Χανουμε το νοημα

weznem

Well-Known Member
εγω περιμενω απαντησει σε αυτο που εθεσε και ο φιλος laab το σκεφτομαι και εγω..οπως και αν τελικα το ντερμα ρολερ βοηθαει στην μείωση της ινωσης??και εν τελει τι μπορρουμε να κανουμε για την ινωση εμεις??
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

panoslydios

New Member
Georgex6 είπε:
φιλε μου αν κοιταξεις στο pdf το αναφερουν κανονικα πρωτα ειναι οι γενετικοι παραγοντες Genetic factors που προκαθοριζουν την τριχοπτωση και μετα τα υπολοιπα που την επυταχυνουν Precipitating factors

Eιναι ενα συνοθυλευμα παραγοντων που ξεκιναει απο τα γενετικα
γι αυτο και καποιες τριχες εχουν ανοσια στους παραγοντες που επιταχυνουν την τριχοπτωση. Ομως μπορουμε να χειραγωγησουμε τον οργανισμο μας κατα τετοιο τροπο ωστε να μην επηρεαζεται.


lab_rat είπε:
Παντως το dermaroller μεταξυ αλλων αυξανει την απορροφητικότητα των ουσιων απο το δερμα, μαλλον και πιο καλα απο την αιρολ. Απο την αλλη δεν υπαρχει περιπτωση να τραυματιζουμε τους υγιεις θυλακες και να εχουμε το αντιθετο αποτελεσμα??


weznem είπε:
εγω περιμενω απαντησει σε αυτο που εθεσε και ο φιλος laab το σκεφτομαι και εγω..οπως και αν τελικα το ντερμα ρολερ βοηθαει στην μείωση της ινωσης??και εν τελει τι μπορρουμε να κανουμε για την ινωση εμεις??

αυτο πιστευα και εγω οταν το ξεκινησα για το προσωπο .Δεν μου κανε γρατσουνια και να φανταστεις ουτε την τεχνικη δεν ηξερα να κανω.Τωρα εχω δει μια
ξαφνικη τριχοπτωση στο μπροστα μερος( χρησιμοποιησα .75 mm αλλα αυτο εχει μονο 3 σειρες απο βελονες αρα εισχωρουν πολυ πιο βαθια) και μαλλον
για καλο πρεπει να ειναι αυτη η πτωση:) Εδω και 3 βδομαδες ομως η τριχοπτωση εχει μειωθει στο ελαχιστο.Εχω δει ξαφνικο γεμισμα σε καποιες περιοχες και
ειμαι σιγουρος γι αυτο καθως προσπαθω αλλα δεν μπορω πια να δω στο καθρεφτη το μεγαλο κενο σημειο που υπηρχε.Σου αφαιρει και το προβλημα ξηροδερμιας/σμηγματορροικης δερματιτιδας.

Τωρα τι μπορουμε να κανουμε για την ινωση:
Εκτος απο σταδιακο μικροβελονισμο που οδηγει σε σταδιακη απολεπιση και αφαιρεση των ανωτερων στοιβαδων επιδερμιδας πρεπει
να προστατεψουμε το τριχωτο μας απο τους παραγοντες που οδηγησαν στην ινωση.
α)ανδρογονα υπο ελεγχο
β)αποφυγη υπερβολικου ηλιου καθως το εγκαυμα οδηγει σε γηρανση του δερματος ινωση
γ)αποφυγη στρες καθως το θελουμε το αιμα να κυκλοφορει και στο τριχωτο(υπερβολικο στρες εχει ως αποτελεσμα το αιμα να κυλαει κυριως στο αναπνευστικο συστημα)
.Λιγοτερο αιμα σημαινει οτι ο οργανισμος ειναι πιο ευαλωτος.

Δινει καλυτερη απορροφηση στις ουσιες (trasnderma delivery) αλλα οι ουσιες χανουν με το χρονο την αποτελεσματικοτητα τους και απο μονες τους πολυ δυσκολο
καταπολεμουν τους ινωδεις ιστους.

Κριμα παντως που δεν υπαρχουν πολλα ατομα που να το χρησιμοποιουσαν
συστηματικα και με αυτη τη λογικη.Ενας που το χρησιμοποιησε για 5 χρονια ισχυριστηκε full regrowth αλλα και παλι καθενος η περιπτωση ισως να ειναι διαφορετικη.
 

weznem

Well-Known Member
πρεπει να κεξινησω ντερμα ρολλερ και να δουμε τι κανει στους κροταφους..αλλα εγω εχω μια απορια βαζω αιρολ αν το κανω μετα το περασμα θα σθασω στο ταβανι απο το τσουξιμο η οχι??
 

lab_rat

Member
weznem είπε:
πρεπει να κεξινησω ντερμα ρολλερ και να δουμε τι κανει στους κροταφους..αλλα εγω εχω μια απορια βαζω αιρολ αν το κανω μετα το περασμα θα σθασω στο ταβανι απο το τσουξιμο η οχι??
Καλυτερα σταματα την αιρολ. Μπορει να κανεις ζημια...
Εξαλλου δε θα τη χρειαζεσαι!!
 

panoslydios

New Member
οχι weznem μεινε σε αυτο που κανεις...Πειραματισου με αυτο οταν δεν εχεις κατι αλλο που
να σου δινει αποτελεσματα.Ναι λογικα θα τσουζει.Το χα κανει με μια κρεμα με βιταμινη C για το προσωπο και ετσουζε πολυ.
 

lab_rat

Member
weznem είπε:
Οι γυναικες το χρησιμοποιουν για καλυτερη απορροφιση των κρεμων στο προσωπο και διαβασα οτι καλο ειναι να αποφευγονται κοσμιτικες ουσιες οπως ρετινολη, βιταμινη C και αλλες λογω ερεθισμου του δερματος. Ποσο μαλλον η tretinoin. Θα καθιστερει και θα επιδυνωνει τις πολυ μικρες πληγες, μετα θα κανεις αλλες πανω στις παλιες, θα το κανεις χειροτερο παλι με την αιρολ κ παει λεγοντας...
 

weznem

Well-Known Member
lab_rat είπε:
weznem είπε:
Οι γυναικες το χρησιμοποιουν για καλυτερη απορροφιση των κρεμων στο προσωπο και διαβασα οτι καλο ειναι να αποφευγονται κοσμιτικες ουσιες οπως ρετινολη, βιταμινη C και αλλες λογω ερεθισμου του δερματος. Ποσο μαλλον η tretinoin. Θα καθιστερει και θα επιδυνωνει τις πολυ μικρες πληγες, μετα θα κανεις αλλες πανω στις παλιες, θα το κανεις χειροτερο παλι με την αιρολ κ παει λεγοντας...

α καταλαβα θες να πεις συνδυασμος αιρολ και ντερμα ρολλερ..
απλα εγω νομιζα οτι μιλας γενικα για την αιρολ κοφτη την κακο κανει και δεν ηξερα σε τι κανει κακο η αιρολ...
και μια τελευταια βλακεια μου.. η αιρολ κανει υπερπαραγωγη κολλαγονου..αυτο μας κανει κακο??(βλεπε ινωση)
 

panoslydios

New Member
Οταν χρησιμοποιεις ουσιες σε καθημερινη βαση οπως την airol τοτε δεν εχει νοημα το ρολλερ γιατι χρειαζεσαι καποιο διαστημα
απο την εφαρμογη του για την επουλωση των μικρων πληγων..Εκτος και αν χρησιμοποιησεις παρα πολυ μικες βελονες(αν
βρεις πχ με 0.25 μιλιμετρα)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lab_rat

Member
weznem είπε:
και μια τελευταια βλακεια μου.. η αιρολ κανει υπερπαραγωγη κολλαγονου..αυτο μας κανει κακο??(βλεπε ινωση)
Δε το ξερω αλλα δε νομιζω. Λογικα το κολαγονο που εμπλεκεται στη διαδικασια δεν ειναι το ιδιο με το τεχνιτο που δημιουργει στους ιστους του δερματος η αιρολ.
Απο την αλλη σε καποιους δε λειτουργησε καλα η αιρολ. Ισως αν δεν εχεις μπλοκαρει τους παραγοντες που δημιουργουν την ινωση και βαζεις αιρολ να το επιδεινωσεις. Μονο σε αυτη την περιπτωση ομως..


panoslydios είπε:
Οταν χρησιμοποιεις ουσιες σε καθημερινη βαση οπως την airol τοτε δεν εχει νοημα το ρολλερ γιατι χρειαζεσαι καποιο διαστημα
απο την εφαρμογη του για την επουλωση των μικρων πληγων..Εκτος και αν χρησιμοποιησεις παρα πολυ μικες βελονες(αν
βρεις πχ με 0.25 μιλιμετρα)
Στο ebay βρισκεις ευκολα και 0,25. Αλλα δε νομιζω να βοηθαει στην ινωση.
Αν συνεχισω μονο με bimatoprost θα μπορεσω να το συνδιασω μιας και χρησιμοποιω γλυκερινη και οχι pg και οινοπνευμα. Αν διατηρησω τη μινοχ δεν ειμαι σιγουρος, θα το δοκιμασω ομως!
 

weznem

Well-Known Member
σκεφτομαι εδω και καιρο πειραμμα να βαζω στο ενα κροταφο αιρολ(οπως τωρα)μαι φορα την μερα. και στον αλλο κροταφο 2 φορες τη μερα μινοξιδηλ να δω αν θα δω υποχωρησει..το θεμα μου ειναι σε ποιο κροταφο να κοψω την διαδικασια αιρολ.. ο ενας κροταφος βγζει πιο πολλα και πιο ευκολα μαλλια και ο αλλος πιο δυσκολα και πιο αργα..γι αυτο σκεφτομαι την διακοπη αιρολ απο τν ευκολο κροταφο..αν δω υποχωρηση παλκωνω αιρολ και θα βγουν πιο γρηγορα,ποι η γνωμη σου??
 

lab_rat

Member
weznem είπε:
σκεφτομαι εδω και καιρο πειραμμα να βαζω στο ενα κροταφο αιρολ(οπως τωρα)μαι φορα την μερα. και στον αλλο κροταφο 2 φορες τη μερα μινοξιδηλ να δω αν θα δω υποχωρησει..το θεμα μου ειναι σε ποιο κροταφο να κοψω την διαδικασια αιρολ.. ο ενας κροταφος βγζει πιο πολλα και πιο ευκολα μαλλια και ο αλλος πιο δυσκολα και πιο αργα..γι αυτο σκεφτομαι την διακοπη αιρολ απο τν ευκολο κροταφο..αν δω υποχωρηση παλκωνω αιρολ και θα βγουν πιο γρηγορα,ποι η γνωμη σου??
Αν δεις υποχώρηση, θα ειναι πολυ αργη! Οχι οπως οταν σταματας τη μινοχ, θα ειναι κατι σα να κανεις συντηρηση.
Στον ενα κροταφο αιρολ, στον αλλο ρολλερ θα ηταν ωραια ιδεα 8)
 

panoslydios

New Member
Μισο ρε παιδια...Το κολλαγονο μπορει να παρει πολλες μορφες...Η αιρολ προκαλει υπερπαραγωγη κολλαγονου
γιατι απολεπιζει το δερμα και επιταχυνει τη διαδικασια αναγεννησης των κυτταρων(''retin-a encourages cell turnover'')...
Μαζι σου ειναι δηλαδη η airol.Δεν ειναι βλαπτικη.
To κολλαγονο που δημιουργειται γυρω απο το θυλακα εξαιτιας των βλαπτικων παραγοντων σχηματιζεται απο ινοβλαστα.
Ειναι διαφορετικο αυτο.
 

lab_rat

Member
panoslydios είπε:
Μισο ρε παιδια...Το κολλαγονο μπορει να παρει πολλες μορφες...Η αιρολ προκαλει υπερπαραγωγη κολλαγονου
γιατι απολεπιζει το δερμα και επιταχυνει τη διαδικασια αναγεννησης των κυτταρων(''retin-a encourages cell turnover'')...
Μαζι σου ειναι δηλαδη η airol.Δεν ειναι βλαπτικη.
To κολλαγονο που δημιουργειται γυρω απο το θυλακα εξαιτιας των βλαπτικων παραγοντων σχηματιζεται απο ινοβλαστα.
Ειναι διαφορετικο αυτο.
Αυτο πιστευω κ εγω αλλα δεν ημουν σιγουρος!
 

Μ32

Member
Λοιπον κυριοι εχοντας κανει ενεσιμη μεσοθεραπεια στο κεφαλι παλαιοτερα(μεγαλο λαθος),αλλα και derma roler(και αυτο λαθος τελικα),εκανα το τελευταιο διαστημα dermapen.
Aπλα καμια σχεση με οτιδοιποτε αλλο.Εχει πολυ καλυτερο αποτελεσμα,μηδενικο πονο,καθολου αιμα ή υποψια τραυματος.Ειδα διαφορα απο τις πρωτες μερες(λεω η ιδεα μου ειναι,μην ενθουσιαζεσαι),περναει ο πρωτος μηναs(απο το καλο στο καλυτερο),οι μικρες λεπτες τριχες το κεφαλι,στους κροταφους,ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΑΥΡΙΖΟΥΝ-ΧΟΝΤΡΑΙΝΟΥΝ-ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΣΕ ΜΗΚΟΣ (με την αιρολ,δεν ειχα σε καμια περιπτωση τετοια διαφορα).
Στην υπογραφη μου και εδω http://www.hairlossgr.com/forum/thread-2536.html μπορειτε να δειτε τι χρημα χρονο κ κοπο εχω και εγω χαλασει,κ γιατι με εχει ενθουσιασει το dermapen.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Μ32 είπε:
Λοιπον κυριοι εχοντας κανει ενεσιμη μεσοθεραπεια στο κεφαλι παλαιοτερα(μεγαλο λαθος),αλλα και derma roler(και αυτο λαθος τελικα),εκανα το τελευταιο διαστημα dermapen.
Aπλα καμια σχεση με οτιδοιποτε αλλο.Εχει πολυ καλυτερο αποτελεσμα,μηδενικο πονο,καθολου αιμα ή υποψια τραυματος.Ειδα διαφορα απο τις πρωτες μερες(λεω η ιδεα μου ειναι,μην ενθουσιαζεσαι),περναει ο πρωτος μηναs(απο το καλο στο καλυτερο),οι μικρες λεπτες τριχες το κεφαλι,στους κροταφους,ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΑΥΡΙΖΟΥΝ-ΧΟΝΤΡΑΙΝΟΥΝ-ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΣΕ ΜΗΚΟΣ (με την αιρολ,δεν ειχα σε καμια περιπτωση τετοια διαφορα).
Στην υπογραφη μου και εδω http://www.hairlossgr.com/forum/thread-2536.html μπορειτε να δειτε τι χρημα χρονο κ κοπο εχω και εγω χαλασει,κ γιατι με εχει ενθουσιασει το dermapen.
δωσε κανενα λινκ τι ακριβως χρησιμοποιεις
 

Μ32

Member
Φιλε Kapa το κανω σε γιατρο κ δεν ξερω τι λινκ να βαλω.Παντως νομιζω οτι το dermapen ειναι ενα,τουλαχιστον ως προς τον τροπο λειτουργειας του.(ειναι σαν πολυ μεγαλο κ χοντρο στιλο κ το χρησιμοποιουν κ οι γυναικες για τις ρυτιδες στο προσωπο.)
 
Μπλουζα