Ωμεγα 3.Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

H διαφορά είναι ότι ο λιναρόσπορος περιλαμβάνει μόνο ALA και όχι EPA και DHA σε σχέση με το fish oil.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

εγω δεν εχω καταλαβει ακομη αν χρειαζομαστε EPA η DHA.
υπαρχουν συμπληρωματα που εχουν 1000mg fish oil(δοσολογια 1 καψουλα την ημερα)απο τα οποια τα 100 ειναι EPA και αλλα 100 DHA.
σιγουρα δεν θα κανουν την ιδια δουλεια γι αυτο που τα χρειαζομαστε
 

Komis

Active Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

GOMI είπε:
H διαφορά είναι ότι ο λιναρόσπορος περιλαμβάνει μόνο ALA και όχι EPA και DHA σε σχέση με το fish oil.

Ομως το ALA δεν μετατρεπεται σε DHA k EPA μεσα στο σωμα μας?
Δεν ειναι το ιδιο?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Komis είπε:
GOMI είπε:
H διαφορά είναι ότι ο λιναρόσπορος περιλαμβάνει μόνο ALA και όχι EPA και DHA σε σχέση με το fish oil.

Ομως το ALA δεν μετατρεπεται σε DHA k EPA μεσα στο σωμα μας?
Δεν ειναι το ιδιο?

Δεν έχουν όλοι οργανισμοί την ίδια δυνατότητα να μετατρέπουν ala σε epa κ dha αντίστοιχα. Υπάρχουν κάποιοι δείκτες στον οργανισμό που θα πρέπει να βρίσκονται σε επάρκεια, όπως μέταλλα, σύμπλεγμα βιταμινών Β, καθώς και C,E κλπ.
Επίσης, για να πάρουμε μια φυσιολογική ποσότητα αυτής της μετατροπής σε epa/dha, θα πρέπει η ποσότητα των AlA να φτάνει στο περίπου 3γρ. την ημέρα, ώστε από την όποια μετατροπή να έχουμε ένα φυσιολογικό όφελος.
Γενικά είναι μπέρδεμα...
 

gianniskritikos2

Active Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

gomi σε αλλο θεμα λες οτι η υπερβολικη ποσοτιτα ω3 μπορει να προκαλεσει παρομοιες παρενεργειες με τα γαλακτοκομηκα σκεφτομαι να παρω συμπληρομα ω3 και να περνω καθε 2 μερες και τις μερες που δεν περνω καποιες απο αυτες να τροω ψαρια πχ(δευτερα ω3,τριτη τιποτα τεταρτη ψαρι πεμπτη ω3 παρασκευη τιποτα σαββατο ψαρρι κυριακη τιποτα και παλι απο δευτερα τα ιδια.. ετσι ωστε να μην πενρω μεγαλες δωσεις αλλα να βοηθαω λιγο τον οργανισμο πιστευεις ειναι καλο ενα τετοιο προγραμμα ? )
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

gianniskritikos2 είπε:
gomi σε αλλο θεμα λες οτι η υπερβολικη ποσοτιτα ω3 μπορει να προκαλεσει παρομοιες παρενεργειες με τα γαλακτοκομηκα σκεφτομαι να παρω συμπληρομα ω3 και να περνω καθε 2 μερες και τις μερες που δεν περνω καποιες απο αυτες να τροω ψαρια πχ(δευτερα ω3,τριτη τιποτα τεταρτη ψαρι πεμπτη ω3 παρασκευη τιποτα σαββατο ψαρρι κυριακη τιποτα και παλι απο δευτερα τα ιδια.. ετσι ωστε να μην πενρω μεγαλες δωσεις αλλα να βοηθαω λιγο τον οργανισμο πιστευεις ειναι καλο ενα τετοιο προγραμμα ? )

Μιλώντας για μένα πάντα, αν είσαι σίγουρος για την ποιότητα των ω-3 που θα πάρεις, οκ. Διαφορετικά ένα τέτοιο μαζί με ψάρι μέσα στην εβδομάδα, είναι προτιμότερο.
http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-Toco-Sorb-Mixed-Tocotrienols-and-Vitamin-E-60-Softgels/137


Με τα υπόλοιπα λιπαρά εννοούσα, τα γαλακτοκομικά έχουν αποκλειστικότητα...


kapa είπε:
εγω δεν εχω καταλαβει ακομη αν χρειαζομαστε EPA η DHA.
υπαρχουν συμπληρωματα που εχουν 1000mg fish oil(δοσολογια 1 καψουλα την ημερα)απο τα οποια τα 100 ειναι EPA και αλλα 100 DHA.
σιγουρα δεν θα κανουν την ιδια δουλεια γι αυτο που τα χρειαζομαστε

Προτιμότερα τα DHA kapa και μετά τα EPA.

Το πρόσθεσα και στο θέμα που αφορά

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8742-post-116479.html#pid116479
 

weznem

Well-Known Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

εγω προτεινω να ξεκινησουμε το ψαρεμα να τρωμε και κανα ω3.. :)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

GOMI είπε:
Προτιμότερα τα DHA kapa και μετά τα EPA.

Το πρόσθεσα και στο θέμα που αφορά

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8742-post-116479.html#pid116479

επεσα στο σωστο συμπληρωμα δηλαδη :D
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

kapa είπε:
GOMI είπε:
Προτιμότερα τα DHA kapa και μετά τα EPA.

Το πρόσθεσα και στο θέμα που αφορά

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8742-post-116479.html#pid116479

επεσα στο σωστο συμπληρωμα δηλαδη :D

Εντελώς...:p
Τα περιέγραψα αναλυτικά στο σχετικό θέμα. Ρίξε μια ματιά.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

GOMI είπε:
Εντελώς...:p
Τα περιέγραψα αναλυτικά στο σχετικό θέμα. Ρίξε μια ματιά.

δεν υπαρχει μηνυμα στο φορουμ που δεν το εχω διαβασει.
ενδιαφερον ειναι και τα βιντεο.
αυτο που λεγαν οι παλιοι,"θα φραξεις τις αρτηριες με τα τηγανιτα"
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Πες στον chs να σου πατεντάρει μια ηλεκτρονική υπογραφή να την ρίχνεις σε κάθε thread που ξεσκονίζεις...:p
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

anime

Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Παιδιά τι γίνεται εδώ; Με το που βρίσκουμε δλδ ότι το Ω3 σταματά την τριχόπτωση από εκεί που το θεωρούσαμε και υπερυγειινό, ξαφνικά βγαίνει έρευνα που το καθιστά επικίνδυνο για αυξημένη πιθανότητα καρκίνου του προστάτη; Σε λίγο θα ακούσουμε τίποτα και για τα λαδάκια.. Έλεος! και εγώ το σκεφτόμουν το Ω3 όταν είχα δει ποστ άλλου μέλους σε κάποιο άλλο θέμα που είχε πει πως του είχε σταματήσει τελείως την τριχόπτωση(πιθανόν το ανέφερε και εδώ). Αυτός ο κίνδυνος υπάρχει και με το μουρνέλαιο που δεν έχει και τόσο μεγάλες περιεκτικότητες; Γιατί παίρνω μία καψουλίτσα τη μέρα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

ενδιαφέρον.
μια εβδομαδα χωρις τριχοπτωση.
βεβαια δεν ανοιγω σαμπανια ακομα γιατι οι θεραπειες πολυ γρηγορα δουλευουν σε εμενα και πολυ γρηγορα με αφηνουν
 

akol

Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

παντως μετα από ένα μηνα ωμεγα 3 και τοπικη εφαρμογή καστορελαιο δεν υπαρχει τριχοπτωση.δεν ξερω αν είναι συμπτωση η κατι προσωρινο..θα δειξει.
 

dimos18

Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

ρε παιδιά, τώρα αλήθεια τα πιστεύετε αυτά;Αν ίσχυε αυτή η έρευνα κανένας που ασχολείται με γυμναστήρια και bodybuilding δεν θα χε φαλάκρα.Μετά την πρωτείνη θεωρείται βασικό συμπλήρωμα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

dimos18 είπε:
ρε παιδιά, τώρα αλήθεια τα πιστεύετε αυτά;Αν ίσχυε αυτή η έρευνα κανένας που ασχολείται με γυμναστήρια και bodybuilding δεν θα χε φαλάκρα.Μετά την πρωτείνη θεωρείται βασικό συμπλήρωμα.

εγω δεν πιστευω σε ερευνες.
πιστευω μονο σε οτι βλεπω.
σημερα παρελαβα και τα turbo Ω :18m:
 

35007

Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Ρε καπα τι είναι αυτά τα τούρμπο-ω? Εχεις κανα λινκ να τα δω και εγω?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

35007 είπε:
Ρε καπα τι είναι αυτά τα τούρμπο-ω? Εχεις κανα λινκ να τα δω και εγω?

τα Ω που ειχα παραγγειλει http://www.ebay.com/itm/3-x-NOW-DHA-500-180-SGels-Highest-Potency-500-DHA-250-EPA-FRESH-Made-In-USA/231067162323?_trksid=p2045573.m2042&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.CURRENT%26ao%3D1%26asc%3D27%26meid%3D387%E2%80%8B3065370729161201%26pid%3D100033%26prg%3D1011%26rk%3D3%26rkt%3D4%26sd%3D251092398%E2%80%8B379%26
χρησιμοποιουσα και ακομα χρησιμοποιω μεχρι να τελειωσουν ενα σκευασμα απο το φαρμακειο
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

τα Ω3 με αιφνιδιασαν.
ξεκινησαν να δουλευουν απο την δευτερη εβδομαδα σε εμενα.
εχω εναν μηνα τωρα χανω λιγοτερο απο 10 τριχες την ημερα απο τις 100 που θα εχανα.
δεν χρησιμοποιω αλλο συμπληρωμα αυτην την στιγμη παρα μονο potassium.
τωρα ελπιζω στο να εχει μακροχρονια διαρκεια αυτο
 

kal

Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

http://www.pharmacy4u.gr/solgar-omega3-double-strength-softgels-p-1812.html#.UwjdXvl_uao
πως το βλεπετε αυτο?? εχει καλή αναλογια?
Αν γινεται μπορειτε να μου πειτε τις ιδανικες αναλογιες δλδ π.χ αν ειναι 180-120 κανει για την περιπτωση μας?
 
Μπλουζα