αποτελεσματα μινοξιδιλης

σας εδωσε επανεκφυση η μινοξιδιλη?

  • καθολου

    Ψηφοφορίες: 7 9.1%
  • λιγο

    Ψηφοφορίες: 10 13.0%
  • μετρια

    Ψηφοφορίες: 16 20.8%
  • αρκετα καλη

    Ψηφοφορίες: 38 49.4%
  • εγινα bob marley,πλεον τα εχω ραστα

    Ψηφοφορίες: 6 7.8%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    77

kos1987

New Member
Απ: αποτελεσματα μινοξιδιλης

TZIMAKOS είπε:
Αφού βάλω την μινοξιδίλη μετά από πόση ώρα μπορώ να λουστώ;Θέλω να μου πείς το διάστημα που πρέπει να μείνει το λιγότερο η μινο στο κεφάλι για να κάνει δράση.Ευχαριστώ...
3 ωρες
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: αποτελεσματα μινοξιδιλης

Κοιτα ρωταω για συνδυασμο αιρολ+μινοξ, που ειναι κατι τελειως διαφορετικο με την απλη μινοξ.Η διαφορα ειναι οτι στον συνδυασμο αυξανονται οι πιθανοτητες να ενεργοποιηθει το συστημα b catenin/wnt και ετσι το τριχοθυλακιο να ξαναπαρει μπρος.Εσενα σου εδωσε επανεκφυση σε σημεια που δεν φαινονταν μαλλι για 5 χρονια και σε σημεια που ειχαν εξαφανιστει οι τριχες για 10+ χρονια, βγηκαν τριχακια...Οι επιστημονες μας λενε οτι ανιχνευουν κυτταρα dp σε καραφλους ακομα και μετα απο 10ετιες.Το θεμα ειναι να ξυπνησουν και να διατηρηθουν στη ζωη μεσω της ανανεωσης των βλαστοκυτταρων.Αυτη την ανανεωση-δρομο κοβει η ενεργοποιηση των ανδρογ. υποδοχεων.
δεν ειναι κατι το ιδιεταιρο ο συνδιασμος μινοξιδιλης και airol τουλαχιστον δεν το βλεπω εγω ετσι,εκτος και αν εχει ανοσοκατασταλτικες ιδιοτητες σαν την κορτιζονη,καποιος αλλος θα μπορουσε να εχει τα ιδια αποτελεσματα με εμενα επειδη απλα θα τον επιανε καλυτερα η μινοξιδιλη
Τωρα αυτο με την τελογενη ισχυει γιατι αυτο ουσιαστικα ειναι η α/α.Βεβαια εγω δεν εχανα ποτε πανω απο 100 τριχες τη μερα αλλα εχω το κλασικο nw2.5-3
η τσαρλατανιστικη μεθοδος των δερματολογων ησχυει,που τραβανε μαλλι να δουν αν φευγει :D

σσ κατι μ εχει δωσει η μινοξ και βγηκαν τριχακια 2 cm πιο κατω αλλα δεν ειναι τερματικες...Ενα περιεργο πριν απο 15 μερες αρχισα να βαζω φλουταμιδη 2% αλλα μετα απο μια βδομαδα το εκοψα γιατι τα βυζια αρχιζαν να φουσκωνουν, αλλα δεν ειχα καμμια αλλη τρομακτικη παρενεργεια ουτε ενοχλησεις στα @@ οτε τπτα αλλο... ε εδω και 3 μερες τα χνουδια που εδωσε η μινοξ αρχιζαν να σκουραινουν και να διακρινονται.Δεν ειναι ιδεα μου σιγουρα.Λεω να ξαναξεκινησω φλουτα 1% μερα παρα μερα αυτη τη φορα.Ε το πολυ πολυ να παρω και αυτο
εγινε απορροφηση ;D
 
υπάρχει θέμα αν βάλω τζελ στα μαλλιά και μετα απο 3-4 ώρες χρησιμοποίηση την μινο χωρίς λούσιμο με σαμπουάν ?
 

toxotis18

Member
mastermind είπε:
υπάρχει θέμα αν βάλω τζελ στα μαλλιά και μετα απο 3-4 ώρες χρησιμοποίηση την μινο χωρίς λούσιμο με σαμπουάν ?

επειδη τα περισσοτερα προϊοντα styling περιχουν film formers...αν το τζελ ακουμπαει και στο κεφαλι περα απο τα μαλλια,λογικα θα επηρεαζει την απορροφηση της αν και η προπυλενογλυκολη στην μινοξ ως διαλυτης διασπα λιγο αυτες τις ενωσεις
Αν δεν ακουμπα το τζελ στο δερμα νομιζω πως εισαι ok
 
μερικές ακόμα ερωτήσεις!

1) τώρα το καλοκαίρι υπάρχει θέμα0 όταν καής απο το ήλιο να βάλεις μίνοξ? (μετά απο λούσιμο)

2) οταν στο super zix δεν υπάρχει ψευδάργυρος μπορώ να βάλω μετά μίνοξ χωρίς λούσιμο? αν ναι μετά απο πόση ώρα?

Ευχαριστώ!
 

MANKAR

Active Member
mastermind είπε:
μερικές ακόμα ερωτήσεις!

1) τώρα το καλοκαίρι υπάρχει θέμα0 όταν καής απο το ήλιο να βάλεις μίνοξ? (μετά απο λούσιμο)

2) οταν στο super zix δεν υπάρχει ψευδάργυρος μπορώ να βάλω μετά μίνοξ χωρίς λούσιμο? αν ναι μετά απο πόση ώρα?

Ευχαριστώ!

καλυτερα φιλε βαζετο το βραδυ πριν πεσεις για υπνο!!!
 
MANKAR είπε:
mastermind είπε:
μερικές ακόμα ερωτήσεις!

1) τώρα το καλοκαίρι υπάρχει θέμα0 όταν καής απο το ήλιο να βάλεις μίνοξ? (μετά απο λούσιμο)

2) οταν στο super zix δεν υπάρχει ψευδάργυρος μπορώ να βάλω μετά μίνοξ χωρίς λούσιμο? αν ναι μετά απο πόση ώρα?

Ευχαριστώ!

καλυτερα φιλε βαζετο το βραδυ πριν πεσεις για υπνο!!!


Νύχτα λόγο του ότι βάζω ντζέλ στα μαλλιά και δεν τα λούζω γιατί ήδη τα λούζω 2 φορές κατα την διάρκεια της μέρας (μετά την γυμναστική το πρωί και μετα την θάλασσα το απόγευμα) δεν βάζω. Αν την βάζω πρωί πρωί 3-4 ώρες πριν πάω γυμναστική και το ζιξ μετα το λούσιμο?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
RE: Απ: αποτελεσματα μινοξιδιλης

toxotis18 είπε:
για ριξε λιγο ξιδι να δεις τι ωραια που στρωνει....!

εχεις δοκιμασει να αραιωσεις μινοξιδιλη χωρις να κρυσταλλοποιηθει?
το οινοπνευμα και το νερο της βρυσης δεν κανει:down
 

Vukodlak

New Member
Ειμαι νεος στη μινο και προσπαθω να βγαλω μια ακρη στα αποτελεσματα της για να ξερω τι να σκεφτω κανει; δεν κανει; να την σταματησω; να συνεχισω; τι να κανω στην τελικη;!!!το πιο σωστο σωστο τοπικ ειναι αυτο!!αλλα γινετε ο πανικος αντι να λεει ο καθενας μεμονομενα εκανε η μινο δουλεια απο μονη της οπως λεει το ποστ η οχι? να ξερουμε τι γινεται,και βλεπω ενα βανδαλισμενο ποστ απο 200 ακυρα πραγματα περι φινας szII και οτι να ναι τετοια!και το poll δεν λεει κατι ναι λιγο οχι πολυ κτλπ!Μπορει καποιος να πει την εμπειρια του μονο με μινο και να μην ανακατευει και αλλα?για μια πιο ξεκαθαρη αποψη
 

tseles

New Member
[amquote]
Vukodlak είπε:
Ειμαι νεος στη μινο και προσπαθω να βγαλω μια ακρη στα αποτελεσματα της για να ξερω τι να σκεφτω κανει; δεν κανει; να την σταματησω; να συνεχισω; τι να κανω στην τελικη;!!!το πιο σωστο σωστο τοπικ ειναι αυτο!!αλλα γινετε ο πανικος αντι να λεει ο καθενας μεμονομενα εκανε η μινο δουλεια απο μονη της οπως λεει το ποστ η οχι? να ξερουμε τι γινεται,και βλεπω ενα βανδαλισμενο ποστ απο 200 ακυρα πραγματα περι φινας szII και οτι να ναι τετοια!και το poll δεν λεει κατι ναι λιγο οχι πολυ κτλπ!Μπορει καποιος να πει την εμπειρια του μονο με μινο και να μην ανακατευει και αλλα?για μια πιο ξεκαθαρη αποψη
[/amquote]

Ναι λοιπόν άκου τη δικιά μου εμπειρία. Έβαζα σκέτη μινοξιδίλη για 2 χρόνια. Αποτέλεσμα: Η αραίωση που είχα εξαπλώθηκε και από εκεί που είχα μαλλιά όλοι σχολιάζαν ότι μου έπεφταν. Τώρα η ερώτηση είναι τί θα γινόταν αν δεν έπαιρνα τίποτα. Μάλλον τώρα δε θα είχα τρίχα στο κεφάλι μου υποθέτω. Αλλά ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Μόνο αν είχες ένα δίδυμο αδερφό και έκανες τη σύγκριση.

Συμπέρασμα: Από μόνη της η μινοξιδίλη δεν μπορεί να υποσχεθεί πολλά. Όμως είναι θέμα ατομικότητας του οργανισμού, άλλοι έχουν δει βελτίωση με τη μινοξιδίλη, άλλοι παρέμειναν στάσιμοι, γιαυτό και ο καθένας έχει διαφορετική άποψη. Ελπίζω να βοήθησα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
καπια στιγμη θα πρεπει να κοιταξουμε και τα υποκαταστατα,ωωωω ναι οι μισοι θα δουν regrowth απο την αρχη ξανα σαν να χρησιμοποιουν μινοξιδιλη πρωτη φορα
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-3877.html
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-3874.html
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bouklas

Well-Known Member
Γεια χαρα. Ηθελα να κανω μια ερωτηση, ξερουμε ηδη τι παιζει με τον ψευδαργυρο στο σαμπουαν και ποση ωρα πρεπει να περιμενουμε αφου λουστουμε. Αυτο που δεν ξερω ειναι αν 1. αν βαλουμε στο κεφαλι μας μινοξιδιλη σε ποση ωρα μπορουμε να λουστουμε με ενα σαμπουαν που δεν εχει ψευδαργυρο? και 2. αν εχουμε παλι ενα σαμπουαν χωρις ψευδαργυρο και λουστουμε σε ποση ωρα μπορουμε να βαλουμε μινοξιδιλη?
.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Bouklas είπε:
Γεια χαρα. Ηθελα να κανω μια ερωτηση, ξερουμε ηδη τι παιζει με τον ψευδαργυρο στο σαμπουαν και ποση ωρα πρεπει να περιμενουμε αφου λουστουμε. Αυτο που δεν ξερω ειναι αν 1. αν βαλουμε στο κεφαλι μας μινοξιδιλη σε ποση ωρα μπορουμε να λουστουμε με ενα σαμπουαν που δεν εχει ψευδαργυρο? και 2. αν εχουμε παλι ενα σαμπουαν χωρις ψευδαργυρο και λουστουμε σε ποση ωρα μπορουμε να βαλουμε μινοξιδιλη?
.

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-255.html

Την μινοξιδίλη την αφήνεις τουλάχιστον 4 ώρες πριν λουστεις. Αν το σαμπουάν δεν έχει ψευδάργηρο, μπορείς να βάλεις την μινοξιδίλη αμέσως μετά το λούσιμο αφού στεγνώσεις τα μαλλιά.
 

Bouklas

Well-Known Member
Fenimore είπε:
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-255.html

Την μινοξιδίλη την αφήνεις τουλάχιστον 4 ώρες πριν λουστεις. Αν το σαμπουάν δεν έχει ψευδάργηρο, μπορείς να βάλεις την μινοξιδίλη αμέσως μετά το λούσιμο αφού στεγνώσεις τα μαλλιά.

Σε ευχαριστω fenimore, να'σαι καλα. :)
 

Mad Max

Member
Ψήφισα καθόλου.Μετά απο 13 μήνες χρήσης του Regaine 2 φορές τη μέρα,δεν είδα κανένα αποτέλεσμα και το σταμάτησα.Το μόνο καλό είναι οτι έπεσε η τιμή για όσους θέλουν να το δοκιμάσουν στα 19 ευρώ απο 38 που είχε.
 

baldy

Member
να ρωτησω κατι.Αν λουζομαι καθε μερα και το βαζω 4 ωρες πριν λουστω πιανει?γιατι στην ουσια θα ειναι μονο 4 ωρες στο κεφαλι μου
 

weznem

Well-Known Member
baldy είπε:
να ρωτησω κατι.Αν λουζομαι καθε μερα και το βαζω 4 ωρες πριν λουστω πιανει?γιατι στην ουσια θα ειναι μονο 4 ωρες στο κεφαλι μου

βαση των λεγομένων του φένι,προφανώς καιδεν έχεις πρόβλημα..

εγω ψηφισα αρκετά καλή...παίδες
 

crossfire

Well-Known Member
baldy είπε:
να ρωτησω κατι.Αν λουζομαι καθε μερα και το βαζω 4 ωρες πριν λουστω πιανει?γιατι στην ουσια θα ειναι μονο 4 ωρες στο κεφαλι μου

μια χαρα πιανει.....δεν χρειαζεται παραπανω
οσο ειναι να δουλεψει,δουλεψε
 

baldy

Member
crossfire είπε:
baldy είπε:
να ρωτησω κατι.Αν λουζομαι καθε μερα και το βαζω 4 ωρες πριν λουστω πιανει?γιατι στην ουσια θα ειναι μονο 4 ωρες στο κεφαλι μου

μια χαρα πιανει.....δεν χρειαζεται παραπανω
οσο ειναι να δουλεψει,δουλεψε

ευχαριστω!
 
Μπλουζα