Ωμεγα 3.Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Bouklas

Well-Known Member
dermatologist είπε:
Δεν υπάρχει κάποια κλινική μελέτη που να φανερώνει την οποιαδήποτε σχέση μεταξύ των "ωμέγα-3" και της τριχόπτωσης.

Έχεις δίκιο, και το γνώριζα από την αρχή αυτό για τα Ω3. Και δεν είχα εμπιστοσύνη ότι θα έκαναν κάτι, απλά επειδή πέρνω καιρό Ω3 όταν μου τελείωσαν τα παλιά λέω αφού θα πάρω που θα πάρω δεν δοκιμάζω τα συγκεκριμένα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mimis giova

Active Member
κατι κανουν..οχι θαυματα βεβαια..δεν ειχ ποτε τρελλη τριχοπτωση..αλλα εχει μειωθει σε εμενα..χωρις επανεκφυση.
 
mimis giova είπε:
κατι κανουν..οχι θαυματα βεβαια..δεν ειχ ποτε τρελλη τριχοπτωση..αλλα εχει μειωθει σε εμενα..χωρις επανεκφυση.

Εαν ίσχυε κάτι τέτοιο, να είσαι βέβαιος ότι θα υπήρχε συνωστισμός και επεισόδια έξω από τα φαρμακεία δεδομένου ότι οι άνδρες με AGA είναι το 50% του άρρενος πληθυσμού, τα "ωμέγα-3" θα πωλούνταν στην μαύρη αγορά, η healthaid (ή όποια τέλος πάντων) θα θησαύριζε και οι εκπρόσωποί της θα ήταν πρωτοσέλιδα στις εφημερίδες.

Η μείωση της τριχόπτωσης που αναφέρεις, αν δεν οφείλεται σε αυθυποβολή, προφανώς συνέπεσε με την λήψη των "ωμεγα". Γενικά ο ρυθμός απόπτωσης των τριχών λόγω ανδρογενετικής αλωπεκίας, δεν είναι καθορισμένος και σταθερός. Είναι συνηθισμένο να υπάρχει μαζική απόπτωση σε μία χρονική περίοδο, να ακολουθεί μια μακρά περίοδος στασιμότητας, μετά μια απόπτωση με μέτριο ρυθμό, κτλ. Όλοι οι δυνατοί συνδυασμοί έχουν παρατηρηθεί.

Καλώς ή κακώς, η μόνη "αποτελεσματική" λύση μέχρι στιγμής είναι η φιναστερίδη 1mg υπό την έννοια ότι αγοράζεις χρόνο, όχι όμως για πάντα, όχι για όλους και όχι χωρίς παρενέργειες.
 

tasos33

Well-Known Member
εγω κοντευω να κλεισω 4 μηνες,τα ξεκινησα αρχε μαρτιου μαζι με μινοξ την οποια ειχα διακοψει 3 μηνες πιο πριν,οποτε μαρτιο απριλιο ειχα σεντινγ δεν μπορεσα να δω αν δουλευουν,μαιο ομως που περασε το σεντινγ η πτωση ηταν στισ 30 τριχες περιπου με πτψτικες τασεις,δυστυχως τωρα που εχει μπει καλοκαιρι με πιανει η εποχιακη πτψση οποτε παλι δεν μπορω να δω,παντως σε μενα αδιαμφησβητητα εχει καλυτερη τριχα η κεφαλα μου,καισε σημεια που πηγενε η πτωση να επεκταθει δεν επεκταθηκε και παραμενει σταθερο,πιστευω με το περας της εποχικης με ομεγα και μινοξ θα επιτυχω θετικα αποτελεσματα,εως τοτε αναμονη
 

giannis25

Member
επειδη διαβασα μια ερευνα που ελεγε οτι τα epa μειωνουν το μεγεθος του προστατη κανουν καλο ενω τα dha αυξανουν το μεγεθος του προστατη καρκινος του προστατη παρολο που σε αλλα σημεια κανουν καλο εγκεφαλος,εντερο μειωνει πιθανοτητα καρκινου εντερου εγω ξεκιναω epa σκετο.και θα σας πω αποτελεσματα. ξεκιναω το e-epa ετσι λεγεται το συγκεκριμενο και θα σας πω αποτελεσματα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
dermatologist είπε:
Εαν ίσχυε κάτι τέτοιο, να είσαι βέβαιος ότι θα υπήρχε συνωστισμός και επεισόδια έξω από τα φαρμακεία δεδομένου ότι οι άνδρες με AGA είναι το 50% του άρρενος πληθυσμού, τα "ωμέγα-3" θα πωλούνταν στην μαύρη αγορά, η healthaid (ή όποια τέλος πάντων) θα θησαύριζε και οι εκπρόσωποί της θα ήταν πρωτοσέλιδα στις εφημερίδες.

Η μείωση της τριχόπτωσης που αναφέρεις, αν δεν οφείλεται σε αυθυποβολή, προφανώς συνέπεσε με την λήψη των "ωμεγα". Γενικά ο ρυθμός απόπτωσης των τριχών λόγω ανδρογενετικής αλωπεκίας, δεν είναι καθορισμένος και σταθερός. Είναι συνηθισμένο να υπάρχει μαζική απόπτωση σε μία χρονική περίοδο, να ακολουθεί μια μακρά περίοδος στασιμότητας, μετά μια απόπτωση με μέτριο ρυθμό, κτλ. Όλοι οι δυνατοί συνδυασμοί έχουν παρατηρηθεί.

Καλώς ή κακώς, η μόνη "αποτελεσματική" λύση μέχρι στιγμής είναι η φιναστερίδη 1mg υπό την έννοια ότι αγοράζεις χρόνο, όχι όμως για πάντα, όχι για όλους και όχι χωρίς παρενέργειες.
μπορεις να δοκιμασεις και να μας πεις.
δεν μπορεις να πεις σε καποιον εχεις η δεν εχεις τριχοπτωση.
εγω εδω και 15 χρονια εχω μια σταθερη τριχοπτωση 100 τριχες τους χειμωνες και 200 τα καλοκαιρια.
με τα Ω3 τον χειμωνα που τα χρησιμοποιησα ειχα 5.
η φιναστεριδη ειναι το φαρμακο με τις περισσοτερες παρενεργειες που υπαρχει.
το 60% που την ξεκινησαν την σταματησαν.


giannis25 είπε:
επειδη διαβασα μια ερευνα που ελεγε οτι τα epa μειωνουν το μεγεθος του προστατη κανουν καλο ενω τα dha αυξανουν το μεγεθος του προστατη παρολο που σε αλλα σημεια κανουν καλο εγκεφαλος,εντερο μειωνει πιθανοτητα καρκινου εντερου εγω ξεκιναω epa σκετο.και θα σας πω αποτελεσματα. ξεκιναω το e-epa ετσι λεγεται το συγκεκριμενο και θα σας πω αποτελεσματα.

θα εχει πολυ ενδιαφερον,αυτο λες? https://www.skroutz.gr/s/3568856/Vitabiotics-E-Epa-60-tabs.html
 
kapa είπε:
dermatologist είπε:
μπορεις να δοκιμασεις και να μας πεις.
δεν μπορεις να πεις σε καποιον εχεις η δεν εχεις τριχοπτωση.
εγω εδω και 15 χρονια εχω μια σταθερη τριχοπτωση 100 τριχες τους χειμωνες και 200 τα καλοκαιρια.
με τα Ω3 τον χειμωνα που τα χρησιμοποιησα ειχα 5.
η φιναστεριδη ειναι το φαρμακο με τις περισσοτερες παρενεργειες που υπαρχει.
το 60% που την ξεκινησαν την σταματησαν.






50-100 τρίχες την ημέρα είναι μια φυσιολογική απώλεια εφ' όσον βέβαια αντικαθίστανται. Οι 200 τρίχες/ημέρα το καλοκαίρι μου ακούγονται περισσότερο σαν εποχική(?) τριχόπτωση. Τί norwood είσαι αν επιτρέπεται;

Δεν αμφισβητώ ότι κάποιος μπορεί να έχει μείωση στην τριχόπτωση, νομίζω το εξήγησα. Ομως θεωρώ απίθανο να σχετίζονται τα ω με αυτό.
5 τρίχες την ημέρα απώλεια μου φαίνονται πολύ λίγες ακόμα και για άνδρα που δεν έχει aga.

Πως μετράς τις καθημερινές σου απώλειες σε τρίχες;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
dermatologist είπε:
50-100 τρίχες την ημέρα είναι μια φυσιολογική απώλεια εφ' όσον βέβαια αντικαθίστανται. Οι 200 τρίχες/ημέρα το καλοκαίρι μου ακούγονται περισσότερο σαν εποχική(?) τριχόπτωση. Τί norwood είσαι αν επιτρέπεται;

Δεν αμφισβητώ ότι κάποιος μπορεί να έχει μείωση στην τριχόπτωση, νομίζω το εξήγησα. Ομως θεωρώ απίθανο να σχετίζονται τα ω με αυτό.
5 τρίχες την ημέρα απώλεια μου φαίνονται πολύ λίγες ακόμα και για άνδρα που δεν έχει aga.

Πως μετράς τις καθημερινές σου απώλειες σε τρίχες;

φυσιολογικο ειναι καποιος να φτανει στα 30 nw3,αυτο εννοουν φυσιολογικο,τριχοπτωση και αραιωση πανε μαζι.
αυτος που δεν εχει ΑΑ δεν εχει και τριχοπτωση.
για να διασταυρωσεις τα λεγομενα μου βρες καποιον ανω των 30 nw 0.
τραβα τα μαλλια του,και θα δεις οτι δεν θα εχει φυγει ουτε μια τριχα.
για τα ω δες εδω http://www.hairloss-research.org/UpdateFishOil8-12.html
διαβασε και οι χρηστες τι λενε http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8983-post-121615.html#pid121615
μην πιστευεις κατα γραμμα οτι διαβαζεις απο ερευνες.
πολλα εχουν δοκιμαστει εδω και απεχουν ετη φωτος απο την πραγματικοτητα.
δες τι ποσοστα παρενεργειων εχει η φιναστεριδη http://www.hairlossgr.com/forum/thread-2731.html
το nw μου ειναι ζωγραφισμενο εδω http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8039-post-127067.html#pid127067
οπου ζωγραφια δεν υπαρχει μαλλι
 
kapa είπε:
φυσιολογικο ειναι καποιος να φτανει στα 30 nw3,αυτο εννοουν φυσιολογικο,τριχοπτωση και αραιωση πανε μαζι.
αυτος που δεν εχει ΑΑ δεν εχει και τριχοπτωση.
για να διασταυρωσεις τα λεγομενα μου βρες καποιον ανω των 30 nw 0.
τραβα τα μαλλια του,και θα δεις οτι δεν θα εχει φυγει ουτε μια τριχα.
για τα ω δες εδω http://www.hairloss-research.org/UpdateFishOil8-12.html
διαβασε και οι χρηστες τι λενε http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8983-post-121615.html#pid121615
μην πιστευεις κατα γραμμα οτι διαβαζεις απο ερευνες.
πολλα εχουν δοκιμαστει εδω και απεχουν ετη φωτος απο την πραγματικοτητα.



kapa, η φυσιολογική απώλεια τριχών είναι έως 100/ημέρα για άνδρες με καθόλου AGA. Αυτός είναι ο φυσιολογικός τρόπος ανανέωσης του μαλλιού.
Εγώ που κοντεύω τα 32 και είμαι norwood 1 με πολύ πυκνό μαλλί, οπωσδήποτε μένουν τρίχες στα χέρια μου αν τις τραβήξω.

Κατα τα άλλα, δεν πιστεύω κατα γράμμα για τις έρευνες σχετικά με τα ωμέγα διότι δεν υπάρχει ούτε μία καλή, τεκμηριωμένη επιστημονική έρευνα που να σχετίζει τα ω με την τριχόπτωση. Αυτός ο μύθος ξεκίνησε πριν από αρκετά χρόνια και υποτίθεται ότι προέρχεται από την παρατήρηση των Ινουίτ (eskimo) που ζούσαν σε μικρές απομονωμένες κοινότητες και τρέφονταν σχεδόν αποκλειστικά με ψάρια. Βρέθηκε ότι κατανάλωναν ποσότητες ωμέγα 20 φορές πάνω από τον μέσο αμερικάνο και (συμπτωματικά) ελάχιστοι αντιμετώπιζαν ανδρογ. αλωπεκία.
Αυτό ήταν αρκετό για πάσης φύσεως αυθαίρετους συσχετισμούς όπως ο παραπάνω. Ασφαλώς δεν αποδείχτηκε τίποτα.

Μετά τα 90s επικράτησε μια μανία με τα "ωμέγα" που όπως όλες οι τρέλες βρήκε το φάρμακο δια πάσα νόσον, προς όφελος των πολυεθνικών εταιριών που πωλούν αυτά τα περίεργα σκευάσματα. Οι οποίες έχουν τη δύναμη να ελέγχουν τόσο τους FDA και τα υπουργεία υγείας όσο και να χρηματοδοτούν αμφίβολες επιστημονικά και κατευθυνόμενες έρευνες.

kapa είπε:
δες τι ποσοστα παρενεργειων εχει η φιναστεριδη http://www.hairlossgr.com/forum/thread-2731.html

Γιατρός είμαι βρε καπα, λες να μην ξέρω τις παρενέργειες;
Δεν είμαι από τους μεγάλους φανς του propecia, και δεν είναι η καλύτερη λύση, αλλά η λιγότερη κακή. Η εταιρία λέει ότι οι παρενέργειες αφορούν το 1-2%, εντάξει, είναι μεγαλύτερο το ποσοστό αλλά δεν θα κατηγορήσω το propecia για την υπογεννητικότητα!
Ισχυρό ρόλο φαίνεται να παίζει ο ψυχολογικός παράγοντας. Αν σου λένε ότι αν πάρεις αυτό το χάπι, το βράδυ δεν θα..., το πιο πιθανόν είναι ότι θα την πάθεις, ούτως η άλλως.
Πάντως είναι παρατηρημένο ότι στο θέμα των μαλλιών δουλεύει πολύ καλά στις μικρότερες ηλικίες. Όπως έχω ξαναγράψει, με τη φιναστερίδη αγοράζεις χρόνο αλλά δεν μπορείς τελικά να αποτρέψεις το "μοιραίο".

kapa είπε:
το nw μου ειναι ζωγραφισμενο εδω http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8039-post-127067.html#pid127067
οπου ζωγραφια δεν υπαρχει μαλλι

Νομίζω ότι δεν κατάλαβα ακριβώς τί λες...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
dermatologist είπε:
kapa, η φυσιολογική απώλεια τριχών είναι έως 100/ημέρα για άνδρες με καθόλου AGA. Αυτός είναι ο φυσιολογικός τρόπος ανανέωσης του μαλλιού.
Εγώ που κοντεύω τα 32 και είμαι norwood 1 με πολύ πυκνό μαλλί, οπωσδήποτε μένουν τρίχες στα χέρια μου αν τις τραβήξω.

Κατα τα άλλα, δεν πιστεύω κατα γράμμα για τις έρευνες σχετικά με τα ωμέγα διότι δεν υπάρχει ούτε μία καλή, τεκμηριωμένη επιστημονική έρευνα που να σχετίζει τα ω με την τριχόπτωση. Αυτός ο μύθος ξεκίνησε πριν από αρκετά χρόνια και υποτίθεται ότι προέρχεται από την παρατήρηση των Ινουίτ (eskimo) που ζούσαν σε μικρές απομονωμένες κοινότητες και τρέφονταν σχεδόν αποκλειστικά με ψάρια. Βρέθηκε ότι κατανάλωναν ποσότητες ωμέγα 20 φορές πάνω από τον μέσο αμερικάνο και (συμπτωματικά) ελάχιστοι αντιμετώπιζαν ανδρογ. αλωπεκία.
Αυτό ήταν αρκετό για πάσης φύσεως αυθαίρετους συσχετισμούς όπως ο παραπάνω. Ασφαλώς δεν αποδείχτηκε τίποτα.

Μετά τα 90s επικράτησε μια μανία με τα "ωμέγα" που όπως όλες οι τρέλες βρήκε το φάρμακο δια πάσα νόσον, προς όφελος των πολυεθνικών εταιριών που πωλούν αυτά τα περίεργα σκευάσματα. Οι οποίες έχουν τη δύναμη να ελέγχουν τόσο τους FDA και τα υπουργεία υγείας όσο και να χρηματοδοτούν αμφίβολες επιστημονικά και κατευθυνόμενες έρευνες.

τα ω μου μειωσαν τρελα την τριχοπτωση οσο τιποτα εδω μεσα.
και μαλιστα ηταν η πρωτη φορα τα τελευταια 15 χρονια που περασα χωρις τριχοπτωση


dermatologist είπε:
Γιατρός είμαι βρε καπα, λες να μην ξέρω τις παρενέργειες;
Δεν είμαι από τους μεγάλους φανς του propecia, και δεν είναι η καλύτερη λύση, αλλά η λιγότερη κακή. Η εταιρία λέει ότι οι παρενέργειες αφορούν το 1-2%, εντάξει, είναι μεγαλύτερο το ποσοστό αλλά δεν θα κατηγορήσω το propecia για την υπογεννητικότητα!
Ισχυρό ρόλο φαίνεται να παίζει ο ψυχολογικός παράγοντας. Αν σου λένε ότι αν πάρεις αυτό το χάπι, το βράδυ δεν θα..., το πιο πιθανόν είναι ότι θα την πάθεις, ούτως η άλλως.
Πάντως είναι παρατηρημένο ότι στο θέμα των μαλλιών δουλεύει πολύ καλά στις μικρότερες ηλικίες. Όπως έχω ξαναγράψει, με τη φιναστερίδη αγοράζεις χρόνο αλλά δεν μπορείς τελικά να αποτρέψεις το "μοιραίο".
θα σταθω στο καμματι ψυχολογικες πρενεργειες εγω με το προσκαρ δεν μπορουσα να περπατησω απο τον πονο στους ορχεις.
το οτι ειναι αποτελεσματικο ειναι.
αλλα μονο για το 25% που δεν θα εχουν παρενεργειες.
ειναι γεγονος ομως οτι οι πιο πολοι δεν θα το συνεχισουν


dermatologist είπε:
ζωγραφισμενο εδω http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8039-post-127067.html#pid127067
οπου ζωγραφια δεν υπαρχει μαλλι


Νομίζω ότι δεν κατάλαβα ακριβώς τί λες...

οτι φαινεται στην φωτο κοκκινο δεν υπαρχει μαλλι.
ειναι η επιφανεια που εφαρμοζω τα τοπικα οταν δοκιμαζω κατι σε θεμα επανεκφυσης




dermatologist δες αυτο http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9438-post-126756.html#pid126756
ειναι μια μικρη οικονα το πως επιδρουν οι θεραπειες στην πραξη σε καθε ανθρωπο.
τοσο χρησιμο που σκεφτομαι να το κανω κορνιζα :m04:
σοβαρα το λεω,χωρις οιχνος ειρωνειας
 
kapa είπε:
τα ω μου μειωσαν τρελα την τριχοπτωση οσο τιποτα εδω μεσα.
και μαλιστα ηταν η πρωτη φορα τα τελευταια 15 χρονια που περασα χωρις τριχοπτωση
Εντυπωσιακό! Είσαι ο πρώτος που ακούω να πετυχαίνει κάτι τέτοιο. Έπερνες μόνο ωμέγα-3 ή έκανες παράλληλα και κάτι άλλο?

kapa είπε:
θα σταθω στο καμματι ψυχολογικες πρενεργειες εγω με το προσκαρ δεν μπορουσα να περπατησω απο τον πονο στους ορχεις.
το οτι ειναι αποτελεσματικο ειναι.
αλλα μονο για το 25% που δεν θα εχουν παρενεργειες.
ειναι γεγονος ομως οτι οι πιο πολοι δεν θα το συνεχισουν

Αγαπητέ μου το proscar δεν συνταγογραφείται για ανδρογενετική αλωπεκία. Φυσικά γνωρίζω ότι πολλοί το λαμβάνουν στη "ζούλα" αλλά περιέχει 5mg φιναστερίδη ενώ το propecia μόλις 1 mg.
Γνωρίζω ότι προκειμένου να εγκριθεί από τον FDA το Propecia, έγιναν κλινικές μετρήσεις για να καθοριστεί η ασφαλής δόση της φιναστερίδης σε συνδυασμό με την μέγιστη αποτελεσματικότητα.
Προέκυψε ότι 1mg finasteride ήταν το όριο που πάνω από αυτό δεν αύξανε η αποτελεσματικότητα στο μαλλί ενώ αντίθετα αύξαναν οι παρενέργειες.
Κάτω από 1 mg, μειώνονταν η αποτελεσματικότητα. όχι όμως αναλογικά. 0,5 mg finasteride ειχαν 75% αποτελεσματικότητα κοκ. Αντίστοιχα μειώνονταν, με πιο απαλή καμπύλη, οι παρενέργειες.
Επομένως θεωρήθηκε ως "ασφαλής" και αποτελεσματική ποσότητα το 1 mg.





kapa είπε:
οτι φαινεται στην φωτο κοκκινο δεν υπαρχει μαλλι.
ειναι η επιφανεια που εφαρμοζω τα τοπικα οταν δοκιμαζω κατι σε θεμα επανεκφυσης

Δεν βλέπω την φωτό στο λίνκ αυτό, να γιατί δεν το καταλαβαίνω.


kapa είπε:
dermatologist δες αυτο http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9438-post-126756.html#pid126756
ειναι μια μικρη οικονα το πως επιδρουν οι θεραπειες στην πραξη σε καθε ανθρωπο.
τοσο χρησιμο που σκεφτομαι να το κανω κορνιζα :m04:
σοβαρα το λεω,χωρις οιχνος ειρωνειας

Πάντως πρέπει να πω ότι είσαι θηρίο! :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
στην πραξη αποδειχθεικε οτι 2mg φιναστεριδης εχουν σχεδον διπλασια αποδοση απο 1mg
η δραση της φινας δεν ειναι καθε αυτου η μειωση της dht.
αλλα η αυξηση της IGF1 στους θυλακες

μονο ω3 εκεινο το διαστημα


και αλλοι χρηστες εκτος απο εμενα ειδαν μειωση εως και παυση τριχοπτωσης



ειναι μετρημενα στα δαχτυλα πλεον τα πραγματα που δεν εχω δοκιμασει στο φορουμ





ειμαι nw 2,5 προς 3 θα ελεγα.
εχω και μια μεταμοσχευση στο ιστορικο και παλευω να βγαλω κανενα χνουδι στους κροταφους.
θα το κοιταξω παλι με τον λογαριασμο.
πριν σε μπαναρε το φορουμ αυτοματα.
τωρα δεν σου εμφανιζει τις φωτο. :p
 
kapa είπε:
στην πραξη αποδειχθεικε οτι 2mg φιναστεριδης εχουν σχεδον διπλασια αποδοση απο 1mg
η δραση της φινας δεν ειναι καθε αυτου η μειωση της dht.
αλλα η αυξηση της IGF1 στους θυλακες

αν εννοείς κάτι τέτοιο: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12894070

το δε'ιγμα είναι πολύ μικρό και "μη ελέγξιμο" μόλις 9 ασθενείς. Για να αποδειχθεί κάτι τέτοιο χρειάζονται πιο μαζικές και αξιοπιστες μετρήσεις από περισσότερα του ενός ερευνητικά κέντρα.

kapa είπε:
ειμαι nw 2,5 προς 3 θα ελεγα.
εχω και μια μεταμοσχευση στο ιστορικο και παλευω να βγαλω κανενα χνουδι στους κροταφους.

Ένα-ένα μας τα λές! Σε ποι ό σημείο έκανες μεταμόσχευση; Τα μοσχεύματα είναι λίγο ως πολύ μόνιμα και το shedding είναι φυσιολογικό αν δεν υπάρχει βέβαια shock loss.
Είδα τελικά τις φωτό (τα αίματα είναι απο το dermaroller? μπρος στα κάλλη τί είναι ο πόνος...) και η εικόνα του μαλλιού σου δεν είναι άσχημη, δεν ξέρω όμως τί γίνεται στην κορυφη.
Πάντως η φιναστερίδη κρατάει τα αποτελέσματά της αρκετούς μήνες αφού την σταματήσεις. Αν σε εκείνο το διάστημα (υπόθεση κάνω, ε; ) ξεκίνησες τα ω3 πολύ πιθανόν να οφείλεται στην φιναστερίδη. Χωρίς βέβαια να μπορεί να αποκλειστεί και κάποιο συμπτωματικό σταμάτημα στην τριχόπτωση. ( ο ρυθμός απόπτωσης είναι κυμαινόμενος).

Όπως είπα και παραπάνω, εγώ με norwood 1, πυκνό μαλλί και καθόλου κληρονομικότητα για aga χάνω πολύ περισσότερες από 5 τρίχες. Μόλις τίναξα το κεφάλι μου σε μια κόλλα χαρτι από περιέργεια και έπεσαν 11 τρίχες! :)
 

giannis25

Member
απο την αλλη βδομαδα ξεκιναω αυτο ναι https://www.skroutz.gr/s/3568856/Vitabiotics-E-Epa-60-tabs.html. μεχρι τωρα επαιρνα απο την healthaid και 2 χρονια ειμαι ακριβως στο ιδιο σημειο. εχω παρατηρησει αυτο που παρατηρησε και ο soreltano.ωστοσο επειδη διαβασα οτι το dha προκαλει αυξηση μιας πρωτεινης της c-jun οπου προκαλει καρκινο του προστατη εδω το διαβασα http://carcin.oxfordjournals.org/content/22/8/1201.full.pdf?origin=publication_detail ενω το epa εμποδιζει το καρκινο του προστατη, ξεκιναω σκετο epa και θα σας πω αποτελεσματα. παντως με τα ομεγα 3 της healthaid και σαμπουαν selsun 2 χρονια εμεινα στο ιδιο σημειο. με βαση και τις ερευνες οτι μειωνει την pgd2 και οτι μειωνει την dht 55% θα σας πω αποτελεσματα
 

hairz

New Member
Μια παρατηρηση (κλασσικα):

Τα ωμεγα 3 λειτουργουν με το να βγαζουν τα αλλα οξειδωμενα λιπιδια που εχουν παγιδευτει στους λεμφαδενες και πνιγουν τους θυλακες.

Το λαδι βγαζει το λαδι.
 
Εδω εχει αρκετους συνδυασμους και αναλυσεις για ω και τριχοπτωση και απ οτι φεναται ειναι παλιοοοο το θεμα

http://www.hairlosstalk.com/interact/showthread.php/61939-Treatment-of-male-pattern-baldness-results-from-1988!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
dermatologist είπε:
kapa είπε:
στην πραξη αποδειχθεικε οτι 2mg φιναστεριδης εχουν σχεδον διπλασια αποδοση απο 1mg
η δραση της φινας δεν ειναι καθε αυτου η μειωση της dht.
αλλα η αυξηση της IGF1 στους θυλακες

αν εννοείς κάτι τέτοιο: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12894070

αυτο ακριβως.
στην πραξη επηβεβαιωθηκε απο ολους στο φορουμ οσους εκαναν μεταγραφη φιναστεριδης απο 1 σε 1,25 σε 1,5
ειχαν διαφορά σε καθε ανεβασμα η εξισοροπηση της πτωσης αποδωσης του φαρμακου


dermatologist είπε:
Ένα-ένα μας τα λές! Σε ποι ό σημείο έκανες μεταμόσχευση; Τα μοσχεύματα είναι λίγο ως πολύ μόνιμα και το shedding είναι φυσιολογικό αν δεν υπάρχει βέβαια shock loss.
Είδα τελικά τις φωτό (τα αίματα είναι απο το dermaroller? μπρος στα κάλλη τί είναι ο πόνος...) και η εικόνα του μαλλιού σου δεν είναι άσχημη, δεν ξέρω όμως τί γίνεται στην κορυφη.
Πάντως η φιναστερίδη κρατάει τα αποτελέσματά της αρκετούς μήνες αφού την σταματήσεις. Αν σε εκείνο το διάστημα (υπόθεση κάνω, ε; ) ξεκίνησες τα ω3 πολύ πιθανόν να οφείλεται στην φιναστερίδη. Χωρίς βέβαια να μπορεί να αποκλειστεί και κάποιο συμπτωματικό σταμάτημα στην τριχόπτωση. ( ο ρυθμός απόπτωσης είναι κυμαινόμενος).

Όπως είπα και παραπάνω, εγώ με norwood 1, πυκνό μαλλί και καθόλου κληρονομικότητα για aga χάνω πολύ περισσότερες από 5 τρίχες. Μόλις τίναξα το κεφάλι μου σε μια κόλλα χαρτι από περιέργεια και έπεσαν 11 τρίχες! :)
υποψιν οτι εχω χρονια να χρησιμοποιησω φιναστεριδη και δεν εχω φτασει σε αποτελεσματα,με προλαβαιναν οι παρενεργειες,ω3 χρησιμοποιουσα 3 μηνες πριν.
μεταμοσχευση εχω κανει στους κροταφους.
dermaroller χρησιμοποιω τωρα εκει.
δες τι γινετε αν τιναξω το κεφαλι μου http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9205-post-124828.html#pid124828
 

aetos

Member
καλησπερα και απο μενα αδερφια...σκεφτηκα να ξεκινησω και εγω τα ω3..πηρα omacor..αιθυλεστερες ω3 λιπαρων οξεων 90 1000 mg που αποτελούνται απο 460 mg epa και 380 mg DHA..εκανα καλή επιλογή? σκεφτομαι να παιρνω ενα καθε μερα...
 

trixas94

Member
kapa βλεπω θετικες αναφορες απο σενα για τα ω3 αλλα καπου ειχα διαβασει οτι τα εκοψες ...για ποιον λογο τα εκοψες εφοσων σε βοηθουσε
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
trixas94 είπε:
kapa βλεπω θετικες αναφορες απο σενα για τα ω3 αλλα καπου ειχα διαβασει οτι τα εκοψες ...για ποιον λογο τα εκοψες εφοσων σε βοηθουσε
για να δοκιμασω ολα τα συμπληρωματα απο το μηδεν
 
Μπλουζα