Ωμεγα 3.Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Γεία σας κ από μένα,είμαι γυναίκα κ παίρνω κ γω Ω3.Αυτή τη στιγμή παίρνω τις solgar αλλά δεν εχω δει διαφορά,τα παίρνω σχεδόν 2 μήνες.Πόσο καιρό πρέπει να περιμένω για να δω αποτελέσματα?
Επειδή διάβασα τις παραπάνω αναρτήσεις τελικά της NOW ή της HEALTHAID είναι πιο καλό?
Γεια σου Κυρια charmed.
Λοιπόν στην γυναικεία τριχόπτωση, επειδή τα ένζυμα συνθεσης των ορμονών ειναι διαφορετικά, δεν μπορούμε αντιγράφοντας επιτυχείς συνταγές απο την ανδρική τριχόπτωση, να περιμένουμε αποτελέσματα.

Γιαυτο πρωτα απ'όλα πρέπει να δεις αν έχεις ξηρό ή λιπαρό δερμα(μαλλι).

Αν εχεις λιπαρό δέρμα τότε θα σε βοηθήσουν τα παρακατω ωλιπαρα της Lamberts.

https://www.bestprice.gr/item/2152946388/lamberts-pure-fish-oil-1100mg-180s.html
Μαζι με πρασινο τσάι της Power health

http://www.tofarmakeiomou.gr/vitami...health-43635-xs-green-tea-20caps-46247_46247/

Ενω για ξηρό δερμα βοηθάει το guarana.

Τα ωμεγα της solgar δεν θα σου κανουν τιποτα στο μαλλί.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

charmed22

New Member
Σας ευχαριστώ για την απάντηση.Έχω ξηρό μαλλί που φριζάρει εύκολα κ κνησμό πολλές φορές με λίγη πιτυρίδα αλλά ποτέ δε λαδώνει.Επίσης απο λάδια το καλύτερο είναι το λάδι καρύδας?Αν πάρω της health aid δε θα κάνουν καλό?επειδή άκουσα καλά λόγια
 

M15

AGGRESSIVELY QUESTION AUTHORITY !
το EPA είναι ο βασικός ανταγωνιστής του αραχιδονικού οξέος, που με την σειρά του βρίσκεται στην κορυφή της πυραμίδας της σύνθεσης μεταξύ άλλων και της PGD2, που έχει ενοχοποιηθεί για την αντρική φαλάκρα. Μία θεωρία που επιφανειακά έχει κάποια λογική είναι πως υψηλές δόσεις EPA, περιορίζουν την δράση του αραχιδονικού οξέους και κατά συνέπεια μειώνουν την παραγωγή της PGD2 , με ευνοϊκότερη πρόγνωση για την ανδρική αλωπέκια.

Στο ΠΡΩΤΟ βιβλιο του Barry Sears υπαρχει στα Ελληνικα Η Διατροφικη Ζωνη νομιζω το λενε αναφερονται οι παρεμβασεις των ω-3 στις φλεγμονωδες καταστασεις, αραχιδονικα, προσταγλαδινες, κλπ.
Αρα, υφισταται και μια ΦΛΕΓΜΟΝΩΔΗΣ παραμετρος στην ανδρογενετικη αλωπεκια,
εκτος απο την παραμετρο ΑΓΓΕΙΟΔΙΑΣΤΟΛΗΣ ( minox )
και την παραμετρο 5a-reductase ( fina, duta, spiro )

Το στοιχημα θα ειναι να βρουμε τον αλληλοσυσχετισμο τους,
και την αριστη συνδιαστικη εφαρμογη τους.

Σε λουμπαγκο που με ειχε ριξει στο κρεβατι, πηρα την δοση 24ωρου δηλαδη πηρα 15 (μαλιστα, δεκαπεντε) gelules με νερο απο το MAXEPA ( EPA και DHA. ) που ητανε η φτηνοτερη επιλογη ωμεγα'3, εκανε 10.000 δραχμες τα 200 gelules τοτε : μετα απο 3 ωρες περιπου, ουτε γατα ουτε ζημια ! Εκτιμω οτι τοσο χρονο του πηρε να μπει στη βιοχημεια του οργανισμου μου, και να μπλοκαρει τον κυκλο της φλεγμονης.

Το κολπο ειπα και σε μια φιλη κομμωτρια, που λογω επαγγελματος επασχε και αυτη απο το ιδιο, τωρα συνταξιουχο, και επαθε και αυτη πλακα, σε λιγες ωρες της περασε καθε πονος.... Καλα τα ΜΣΑΦ, αλλα εχω δει μελετη οτι με την δραση τους ΚΑΘΥΣΤΕΡΟΥΝ την επουλωση του χονδρου.... το ΕΠΑ ειναι πραγματι καλο αντιφλεγμονωδες ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟ. Καποιος ελεγε για λουμπαγκο εδω και το θυμηθηκα....

Ψαχνουμε για καλο, αποτελεσματικο ΕΡΑ, καταγραφω τι εμαθα προς ελεγχο και ενημερωση :
Μου ειπε καποιος μη εξαρτημενος απο οικονομικα συμφεροντα Ερευνητης σε ασχετη με τριχοπτωση κουβεντα που ειχαμε πολυ προσφατα, οτι εχει καταληξει οτι στην ελληνικη αγορα οσον αφορα τα ωμεγα 3 ενα απο τα καλυτερα, αν οχι το καλυτερο, ειναι το Ε-ΕΡΑ του Dr. Tolonen's, ( διοτι δεν εινα απλο ΕΡΑ, αλλα ειναι ΕΡΑ συμπυκνωμενο μεσα σε ζελατινη, κλπ, κλπ, που τα ξεχασα) αλλα και διοτι στην ερευνα του επαιρνε τα καλυτερα αποτελεσματα με αυτο, αρα, ειχε μεσα οτι ελεγε, .... Αυτη η ανωνυμη δηλωση δεν σημαινει κατι, παρεκτος εαν δοκιμασθει και προστεθουν τα σχολια απο τα εδω μελη, για να δουμε εαν πραγματι ειναι ετσι.
Ισως να γινει και επαλειψη τοπικα, μα δεν ξερω τι μυρωδια εχουν....

Ωραια τα ψαρακια, για τα ωμεγα 3, αλλα.... τα τρωμε ωμα αραγε ? οχι βεβαια, αρα, αντιο ωμεγα 3 ! εκτος και ειμαστε ιαπωνια, και τρωμε ωμο ψαρι για πρωινο, κολατσιο, μεσημεριανο, βραδυνο και.... μαντεψτε για παγωτο τι θα φαμε παλι !!!

Δεν μου αρεσουν τα λαδια που ανοιγεις μπουκαλι, διοτι οξειδωνεται απο τον αερα το υπολοιπο...
τα ωμεγα 3 ειναι ευαισθητα, θελει προσοχη απο την κατασκευαστρια εταιρεια.... αμα ειναι να γεμιζεις μπουκαλια καργα απο την κανουλα, για να χοροπηδαει ο "εκατο πλας" πιτσιρικας στην οθονη καθε μερα.... εμενα καπου αυτο μου βρωμαει.....

Παλια πουλουσε και εδω η γνωστη BASF, και ωμεγα 3 σε καθαρη μορφη, νομιζω σε σκονη ητανε, με το 10κιλο δοχειο, και EPA και DHA.
 
.... αλλα το φαρμακαρτελλ, θα μας πουλαει ΣΥΝΘΕΤΙΚΟΥΣ αναστολεις, και οποιον παρει ο χαρος.... ας μην επεκταθω περετερω....
Τα ω λιπαρα της Lamberts,

αν συνδυαστούν με γανοδερμα έχουν φοβερό αποτέλεσμα στο Λιπαρό δέρμα (μαλλι).


Για καλή ποιότητα έχουμε δοκιμάσει το
http://ganodermaclub.dxnnet.com/products

Αυτό που είναι σκόνη 15 gr.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: M15

M15

AGGRESSIVELY QUESTION AUTHORITY !
Journal of the National Cancer Institute.

Εγω ΔΕΝ εχω καθολου καλη αποψη για το National Cancer Institute.... Εαν πιασεις καποιον να σου λεει ψεμματα μπροστα στα ματια σου, μετα δεν τον πιστευεις.....

Το εαν αυξανει το..... ΡΙΣΚΟ, kai το πως ορισανε αυτοι αυτο το .....ρισκο, παιρνει πολυ νερο αυτη η κουβεντα..... ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΡΕ ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ, ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΖΟΥΜΕ, ΔΙΟΤΙ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΖΟΥΜΕ, ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ...... αυξανει το ρισκο θανατου μας !!!

Αλλη στατιστικη σχιζοφρενεια : "Ποιο ειναι το μερος με το πιο μεγαλο ρισκο να πεθανει καποιος ??? Το κρεββατι !!! Γιατι ??? , Διοτι τοσος κοσμος πεθαινει πανω σε κρεββατι" !!!

Διοτι αμα το παμε ετσι, το πραγμα, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΗ ΑΠΟ.... ΣΚΕΤΟ, ΚΑΘΑΡΟ ΝΕΡΟ, γκουγκλαρετε "water poisoning" να το δειτε !!!!

Εγω βλεπω οτι στο Πανεπιστημιο της Πατρας δωσανε ωμεγα 3 σε καρκινοπαθεις, και ητανε καλο...

Εγω, θα ελεγα το ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ (εδω αυτολογοκρινω το βρισιδι μου) το National Cancer Institute, ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΤΙΣ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΕΣ ( μαλιστα οπως το ακουτε, !!! ) ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΣΥΝΘΕΤΙΚΩΝ ΑΝΤΙΚΑΡΚΙΝΙΚΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΠΟΥ ΕΓΚΡΙΝΕΙ, ΠΡΙΝ ΠΙΑΣΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΤΑ ΩΜΕΓΑ 3 ...... Αντε, γιατι αμα το ανοιξω το στομα μου, σε κατι τετοια θεματα, θα γελασει καθε πικραμενος....

Επαναλαμβανω τον πρωτο τομο Η Διατροφικη Ζωνη, με τεραστια επιστημονικη βιβλιογραφια, οπου ΕΚΕΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΩΜΕΓΑ 3 ΜΕ ΦΛΕΓΜΟΝΗ, ΚΑΙ ωμεγα 3 και με ΜΕ ΚΑΡΚΙΝΟ, και μεταξυ τους σχεση φλεγμονης καρκινου ..... ( οποιος ξερει αλλο καλο βιβλιο πανω στο θεμα, να το γραψει να το δουμε )

Dietary omega-3 polyunsaturated fatty acids plus vitamin ...
www.olivamine.com/.../Omega3_Immunodeficiency.pd...
Μετάφραση αυτής της σελίδας
από CA Gogos - ‎1998 - ‎Γίνεται αναφορά σε 402 - ‎Σχετικά άρθρα
6 Ιαν 1998 - 1 Department of Medicine, Patras University. T-suppressor cells, natural killer cells, and ... except for a decrease in tumor necrosis factor production in malnourished cancer patients, which was restored by omega-3 ... fish oil (6 capsules of MAXEPA 3 times daily containing modulation of the transduction of ...
 

M15

AGGRESSIVELY QUESTION AUTHORITY !
και εγω νομιζω ειναι η αγγειοσυσπαση μαλλον η αρχικη αιτια....

Μια υποθεση : τα ανδρογονα μπορει να δυναμωνουνε τους πολυ μικρους μυες που ελεγχουνε την κυκλοφορια του αιματος τριχοειδη αγγεια ??? και ΤΟΙΟΥΤΟΤΡΟΠΩΣ να μπλοκαρετε η κυκλοφορια του αιματος ??? αρα να γιατι μινοξιδιλ, και μηχανες αγγειοδιαστολης....

ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΧΙ ΘΕΡΜΑΝΤΙΚΕΣ ΚΡΕΜΕΣ, οχι ξυσιΜο, και κατι αλλα αγρια, διοτι μαλλον κανουνε ΦΛΕΓΜΟΝΗ.... που δεν το θελουμε

στους οι κροταφιτες μυες ειχα διαβασει παλια, για καποιο λογο ανδρογονα συγκεντρωνονται εκει, να γιατι απο μικρη ηλικια στους ανδρες παιρνεi αυτο το σχημα η τριχοφυια της κεφαλης.....

Με ποιο τροπο να μετρησουμε τη rοη του αιματος στο τριχωτο της κεφαλης ???
Ισως με μια θερμοκαμερα FAR INFRARED,
αλλα με ικανη αναλυσης θερμικων πιξελ ???
και να εχουμε το κεφαλι μας ξυρισμενο μεχρι να καταληξουμε στην συνδιαστικη θεραπεια που θα ακολουθησουμε ????

Με Ηλεκτρομυογραφο, συνδεδεμενο με τις σχετικεσ / εμπλεκομενες μυικες μαζες στη κεφαλη ???
 

Gibik

Active Member
και εγω νομιζω ειναι η αγγειοσυσπαση μαλλον η αρχικη αιτια....

Μια υποθεση : τα ανδρογονα μπορει να δυναμωνουνε τους πολυ μικρους μυες που ελεγχουνε την κυκλοφορια του αιματος τριχοειδη αγγεια ??? και ΤΟΙΟΥΤΟΤΡΟΠΩΣ να μπλοκαρετε η κυκλοφορια του αιματος ??? αρα να γιατι μινοξιδιλ, και μηχανες αγγειοδιαστολης....

ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΧΙ ΘΕΡΜΑΝΤΙΚΕΣ ΚΡΕΜΕΣ, οχι ξυσιΜο, και κατι αλλα αγρια, διοτι μαλλον κανουνε ΦΛΕΓΜΟΝΗ.... που δεν το θελουμε

στους οι κροταφιτες μυες ειχα διαβασει παλια, για καποιο λογο ανδρογονα συγκεντρωνονται εκει, να γιατι απο μικρη ηλικια στους ανδρες παιρνεi αυτο το σχημα η τριχοφυια της κεφαλης.....

Με ποιο τροπο να μετρησουμε τη rοη του αιματος στο τριχωτο της κεφαλης ???
Ισως με μια θερμοκαμερα FAR INFRARED,
αλλα με ικανη αναλυσης θερμικων πιξελ ???
και να εχουμε το κεφαλι μας ξυρισμενο μεχρι να καταληξουμε στην συνδιαστικη θεραπεια που θα ακολουθησουμε ????

Με Ηλεκτρομυογραφο, συνδεδεμενο με τις σχετικεσ / εμπλεκομενες μυικες μαζες στη κεφαλη ???
Μια προχειρη απάντηση. Συγνώμη που έσβησα το σχόλιο μου .Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς ακριβώς πάντως.

Τα ανδρογόνα δεν μπορούν να δυναμώσουν τους μύες που ελέγχουνε την κυκλοφορία του αίματος συνεπώς δεν μπλοκάρουν την κυκλοφορία του αίματος στο τριχωτο. Δεν μπλοκάρεται η κυκλοφορία του αιματος απο την υποτιθέμενη δυνάμωση των συγκεκριμένων μυών από ανδρογόνα. Μόνο η αερόβια άσκηση των μυών και η αναερόβια μπορούν να αυξήσουν την ροή του αίματος στους μύες. Αυτοί που κάνουν βάρη στέλνουν το αίμα στους μυς που γυμνάζουν ελατώνοντας την ροή του αίματος στο υπόλοιπο σώμα και αυτό από γιατρό.

Π.χ. Εγώ έχω βλάβη στα τριχοειδή αγγεία του κοχλία στο έσω αυτί. Η βλάβη αυτή προκαλεί κατάρευση της ακοής. Για να επανέλθει σου χορηγούν αγειοδιασταλτικά ενδοφλέβια και άλλα περιπλοκα πράγματα, δηλαδή πρέπει να πάει στο αυτί πολύ αίμα πάση θυσία. Σου ΑΠΟΓΟΡΕΥΟΥΝ να γυμναστείς μέχρι να επανέλθει η ακοή γιατί με την γυμναστική στέλνεις το αίμα στους μυς που γυμνάζεις. Αν γυμναστείς δεν αφήνεις το αίμα να πάει στο αυτί κανονικά, το στέλνεις στους μυς που γυμνάζονται, δηλαδή κάνεις το αντίθετο από αυτό που πρέπει. Υπόψιν ότι αυτή η περίπτωση είναι πολύ ιδιαίτερη, χρειάζεται και ανάπαυση, επίσης χρειάζεται και απόλυτη ηρεμία. Αν δεν είσαι ήρεμος και είσαι αγχωμένος πάρα πολύ παράγεται συνεχόμενα αδρεναλίνη η οποία γίνεται δηλητήριο για τον οργανισμό καθιστώντας άχρηστη κάθε απόπειρα ίασης

Προσωπικό ταπεινό συμπέρασμα, τα ανδρογόνα μαζεύονται στα τριχοθυλάκια λόγω κακής κυκλοφορίας του αίματος και κάνουν φλεγμονή στο τριχοθυλάκιο.
Αρα
1)Κακή αιμάτωση στο τριχωτό.
2)Καταστροφή τριχοθυλάκίου απο την κακή αιμάτωση με αποτέλεσμα να μένουν τα ανδρογόνα στο τριχοθυλάκιο μέχρι να το σκοτώσουν.
3) τα δύο προηγούμενα δημιουργούν φλεγμονή. Και η ΑΓΑ είναι φλεγμονή.

Ναι και εγώ συμφωνώ μαζί σου ότι τζων Σάβατζ είχε δίκιο.
Εσύ κατά την ταπεινή μου γνώμη κράτησες τα μαλλιά σου με τις ασκήσεις του Σάβατζ. Το γεγονός το ότι με του που είδες τριχόπτωση έκανες δυνατές επιθέσεις στην αρχή με τα αντιαδρογόνα σε βοήθησε και σε έσωσε. Αλλλά θα ξαναγινόταν αυτό αργά η γρήγορα. Αυτό όμως που εμπόδισε να σου συμβαίνει συνέχεια και να αναγκαστείς να κάνεις επιθέσεις σε βάθος χρόνου είναι οι ασκήσεις του Σάβατζ. Ταπεινή μου άποψη.

Υπάρχει μελέτη για το ginseng όπου χρησιμοποιώντας θερμοκάμερες διαπίστωσαν ότι βελτιώνει την κυκλοφορία του αίματος. Μάλιστα είναι απο μόνο του θεραπεία για την ΑΓΑ.

Η αερόβια άσκηση όπως το τρεξιμο φαίνεται να στέλνει αιμα παντού, αλλά στην αναερόβια φαίνεται ότι πάει αίμα μόνο στους μυς που γυμνάζεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

M15

AGGRESSIVELY QUESTION AUTHORITY !
Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς ακριβώς πάντως.
τι εννοω πανω σε ποιο θεμα, πες μου για να καταλαββω καλυτερα.

Κανω μια υποθεση οτι .... εαν τα αναδρογονα σφιγγουνε το μυικο συστημα,
διοτι εχω περιπτωσεις νεαρων που παιρνανε ανδρογονα-αναβολικα και χωρις γυμναστικη και ητανε σκληρο το μυικο τους συστημα, ......
τοτε......
γιατι να μην κανουνε μια μεγαλυστερη απο το συνιθισμενο, συσπαση
στους μικροσκοπικους μυες που κανονιζουνε την κυκλοφορια του αιματος ? με αποτελεσμα να μειωνουν την κυκλοφορια ?

H spiro που τη χρησιμοποιησα μεν τοτε διοτι ητανε η λογικωτερη επιλογη για ανδρα, και μπορει και να παραμενει ακομα,
αν και τη σιχαινομαι δε, καθοτι συνθετικη ουσια,
φαινεται να προστατευσε τα μαλλια μου απο τα χειροτερα.... κατεκλυστηκε η τοπικη περιοχη, που ειχανε τοση σπιρο.... και για του χρονου, και μαλλον..... κοπηκε καποιοσ φαυλος κυκλος της ΑΓΑ.....

Θυμαμαι και ενα παραδοξο γεγονος : Εκεινες τις μερες αισθανομουνα ΣΑΝ ΝΑ ΑΝΑΣΗΚΩΘΗΚΕ το δερμα του τριχωτου της κεφαλης μου, σαν να αισθανομαι καλυτερη κυκλοφορια.... αυτο το πραγμα το αισθανθηκα τον πρωτο καιρο

Υποψιν και εαν θυμαμαι καλα, η σκυλοκρεμμυδα εχει δυο στεροειδη, την Σκυλοσιδη Α και την Β, SCILLARENE, SCILENE τα λεγανε τα φαρμακα που κυκλοφορουσανε για αλλη χρηση στην Ελλαδα στην δεκαετια του 50..... Το πραγμα θελει ψαξιμο....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

M15

AGGRESSIVELY QUESTION AUTHORITY !
με του που είδες τριχόπτωση έκανες δυνατές επιθέσεις στην αρχή με τα αντιαδρογόνα σε βοήθησε και σε έσωσε.

Α, ετσι ειναι ! Τα ειχα παρει στο κρανιο, οσο δεν λεγεται !
και ειχα θεωρησει οτι επειδη η σπιρο ειναι λιποδιαλυτη στα τοπικα λιποκυτταρα θα παρκαρε εκει,
οποτε, μια γερη δοση εφοδου
ακολουθουμενη απο - aυτο που λενε στις μερες μας ως - watchful waiting
δεν θα χρειαζεται να δηλητηριαζομαι καθε μερα με τη σπιρο,
ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ Η ΣΠΙΡΟ ΠΑΝΤΟΥ, ....
 

turnfiji123

Active Member
Από αυχενικό όπως ευθιασμο η πχ σφιχτούς μύες λόγω κακής στάσης/απώλεια ισορροπίας κλπ κλπ μπορεί να γίνει αυτό που λες ( κακή αιμάτωση, ανδρογόνα, φλεγμονή); Το κακή αιμάτωση τι σημαίνει; Τα ανδρογόνα πως συσσωρεύονται όταν υπάρχει κακή αιμάτωση; Μπερδεύτηκα μ15 αν μπορείς βοήθησε με να καταλάβω.
 

Gibik

Active Member
τι εννοω πανω σε ποιο θεμα, πες μου για να καταλαββω καλυτερα.

Κανω μια υποθεση οτι .... εαν τα αναδρογονα σφιγγουνε το μυικο συστημα,
διοτι εχω περιπτωσεις νεαρων που παιρνανε ανδρογονα-αναβολικα και χωρις γυμναστικη και ητανε σκληρο το μυικο τους συστημα, ......
τοτε......
γιατι να μην κανουνε μια μεγαλυστερη απο το συνιθισμενο, συσπαση
στους μικροσκοπικους μυες που κανονιζουνε την κυκλοφορια του αιματος ? με αποτελεσμα να μειωνουν την κυκλοφορια ?
Mε τις μαγαλύτερες από το συνιθισμένο συσπάσεις (υποθέτω συσπάσεις του Τζων Σάβατζ) στους μικροσκοπικούς μύες που κανονίζουνε την κυκλοφορία του αίματος,
το αποτέλεσμα πιστεύεις θα είναι να μειώνουνε την κυκλοφορία του αίματος?? Ή θα την αυξάνουν???
Αν με ρωτάς εγώ πιστεύω ότι θα την αυξάνουν και αυτό πιστεύω είναι το ζητούμενο.
 

M15

AGGRESSIVELY QUESTION AUTHORITY !
Για να θυμηθω και εγω το πως την ειχα δει την δουλεια τοτε και να το καταγραψω εδω
....μπας και βγει κατι καλο.

Μεχρι να βρεθει το βιβλιο του Σαβατζ,
αν θυμαμαι καλα οι ασκησεις του Τζων Σαβατζ, βασιζονται στις παρατηρησεις - υποθεσεις του οτι
οι μυες της κεφαλης
για καποιο λογο, σε καποιους ανθρωπους, και οχι σε ολους
( υπαρχει και η ΕΠΙΓΕΝΕΤΙΚΗ, που καποιοι ΔΕΝ θελουνε να ξερουμε,
για να μας χρεωνουνε τιν τριχα, σαν τριχια )
ατροφουν,
διοτι - διατεινεται ο Σαβατζ - οτι μειωνεται η εκει λιπωδης περιοχη,
και τελικα μειωνεται η κυκλοφορια του αιματος,
με αποτελεσμα την τριχοπτωση, ....

Σημερα, εν ετει 2018,
μπορουμε να ΜΕΤΡΗΣΟΥΜΕ το ΠΑΧΟΣ του λιπωδους σωματος
( που αναφερει ο Τζων Σαβατζ,)
και να ελεγξουμε ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ την θεωρια του,
σιγουρα με Μαγνητικη Τομογραφια,
και να δoyμε στην οθονη ενα ειδος προπλάσματος
και μετα να βαλουμε το αρχειο π.χ στο Αutocad
και μετα στο 3D πριντερ,
για να παρουμε μια ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΗ ιδεα της καταστασης,
....... εαν εχουμε λεφτα για ξοδεμα.

ισως να μπορουμε να ΜΕΤΡΗΣΟΥΜΕ το ΠΑΧΟΣ του λιπωδους περιοχης
με εργαστηριακη συσκευη υπερηχων που μετραει παχος αντικειμενων με τροπο non destructive testing

ή με απεικονιση συσκευης υπερηχων οπως π.χ. για τα εμβρυα, ή π.χ για τα εσωτερικα οργανα....

οι συχνοτητες των μηχανηματων αυτων ειναι πλεον σε αρκετους μεγακυκλους,
αρα, και αντιστοιχα σε μικρα μηκη κυμματος,
και περιμενω οτι θα δωσουν αρκετα ακριβη αποτελεσματα
για δομες μικρων γεωμετρικων διαστασεων....

μπορει το παχος να μετριεται και με αλλους τροπους, που δεν ξερω.....

Στο ανθρωπινο σωμα υπαρχουν δομες που υπακουνε αλλες σε τυπου αλφα και αλλες σε τυπου βητα ανδρενεργεις δρασεις.
Αλλες σε επινεφρινη, και αλλες σε νορ-επινεφρινη,
με αποτελεσμα αγγειοσυσπαση και μειωση κυκλοφοριας αιματος.

η μινοξιδιλη ειναι ενα αλφα-μπλοκερ !!!

Αρα, ΧΑΛΑΡΩΝΕΙ τις σχετικες μικρο-μυικες δομες
διοτι η μινοξιδιλη μπλοκαρει την συσπαση των αρτηριδιων
τα οποια συσπωνται απο την ενεργοποιηση των ανδρενεργων δομων τυπου αλφα,
με αμεσο αποτελεσμα να διερχεται περισσοτερο αιμα απο τα αρτηριδια, κλπ κλπ....

Ειπα "μυικες" ? Ας κανω λοιπον εδω μιαν υποθεση :

Αφου προκειται λοιπον για μικρο-μυικες ΔΟΜΕΣ
ΜΠΟΡΕΙ ΜΕΝ να ειναι μικροσκοπικες δομες,
αλλα δεν παυουν να ειναι ΜΥΙΚΕΣ ΔΟΜΕΣ,
μικροσκοπικοι μυες δηλαδη,
ΠΟΥ οπως συμβαινει σε ολους σχεδον τους μυες
εαν εκτεθουν σε ανδρογονα στεροειδη,
γιατι και αυτες να μην αντιδρουν με τον κλασσιμο τροπο που αντιδρα το μυικο συστημα,
δηλαδη ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΠΤΥΣΣΟΝΤΑΙ υπερ το δεον,
δηλαδη γιατι να μην σφιγγουν,
γιατι να μην δυναμωνουν
με αμεσο (KAI ANEΠΙIΘYMHTO ) αποτελεσμα,
το να ΠΝΙΓΟΥΝ,
το να ΠΑΡΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ
το να ΣΤΡΑΓΓΑΛΙΖΟΥΝ, την μικροκυκλοφορια του αιματος ????

Εγω ειχα προσεξει και με το σαπουνι σκυλλοκρεμμυδας τις πρωτες φορες
μετα, σαν να..... ανασηκωνε το δερμα της κεφαλης μου,
και σαν να ενοιωθα το αιμα να κυκλοφορει
αρα, για να μην τα νοιωθω αυτα, θα πρεπει να συνεβει ενα απο τα δυο κατωθι :

Α. Ειτε ο οργανισμος μου "σεταριστηκε" σε καλυτερο επιπεδο κυκλοφοριας αιματος στο κεφαλι,
ΔΗΛΑΔΗ ΘΕΡΑΠΕΥΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΓΕΙΟΣΥΣΠΑΣΗ

Β. Ειτε ο τυπακος το ψιλο-χαλασε το πραγμα του.... διοτι το χερι στη φωτια εγω δεν το βαζω για κανενανε, ......αλλα ΜΑΛΛΟΝ δεν το χαλασε, διοτι εξακολουθω να βλεπω αποτελεσμα στη λιπαροτητα μου.....

Αλλα, υπαρχει προβλημα :
η σκυλλοκρεμμυδα εχει μεν ενα δυνατο αγγειοδιασταλτικο
που μαλλον κανει ΚΑΙ ΦΛΕΓΜΟΝΗ, που που ειναι κατι που δεν το θελουμε
( ERΩTHMA : ΣΕ ΠΟΣΟ ΠΟΣΟΣΤΟ η αγγειοδιαστολη ειναι απο τη φλεγμονη,
και σε ποσο ποσοστο απο μη-φλεγμονωδη μηχανισμο ? )
αλλα εχει και κατι αλλο η σκυλοκρεμυδα, : Δυο φαρμακευτικα ΣΤΕΡΟΕΙΔΗ !!!

Αλλο ερωτημα : Ποια η δραση των στεροειδων της σκυλοκρεμμυδας
Α. ως αντιανδρογονα ?
Β. ως αγγειδιασταλτικα και διαυκολυντικα της μικρο-κυκλοφοριας ?

Mε την σπιρολακτονη που ειναι στεροειδες
και συμφωνα με την πατεντα της Φινλανδικης εταιρειας ORION ΟΥ δρα ελαφρα αντι'ανδρογονικα
- στην δοση που την ειχα χρησιμοποιησει -
παρατηρησα ΔΥΟ φαινομενα που δεν περιμενα να συμβουν :
1. σαν να ανασηκωνοτανε το δερμα της κεφαλης μου, και σαν να χαλαρωνε, και αισθανομουνα
2. κοκκινισμα προσωπου, απο αγγειοδιαστολη..... σαν να ειχα παρει ΝΙΑΣΙΝΗ (βιταμινη B-3)
φρικαρα βεβαιως-βεβαιως,
( για μια ακομα φορα, )
διοτι ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΟΤΕ,
απο ενα στεροειδες ανταγωνιστη ανδρογονων,
να εχει ΤΟΠΙΚΕΣ,
επαναλαμβανω ΤΟΠΙΚΕΣ, αιμοδυναμικες δρασεις....

Εαν αναρωτηθει καποιος :
Αραγε, εχει ασχοληθει αραγε καποια φαρμακο'εταιρεια με την δυνατοτητα η σπιρο να αυξανει
- με οποιονδηποτε τροπο -
την ΜΙΚΡΟ-ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ του αιματος ?
Oχι βεβαια !
Και γιατι να το κανει,
αφου η πατεντα της σπιρο εχει καταπεσει λογω παρελευσηs της 20ετιας,
ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΟΥΝ ΤΑ ΜΟΝΟΠΩΛΙΑΚΑ ΥΠΕΡΚΕΡΔΗ ?

Γιατι να το κανουν λοιπον ? Για την ψυχη της μαννας τους ?

Εγω πιστευω οτι μονο εαν βρεθει καποια λυση για την ΑΓΑ
σαν το θεμα απο την ωραια αυτη ταινια "Το λαδι του Λορεντζο"
θα εχουμε μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ
και οχι ακομα μια ΚΟΡΟΙΔΙΑ....

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ : Το ανεβαζω για καλυτερα στο Μπλα - Μπλα

στο λινκ https://www.hairlossgr.com/threads/Αγγειοσυσπαση-ψυχοφυσιολογικο-stress-ελκυστικοτητα-και-αγα.11758/
 
Τελευταία επεξεργασία:

turnfiji123

Active Member
Σαπούνι σκυλλοκρεμμυδας ποιο χρησιμοποιείς και που το βρίσκουμε; Για την δερματίτιδα στο κεφάλι και πρόσωπο τι πιστεύεις; Μπορεί να οφείλεται σε συγκεκριμένο τρόφιμο; Κάτι άλλο; Εγώ πχ έκοψα υπολογιστή και εξαφανίστηκε, μετά έκατσα με ένα λαπτοπ 24/7 για μια μέρα και γέμισα. Τα φώτα σου μ15.
 

M15

AGGRESSIVELY QUESTION AUTHORITY !
Πρεπει να αναπτυξω τις αποψεις μου για το θεμα "σκυλοκρεμμυδα".... αλλα και ντουτα, και φινα, και σπιρο....

Πρεπει να γραψω για την ΑΓΑ και κατι σαν manifesto, που θα περιλαμβανει ΚΑΙ δερματιτιδες...
για να βαλω τα πραγματα στη θεση τους.....

Υπομονη, I ll be back....
 

thatcher

Active Member
Καλησπέρα παιδια, επειδή ταλαιπωρουμε χρονια με ακμη, φουλ λαδερο δερμα και τριχωτο λέω να συνδυασω μαζι με τη φινα+fungoral+now foods adam πολυβιταμινη και κάποιο καλο ωmega 3 συμπληρωμα με καλή ποσοτητα EPA. Σκέφτηκα να ξαναπαω στο δερμστολογο να μου γραψει παλι χαπια ισοτρετινοινης καθως εμφανισα μεσα σε ολα παλι ακμη αλλα το φοβαμαι μην αναμιχθούν ολα μαζι και το αποτελεσμα ειναι χειροτερο.
@Γιωργοςbioherbal ειχα δει οτι είχε προτεινει μαζι με ωμεγα 3 και αυτό εδω: https://www.swansonvitamins.com/swanson-ultra-pycnogenol-100-mg-30-caps


Διάβασα αρκετές σελίδες του εν λόγο θέματος με πραγματικά δεκαδες διαφορετικές προτάσεις. Άλλοι είδαν εστω και λίγη διαφορα, αλλοι καθόλου κλπ. Λεω να δοκιμασω και γω αρχικά για ενα διαδτημα 6 μηνών.
Βλέπω οτι πολύ ΕPA έχει αυτο https://www.skroutz.gr/s/9247086/Lamberts-Omega-3-Ultra-Pure-Fish-Oil-1300mg-60-κάψουλες.html και αν λάβαμε υπόψη μας ότι συμφωνα με ποστ που διάβασα οτι η ΕPA μπορει να μετατραπει σε DHA
ή να δω καποιο αλλο; της Now Foods ;
https://www.iherb.com/pr/Now-Foods-Ultra-Omega-3-500-EPA-250-DHA-180-Softgels/8341

LAMBERTS
https://a.scdn.gr/images/sku_images/015370/15370887/20160615150102_e291ef20.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:

makis25

Well-Known Member
Καλησπέρα παιδια, επειδή ταλαιπωρουμε χρονια με ακμη, φουλ λαδερο δερμα και τριχωτο λέω να συνδυασω μαζι με τη φινα+fungoral+now foods adam πολυβιταμινη και κάποιο καλο ωmega 3 συμπληρωμα με καλή ποσοτητα EPA. Σκέφτηκα να ξαναπαω στο δερμστολογο να μου γραψει παλι χαπια ισοτρετινοινης καθως εμφανισα μεσα σε ολα παλι ακμη αλλα το φοβαμαι μην αναμιχθούν ολα μαζι και το αποτελεσμα ειναι χειροτερο.
@Γιωργοςbioherbal ειχα δει οτι είχε προτεινει μαζι με ωμεγα 3 και αυτό εδω: https://www.swansonvitamins.com/swanson-ultra-pycnogenol-100-mg-30-caps


Διάβασα αρκετές σελίδες του εν λόγο θέματος με πραγματικά δεκαδες διαφορετικές προτάσεις. Άλλοι είδαν εστω και λίγη διαφορα, αλλοι καθόλου κλπ. Λεω να δοκιμασω και γω αρχικά για ενα διαδτημα 6 μηνών.
Βλέπω οτι πολύ ΕPA έχει αυτο https://www.skroutz.gr/s/9247086/Lamberts-Omega-3-Ultra-Pure-Fish-Oil-1300mg-60-κάψουλες.html και αν λάβαμε υπόψη μας ότι συμφωνα με ποστ που διάβασα οτι η ΕPA μπορει να μετατραπει σε DHA
ή να δω καποιο αλλο; της Now Foods ;
https://www.iherb.com/pr/Now-Foods-Ultra-Omega-3-500-EPA-250-DHA-180-Softgels/8341

LAMBERTS
https://a.scdn.gr/images/sku_images/015370/15370887/20160615150102_e291ef20.jpeg


η ισοτρετινοινη θα σου φτιαξει επιδερμιδα σιγουρα , αλλα 1) υπαρχει πιθανοτητα να επιταχυνει την αντρικη φαλακρα 2) εχω δει anectodals πως χρηστες γκριζάρουν νωριτερα . Οποτε καλη επιδερμιδα αλλα πιο εντονη φαλακρα , και γκριζα μαλλια νωριτερα. Δικοπο μαχαιρι . Μηπως να δοκιμασεις τιποτα τοπικα ρετινοειδη
 

thatcher

Active Member
Ειχα σκοπο να ξεκινήσω Airol κρεμα.
Από βδομάδα έρχεται και η Now Foods Adam μπας και βοηθήσει γενικά. Θα δω και κάποιο ωμεγα 3.
Πάντως αν δω οτι χανω τελειως εδαφος καλύτερα φαλακρα χωρις σπυρια και λαδιλα. Αν γίνει θαυμα και boostαρουν τα μαλλια τους αλλους μηνες μακαρι. Ευχομαι να τα κρατησω ας είναι και γκριζα, δεν εχω θεμα με αυτο.

Να μειωθεί η λαδιλα προσπαθω, να εξαφανιστει η ακμη που εμφανιστηκε ξανα περυσι δειλα δειλα και να σώσω απο μαλλια ότι σωζεται μέχρι τα 30 για μεταμόσχευση.

Από μεριά του πατέρα μου εκεινος δεν εχει λαδερη επιδερμιδα, η μητερα μου μεικτη. Ολα τα κακα γονιδια τα πηρα εγω φαίνεται

Μιλαμε για λαδωμα να πλενω το προσωπο μου τωρα και να εχει λαδωσει πολυ σε ενα 2 ωρο, αντιστοιχα εχω και το λαδωμενο τριχωτο με τη σμηγματοροικη δερματιτιδα.

Γενικώς τρεχω και δε φτάνω , εχουν εμφανιστει το ένα θέμα υγείας μετα το αλλο.
 
Μπλουζα