Ωμεγα 3.Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

xk

Active Member
aris85 είπε:
Γεια σας παιδια καλως σας βρηκα!!
Αγορασα χθες ω3 και εχουν 120 dha και 180 epa και βιταμινη E.
Aυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι ποσα θα πρεπει να καταναλωνω την ημερα?

και μια κάψουλα κάθε δευτερη μέρα κάνει δουλειά...υπολόγισε ότι μια μέρα μέσα στη βδομάδα που δε θα πάρεις ωμέγα 3 θα φας κάποιο ψάρι...το ωμέγα 3 και να μη βοηθαει στο μαλλί χρειάζεται γιατί γενικά η πλειοψηφία των ανθρώπων δε τρώνε συχνά ψάρια...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aris85

Member
Γεια σου Χκ. Παρηγγειλα και αυτα που πηρε ο φιλος kapa της now απο iherb , αλλα επειδη λογικα θα αργήσουν να ερθουν πηγα κ πηρα κ ενα μικρο κουτακι απο το φαρμακειο που ομως εχει λιγοτερα dha και epa μεσα. Γι'αυτο ρωτησα. Σ'ευχαριστω για την απαντηση σου. Αντε να δουμε μπας και σώσουμε τιποτα O0
 

arhs

Member
Παιδιά δεν ξέρω αν είναι στο μυαλό μ άλλα δεν νομίζω . Έχω 3 μίνες ω3 τώρα πρόσθεσα και ρεβιβο τώρα μπορώ να πω πως έχω μειωμένη τριχόπτωση όσο για το ρεβιβο το χρησιμοποιουσα καιρο απλος το είχα κόψει για λίγο διάστημα .... Έχω μειωμένο σπέρμα τώρα της 1,5 τελευταία βδομάδα Αλα η λίμπιντο μ είναι μια χαρά .. Λέω να τα κόψω για ένα διάστημα και να δω .. Η να τα μειώσω σε μέρα πάρα μέρα ... ?
 

hairz

New Member
φιλε μ αν εβλεπεσ πωσ παρασκευαζονται τα ωμεγα θα τα πετουσεσ
καπακι στην τουαλετα>
 

Stam24

New Member
Ερωτηση,τις καψουλες ωμεγα τις καταπινετε η της δαγκωνεται στο στομα για να ελευθερωθει το ελαιο και μετα πετατε το περιβλημα?
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Stam24 είπε:
Ερωτηση,τις καψουλες ωμεγα τις καταπινετε η της δαγκωνεται στο στομα για να ελευθερωθει το ελαιο και μετα πετατε το περιβλημα?

Τις καταπίνουμε, δεν υπάρχει λόγος να γίνει κατι άλλο.
 

kwsths

Member
μετα απο εναμιηση μηνα αναμονης για τα Ω3 του καπα δεν εμφανιστηκαν ποτε.. τσαμπα λεφτα καπου χαθηκαν..Πηρα ανγκαστηκα της health aid 750 mg ..ερωτηση , ποσα να παιρνω την ημερα 1 η 2? εχουν epa 425 k DHA 325 - fish oil concetrate 1250 mg.. ευχαριστω.
 

zafi1988

Member
kwsths είπε:
μετα απο εναμιηση μηνα αναμονης για τα Ω3 του καπα δεν εμφανιστηκαν ποτε.. τσαμπα λεφτα καπου χαθηκαν..Πηρα ανγκαστηκα της health aid 750 mg ..ερωτηση , ποσα να παιρνω την ημερα 1 η 2? εχουν epa 425 k DHA 325 - fish oil concetrate 1250 mg.. ευχαριστω.

Eνα την ημέρα ..αλλά απο που παρηγγεiλες φιλε;To ανεφερες το προβλημα στον πωλητη;
 

trixas94

Member
παιδια καλημερα ...οσο αφορα το ω3 εχει διαπιστωθει επιστημονικα οτι κανει την ιδια δουλεια με την φινα η λετε οτι ισως ....ρωταω πληροφοριακα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
trixas94 είπε:
παιδια καλημερα ...οσο αφορα το ω3 εχει διαπιστωθει επιστημονικα οτι κανει την ιδια δουλεια με την φινα η λετε οτι ισως ....ρωταω πληροφοριακα

Πληροφοριακά, τίποτα δεν κάνει ίδια δουλειά με τη φινα.
 

moukou

New Member
Καλησπερα, αυτο http://www.tofarmakeiomou.gr/pd/solgar-epagla-softgels-60s-5335.htm?lang=el&path=-920531756 πως σας φαινεται για αρχη με 1 καψουλα την μερα? υπαρχει κατι καλυτερο με λιγοτερα χρηματα κλπ?
ευχαριστω
 

tropheus

Well-Known Member
Για να μην ανοίξω νέο νήμα να πω εδώ για μια παρενέργεια των Ω3

Δοκίμασα το DHA500 της NOW εδώ και λίγες εβδομάδες. Όχι για τα μαλλάκια καθώς δεν πιστεύω ότι τα Ω τα βοηθάνε. Παράλληλα με εμένα τα έπαιρνε και η γυναίκα μου. Και στους δυο μας έβγαλε την ίδια παρενέργεια.

Ισχυρό και συνεχόμενο πονοκέφαλο.


Έπαιρνα και εγώ και η γυναίκα μου παλαιότερα Ω3 άλλης εταιρείας αλλά με μικρότερες περιεκτικότητες χωρίς συμπτώματα ...
Το κόψαμε και σταμάτησαν και στους δυο μας οι πονοκέφαλοι.
Τελικά εγώ ως πιο επίμονος μετά από διακοπή 1 εβδομάδας ξαναπήρα μια κάψουλα προχθές και μια σήμερα και με ξαναέπιασε πονοκέφαλος.
Θα δοκιμάσω μετά από 1 εβδομάδα διακοπής να παίρνω μια κάψουλα κάθε 3 μέρες...

Φαντάζομαι ότι την ίδια παρενέργεια θα έχουν δει και άλλα μέλη.
 

athenian

Well-Known Member
Περιεργο.Υποτιθεται οτι βοηθουν στην αντιμετωπιση των πονοκεφαλων.Για δοκιμασε αλλη εταιρια αν μπορεις.Κι αλλοι εχουν το ιδιο θεμα παντως. http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=1145501
 

eidikeuomenos

New Member
Ειλικρικά δεν καταλαβαίνω κάτι, με όλο τον σεβασμό.

Πολύ πλούσια σε Ω3 σε απολύτως φυσική μορφή, χωρίς παρενέργειες είναι το μουρουνόλαδο (μπλιαχ!), τα λιπηαρά ψάρια και ο λιναρόσπορος αν δεν κάνω λάθος. Γιατί να δαπανάτε τα ωραία σας λεφτουδάκια αγοράζοντας τις τεχνητες αηδίες της βιομηχανίας;
Επίσης είναι αστείο να πιστεύει κάποιος. ότι τα Ω μπορούν να βοηθήσουν στην ανδρογενή τριχόπτωση (οι ψαράδες θα είχαν όλοι πυκνά μαλλιά!). Σε ποσοστό άνω του 90% είναι κληρονομική οπότε δεν υπάρχει τρπος να ανακοπεί, παρα μόνο να καθυστερήσει η εξέλιξη της.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
tropheus είπε:
Για να μην ανοίξω νέο νήμα να πω εδώ για μια παρενέργεια των Ω3

Δοκίμασα το DHA500 της NOW εδώ και λίγες εβδομάδες. Όχι για τα μαλλάκια καθώς δεν πιστεύω ότι τα Ω τα βοηθάνε. Παράλληλα με εμένα τα έπαιρνε και η γυναίκα μου. Και στους δυο μας έβγαλε την ίδια παρενέργεια.

Ισχυρό και συνεχόμενο πονοκέφαλο.


Έπαιρνα και εγώ και η γυναίκα μου παλαιότερα Ω3 άλλης εταιρείας αλλά με μικρότερες περιεκτικότητες χωρίς συμπτώματα ...
Το κόψαμε και σταμάτησαν και στους δυο μας οι πονοκέφαλοι.
Τελικά εγώ ως πιο επίμονος μετά από διακοπή 1 εβδομάδας ξαναπήρα μια κάψουλα προχθές και μια σήμερα και με ξαναέπιασε πονοκέφαλος.
Θα δοκιμάσω μετά από 1 εβδομάδα διακοπής να παίρνω μια κάψουλα κάθε 3 μέρες...

Φαντάζομαι ότι την ίδια παρενέργεια θα έχουν δει και άλλα μέλη.

Υποθέτω πως ξεκίνησες λήψη για τα ωφέλη υγείας που έχουν τα Ω3 και όχι για την τριχόπτωση. Σε αυτή την περίπτωση έκανες λανθασμένη επιλογή, πρέπει να κοιτάξεις κάτι που να έχει περισσότερο EPA απο DHA, και κατα προτίμηση να κινηθείς σε μικρότερες περιεκτικότητες. Το Krill oil που έπαιρνες παλιά δεν είναι άσχημη επιλογή. Σου θυμίζω επίσης οτι τα ωφέλη έρχονται μετά απο μήνες χρήσης.
 

tropheus

Well-Known Member
Soralteno είπε:
Υποθέτω πως ξεκίνησες λήψη για τα ωφέλη υγείας που έχουν τα Ω3 και όχι για την τριχόπτωση. Σε αυτή την περίπτωση έκανες λανθασμένη επιλογή, πρέπει να κοιτάξεις κάτι που να έχει περισσότερο EPA απο DHA, και κατα προτίμηση να κινηθείς σε μικρότερες περιεκτικότητες. Το Krill oil που έπαιρνες παλιά δεν είναι άσχημη επιλογή. Σου θυμίζω επίσης οτι τα ωφέλη έρχονται μετά απο μήνες χρήσης.

Η αλήθεια είναι ότι επίλεξα το συγκεκριμένο σκεύασμα τόσο για τις υψηλές συγκεντώσεις που έχει (και το EPA του είναι πολύ ικανοποιητικό) αλλά και για την πολύ καλή τιμή του με δεδομένο και την πολύ καλή εταιρεία καθώς είχα σκοπό να το παίρνω συνέχεια και εγώ και η γυναίκα μου σε ένα βάθος χρόνου κοντά στο 8μηνο.
Συμφωνώ πάντως ότι το krill oil είναι η καλύτερη επιλογή.
 

BobMnk

New Member
Σκεφτομαι και γω αρκετο καιρο τωρα να ξεκινησω Ω3 . Ακομα δεν εχει αρχισει να αλλαζει το hairline μου και η κυρια διαφορα που παρατηρω με παλιοτερα ειναι το χρωμα , οτι δηλαδη εχει ανοιξει και το παχος της τριχας. Οποτε προς το παρον δεν νομιζω οτι χρειαζομαι κατι για regrowth και δεν θελω να χρησιμοποιησω κατι τετοιο. Θελω να κανω μια συντηρηση της καταστασης και παχυνση -σκουρημα της τριχας. Επισης επειδη δεν μπορω να καταλαβω αν οι τριχες που μου πεφτουν καθε μερα αποτελουν τριχοπτωση ή απλα ειναι ο φυσιολογικος αριθμος , θελω να δω αν θα υπαρχει μειωση εκει. Παντως σαν αριθμος δεν ειναι υπερβολικες γι αυτο το λεω.

Οποτε θα ρωτησω οσους εχουν χρησιμοποιησει Ω3 και ξερουν, για αυτη τη δουλεια που ανεφερα πανω ειναι καλα ?

Επισης , αφου θελω να τα παρω για το μαλλι, τι πρεπει να προσεξω να εχει περισσοτερο DHA ή ΕPA ? Και ποσο πρεπει να ναι αυτες οι τιμες ? Παιρνω μια καψουλα καθημερινα ή δυο ?

Τι πρεπει να προσεξω σχετικα με τα βαρεα μεταλλα που μπορει να εχουν μεσα οπως προαναφερθηκε ? Πρεπει επισης να προσεξω και την προελευση τους , αν ειναι φυτικη ή απο ψαρια ?

Επισης, υπαρχει καμια καλη μαρκα - εταιρια γι αυτα ή απο οπου και να παρεις σημασια εχουν οι τιμες DHA/EPA μονο ?

Παρενθεση προς kapa : Υπαρχει νεο μελος του φορουμ με το ονομα kappa (με δυο p ? ) ? Πηγα να στειλω ενα μηνυμα στον kapa αλλα νομιζω πηγε αλλου και μπερδευτηκα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
BobMnk είπε:
Παρενθεση προς kapa : Υπαρχει νεο μελος του φορουμ με το ονομα kappa (με δυο p ? ) ? Πηγα να στειλω ενα μηνυμα στον kapa αλλα νομιζω πηγε αλλου και μπερδευτηκα

ναι,υπαρχει :21m:
 
Μπλουζα