Ωμεγα 3.Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Παντως εμενα με ανησυχει οτι οι τριχες που χανω ειναι σχεδον ολες αποδυναμωμενες.Κατα τα αλλα εχω μειωμενη τριχοπτωση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33 είπε:
mastermind είπε:
giannis25 είπε:
1000 μεχρι 1250 ηθελα να πω. Σε φορουμ ατομα που παιρναν 2000 ομεγα 3 συνολικα λεγαν ειχανε τριχοπτωση. 2000 συνολικα. Οχι 1000 epa και 1000 dha. Συνολικα 1000. Και για να το γραφουν αυτο και να το γραφουν πολλοι. Εγω 1250 παιρνω. 400 epa και 300 dha. Τωρα εμπιστευομαι αυτα που βλεπω. Λενε σε πολλα φορουμ οτι παιρναν 2000 και ειχαν τριχοπτωση.

το fish oil δεν είναι ωμέγα 3! αλλο το ένα και άλλο το άλλο!
στην περίπτωση μου θα παίρνω 3000mg fish oil kai 900mg omega 3!
αν παίρνω 4 καψουλες θα έχω 4000mg fish oil kai 1200mg omega 3!

είναι ασφαλες το 4000μγ fish oil? (δίαβασα που παίρνω μέχρι και 6000 για τριγλυκεριδια)
φιλαρακο νομιζω εχεις μπερδευτει αλαφρως η εμεις διαβαζουμε λαθος τοσο καιρο,καταρχας οι ποσοτητες που αναφερεις ειναι για τριχοπτωση σε ελεφαντα μη σου πω και σε δεινοσαυρο, κατοπιν τι εννοεις το fish oil δεν ειναι ω3? ta fish oil περιεχουν ιχθυελαια δηλαδη περιεχουν λιπαρα οξεα αρα ψ3 απα epa + dha

μια κάψουλα δεν είναι όλο το περιεχόμενο ω3! πχ δες την φώτο πιο κάτω!

όταν λέω 3000μγ fish oil αυτό δεν συνεπάγεται ότι παίρνω 3000mg omega3
γιαυτό ρωτάω.... τριχόπτωση εχουμε ότι παίρνουμε πάνω απο 1500μγ fish oi ή ομεγα3???
 

Συνημμένα

  • Omega3-Per-Pill11.png
    Omega3-Per-Pill11.png
    100.1 KB · Προβολές: 33

Chs

Μέλος του προσωπικού
ΜΙΚΕΣ είπε:
Παντως εμενα με ανησυχει οτι οι τριχες που χανω ειναι σχεδον ολες αποδυναμωμενες.Κατα τα αλλα εχω μειωμενη τριχοπτωση.

Μπορεί να είναι και για καλό ;) Ο χρόνος θα δείξει
 
Γενικα παντως οσον αφορα τα ω-3 πιστευω η ποσοτητα που πρπει να περνουμε δεν ειναι κατι σταθερο αλλα εξαρταται απο τα ω-6 που καταναλωνουμε μεσα στη μερα.
Η σωστη αναλογια πρεπει να ειναι 1/3.
Συνεπως οσο πιο πολλα ω-6 τρωμε τοσο πιο πολλα ω-3 ωστε να διατηρουμε οσο το δυνατον την ιδανικη αναλογια 1/3.
Το δυσκολο ειναι να ξερουμε ποσο ω-6 περνουμε μ αυτα που τρωμε.
 
Καλησπερα και απο εμενα παιδια...εχει μια εβδομαδα ξεκινησα και εγω ω3 500dha 250epa της now..τις πηρα απο το ebay το αγγλικο 25ε σε 4 μερες ηταν εδω και εσπασα μια ναδω πως ειναι και ηταν υγρη απο μεσα και εκανα ψιλοχαλια το δωματιο..το λεω αυτο γιατι ειχα διαβασει οτι αλλοι που ειχαν παρει ηταν σκληρες...!
Εντωμεταξυ εχω παρει πολλα "φαρμακα" αλλα αποτελεσμα μηδεν αυτη την στιγμη ειμαι με μινοξ και ω3 και βλεπουμε....
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
κανεις που ειναι σιγουρος οτι εχει αποτελεσματα απο Ω και δεν ειναι στην λιστα? :m04:
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8983-post-121615.html#pid121615
 
ειμαι στους 3μισι μηνες με ω-3 325mg dha kai 425mg epa αλλα δεν εχω ακομα σαφη εικονα ...αντιθετως θα ελεγα οτι η τριχοπτωση αυξηθηκε αν και γι αυτο μπορει να φταιει η εξασθενηση του cg.
 
giannis25 είπε:
Μπορει να ειναι το cg η μινοξιδιλη
πολυ πιθανον αν και για μια περιοδο(πριν 2 μηνες) ειχε μουδιασει ελαφρως το κεφαλι μου(υπαισθησια)και εκει εγινε χαμος απο τριχοπτωση...ισως να ειναι απο το μουδιασμα..πραγματικα δεν ξερω....
σορυ που ξεφευγω λιγο απ το θεμα
 

treliarakos

New Member
Πεδία δεν μπορώ να καταλάβω τη συμβαίνει με εμένα έχω αρχίσει ωμέγα 3 εδώ και 1,5 μήνα κοντά. Βάζω και regain 1μλ κάθε μέρα η τρίχα έχει γίνει πιο χοντρή από πριν π χρησιμοποιούσα ρεβιβο αλά τώρα έχω αυξημένοι τριχόπτωση και δεν μπορώ να καταλάβω τη φταίει .. ίσος είναι λόγω εποχιακής τριχόπτωση ..... η ίσος πρέπει να ελαττώσω τα ωμέγα να περνώ μέρα παρά μέρα από λαδίλα δεν έχω τπτ .. Κάποιος που να έχει καμιά ιδέα ..... ?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
treliarakos είπε:
Πεδία δεν μπορώ να καταλάβω τη συμβαίνει με εμένα έχω αρχίσει ωμέγα 3 εδώ και 1,5 μήνα κοντά. Βάζω και regain 1μλ κάθε μέρα η τρίχα έχει γίνει πιο χοντρή από πριν π χρησιμοποιούσα ρεβιβο αλά τώρα έχω αυξημένοι τριχόπτωση και δεν μπορώ να καταλάβω τη φταίει .. ίσος είναι λόγω εποχιακής τριχόπτωση ..... η ίσος πρέπει να ελαττώσω τα ωμέγα να περνώ μέρα παρά μέρα από λαδίλα δεν έχω τπτ .. Κάποιος που να έχει καμιά ιδέα ..... ?

μινοξιδιλη ποσο διαστημα βαζεις?
δηλαδη αντικατεστησες revivo με Ω?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis25

Member
Σε μενα που παιρνω της healthaid 1250 mg την ημερα δεν εχω επανεκφυση ισως λιγη αλλα 2 χρονια δεν εχω και τριχοπτωση.αλλα τα χρησιμοποιω μονα τους.και απο norwwod 3v ειμαι στα ιδια 2 χρονια. Αλλα δεν χρησιμοποιω και τιποτα αλλο. Μονο σαμπουαν selsun και centrum.
 

treliarakos

New Member
Καπα μινοξιδιλη βάζω εδώ και 2 χρονιά κοντά ... Nαι αντικατέστησα το ρεβιβο με ω3 γιατί μετά από 2 βδομάδες λήψης ωμέγα 3 και ρεβιβο μ εμφανίστηκε αυξημένη τριχόπτωση ενώ δεν την είχα και έκοψα ρεβιβο , μ μειώθηκε κατά πολύ θα έλεγα .
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
treliarakos είπε:
Καπα μινοξιδιλη βάζω εδώ και 2 χρονιά κοντά ... Nαι αντικατέστησα το ρεβιβο με ω3 γιατί μετά από 2 βδομάδες λήψης ωμέγα 3 και ρεβιβο μ εμφανίστηκε αυξημένη τριχόπτωση ενώ δεν την είχα και έκοψα ρεβιβο , μ μειώθηκε κατά πολύ θα έλεγα .

δουλεψαν τα Ω δηλαδη?μπαινεις στην λιστα?
 

treliarakos

New Member
Καπα οχι ακόμα .. Δεν μπορώ να καταλάβω αν δουλεύουν 100% γιατί έχω τριχόπτωση ακόμα . Ίσος να είναι και εποχιακή ... η ίσος να είναι νωρίς ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνετε ....
 

kal

Member
Κεμπέκ
Ένα φυσικό μόριο το οποίο μπορεί να αντιμετωπίσει την ινσουλινοαντίσταση και τον διαβήτη τύπου 2 εντόπισαν ερευνητές από την Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Λαβάλ, το Ινστιτούτο για την Καρδιά και τους Πνεύμονες του Κεμπέκ και το Ινστιτούτο Διατροφής και Λειτουργικών Τροφίμων στον Καναδά. Το μόριο αυτό που είναι παράγωγο των ω-3 λιπαρών οξέων μιμείται ορισμένα από τα οφέλη της φυσικής άσκησης σε ό,τι αφορά τη ρύθμιση της γλυκόζης του αίματος, όπως αναφέρεται σε δημοσίευση στην επιθεώρηση «Nature Medicine».

Η άγνωστη PDX που δρα όπως η άσκηση

Ηταν γνωστό εδώ και καιρό ότι τα ω-3 λιπαρά οξέα που περιέχονται σε αφθονία σε λιπαρά ψάρια αλλά και σε ξηρούς καρπούς μπορούν να βοηθήσουν στη μείωση της ινσουλινοαντίστασης η οποία προκαλείται εξαιτίας διατροφής πλούσιας σε κορεσμένα λιπαρά. Σε προηγούμενη μελέτη η ίδια ερευνητική ομάδα με επικεφαλής τον καθηγητή Αντρέ Μαρέτ είχε συνδέσει αυτές τις επιδράσεις με ένα βιοενεργό λιπίδιο που ονομάζεται προτεκτίνη D1. Τώρα, μια πιο ενδελεχής ανάλυση των ειδικών έδειξε πως ένα άλλο μέλος της ίδιας οικογένειας που ονομάζεται προτεκτίνη DX (PDX) προκαλεί την παραγωγή και την έκλυση της ιντερλευκίνης 6 (ΙL-6) στα μυϊκά κύτταρα – πρόκειται για μια απόκριση η οποία προκαλείται και κατά την άσκηση. «Μόλις εισέλθει στην κυκλοφορία του αίματος, η IL-6 ελέγχει τα επίπεδα γλυκόζης με δύο τρόπους: στέλνει μήνυμα στο ήπαρ να μειώσει την παραγωγή γλυκόζης ενώ παράλληλα δρα απευθείας στους μυς αυξάνοντας την πρόσληψη της γλυκόζης» εξηγεί ο καθηγητής Μαρέτ.

Προκειμένου να καταλήξουν στα συμπεράσματά τους οι ερευνητές χρησιμοποίησαν διαγονιδιακά ποντίκια τα οποία εμφάνιζαν έλλειψη του γονιδίου της IL-6 – στόχος τους ήταν να αποδείξουν τη σύνδεση μεταξύ της PDX και της IL-6. Οπως είδαν, η PDX είχε ελάχιστη επίδραση στον έλεγχο της γλυκόζης του αίματος σε αυτά τα ζώα.

Συγκρίσιμη αποτελεσματικότητα με αντιδιαβητικά φάρμακα

Παρόμοια πειράματα που διεξήχθησαν σε παχύσαρκους διαβητικούς αρουραίους έδειξαν ότι η PDX βελτίωσε σημαντικά την απόκριση του οργανισμού των πειραματοζώων στην ινσουλίνη, την ορμόνη που ελέγχει τη γλυκόζη του αίματος. «Ο νέος μηχανισμός που ανακαλύψαμε και αφορά τη δράση της PDX ανοίγει καινούργιες θεραπευτικές στρατηγικές για τη βελτίωση της ρύθμισης της γλυκόζης του αίματος» λέει ο δρ Μαρέτ και προσθέτει ότι η αποτελεσματικότητα του μορίου είναι συγκρίσιμη με εκείνη ορισμένων υπαρχόντων φαρμάκων που χορηγούνται για τον έλεγχο του σακχάρου.

Παρότι η PDX φαίνεται να μιμείται την επίδραση της άσκησης στους μυς, ο καθηγητής προειδοποιεί ότι δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να υποκαταστήσει τη φυσική δραστηριότητα. «Η άσκηση προσφέρει επίσης καρδιαγγειακά και ορμονικά οφέλη τα οποία είναι πολύ περισσότερα από τη μεταβολική επίδραση στους μυς».

Αίτηση για κατοχύρωση πατέντας

Ο δρ Μαρέτ και η ομάδα του έχουν ήδη υποβάλει αίτηση για κατοχύρωση πατέντας σχετικά με την PDX και τις θεραπευτικές εφαρμογές της. Το επόμενο βήμα τους, όπως σημειώνουν, είναι να αποδείξουν την αντιδιαβητική δράση του λιπιδίου σε ανθρώπους αλλά και να προσδιορίσουν τον υποδοχέα μέσω του οποίου αυτό δρα.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
βλεπω οτι το 90% των τριχων που χανω ειναι αδυναμες.Αυτο απο μονο του ειναι κακο αλλα δεν ξερω αν οφειλεται στην χρηση μινοξιδιλης που κανω εδω κ 2-3 εβδομαδες καθε βραδυ.Ισως βιαστηκα να βαλω μινοξιδιλη -επρεπε να αφησω τα ω3 και αλλο μονα τους.
 

treliarakos

New Member
παιδιά κάποιος που να βοηθήσει ! Περνώ ω3 Hailth AID : (Fish Oil concentrate 1250 mg )
-Epa : 425
-Dha : 325 -
-Total Omega-3 : 750mg
-Vitamin E : 7,5 mg )
Επειδή με 325 dha δεν βλέπω τόσο καλά αποτελέσματα λέω να αυξήσω την δοσολογία σε δυο κάψουλες την ήμερα (1 το πρωί κ 1 το απόγευμα η μεσημέρι η πρέπει να τις πάρω μαζί .. ) Άλλα ανεβαίνουν τα επα πόλοι θα υπαρχή κάποιο πρόβλημα ?
Και κάτι που δεν έχω καταλάβει είναι ότι δεν πρέπει να περάσουμε τα 2000 μγ ω3 ? η το fish oil? ...
Γιατί άμα πάρω 2 κάψουλες την ήμερα φτάνω 1.500 ω3 Άλλα μετά φτάνω 2500 μγ fish oil? ! Η δοσολογία είναι μέχρι 3 κάψουλες την ήμερα λέει αυτό ... Κάποιος που να έχει καμιά ιδέα ? ....
 

giannis25

Member
Μηπως παιρνεις και κατι αλλο; δεν θα δεις αποτελεσμα απλα αυτο που εχουμε παρατηρησει εγω και αλλοι ειναι οτι δεν θα χανεις μαλλια. Μπορει να φευγουν καπια μαλλθα απ το χτςενισξα αλλα αυτα ξαναεμφανιζονται.στο μαξιλαρι το πρωι βλεπεις τριχες; με λιγα λογια σε 3 χρονια θα εισαι παλι στο ιδιο σημειο. Οπου αν δε κανεις κατι μπορει να εχεις κατεβει 2 βαθμιδες πχ απο norwood 2 σε norwood 4. Αυτο που εχουμε παρατηρησει ειναι οτι μενουμε στα ιδια. Και εγω και ο σορελτανο. Τωρα δε προξειται να δεις επανεκφυση αλλα θα εισαι στο ιδιο σημειο.δε θα χειροτερεψεις, στο μαξιλαρι βλεπεις τριχες; και αν ναι ποσες; παιρνε ενα την ημερα. Αν θες παρε και 2. Αλλα ατομα που επαιρναν 2000 mg απ τα οποια τα 1000 ηταν ομεγα 3 ειχαν τριχοπτωση. Μπορεις να το δοκιμασεις να μας πεις αλλα ειδα πολλους και αντρες και γυναικες σε φορουμ να λενε πηραμε 2000 και ειχαμε τριχοπτωση.
 

tasos33

Well-Known Member
κοντευω πλεον του 3 μηνες ,τον πρωτο μηνα επαιρνα δυο την ημερα απο healthaid, τον δευτερο μηνα μια, ενω τον τριτο την πρωτη βδομαδα του 2 και τις τελευταιες 10 μερες παλι μια, ταυτοχρονα με τα ω ειχα ξεκινησει και μινοξ 1,5μλ καθε βραδυ,μετα τις πρωτες 50 μερες που τελειωσε και το σεντινγκ, η πτωση βρισκοταν ελαφρως κατω απο το οριο της μινοξ, η οποια μου πηγαινει την πτωση στις 45-50 σε συνδυασμο με τα ω ημουν 35-40,βεβαια οταν εφτασα στο σημειο αυτο σταματησα την μινοξ και γιατι τελειωσε και ηθελα να δω πως θα παει και χωρις μινοξ,τα συμπερασματα τωρα
1,αδιαμφησβητητα πολυ καλυτερη ποιοτητα τριχα σε ολο το κεφαλι
2,με τις 2 καψουλες μαλλον αυξημενη πτωση,με την μια λιγοτερα,καταληγω πως τα 500 dha ειναι αυτο που χρειαζομαι
3,το σημαντηκοτερο ειναι πως τισ τελευταιες μερες που εβαζα και μινοξ ειδα επανεκφυση,εσκασαν τριχες καλες κατω απο την φυτεμενη hairline που ηταν απουσες 2 χρονια τωρα,αλλα λιγες μερες μετα σταματησα την μινοξ που θα ξανααρχισω αυριο.η μινοξ δεν μου εχει δωσει επανεκφυση ποτε και μου κανε εντυπωση εστω για αυτες τις 20 τριχες,που φαινοταν για πιο μεσα δεν μπορω να καταλαβω
4 καλυτερο δερμα στην μαπα,πιο καθαρρο πιο νεανικο
 
Μπλουζα