Η ζωη με Covid-19

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Είχα αδυναμία και στου Λορας .
Είχα μια γκομενα αριστεριστρια τοτε, πάμπλουτη απο γονείς.
Καθε βράδι κέρασμα και Τρότσκι .
Ζωάρα
Λόρας ήταν πάντα στο κλείσιμο-ξημέρωμα από σκληρή νύχτα,το λιμάνι μας λίγο πριν κοιμηθούμε.
Εγώ έμενα και δίπλα οπότε καταλαβαίνεις.
Τώρα περνάω και απλά το προσπερνάω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Georgie

Well-Known Member
Λόρας ήταν πάντα στο κλείσιμο-ξημέρωμα από σκληρή νύχτα,το λιμάνι μας λίγο πριν κοιμηθούμε.
Εγώ έμενα και δίπλα οπότε καταλαβαίνεις
Τώρα περνάω και απλά το προσπερνάω.
Και εγω οταν έρχομαι Ελλαδα περνάω πάντα , αν και Κουκάκι / Ν.Ηρακλειο οι γειτονιές μου .
Λέω ενα καλησπέρα στο Μπρίκι , τσιμπάω το βρωμικο και πηγαίνω σπίτι ακούγοντας Spor-fm
Γεράματα :)
 

vlafo

Well-Known Member
Και εγω οταν έρχομαι Ελλαδα περνάω πάντα , αν και Κουκάκι / Ν.Ηρακλειο οι γειτονιές μου .
Λέω ενα καλησπέρα στο Μπρίκι , τσιμπάω το βρωμικο και πηγαίνω σπίτι ακούγοντας Spor-fm
Γεράματα :)
Κουκάκι είναι must πλέον με τις πλατείες και τα μπαράκια.
Αυτά και μόνο σε κάνουν να νοσταλγείς την Ελλάδα.;)
 

tol

Well-Known Member
Μεσα .!
Παλι στείλαμε τον @tol στο google

Είναι αργά πλέον ούτε το Google τον σώνει.

Οπως αντιλαμβανεστε, μπαγασες, απεχω απο τη συζητηση ως ο πλεον αδαης.

Συντομα, ομως, υποσχομαι οτι θα παρω εκδικηση...θα αρχισω να γραφω φιλοσοφικες διατριβες για τον Επικουρο, τον Επικτητο, τον Διογενη...για Στωικους, κυνικους και Επικουρειους ...για στασεις ζωης που δε συναδουν με τον κοσμοπολιτισμο που περιγραφετε..για το περιφημο "λαθε βιωσας" που αντιστρατευεται ολα αυτα που αναφερετε και θα σας στελνω συνεχως στο google...ετσι, για να παρω το αιμα μου πισω για τα "ακαταλαβιστικα" σχολια που διαβαζω μεταμεσονυχτια. o_O:D
 

Georgie

Well-Known Member
Οπως αντιλαμβανεστε, μπαγασες, απεχω απο τη συζητηση ως ο πλεον αδαης.

Συντομα, ομως, υποσχομαι οτι θα παρω εκδικηση...θα αρχισω να γραφω φιλοσοφικες διατριβες για τον Επικουρο, τον Επικτητο, τον Διογενη...για Στωικους, κυνικους και Επικουρειους ...για στασεις ζωης που δε συναδουν με τον κοσμοπολιτισμο που περιγραφετε..για το περιφημο "λαθε βιωσας" που αντιστρατευεται ολα αυτα που αναφερετε και θα σας στελνω συνεχως στο google...ετσι, για να παρω το αιμα μου πισω για τα "ακαταλαβιστικα" σχολια που διαβαζω μεταμεσονυχτια. o_O:D
Δώσε φίλε .
Εγω στο κήπο του Επίκουρου θα τη βγάλω :)
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Ωραία, θα κάνεις τα υπόλοιπα σε 10 μέρες (μπορεί και λιγότερο) και μετά θα σταματησεις να περιμένεις τα επόμενα. Εκεί είναι το πρόβλημα? Να κάνουμε σοβαρή συζήτηση.
Όταν απορροφάς αμέσως την ποσότητα εκθέτεις και μεταφέρεις την ευθύνη αλλού ...για την ώρα όπως το διαχειρίζεται η κυβέρνηση όλο το ανάθεμα πάει σ αυτούς ...κάνε εσύ την δουλειά σου σαν κράτος και στήριξε τις επιλογές σου και μετά ας κάνει καλά η μαντάμ Μέρκελ.... τουλάχιστον σα υρο το κομμάτι ας είναι σοβαροί ....σε άλλα θέματα όπως τα της εκκλησίας που τους χορεύουν στο ταψί ασχολιαστο.....
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Εγω επειδή ζω σε μια πόλη βόρεια και όλοι γνωριζόμαστε με μεταξύ μας φίλοι στο fb κτλ κτλ.
Αυτοί που κράζουν στο fb μείνετε σπίτι φορέστε μάσκα,κρατάτε αποστάσεις και αποκαλούν τους άλλους ψεκασμένους τους βλέπω τους ίδιους έξω στην πλατεία να συνοστιζονται στα ορθαδικα καφέ,στα πάρκα και να είναι πρώτοι στο κους κους.
Όποτε ο καθέναν κοιτάει την πάρτη του το συμφέρον του και το μόνο που ξέρει είναι να κρίνει τους άλλους στο θέμα του εγώ τα κάνω όλα σωστά ενώ ο άλλος δεν προσέχει.
Όταν γύρισα από το ταξίδι με είχαν στιγματίσει ότι θα τους φέρω κορωνοιο επειδή ταξίδεψα στην Ασία,άτομα και οικογένειες που οι ίδιοι τους αρρώστησαν από κορονωιο τώρα.
Πήγαινα στην δουλειά μου ενώ έκανα τεστ και έκατσα καραντίνα 15 μέρες και με απόφευγαν να μην τους κολλήσω τίποτα & πελάτες αργότερα δηλαδή πριν κάνα μήνα κόλλησαν οι ίδιοι τους.
Ζω σε πόλη που είχε από τα περισσότερα κρούσματα αναλογικά.
Ακόμη και η ίδια μου αδερφή μου είπε μην έρθεις σπίτι γιατί ο γαμπρός μου δεν θα με άφηνε να μπω και πριν λίγο καιρό ο ανιψιός μου θετικός με τον ίο...
Αυτα τα πράματα με εκνευρίζουν,ο καθένας μπορεί να κολλήσει...εγώ που πήρα χαλαρά το θέμα του ιού προσέχω πιο πολύ και από αυτούς που μας κουνάν το δάχτυλο.
Οπότε οι περισσότεροι ότι τους βολεύει...κρίνουν αλλά δεν βλέπουν τι κάνουν...
Άσχετο ....αλλά χρόνια πολλά να χαίρεσαι την ονομαστική σου εορτή!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όταν απορροφάς αμέσως την ποσότητα εκθέτεις και μεταφέρεις την ευθύνη αλλού ...για την ώρα όπως το διαχειρίζεται η κυβέρνηση όλο το ανάθεμα πάει σ αυτούς ...κάνε εσύ την δουλειά σου σαν κράτος και στήριξε τις επιλογές σου και μετά ας κάνει καλά η μαντάμ Μέρκελ.... τουλάχιστον σα υρο το κομμάτι ας είναι σοβαροί ....σε άλλα θέματα όπως τα της εκκλησίας που τους χορεύουν στο ταψί ασχολιαστο.....

Στην αρχή ενός τόσου απαιτητικού εγχειρήματος οφείλεις πρωτίστως να σιγουρέψεις την διαδικασία και να κάνεις finetuning διορθώνοντας προβλήματα και όχι να κυνηγάς επιδόσεις εντυπωσιασμού στην αρχή όταν δεν έχουν και κάποια πρακτική σημασία. Γιατί η Γαλλία νομίζεις είχε κάνει μέχρι πρόσφατα 500 μόνο. Αυτό ισχύει για όλα τα νέα ξεκινήματα. Όσο καλό σχεδιασμό να κάνει κάποιος πάντα θα υπάρχουν θέματα στο ξεκίνημα τα οποία πρέπει να διορθώσει πριν βάλει το σύστημα να δουλέψει σε πλήρη ταχύτητα. Αυτά είναι αυτονόητα πράγματα και απορώ με τέτοιου είδους κριτικές. Να μου τα έλεγες μετά από 1 μήνα θα είχαν βάση. Τώρα είναι σαν να έχει μπει η ομάδα στο γήπεδο, στο 1 λεπτό να έχουν γίνει 2 λάθος πάσες χωρίς επίπτωση, στο 3 λεπτό η ομάδα να αρχίζει να ανεβαίνει και κάποιοι οπαδοί να βρίζουν με ένταση για τις λάθος πάσες. Τα περί της εκκλησίας τα σχολιάσαμε πιο πάνω και εγώ και (εύστοχα) ο Georgie. Δεν έχω να προσθέσω κάτι.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Στην αρχή ενός τόσου απαιτητικού εγχειρήματος οφείλεις πρωτίστως να σιγουρέψεις την διαδικασία και να κάνεις finetuning διορθώνοντας προβλήματα και όχι να κυνηγάς επιδόσεις εντυπωσιασμού στην αρχή όταν δεν έχουν και κάποια πρακτική σημασία. Γιατί η Γαλλία νομίζεις είχε κάνει μέχρι πρόσφατα 500 μόνο. Αυτό ισχύει για όλα τα νέα ξεκινήματα. Όσο καλό σχεδιασμό να κάνει κάποιος πάντα θα υπάρχουν θέματα στο ξεκίνημα τα οποία πρέπει να διορθώσει πριν βάλει το σύστημα να δουλέψει σε πλήρη ταχύτητα. Αυτά είναι αυτονόητα πράγματα και απορώ με τέτοιου είδους κριτικές. Να μου τα έλεγες μετά από 1 μήνα θα είχαν βάση. Τώρα είναι σαν να έχει μπει η ομάδα στο γήπεδο, στο 1 λεπτό να έχουν γίνει 2 λάθος πάσες χωρίς επίπτωση, στο 3 λεπτό η ομάδα να αρχίζει να ανεβαίνει και κάποιοι οπαδοί να βρίζουν με ένταση για τις λάθος πάσες. Τα περί της εκκλησίας τα σχολιάσαμε πιο πάνω και εγώ και (εύστοχα) ο Georgie. Δεν έχω να προσθέσω κάτι.
θεωρω οτι οταν μιλαμε για εναν τοσο σημαντικο θεμα δεν χωραει ανοχη..και στην τελικη ποσο δυσκολο ειναι να εμβολιασεις 80000 ατομα? αυτο με την Γαλλια το ειπα και εγω παραπανω αλλα τι θα κοιταμε? τα καλυτερα οπως το ισραηλ η τα χειροτερα? και οι βουλγαροι επαιρναν τα εμβολια με ψυγεια κρεατων? ε κ? οσο για το παραδειγμα το ποδοσφαιρικο θα στο αντιστρεψω και θα σου πω το εξης?ποσα ατομα χωραει το ΟΑΚΑ?περιπου οσα και τα εμβολια... σε ενα ντρερμπι παραμονες αγωνα ανοιγαν τα περιπτερα το πρωι και μεχρι το απογευμα εφευγαν....οσο χρονος χρειαζεται να κανεις το εμβολιο και λιγοτερο οταν φτασεις μπροστα να παρεις το εισητηριο...φυσικα δεν λεω οτι ειναι το ιδιο και να κανουμε ουρες αλλα θελει ραντεβου και μια στοιχειωδη καταχωρηση στοιχειων κ κ κ ....αλλα ελεος....σε 5 μερες κανε τα....επισης....ελεγαν οτι 11/1 ξεκινανε τα ραντεβου των 85αρηδων και σημερα το πρωι ακουσα οτι το πηγαν για 20/1....ακομα δεν αρχισαμε...και επειδη μ αρεσει να κανω προβλεψεις και να προτρεχω κ ας εκτεθω κατι μου λεει οτι αργοτερα θα πεσει το συστημα κ πιο μετα θα προκυψει κατι αλλο και κατι αλλο και θα ερθει το καλικαιρι και θα λεμε για της παναγιας αν θα πρεπει να ανοιξουν οι εκκλησιες.....να μαστε καλα να τα δουμε...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
θεωρω οτι οταν μιλαμε για εναν τοσο σημαντικο θεμα δεν χωραει ανοχη..και στην τελικη ποσο δυσκολο ειναι να εμβολιασεις 80000 ατομα? αυτο με την Γαλλια το ειπα και εγω παραπανω αλλα τι θα κοιταμε? τα καλυτερα οπως το ισραηλ η τα χειροτερα? και οι βουλγαροι επαιρναν τα εμβολια με ψυγεια κρεατων? ε κ? οσο για το παραδειγμα το ποδοσφαιρικο θα στο αντιστρεψω και θα σου πω το εξης?ποσα ατομα χωραει το ΟΑΚΑ?περιπου οσα και τα εμβολια... σε ενα ντρερμπι παραμονες αγωνα ανοιγαν τα περιπτερα το πρωι και μεχρι το απογευμα εφευγαν....οσο χρονος χρειαζεται να κανεις το εμβολιο και λιγοτερο οταν φτασεις μπροστα να παρεις το εισητηριο...φυσικα δεν λεω οτι ειναι το ιδιο και να κανουμε ουρες αλλα θελει ραντεβου και μια στοιχειωδη καταχωρηση στοιχειων κ κ κ ....αλλα ελεος....σε 5 μερες κανε τα....επισης....ελεγαν οτι 11/1 ξεκινανε τα ραντεβου των 85αρηδων και σημερα το πρωι ακουσα οτι το πηγαν για 20/1....ακομα δεν αρχισαμε...και επειδη μ αρεσει να κανω προβλεψεις και να προτρεχω κ ας εκτεθω κατι μου λεει οτι αργοτερα θα πεσει το συστημα κ πιο μετα θα προκυψει κατι αλλο και κατι αλλο και θα ερθει το καλικαιρι και θα λεμε για της παναγιας αν θα πρεπει να ανοιξουν οι εκκλησιες.....να μαστε καλα να τα δουμε...

Άστοχη η αντιστροφή του ποδοσφαιρικού παραδείγματος. Δείχνει έλλειψη γνώσης. Ο εμβολιασμός δεν είναι έρχεσθε σας τσιμπάμε φύγατε. Χρειάζεται παραμονή στον χώρο (με μέτρα ασφαλείας και διαθέσιμο εξοπλισμό) για ένα διάστημα σε περίπτωση επιπλοκών (αναφυλαξία, κλπ). Επίσης όλη η διαδικασία είναι ψηφιακή και πρέπει να γίνεται σωστά για να μπορεί να δοθεί η 2η δόση ontime (και να υπάρχει). Επίσης τα εμβόλια πρέπει να αντιστοιχούν σε ακριβή αριθμό ατόμων αλλιώς πετιόνται και άλλα πολλά. Στο Ισραήλ για να μην τα πετάνε στο τέλος της μέρας εμβολιάζαν και τους περαστικούς αφού δεν έχουν θέμα προμήθειας και παράκαμπταν τα όρια ηλικίας συλλήβδην. Τα ξέρεις όλα αυτά? Μάλλον όχι. Άρα το να προσπαθείς να συγκρίνεις το Ισραήλ με εμάς στερείται λογικής. Επίσης δεν είναι επιχείρημα "πόσο δύσκολο είναι να εμβολιάσεις 80000 άτομα". Δεν είναι το ίδιο να εμβολιάσεις 80000 σε 10 κέντρα και το ίδιο 8 σε 1000 κέντρα. Για αυτό όταν επιχειρηματολογείς άσε τις γενικότητες και δες τις λεπτομέρειες. Αν δεν τις ξέρεις, περίμενες (ή ψάξε) να τις μάθεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos-3

Well-Known Member
Άστοχη η αντιστροφή του ποδοσφαιρικού παραδείγματος. Δείχνει έλλειψη γνώσης. Ο εμβολιασμός δεν είναι έρχεσθε σας τσιμπάμε φύγατε. Χρειάζεται παραμονή στον χώρο (με μέτρα ασφαλείας και διαθέσιμο εξοπλισμό) για ένα διάστημα σε περίπτωση επιπλοκών (αναφυλαξία, κλπ). Επίσης όλη η διαδικασία είναι ψηφιακή και πρέπει να γίνεται σωστά για να μπορεί να δοθεί η 2η δόση ontime (και να υπάρχει). Επίσης τα εμβόλια πρέπει να αντιστοιχούν σε ακριβή αριθμό ατόμων αλλιώς πετιόνται και άλλα πολλά. Στο Ισραήλ για να μην τα πετάνε στο τέλος της μέρας εμβολιάζαν και τους περαστικούς αφού δεν έχουν θέμα προμήθειας και παράκαμπταν τα όρια ηλικίας συλλήβδην. Τα ξέρεις όλα αυτά? Μάλλον όχι. Άρα το να προσπαθείς να συγκρίνεις το Ισραήλ με εμάς στερείται λογικής. Επίσης δεν είναι επιχείρημα "πόσο δύσκολο είναι να εμβολιάσεις 80000 άτομα". Δεν είναι το ίδιο να εμβολιάσεις 80000 σε 10 κέντρα και το ίδιο 8 σε 1000 κέντρα. Για αυτό όταν επιχειρηματολογείς άσε τις γενικότητες και δες τις λεπτομέρειες. Αν δεν τις ξέρεις, περίμενες (ή ψάξε) να τις μάθεις.
Ναι στο είπα επιγραμματικά ότι θέλει μια καταχώρηση στοιχείων σε μια πλατφόρμα όταν πας για εμβόλιο και ένα ραντεβού ...μα στα είπα ....και το παράδειγμα είναι μια χαρά ...να σου θυμίσω ότι στην Αγγλία σε γήπεδα τους περιμένουν για τα εμβόλια και με το παράδειγμα που έφερες μου το θύμισες....και μην το κάνουμε το 2021 επιστήμη την ηλεκτρονική καταχώρηση των στοιχείων σε τίτλους εντύπωσης "ψηφιακή" καταχώρηση....στο δημόσιο είμαι και σε αρχή πρώτης γραμμής οπότε έχω μια μυρωδιά το τι γίνεται ..... καλά θα τα λέμε είπα και αργότερα με τις εξελίξεις.....
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γιώργο, δεν ωφελεί να συνεχίσουμε αυτή την συζήτηση, σου ανέφερα περισσότερα από αυτά που απαντάς. Δεν θα συγκλίνουμε. Θα τα ξαναπούμε εν ευθέτω χρόνο.
 

vlafo

Well-Known Member
Οπως αντιλαμβανεστε, μπαγασες, απεχω απο τη συζητηση ως ο πλεον αδαης.

Συντομα, ομως, υποσχομαι οτι θα παρω εκδικηση...θα αρχισω να γραφω φιλοσοφικες διατριβες για τον Επικουρο, τον Επικτητο, τον Διογενη...για Στωικους, κυνικους και Επικουρειους ...για στασεις ζωης που δε συναδουν με τον κοσμοπολιτισμο που περιγραφετε..για το περιφημο "λαθε βιωσας" που αντιστρατευεται ολα αυτα που αναφερετε και θα σας στελνω συνεχως στο google...ετσι, για να παρω το αιμα μου πισω για τα "ακαταλαβιστικα" σχολια που διαβαζω μεταμεσονυχτια. o_O:D
Φίλε tol
Εάν γνωρίζανε οι αρχαίοι ημών πρόγονοι και άλλες όμορφες πτυχές της ζωής και άλλο lifestyle,ίσως να αναθεωρούσανε λίγο την κοσμοθεωρία τους.:)
Για το "λάθε βιώσας" σου δίνω τα συγχαρητήρια μου..
 
  • Like
Reactions: tol

Georgie

Well-Known Member
Φίλε tol
Εάν γνωρίζανε οι αρχαίοι ημών πρόγονοι και άλλες όμορφες πτυχές της ζωής και άλλο lifestyle,ίσως να αναθεωρούσανε λίγο την κοσμοθεωρία τους.:)
Για το "λάθε βιώσας" σου δίνω τα συγχαρητήρια μου..
Και εγώ τα δίνω
Επίσης ευχαριστώ το google για το κόπο του :)
 
  • Like
Reactions: tol

kapa

Μέλος του προσωπικού
εγω σημερα εκανα το εμβολιο του πνευμονιοκοκκου,μετα απο ψαξιμο κατεληξα οτι αν (χτυπα ξυλο) κολλησεις κορονα και σε εστελνε διασωληνωμενο με οξυγονο,θα γλιτωσεις την διασωληνωση.
ψαξτε το και εσεις,η πνευμονια δεν ειναι αστεια ιωση,ειναι βαρια και μπορει να σου αφησει μονιμα κουσουρια.
 

Georgie

Well-Known Member
Με λίγα λόγια
 

Συνημμένα

  • IMG_8984.JPG
    IMG_8984.JPG
    105.2 KB · Προβολές: 99

kapa

Μέλος του προσωπικού
εννοειται οτι εχουν κανει το εμβολιο του πνευμονιοκοκκου και οι γονεις μου και επεισα και 3 γνωστους μου να το κανουν,το ειπα μονο σε οσους θα το εκαναν γιατι ξερω και αρνητες που τζαμπα τους τα λεω.
εχει 65 ευρω,αλλα μπορεις να το συνταγογραφησεις σε φαρμακειο, να πληρωσεις 5 ευρω και στο χτυπανε επιτοπου.
νομιζω φετος δεν του εδωσαν την σημασια και την βαρυτητα που του αξιζει.
το σκευασμα ειναι αυτο
 
Μπλουζα