να ενημερωνεις τον γιατρο για να σιγουρευτεις...για οτι βλεπεις κ οτι ανησυχια εχεις...
θα σε συμβουλευα να το κανεις οσο το δυνατον συντομοτερα....
 

Bouklas

Well-Known Member
Panos1982 είπε:
Φιλε μπουκλα πολυ κακος δεν εχεις επικοινωνησει με τον γιατρο....θα ηταν το πρωτο που πρεπει να κανεις....
αυτος σε χειρουργησε αυτος ξερει τι εκανε...κι αυτος εχει πληρη αποψη οχι μονο για σενα αλλα και σιγουρα καλυτερη αποψη κ εμπειρια απ ολους εμας εδω μεσα για πιθανες επιπλοκες.....να μην ανησυχεις για οτι διαβαζεις καταρχην κανει κακο στην ψυχολογια σου κι αυτο δε βοηθαει πουθενα...να εισαι χαλαρος οσο αυτον ειναι δυνατον, κ δευτερον εμεις ολοι μιας κ δεν εχουμε δει κατι παρομοιο...μονο εικασιες μπορουμε να κανουμε στην συγκεκριμενη περιπτωση γιατι ειναι κατι πρωτοφανες για εμας...για τον γιατρο ισως να μην ειναι....
ακομα κ κυκλος τριχας να ειναι που ειναι κατι ασημαντο θα πρεπει να ενημερωνεις τον γιατρο για να σιγουρευτεις...για οτι βλεπεις κ οτι ανησυχια εχεις...
θα σε συμβουλευα να το κανεις οσο το δυνατον συντομοτερα....
Ευχαριστώ για τις συμβουλές φιλε, θα επικοινωνήσω με τον γιατρό δεν αξίζει να περιμένω άλλο, εκείνος θα μου πει καλύτερα τι έχει συμβεί.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giwrgos athina

Active Member
Και μενα η ιδια διαδικασια εγεινε ο μιχαλης ανοιξε τις οπες στην δοτρια και τους υποδοχεις στην ληπτρια..Η αντρη εβγαζε τα μοσχευματα απο την δοτρια και τα βαζε στο υγρο τα διαχωριζε λιν και την δευτερη μερα βοηθουσε στο διαχωρισμο και ενα αλλο παιδι δεν θυμαμαι το ονομα του...Για γαντια και μασκες δεν θυμαμαι να σας πω γιατι δεν τα θεωρουσα σημαντικα τοτε αλλα απο τι φαινεται ηταν...Παντος η αδερφη μου με την οποια ταξιδεψαμε μαζι ηταν και της δυο μερες μεσα στο χειρουργειο και το παρακολουθουσε και δεν της δωσανε να φορεσει ουτε γαντια ουτε μασκες ουτε τιποτα ηταν κανονικα με τα ρουχα της οπως ηρθε...Αυτο νομιζω οτι ειναι ενα φαουλ γιατι αν κρινω απο τον stripar που αναιβασε μια φοτο που ο rahal τον εντυσε σαν αστροναυτη για να ειναι μεσα στο χειρουργειο..
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Και εμένα ήταν η γυναίκα μου μέσα στο χειρουργείο χωρίς τιποτα αλλά την είχε απο απόσταση οχι κολλητά μου. Πάντως δεν δείχνει να επηρέασε αυτό την διαδικασία, για την ώρα τουλάχιστον. 8μηνο κλεισμένο και ειμαι όσο τέζα δεν πάει.
 

ilcapitano

Member
Αυτό που μπορώ να συμπεράνω διαβάζοντας το νήμα, είναι ότι για μια επιτυχημένη μεταμόσχευση συντελούν πολλοί παράγοντες. Η γνώση και η πείρα που έχει ο γιατρός και οι βοηθοί του, ο αποστειρωμένος χώρος εργασίας τους, ο χρόνος που μένουν τα μοσχεύματα εκτός, η τήρηση των μετεγχειρουργικών οδηγιών και η χρήση ή μη φιναστερίδης.
 

Δημητρης38

Active Member
ilcapitano είπε:
Αυτό που μπορώ να συμπεράνω διαβάζοντας το νήμα, είναι ότι για μια επιτυχημένη μεταμόσχευση συντελούν πολλοί παράγοντες. Η γνώση και η πείρα που έχει ο γιατρός και οι βοηθοί του, ο αποστειρωμένος χώρος εργασίας τους, ο χρόνος που μένουν τα μοσχεύματα εκτός, η τήρηση των μετεγχειρουργικών οδηγιών και η χρήση ή μη φιναστερίδης.

Eπισης παιζει ρολο ο κινδυνος μονιμης ή περιοδικης απωλειας μαλλιων (shock loss), παρουσιαση μολυνσης-φλεγμονης (η οποια δεν παρουσιαζεται απαραιτητα λογω της μη αποστειρωσης του χωρου επεμβασης) που οδηγει σε απωλεια μοσχευματων ή μη φυτρωσης αυτων, η δοτρια περιοχη σε βαθους χρονου να ειναι safe, απαραιτητη η σειρα εξετασεων πριν την επεμβαση ετσι ωστε να ελεγχθει αν ο ασθενης ειναι απολυτως υγιης και ετοιμος να δεχθει στον οργανισμο του τα νεα μοσχευματα.

Οι βελτιστες συνθηκες διατηρησης των τριχοθυλακιων μετά την εξαγωγη τους θα πρεπει να ειναι οι εξης:
Υγρο περιβαλλον, συνηθως φυσιολογικος ορος
Χαμηλη θερμοκρασια (4°C)
Αποφυγη χειρισμων με λαβιδες
 
Μπλουζα