Χανουμε το νοημα

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lab_rat

Member
Ακριβο, αλλα αν οντως δουλευει...
http://www.ebay.com/itm/New-AUTO-Micro-Needle-Stamp-0-25MM-2-0MM-Adjustable-Auto-Derma-Micro-Needles-Pen-/121073389326?pt=UK_Health_Beauty_Skincare_PP&hash=item1c30894f0e
 

panoslydios

New Member
το φοβαμαι ...καπου διαβασα οτι μπορει να προκαλεσει ''microtearing of the skin''.
παντως αυτο και το derma stamp φτανουν αναγκαστικα πιο βαθεια...
Δεν αμφιβαλλω καθολου οτι λειτουργησε.Ολες οι αλωπικες ειναι ουλωτικες...
Απλως στην ανδρογενετικη η γυρω απο το θυλακα ινωση(που ειναι ουλωτικη διαδικασια και
αυτο που τελικα απενεργοποιει το θυλακα) φαινεται μονο με μικροσκοπιο.
Επισης δεν χρειαζεσαι γιατρο γι αυτο...
Και με το ρολλερ απλως οι περισσοτεροι γρατσουνανε το κεφαλι τους.
Σε τι μηκος βελονων κινηθηκε ο γιατρος σου...θυμασαι τη διαδικασια?
Επισης το οτι δεν εβγαλες αιμα δεν σημαινει οτι ειναι καλυτερο...
 

lab_rat

Member
panoslydios είπε:
το φοβαμαι ...καπου διαβασα οτι μπορει να προκαλεσει ''microtearing of the skin''.
παντως αυτο και το derma stamp φτανουν αναγκαστικα πιο βαθεια...
Δεν αμφιβαλλω καθολου οτι λειτουργησε.Ολες οι αλωπικες ειναι ουλωτικες...
Απλως στην ανδρογενετικη η γυρω απο το θυλακα ινωση(που ειναι ουλωτικη διαδικασια και
αυτο που τελικα απενεργοποιει το θυλακα) φαινεται μονο με μικροσκοπιο.
Επισης δεν χρειαζεσαι γιατρο γι αυτο...
Και με το ρολλερ απλως οι περισσοτεροι γρατσουνανε το κεφαλι τους.
Σε τι μηκος βελονων κινηθηκε ο γιατρος σου...θυμασαι τη διαδικασια?
Επισης το οτι δεν εβγαλες αιμα δεν σημαινει οτι ειναι καλυτερο...
Αυτοι παντως που το προωθουν υποστηριζουν οτι το πλεονεκτημα του εναντι του dermaroller ειναι ακριβως οτι δεν προκαλει κατι τετοιο..
Στο 1:40 http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=29bWwHzl1ec#at=78
 

panoslydios

New Member
http://owndoc.com/dermarolling/dermapen-causes-skin-micro-tearing/


Θα πρεπει να το δοκιμασω...το θεμα ειναι το εχει πληθωρα επιλογης για μηκος βελονων...
Στο μεταξυ θα παρω αποψεις απο αλλα σχετικα forums.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23252753

Automicroneedle therapy system combined with topical tretinoin shows better regenerative effects compared with each individual treatment.
 

dk1984

Member
Μ32 ΔΕΝ σε αμφισβητω αλλα πως ξερεις οτι διαφορα που ειδες ηταν απο το dermapen και οχι πχ απο φινα,εμου οιλ,μινοχιδιλ και αν μπορεις να πεις για το τροπο που το χρησιμοποιουσες το δερμαπεν δηλαδη στο ποσο το ρυθμιζες αν το εκανες πριν βαλεις μινοχ κτλ
 

Μ32

Member
dk1984 είπε:
Μ32 ΔΕΝ σε αμφισβητω αλλα πως ξερεις οτι διαφορα που ειδες ηταν απο το dermapen και οχι πχ απο φινα,εμου οιλ,μινοχιδιλ και αν μπορεις να πεις για το τροπο που το χρησιμοποιουσες το δερμαπεν δηλαδη στο ποσο το ρυθμιζες αν το εκανες πριν βαλεις μινοχ κτλ
Το ξερω φιλε μου,μην αγχωνεσαι.
Λοιπον αυτα που γραφω στην υπογραφη μου τα κανω παρα πολυ καιρο,λιγο πολυ ξερω τι να περιμενω.Με το dermapen η διαφορα που ειδα ηταν ξαφνικη κ αμμεση.Η διαφορα ηταν σε ολο το κεφαλι,ΑΛΛΑ,το σημειο που σημαδεψα για να παρακολουθω,μιας και εκει ειναι ευκολο στον καθρεπτη να κοιταζω,ειναι οι κροταφοι.
Τωρα σε σχεση με ρυθμιση και το βαθος δεν ξερω να σου πω,αφου δεν κανω εγω την εφαρμογη αλλα γιατρος.Μου εχει ζητησει μονο να εχω καθαρο και στεγνο κεφαλι ανοιγει 2 αμπουλες τις βαζει μαζι σε ενα μπουκαλακι και τις ανακατευει.Την μιση περιπου ποσοτητα την απλωνει στο κεφαλι μου,κανει αμμεσως μετα την εφαρμογη του dermapen,και μολις τελειωσει μου περναει σε ολο το κεφαλι την υπολοιπη ποσοτητα.
 

weznem

Well-Known Member
απο το βιντεο και βαση λογικης ειναι καλυτερο το ντερμαπεν απο το ρολερ και κατα μια έννοια ιδιου κοστους με μερικα ρολερ ολων των μήκων βελονών...
 

panoslydios

New Member
Μ32 είπε:
dk1984 είπε:
Μ32 ΔΕΝ σε αμφισβητω αλλα πως ξερεις οτι διαφορα που ειδες ηταν απο το dermapen και οχι πχ απο φινα,εμου οιλ,μινοχιδιλ και αν μπορεις να πεις για το τροπο που το χρησιμοποιουσες το δερμαπεν δηλαδη στο ποσο το ρυθμιζες αν το εκανες πριν βαλεις μινοχ κτλ
Το ξερω φιλε μου,μην αγχωνεσαι.
Λοιπον αυτα που γραφω στην υπογραφη μου τα κανω παρα πολυ καιρο,λιγο πολυ ξερω τι να περιμενω.Με το dermapen η διαφορα που ειδα ηταν ξαφνικη κ αμμεση.Η διαφορα ηταν σε ολο το κεφαλι,ΑΛΛΑ,το σημειο που σημαδεψα για να παρακολουθω,μιας και εκει ειναι ευκολο στον καθρεπτη να κοιταζω,ειναι οι κροταφοι.
Τωρα σε σχεση με ρυθμιση και το βαθος δεν ξερω να σου πω,αφου δεν κανω εγω την εφαρμογη αλλα γιατρος.Μου εχει ζητησει μονο να εχω καθαρο και στεγνο κεφαλι ανοιγει 2 αμπουλες τις βαζει μαζι σε ενα μπουκαλακι και τις ανακατευει.Την μιση περιπου ποσοτητα την απλωνει στο κεφαλι μου,κανει αμμεσως μετα την εφαρμογη του dermapen,και μολις τελειωσει μου περναει σε ολο το κεφαλι την υπολοιπη ποσοτητα.

Μπορεις να στειλεις ενα e-mail στο γιατρο σου να τον ρωτησεις τι ρυθμισεις χρησιμοποιουσε? Η αμπουλα πρεπει να ηταν ή υαλουρονικο οξυ ή
καποιο πεπτιδιο.
 

lab_rat

Member
Με ψηνετε να το δοκιμασω.. Και αρχιζω παραλληλα bimatoprost και θα μπλεξω τα μπουτια μου 8)
 

weznem

Well-Known Member
κανε υπομονη ρε φιλε και το βαζεις μετα!! καλμα καλμα που λεει και ο κρστιανο :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

panoslydios

New Member
οι τριχες που ειδες να φυτρωνουν ξαφνικα και να πυκνωνουν ,κρατησαν ?
ξεχασα να σε ρωτησω.

Να ενα βιντεο της διαδικασιας(στο προσωπο βεβαια .στο τριχωτο το δερμα φαινεται να ειναι
σκληρο οποτε μικροτερες ρυθμισεις μηκους ισως να ηταν καλυτερες)...
Το δερμα στο τριχωτο μοιαζει με εκεινο στο μετωπο .

http://www.youtube.com/watch?v=VIuwBC-5q9I
 

Μ32

Member
panoslydios είπε:
Μ32 είπε:

Μπορεις να στειλεις ενα e-mail στο γιατρο σου να τον ρωτησεις τι ρυθμισεις χρησιμοποιουσε? Η αμπουλα πρεπει να ηταν ή υαλουρονικο οξυ ή
καποιο πεπτιδιο.
Να σου πω την αληθεια,ψιλοντρεπομαι.Πως να του το πω,θα ειναι σα να του ζηταω μυστικο της δουλειας του να μου πει.
Οι αμπουλες δεν ξερω τι εχουν μεσα,ειναι δυο και τις κανει μιξη σε μια.Ειναι παντως για την ανδρικη τριχοπτωση απ οτι μου εχει πει,και στην γυναικεια χρησιμοποιει αλλες.Περα απο αυτες τις αμπουλες δεν βαζει κατι αλλο,ενω για την ρυθμιση που με ρωτας δεν πρεπει να ειναι μια,διοτι καθε λιγο σταματα κ ρυθμιζει ξανα το μηχανημα,αναλογα με το σημειο που μου κανει.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Επιτέλους και ένα θέμα εκτός της κλασσικής μινοξιδίλης, φιναστερίδης κλπ...

Πάνω σ αυτή τη θεωρία κινούμαι τον τελευταίο χρόνο, αλλά είχα αρχίσει από κάτι πολύ light και είχα σκοπό στην πορεία να πάω σε dermaroler ή και dermapen αλλά μου έχει προκύψει πολύ σοβαρότερο πρόβλημα και δυστυχώς δεν προχώρησα.
Εν συντομία, το είχα αναφέρει βέβαια και σε άλλα ποστ 2 - 3 φορές αλλά δεν ενδιαφέρθηκε κανείς, εγώ χρησιμοποιώ από τον περασμένο Μάρτιο, βούρτσες με σκληρή τρίχα αγριόχοιρου (έχω 3 - 4) οι οποίες βοηθάνε στο να απομακρύνονται τα νεκρά κύτταρα του δέρματος που μαζεύονται γύρω από το θύλακα και όχι μόνο καθώς και στην εξαφάνιση της λιπαρότητας. Εκτός αυτού, μετά τα αρχικά στάδια, το κεφάλι όταν βουρτσίζω γίνεται κατακόκκινο, δηλαδή προκαλεί εντυπωσιακή αιμάτωση ενώ μερικές φορές είχα και μικροτραυματισμούς της περιοχής.
Όταν το ξεκίνησα αυτό, το έκανα για 10 λεπτά το πρωί και άλλα 10 λεπτά το βράδυ. Το εντυπωσιακό ήταν τις 2 πρώτες εβδομάδες που είδα το μαλλί μου στις προβληματικές περιοχές να πυκνώνει. Αργότερα, με το βούρτισμα (πάντα με την φορά που μεγαλώνουν οι τρίχες) άρχισα να βλέπω πολλές μικρές τρίχες στο νιπτήρα...δηλαδή έσπαγαν και εξελίχθηκε για κανα 2 εβδομάδες σε τριχόπτωση κάθε φορά που βούρτσιζα.
Όλο αυτό το στήριζα στη θεωρία που αναφέρεται παραπάνω από τον panoslydios, αλλά φυσικά με πολύ πιο χαλαρά μέσα όπως ανέφερα.
Είχα σκοπό να περάσω σε 1mm dermaroller και να κάνω χρήση με προσοχή Glycolic Acid σε χαμηλή περιεκτικότητα και αναλόγως θα ανέβαζα, αλλά το έχω βάλει σε δεύτερη μοίρα εξαιτίας άλλου σοβαρού προβλήματος υγείας.

Τέσπα...το βούρτσισμα δεν το έχω αφήσει, απλά βουρτσίζω κανα 2 λεπτά το πρωί και άλλο τόσο το βράδυ, ενώ δεν χρησιμοποιώ τίποτα άλλο για 1 χρόνο τώρα, εκτός από κανένα αιθέριο έλαιο που και που...Το αρχικό boost που είδα στην αρχή δεν το έχω κρατήσει στο 100%, αλλά μάλλον ήθελε πειραματισμό ως προς τη συχνότητα.
Εννοώ πως δεν νομίζω να θέλει κάθε μέρα να κάνεις αυτή τη διαδικασία.
Το θετικό της υπόθεσης, (αν μπορεί να χαρακτηριστεί θετικό) είναι πως μέχρι στιγμής έχω προσπεράσει την εποχιακή τριχόπτωση του Σεπτεμβρίου αλλά και του Φλεβάρη. Αυτούς τους 2 μήνες πάντα είχα επιθετική τριχόπτωση που κρατούσε κανένα 20ήμερο και το κεφάλι μου άδειαζε τόσο που μου προκαλούσε κατάθλιψη.
Μέχρι στιγμής πάντα, δεν έχω ίχνος τριχόπτωσης όσο δυνατά και αν βουρτσίζω.
Έχω την εντύπωση πως αν αυτό με την βούρτσα το έκανα πριν αρχίσω να χάνω μαλλιά....πολλά χρόνια πίσω ίσως και να είχα κρατήσει πολλά περισσότερα μαλλιά απ ότι έχω, αλλά το λάθος που κάναμε όλοι ήταν πως μόλις είδαμε τριχόπτωση, φοβηθήκαμε μήπως προκαλέσουμε περισσότερη και αφήναμε το τριχωτό της κεφαλής στη μοίρα του μόνο με τις βλακείες που μας πασάρανε για να πλουτίζουν.
Μπράβο για το θέμα panoslydios...αξίζει να ψαχτούμε περισσότερο, αλλά το dermaroller θέλει και μεγάλη προσοχή ως προς το να αποστειρώνεται κατάλληλα πριν από κάθε χρήση γιατί μπορεί να προκαλέσει μόλυνση.
M32, πόσο στοιχίζει αυτό που κάνεις?
 

panoslydios

New Member
Eλπιζω GOMI ολα να σου πανε καλα στο θεμα που σου προεκυψε.
Τωρα αν ισχυριζοσουν αυτο με το βουρτσισμα σε καποιο αλλο φορουμ ,θα στη πεφτανε ολοι
και θα ελεγαν οτι εισαι τρελος.Πραγματικα ομως δεν καταλαβαινουν.
Και χαιρομαι που και αλλο ενα μελος ισχυριζεται regrowth με τετοιες μεθοδους.
Απλα τα περισσοτερα ατομα νομιζουν οτι η λυση βρισκεται σε ενα σκευασμα μαγικο,με μαγικα συστατικα.
Ενω στην πραγματικοτητα ,το μονο που υπαρχει ειναι το signaling του οργανισμου που μπορει να ενεργοποιηθει
και με αλλες (οχι μονο χημικες) μεθοδους.


GOMI είπε:
Επιτέλους και ένα θέμα εκτός της κλασσικής μινοξιδίλης, φιναστερίδης κλπ...

Παραφροσυνη ειναι να κανεις συνεχεια το ιδιο πραγμα,περιμενοντας
διαφορετικο αποτελεσμα ;)
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Να σαι καλά pano.
Αν βρω άκρη με αυτό που με ταλαιπωρεί τον τελευταίο καιρό θα εξαντλήσω την όλη θεωρία από πολλές πλευρές και θα χαρώ να ανταλλάξουμε απόψεις. Κάπου έχω αποθηκευμένα και κάποια λινκ από το καλοκαίρι που το έψαχνα πιο αναλυτικά, καθώς και από κάποιον χρήστη σε ξένο φόρουμ που όπως το λες, τον είχαν κράξει τον άνθρωπο. Πως μπορεί όμως να δουλέψει κάτι αν πρώτα δεν "ανοίξεις τον δρόμο" για επανέκφυση?
Θα παρακολουθώ όποτε μπορώ με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και ελπίζω να ενδιαφερθούν και άλλα μέλη.
Απλά όταν προκύψει πραγματικό πρόβλημα υγείας, βλέπεις πόσο δευτερεύων πράγμα είναι τελικά η τριχόπτωση...
Χαιρετώ...:tiphat:
 

Μ32

Member
GOMI είπε:
Μπράβο για το θέμα panoslydios...αξίζει να ψαχτούμε περισσότερο, αλλά το dermaroller θέλει και μεγάλη προσοχή ως προς το να αποστειρώνεται κατάλληλα πριν από κάθε χρήση γιατί μπορεί να προκαλέσει μόλυνση.
M32, πόσο στοιχίζει αυτό που κάνεις?
Σε οτι εχει να κανει με την αποστειρωση,οι βελονες ειναι σε αποστειρωμενο σακουλακι,τις ανοιγει μπροστα μου κ στο τελος μου τις δινει να τις παρω εγω,αρα δεν τιθεται θεμα να εχω προβλημα.
Οσο για το κοστος,ο καθε μηνας μου στοιχισε 400 ευρω.Ο γιατρος μου ειπε οτι χρειαζονται 2 μηνες,εγω εκανα κ ενα παραπανω,τον οποιο τωρα τελειωνω.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ευχαριστώ για την απάντηση Μ32.

panoslydios, στο παρακάτω λινκ ο χρήστης misterE περιγράφει πολύ αναλυτικά ότι αφορά το παρόν θέμα και περιέχει κάποια πράγματα που ήθελα να ακολουθήσω.

http://www.drmcdougall.com/forums/viewtopic.php?f=1&t=25297

Δεν συμφωνώ σε όλα αλλά στο σύνολο...Αν θες ρίξε μια ματιά
 
Μπλουζα