Η ζωη με Covid-19

Giorgos-3

Well-Known Member
επειδη παρακολουθω καθημερινα τα δελτια ειδησεων τελευταια και γενικα οτι πληροφορια υπαρχει σε αυτο το θεμα θα σας πω μερικα πραγματα.
καταρχας ο κορονοιος υπαρχει...ξερω 10 ατομα που νοσησαν και τα 4 πεθανανε.
οι υπολοιποι 5 απλα χασανε γευση και οσφηση για εναν μηνα,και ενας διασωληνωθηκε 3 εβδομαδες,μη καπνιστης 40 ετων.
θα εχετε σιγουρα πετυχει οσοι το παρακολουθειτε τους αριθμους εμβολιων που παραλαμβανουμε 9.000-83.000-430.000-330.000.1.200.000
παραλαβαμε τον δεκεμβρη του 2020 τα 9.000 εμβολια και τα 83.750 εμβολια,καθε βδομαδα περιμενουμε 83.750 εμβολια οποτε πηραμε 83750+9.000 εμβολια τον δεκεμβρη και αλλες 4 φορες τον ιανουαριο βγαινει το 430.000 εμβολια
περιμενουμε ακομα 4 παρτιδες δηλαδη 330.000 εμβολια τον φεβρουαριο.
και με τα εμβολια του μαρτιου φτανουμε τα 1.200.000 απο την pfizer μονο.
σταδιακα θα μπαινουν και αλλες φαρμακευτικες που εχουμε κανει συμφωνια οποτε θα πολαπλασιαστουν τα εμβολια.
το προβλημα που μενει τωρα ειναι το ποσα μπορουμε να απορροφησουμε.
μεχρι χθες 4/1/2021 καταφεραμε να εμβολιαζονται 5.000 την ημερα,σταδιακα στο επομενο 4ημερο θα παμε στα 8.000 εμβολια την ημερα που ανοιγουν και αλλα εμβολιαστικα κεντρα.
τα προβληματα υπαρχουν
Αυτά τα νούμερα που προκειπτουν; Μέχρι σήμερα το πρωί ο ακριβής αριθμός των εμβολιασμενων είναι 16.232 άτομα .....το 8000 άτομα την ημέρα να εμβολιαζοτ δεν υπάρχει ...στόχος τους είναι κάποια στιγμή να εμβολιάζονται 5000 άτομα ημερησίως....επίσης μέχρι τέλη Γενάρη θέλουν να έχουν πιάσει τους 100.000 και μέχρι τέλη του Μάρτη τα 1.200.000. κ αυτοί είναι οι αναθεωρημένοι στόχοι και τα μαζεμένα νούμερα που ούτε αυτά θα καταφέρουν και εδώ θα είμαστε να τα λέμε ....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Αυτά τα νούμερα που προκειπτουν; Μέχρι σήμερα το πρωί ο ακριβής αριθμός των εμβολιασμενων είναι 16.232 άτομα .....το 8000 άτομα την ημέρα να εμβολιαζοτ δεν υπάρχει ...στόχος τους είναι κάποια στιγμή να εμβολιάζονται 5000 άτομα ημερησίως....επίσης μέχρι τέλη Γενάρη θέλουν να έχουν πιάσει τους 100.000 και μέχρι τέλη του Μάρτη τα 1.200.000. κ αυτοί είναι οι αναθεωρημένοι στόχοι και τα μαζεμένα νούμερα που ούτε αυτά θα καταφέρουν και εδώ θα είμαστε να τα λέμε ....
τα νουμερα αυτα ειναι το πλανο που υπαρχει,δεν σημαινει οτι θα τα πετυχουμε,παντως στις επομενες μερες θα αυξανονται τα εμβολιαστικα κεντρα.
στις 4 ιανουαριου αν δεν μπερδευω ημερομηνιες εμβολιαστηκαν 5.665 Ελληνες.
αν δεν εχει αλαξει κατι απο προχθες που τα κοιτουσα σημερα παιρνει την εγκριση η moderna,περιμενουμε και απο εκει παρτιδες,δεν βρηκα ποτε θα φτασουν.
το προβλημα που θα προκυψει ειναι να αφομοιωσουμε γρηγορα ολες τις παρτιδες πριν χαλασουν,εχουν καποιες μερες χρονο ζωης
 

Giorgos-3

Well-Known Member
τα νουμερα αυτα ειναι το πλανο που υπαρχει,δεν σημαινει οτι θα τα πετυχουμε,παντως στις επομενες μερες θα αυξανονται τα εμβολιαστικα κεντρα.
στις 4 ιανουαριου αν δεν μπερδευω ημερομηνιες εμβολιαστηκαν 5.665 Ελληνες.
αν δεν εχει αλαξει κατι απο προχθες που τα κοιτουσα σημερα παιρνει την εγκριση η moderna,περιμενουμε και απο εκει παρτιδες,δεν βρηκα ποτε θα φτασουν.
το προβλημα που θα προκυψει ειναι να αφομοιωσουμε γρηγορα ολες τις παρτιδες πριν χαλασουν,εχουν καποιες μερες χρονο ζωης
Η ιστορία είναι εξής και εδώ φαίνεται ακόμη μια φορα η ανικανότητα της ΕΕ. Στην αρχή λένε στην frizer φτιάξε μας 100.0000.000 εμβόλια που κάνουν 2.5€ μέχρι να πάρουμε την τεράστια ποσότητα με την σταρ της Οξφόρδης που έχουμε κάνει συμφωνία να πάρουμε πάνω από ένα δισ εμβόλια ...βλέποντας η σταρ ότι αργεί είπαν στην frizer κάνε τα 300.000.000 και τώρα βλέποντας ότι ακόμα έχουν δρόμο της οχφορδης παραγγείλαν από την frizer δεν ξέρω αλλά πόσα εκατομμύρια εμβόλια αλλά αυτή την φορά τους είπαν 17€ και άμα θέλετε !!!!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτά τα νούμερα που προκειπτουν; Μέχρι σήμερα το πρωί ο ακριβής αριθμός των εμβολιασμενων είναι 16.232 άτομα .....το 8000 άτομα την ημέρα να εμβολιαζοτ δεν υπάρχει ...στόχος τους είναι κάποια στιγμή να εμβολιάζονται 5000 άτομα ημερησίως....επίσης μέχρι τέλη Γενάρη θέλουν να έχουν πιάσει τους 100.000 και μέχρι τέλη του Μάρτη τα 1.200.000. κ αυτοί είναι οι αναθεωρημένοι στόχοι και τα μαζεμένα νούμερα που ούτε αυτά θα καταφέρουν και εδώ θα είμαστε να τα λέμε ....


6244 την 5/1, 5000+ προχθες, όπως αντιλαμβάνεσαι τους 8000 την ημέρα θα τους πιάσουμε για πλάκα σε σύντομο χρονικό διάστημα. Είναι προφανές ότι οι εμβολιασμοί την ημέρα ακολουθούν τα διαθέσιμη εμβόλια και εκεί είναι το πρόβλημα.
 

Giorgos-3

Well-Known Member

6244 την 5/1, 5000+ προχθες, όπως αντιλαμβάνεσαι τους 8000 την ημέρα θα τους πιάσουμε για πλάκα σε σύντομο χρονικό διάστημα. Είναι προφανές ότι οι εμβολιασμοί την ημέρα ακολουθούν τα διαθέσιμη εμβόλια και εκεί είναι το πρόβλημα.
Ναι εχθές έγιναν τόσα και καλά με τα χρωστουνενα των προηγούμενων ημερών .....και η Γαλλία έχει κάνει μόλις 500 στο σύνολο και γνκ επικρατεί μια κατάσταση αναπηρίας και δυσκοιλιότητας για ακόμη μια φορά σε κοινή απόφαση της ΕΕ...είναι κανόνας πλέον ...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ναι εχθές έγιναν τόσα και καλά με τα χρωστουνενα των προηγούμενων ημερών .....και η Γαλλία έχει κάνει μόλις 500 στο σύνολο και γνκ επικρατεί μια κατάσταση αναπηρίας και δυσκοιλιότητας για ακόμη μια φορά σε κοινή απόφαση της ΕΕ...είναι κανόνας πλέον ...

Τι εννοείς χρωστούμενα, προχθές γίναν 5000+. Όσο μπαίνουν και νέα κέντρα το νουμερο θα αυξάνει. Αυτό που έχω να πω εγώ είναι ότι το πρόγραμμα των εμβολιασμών που έχει ανακοινωθεί είναι απολύτως εφικτό να προγματοποιηθεί και η αποψή μου είναι ότι θα γίνει. Για το αν θα υπάρξουν επαρκή εμβόλια για να εμβολιάσουμε σημαντικό μέρος του πληθυσμού σε εύλογο χρονικό διάστημα (6/2021) δεν είμαι σίγουρος με τα δεδομένα που υπάρχουν μέχρι στιγμής.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
βρηκα εναν πινακα με τους εμβολιασμους που γινονται στην Ελλαδα.
καθε μερα στις 17 και 40 θα ανανεωνεται
μπορουμε να βλεπουμε την πορεια,απο κατω γραφει ποσα και σε ποιους νομούς
 

Stratos

Well-Known Member
23 Απρίλη που κλείνουν τα σχολεία για Πάσχα πόσοι εμβολιασμοί υπολογίζετε να έχουν γίνει μέχρι τότε?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όλη η διαδικασία εμβολιασμού είναι ψηφιακή, άρα εύκολο να διαπιστωθεί και η εξελιξή της αλλά και η εγκυροτητά της.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
23 Απρίλη που κλείνουν τα σχολεία για Πάσχα πόσοι εμβολιασμοί υπολογίζετε να έχουν γίνει μέχρι τότε?

Αυτή την στιγμή είναι δύσκολο να πει κάποιος νούμερο. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες με κυριότερο την ημερομηνία έγκρισης των εμβολίων που έχει παραγγείλει η ΕΕ.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Τι εννοείς χρωστούμενα, προχθές γίναν 5000+. Όσο μπαίνουν και νέα κέντρα το νουμερο θα αυξάνει. Αυτό που έχω να πω εγώ είναι ότι το πρόγραμμα των εμβολιασμών που έχει ανακοινωθεί είναι απολύτως εφικτό να προγματοποιηθεί και η αποψή μου είναι ότι θα γίνει. Για το αν θα υπάρξουν επαρκή εμβόλια για να εμβολιάσουμε σημαντικό μέρος του πληθυσμού σε εύλογο χρονικό διάστημα (6/2021) δεν είμαι σίγουρος με τα δεδομένα που υπάρχουν μέχρι στιγμής.
Εννοώ ότι είχαν παγώσει 1-2 μέρες οι εμβολιασμοί και ακυρώθηκαν ραντεβού και τα αναπλήρωσαν...επίσης πάντα μιλάμε για τους υγειονομικούς .....από 11 του μήνα υποτίθεται ότι θα λειτουργεί η πλατφόρμα των ραντεβού όπου άτομα άνω το 85 δηλώνουν.....πολύ αισιόδοξο σε βλέπω ....εγώ λέω ότι το καλοκαίρι θα περάσει κ ακόμα θα παλεύουν να κάνουν 2000000 εμβόλια ....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εννοώ ότι είχαν παγώσει 1-2 μέρες οι εμβολιασμοί και ακυρώθηκαν ραντεβού και τα αναπλήρωσαν...επίσης πάντα μιλάμε για τους υγειονομικούς .....από 11 του μήνα υποτίθεται ότι θα λειτουργεί η πλατφόρμα των ραντεβού όπου άτομα άνω το 85 δηλώνουν.....πολύ αισιόδοξο σε βλέπω ....εγώ λέω ότι το καλοκαίρι θα περάσει κ ακόμα θα παλεύουν να κάνουν 2000000 εμβόλια ....

Το θέμα δεν είναι αν είχαν παγώσει. Το θέμα είναι αν μπορούν να τα κάνουν και αν έχουν εμβόλια. Και στα 2 αυτά σου απάντησα και όπως βλέπεις οι αρχικές σου δηλώσεις δεν ευσταθούν. Για τα υπόλοιπα θα τοποθετηθούμε εν καιρώ ανάλογα με τις εξελίξεις.
 

Georgie

Well-Known Member
Update από Ιρλανδία .
Η κατάσταση ξέφυγε και έγινε δραματική.
Κάτι δε πήγε καλά με τις προηγούμενες αποφάσεις για άνοιγμα μαγαζιών restaurants, pubs κλπ τη περίοδο των Χριστουγέννων και αποφασίζουν σήμερα να κλείσει ακόμα και το construction sector και τα σχολεία να μην ανοίξουν τουλάχιστον μέχρι το τέλος του μήνα .
Με λίγα λόγια
Σκληρό lockdown με την οικονομία πια στα γόνατα
 

Stratos

Well-Known Member
Update από Ιρλανδία .
Η κατάσταση ξέφυγε και έγινε δραματική.
Κάτι δε πήγε καλά με τις προηγούμενες αποφάσεις για άνοιγμα μαγαζιών restaurants, pubs κλπ τη περίοδο των Χριστουγέννων και αποφασίζουν σήμερα να κλείσει ακόμα και το construction sector και τα σχολεία να μην ανοίξουν τουλάχιστον μέχρι το τέλος του μήνα .
Με λίγα λόγια
Σκληρό lockdown με την οικονομία πια στα γόνατα
αν έκλειναν τα πάντα όλα για 2 εβδομάδες θα είχαμε τελειώσει νωρίτερα, αλλά δεν νομίζω να συμφέρει κάποιους.
 

Stratos

Well-Known Member
Δε νομίζω να είναι αρκετές οι 2 εβδομάδες φίλε
ας έκλειναν και παραπάνω, με αυτά τα μέτρα του κ@λου δεν βλέπω αποτέλεσμα σύντομα.
τι σημαίνει έξοδος με sms? ποτέ δε το κατάλαβα, στέλνω sms και πάω και κάνω πάρτυ σε σπίτια κλπ.
απαγόρευση κυκλοφορίας για ένα μήνα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αναμενόμενο, αν και θα έλεγα μικρών διαστάσεων σε σχέση με το τι θα μπορουσε να εχει γινει. Δυστυχως υπαρχουν πολλοι "πυροβολημενοι"
 
Τελευταία επεξεργασία:

kapa

Μέλος του προσωπικού
ακομα ενας πινακας παγκοσμιος αυτην την φορα
βαλτε χειροκινητα Greece στην λιστα και εμφανιζει και την Ελλαδα
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Το θέμα δεν είναι αν είχαν παγώσει. Το θέμα είναι αν μπορούν να τα κάνουν και αν έχουν εμβόλια. Και στα 2 αυτά σου απάντησα και όπως βλέπεις οι αρχικές σου δηλώσεις δεν ευσταθούν. Για τα υπόλοιπα θα τοποθετηθούμε εν καιρώ ανάλογα με τις εξελίξεις.
Δεν ξέρω τι εννοείς ότι δεν ευσταθούν αυτά που λέω αλλά ακόμα και αν δεχομουν τα 8000 ημερήσια εμβόλια και 10 θα σου πω εγώ και 15000 δεν βγαίνουν τα νούμερα με τα φτωχά μου μαθηματικά ....το Ισραήλ μέχρι τέλη Μαρτίου ξεμπερδευει καθώς θα έχουν εμβολιαστεί όλοι και εμείς το καλοκαίρι θα είμαστε στο 20% .....τα 5000 εμβόλια είναι ο στόχος όταν έχουν εφόδιαστει όλα τα κέντρα με Τα εμβόλια...αυτοί τα λένε όχι εγώ ...και χαιρονται κιόλας....εμβόλια υπάρχουν από πολλές εταιρίες διαθέσιμα και περιμένουν η τα απορροφούν άλλες χώρες ....απλά εμείς σαν ΕΕ αργούν παρά πολύ οι διαδικασίες...επίσης εξήγησα παραπάνω ποσό ασχοχο σχεδιασμό έκαναν που κατάφεραν να και να μας υπερχρεωσουν και να καθυστερήσουν ...η γραφειοκρατία της είναι σε άλλα επίπεδα.....επίσης αποδεικνύεται για ακόμη μια φορά πόσο δύσκολο να συνεννοηθούν 27 μέλη ....
 
Μπλουζα