Ωμεγα 3.Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

kal

Member
Εγω προσωπικα ξεκινησα τον μαρτη τα σολγκαρ-900( 504 epa 378) γενικα δεν ειχα ιδιαιτερη τριχοπτωση,μαιο αυξηθηκε και μετα παλι μειωθηκε..Τα σταματησα για να δοκιμασω τα δηα 500,τις τελευταιες 2 βδομαδες.Λογω καλοκαιριου ισως χανω κατι παραπανω(υπολογιζω 50 την μερα..),προς το παρων βλεπω λαδιλα και μονο στο προσωπο και σκεφτομαι να τ παρω μερα παραμερα..Γενικοτερα σαν συμπληρωμα κατα της τριχοπτωσης μου φαινεται πανω σε μενα δν δουλευει..Για τον οργανισμο κανει καλο..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ksasou

Member
Συγγνώμη αλλά Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής ..έχω καιρό να παρακολουθήσω το θέμα και έχω αγοράσει αυτό.. http://www.pharmamondo.gr/el/now-foods-omega-3-6-9-1000-mg-100-softgels.html είναι μεγάλη η ποσότητα που περιχεί; γιατί κάτι διάβασα για 500mg και αυτό λέει 1000.
 

tasos33

Well-Known Member
πλεον με το περας του ιουλιου θα εχω κλεισει 5 μηνες ω3,δυστυχως ομως δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα και αυτο συμβαινει για τους παρακατου λογους
1,μαρτιο απριλιο ειχα ξεκινησει μινοξ και εκεινο το διμηνο ειχα σεντινγ που εφτασε την πτωση σταα υψη
2, μαιο με ω3 και μινοξ ημουν στις 30 τριχες,για μενα μια χαρα
3,ιουνιο και ιουλιο μεχρι σημερα εχω την κλασσικη εποχιακη πτωση που γινεται τησ κακομοιρας,απολο το κεφαλι πρεπει να πεφτουν 200 τριχες και τωρα βρισκομαι στο απογειο τησ πτωσης αυτες τις μερες,ζω ενα δραμα,και εγω και το κεφαλι μου και ολο μου το ειναι,
ομως η ποιοτητα τησ τριχασ παραμενει καλυτερη απο καθε αλλη φορα και βλεπψ μια σχετικη επανεκφυση εδψ και κανα 1,5 μηνα περιπου που εχω να δω τουλαχιστον 2 χρονια
αρα συνεχιζω μεχρι να περασει η εποχιακη να δω πως θα παει μετα
 

VAMPIRIA

Member
χμ.... επανεκφυση που? σε σημεια που δεν ειχες μαλλια η οι τριχες που επεσαν ξανα βγηκανε?
 

tasos33

Well-Known Member
VAMPIRIA είπε:
χμ.... επανεκφυση που? σε σημεια που δεν ειχες μαλλια η οι τριχες που επεσαν ξανα βγηκανε?

vampiria επανεκφυση τριχων σε κουλα σημεια οπως 1,5 ποντο κατω απο την υπαρχουσα φυτεμενη hairline, διασπαρτες βεβαια οπου εκει δεν υπηρχαν τα τελευταια 3 χρονια,μαλιστα τισ αφαιρψ με το τσιμπιδακι γιατι ειναι σκετη μ@λακια
και επειτα τριχες που ξαναβγαινουν στην υπαρχουσα τριχοφυια, οπου αλλωτε επεφταν και δεν ξαναεβγαιναν, τωρα βλεπω ανταποκριση, η μινοξ που βαζω ειναι η ιδια εδω και χρονια το σαμπουαν ιδιο,το μονο που αλλαξε to τελευταιο 5μηνο ειναι τα ω3 σε καθημερινη βαση, λιγοσ ψευδαργυροσ, και 10 κιλα μειον με πολυ καλυτερη διατροφη
 

FightForHair

New Member
Παιδια το παρων θεμα ειναι ανοιχτο εδω και 8 μηνες. Νομιζω οτι πλεον υπαρχουν οι εμπειριες απο τη χρηση ω3 και για αυτο θα παρακαλουσα αν ειναι δυνατον να βαλετε μια ψηφοφορια για το αν βοηθησαν ή οχι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kantharis

New Member
με κάθε επιφύλαξη θα πω πως κι εμένα με βοήθησαν , έκλεισα δύο χρόνια λήψης ω3 και η κατάσταση μου είναι σταθερή . και λέω με κάθε επιφύλαξη γιατί ίσως να συνέπεσε με κάποια φάση παύσης της τριχόπτωσης από τον ίδιο τον οργανισμό (ασχέτως ω3) . πάντως οπτικά το αποτέλεσμα είναι καλύτερο απ' ότι ήμουν πριν απο δύο χρόνια . κυρίως λόγω της πάχυνσης των τριχών , που προφανώς οφείλεται στα ω3 , εφόσον δεν έχω χρησιμοποιήσει κάτι άλλο .
 

giannis25

Member
Παντως δρανε κυριως οταν τα παιρνεις το πρωι πριν φας τιποτα.και με το δρανε εννοω μενεις στην ιδια κατασταση αντε λιγο καλυτερο.εγω το παιρνω 2 χρονια σε συνδυασμο με selsun που καθαριζει πολυ τα μαλλια.εχω μειωσει και το σεξ.το πολυ μια φορα την ημερα και απο εκει που σε 2 χρονια ειχα κατεβει απο norwood 2 σε norwood 3v δυο χρονια που το ξεκινησα ειμαι ακριβως στο ιδιο σημειο και καλυτερα. Αλλα δρα οταν το παιρνεις πρωι πρωι χωρις να εχεις παρει κατι αλλο.εγω το ειχα παρει οχι λογω τριχοπτωσης αλλα λογω ξηροτητας και ειδα οτι η τριχοπτωση σταματησε εμεινα στο ιδιο σημειο.τωρα οταν λουζεστε να βλεπετε τριχες στα χερια ειναι φυσιολογικο.κανουν κυκλο οποτε ειναι και φυσιολογικο. Εγω το εβαλα αυτο το θεμα επειδη ειδα οτι 1 χρονο ημουν στο ιδιο σημειο 2 χρονια μετα ειμαι παλι στο ιδιο σημειο δεν εχω χειροτερευσει. Εγω ειμαι υπερ με την εννοια οτι δεν κατεβαινεις norwood μενεις στο ιδιο σημειο αντε και λιγο καλυτερα.
 

otherdude

Member
το αν οντως δουλευει σε θεμα τριχοπτωσης οπως λες φιλε μου το βλεπεις οταν παιρνεις μονο αυτο και τιποτα αλλο..
ουτε μινοξ ουτε φινα ουτε ρεβιβογκεν παραλληλα

εγω το επαιρνα σκετο μαζι με πολυβιταμινες μεταλλα κλπ και η τριχοπτωση μου συνεχιζεται με την εννοια οχι οτι πεφτουν τριχες αδειασαν και οι 2 μου κροταφοι

εδω ολοκληρη φινα δεν μπορει να σου σταματησει την DHT θα το κανει το ζουμακι απ τα ψαρια? :p

παντως για την μειωση του σεξ ισχυει και εγω το μειωσα απο 7 μερες την βδομαδα που εκανα καθε μερα σε 3 ,και ηδη αρχιζω και βλεπω μια αλλαγη στο κεφαλι μου..
τωρα αν ειναι απο μειωση του σεξ η καλυτερευση στα μαλλια μου αυτο δεν το ξερω.
παντως στα ξενα φορουμ μιλανε πολυ γιαυτο,μειωση σεξ και αυνανισμου εφερε διαφορα σε πολλους
 

kozer

New Member
Παιδια, ηθελα να κανω μια ερωτηση.Δεν εχω ξαναγραψει, αν και παρακολουθω καιρο το forum.Αρχισα εδω και 3 βδομαδες περιπου να παιρνω ω3,συγκεκριμενα το emfrastop, 791 epa 527 dha.Τις τελευταιες 2 μερες γινεται ενας κακος χαμος καθε πρωι, τιναζω τα μαλλια μου στο νυπτηρα και βλεπω πανω απο 30-40 τριχες καθε πρωι. Ειναι λογικο?
 

kantharis

New Member
kozer είπε:
Παιδια, ηθελα να κανω μια ερωτηση.Δεν εχω ξαναγραψει, αν και παρακολουθω καιρο το forum.Αρχισα εδω και 3 βδομαδες περιπου να παιρνω ω3,συγκεκριμενα το emfrastop, 791 epa 527 dha.Τις τελευταιες 2 μερες γινεται ενας κακος χαμος καθε πρωι, τιναζω τα μαλλια μου στο νυπτηρα και βλεπω πανω απο 30-40 τριχες καθε πρωι. Ειναι λογικο?

καλησπέρα kozer , για ένα διάστημα είχα χρησιμοποιήσει κι εγώ το emfrastop super omega 3 αλλά δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο . πάντως και άλλα μέλη αντιμετώπισαν το ίδιο με 'σένα παίρνοντας ω3 . επειδή είναι σιρόπι θέλει λίγη προσοχή με την δοσολογία . αν δεν κάνω λάθος τα 791 EPA και 527 DHA είναι στα 5ml (ένα κουταλάκι του γλυκού) . αν παίρνεις 10ml (μία κουταλιά της σούπας) δίνει περίπου τη διπλάσια ποσότητα , 1518mg EPA & 1012mg DHA , η οποία είναι μάλλον υπερβολική . όπως και να 'χει θα είναι καλύτερα να μειώσεις τη ποσότητα και να δεις πως θα συνεχίσει . σε παραδέχομαι όμως που μπορείς και το πίνεις ...:smiley:
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Για γελια τελικα κ τα Ω3.2 μηνες ειχα εμπειρια απο τα Ω3 500dha k 250 epa kai 6 ακριβως ο φιλος Fenimore και εχουμε βγαλει τα συμπερασματα μας.Μαλιστα ο φιλος Feni σε προσφατη συναντηση μου ειπε οτι για αρκετο διαστημα επαιρνε 2 καουλες την ημερα.Μαλιστα μου ειπε οτι αραιωσε κ περισσοτερο.Εγω προσωπικα σταματαω να πειραματιζομαι και να δοκιμαζω οτιδηποτε ακουγεται μεμονομενα.Δυστυχως ειμαστε αρκετα χρονια πισω απο το να βρεθει κατι που να μας κανει να ξεχασουμε φινα κ μινοξ.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Το έχω πει και θα συνεχίσω να το λέω για τα Ω λόγο μακράς εμπειρίας μου με αυτά.

Το ότι κάνουν κάτι το κάνουν στο θέμα μαλλί, βοηθούν στις φλεγμονές κλπ, όμως, χωρίς βασική θεραπεία μαζί είναι απλά μια τρύπα στο νερό. Γιαυτό λέω σαν + σε μια καλή θεραπεία, είναι ένα καλό συμπλήρωμα, αλλά δεν κάνει θαύματα εννοείται ούτε σταματάει κάτι..
 

kozer

New Member
kantharis είπε:
kozer είπε:
Παιδια, ηθελα να κανω μια ερωτηση.Δεν εχω ξαναγραψει, αν και παρακολουθω καιρο το forum.Αρχισα εδω και 3 βδομαδες περιπου να παιρνω ω3,συγκεκριμενα το emfrastop, 791 epa 527 dha.Τις τελευταιες 2 μερες γινεται ενας κακος χαμος καθε πρωι, τιναζω τα μαλλια μου στο νυπτηρα και βλεπω πανω απο 30-40 τριχες καθε πρωι. Ειναι λογικο?

καλησπέρα kozer , για ένα διάστημα είχα χρησιμοποιήσει κι εγώ το emfrastop super omega 3 αλλά δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο . πάντως και άλλα μέλη αντιμετώπισαν το ίδιο με 'σένα παίρνοντας ω3 . επειδή είναι σιρόπι θέλει λίγη προσοχή με την δοσολογία . αν δεν κάνω λάθος τα 791 EPA και 527 DHA είναι στα 5ml (ένα κουταλάκι του γλυκού) . αν παίρνεις 10ml (μία κουταλιά της σούπας) δίνει περίπου τη διπλάσια ποσότητα , 1518mg EPA & 1012mg DHA , η οποία είναι μάλλον υπερβολική . όπως και να 'χει θα είναι καλύτερα να μειώσεις τη ποσότητα και να δεις πως θα συνεχίσει . σε παραδέχομαι όμως που μπορείς και το πίνεις ...:smiley:

Ναι , ειναι λιγο απαισιο, αλλα με λιγο νερακι στο καπακι για να φυγει αυτη η ψαριλα ειναι κομπλε! Το ξερω οτι πανω απο 2000 δε κανει, καπου το χα διαβασει εδω μεσα, αλλα πινω μονο ενα κουταλακι του γλυκου, γι αυτο απορησα και ειπα να ρωτησω.Τελος παντων θα συνεχισω λιγες μερες οπως τωρα, και αν συνεχιστει θα ελαττωσω και θα ενημερωσω για τυχον αλλαγες!!! Ευχαριστω παρα πολυ!
 
Μπλουζα