Ωμεγα 3.Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

kantharis

New Member
aetos είπε:
καλησπερα και απο μενα αδερφια...σκεφτηκα να ξεκινησω και εγω τα ω3..πηρα omacor..αιθυλεστερες ω3 λιπαρων οξεων 90 1000 mg που αποτελούνται απο 460 mg epa και 380 mg DHA..εκανα καλή επιλογή? σκεφτομαι να παιρνω ενα καθε μερα...

καλησπέρα φίλε μου , μπορείς να ξεκινήσεις με μια κάψουλα την ημέρα και ανάλογα με τα αποτελέσματα , κρίνεις πως θα συνεχίσεις . πάντως κι εγώ μία την ημέρα παίρνω με παρόμοια περιεκτικότητα σε epa dha . απλά να διευκρινήσω ότι υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο ω3 πολυακόρεστα λιπαρά οξέα που προέρχονται απο ιχθυέλαια και στους αιθυλεστέρες των ω3 λιπαρών οξέων . τα μεν είναι φυσικά τα δε είναι προϊόν εργαστηρίου . δεν νομίζω ότι θα παίξει ρόλο στα αποτελέσματα εφόσον και στις δύο περιπτώσεις τα παράγωγα είναι epa και dha . προσωπικά προτιμώ τα ω3 απο ιχθυέλαιο (έχω μια ροπή προς τα φυσικά προϊόντα):smiley:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis25

Member
Παντως εγω το ξαναλεω εδω τα dha στα ομεγα 3 προκαλουν καρκινο του προστατη. Γι αυτο και γω ξεκιναω μονο epa. Η ερευνα που το λεει ειναι αυτη. http://carcin.oxfordjournals.org/content/22/8/1201.full.pdf?origin=publication_detail Συγκεκριμενα τα dha αυξανουν μια πρωτεινη την c jun η οποια οδηγει σε καρκινο του προστατη.
 

aetos

Member
kantharis είπε:
aetos είπε:
καλησπερα και απο μενα αδερφια...σκεφτηκα να ξεκινησω και εγω τα ω3..πηρα omacor..αιθυλεστερες ω3 λιπαρων οξεων 90 1000 mg που αποτελούνται απο 460 mg epa και 380 mg DHA..εκανα καλή επιλογή? σκεφτομαι να παιρνω ενα καθε μερα...

καλησπέρα φίλε μου , μπορείς να ξεκινήσεις με μια κάψουλα την ημέρα και ανάλογα με τα αποτελέσματα , κρίνεις πως θα συνεχίσεις . πάντως κι εγώ μία την ημέρα παίρνω με παρόμοια περιεκτικότητα σε epa dha . απλά να διευκρινήσω ότι υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο ω3 πολυακόρεστα λιπαρά οξέα που προέρχονται απο ιχθυέλαια και στους αιθυλεστέρες των ω3 λιπαρών οξέων . τα μεν είναι φυσικά τα δε είναι προϊόν εργαστηρίου . δεν νομίζω ότι θα παίξει ρόλο στα αποτελέσματα εφόσον και στις δύο περιπτώσεις τα παράγωγα είναι epa και dha . προσωπικά προτιμώ τα ω3 απο ιχθυέλαιο (έχω μια ροπή προς τα φυσικά προϊόντα):smiley:

σευχαριστω φιλε μου για την απαντηση..δεν την ηξερα αυτην την διαφορα μεταξυ των ω3...με το που θα τα τελειώσω αυτα θα αγορασω και εγω φυσικα ω3..σιγουρα τα φυσικα προιοντα ειναι πιο καλα..ελπιζω να βγει κατι καλο απο αυτην την ιστορια γιατι εχω ξεκινησει και αδειαζω επικινδυνα...
 

giannis25

Member
http://carcin.oxfordjournals.org/content/22/8/1201.full.pdf?origin=publication_detail Τελικα συμφωνα μ αυτην την ερευνα εκανα λαθος και απ οτι καταλαβα το epa και το dha εμποδιζουν τελικα τον καρκινο του προστατη και εμποδιζουν ολα αυτα που κανουν τον προστατη να μεγαλωνει.
 

lmg 7

Active Member
giannis25 είπε:
http://carcin.oxfordjournals.org/content/22/8/1201.full.pdf?origin=publication_detail Τελικα συμφωνα μ αυτην την ερευνα εκανα λαθος και απ οτι καταλαβα το epa και το dha εμποδιζουν τελικα τον καρκινο του προστατη και εμποδιζουν ολα αυτα που κανουν τον προστατη να μεγαλωνει.

πιο προσεκτικος ρε αγορινα οταν ξεστομιζεις με σιγουρια τετοιο πραγμα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
το καλυτερο συμπληρωμα Ω τελικα ειναι αυτο http://www.ebay.com/itm/Platinum-Liquid-Omega-3-Fish-Oil-Natures-Answer-16-oz-/171361141217?pt=US_Dietary_Supplements_Nutrition&hash=item27e5eb81e1
ο λογος?
μπορει ο καθε ενας να δοκιμασει την δοσολογια που θα βρει στο δικο του σωμα.
 

jiger

New Member
Συμπληρωσα 4 μηνες ληψης Ω3.Λοιπον ενω τους πρωτους 2,5 μηνες ειχα πιστευω μειωση της τριχιπτωσης απο τα μεσα Μαιου παρατηρω παλι αυξηση.Ισως να φταιει κ η εποχη γιατι το καλοκαιρι συνηθως εχουμε τριχοπτωση.Σκεφτομαι να διακοψω λοιπον και να συνεχισω μονο με τη Μινοξ που τη χρησιμοποιω ηδη 5 μηνες.Στη θεση των Ω3 σκεφτομαι να προσθεσω Βιοτινη.
 

Atermon

Member
jiger είπε:
Συμπληρωσα 4 μηνες ληψης Ω3.Λοιπον ενω τους πρωτους 2,5 μηνες ειχα πιστευω μειωση της τριχιπτωσης απο τα μεσα Μαιου παρατηρω παλι αυξηση.Ισως να φταιει κ η εποχη γιατι το καλοκαιρι συνηθως εχουμε τριχοπτωση.Σκεφτομαι να διακοψω λοιπον και να συνεχισω μονο με τη Μινοξ που τη χρησιμοποιω ηδη 5 μηνες.Στη θεση των Ω3 σκεφτομαι να προσθεσω Βιοτινη.

Αν κόψεις τώρα τα ω3, θα αναρωτιέσαι για πάντα δούλεψαν; δε δούλεψαν;
Κατά τη γνώμη μου συνέχισε τα μέχρι να είσαι απόλυτα σίγουρος για το αν κάνουν κάτι.
 

jiger

New Member
Σεβαστη η γνωμη σου φιλε Atermon ομως θεωρω και εκτιμω πως 4 μηνες ειναι αρκετος χρονος για να βγαλεις συμπερασματα για μια θεραπεια.Ασε που νομιζω πως τα Ωμεγα 3 προκαλουν και αυξηση βαρους.Ποσο χρονο να δωσω ακομα;Δεν περιμενω να μου δωσουν κατι και θα δοκιμασω κατι αλλο και ο,τι βγει :)
 

jiger

New Member
ναι γιατι παρα το οτι προσεχω αρκετα εδω και ενα μηνα δεν εχω χασει ουτε κιλο!το αντιθετο δηλαδη να χασει καποιοσ κιλα με ωμεγα 3 πρωτη φορα το ακουω!νομιζω πως ειναι απο ιχθυελαια κ ειδικα απο σολωμο που ειναι πολυ λιπαρο ψαρι επομενως...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis25

Member
Μπορει να ηταν απ τη μινοξιδιλη η τριχοπτωση.εγω που δουλεψαν εχει σταματησει τελειως η τριχοπτωση. Δεν βλεπω ουτε τριχες στο μαξιλαρι. Μπορει να δω 5, 6 τριχες στη χτενα αλλα αυτες ξαναβγαινουν ειναι και φυσιολογικο. Εγω που λεω οτι δουλεψανε εννοω οτι 2 χρονια ειμαι στα ιδια.. Οχι οτι ειχα regrowth.αλλα ειναι σημαντικο να μενεις στα ιδια... Απ οτι καταλαβα πρεπει να τα παιρνουμε το πρωι. Εχει να κανει και με τη δοσολογια epa dha. Εγω παιρνω 425 epa 325 dha. Πιστευω για διατηρηση ειναι οτι καλυτερο οχι για επανεκφυση για διατηρηση. Τωρα σε συνδυασμο με αλλα οταν συνδυαζεται με αλλα χανει απ τη δυναμη του. Οταν τα συνδυασα με βιοτινη ηταν η πρωτη φορα στα 2 χρονια που ειχα shedding.οταν σταματησα την βιοτινη η τριχοπτωση επανηλθε στη μηδενικη καθολου τριχοπτωση που εχω 2 χρονια τωρα απο τοτε που ξεκινησα τα ομεγα.αρα βλεπουμε συμπεραινουμε οτι με αλλα για nizoral δεν ξερουμε αλλα με μινοξιδιλη δεν λειτουργει. Μονα τους συμφωνα και με αλλους απ οτι καταλαβα σταματανε τελειως την τριχοπτωση αλλα δεν δινουν επανεκφυση.δηλαδη αν θες να μεινεις στα ιδια σε βοηθανε σ αυτο.
 

jiger

New Member
και γω αδερφε αυτες τις ποσοτητες παιρνω σε dha και epa.Χαιρομαι πολυ που δουλεψαν σε εσενα!ισως να ειναι θεμα οργανισμου!μετα απι ποσο καιρο ομως σου σταματησε η τριχοπτωση;με το βαρος σου ολα οκ;
 

giannis25

Member
Ειμαι μονο 62 κιλα. Δουλεψαν κατευθειαν δηλαδη αντε μετα απο μια εβδομαδα το πολυ η τριχοπτωση σταματησε. Παντως αυτο που μενει ειναι οτι με μινοξιδιλη σ εσενα δεν λειτουργησαν.και με βιοτινη σε μενα δε λειτουργησαν. Αλλα μονα λειτουργησαν.επειδη υπαρχουν πολλοι συνδυασμοι ομεγα με μινοξιδιλη, με νιζοραλ, με προπεσια.ο αλλος μπορει να παρει ομεγα με προπεσια, ομεγα με μινοξιδιλη, ομεγα με nizoral, ομεγα με nizoral και λαδια, ομεγα με προπεσια και λαδια η σκετα υπαρχουν πολλοι συνδυασμοι. Γενικα γραφετε τις εμπειριες σας με θεραπειες να βγαλουμε ακρη.
 

mimis giova

Active Member
δεν παιζει να κολησε απο τα ω3 ο οργανισμος..φυσικα τα καλα λιπαρα βοηθανε στην καυση λιπους..αλαξε διατροφη για να ξεκολησης..
 

giannis25

Member
Συμφωνα με αυτην την ερευνα τους δωσανε ομεγα 3 και μετρησαν την dht στο αιμα και τη τεστοστερονη. Η ερευνα ειναι αυτη http://scholar.google.gr/scholar_url?hl=el&q=http://www.encognitive.com/files/Relationships%2520Between%2520Types%2520of%2520Fat%2520Consumed%2520and%2520Serum%2520Estrogen%2520and%2520Androgen%2520Concentrations%2520in%2520Japanese%2520Men.pdf&sa=X&scisig=AAGBfm2PHMVBfpgKE8y15E2MXDMUuUrMaQ&oi=scholarr&ei=TyS3U_TIO4uP4gSv0YCwCQ&ved=0CBoQgAMoADAA βρηκαν οτι με epa και dha η dht στο αιμα μειωθηκε κατα 16 και 23% αντιστοιχα.αρα δουλευουν σαν αντιανδρογονα. Επιπλεον βρεθηκε οτι μειωνουν την συνολικη τεστοστερονη. Μειωνουν ταυτοχρονα και την dht και την τεστοστερονη. Ειναι η πρωτη ερευνα που δειχνει οτι τελικα αυτα λειτουργουν ως αντιανδρογονα ηπια ομως


Επειδη δεν λειτουργει το link η ερευνα ειναι αυτη οποιος παει στοο google θα τη δει. RΕlationships Between Types of Fat Consumed and Serum Estrogen and Androgen Concentrations in Japanese Men.
 

jimys

Member
Κapa μπορείς να μου δώσεις κάποιες οδηγίες για τα βασικά του Ω3; είναι πολλές οι σελίδες και δεν έωβγαλα ουσιαστικά συμεπράσματα στις πρώτες 5 . Μόλις σταμάτησα το folligen καθώς δεν είδα αποτελέσματα και μου έβαφα πολύ το δέρμα..

Σκέφτομαι για Ω3 αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς να πάρω; να πάρω αυτό το liquid που προτείνεις; τι δοσολογία;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
jimys είπε:
Κapa μπορείς να μου δώσεις κάποιες οδηγίες για τα βασικά του Ω3; είναι πολλές οι σελίδες και δεν έωβγαλα ουσιαστικά συμεπράσματα στις πρώτες 5 . Μόλις σταμάτησα το folligen καθώς δεν είδα αποτελέσματα και μου έβαφα πολύ το δέρμα..

Σκέφτομαι για Ω3 αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς να πάρω; να πάρω αυτό το liquid που προτείνεις; τι δοσολογία;

το υγρο.
ξεκινας με 500dha και αν σου κανει λαδιλα στο προσωπο μειωνεις δοσολογια.
 

jimys

Member
kapa είπε:
jimys είπε:
Κapa μπορείς να μου δώσεις κάποιες οδηγίες για τα βασικά του Ω3; είναι πολλές οι σελίδες και δεν έωβγαλα ουσιαστικά συμεπράσματα στις πρώτες 5 . Μόλις σταμάτησα το folligen καθώς δεν είδα αποτελέσματα και μου έβαφα πολύ το δέρμα..

Σκέφτομαι για Ω3 αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς να πάρω; να πάρω αυτό το liquid που προτείνεις; τι δοσολογία;

το υγρο.
ξεκινας με 500dha και αν σου κανει λαδιλα στο προσωπο μειωνεις δοσολογια.

αυτό εδώ έτσι; http://www.ebay.com/itm/Platinum-Liquid-Omega-3-Fish-Oil-Natures-Answer-16-oz-/171361141217?pt=US_Dietary_Supplements_Nutrition&hash=item27e5eb81e1

αυτό είναι oral έτσι ; όχι τοπικό για το δερμα..ε; σόρρυ που ρωταω τα υποτυπώδη :/

πως θα ρυθμίζω τη δόση dha?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
jimys είπε:
αυτό εδώ έτσι; http://www.ebay.com/itm/Platinum-Liquid-Omega-3-Fish-Oil-Natures-Answer-16-oz-/171361141217?pt=US_Dietary_Supplements_Nutrition&hash=item27e5eb81e1

αυτό είναι oral έτσι ; όχι τοπικό για το δερμα..ε; σόρρυ που ρωταω τα υποτυπώδη :/

πως θα ρυθμίζω τη δόση dha?

αυτο ναι.
για αρχη θα πρεπει να παρεις ενα καθαρο dropper σαν της μινοξιδιλης.
και να μετρας ποσο ειναι τα 5 ml σε ενα κουταλακι,μονο τις πρωτες φορες.
η ποσοτητα αυτην ειναι 500 dha,800 epa.
γινεται και τοπικο αλλα δεν ειναι καλη ιδεα το ψαρολαδο στο μαλλι.
απο θεμα αισθητικης.
ολα τα Ω ειναι υγρα σε καψουλες απλα με αυτο καθημερινα καθοριζεις την ποσοτητα
 
Μπλουζα