Η ζωη με Covid-19

kapa

Μέλος του προσωπικού
διαβαζω την πορεια των εμβολιασμων αυτην την στιγμη και πετυχα καποια πληροφορια,φαινεται απο ενα σημειο και μετα να παμε στους 10.000 εμβολιασμους την μερα.μεχρι χθες εμβολιαζοταν 5.500 την ημερα.

Σύμφωνα με τον Μάριο Θεμιστοκλέους:

Αύριο, Δευτέρα 4 Ιανουαρίου, θα προστεθούν 42 νέα Νοσοκομεία στα 9 Νοσοκομεία που ήδη πραγματοποιούν εμβολιασμούς – δυναμικότητα που θα επιτρέψει περισσότερους από 5.000 εμβολιασμούς υγειονομικών καθημερινά.
Στις 8/1/2021 θα προστεθούν επιπλέον 55 νοσοκομεία
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
Δικαιολογιες του τυπου ειναι κεντρικα απο την Ευρωπη ρυθμισμενες οι δοσεις που λαμβανουμε πανε περιπατο οταν η γερμανια παει αγοραζει μονη της ακομα 30 εκατ δοσεις με ξεχωριστη δικη της συμφωνια . Που ειναι Η Ελλαδαρα μας με τις δικες της ξεχωριστες συμφωνιες να παρουμε ακομη νωριτερα ακομη περισσοτερα εμβολια; Παρνηθα για ποδηλατο ειναι . Και 10 χιλιαδες τη μερα να παει την αλλη εβδομαδα, ειναι τραγικα αργα . Θα ξαναχαθει το πασχα εκτιμω . Ελπιζω να μην φτασει να αλλαξει τιτλο το νημα σε χριστουγεννα με covid 2021 . Θα δουμε . Αν δε φτασουμε τα 40 χιλιαδες τη μερα μεχρι μαρτιο δε ξεμπερδευουμε το 2021 θα μπει 22 . Απλα μαθηματικα . Ελπιζω να ξεπερασει πριν το μαρτιο τα 40 χιλιαδες τη μερα
 

Georgie

Well-Known Member
Δικαιολογιες του τυπου ειναι κεντρικα απο την Ευρωπη ρυθμισμενες οι δοσεις που λαμβανουμε πανε περιπατο οταν η γερμανια παει αγοραζει μονη της ακομα 30 εκατ δοσεις με ξεχωριστη δικη της συμφωνια . Που ειναι Η Ελλαδαρα μας με τις δικες της ξεχωριστες συμφωνιες να παρουμε ακομη νωριτερα ακομη περισσοτερα εμβολια; Παρνηθα για ποδηλατο ειναι . Και 10 χιλιαδες τη μερα να παει την αλλη εβδομαδα, ειναι τραγικα αργα . Θα ξαναχαθει το πασχα εκτιμω . Ελπιζω να μην φτασει να αλλαξει τιτλο το νημα σε χριστουγεννα με covid 2021 . Θα δουμε . Αν δε φτασουμε τα 40 χιλιαδες τη μερα μεχρι μαρτιο δε ξεμπερδευουμε το 2021 θα μπει 22 . Απλα μαθηματικα . Ελπιζω να ξεπερασει πριν το μαρτιο τα 40 χιλιαδες τη μερα
Αλήθεια ειναι αυτο που λες .
Το Πάσχα βέβαια να το ξεχάσεις .
Εχουμε δρόμο στην Ε.Ε πολυ ακομα .
Επιμένω οτι δεν ειναι Ελληνικό το προβλημα με το εμβόλιο, όλες οι περιφερειακές χωρες το ιδιο ζόρι εχουν.
Αυτο μας αναγκάζει ολους να διαχειριστούμε τη κατάσταση και ειδικά στο ψυχολογικό κομμάτι, και ατομικά και συλλογικά.
Όμως εχουμε ενα τεράστιο εμπόδιο σε αυτο , οικονομία λέγεται και εκει ειναι το μεγάλο στοίχημα .
Δεν ειμαι αισιόδοξος για φετος .
 

makis25

Well-Known Member
λεω να κανω μια δοκιμη , για μια εβδομαδα ενεργα να αποφευγω τα νεα για ολα , covid , οικονομια , διεθνη νεα , ολα . Μονο να βλεπω πραγματα που βρισκω ενδιαφεροντα και με διασκεδαζουν . Το προτεινω και σε οποιον αλλο φιλο εδω μεσα νοιωθει επισης την πιεση και το στρες της εποχης
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
.....το 8000 άτομα την ημέρα να εμβολιαζονται δεν υπάρχει ...στόχος τους είναι κάποια στιγμή να εμβολιάζονται 5000 άτομα ημερησίως...

όπως αντιλαμβάνεσαι τους 8000 την ημέρα θα τους πιάσουμε για πλάκα σε σύντομο χρονικό διάστημα.

οντως εχει αυξηθει η ταχυτητα https://emvolio.gov.gr/vaccinationt..._XTh2lRM0Vaccia4t0ZUUoqRWzzHiyrKYP_j8mToRT3es
περασαμε ηδη απο 5538 την 07/01/2021 σε 8720 την 08/01/2021

Η σημασία του να αποτιμάς ψύχραιμα την πραγματικότητα και να μην παρασύρεσαι.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δικαιολογιες του τυπου ειναι κεντρικα απο την Ευρωπη ρυθμισμενες οι δοσεις που λαμβανουμε πανε περιπατο οταν η γερμανια παει αγοραζει μονη της ακομα 30 εκατ δοσεις με ξεχωριστη δικη της συμφωνια . Που ειναι Η Ελλαδαρα μας με τις δικες της ξεχωριστες συμφωνιες να παρουμε ακομη νωριτερα ακομη περισσοτερα εμβολια; Παρνηθα για ποδηλατο ειναι . Και 10 χιλιαδες τη μερα να παει την αλλη εβδομαδα, ειναι τραγικα αργα . Θα ξαναχαθει το πασχα εκτιμω . Ελπιζω να μην φτασει να αλλαξει τιτλο το νημα σε χριστουγεννα με covid 2021 . Θα δουμε . Αν δε φτασουμε τα 40 χιλιαδες τη μερα μεχρι μαρτιο δε ξεμπερδευουμε το 2021 θα μπει 22 . Απλα μαθηματικα . Ελπιζω να ξεπερασει πριν το μαρτιο τα 40 χιλιαδες τη μερα

Δηλαδή όταν η ΕΕ έχει δεσμεύσει νομικά τα μέλη της να μην προχωρήσουν σε μεμονωμένες παραγγελίες εμβολίων και το έχει διατυμπανίσει προς όλες τις κατευθύνσεις μου λες ότι η Ελλάδα των 11εκ πρώτη απ' όλους θα σπάσει την συμφωνία? Αυτό δεν είναι μόνο ουτοπία αλλά θυμίζει εκείνα τα ωραία και ηρωικά του 2015, θα σκίσουμε μνημόνια, κλπ.

Προφανώς δίκαιο είναι το δίκαιο του ισχυρού, αυτό έχει δείξει η ιστορία ανά τους αιώνες. Δεν υπάρχει κάτι καινούργιο εδώ. Μια χώρα που δεν είναι ούτε ισχυρή, ούτε μεγάλη οφείλει να κινηθεί έξυπνα. Η συμφωνία της Γερμανίας και την εκθέτει και νομιμοποιεί τα κράτη για ανεξάρτητες συμφωνίες αν δεν δώσει λύση η ΕΕ.
 

makis25

Well-Known Member
Ωραια να μη σπασει τη συμφωνια πρωτη η Ελλαδα , ας τη σπασει δευτερη , τριτη , τελευταια των τελευταιων , ως συνηθως ; Θα γινει ; Για το δημοσιο συμφερον , για το κοινο καλο; Δεν νομιζω πως αποτιμας το ιδιο ψυχραιμα και λογικα την πραγματικοτητα στο ζητημα του κορονοιου μιας και δρας απολογητικα για την Κυβερνηση cvial σε ο,τι ποστ με παραπονα και αρνητικα σχολια για τη κατασταση εχω κανει εγω και αλλα παιδια . Ανοιγμα συνορων , τεστ , μμμ ,σχολεια , εκκλησια , μεθ , αποζημιωσεις , χειρισμος μμε , κακες κινησεις σε ολο το φασμα παντου ,κακη οργανωση στα εμβολια , " οποιος βιαζεται σκονταφτει ειπε ο πρωθυπουργος την ωρα που καιγεται για μηνες το σπιτι μας , το σπιτι ολων . και το τελευταιο τριμηνο εχεις κρατησει αυτη την σταση αμυνας υπερ της κυβερνησης απεναντι σε ολα .Μολις πριν λιγες μερες παλι εγραφες απολογητικα οταν εκανα κριτικη για τα θεοφανεια . Και επειδη βλεπω στην απαντηση σου γραφεις και για τα ουτοπικα του 2015 , ειναι τουλαχιστον κατω του επιπεδου σου οταν καποιος αγανακτει και κανει κριτικη να απαντας ετσι . Δηλαδη τι ; οτι τα βλεπω εγω τα πραγματα μεσα απ το πρισμα των προηγουμενων; οτι τι; οτι κανω κριτικη επειδη ειμαι με τους προηγουμενους ; Και αν ομως δεν ειμαι ; Θα ευτελισουμε τον εαυτο μας τοσο που οταν δεν μας αρεσει αυτο που λεει ο αλλος και δεν εχουμε επιχειρημα θα σηκωνουμε το δαχτυλο και θα λεμε ναι αλλα αυτος ειναι αριστερος/ δεξιος κτλ ;

Οι χειρισμοι για τον covid απ το καλοκαιρι μεχρι τωρα ηταν κακοι . Σε ολα τα μετωπα . Δε με νοιαζει αν χρειαστει και απο το διαστημα να βρουν εμβολια, απο εξωγηινους , οπως θα λεγε χασκοντας ο Πρωθυπουργος αλλοτε . Αλλα δηλωνω παλι την ανυσηχια μου . Δεν εμπιστευομαι τον ανθρωπο που βγαινει και λεει οποιος βιαζεται σκονταφτει οταν σχολιαζει τον μικρο αριθμο εμβολιων . Απο περυσι τον Μαιο εγραφα πως ανυσηχω πως θα παμε ασχημα και βγηκα αληθινος . Εσυ ως φαινεται τον εμπιστευεσαι . Καλως . Κανενα προβλημα . Ας συμφωνησουμε πως διαφωνουμε.

Σημερα ειχαμε κηδεια , covid η γειτονισσα διπλα πολυκατοικια . Γλυκυτατη κυρια .

εδω ο nyrros μας εξηγει πως επειδη δεν φταναν οι μεθ , αφηναν εξω τους 64+ για να μπουν σε μεθ αυτοι κατω των 64 απο μεσα νοεμβρη μεχρι μεσα Δεκεμβρη . Διαλογη δλδ ποιος θα ζησει και ποιος θα πεθανει . Γιατι ; γιατι οι μεθ πιασαν ταβανι με 600-650 διαθεσιμες . Ε μη βιαστουμε και φτιαξουμε παραπανω μεθ και ετσι βασανιστει λιγοτερος κοσμος . Οποιος βιαζεται σκονταφτει .
nyrros on Twitter: "Στο γράφημα βλέπουμε τους διασωληνωμένους ανά ηλικία Στο κίτρινο οι διασωληνωμένοι ηλικίας 64+ Μαντέψτε γιατί έχει τόσο διαφορετικό σχήμα απο την καμπύλη των διασωληνωμένων 40-64 (γκρι) https://t.co/YShLyKufRM" / Twitter
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εγω να πω κατι ασχετο?χωρις να τα ριχνω στην κυβερνηση,με απλη λογικη,αφου αυτοι που κυνδινευουν ειναι οι ηλικιωμενοι και οχι οι υγειονομικοι γιατι ξεκιναμε αντιστροφα?
δηλαδη εχουμε τωρα 390 ηλικιωμενους διασωληνωμενους και 5 υγειονομικους...
αν δεν αδειασει η μεθ δεν θα ληξει η καραντινα.
και το παραλογο ειναι οτι οι 5 δεν θα πεθανουν ενω απο τους 390 οι 50 θα πεθαινουν καθε μερα και αυτο ειναι στανταρ,παει μηνες τωρα ετσι
 

makis25

Well-Known Member
kapa οι υγειονομικοι ειναι ακρως απαραιτητοι για να δουλευει το συστημα υγειας , καλα κανουν και προστατευονται πρωτοι
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
kapa οι υγειονομικοι ειναι ακρως απαραιτητοι για να δουλευει το συστημα υγειας , καλα κανουν και προστατευονται πρωτοι
δεν αντιλεγω και ξερω και υγειονομικους που νοσησαν,ξερω οπως και 3 ηλικιωμενους που πεθαναν,και ενα ακομα που πεθανε 62 ετων συμαθητης του πατερα μου που δεν καπνισε ποτε στην ζωη του και προσεχε την υγεια του,χωρις καποιο νοσημα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Aldo

Well-Known Member
εγω να παω κατι ασχετο?χωρις να τα ριχνω στην κυβερνηση,με απλη λογικη,αφου αυτοι που κυνδινευουν ειναι οι ηλικιωμενοι και οχι οι υγειονομικοι γιατι ξεκιναμε αντιστροφα?
δηλαδη εχουμε τωρα 390 ηλικιωμενους διασωληνωμενους και 5 υγειονομικους...
αν δεν αδειασει η μεθ δεν θα ληξει η καραντινα.
και το παραλογο ειναι οτι οι 5 δεν θα πεθανουν ενω απο τους 390 οι 50 θα παθανουν και αυτο ειναι στανταρ,παει μηνες τωρα ετσι
Μια παρένθεση, σε έναν πόλεμο Είναι μεγίστης σημασίας να υπάρχουν στρατιώτες να πολεμήσουν! Πόσοι νοσηλευτές και γιατροί έχουν πεθάνει την ώρα του καθήκοντος ;;;; Πεθαίνουν συνέχεια! Ο λόγος η έκθεση στα φορτία του ιού, ο μικρότερος χρόνος ανάκαμψης αφού οι ανθρώπου αυτοί είναι συνέχεια εκτεθειμένοι κτλ. Εαν μας τελειώσουν οι γιατροί κ νοσηλευτές, έχουμε πρόβλημα.
Δεν θα σχολιάσω καθόλου το μικροκομματικό παιχνιδάκι επιλεκτικών εμβολιασμών για τους αυλικούς και παρατρεχάμενους, ενώ άφησαν τους υγειονομικούς στην απέξω!

Τέλος, ας βρούμε σύριγγες (Αναλώσιμα) πρώτα για να γίνουν τα εμβόλια και μετά συζητάμε για το ποιοι θα κάνουν και ποτε ....
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
αυτο που θελω να πω ειναι αν νοσησει ενας υγειονομικος οι πιθανοτητες να πεθανει ειναι 100 φορες λιγοτερες απο οτι αν νοσησει ενας 80 χρονων πχ,ο κορονοιος χτυπαει κατα κανονα στην ηλικια,δεν θα γλιτωναμε θανατους αν ξεκινουσαμε απο τις μεγαλες ηλικιες?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ωραια να μη σπασει τη συμφωνια πρωτη η Ελλαδα , ας τη σπασει δευτερη , τριτη , τελευταια των τελευταιων , ως συνηθως ; Θα γινει ; Για το δημοσιο συμφερον , για το κοινο καλο; Δεν νομιζω πως αποτιμας το ιδιο ψυχραιμα και λογικα την πραγματικοτητα στο ζητημα του κορονοιου μιας και δρας απολογητικα για την Κυβερνηση cvial σε ο,τι ποστ με παραπονα και αρνητικα σχολια για τη κατασταση εχω κανει εγω και αλλα παιδια . Ανοιγμα συνορων , τεστ , μμμ ,σχολεια , εκκλησια , μεθ , αποζημιωσεις , χειρισμος μμε , κακες κινησεις σε ολο το φασμα παντου ,κακη οργανωση στα εμβολια , " οποιος βιαζεται σκονταφτει ειπε ο πρωθυπουργος την ωρα που καιγεται για μηνες το σπιτι μας , το σπιτι ολων . και το τελευταιο τριμηνο εχεις κρατησει αυτη την σταση αμυνας υπερ της κυβερνησης απεναντι σε ολα .Μολις πριν λιγες μερες παλι εγραφες απολογητικα οταν εκανα κριτικη για τα θεοφανεια . Και επειδη βλεπω στην απαντηση σου γραφεις και για τα ουτοπικα του 2015 , ειναι τουλαχιστον κατω του επιπεδου σου οταν καποιος αγανακτει και κανει κριτικη να απαντας ετσι . Δηλαδη τι ; οτι τα βλεπω εγω τα πραγματα μεσα απ το πρισμα των προηγουμενων; οτι τι; οτι κανω κριτικη επειδη ειμαι με τους προηγουμενους ; Και αν ομως δεν ειμαι ; Θα ευτελισουμε τον εαυτο μας τοσο που οταν δεν μας αρεσει αυτο που λεει ο αλλος και δεν εχουμε επιχειρημα θα σηκωνουμε το δαχτυλο και θα λεμε ναι αλλα αυτος ειναι αριστερος/ δεξιος κτλ ;

Οι χειρισμοι για τον covid απ το καλοκαιρι μεχρι τωρα ηταν κακοι . Σε ολα τα μετωπα . Δε με νοιαζει αν χρειαστει και απο το διαστημα να βρουν εμβολια, απο εξωγηινους , οπως θα λεγε χασκοντας ο Πρωθυπουργος αλλοτε . Αλλα δηλωνω παλι την ανυσηχια μου . Δεν εμπιστευομαι τον ανθρωπο που βγαινει και λεει οποιος βιαζεται σκονταφτει οταν σχολιαζει τον μικρο αριθμο εμβολιων . Απο περυσι τον Μαιο εγραφα πως ανυσηχω πως θα παμε ασχημα και βγηκα αληθινος . Εσυ ως φαινεται τον εμπιστευεσαι . Καλως . Κανενα προβλημα . Ας συμφωνησουμε πως διαφωνουμε.

Σημερα ειχαμε κηδεια , covid η γειτονισσα διπλα πολυκατοικια . Γλυκυτατη κυρια .

εδω ο nyrros μας εξηγει πως επειδη δεν φταναν οι μεθ , αφηναν εξω τους 64+ για να μπουν σε μεθ αυτοι κατω των 64 απο μεσα νοεμβρη μεχρι μεσα Δεκεμβρη . Διαλογη δλδ ποιος θα ζησει και ποιος θα πεθανει . Γιατι ; γιατι οι μεθ πιασαν ταβανι με 600-650 διαθεσιμες . Ε μη βιαστουμε και φτιαξουμε παραπανω μεθ και ετσι βασανιστει λιγοτερος κοσμος . Οποιος βιαζεται σκονταφτει .
nyrros on Twitter: "Στο γράφημα βλέπουμε τους διασωληνωμένους ανά ηλικία Στο κίτρινο οι διασωληνωμένοι ηλικίας 64+ Μαντέψτε γιατί έχει τόσο διαφορετικό σχήμα απο την καμπύλη των διασωληνωμένων 40-64 (γκρι) https://t.co/YShLyKufRM" / Twitter

Αγαπητέ Μάκη, επειδή έχω διοικήσει (και διοικώ) εταιρείες έχω βιώσει την διαφορά μεταξύ θεωρίας και πράξης στο πετσί μου όταν χρειάζεσαι να αποφασίσεις για άλλους και έχεις την ευθύνη. Η θεωρία είναι πολύ εύκολη, η πράξη έχει διαφορά γιατί η πραγματικότητα είναι πολύ πιο σύνθετη και πολύπλοκη. Όταν βλέπω αναφορές όπως οι δικιές σου (ή τα statement του Γιώργου) αντιλαμβάνομαι πως δεν αντιμετωπίζετε τα πράγματα στην πρακτική τους βάση αλλά με μια παράλογη, πολλές φορές υστερική, "πόλωση". Προφανώς και έχουν γίνει λάθη και θα γίνουν και άλλα στην πορεία. Και από την δικιά μας κυβέρνηση και από όλες τις κυβερνήσεις ανά τον κόσμο. Δεν είναι όμως αυτό το θέμα. Εσείς τα τσουβαλιάζεται με δραματικές εκφράσεις (όπως του Γιώργου...δεν υπάρχει το 8000), ή η παραπάνω δικιά σου (να σπάγαμε το εμπάργκο αντί για τις ποδηλατάδες) οι οποίες και διαψεύδονται (κάτι που είναι προφανέστατο στην περίπτωση του Γιώργου) και απλουστεύουν ένα πιο πολύπλοκο θέμα (στην περίπτωση την δικιά σου) το οποίο είναι εν εξελίξει.

Πρέπει να ξέρεις ότι δεν έχω κανέναν ιδιαίτερο νταλκά με κόμματα (δεξιά/αριστερά), 30 χρόνια πριν ναι τώρα όχι. Με ενδιαφέρει η αποτελεσματικότητα αυτού που κυβερνά πάντα όμως σε πραγματικές συνθήκες και σε σχέση με τις εναλλακτικές. Εξάλλου μηχανικός είμαι πρωτίστως, όχι θεωρητικός φυσικός. Με αυτό το κριτήριο αποφασίζω και όχι με κομματικά ταμπελάκια. Δεν έχω πρόβλημα και να κατακρίνω κάποιον που υποστηρίζω. Όχι όμως με αυτόν τον τρόπο που βλέπω να κάνετε εσείς. Εκεί ναι, διαφωνούμε.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Η σημασία του να αποτιμάς ψύχραιμα την πραγματικότητα και να μην παρασύρεσαι.
Σε άλλο σημείο σου είπα και 15000 την ημέρα να κάνουν δεν βγαίνει .....σήμερα μιλούσαν οι ειδικοί Σεπτέμβρη και μετά χαλάρωση μέτρων και αν όταν η κυβέρνηση μιλάει για προγραμματισμό μέχρι Ιούνιο .....υπάρχει κίνδυνος να μιλάμε του χρόνου τέτοια εποχή και αν λέμε τα ίδια ...δεν νομίζω ότι πρέπει να πανηγυρίζουμε που κάνουμε 8000 βόλια στους υγειονομικούς ....κάτσε να δούμε όταν θα αρχίσει να πηγαίνει ο κόσμος ....
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σε άλλο σημείο σου είπα και 15000 την ημέρα να κάνουν δεν βγαίνει .....σήμερα μιλούσαν οι ειδικοί Σεπτέμβρη και μετά χαλάρωση μέτρων και αν όταν η κυβέρνηση μιλάει για προγραμματισμό μέχρι Ιούνιο .....υπάρχει κίνδυνος να μιλάμε του χρόνου τέτοια εποχή και αν λέμε τα ίδια ...δεν νομίζω ότι πρέπει να πανηγυρίζουμε που κάνουμε 8000 βόλια στους υγειονομικούς ....κάτσε να δούμε όταν θα αρχίσει να πηγαίνει ο κόσμος ....

Αυτό έπρεπε να είχες πει πριν, κάτσε να δούμε, όταν εγώ σου είπε ότι πρέπει να περιμένουμε. Εγώ δεν πανηγύρισα καθόλου. Περιμένω και θα κρίνω όταν είναι η ώρα.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Δηλαδή όταν η ΕΕ έχει δεσμεύσει νομικά τα μέλη της να μην προχωρήσουν σε μεμονωμένες παραγγελίες εμβολίων και το έχει διατυμπανίσει προς όλες τις κατευθύνσεις μου λες ότι η Ελλάδα των 11εκ πρώτη απ' όλους θα σπάσει την συμφωνία? Αυτό δεν είναι μόνο ουτοπία αλλά θυμίζει εκείνα τα ωραία και ηρωικά του 2015, θα σκίσουμε μνημόνια, κλπ.

Προφανώς δίκαιο είναι το δίκαιο του ισχυρού, αυτό έχει δείξει η ιστορία ανά τους αιώνες. Δεν υπάρχει κάτι καινούργιο εδώ. Μια χώρα που δεν είναι ούτε ισχυρή, ούτε μεγάλη οφείλει να κινηθεί έξυπνα. Η συμφωνία της Γερμανίας και την εκθέτει και νομιμοποιεί τα κράτη για ανεξάρτητες συμφωνίες αν δεν δώσει λύση η ΕΕ.
Αφού το κάνει η Γερμανία μπορούσαμε και εμείς να κάνουμε διμερείς συμφωνίες ....και οποιαδήποτε άλλη χώρα .....ποιες κυρώσεις μου λες και πια έκθεση ; Δεν βλέπεις τι γίνεται; Ο Τσόρτσιλ είπε την πιο σοφή κουβέντα " ανά 50 χρόνια πρέπει να βομβαρδίζεται η Γερμανία προληπτικά".....το βομβαρδίζεται μπορούσε να είναι και μεταφορικά σήμερα .... δυστυχώς όμως ο μακρόν έχει μια ευκαιρία μπροστά του να ηγηθεί και έχει τις ικανότητες να το κάνει αλλά δεν βγαίνει μπροστά και δηλιαζει.....όσο έχουμε αυτή στο τιμόνι προκοπή σαν ΕΕ δεν θα δούμε ....
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αφού το κάνει η Γερμανία μπορούσαμε και εμείς να κάνουμε διμερείς συμφωνίες ....και οποιαδήποτε άλλη χώρα .....ποιες κυρώσεις μου λες και πια έκθεση ; Δεν βλέπεις τι γίνεται; Ο Τσόρτσιλ είπε την πιο σοφή κουβέντα " ανά 50 χρόνια πρέπει να βομβαρδίζεται η Γερμανία προληπτικά".....το βομβαρδίζεται μπορούσε να είναι και μεταφορικά σήμερα .... δυστυχώς όμως ο μακρόν έχει μια ευκαιρία μπροστά του να ηγηθεί και έχει τις ικανότητες να το κάνει αλλά δεν βγαίνει μπροστά και δηλιαζει.....όσο έχουμε αυτή στο τιμόνι προκοπή σαν ΕΕ δεν θα δούμε ....

Θα σε παρακαλέσω να ανακαλέσεις το σχόλιο περί βομβαρδισμών γιατί θα αναγκαστώ να σε μπανάρω. Τέτοιες εκφράσεις είναι ανεπίτρεπτες.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Θα σε παρακαλέσω να ανακαλέσεις το σχόλιο περί βομβαρδισμών γιατί θα αναγκαστώ να σε μπανάρω. Τέτοιες εκφράσεις είναι ανεπίτρεπτες.
Να μπαναριστω γιατί ; Επειδή μεταφέρω μια ιστορική ατακα ; Και ανέφερα ότι μπορούμε σήμερα αυτή την έκφραση να την ερμηνεύσουμε μεταφορικά και να διαπιστώσουμε ότι μάλλον ισχύει αυτό κατά την άποψη μου τουλάχιστον....αυτό απέδειξαν οι πράξεις τις από την δημιουργία του ευρώ μέχρι τώρα που ζούμε την οανσηι...εσύ διαφωνείς ; Καλώς .....
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εκφράσεις που αναπαράγουν μίσος, υποκίνηση σε βια, ρατσισμό και ολα τα συναφή απαγορεύονται στο φόρουμ. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι ιστορική ατάκα. Για την εποχή της μπορεί να σήμαινε κάτι, σήμερα όχι. Το αν διαφωνώ ή όχι είναι μια άλλη κουβέντα. Υπάρχουν όρια.
 
Μπλουζα