Ωμεγα 3.Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

zotrix

Active Member
Εγώ τα έπαιρνα παλιά γιατί κάνουν καλό γενικά στην υγεία και αυτό προκύπτει από πολλές έρευνες. Δε θυμάμαι αν είχα μείωση της τριχόπτωσης, αλλά σίγουρα αξίζει να παίρνεις Ω3 άσχετα με αυτό. Θα τα ξαναρχίσω σύντομα. Ποια είναι η καλύτερα μάρκα συμπληρώματος για Ω3;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
NTA-26138-3.jpg


Αυτό που έπαιρνα κυκλοφορεί πλέον σε άλλη συσκευασία : link
Το αναφέρω μήπως και το παίρνει και κάποιος άλλος και δει ότι δεν υπάρχει, γιατί ατή η εταιρία βγάζει και άλλα παρόμοια σε ίδιο μπουκάλι με το παλιό και μπορεί να μπερδευτεί κανείς, τα άλλα δεν κάνουν γιατί έχουν βιταμίνη Α και δεν είναι να παίζει κανείς με υπερβιταμίνωση Α.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
οσοι εχετε αποτελεσματα με τα Ω3.
το εχετε ψαξει καθολου αιματολογικα?
μηπως εχετε ανεβασμενη χοληστερινη η κληρονομικοτητα σε αυτο?
εγω διαπιστωσα οτι εχω κληρονομηκοτητα με μια ερωτηση στους γονεις που αντιμετωπιζουν το ιδιο θεμα.
οι παρακατω τιμες ειναι σε αυστηρη διαιτα και χωρις κανενα συμπληρωμα που σημαινει οτι παρακατω οι τιμες δεν πανε.
ολα αψογα εκτος απο την χοληστερινη
να ξανα αναφερω οτι τα Ω3 σε εμενα δουλεψαν πολυ καλα
απλα σκεψεις κανω μηπως υπαρχει καποια συσχετιση
 

Συνημμένα

  • 10743270_783923711647027_386420201_n.jpg
    10743270_783923711647027_386420201_n.jpg
    77.6 KB · Προβολές: 141

tasos33

Well-Known Member
kapa και σε μενα καπως ετσι εινια οι εξετασεις, βεβαια η κακη χοληστερολη ηταν υψηλη αλλα εντος οριων,ενω η καλη χαμηλη αλλα παλι εντος οριων( και η κρεατινινη μου ειναι υψηλη στο οριο ομως),συνολικα αυτο μου εδινε ολικη στα 195 περιπου,με τα ω3 και με δεκα κιλα μειον πηγα στο 185 ολικη, ειδα καλο και στα μαλλια, βεβαια ηταν ατυχα γιατι τα ξεκινησα με μινοξιδιλη οποτε εφαγα το κλασσικο διμηνο σεντινγκ, στο τριτο μηνα η πτωση ηταν λιγη καμια 30αρα τριχες, ενω μετα ηρθε το καλοκαιρι οποτε μπηκαμε στη τριμηνη εποχιακη,συνολικα τα επαιρνα 5,5 μηνες εωσ μεσα αυγουστου περιπου,οποτε δεν ειδα καθαρα τι δουλεια μου κανουν στην τριχοπτωση, σε λιγο καιρο θα τα αρχισω παλι.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
kapa είπε:
οσοι εχετε αποτελεσματα με τα Ω3.
το εχετε ψαξει καθολου αιματολογικα?
μηπως εχετε ανεβασμενη χοληστερινη η κληρονομικοτητα σε αυτο?
εγω διαπιστωσα οτι εχω κληρονομηκοτητα με μια ερωτηση στους γονεις που αντιμετωπιζουν το ιδιο θεμα.
οι παρακατω τιμες ειναι σε αυστηρη διαιτα και χωρις κανενα συμπληρωμα που σημαινει οτι παρακατω οι τιμες δεν πανε.
ολα αψογα εκτος απο την χοληστερινη
να ξανα αναφερω οτι τα Ω3 σε εμενα δουλεψαν πολυ καλα
απλα σκεψεις κανω μηπως υπαρχει καποια συσχετιση

Δεν έχω κληρονομικότητα, αλλά έχω υψηλή χοληστερίνη. Τα Ω σε εμένα δουλεύουν και δουλεύουν και καλά, δόξα τω Θεώ.
 

tasos33

Well-Known Member
Soralteno είπε:
kapa είπε:
οσοι εχετε αποτελεσματα με τα Ω3.
το εχετε ψαξει καθολου αιματολογικα?
μηπως εχετε ανεβασμενη χοληστερινη η κληρονομικοτητα σε αυτο?
εγω διαπιστωσα οτι εχω κληρονομηκοτητα με μια ερωτηση στους γονεις που αντιμετωπιζουν το ιδιο θεμα.
οι παρακατω τιμες ειναι σε αυστηρη διαιτα και χωρις κανενα συμπληρωμα που σημαινει οτι παρακατω οι τιμες δεν πανε.
ολα αψογα εκτος απο την χοληστερινη
να ξανα αναφερω οτι τα Ω3 σε εμενα δουλεψαν πολυ καλα
απλα σκεψεις κανω μηπως υπαρχει καποια συσχετιση

Δεν έχω κληρονομικότητα, αλλά έχω υψηλή χοληστερίνη. Τα Ω σε εμένα δουλεύουν και δουλεύουν και καλά, δόξα τω Θεώ.
soltareno ποσο καιρο τα παιρνεις?
επιγραμματικα τι αλλαγες εχεις δει οχι μονο στο μαλλι αλλα και σε αλλους τομεις
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
tasos33 είπε:
soltareno ποσο καιρο τα παιρνεις?
επιγραμματικα τι αλλαγες εχεις δει οχι μονο στο μαλλι αλλα και σε αλλους τομεις

Δεν θυμάμαι πλέον πόσο καιρό παίρνω Ω, στα μαλλιά έχει σταματήσει λίγο-πολύ η τριχόπτωση (shedding) και η τρίχα έχει γίνει περισσότερο υγιής (όψη, ζωντάνια), στις αρθρώσεις έχω δει αρκετή διαφορά με εξάλειψη πόνου και κούρασης, στο δέρμα έχω δει καλυτέρευση της ποιότητας και της όψης, το πρόσωπο μου φαίνεται ποιο νεανικό, επίσης σε εμένα έχει περιορίσει εμφανώς και τη λιπαρότητα (από ότι φαίνεται μόνο σε εμένα).
 
Επειδή το νήμα για τα Ω3 είναι αρκετά μεγάλο και έχω χάσει τη μπάλα έχω κάποιες ερωτήσεις. Είμαι 20 χρονών και η δερματολόγος μου είπε (εφόσον την ρώτησα για τα Ω3) να πάρω Ω3 αλλά λόγω ηλικίας όχι τα ''βαριά'' . Ασχολίαστη απάντηση. Παρ'όλα αυτά μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο σκεύασμα όχι ''βαρύ'' που να μπορεί ίσως να κάνει και κάτι στα μαλλιά το οποίο κατά προτίμηση να το βρίσκω Ελλάδα (για αρχή τουλάχιστον) και μετά βλέπω... .Έχω έντονη τριχόπτωση τελευταία και χρησιμοποιώ shen min μόνο κροτάφους(κάθε βράδυ) και δαφνέλαιο σε όλο το κεφάλι 2-3 φορές την εβδομάδα χωρίς αποτελέσματα προς το παρόν.
Ευχαριστώ πολύ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aetos

Member
καλησπερα παιδια...καπου διαβασα οτι τα καρύδια περιεχουν ω3...αυτα μπορουν να βοηθησουν στην τριχοπτωση?
 

edyuser1

Active Member
ολοι οι ξεροι καρποι κανουν καλο στον οργανισμο και στα μαλλια γιατι περιεχουν καλο λιπος σιδηρο και πολλα αλλα αλλα ενταξει δεν νομιζω να πυκνωσεις κιολας ομως.εκει που να φας καμια μαλακια οπως πατατακια καλυτερα τσιμπα κανεναν ξηρο καρπο.
 

aetos

Member
ολοι οι ξεροι καρποι κανουν καλο στον οργανισμο και στα μαλλια γιατι περιεχουν καλο λιπος σιδηρο και πολλα αλλα αλλα ενταξει δεν νομιζω να πυκνωσεις κιολας ομως.εκει που να φας καμια μαλακια οπως πατατακια καλυτερα τσιμπα κανεναν ξηρο καρπο.
Ευχαριστω για την απαντηση..θα προσπαθησω να προσθεσω στη διατροφη μου και ξηρους καρπους..δεν περιμενω κατι ιδιαιτερο..μεχρι να παρω παλι βιταμινες ω3...
 

Allokotos

New Member
Παίδες επειδή σκέφτομαι και εγώ να δοκιμάσω τα ω3 και διαβάζοντας λίγο το θέμα εδώ βρήκα πολλά διαφορετικά σκευάσματα, θα μπορούσε κάποιος έμπειρος να προτείνει το "καλύτερο" σκεύασμα να παραγγείλω;
Κοίταζα αυτό http://www.iherb.com/Nature-s-Answe...nge-Flavor-16-fl-oz-480-ml/57001?rcode=GED260 που έχει λινκάρει ο φίλος Soralteno και από ότι έχω διαβάσει μου φαίνεται πως πληροί τα κριτήρια. Τι λέτε;
Ευχαριστώ
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
αυτο που χρησιμοποιει ο soralteno ειναι το καλυτερο,το υγρο,η δοσολογια ειναι ενα κουταλακι του γλυκου την ημερα Serving Size: 1 Teaspoon (5 ml)
το μονο μειονεκτημα οτι θελει ψηγειο
 
Καλησπέρα..Υπάρχει κάποιος που χρησιμοποιεί αποκλειστικά Ω3 και έχει παρατηρήσει μείωση τριχόπτωσης..? Σήμερα παρέλαβα τα Ω3 και στηρίζω τις περισσότερες ελπίδες μου εκεί καθώς η τριχόπτωση το τελευταίο περίπου δίμηνο είναι υπερβολική. Πρέπει να γίνεται χρόνια χρήση Ω3 σε περίπτωση που δουλεύουν? Υπάρχει περίπτωση να μειωθεί η αποτελεσματικότητα με τον καιρό?
Σας ευχαριστώ όλους παιδιά εκ των προτέρων.
 
Μπλουζα