Ωμεγα 3.Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

giannis25

Member
η ερευνα ειναι στα αγγλικα. με λίγα λόγια τα συμπληρώματα των φαρμακειών τα ομεγα-3 περιέχουν 2 ουσίες την EPA και την DHA. σύμφωνα με την ερευνα η ουσία EPA εμποδίζει την δημιουργια της PGD2 που είναι η αιτία της τριχόπτωσης.επειδή παίρνω 1,5 χρόνο ομεγα-3 απο την Healthaid αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι ενω ειχα τριχοπτωση αυτη σταματησε. δεν είχα επανέκφυση αλλα η τριχόπτωση σταμάτησε πράγμα πολύ σημαντικό.

A cure for male baldness – Omega3 EPA may be the solution to male pattern baldness / hairloss in men
Tweet
Male baldness/ hairloss is a major issue for a lot of men hence the reason for them spending so much money treatment shampoo / hair loss prevention treatemnts . Research however may have identified what the actual cause is and also that the solution is to reduce or block levels of PGD2

Is TakeOmega3 the highest source of EPA per capsule the solution to male pattern baldness ?

Recent research has found that with regards male pattern baldness they found that an excessive amount of a protein called prostaglandin D2 or PGD2 was present in those areas of the scalp affected., according to a study. Earlier studies carried out in Japan found that Eicospentenoic Acid (EPA) effectively reduced / blocked the production of the protein PGD2.

EPA or Eicosapentenoic Acid one of the active ingredients in Omega3 – The highest concentration of EPA per capsule is found in a supplement called TakeOmega3 which is an 85% omega3 product with 750mg EPA per capsule. It is also uniquely manufactured in MHRA licensed facilities here in UK and entirely manufactured here in the UK .
The study concluded that men may be able to regrow all their hair if the inhibiting protein is removed, said George Cotsarelis, chairman of dermatology at The Perelman School of Medicine in Philadelphia.
We really do think if you remove the inhibition, you get longer hair, Cotsarelis, a study author, said in a telephone interview. We dont know if the follicles will return to their former lengths, he said.

The study was funded by grants from the US National Institute of Health the Pennsylvania Department of Health, and other medical groups.

The researchers looked at all the genes in the scalp samples from five men, comparing the bald parts to the haired parts. They found higher expressions of the gene that produces PGD2 in the bald samples, compared to the spots with hair. With that as a guide, they found in samples of 17 men with hair loss that PGD2 was three times higher in the bald spots than where hair was growing. The scientists then used mice to show that excessive PGD2 decreased follicles.

Previous work has shown that the stem cells that create hair are still intact in bald men, Cotsarelis said. The follicles are also there, though they look smaller and produce thinner, shorter hair. Over time, the hair is so short it no longer passes the surface of the skin.

The study concluded that men may be able to regrow all their hair if the inhibiting protein is removed, said George Cotsarelis, chairman of dermatology at The Perelman School of Medicine in Philadelphia.
We really do think if you remove the inhibition, you get longer hair, Cotsarelis, a study author, said in a telephone interview. We dont know if the follicles will return to their former lengths, he said.

The study was funded by grants from the US National Institute of Health the Pennsylvania Department of Health, and other medical groups.

Whilst there are drugs in development and existance that block the D2 pathway surely a natural alternative would be preferable ?

In an earlier study carried out in Japan it showed that Eicosapentaenoic acid (Omega 3 EPA ) inhibits prostaglandin D2 generation by inhibiting cyclo-oxygenase-2 in cultured human mast cells.-

Obata T, Nagakura T, Masaki T, Maekawa K, Yamashita K.
Source

Department of Molecular Cell Biology, Institute of DNA Medicine, Jikei University School of Medicine, Tokyo, Japan.

Abstract

BACKGROUND:

Eicosapentaenoic acid (EPA) is catalysed by cyclo-oxygenase (COX), as is arachidonic acid, and is a competitive inhibitor of arachidonate metabolism.

OBJECTIVES:

We examined the effect of EPA on prostaglandin (PG) D2 generation in the cultured human mast cells with IgE-anti-IgE challenge incubation.

METHODS:

Cultured human mast cells were incubated with EPA (1 micromol/L) for 20 h, then challenged with anti-IgE incubation after treatment with IgE. At the same time, COX inhibitors were tested to identify COX-1 and COX-2 activity. PGD2 synthetic activity was also assayed in a cell-free homogenate of cultured mast cells with COX inhibitors and EPA. Histamine in the culture medium and in cells was assayed with the HPLC-fluorescent method. PGD2 and PGD3 were assayed with gas chromatography-mass spectrometry and the stable isotope dilution method.

RESULTS:

Although EPA incubation did not affect histamine release by cultured human mast cells in response to IgE-anti-IgE challenge incubation, it did decrease PGD2 generation by inhibiting the COX-2 pathway. In contrast, in the cell-free homogenate of cultured human mast cells, EPA inhibited both COX-1 and COX-2 activities.

CONCLUSION:

Pre-incubation with EPA primarily affects the COX-2 pathway in cultured human mast cells and reduces PGD2 generation in response to IgE-anti-IgE challenge incubation. These findings suggest that COX-1 and COX-2 have different substrate flow systems in mast cells. They also suggest that endogenous EPA diet supplementation would reduce PGD2 production and could serve as an anti-inflammatory substrate in human mast cells.




Omega-3 fatty acids attenuate constitutive and insulin-induced CD36 expression through a suppression of PPAR α/γ activity in microvascular endothelial cells.

Madonna R, Salerni S, Schiavone D, Glatz JF, Geng YJ, De Caterina R.
Author information

Abstract

Microvascular dysfunction occurs in insulin resistance and/or hyperinsulinaemia.

Enhanced uptake of free fatty acids (FFA) and oxidised low-density lipoproteins (oxLDL) may lead to oxidative stress and microvascular dysfunction interacting with CD36, a PPARα/γ-regulated scavenger receptor and long-chain FFA transporter.

We investigated CD36 expression and CD36-mediated oxLDL uptake before and after insulin treatment in human dermal microvascular endothelial cells (HMVECs), ± different types of fatty acids (FA), including palmitic, oleic, linoleic, arachidonic, eicosapentaenoic (EPA), and docosahexaenoic (DHA) acids.

Insulin (10(-Cool and 10(-7) M) time-dependently increased DiI-oxLDL uptake and CD36 surface expression (by 30 ± 13%, p<0.05 vs. untreated control after 24 hours incubation), as assessed by ELISA and flow cytometry, an effect that was potentiated by the PI3-kinase inhibitor wortmannin and reverted by the ERK1/2 inhibitor PD98059 and the PPARα/γ antagonist GW9662.

A ≥ 24 hour exposure to 50 μM DHA or EPA, but not other FA, blunted both the constitutive (by 23 ± 3% and 29 ± 2%, respectively, p<0.05 for both) and insulin-induced CD36 expressions (by 45 ± 27 % and 12 ± 3 %, respectively, p<0.05 for both), along with insulin-induced uptake of DiI-oxLDL and the downregulation of phosphorylated endothelial nitric oxide synthase (P-eNOS).

At gel shift assays, DHA reverted insulin-induced basal and oxLDL-stimulated transactivation of PPRE and DNA binding of PPARα/γ and NF-κB.

In conclusion, omega-3 fatty acids blunt the increased CD36 expression and activity promoted by high concentrations of insulin. Such mechanisms may be the basis for the use of omega-3 fatty acids in diabetic microvasculopathy.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

τα Ω3 ειναι το επομενο που θα δοκιμασω.
ειναι καθ οδον αυτο http://www.ebay.com/itm/3-x-NOW-DHA-500-180-SGels-Highest-Potency-500-DHA-250-EPA-FRESH-Made-In-USA/231067162323?_trksid=p2045573.m2042&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.CURRENT%26ao%3D1%26asc%3D27%26meid%3D3873065370729161201%26pid%3D100033%26prg%3D1011%26rk%3D3%26rkt%3D4%26sd%3D251092398379%26
 

tropheus

Well-Known Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Εμένα πάντως αγαπητέ φίλε giannis25 μόνο για έρευνα δε μου κάνει αυτό που αναφέρεις.

Διαφήμιση ενός συγκεκριμένου συμπληρώματος (TakeOmega3) είναι.
Αναφέρεται σε μια έρευνα του 1999 (!) εμπλέκει και τον Κοτσαρέλη για να δώσει κύρος (ανατρίχιασα) και σου πλασάρει το προϊόν ...

Τι άλλο θα σκεφτούνε οι τύποι για να μας πουλήσουν. Αυτό θα πει παίζουν με τον πόνο μας :hithead:

FULFIX !!!
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

kapa είπε:
τα Ω3 ειναι το επομενο που θα δοκιμασω.
ειναι καθ οδον αυτο http://www.ebay.com/itm/3-x-NOW-DHA-500-180-SGels-Highest-Potency-500-DHA-250-EPA-FRESH-Made-In-USA/231067162323?_trksid=p2045573.m2042&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.CURRENT%26ao%3D1%26asc%3D27%26meid%3D3873065370729161201%26pid%3D100033%26prg%3D1011%26rk%3D3%26rkt%3D4%26sd%3D251092398379%26

DHA 500? σωστό σε βρίσκω. Έχε υπ' όψιν όμως ότι θέλει τουλάχιστο 3μηνο να δεις διαφορά.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Soralteno είπε:
kapa είπε:
τα Ω3 ειναι το επομενο που θα δοκιμασω.
ειναι καθ οδον αυτο http://www.ebay.com/itm/3-x-NOW-DHA-500-180-SGels-Highest-Potency-500-DHA-250-EPA-FRESH-Made-In-USA/231067162323?_trksid=p2045573.m2042&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.CURRENT%26ao%3D1%26asc%3D27%26meid%3D3873065370729161201%26pid%3D100033%26prg%3D1011%26rk%3D3%26rkt%3D4%26sd%3D251092398379%26

DHA 500? σωστό σε βρίσκω. Έχε υπ' όψιν όμως ότι θέλει τουλάχιστο 3μηνο να δεις διαφορά.
το εχω υποψιν soralteno.
το εψαξα πολυ για να πεσω στο συγκεκριμενο συμπληρωμα.ολα τα αλλα χρειαζομουν τουλαχιστον 4 καψουλες την ημερα.
αν μου ριξει και την πιεση θα ειναι διπλη επιτυχια.
ακομα δεν εχω αποφασισει αν θα παω σε μια η δυο καψουλες την ημερα


tropheus είπε:
Εμένα πάντως αγαπητέ φίλε giannis25 μόνο για έρευνα δε μου κάνει αυτό που αναφέρεις.

Διαφήμιση ενός συγκεκριμένου συμπληρώματος (TakeOmega3) είναι.
Αναφέρεται σε μια έρευνα του 1999 (!) εμπλέκει και τον Κοτσαρέλη για να δώσει κύρος (ανατρίχιασα) και σου πλασάρει το προϊόν ...

Τι άλλο θα σκεφτούνε οι τύποι για να μας πουλήσουν. Αυτό θα πει παίζουν με τον πόνο μας :hithead:

FULFIX !!!

tropheus ο συναδελφος εδω νικησε την τριχοπτωση.τις ερευνες του κωτσιου μπορουμε να τις περασουμε στο βερεσε
 

35007

Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Από τη στιγμη που δεν εχει καθοριστεί η συνιστωμενη ημερησια δοση πως μπορούμε να ξερουμε ότι οι τιμες DHA και EPA του συγκεκριμενου προιοντος δεν είναι υπερβολή?

kapa είπε:
τα Ω3 ειναι το επομενο που θα δοκιμασω.
ειναι καθ οδον αυτο http://www.ebay.com/itm/3-x-NOW-DHA-500-180-SGels-Highest-Potency-500-DHA-250-EPA-FRESH-Made-In-USA/231067162323?_trksid=p2045573.m2042&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.CURRENT%26ao%3D1%26asc%3D27%26meid%3D3873065370729161201%26pid%3D100033%26prg%3D1011%26rk%3D3%26rkt%3D4%26sd%3D251092398379%26
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

35007 είπε:
Από τη στιγμη που δεν εχει καθοριστεί η συνιστωμενη ημερησια δοση πως μπορούμε να ξερουμε ότι οι τιμες DHA και EPA του συγκεκριμενου προιοντος δεν είναι υπερβολή?

kapa είπε:
τα Ω3 ειναι το επομενο που θα δοκιμασω.
ειναι καθ οδον αυτο http://www.ebay.com/itm/3-x-NOW-DHA-500-180-SGels-Highest-Potency-500-DHA-250-EPA-FRESH-Made-In-USA/231067162323?_trksid=p2045573.m2042&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.CURRENT%26ao%3D1%26asc%3D27%26meid%3D3873065370729161201%26pid%3D100033%26prg%3D1011%26rk%3D3%26rkt%3D4%26sd%3D251092398379%26

δεν εχεις και αδικο.γι αυτο ειμαι σε σκεψη και μαλλον σε μια θα παω.
το συγκεκριμενο εχει πολυ DHA και μετρια EPA
 

35007

Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Εγω kapa παιρνω εδώ και 4 μηνες krill oil (ωμεγα 3). Εχει και ασταξανθινη που θεωρείται πολύ ισχυρο αντιοξειδωτικο. Δεν είναι τοσο ακριβο οσο το δικο σου αλλα βεβαια και οι συγκεντρώσεις είναι χαμηλότερες.

kapa είπε:
35007 είπε:
Από τη στιγμη που δεν εχει καθοριστεί η συνιστωμενη ημερησια δοση πως μπορούμε να ξερουμε ότι οι τιμες DHA και EPA του συγκεκριμενου προιοντος δεν είναι υπερβολή?

kapa είπε:
τα Ω3 ειναι το επομενο που θα δοκιμασω.
ειναι καθ οδον αυτο http://www.ebay.com/itm/3-x-NOW-DHA-500-180-SGels-Highest-Potency-500-DHA-250-EPA-FRESH-Made-In-USA/231067162323?_trksid=p2045573.m2042&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.CURRENT%26ao%3D1%26asc%3D27%26meid%3D3873065370729161201%26pid%3D100033%26prg%3D1011%26rk%3D3%26rkt%3D4%26sd%3D251092398379%26

δεν εχεις και αδικο.γι αυτο ειμαι σε σκεψη και μαλλον σε μια θα παω.
το συγκεκριμενο εχει πολυ DHA και μετρια EPA
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

35007 είπε:
Εγω kapa παιρνω εδώ και 4 μηνες krill oil (ωμεγα 3). Εχει και ασταξανθινη που θεωρείται πολύ ισχυρο αντιοξειδωτικο. Δεν είναι τοσο ακριβο οσο το δικο σου αλλα βεβαια και οι συγκεντρώσεις είναι χαμηλότερες.

αν βαλεις κατω τις περιεκτικοτητες δεν ειναι ακριβο.γι αυτο και το διαλεξα.
μια καψουλα Ω3 εχει 120 DHA.
το συγκεκριμενο εχει 500 DHA ανα καψουλα.
με μια καψουλα την ημερα κοστιζει 50 ευρω τον χρονο.
βλεπεις τιποτα θετικο με τα Ω?
 

35007

Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Η αδερφή μου με ειδε στις γιορτες επειτα από μηνες. Μου ειπε ότι ''λάμπω". Ανέκαθεν παντως ειχα καθαρο δερμα χωρις προβλήματα από σπυρακια. Αν υποθεσουμε ότι αυτος ηταν ο στοχος μου δεν υπαρχει λογος να παρει καποιος κολλαγονο για να επιτυχει το ιδιο αποτέλεσμα γιατι είναι ακριβοτερο.
Από τριχοπτωση λιγα πραγματα, από επανεκφυση επισης. Χρησιμοποιω πολλα όμως. Μινοξ, τρικομιν, κρινατζεν, αιθερια ελαια με εμού, ρολλερ και krill που ειπαμε.

kapa είπε:
35007 είπε:
Εγω kapa παιρνω εδώ και 4 μηνες krill oil (ωμεγα 3). Εχει και ασταξανθινη που θεωρείται πολύ ισχυρο αντιοξειδωτικο. Δεν είναι τοσο ακριβο οσο το δικο σου αλλα βεβαια και οι συγκεντρώσεις είναι χαμηλότερες.

αν βαλεις κατω τις περιεκτικοτητες δεν ειναι ακριβο.γι αυτο και το διαλεξα.
μια καψουλα Ω3 εχει 120 DHA.
το συγκεκριμενο εχει 500 DHA ανα καψουλα.
με μια καψουλα την ημερα κοστιζει 50 ευρω τον χρονο.
βλεπεις τιποτα θετικο με τα Ω?
 

giannis25

Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

εγώ αυτό που παίρνω είναι αυτό http://www.pharmacy4u.gr/healthaid-omega-750mg-425mg-325mg-capsules-p-4800.html έχουν epa 425 mg και Dha 325 mg. 1 την ημέρα. προσοχή όμως. αυτο εχει 425 και 325 δηλαδη 750 mg ομεγα-3. αν κάποιος πάρει πχ 2 ή 3 τέτοια δηλαδή η υπερβολική ποσότητα πχ 2000 mg τη μέρα προκαλεί τριχόπτωση. εγώ παίρνω ένα μόνο από τα συγκεκριμένα.μπορείτε να τα παραγγείλετε και από online φαρμακεία πχ pharmacyonline, pharmacy4u. ομεγα-3 από την εταιρία Healthaid. παραγγείλτε και από αλλη εταιρία απλά για μένα δούλεψαν τα συγκεκριμένα. θέλω να πω ότι τα συγκεκριμένα από τη συγκεκριμένη εταιρία ένα τη ημέρα είναι δοκιμασμένα ότι λειτουργούν. θελω να πω συγγνώμη για τη διαφήμιση απλά πιστεύω ότι για κάποιον που θέλει να διατηρήσει το λουκ του όχι να του προκληθεί επανέκφυση για να διατηρηθεί εκεί που είναι καλύτερα να πάρει ομέγα παρά φιναστερίδη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Δεν ξέρω ποιοί το έχουν υπόψιν τους αλλά :

Omega-3 Fatty Acids Linked to Increase in Prostate Cancer Risk

Το παραπάνω συμπέρασα είναι αποτέλεσμα έρευνας που δημοσιεύτηκε το καλοκαίρι στο Journal of the National Cancer Institute.
Περισσότερα ΕΔΩ
 
  • Like
Reactions: M15

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού

Συνημμένα

  • mco_1_3_444_PDF.pdf
    966.4 KB · Προβολές: 18

tropheus

Well-Known Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Ναι έτσι είναι δυστυχώς φίλε Soralteno. Το έχουμε δει πολλές φορές.

Προσωπικά πάντως αν και ήμουν φανατικός των ω-3 λιπαρών οξέων (krill oil) όχι λόγω μαλλιών, από τη στιγμή που διάβασα την έρευνα η οποία προκάλεσε μεγάλο θόρυβο σε μεγάλο διεθνές συνέδριο στην Γαλλία το καλοκαίρι όταν και πρωτοπαρουσιάστηκε αποφάσισα να διακόψω τη λήψη ω-3 λιπαρών οξέων...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

εχω διαβασει τοσα πολλα απο ερευνες που οι μισες αναιρουν τις αλλες μισες.
πλεον δεν πιστευω τιποτα παρα μονο οτι βλεπω.
παντως ο πατερας μου χρησιμοποιει Ω3 περισσοτερο απο 10 χρονια
 

tropheus

Well-Known Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

kapa είπε:
εχω διαβασει τοσα πολλα απο ερευνες που οι μισες αναιρουν τις αλλες μισες.
...

Ναι αυτό είναι αλήθεια kapa αλλά αυτό που με θορύβησε σε αυτή την έρευνα είναι ότι οι πιθανότητες που δίνει για καρκίνο του προστάτη είναι τρομαχτικά υψηλές!
Αν δε διαβάσεις και τα σχόλια της ιατρικής κοινότητας φαίνεται ότι και αυτή είναι πολύ προβληματισμένη :s
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

tropheus είπε:
kapa είπε:
εχω διαβασει τοσα πολλα απο ερευνες που οι μισες αναιρουν τις αλλες μισες.
...

Ναι αυτό είναι αλήθεια kapa αλλά αυτό που με θορύβησε σε αυτή την έρευνα είναι ότι οι πιθανότητες που δίνει για καρκίνο του προστάτη είναι τρομαχτικά υψηλές!
Αν δε διαβάσεις και τα σχόλια της ιατρικής κοινότητας φαίνεται ότι και αυτή είναι πολύ προβληματισμένη :s

την ειχα διαβασει δυο μηνες πριν,ακομα ημουν σε σκεψη για Ω3.
πολλα αντικρουομενα για τα Ω πραγματικα,τα μισα ειναι ετσι τα αλλα μισα γιουβετσι.
οσο πιο πολυ τα ψαχνω τοσο πιο πολυ χανομαι.
και για την ΑΑ ειχα πιο σαφη αποψη πριν λιγα χρονια
 

giannis25

Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

υπάρχουν πολλές μελέτες που αναιρεί η μία την άλλη. μια μελέτη λέει ότι τα ομεγα εμποδίζουν τη παραγωγη πολλής dht που μεγαλώνει το προστάτη που είναι η αιτία διόγκωσης του προστάτη και οτι οσοι παιρνουν ομεγα εχουν μειωμένο ρισκο εμφανισης καρκινου του προστάτη. αλλη ερευνα λεει οτι το να παιρνεις ομεα οδηγει σε αυξανόμενο ρισκο ανάπτυξης καρκινου στον προστάτη. αλλη ερευνα ανιρεί τη δευτερη ερευνα και λέει οτι τα συμπεράσματα αυτά τα βγάλαν από ατομα που ηταν ηηδη διαγνωσμένα με καρκινο του προστατη The current study compared blood levels of omega-3 fatty acids in 834 men diagnosed with prostate cancer δηλαδη τα ατομα στα οποια εγινε η ερευνα ειχαν ήδη καρκίνο. οι γιατροί που υποστηρίζουν την πρωτη έρευνα λενε οτι αν εισαι μια χαρά στην υγεία σου και παίρνεις ομεγα τότε εχει μειωμένο ρίσκο εμφάνισης. και λένε ότι αυτοι που ειχαν καρκίνο στη δεύτερη έρευνα επειδή ακριβώς είχανε τους είχαν πει ή να τρώνε πολλά ψάρια ή να παίρνουν συμπληρώματα με ωμέγα λόγω της κατάστασής τους γι αυτο και αυτά τα επίπεδα.αλλα λέει η μία ερευνα άλλα λέει η άλλη.τι να σας πω.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Ένας σημαντικός λόγος που σταμάτησα να παίρνω συμπληρώματα ω-3 είναι ότι το 99% των σκευασμάτων, ΔΕΝ είναι εντελώς απαλλαγμένα από βαρέα μέταλλα, ότι και αν αναφέρουν οι εταιρείες που τα προωθούν.
Το krill oil, θεωρητικά είναι ανώτερο λόγω της ποιότητάς του καθώς και λόγω της ισχυρής αντιοξειδωτικής δράσης που έχει η ασταξανθίνη. Οι ποσότητες όμως είναι μικρές και ως σκεύασμα είναι πολύ ακριβό

Μετά από πολύ ψάξιμο, είχα καταλήξει σε αυτό.
http://www.enerzona.com/en/products/enerzona-omega-3-rx-liquid_98.htm

Το έπαιρνα από το ιταλικό ebay, αλλά όταν ο πωλητής σταμάτησε να πουλάει, η αγορά του από αλλού ήταν επίσης ασύμφορη.

Κατέληξα σε παρόμοια δράση που έχει η βιταμίνη Ε μαζί με τοκοτριενόλες που είναι πολύ πιο ασφαλές και τα όποια ωμέγα 3, από ψαράκι.
 

Komis

Active Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Οποιος εχει ορεξη,μπορει να κανει το εξης.
Ο λιναροσπορος εχει τι μεγαλυτερες ποσοτητες ω-3 λιπαρων οξεων που υπαρχουν στη φυση σε φυσικη μορφη.
Μπορειτε να παρετε το αποσταγμα του, το λινελαιο δλδ το οποιο για καποιο λογο εχει 5πλασιες ποσοτητες ω-3 απο τον λιναροσπορο.
Θελει λιγακι προσοχη η συντηρηση του λινελαιου για να μην χαλασουν τα συστατικα του.
Οποιοις ενδιαφερεται θα βρει ποιο πολλες πληροφοριες στο ιντερνετ.
Χρησιμοποιησα και εγω λινελαιο για ενα μηνα και μετα το πεταξα επειδη εφτιαξα αλλο τοπικο,κατα την γνωμη μου ποιο ισχυρο.
 
Μπλουζα