Η ζωη με Covid-19

Georgie

Well-Known Member
Φιλε @vlafo εγω προσωπικα τα βαζω και με τους μεν και με τους δε.Γενικα ειμαι εναντιον οσων πραττουν και συμπεριφερονται ανορθολογικα χωρις να νοιαζονται ουτε στο ελαχιστο για το κοινωνικο καλο.Ειτε αυτοι λεγονται εκκλησια και πιστοι ειτε πολιτες που βγαινουν για μπανιο,βολταδα και ξεγνοιασια.Σημερα μονοπωλησε το ενδιαφερον για τους πιστους και την εκκλησια λογω ημερας ,αλλα εξυπακουεται οτι και αυτοι που πηγαν παραλια χαλαροι και ωραιοι φερουν το ιδιο μεριδιο ευθυνης.
Φίλε ακριβώς .
Το ιδιο ισχύει και για τους πολιτικούς ακτιβισμούς σε καιρο πανδημίας .
Κάποιοι παλι δε βάλανε μπροστά τη δημόσια υγεια .
Την ίδια λογική με τους ζηλωτές εχουν .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η Ελληνικη εκκλησία εχει κατα καιρούς δείξει ποιος ειναι το αφεντικό της χώρας.
Καμία κυβέρνηση ( Ίσως μονο μισή !! ) και καμία αντιπολίτευση δε στάθηκε απέναντι της οταν χρειαζόταν πραγματικά .
Για γέλια ήμαστε

Και ούτε πρόκειται να γίνει, άσε που δεν χρειάζεται κιόλας. Θα γινόταν εμφύλιος.
 

vlafo

Well-Known Member
Φιλε @vlafo εγω προσωπικα τα βαζω και με τους μεν και με τους δε.Γενικα ειμαι εναντιον οσων πραττουν και συμπεριφερονται ανορθολογικα χωρις να νοιαζονται ουτε στο ελαχιστο για το κοινωνικο καλο.Ειτε αυτοι λεγονται εκκλησια και πιστοι ειτε πολιτες που βγαινουν για μπανιο,βολταδα και ξεγνοιασια.Σημερα μονοπωλησε το ενδιαφερον για τους πιστους και την εκκλησια λογω ημερας ,αλλα εξυπακουεται οτι και αυτοι που πηγαν παραλια χαλαροι και ωραιοι φερουν το ιδιο μεριδιο ευθυνης.
Πάντα θα υπάρχουν οι φανατικοί, πάντα η Εκκλησία θα έχει τους δικούς της κανόνες δυστυχώς και πάντα θα κοιτάνε κοντόφθαλμα.Δυστυχώς όλοι έχουμε-νε μερίδιο ευθύνης άλλοι μικρότερο άλλοι περισσότερο,το θέμα είναι να έχεις έναν αστυνομικό πάνω από τον καθένα για το αυτονόητο?
Δεν γίνεται,η ατομική ευθύνη εδώ είναι σημαντικότερη από τη συλλογική αλλά εδώ έχει πάει περίπατο.
Δικαιολογίες υπάρχουν πολλές αλλά δεν τσουλάει πλέον αυτό βλέπω.
Έχουμε φάει το γάιδαρο αλλά η ουρά είναι πάντα δύσκολη.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πχ. Πιστεύω να βλέπετε όλοι τι γίνεται στις ΗΠΑ. Πολύ παρεμφερές με ότι συζητάμε εδώ.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εγω επειδή ζω σε μια πόλη βόρεια και όλοι γνωριζόμαστε με μεταξύ μας φίλοι στο fb κτλ κτλ.
Αυτοί που κράζουν στο fb μείνετε σπίτι φορέστε μάσκα,κρατάτε αποστάσεις και αποκαλούν τους άλλους ψεκασμένους τους βλέπω τους ίδιους έξω στην πλατεία να συνοστιζονται στα ορθαδικα καφέ,στα πάρκα και να είναι πρώτοι στο κους κους.
Όποτε ο καθέναν κοιτάει την πάρτη του το συμφέρον του και το μόνο που ξέρει είναι να κρίνει τους άλλους στο θέμα του εγώ τα κάνω όλα σωστά ενώ ο άλλος δεν προσέχει.
Όταν γύρισα από το ταξίδι με είχαν στιγματίσει ότι θα τους φέρω κορωνοιο επειδή ταξίδεψα στην Ασία,άτομα και οικογένειες που οι ίδιοι τους αρρώστησαν από κορονωιο τώρα.
Πήγαινα στην δουλειά μου ενώ έκανα τεστ και έκατσα καραντίνα 15 μέρες και με απόφευγαν να μην τους κολλήσω τίποτα & πελάτες αργότερα δηλαδή πριν κάνα μήνα κόλλησαν οι ίδιοι τους.
Ζω σε πόλη που είχε από τα περισσότερα κρούσματα αναλογικά.
Ακόμη και η ίδια μου αδερφή μου είπε μην έρθεις σπίτι γιατί ο γαμπρός μου δεν θα με άφηνε να μπω και πριν λίγο καιρό ο ανιψιός μου θετικός με τον ίο...
Αυτα τα πράματα με εκνευρίζουν,ο καθένας μπορεί να κολλήσει...εγώ που πήρα χαλαρά το θέμα του ιού προσέχω πιο πολύ και από αυτούς που μας κουνάν το δάχτυλο.
Οπότε οι περισσότεροι ότι τους βολεύει...κρίνουν αλλά δεν βλέπουν τι κάνουν...
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Αναφερεσαι στο οτι δεν καταφεραν να πιασουν το προσδοκωμενο νουμερο των εμβολιασμων που ειχαν υπολογισει;Ειχαν μιλησει για εναν αριθμο 20.000.000 αμερικανων να κανουν το εμβολιο, το οποιο φυσικα μοιαζει ουτοπια.
Παντως για τα δικα μας,αντικειμενικα και η ΕΕ δεν φερει απολυτη ευθυνη για τους μικρους αριθμους εμβολιων στα κρατη μελη.Περισσοτερο οι εφοδιαστικες αλυσιδες και οι ιδιες οι εταιριες παραγωγης φερουν ευθυνη.Σαν ευρωπαιστης θεωρω επισης θεμιτη την διαπραγματευση για εμβολια σε συλλογικο επιπεδο μεσω ΕΕ και οχι μεσω μεμονωμενων διαπραγμετευσεων για καθε κρατος μελος ξεχωριστα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nik.Mos

Well-Known Member
@John_John1 ναι δυστηχως υπαρχουν και αυτοι που κανουν υποδειξεις χωρις να τηρουν οι ιδιοι τα μετρα.Αυτοι ειναι οι λεγομενοι υποκριτες.Ευτυχως δεν ειναι τοσο πολλοι ωστε να αποκτησουν και υποσταση.
 

Georgie

Well-Known Member
Πιτσιρικάδες που ήμασταν νομίζαμε οτι επειδή ακούσαμε Sex Pistols γνωρίσαμε και το χάος !
Τι ζούμε !
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Πιστεύω όλοι μας λίγο πολύ δεν τηρούμαι τα μετρά σωστά...είτε στην χρήση μάσκας δηλαδή αν την φοράμε σωστά η δεν την συναλλαζουμε τακτικά και δεν την πλένουμε,είτε σε άσκοπη μετακίνηση είτε ακόμη και στα super market,σε αποστάσεις κτλ.
Και σε αυτό πιστεύω δεν είναι και λίγος πληθυσμός.
Όλοι έχουν σαλέψει άντε εγώ μένω μόνος είμαι και σπιτόγατος αντέχω,δουλειά σπίτι ήμουν και ταξίδια.
Είμαι σε αναστολή βέβαια 2 μήνες άλλα ασχολούμαι,βάφω,σπίτι,κηπουρική κτλ.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Πιτσιρικάδες που ήμασταν νομίζαμε οτι επειδή ακούσαμε Sex Pistols γνωρίσαμε και το χάος !
Τι ζούμε !
Εγω σου λέω αν ήμασταν τώρα 20-25 θα βγαίναμε τώρα το βράδυ και θα κρυβόμασταν από την αστυνομία.....κλέφτες και αστυνόμοι θα παίζαμε...
 

Stratos

Well-Known Member
με sms και δικαιολογίες πατέντες κλπ δε γίνεται τίποτα.
αν δεν μπει καθολική απαγόρευση κυκλοφορίας πάντα θα γυρίζουν κάποιοι πάνω κάτω εις βάρος όλων..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Αυτός ο Τράμπ είναι τραγικός.
Κλασσικό παράδειγμα πως μπορείς να οδηγήσεις μια χώρα σε εμφύλιο ή πραξικόπημα.
Και νόμιζα ότι μόνο η Ευρώπη είχε τα πρωτεία.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
με sms και δικαιολογίες πατέντες κλπ δε γίνεται τίποτα.
αν δεν μπει καθολική απαγόρευση κυκλοφορίας πάντα θα γυρίζουν κάποιοι πάνω κάτω εις βάρος όλων..

Η πόλη μου είναι 40,000 κάτοικοι και μένω κοντά στο πάρκο και στην πλατεία ξέρεις τι γίνεται στο πάρκο από τις 5 έως 9?
Κανονικότατο πάρτη άλλα η αστυνομία κάνει και τα στραβά μάτια και δεν έχει μόνο νεολαία άλλα και οικογένειες που κάθονται με τις ώρες και παίζουν τα παιδιά.
 

Xristoforaz

Well-Known Member
τι γινεται στο Καπιτωλιο? εχουμε εισβολη....χαχαχαχα παγκοσμιως επικρατει ενας χαμος!
Πιτσιρικάδες που ήμασταν νομίζαμε οτι επειδή ακούσαμε Sex Pistols γνωρίσαμε και το χάος !
Τι ζούμε !
Εν τω μεταξυ Γιωργο ο αποκαλουμενος "χαος" Δημητρης Πυργιδης του big brother κατα τη διαρκεια του παιχνιδιου φορουσε ολο ρουχα της Αμερικης!! (Χωρις πλακα)
Ασε εδω στη γειτονια μου (Νικαια) γινοταν χαμος με αμερικανους ραπερς..καποτε ο ατλαντις(κυριως ροκ σταθμος) εξεπεμπε με βανακι απο εδω!
Ομως χορευαν ολοι μπρεικντανς(μοδα ειχε γινει κυριολεκτικα!!!), φορουσαν φαρδια ρουχα(σωστα αμερικανακια) και κρατουσαν αυτα τα μεγαλα τα ογκωδεστατα κασετοφωνα...θυμασαι και τις μπλουζες φουμπου?
Η εξεγερση οπαδων τραμπ, μου θυμιζει τις αντιαμερικανικες διαδηλωσεις στην Αθηνα κατα του Κλιντον...ειχανε σκασει πολλα Πειραιωτακια τοτε και τα κανανε γης μαδιαμ..τι να σου περιγραφω τωρα..σχολειο πηγαιναμε ακομα...τωρα οι εξελιξεις θα τρεξουν ραγδαια διοτι ο,τι συμβαινει στις ΗΠΑ πιθανα να επηρεαζει ολοκληρο τον πλανητη! Οψομεθα!
 

Georgie

Well-Known Member
Εγω σου λέω αν ήμασταν τώρα 20-25 θα βγαίναμε τώρα το βράδυ και θα κρυβόμασταν από την αστυνομία.....κλέφτες και αστυνόμοι θα παίζαμε...
Αν ήμουνα 20-25 θα έκανα καραντίνα στη πλατεία Μαβίλης Johnie .
Κατι σα πλατεία Ναβαρίνου δικια σου !
 

Georgie

Well-Known Member
τι γινεται στο Καπιτωλιο? εχουμε εισβολη....χαχαχαχα παγκοσμιως επικρατει ενας χαμος!

Εν τω μεταξυ Γιωργο ο αποκαλουμενος "χαος" Δημητρης Πυργιδης του big brother κατα τη διαρκεια του παιχνιδιου φορουσε ολο ρουχα της Αμερικης!! (Χωρις πλακα)
Ασε εδω στη γειτονια μου (Νικαια) γινοταν χαμος με αμερικανους ραπερς..καποτε ο ατλαντις(κυριως ροκ σταθμος) εξεπεμπε με βανακι απο εδω!
Ομως χορευαν ολοι μπρειντανς, φορουσαν φαρδια ρουχα(σωστα αμερικανακια) και κρατουσαν αυτα τα μεγαλα τα ογκωδεστατα κασετοφωνα...θυμασαι και τις μπλουζες φουμπου?
Η εξεγερση οπαδων τραμπ, μου θυμιζει τις αντιαμερικανικες διαδηλωσεις στην Αθηνα κατα του Κλιντον...ειχανε σκασει πολλα Πειραιωτακια τοτε και τα κανανε γης μαδιαμ..τι να σου περιγραφω τωρα..σχολειο πηγαιναμε ακομα...τωρα οι εξελιξεις θα τρεξουν ραγδαια διοτι ο,τι συμβαινει στις ΗΠΑ πιθανα να επηρεαζει ολοκληρο τον πλανητη! Οψομεθα!
Να γυρνάει κιόλας !
 
Μπλουζα