Ωμεγα 3.Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

kapa

Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

kal είπε:
http://www.pharmacy4u.gr/solgar-omega3-double-strength-softgels-p-1812.html#.UwjdXvl_uao
πως το βλεπετε αυτο?? εχει καλή αναλογια?
Αν γινεται μπορειτε να μου πειτε τις ιδανικες αναλογιες δλδ π.χ αν ειναι 180-120 κανει για την περιπτωση μας?
με σιγουρια μπορω να πω πως
250mg epa + 500mg DHA στελνουν την τριχοπτωση για τσά'ι'.
μια καψουλα την ημερα απο αυτο http://www.ebay.com/itm/3-x-NOW-DHA-500-180-SGels-Highest-Potency-500-DHA-250-EPA-FRESH-Made-In-USA-/231067162323?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35ccad16d3
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Τελικα ρε παιδια τι αναλογιες και τι ποσοτητες θελουμε πανω κατω σε dha/epa...H ερευνα λεει για epa o soralteno λεει dha στα 480mg kai ανω.Eγω παιρνω 425mg epa kai 325mg dha 1-2 την ημερα αναλογως τα κεφια.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

fousekisss είπε:
Τελικα ρε παιδια τι αναλογιες και τι ποσοτητες θελουμε πανω κατω σε dha/epa...H ερευνα λεει για epa o soralteno λεει dha στα 480mg kai ανω.Eγω παιρνω 425mg epa kai 325mg dha 1-2 την ημερα αναλογως τα κεφια.

το κακο ειναι οτι τα Ω εχουν προτεραιοτητα σε epa.
DHA χρειαζομαστε.
η τριχοπτωση μιλησε :5m:
 

Reve

Active Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Κάπα φίλε πραγματικά είσαι τεράστια μορφή. Έχουν παρενέργειες αυτά??? Συνέχισε να δίνεις feedback γιατί ακούγετε πολύ ενδιαφέρον.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Reve είπε:
Κάπα φίλε πραγματικά είσαι τεράστια μορφή. Έχουν παρενέργειες αυτά??? Συνέχισε να δίνεις feedback γιατί ακούγετε πολύ ενδιαφέρον.

οσες παρενεργειες εχει το να τρως μισο σολωμο την ημερα τοσες εχουν και αυτα.
αλλα μιλαμε για μια καψουλα την ημερα,το γραφει και πισω στην δοσολογια.
ειναι πολυ ενδιαφερον πραγματικα....
υπαρχει περιπτωση η σωστη αναλογια Ω να ειναι το καλυτερο blocker του forum.
 

giannis25

Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

εγώ είμαι που το ξεκίνησα το θέμα. (θέλω μπράβο) 2 χρόνια που τα παίρνω έχω μηδέν τριχόπτωση και επιπλέον εγώ το έβαλα το θέμα γιατί είναι κάτι φυσικό. χωρίς παρενέργειες. δηλαδή η μινοξιδίλη δεν έχει μόνιμα αποτελέσματα έχει παρενέργειες, πρίζεσαι άλλα συμπτώματα είναι οι μαύροι κύκλοι στα μάτια,η φιναστερίδη προκαλεί στείρωση ανικανότητα, αυτό είναι κάτι φυσικό ούτε παρενέργειες έχει. εγώ αυτό που παίρνω είναι από την health aid και παράλληλα παίρνω το σαμπουάν selsun το οποίο είναι απολεπιστικό. καθαρίζει σε βάθος. δεν το συνιστώ σε κανέναν αυτό το σαμπουάν θέλω να πω δηλαδή ότι χρησιμοποιώ ένα συνδυασμό από τη μια απολεπιστικό σαμπουάν που καθαρίζει σε βάθος και δεν αφήνει κατάλοιπα. το χρησιμοποιούσα και πριν τα omega και είχα τριχόπτωση. χρησιμοποιώ απολεπιστικό σαμπουάν το συγκεκριμένο είναι για σμηγματορροική δερματίτιδα που έχω γι αυτό το χρησιμοποιώ σε συνδυασμό με omega. και είμαι στο ίδιο σημείο που ήμουν όταν τα ξεκίνησα πριν 2 χρόνια.και επιπλέον βλέπω άτομα που κάνουν μεταμόσχευση μαλλιών όπου ενώ τα καινούργια μαλλιά φυτρώνουν τα μη μεταμοσχευμένα πέφτουνε οπότε χρειάζονται και δεύτερη και τρίτη μεταμόσχευση και σκεφτόμουν οτι με τα ομεγα δεν θα χρειάζεται αυτοί σε αυτές τις περιπτώσεις να πληρώσουν κι άλλα λεφτά . καθώς δε θα χάνουν τα μη μεταμοσχευμένα μαλλιά. αυτό σκεφτόμουν και εγώ ότι με μια μεταμόσχευση και τα ομέγα θα είμαι εντάξει εφ όρου ζωής.όπως και τα υπόλοιπα μέλη. και το σημαντικότερο αυτά δεν θα έχουν παρενέργειες.εγώ δεν παίρνω ούτε μινοξιδίλη ούτε προπέσια μόνο ομέγα αλλα έχω υιοθετήσει και ένα καλό τρόπο ζωής. δεν πίνω αλκοόλ που προκαλεί τριχόπτωση δεν πίνω καθόλου αναψυκτικά αμίτες δεν καπνίζω.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

giannis25 είπε:
εγώ είμαι που το ξεκίνησα το θέμα. (θέλω μπράβο) 2 χρόνια που τα παίρνω έχω μηδέν τριχόπτωση και επιπλέον εγώ το έβαλα το θέμα γιατί είναι κάτι φυσικό. χωρίς παρενέργειες. δηλαδή η μινοξιδίλη δεν έχει μόνιμα αποτελέσματα έχει παρενέργειες, πρίζεσαι άλλα συμπτώματα είναι οι μαύροι κύκλοι στα μάτια,η φιναστερίδη προκαλεί στείρωση ανικανότητα, αυτό είναι κάτι φυσικό ούτε παρενέργειες έχει. εγώ αυτό που παίρνω είναι από την health aid και παράλληλα παίρνω το σαμπουάν selsun το οποίο είναι απολεπιστικό. καθαρίζει σε βάθος. δεν το συνιστώ σε κανέναν αυτό το σαμπουάν θέλω να πω δηλαδή ότι χρησιμοποιώ ένα συνδυασμό από τη μια απολεπιστικό σαμπουάν που καθαρίζει σε βάθος και δεν αφήνει κατάλοιπα. το χρησιμοποιούσα και πριν τα omega και είχα τριχόπτωση. χρησιμοποιώ απολεπιστικό σαμπουάν το συγκεκριμένο είναι για σμηγματορροική δερματίτιδα που έχω γι αυτό το χρησιμοποιώ σε συνδυασμό με omega. και είμαι στο ίδιο σημείο που ήμουν όταν τα ξεκίνησα πριν 2 χρόνια.και επιπλέον βλέπω άτομα που κάνουν μεταμόσχευση μαλλιών όπου ενώ τα καινούργια μαλλιά φυτρώνουν τα μη μεταμοσχευμένα πέφτουνε οπότε χρειάζονται και δεύτερη και τρίτη μεταμόσχευση και σκεφτόμουν οτι με τα ομεγα δεν θα χρειάζεται αυτοί σε αυτές τις περιπτώσεις να πληρώσουν κι άλλα λεφτά . καθώς δε θα χάνουν τα μη μεταμοσχευμένα μαλλιά. αυτό σκεφτόμουν και εγώ ότι με μια μεταμόσχευση και τα ομέγα θα είμαι εντάξει εφ όρου ζωής.όπως και τα υπόλοιπα μέλη. και το σημαντικότερο αυτά δεν θα έχουν παρενέργειες.
μπραβο Γιαννη.
ελπιζω και ευχομαι για ολους μας να εχει μακροχρονια αποτελεσματα(που απο οτι φαινεται στην περιπτωση σου εχει).
γιατι η ιστορια εχει δειξει οτι με τοπικα η τριχοπτωση δεν σταματαει
 

kal

Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Στις βορειες χωρες που καταναλωνουν πολυ συχνα σολωμο θα επρεπε να χαν λιγοτερη τριχοπτωση αλλα αυτο δεν ισχυει π.χ η μιση σουηδια ειναι καραφλη..Παραξενο δεν ειναι?
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

kal είπε:
Στις βορειες χωρες που καταναλωνουν πολυ συχνα σολωμο θα επρεπε να χαν λιγοτερη τριχοπτωση αλλα αυτο δεν ισχυει π.χ η μιση σουηδια ειναι καραφλη..Παραξενο δεν ειναι?

Καθόλου.. η αα είναι κοινή.. αλλά διαφορετικές οι αιτίες για τον κάθε έναν
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Chs είπε:
Καθόλου.. η αα είναι κοινή.. αλλά διαφορετικές οι αιτίες για τον κάθε έναν

μιας και ειναι η καταλληλη ενοτητα,τι εχεις δει με τα Ω?
και λινκ το συμπληρωμα
 

pazuzu

New Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αυτό κάπου, αλλά γενικά καλό είναι να ξέρετε όσοι παίρνετε Ω3 ότι πρέπει να παίρνετε και Ω6, γιατί μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα στις κυτταρικές μεμβράνες και να λεπτύνει το αίμα. Παρόλ'αυτά δεν υπάρχει εμπεριστατωμένη άποψη σχετικά με την σωστή αναλογία Ω3-Ω6.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

kapa είπε:
μιας και ειναι η καταλληλη ενοτητα,τι εχεις δει με τα Ω?
και λινκ το συμπληρωμα

Αυτό που έχω δει (και από παλαιότερα που έκανα λήψη για μεγάλα διαστήματα Ω3), είναι

1ον Λάμψη και ζωντάνια στην τρίχα.
2ον Αίσθηση δυνατής ρίζας, τα τραβούσα δυνατά παντού και δεν έφευγε τρίχα.
3ον Βελτίωση του δέρματος της κεφαλής, επειδή πάσχω από ελεηνή ξηροδερμία τις περιόδους που έκανα λήψη Ω γινόταν πιο λιπαρό. Έδειχνε και το ένιωθα πιο υγιές.

4ον και τελευταίο:
Για εμένα μετά από 3 - 4 μήνες συστηματικής λήψης +άλλες βιταμίνες και σταθερή θεραπεία, δεν είναι τυχαίο που φούντωναν τα μαλλιά σαν θάμνος, δημιουργούσε το τέλειο έδαφος.

Να επισημάνω κάτι εδώ: Σχετικά πρόσφατα είχα κάποια θέματα υγείας, έχω σχεδόν παντελή έλλειψη βιταμινών και μετάλλων στον οργανισμό μου, και είναι κάτι που πάει αρκετά πίσω θα έλεγα απλά όπως όλα, βγαίνουν "αργότερα". Οπότε πιθανών είναι κάτι που ίσως με ωφελεί και μόνο, γιαυτό υπάρχει τέτοια αντίδραση από το σώμα μου. Ακόμη το ψάχνω και συνεχίζω.

Από Ω παίρνω αυτές εδώ - 2 κάψουλες την ημέρα: http://www.ikeapharm.com/solgar-essential-fatty-acids-omega-3-double-strength.html


pazuzu είπε:
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αυτό κάπου, αλλά γενικά καλό είναι να ξέρετε όσοι παίρνετε Ω3 ότι πρέπει να παίρνετε και Ω6, γιατί μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα στις κυτταρικές μεμβράνες και να λεπτύνει το αίμα. Παρόλ'αυτά δεν υπάρχει εμπεριστατωμένη άποψη σχετικά με την σωστή αναλογία Ω3-Ω6.

Ναι αυτό το έχω δει αρκετές φορές να λέγεται.. Αλλά από όσο γνωρίζω πρόκειται για γιγάντιες ποσότητες Ω3 και όχι σε αυτές που παίζουμε. Αλλά θα το ψάξω περισσότερο για σιγουριά, μπορεί όντως να είναι απαραίτητη και η Ω6 μαζί.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Chs είπε:
Αλλά θα το ψάξω περισσότερο για σιγουριά, μπορεί όντως να είναι απαραίτητη και η Ω6 μαζί.

Ω6 είναι pro inflamatory, δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω, θα είναι σαν να κάνω μια τρύπα στο νερό.
 

tasos33

Well-Known Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

διαβαζοντας ολους τους αγαπητους συμπασχοντες σκεφτηκα οτι οσους ψαραδες ξερω,παρα την προχωρημενη ηλικια τους τα ασπρα η τα γκριζα μαλλια τους ειναι πυκνα και δυνατα,πιθανον να εχει σχεση αυτο με τα αμετρητα ψαρια που τρωνε απο μικροι,εν κατακλειδι θα ξεκινησω και εγω αμεσα αλλα μπερδευτηκα με την αναλογια epa k dha, τι πρεπει να προσεξω στν αναλογια?
 

mikegad

Well-Known Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Καλά το τελευταίο με τους ψαράδες δεν παίζει, στην περιοχή μου τουλάχιστον.
Οι μισοί είναι norwood 6 -7
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Soralteno είπε:
Ω6 είναι pro inflamatory, δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω, θα είναι σαν να κάνω μια τρύπα στο νερό.

So that means hairloss with the speed of light.. :chinscratch


mikegad είπε:
Καλά το τελευταίο με τους ψαράδες δεν παίζει, στην περιοχή μου τουλάχιστον.
Οι μισοί είναι norwood 6 -7

Αυτοί είναι τα natural πυροφάνια.. για οικονομία στο γκάζι έγιναν έτσι, χρησιμοποιούν την καράφλα όταν έχει φεγγάρι για να τραβάνε τα ψάρια :p


tasos33 είπε:
διαβαζοντας ολους τους αγαπητους συμπασχοντες σκεφτηκα οτι οσους ψαραδες ξερω,παρα την προχωρημενη ηλικια τους τα ασπρα η τα γκριζα μαλλια τους ειναι πυκνα και δυνατα,πιθανον να εχει σχεση αυτο με τα αμετρητα ψαρια που τρωνε απο μικροι,εν κατακλειδι θα ξεκινησω και εγω αμεσα αλλα μπερδευτηκα με την αναλογια epa k dha, τι πρεπει να προσεξω στν αναλογια?

Φίλε Τάσο αν διαβάσεις από την αρχή του νήματος θα καταλάβεις πολλά περί epa / dha, σε γενικές γραμμές όμως αυτό που χρειάζεται περισσότερο στο θέμα είναι τα dha. Π.χ. αυτό που παίρνει ο kapa έχει 500dha ανα κάψουλα, άρα αυστηρά ένα την ημέρα. Αν το πας με κάποιο άλλο συμπλήρωμα πας 2 κάψουλες την ημέρα. Διάβασε όμως και θα καταλάβεις περισσότερα.
 

tasos33

Well-Known Member
RE: Το Epa εμποδίζει την PGD2 και τη τριχόπτωση

Chs ευχαριστω,εσυ αυτο που παιρνεις χτυπας μια η δυο την ημερα?
 
Μπλουζα