Ωμεγα 3.Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

vag25

Well-Known Member
Δεν εχω παρακολουθησει ιδιαιτερα το θεμα και θελω να ρωτησω την γνωμη σας στο εξης.
Αν αντι για ω3 συπληρωματα βαλω στην διατροφη μου 1 κουταλια αλεσμενο λιναροσπορο υπαρχει πιθανοτητα θα δω τιποτα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
ακομα σαν τα Ω δεν βρηκα.
ειναι το μοναδικο συμπληρωμα που δουλεψε στο μαλλι απο τα 15 πλεον που εχω δοκιμασει.
τον μηχανισμο δρασης ακομα δεν τον εμπεδωσα.
για την ιστορια σε εμενα τις 100 τριχες που εχανα καθε μερα τις εκανε 5 και ειχα παχυνση σε ολο το μαλλι.
αλλα και λαδιλα στο προσωπο απο ενα σημειο και μετα.
δεν χρησιμοποιουσα τιποτα αλλο,μονο Ω3
δεν εχω τριχοπτωση κατω απο 100 τριχες την ημερα ποτέ και καμια μερα απο το 2001
 

giannis25

Member
Παντως και οι 2 καπα παιρναμε τα ιδια και εγω που ειδα σταθεροποιηση της καταστασης που ειμαι και εσυ που λες μειωθηκε η τριχοπτωση στις 5 τριχες και οι 2 παιρναμε το ιδιο 750 mg απο την he****aid. Δεν ξερω αν εχει σχεση που ειδαμε το ιδιο πραγμα παιρνοντας τα ιδια.
 

vag25

Well-Known Member
kapa είπε:
ακομα σαν τα Ω δεν βρηκα.
ειναι το μοναδικο συμπληρωμα που δουλεψε στο μαλλι απο τα 15 πλεον που εχω δοκιμασει.
τον μηχανισμο δρασης ακομα δεν τον εμπεδωσα.
για την ιστορια σε εμενα τις 100 τριχες που εχανα καθε μερα τις εκανε 5 και ειχα παχυνση σε ολο το μαλλι.
αλλα και λαδιλα στο προσωπο απο ενα σημειο και μετα.
δεν χρησιμοποιουσα τιποτα αλλο,μονο Ω3
δεν εχω τριχοπτωση κατω απο 100 τριχες την ημερα ποτέ και καμια μερα απο το 2001

Γιατι το σταματησες?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
vag25 είπε:
kapa είπε:
ακομα σαν τα Ω δεν βρηκα.
ειναι το μοναδικο συμπληρωμα που δουλεψε στο μαλλι απο τα 15 πλεον που εχω δοκιμασει.
τον μηχανισμο δρασης ακομα δεν τον εμπεδωσα.
για την ιστορια σε εμενα τις 100 τριχες που εχανα καθε μερα τις εκανε 5 και ειχα παχυνση σε ολο το μαλλι.
αλλα και λαδιλα στο προσωπο απο ενα σημειο και μετα.
δεν χρησιμοποιουσα τιποτα αλλο,μονο Ω3
δεν εχω τριχοπτωση κατω απο 100 τριχες την ημερα ποτέ και καμια μερα απο το 2001

Γιατι το σταματησες?

για να βρω 2 ακομα να δουλεψουν στο μαλλι.
με τα ω3 δεν θα εβγαζα συμπερασμα αν δουλεψει κατι στην τριχοπτωση.
μακρυς ο δρομος τελικα...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
giannis25 είπε:
Παντως και οι 2 καπα παιρναμε τα ιδια και εγω που ειδα σταθεροποιηση της καταστασης που ειμαι και εσυ που λες μειωθηκε η τριχοπτωση στις 5 τριχες και οι 2 παιρναμε το ιδιο 750 mg απο την he****aid. Δεν ξερω αν εχει σχεση που ειδαμε το ιδιο πραγμα παιρνοντας τα ιδια.

εχω βεβαιωθει οτι ολα εχουν να κανουν με τυχη.
τα ω δουλευουν στην ΑΑ.
απλα δεν θα δουλεψουν σε ολους.
σε εμενα δουλεψαν παρα πολυ καλα.
εκτος το οτι δεν εχανα μαλλι,ειχα και παχυνση τριχας.
σαν να χρησιμοποιουσα αντιανδρογονο.
αν εβρισκα ενα ακομα συμπληρωμα να δουλεψει το ιδιο καλα θα ειχα και regrowth αλλα ακομα στο ψαξιμο ειμαι
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
stavros_1983 είπε:
τελικα kapa ποιο να παρουμε το dha 500 η καποιο αλλο λες ...

δεν εχει σημασια.
ολοι οσοι ειδαμε αποτελεσμτα τα ειδαμε απο 4 διαφορετικα συμπληρωματα
τουλαχιστον 4 διαφορετικα θυμαμαι τωρα
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Καλησπέρα σε όλους, ένα προσωπικό update για το συγκεκριμένο ( 500 DHA / 250 EPA ) , όπως είχα πει πριν σχεδόν 6 μήνες που το ξεκίνησα ότι θα κρατήσω μικρό καλάθι , τελικά δεν μου χρειάστηκε ούτε το μικρό καλάθι :blush: , τίποτα απολύτος θετικό δεν παρατηρησα εμφανισιακά ούτε σε υφή, και σε καμία μα καμία περίπτωση δεν μου μείωσε τις τρίχες που έχανα καθημερινά. Το μπουκαλάκι έχει σχεδόν τελειώσει, τις περισσότερες φορές έπερνα 1 κάψουλα την μέρα αλλά υπήρχαν και μέρες που έπερνα 2. Όπως και να έχει συνεχίζω με τις τελευτέες κάψουλες που έμειναν και το σταματάω.
 

Prosim

Member
Καλησπέρα κι από μένα. Παίρνω τις ίδιες με Φένιμορ από Ιούνιο. Τις σταμάτησα πριν 1 βδομάδα από περιέργεια, ώστε να δω αντίδραση του μαλλιού, και στις 3-4 μέρες είχα έντονη τριχόπτωση. Υπήρχε (και υπάρχει) η εποχιακή, αλλά μόλις τα σταμάτησα έφυγε πολύ πράμα. Ξανάρχισα πριν 2 μέρες και επανήλθα στα νορμάλ για την εποχή επίπεδα.
Κατά τ' άλλα τζίφος, ούτε υφή ούτε τίποτα.... Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο το περιστατικό απλά τ' ανέφερα. Θα τελειώσω και γω το μπουκάλι και μάλλον τέρμα μετά...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bouklas

Well-Known Member
Εγώ πάντως 5 μήνες τώρα δεν έχω παρατηρήσει διαφορα. Η τριχόπτωση παραμένει στα ίδια, σε normal με χαμηλά επίπεδα εδώ και παραπάνω από 1 χρόνο. Με τα Ω3 δεν είδα κάποια αλλαγή, ούτε στην ποιότητα τρίχας.
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Γράφω εδώ για να αναφέρω μια παρενέργεια που είχα λόγω ενός διμήνου περίπου χρήσης Ωμέγα 3: σε πολλά σημεία του σώματος έβγαλα εξανθήματα, στα οποία η φαγούρα ήταν έντονη.

Πριν καμιά βδομάδα που το σταμάτησα, και σε συνδυασμό με το αντιαλλεργικό Xozal που άρχισα έκτοτε να παίρνω μια φορά την ημέρα, τα εξανθήματα έχουν υποχωρήσει πολύ, αλλά δεν έχουν εξαφανιστεί τελείως, ούτε η φαγούρα. Δεν έχω ακόμα αδειάσει για να πάω σε δερματολόγο για να ξέρω με σιγουριά τι παίζει, αλλά το όλο timing υποδεικνύει Ωμέγα 3.

Στο θέμα δε της τριχόπτωσης, μπορώ να πω ότι το Ωμέγα 3 δεν με βοήθησε καθόλου, αλλά ούτε επέδρασε αρνητικά. Ήταν μάλλον σαν να μην το 'παιρνα καθόλου.
 

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Soralteno είπε:
Πόση ποσότητα έπαιρνες και πως ήταν τα εξανθήματα;

Έπαιρνα μια κάψουλα τη μέρα. Τα εξανθήματα ήταν κατακόκκινα και έμοιαζαν με εκζέματα. Τώρα που τα εξανθήματα έχουν υποχωρήσει, στα σημεία αυτά το δέρμα μοιάζει σαν να ξεφλουδίζει ελαφρά.
 

aris85

Member
Εγω καταναλωνω ω3 αρκετους μηνες και ολα ειναι οκ , δεν εχω καμια παρενέργεια και σαν να εχω δει βελτιωση στην επιδερμιδα και ισως μαλλια .
Το προβλημα μου ειναι αλλο....... Διαβασα αυτο http://www.news.gr/ygeia/ta-nea-ths-ygeias/article/81248/ta-o3-lipara-oxea-apeilh-gia-ton-prostath.html
Τι αποψη έχετε? Αν εχουμε και καποιον γιατρο στο φορουμ ας μας πει και αυτος την γνωμη του.
Γενικα αρχιζω λιγο να το σκεφτομαι να τα κόψω αν και εχω μια ολοκληρη συσκευασία άθικτη και μια αλλη μισογεματη...
 

giannis25

Member
Aris85 το ειχαμε αναλυσει σε προηγουμενα μηνυματα του θεματος. Εγω ειχα βαλλει σε προηγουμενη σελιδα του θεματος μια ερευνα που ελεγε οτι το epa και το dha απ τα ομεγα καταστελλουν ολους τους παραγοντες που κανουν τον προστατη να αυξανει το μεγεθος του εμποδιζουν δηλαδη τον καρκινο του προστατη. Καπιοι λενε οτι σ αυτην την ερευνα που ποσταρες απλα τους ειχαν βαλλει οι γιατροι να τρωνε ψαρια και δεν παρακολουθηθηκε το διαιτολογιο τους.αυτοι στους οποιους εγινε η ερευνα ειχαν ηδη προστατη και πιθανως επειδη ειχαν προστατη τους ειχαν πει οι γιατροι τωρα ψαρια γ αυτο και οι δεικτες αυτοι. Γι αυτο παρατηρηθηκαν τα υψηλα επιπεδα στην ερευνα που εβαλλες.τωρα κανεις δεν ξερει.
 

aris85

Member
Γεια σου giannis25. Tελικα εσυ συνεχιζεις κανονικα με τα ω3 ή τα εκοψες? Ενας Θεος ξερει τελικα τι συμβαινει !!! Τοσα χρονια εβγαιναν μονο καλα για το Ω3 και μαλιστα εκαναν λογο για τις αντιφλεγμονωδη ιδιοτητες του και οτι βοηθουσε και στην προστασια για τον καρκινο κτλ.. Τωρα ειδα ξαφνικα να λενε οτι οχι μονο κανει κακο για καρκινο του προστατη αλλα αυξανει και τις πιθανοτητες για επιθετικης μορφης καρκινο..!!! Τι να πω... δεν ξερω και εγω τι να κανω τωρα... :(
 

giannis25

Member
Εγω συνεχιζω αλλα τα παιρνω επειδη εχω ξηροτητα σε παρα παρα παρα πολυ μεγαλο βαθμο. Για την ξηροτητα τα παιρνω και ειδα οτι απο τοτε που τα ξεκινησα ειμαι 3 χρονια στο ιδιο σημειο.για το αν προκαλει καρκινο δεν ξερω.εχω διαβασει οτι σε πολλα σημεια του σωματος μειωνει το κινδυνο καρκινου τωρα δε ξερω μπορει στο προστατη να κανει κακο δε ξερω πραγματικα.ειχα βαλλει μια ερευνα σ αυτο το θεμα που ελεγε οτι κανουν το προστατη να μη μεγαλωσει αλλα ανεβαζουν κατι αλλες τιμες. Και σαν συμπερασμα ελεγε οτι μπορει να χρησιμοποιηθουν σαν τη φιναστεριδη γι αυτους που εχουν πριστατη σαν προληψη.σαν τη φιναστεριδη που εχει δραση να μειωνει τον ογκο του προστατη Απ την αλλη ελεγε οτι ανεβαζουν κατι τιμες.τωρα δεν τα ξερω.
 

aris85

Member
Εγω τα άρχισα για εντελως στο ασχετο για διατροφη και χασιμο λιπους κτλ κ μετα ειδα οτι ειναι κ για τα μαλλιά .. Τελος παντων .. ιδωμεν!!!!!! Ευχαριστω για τις απαντησεις σου.
 
Μπλουζα